مقایسه SDR با HDR

مقایسه SDR با HDR | آیا تلویزیونمان را ارتقا دهیم؟

مقایسه SDR با HDR

وقتی که تلویزیون های امروزی را با مدل های گذشته مقایسه می کنیم تفاوت های زیادی بین این دو در توانایی گسترده برای خواندن یک سیگنال HDR وجود دارد . سپس سوالی که شما از خودتان می پرسید : HDR چه تاثیر بزرگی دارد ؟ آیا این باعث می شود که تلویزیون های گذشته منسوخ شوند ؟ برخلاف ارتقا از کیفیت 1080P به 4K تفاوت بین این دو با محیط بیرون و تماشای تلویزیون در محیط بیرون ارتباطی وجود ندارد . بزرگترین عامل کیفیت تصویر خود تلویزیون است چونکه HDR یک تکنولوژی جدید و راهی دقیق تر برای توصیف آنچه که تلویزیون برای نمایش احتیاج دارد است .

مقایسه کیفیت sdr و hdr تلویزیون ال جی um7340

سیستم های تصویر تلویزیونی سه دسته هستند :  SD یا حالت استاندارد ، HD یا همان کیفیت بالا و Full HD .

HDR چیست ؟ 

HDR مخفف High difinition ، یک پایه برای محدوده دینامیکی بالا است این اصطلاح برای مدت زمان طولانی استفاده شده است اما امروزه وقتی در مورد فیلم HDR صحبت میکنیم این کاملا در مورد فرا داده است ، خب پس از آن چه چیزی فرا داده است ؟ HDR ابر داده ای است که به سادگی اطلاعات اضافی را به سیگنال های ویدیویی ارسال می کند. این اطلاعات توصیف کامل رنگ است که تلویزیون می تواند بخواند و به طور دقیق نمایش دهد و سپس فرا داده از طریق دو استاندارد مختلف HDR10 و صدای دالبی چشم انداز توزیع شده است در حالی که این تنها پارامتر مورد نیاز برای پشتیبانی HDR است . تلویزیون همچنین برای استفاده از اطلاعات بیشتر و نشان دادن تفاوت به سایر موارد نیاز دارد .

مقایسه کیفیت sdr و hdr تلویزیون ال جی um7340

فکر می کنم از این راه با SDR می توان به ماشین با دریچه گاز کامل دستور داد که از 50 درصد دریچه گاز استفاده کند ، در عوض از ماشین HDR با 120 مایل در ساعت خواسته می شود که با 40 مایل در ساعت حرکت کند . برخی از وسایل نقلیه تجربه بدتری برای این درخواست بوجود می آورند و بسیاری حتی ممکن است موفق نشوند .

بیشتر تلویزون ها یکسان هستند . در گذشته سیگنال ها خواستار سطحی از قدرت بودند در حالی که در HDR آن را با یک هدف خاصی تنظیم می کند . در حالت دوم آن فراتر از چیزی است که اخیرا توانایی تلویزیون ها در نیاز داشتن به سطحی از روشنایی و رنگ برای نمایش ممکن نیست بتواند دوباره تکثیر شود . تلویزیون های HDR با اوج روشنایی بالا و وسعت رنگ گسترده برای یک هدف خاص عمل می کند و مدل های خیلی خوب آن قادرند تصویر دقیق تری نسبت به مدل های پایین تر با عملکرد محدود ارائه دهند .

SDR چیست ؟

 اکثر فیلم های دی وی دی قدیمی با این کیفیت ساخته شده است و تصاویری با وضوح 480 -720 پیکسل ارائه میدهد که در مقایسه با HDR دارای کیفیت کمتری است.برای سیگنال SDR ، ما از یک HD FURY لینکر استفاده کرده و با تلویزیون های E DID جایگزین می کنیم که به طور موثر پشتیبانی HDR را مخفی می کند و بازیکن فکر می کند که به یک تلویزیون SDR متصل می شود .

نتیجه :برای رسیدن به نتیجه این آزمایش ما دو تلویزیون متفاوت را در طول سه سناریو : عمق رنگ ، حیطه گسترده رنگ و محدوده دینامیکی مقایسه می کنیم .

وسعت گسترده رنگ 

یک تلویزیون که از حیطه گسترده رنگ پشتیبانی می کند قادر به نمایش بیشتر رنگ های کامل بیشتری نسبت به تلویزیون استاندارد یا SDR است . در حالی که این یک شاخص  برای HDR نیست .در گذشته حتی اگر یک تلویزیون قادر به ساپورت یکی بود تقریبا تمام محتوا با یک وسعت رنگ کوچکتر تولید می شد . همانطور که شما می توانید در این مقایسه ببینید تفاوت قابل توجهی بین HDR و SDR وجود دارد و این تفاوت بیشتر در رنگ سبز و قرمز که در آن بیشتر به سمت این دو رنگ گسترش دارد است هر چند که شما می توانید ببینید که این ذاتا عاملی برای HDR نیست . تفاوت کمی در اشباع رنگ بین تصویر SDR و کم پایان یک HDR  وجود دارد از آن جا که بسیاری از تلویزیون های HDR فاقد حیطه گسترده رنگ هستند آن ها از این جنبه مناسب نیستند .

برنده : HDR ، اما تنها در یک تلویزیون با وسعت رنگ گسترده

عمق رنگ

عمق رنگ بسیار شبیه به وسعت رنگ است . عمق رنگ به تفاوت رنگ هایی که یک تلویزیون می تواند نشان دهد اشاره دارد . تفاوت بین این دو می تواند کمی گیج کننده باشد . وسعت رنگ به درجه ای از اشباع که تلویزیون می تواند نمایش دهد اشاره دارد . در حالی که عمق رنگ به تعداد رنگ تلویزیون با قابلیت نمایش در داخل پالت اشاره دارد . وسعت رنگ محدود نمی تواند رنگ قرمز یک سیب را به طور دقیق و واضح نمایش دهد در حالی که یک محدودیت در عمق رنگ باعث می شود شیب رنگ قرمز روی آن سیب ناهموار به نظر آید و در نتیجه صاف یکدست دیده نمی شود .

چیزی که با عنوان تلویزیون 8 بیتی نامیده می شود 256 سایه از رنگ قرمز و سبز و آبی یا 16.7 میلیون رنگ کامل باید داشته باشد و این در مقایسه با تلویزیون های 10 بیتی که 1024 سایه از هر کانال یا 1.07 میلیون رنگ را ارائه می دهد یک مقدار کم به نظر می رسد .

تاثیر شیب زیاد در عمق رنگ : یک تلویزیون با عمق بیت پایین تر ، یک مقدار بسیار کوچک تر از مراحل گسترش یافته است و یک عمق بیت محدود می تواند به انسداد و شیب نا هموار منجر شود که شما می توانید اغلب در آسمان مانند تصویر SDR بالا ببینید . این یکی از موارد نادرست است که مربوط به HDR روی تلویزیون های پایین تر پایان یک هدف را پیدا می کند چونکه در حال حاضر بسیاری از آن ها در یک پنل 10 بیتی هستند که متاسفانه آن یک حداقل دیده شده تاثیرگذار است .

برنده : HDR

محدوده دینامیکی : Dynamic Range

در نهایت ما نگاهی به محدوده دینامیکی می اندازیم و اینکه در آن یک تلویزیون HDR را با بزگترین تفاوت نشان خواهد داد . محتوای HDR با استفاده از قابلیت های روشنایی بالاتر خود را برجسته و واقعی نشان می دهد . وقتی که یک تلویزیون دارای حیطه دینامیکی محدود است و آن می تواند تنها نقاط برجسته را نشان می دهد در حالی که عناصر تاریک را خرد می کند و بالعکس . یک تلویزیون با محدوده دینامیکی بالاتر قادر به نمایش بیشتر از هر دو ، در هر زمان است . اوج روشنایی ، کنتراست و کیفیت صدا بزرگترین تاثیر را در این زمینه دارد .

برنده : HDR ، اما تنها در صورتی قابل توجه است که اوج درخشندگی به اندازه کافی بالا باشد.

در این طرح بزرگ ، HDR یک پیشرفت بزرگ از تلویزیون در جهان است . اگر چه آن تنها برای به دست آوردن کشش و جذب مردم شروع شده ، تلویزیون های کنونی حتی آن ها که خیلی عالی هستند واقعا استفاده زیادی از آن نمی شود . شما نمی خواهید دید بسیار زیاد به صورت بصری از یک سیگنال HDR با محدوده متوسط به دست بیاورید . چون در تلویزیون هر افزایش کیفیت تصویر متکی به قابلیت های تنظیم خودکار است ، مدل های بالا پایان مناسب است اما این یک محدودیت است اگر شما اخیرا یک تلویزیون خوب خریداری کرده اید و در مورد به روز رسانی برای HDR فکر می کنید فکر خوبی است .

نتیجه:باتوجه به بررسی های انجام شده تکنوژی sdr یک تکنولوژی منسوخ است و hdr جایگزین این تکنولوژی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

حتما ببینید

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست نسبت کنتراست و یا به انگلیسی Contrast Ratio، یکی از مشخصات صفحه نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *