تفاوت صفحه نمایش LED با LCD
تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD | معرفی انواع صفحه نمایش

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

صفحه نمایش LED و LCD دو نوع صفحه نمایش هستند که دارای تفاوت هایی در کیفیت تصویر و مصرف انرژی می باشند و ما قصد داریم در این مطلب از سلام‌ بابا، در مورد تکنولوژی این دو نوع صفحه نمایش و همچنین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد ان ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

LCD چیست؟

(تلویزیون های lcd در حال حاضر برای استفاده خانگی تولید نمی‌شوند)

نمایشگرهای lcd از دو لایه مواد شفاف تشکیل شده اند که قطبی شده و محکم به هم چسبیده اند. یکی از این لایه ها که به طور جداگانه با مواد پلیمری پوشیده شده است کریستال های مایع را نگه می دارد. کریستال های lcd خودشان نور ندارند بلکه از یک منبع خارجی مثل لامپ های فلورسنت، نور می گیرند. LCD رایج ترین نوع تلویزیون های موجود در بازار است و به دلیل تنوع قیمت و اندازه، میان کاربران محبوبیت خاصی دارد.

مصرف برق lcd نسبت به تلویزیون های معمولی بسیار کمتر است. با توجه به ساختار ویژه ای که این نمایشگرها دارند، دقت و کیفیت تصاویر متحرک در ان ها بسیار بالاست. از سوی دیگر، میتوان گفت مهم ترین مزیت lcd نسبت به لامپ تصویر، تولید و منتشر نکردن اشعه هایی است که به چشم اسیب می رسانند که در نهایت تولید این صفحه نمایش ها موجب مصرف کمتر انرژی خواهد شد.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

معایب نمایشگر های lcd 

بزرگ ترین مشکل نمایشگرهای lcd عمر کوتاه ان ها است که به حدود 16 هزار ساعت می رسد در صورتی که عمر نمایشگرهای معمولی 30 هزار ساعت است.

مشخصات تلویزیون های LCD 

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی بسیار بالا

نور موجود در lcd ها با گذشتن از کریستال مایع و فیلتر رنگ، تغییر وضعیت می دهد و به چشم ما می رسد. مشکل اصلی lcd ها نمایش رنگ مشکی است. وقتی یک سلول می خواهد رنگ مشکی تولید کند، باید جلوی عبور نور را بگیرد تا این رنگ به چشم بیننده برسد. اما این عمل به دلیل وجود همیشگی نور پس زمینه به طور کامل صورت نمی گیرد و رنگ مشکی در lcd کامل و عمیق دیده نمی شود.

 • روشنایی تصویر بیشتر به نسبت صفحه نمایش های قدیمی

همان طور که اشاره شد، در lcd از یک منبع جداگانه برای ایجاد نور استفاده می شود. در این نوع تلویزیون که می توان میزان نور را به سادگی و با توجه به محیطی که تلویزیون در ان قرار دارد، کم یا زیاد کرد. اما در پلاسما ، هر سلول نور مورد نیازش را خودش تولید می کند. این مساله باعث می شود دیدن تصاویر تلویزیون های پلاسما در محیط های پرنور و فضای ازاد کمی سخت تر باشد. به همین دلیل برای پخش تصاویر تبلیغاتی یا در محیط های پر نور، از lcd استفاده می شود.

 • پخش تصاویر با حرکت سریع

lcd مشکل زمان پاسخ دهی دارد؛ یعنی مدتی طول می کشد که بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مساله باعث می شود هنگام پخش تصاویری که صحنه هایی با حرکت سریع دارند، سایه ای از فریم قبلی روی صحنه باقی بماند. البته اکنون با ساختن مدل هایی با زمان پاسخ دهی کمتر از 8 میلی ثانیه نگرانی ها در این زمینه کمتر شده است.

 • اندازه

اندازه تلویزیون های lcd بین 32 تا 50 اینچ متغیر است و کمترین ضخامت ان ها به 8 سانتی متر می رسد.

 • طول عمر

طول عمر lcd ها حدود 60 هزار ساعت (7 سال به طور مداوم و شبانه روزی) است. در واقع عمر مفید lcd تا زمانیه که میزان نور پس زمینه ان به نصف کاهش پیدا کند.

پلاسما چیست؟ 

اساس فناوری نمایشگرهای پلاسما، لامپ های فلورسنت است. این صفحه نمایش از چندین سلول تشکیل شده که هر یک از ان ها دو صفحه شیشه ای مجزا دارند. در فاصله بین این دو صفحه، گاز نئون زنون تزریق می شود که در روند تولید به صورت پلاسما (مایع) در می اید. هنگام اتصال تلویزیون یا نمایشگر به برق، این گازها فسفرهای ابی، قرمز و سبز تولید می کنند و در نهایت موجب شکل گیری تصویر می شوند. در این سیستم، یک پیکسل برابر با گروهی از فسفرهای قرمز، ابی و سبز است.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد صفحه نمایش PLASMA

پلاسماها تنوع چندانی ندارند و اندازه بیشتر ان ها بالای 42 اینچ است. مهم ترین مزایای نمایشگر پلاسما این است که زاویه دید 180 درجه ای ایجاد می کنند و می توان تصویر را از هر طرف به طور کامل در ان ها مشاهده کرد. جالب این است که روشنایی تصویر به صورت خودکار با روشنایی محیط تطابق پیدا می کند. مثلا اگر در محیط تاریک به تلویزیون نگاه کنید، تصاویر را روشن تر می بینید. پلاسماها بسیار باریک هستند اما متاسفانه انرژی زیادی مصرف می کنند.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و پلاسما

مشخصات تلویزیون های پلاسما

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی

برخلاف lcd، در پلاسما نور پس زمینه وجود ندارد و هر سلول نور مورد نیازش را خود تولید می کند. به این ترتیب فقط با خاموش کردن سلول مورد نظر می توان به سطح مناسبی از رنگ مشکی رسید. به همین دلیل است که کنتراست تصویر در پلاسما بسیار بیشتر از lcd به نظر می رسد.

 • Burn In

یکی از معایب پلاسما ایجاد Burn In است. در این حالت اگر یک تصویر ثابت مدتی طولانی روی صفحه تلویزیون ثابت پخش شود، ممکن است پس از تغییر تصویر نیز شبحی از ان همچنان روی صفحه باقی بماند. تصاویر تلویزیون معمولا متحرکند و این مساله بیشتر در مورد ارم شبکه های تلویزیونی اتفاق می افتد که گوشه تصویر ثابت هستند. البته با پیشرفت فناوری ساخت و به وجود امدن امکاناتی همچون Anti Burn ، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

 • طول عمر

در تلویزیون های پلاسما به دلیل این که وظیفه تولید نور بر عهده خود سلول هاست و این کار از طریق فسفرهای داخل ان ها صورت می گیرد، عمرشان را مدت زمانی در نظر می گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند. پلاسماهای قدیمی حدود 20 هزار ساعت دوام می اوردند اما عمر انواع امروزی ان ها همانند lcd ها و حدود 60 هزار ساعت است.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

LED چیست؟ 

تلویزیون های LED نسل بعد از LCD ها هستند که تکنیک تابش نور متفاوتی دارند. همین مساله یک تفاوت صفحه نمایش LED با LCD است که موجب تفاوت اساسی در کیفیت تصویر این دو می شود. در تلویزیون های LED برای روشن کردن صفحه نمایش از دیودهای ساطع کننده نور (LED) در قسمت پشت یا دورتادور ان، استفاده می شود. با بهره گیری از این چراغ ها تصاویر مشکی، طبیعی تر به نظر می رسند و کنتراست ان ها نیز بالاتر می رود. در واقع تلویزیون هایی که امروزه به ان ها LED می گوییم همان تلویزیون های LCD قدیمی هستند که از لامپ های LED برای نور پشت زمینه ان ها استفاده شده است.

مشخصات تلویزیون های LED

 • کنتراست و کیفیت تصاویر تیره

اولین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که تلویزیون های LED در مقایسه با LCDها از کنتراست تصویر بهتری برخوردارند. نمایشگرهای LCD برای ایجاد تصاویر تیره باید کریستال ها را بچرخانند و راه نوری را که از پشت صفحه می تابد، سد کنند. این مساله یکی از مشکلات عمده ان‌هاست زیرا با ممانعت از تابش نور، کنتراست تصویر کاهش می‌یابد و جزئیات آن را از بین می‌برد. اما در تلویزیون های LED با استفاده از قابلیت تیرگی موضعی، میزان نور صفحه کنترل و این مشکل برطرف می شود. در حقیقت LED ها به جای ممانعت از تابش نور، ان را پشت تصاویر مشکی کم رنگ می کنند. به این ترتیب تصاویر تیره بهتری به دست می آید.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد صفحه نمایش LED

 • درجه دقت رنگ

دومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است نمایشگر های LED با بهره گیری از فناوری نورهای رنگی یا RGB می توانند از طریق تنظیم نوری که از پشت صفحه نمایش می تابد، رنگ های حقیقی تصویر را به نمایش دراورند. در این فناوری که نوعی روش تشریح رنگ است و در بسیاری از نمایشگرها مورد استفاده قرار می گیرد، با مخلوط کردن درصدی از رنگ های قرمز، سبز و آبی، رنگ مورد نظر به دست می اید.

 • اندازه

سومین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که اندازه تلویزیون های LED بین 40 تا 100 اینچ به بالا متغیر است و ضخامت ان ها خیلی کمتر از تلویزیون های LCD قدیمی است.

 • طول عمر

چهارمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که بیشتر سازندگان تلویزیون های LED ادعا می کنند طول عمر محصولاتشان بیش از 100 هزار ساعت است. البته هنوز امار ثابت شده ای از میزان ماندگاری این تلویزیون ها در دست نیست. در هر حال، طول عمر دیودهای نوری بالاست.

 • میزان مصرف انرژی

پنجمین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که LED ها بین انواع تلویزیون های HD کمترین میزان مصرف انرژی را دارند. گفته می شود این تلویزیون ها می توانند تا 40 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهند.

 • مزایای زیست محیطی

و بالاخره اخرین تفاوت صفحه نمایش LED با LCD این است که کمتر مصرف شدن انرژی در تلویزیون های LED باعث می شود میزان تشعشع کربن و تولید گرما در ان ها کاهش یابد، این مساله الودگی کمتر هوا را نیز در پی دارد. علاوه بر این، تولیدکنندگانی همچون شرکت سامسونگ ادعا می کنند که تلویزیون های سامسونگ جیوه ندارند. عدم وجود جیوه مشکل از بین بردن تلویزیون های از کار افتاده را بدون اسیب رساندن به محیط زیست برطرف می کند.

تفاوت صفحه نمایش LED و LCD با oled

OLED چیست؟

مسلما با ورود تلویزیون‌های OLED به بازار، LCD و حتی LED به فناوری های درجه دو تبدیل می‌شوند. این تلویزیون‌ها بسیار نازک هستند و چند صد گرم بیشتر وزن ندارند.

صفحه نمایش این تلویزیون‌ها را مجموعه ای از پرده‌های نازک از جنس مواد الی تشکیل می دهد که بین دو رسانا قرار گرفته‌اند. این نمایشگرها از فناوری OLED دیودهای الی ساطع کننده نور بهره می برند. از ان جا که این دیودها (OLEDs) خودشان نور تولید می کنند، به نور پشت صفحه نیاز ندارند. به همین دلیل نیز نمایشگرهای OLED بسیار سبک، باریک و کم مصرف هستند.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و نحوه عملکرد صفحه نمایش OLED

از مزایای دیگر این نوع تلویزیون ها می توان به مواردی همچون درخشندگی بیشتر در مقایسه با سایر فناوری های نورپردازی از پشت، سرعت بالای بازسازی صفحه و واکنش سریع تر به تغییر سیگنال ها که باعث می شود این تلویزیون برای نمایش فیلم های سینمایی ایده ال باشد، مقاومت زیاد در برابر ضربه و چرخش های ناگهانی، کارایی بالا در دماهای مختلف، شرایط گرمایی نامناسب و مصرف پایین انرژی به علت عدم استفاده از نور پس زمینه اشاره کرد.

QLED چیست؟

QLED صفحه نمایش تعدادی از تلویزیون های بالارده سامسونگ و از جدیدترین تکنولوژی های این شرکت است.  همانطور که در بالا توضیح دادیم نور LED که قسمتی از QLED است بر اساس دیودهای نوری است و Q که مخفف Quantum Dot است. Quantum Dots به جای ترکیبی ناکارآمد و محدود از LED های سفید و فیلترهای رنگ معمولی ، روشی متفاوت را برای نمایش رنگ ها ایجاد کرده است.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD- تصویر صفحه نمایش QLED

نقاط کوانتومی بین دو تا 10 نانومتر قطر دارند و بسته به اندازه شان، رنگهای متفاوتی تولید می کنند. به عنوان مثال ، کوچکترین نقاط روی رنگ آبی تمرکز می کنند ، بزرگترها روی قرمز تمرکز می کنند. نقاط کوانتومی قادر به تولید رنگهای اولیه اشباع شده و طبیعی هستند و در کل طیف وسیعی از رنگ ها را می توانند تولید کنند و در نهایت تصاویری درخشان با رنگ های طبیعی و با کیفیت بالا را نمایش می دهند.

نتیجه

و حال بعد از بیان تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و مقایسه آن با مدل های OLED باید بگوییم که خرید تلویزیون های oled، هرچند که قیمت بالایی دارند با توجه به کیفیت بی نظیرشان بهترین گزینه است. بعد از تلویزیون های lcd، خرید تلویزیون های LED که در حال حاضر بیشتر تلویزیون های موجود از این تکنولوژی استفاده می کنند گزینه بعدی است. خرید تلویزیون های پلاسما و lcd در حال حاضر اشتباه است، مگر برای استفاده های خاص. در صورتی که تلویزیونی برای مصرف خانگی با قیمت مناسب می خواهید، تلویزیون LED را در اولویت قرار دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]

حتما ببینید

بهترین تلویزیون‌های شیائومی را بشناسبد

بهترین تلویزیون شیائومی

بهترین تلویزیون‌ شیائومی 2023 شیائومی یکی از کمپانی‌هایی است که در سال‌های اخیر در دنیای …

یک نظر

 1. تشکر معلومات تان عالی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *