راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

امروزه در اغلب خانه ها از یخچال برای نگهداری و انجماد مواد غذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها ، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است و دارای تنوع زیادی است که قیمت های متفاوتی هم دارند و احتمالا فرکر کنید هرچقدر بیشتر هزینه کنید بهتر است اما اینطور نیست. مهم ترین نکته برای خرید یخچال این است که انتظارتتان را از این وسیله مشخص کنید. ما در مطلب راهنمای جامع خرید یخچال فریزر همه جوانب یک یخچال فریزر را مورد بررسی قرار داده ایم تا در انتخاب مدل مناسب به شما کمک کنیم. پس اگر قصد خرید یخچال فریزر دارید، این مطلب را تا انتها بخوانید. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

واحد فوت در اندازه یخچال فریزر چیست ؟

اندازه یخچال فریزر نقش بسیار مهمی در خرید شما دارد. قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که چطور امکان دارد اندازه یخچال مورد نیاز خودمان را تخمین بزنیم باید بدانیم که ابعاد یخچال چطور اندازه گیری می شود. فروشنده ها بیشتر اندازه یخچال را با فوت اعلام می کنند. به همین خاطر ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، ابتدا به بررسی واژه‌ی گنگ فوت می پردازیم. البته در اصل یخچال فریزر با لیتر محاسبه می شود و به کار بردن فوت بیشتر برای تبلیغ است و در اکثر مواقع دقیق نیست.

محاسبه ظرفیت یخچال

برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می شود که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر روش محاسبه ان را شرح می دهیم. هر فوت مکعب (Cubic Foot) برابر با 28٫3168 لیتر می باشد. هر لیتر فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال می کند، بنابراین :

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10

1 فوت مکعب = 28٫3168 لیتر

1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10* 10

امیدوارم که متوجه شده باشید. بنابراین یک یخچال 12 فوت، فضایی به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال می کند (336=2*28).

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

یخچال فریزر شما باید چه اندازه ای باشد؟

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی دارد که در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ان ها را شرح می دهیم.

 • اندازه آشپزخانه : اگر اندازه اشپزخانه یتان کوچک است به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا در هنگام رفت وامد و اسباب کشی دردسر ساز می شود و همچنین از لحاظ تمیز کردن نیز سخت تر است.
 • نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال : البته این مسئله در خانواده های 2 تا 5 نفره خیلی فرق ندارد. اما در خانواده های بیش از 5 نفر اهمیت دارد و باید یک یخچال بزرگ تر تهیه کنند.

یخچال فریزر مناسب برای خانواده های پر جمعیت

خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می شوند. هر چه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد خوراکی و اشامیدنی بیشتری نگهداری می شود. برای خانواده های بزرگ ما یک یخچال 18 فوت را توصیه می کنیم. البته بستگی به مصرف خانواده ها دارد و برای خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد می کنیم. 

یخچال فریزر مناسب برای زوج های جوان

زوج های جوانی که تازه می خواهند تشکیل خانواده بدهند بهتر است که از همان ابتدا یک یخچال خوب تهیه کنند تا دیگر لازم نباشد تا چند سال دیگر هم ان را تعویض کنند. بهتر است یک یخچال فریزر هوشمند بخرید چراکه تا چند سال آینده یخچال های غیر هوشمند منسوخ می شوند.

یخچال فریزر برای خانه دانشجویی و مجردی

دانشجو ها که معمولا فوت و اندازه برایشان مهم نیست بلکه قیمت در اولویت است ما برای دانشجو ها یک یخچال 7 فوت پیشنهاد می کنیم.

نکات فنی مهم درباره یخچال فریزر

طرز کار یخچال فریزر کمی پیچیده است و لازم است که در یک مقاله فقط طرز کار یخچال را توضیح دهیم. اما ما به صورت مختصر طرز کار را برای شما شرح خواهیم داد تا در هنگام خرید یخچال تا حدی اطلاع داشته باشید. یخچال از 4 قسمت مختلف تشکیل شده که عبارتند از :

1- Compressor

2 Evaporator

3- Condenser

4- Termostat

این چهار قسمت طی یک فرایند پیچیده گاز فریون را خنک می کنند و در لوله های یخچال به حرکت در می اورند. و به این ترتیب این گاز گرمای مواد غذایی را جذب می کند و دوباره با کمک Compressor و Condenser خنک می شوند. و دوباره این چرخه تکرار می شود. ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، فقط درباره انواع کمپرسور های یخچال توضیح مختصری می دهیم تا موقع خرید بدانید کمپرسور یخچال تان از چه نوعی است.

منظور از کمپرسور یا موتور یخچال فریزر چیست ؟

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنی فشرده سازی است. کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال است. نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است. اما ما در این پست به صورت کلی توضیحاتی خواهیم داد.

وظیفه کمپرسور در یخچال

وظیفه کمپرسور در یخچال این است که گاز فریون را در لوله های یخچال به حرکت در اورد. هر چه این گردش بتواند با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود (یعنی هر چی زور کمپرسور بیشتر باشد) بهتر است. در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور دارد . کمپرسور یخچال فریزرهای موجود در بازار دو نوع هستند که عبارتند از پیستونی و خطی و ما در این جا هر کدام را بررسی کرده و تفاوت کمپرسور معمولی (پیستونی) با کمپرسور خطی ساخت LG را نیز شرح می دهیم.

 کمپرسور پیستونی یا کمپرسور معمولی

اساس کار این کمپرسورها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است. کمپرسورهای پیستونی سر و صدای زیادی دارند و برق بیشتری مصرف می کنند. در بیشتر یخچال های مدل پایین از کمپرسور پیستونی استفاده شده است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر- نوع موتور

کمپرسور خطی یا compressor Linear

کمپرسور خطی یک تکنولوژی جدید است که در یخچال فریزر های LG به کار رفته است. کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف می کنند، صدای بسیار کمی دارند. در اکثر یخچال های جدید از کمپرسور خطی استفاده می شود.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر - نوع موتور

میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

حتما موقع خرید حواستان به میزان مصرف انرژی یخچال فریزر مورد نظر باشد! یادتان باشد که یخچال فریزرهای ساید بای ساید نسبت به یخچال فریزر های معمولی برق بیشتری مصرف می کنند. برای تشخیص میزان مصرف برق یخچال فریزر باید به برچسب انرژی آن دقت کنید. بحث برچسب انرژی کمی طولانی است. ما فقط به صورت خلاصه خدمتتان عرض می کنیم که برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می شود. و هر چه میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی مصرف ان دستگاه کمتر است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر - برچسب انرژی

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید یخچال فریزر هایی با موتور قدرتمند نیاز نیست، چون زیاد به یخچال فشار نمی آید. ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزرشان فکر کنند. اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعا بسیار گرم است، ساکنان باید یک یخچال فریزر بخرند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاید.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر حسب نوع اب و هوا

متوسط عمر یخچال فریزر چقدر است؟

هر یخچال، به طور متوسط بین 12 تا 14 سال می تواند کار کند. طول عمر یخچال به دو عامل مهم بستگی دارد که عبارتند از بدنه و موتور یخچال فریزر که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر در مورد ان ها شرح می دهیم.

بدنه یخچال فریزر

بیشتر یخچال های بالارده از استیل ضدزنگ ساخته شده اند که بسیار مقاوم هستند اما خیلی از یخچال ها هم با پوشش های شبیه استیل پوشانده می شوند و در واقع فولاد کربن ساخته شده اند. بدنه هر یخچالی در آب و هوای مرطوب (مثل گیلان یا مازندران) خیلی زود پوسیده می شود. و شما هم نمی توانید جلوی این مسئله را بگیرید. البته این مشکل در اپارتمان ها کمتر است چون خیلی از اپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند. و این رطوبت در محیط خانه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در مناطقی مثل تهران که آب و هوای خشک دارد و در طول سال هوای نرمالی دارد احتمال اسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتر است.

موتور یخچال فریزر یا همان کمپرسور

اگر در استفاده از یخچال فریزرتان حساس باشید و مواظب ان باشید، احتمال اسیب دیدن موتور یخچال یا کمپرسور، خیلی کم است. البته حتی اگر موتور یخچالتان خراب شود قابل تعمیر یا تعویض است اما هزینه اش کمی بالا است.

انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می شوند. هر نوع یخچال برای کاربری خاصی طراحی می شود که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر همه مدل ها را به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد. 

1-یخچال بالا پایین مدل فریزر بالا

در یخچال های بالا پایین مدل فریزر بالا ، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. بعضی از افراد از روی اجبار و به این دلیل که وقت اشپزی ندارند ، یک بار غذا درست می کنند و بعد هر روز هفته ان غذا را دوباره گرم می کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید ، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است چون فریزر همیشه دم دست است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


2-یخچال بالا پایین مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال ها ، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است. اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می کنید ، یخچال فریزر پایین ، برای شما مناسب تر است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


3-یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر های دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال های ساید بای ساید دارند. در واقع می شود گفت ساید بای ساید هم به نوعی، یخچال فریزر دوقلو به حساب می اید. یخچال فریزر های دوقلو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با ساید بای ساید ندارند. اما اندازه یشان بزرگ تر است. اگر اشپزخانه تان کوچک است به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جادار است.

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی تواند کارتان را راه بیندازد. البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزر های فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نسبت به دوقلوها بیشتر است. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


4-یخچال فریزر ساید بای ساید Side by side

یخچال ساید بای ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستند. همانطور که از نام این مدل مشخص است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند (مثل یخچال فریزر های دوقلو). امکانات یخچال های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی است. ساید بای ساید در واقع به نوعی یخچال فریزر دوقلو بپیشرفته تر است. تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته می شود و معمولا در یخچال های ساید با ساید هم ، اندازه یخچال بزرگتر از فریزر است. اغلب Side by side ها امکانات خوبی دارند مثل یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن. مدل های هوشمند امکاناتی چون دستیار صوتی، اینستا ویو، امکان پخش اهنگ، سیستم عامل و اتصال به اینترنت را دارند. در واقع هرچقدر امکانات یخچال بیشتر باشد، قیمت هم بیشتر است. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال

ظرفیت مناسب یخچال ساید بای ساید

بهترین اندازه برای ساید بای ساید 28 فوت است. به دلیل اینکه ساید بای ساید های 28 فوت در اغلب آپارتمان ها به راحتی جا به جا می شوند. اگرچه فضای راه پله اکثر اپارتمانی های جدید برای انتقال وسایل منزل مناسب است. اما هنوز هم راه پله خیلی از آپارتمان ها کوچک است و بالا و پایین بردن وسایلی مثل یخچال واقعا سخت است. اندازه 28 فوت از هر لحاظ عالی است و معمولا در اسباب کشی دردسر کمتری دارد.


5-یخچال فریزر در فرانسوی یا فرنچ دور French door

یخچال های درب فرانسوی یا فرنچ دور از همه مدل ها جادارتر و البته گران تر هستند . فرنچ دور معمولا دو تا درب در بالا دارد و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین. یخچال فرنچ دور بسیار جادار است و جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه‌تان می دهد. یخچال درب فرانسوی یا French door فقط برای خانه های بزرگ با حداقل جمعیت 5 نفر مناسب است. چون فرنچ دور واقعا برای یک خانواده 2 نفره طراحی نشده است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


رنگ مناسب برای یخچال فریزر 

رنگ یخچال هم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به ان توجه کنید. ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، می خواهیم درباره رنگ های مختلف یخچال چند نکته مهم را خدمتتان عرض کنیم.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

یخچال فریزر سفید

رنگ سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال است. چون یخچال های سفیدرنگ معمولا ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند. اگر موقع اسباب کشی خط و خشی رویش بیافتد کمتر دیده می شود. برای ترمیم خط و خش همیشه یه راه حل وجود دارد. سفید با هر رنگی ست می شود.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به اشپزخانه تان می دهد. رنگ نقره ای تقریبا خنثی است. به این معنی که با هر رنگی می تواند ست شود اما با لوازم مشکی خیلی شیک تر و مدرن تر به نظر می اید. در حال حاضر اغلب یخچال های موجود در بازار نقره ای هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم اشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرن تری به اشپزخانه تان می دهد. اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد. کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم می اید. مثلا کافیه یک خط روی یخچال بیافتد. در ضمن اغلب یخچال های مشکی همین گونه هستند که وقتی دستتان را روی بدنه اش می کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می ماند که خیلی از خانم ها به این مسئله حساس است.

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلا اگر یک یخچال قرمز بخرید ، نمی توانید بقیه لوازم مثل لباس شویی را با ان ست کنید. و رنگ های فانتزی معمولا بعد از مدتی از چشم می افتند. اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و می خواهید حتما یک رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می کنیم یک رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید. چون یخچال فریزر وسیله ای است که شما در طول روز زیاد باهاش کار دارید. بنابراین دیدن رنگ های جیغ ممکن است برای روحیه‌تان مناسب نباشد و به مرور زمان عصبی تان می کند (مثل رنگ قرمز).

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

بودجه شما برای خرید یخچال فریزر چقدر است ؟

بیشتر افراد توانایی خرید یخچال های گران قیمت را ندارند. یخچال نقش بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها دارد. هر خانواده در طول عمرشان ممکن است فقط 2 یا 3 عدد یخچال بخرند، بنابراین برای خرید یخچال فریزر هزینه کنید. اما اگر بودجه تان محدود است به این دو نکته مهم حتما دقت کنید :

 • در انتخاب اندازه یخچال فریزر خیلی دقت کنید !
 • یخچال فریزر بزرگ تر ، گران تر است و اگر واقعا به یک یخچال بزرگ نیاز ندارید ، یخچال کوچک تر بخرید. یک زوج جوان واقعا به یخچال بزرگ تر از 28 فوت نیازی ندارند. و یخچال های مدرن و هوشمند نیز ضروری نیستند.

نکات مهم در هنگام خرید یخچال فریزر و امکانات یخچال ها

 • تحویل یخچال فریزر

موقع تحویل گرفتن یخچال، به محل قرار گرفتن برچسب انرژی دقت کنید. ممکن است یک قسمتی روی بدنه یخچال اسیب دیده باشد و فروشنده برای اینکه مشتری متوجه این مسئله نشود برچسب انرژی را روی ان قسمت بچسباند. برچسب یخچال معمولا در گوشی سمت چپ و بالای یخچال چسبانده می شود.

 • چرخ زیر یخچال

سعی کنید یخچالی بخرید که زیرش چرخ داشه باشد. چون معمولا خانم ها زحمت تمیز کردن و نگهداری اشپزخونه را می کشند. و به همین خاطر جابه جایی یخچال بدون چرخ برایشان غیر ممکن است. البته الان دیگر خیلی از یخچال های موجود در بازار چرخ دارند اما به هر حال باز هم حواستان باشد.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس ویژگی ها

 • آب سرد کن یخچال

خب مسلما همه می دانند که آب سرد کن چیه اما نکته مهمی که وجود دارد این است که ابسردکن ها دو مدل هستند. یک مدل معمولی است و شما باید خودتان به صورت دستی داخلش آب بریزید و یک مدل جدیدتر است که شلنگ دارد و مستقیم به لوله آب وصل می شود. این مدل به مراتب بهتر است چون شما همیشه توی یخچال تان آب سرد دارید.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

 •  یخساز یخچال فریزر

یخساز ها هم دو مدل است. یک مدل معمولی است که فقط جایش توی یخچال مشخص است و باید به صورت دستی تنظیم کنید. اما یک مدل دیگر هم هست که به صورت اتومات یخ می سازد و فقط کافی است یک دکمه را فشار دهید تا به اندازه نیازتان یخ بریزد. معمولا یخساز های اتومات دو نوع یخ می سازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگر هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا عالی است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

 •  Door in Door یا DID چیست ؟

door in door در واقع یک نوع طراحی جدید و مدرن است که روی درب اصلی یخچال یک درب دیگر هم کار گذاشته می شود. داخل درب دوم می توانید بطری های نوشیدنی تان را قرار دهید و اگر زمانی خواستید نوشیدنی میل کنید به جای اینکه در بزرگ را باز کنید فقط کافی است در کوچک را باز کنید و خیلی راحت نوشیدنی را بردارید و نوش جان کنید. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات


نتیجه گیری راهنمای جامع خرید یخچال فریزر 

اکیدا توصیه می کنم پیش از خرید یخچال تو اینترنت مطالعه کنید. مطالب ، عکس ها و ویدیو های زیادی درباره مدل های مختلف یخچال وجود دارد. همه را ببینید و بعد مدل مناسب را انتخاب کنید. اگر بصورت انلاین هم خرید می کنید حتما مدل مورد نظر را داخل سایت بررسی کنید و با فروشنده هم مشورت کنید تا با توجه به نیازتان مدل مناسب را معرفی کند. امروزه خرید انلاین خیلی به صرفه است و در صورت وجود مشکل، بیشتر فروشگاه ها ضمانت تعویض کالا را دارند. پس جای نگرانی وجود ندارد اما حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4]
دیگران خوانده اند:
3 نظرات
 1. نعمتی می گوید

  سلام بسیار عالی‌وجامع اطلاعات دادید.ممنون.

 2. Melina می گوید

  كسي راجب يخچال مارك گرند اطلاعي داره ممنون

 3. ناشناس می گوید

  ممنون که گفتید مارکهای خوب ایرانی هم بگید مثل اسنوا

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.