بررسی تلویزیون سامسونگ tu8000

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ TU8000

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ TU8000 

تلویزیون سامسونگ مدل tu8000 یکی دیگر از محصولات جدید عرضه شده به بازار در سال 2020 می باشد که ما در این مقاله سلام‌ بابا قصد داریم به بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ TU8000 بپردازیم تا شما خریداران عزیز با آگاهی کامل نسبت به خرید این محصول اقدام کنید.

در کل، تلویزیون سامسونگ tu8000 دارای عملکرد خوبی می باشد اما فقدان بعضی از امکانات که در ادامه به آنان می پردازیم این محصول را نسبت به تلویزیون های سطح بالاتر اندکی متمایز می کند؛ به لطف وجود نسبت کنتراست عالی و یکنواختی مشکی فوق العاده، این تلویزیون در اتاق های تاریک بسیار استثنایی عمل خواهد کرد اما پشتیبانی نکردن از طیف رنگی گسترده برای محتواهای HDR، ویژگی نوردهی موضعی و همچنین زاویه دید ضعیف از جمله موارد آن سوی ماجرا می باشد که در کاهش دقت تصاویر از پهلوها تأثیر گذار خواهد بود.

شاید نبود تکنولوژی VRR(نرخ تازه سازی متغیر) از نظر برخی یکی از معایب آن باشد ولی حتماً زمان پاسخگویی و هندلینگ انعکاسی عالی، تأخیر در ورودی بسیار کم و روشنایی اوج خوب می تواند نظر بسیاری از گیمرها را به تلویزیون tu8000 سامسونگ جلب کند.

 

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامهبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ

تلویزیون سامسونگ TU8000 به طور کلی یک تلویزیون مناسب برای کاربردهای گوناگون است. با داشتن نسبت کنتراست بالا که از موارد با اهمیت در کیفیت تصویر به حساب می‌آید، موجب ایجاد یکنواختی کامل سطح مشکی شده و بنایراین در محیط‌های تاریک عملکرد خوبی ارائه می‌دهد. همچنین با دارا بودن تأخیر در ورودی پایین و زمان پاسخگویی سریع، برای گیمینگ نیز گزینه‌ی عالی است. در عین حال طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را نمایش نمی‌دهد و از روشنایی کمی برخوردار است و جزئیات در محتوای HDR به خوبی ظاهر نمی‌شوند، در نتیجه در اتاق‌های روشن یا در محیط‌هایی با تابش مستقیم نور کمی ناامید کننده به نظر می‎‌رسد.

تلویزیون TU8000 برای تماشای فیلم مناسب است. به لطف داشتن نسبت کنتراست بالا، یکنواختی سیاه و سفید قابل توجهی دارد که برای تماشای فیلم در یک اتاق تاریک کاملاً ایده آل است. همچنین محتوای 1080P را بدون مشکل نمایش می‌دهد. اما متأسفانه از قابلیت لوکال دایمینگ پشتیبانی نمی‌کند و دارای برخی مشکلات یکنواختی است، زیرا لبه‌های صفحه نمایشگر به طور قابل توجهی نسبت به قسمت مرکزی تاریک‌‌تر هستند.

TU8000 سامسونگ برای تماشای برنامه‎‌های تلویزیونی مناسب بوده و انعکاس را به خوبی کنترل می‌کند در حالی که روشنایی زیادی ندارد و در نهایت برای غلبه بر براق شدن در محیط‌های روشن مناسب است. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه آن این است که می‌تواند که محتواهای با کیفیت پایین را ارتقا دهد. متأسفانه به دلیل زاویه دید نه چندان گسترده و باریک هنگام قرار گرفتن در کنار و زاویه‌ی غیر مستقیم، از کیفیت و وضوح تصاویر کاسته می‌شود.

TU8000 سامسونگ انعکاس را به خوبی انجام می‌دهد و برای تماشای برنامه‌های ورزشی نیز ماسب است. همچنین با دارا بودن زمان پاسخگویی آنی سکانس‌های سریع را کاملاً صاف به نمایش می‌گذارد و با ویژگی Black Frame Insertion موجب کاش تاری حرکت می‌شود. ناگفته نماند متأسفانه زاویه دید این تلویزیون ناامید کننده است برای تماشای بازی به صورت گروهی یا در زاویه‌های مختلف ایده‌آل نیست.

TU8000 تلویزیون خوبی برای انجام بازی‌های ویدیویی است و به لطف داشتن زمان پاسخگویی مناسب، حرکت‌های سریع را واضح نشان می‌دهد و همراه با تأخیر در ورودی پایین یک تجربه‌ی بازی عالی را برای گیمرها به ارمغان می‌آورد. از دیگر نقطه قوت‌های این مدل سامسونگ کنتراست بالا بوده که منجر به یکنواختی سطح مشکی کامل شده و بنابراین برای بازی کردن در محیط‌های تاریک کاملاً مناسب است. اما در عین حال از قابلیت لوکال دایمینگ و نرخ تازه‌سازی متغیر (VRR) پشتیبانی نمی‌کند.

تلویزیون TU8000 به لطف نسبت کنتراست برجسته و یکنواختی سطح مشکی کامل برای تماشای فیلم با محتواهای HDR مناسب است. اما روشنایی زیادی ندارد که بتواند جزئیات را در محتوای HDR به خوبی نمایش نمی‌دهد. از نقطه ضعف‌های آن که در این بخش باید اشاره کنیم، نمایش ندادن طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و پشتیبانی نکردن از لوکال دایمینگ است.

به لطف داشتن تأخیر در ورودی پایین و زمان پاسخگویی مناسب، TU8000 تلویزیون ماسبی برای بازی‌های HDR به ‌حساب  می‌آید. اما متأسفانه روشنایی و طیف رنگی گسترده‌ای را در محتوای HDR ارائه نمی‌دهد. بنابراین هایلایت‌ها و رنگ‌های مختلف آنطور که انتظار می‌رود نمایش داده نمی‌شوند. با اینکه دارای کنتراست برجسته‌ای بوده و در پی آن یکنواختی مشکی کاملی ارائه می‌دهد، اما در همین حال به دلیل پشتیبانی نکردن از قابلیت VRR (نرخ تازه‌سازی متغیر) ممکن است بعضی از گیمرها را ناامید کند.

به جرئت می‌توان گفت تلویزیون TU8000 سامسونگ، گزینه‌ی خوبی برای استفاده به عنوان مانیتور کامپیوتر است. اگرچه زاویه دید چندان گسترده‌ای ندارد و از روشنایی نسبتاً کمی برخوردار است اما می‌تواند کروم مناسب 4.4.4 را به خوبی نمایش دهد و بنابراین متن‌های زیرنویس بسیار واضح به نظر می‌رسند. همچنین زمان پاسخگویی سریع و تأخیر در وردی پایین از دیگر نقاط قوت آن به حساب می‌آیند.


طراحی تلویزیون tu8000

سبک

همانطور که از تصاویر پیداست تلویزیون سامسونگ tu8000 دارای صفحه تخت بوده و علاوه بر این، طراحی چشم نواز آن می تواند نگاه های زیادی را به خود بدوزد؛ در کل وجود قاب نازک و متمایل به رنگ خـاکستری در عین طراحی ساده و مدرن بسیار عالی می باشد. البته سرخود بودن پایه یعنی نصب کردن آن بدون نیاز به هیچ گونه پیچ و به آسان ترین وجه ممکن، یکی دیگر از قابلیت های موجود در این تلویزیون سامسونگ به شمار می آید.

سبک تلویزیون سامسونگ tu8000

قسمت پشتی

بخش پشتی تلویزیون همانند مدل Q60T سامسونگ دارای الگوی عمودی و بدنه تمام پلاستیک بوده و انحنای موجود در حین نصب دیواری می تواند جلوه خاصی به محیط ببخشد؛ همچنین پورت ها در قالب دو بخش جداگانه و عمود بر هم تعبیه شده اند تا دسترسی به آنان در هر دو حالت ایستاده و دیواری آسان باشد. ابعاد پشتی تلویزیون سامسونگ tu8000 نیز VESA 200×200 بوده و این بدین معناست که فاصله هر کدام از چهار سوراخ موجود در پشت تلویزیون نسبت به هم 200 میلی متر می باشد؛ از این مقیاس در حین نصب دیواری تلویزیون به وسیله براکت استفاده می شود.

قسمت پشتی تلویزیون سامسونگ tu8000

کیفیت ساخت tu8000 

تلویزیون سامسونگ tu8000 از کیفت خوبی برخوردار می باشد و به عنوان نقطه ی عطفی نسبت به مدل های پیشین خود تا حد زیادی بهبود یافته است به نحوی که این موضوع در نگاه اول نیز به مشتری القا می شود و مشکل خاصی در قالب گیری، ساخت و مونتاژ دیده نمی شود؛ اما برخی بدنه پشتی تمام پلاستیک آن را نمی پسندند هر چند سامسونگ برای این کار دلایل خود را دارد.

ضخامت

بیشترین ضخامت تلویزیون سامسونگ tu8000 از پهلو 5.8 سانتی متر معادل 2.28 اینچ است که نسبت به مدل RU8000 نازک تر بوده و در حین نصب دیواری بیرون زدگی چندانی نخواهد داشت؛ همچنین قاب تلویزیون نیز با 0.9 سانتی متر توانسته تا حدی از جلب توجه به کناره ها بکاهد. 

ضخامت تلویزیون سامسونگ tu8000

پایه های نگه دارنده

پایه های tu8000 مشابه پایه های به کار رفته در تلویزیون سامسونگ RU7100 بوده به نحوی که بخش جلویی آن دارای لبه تیزتر و طول بیشتری نسبت به قسمت عقبی می باشد یعنی پایه ها دو طرفه نیستند اما نکته بسیار کاربردی در مورد این پایه این است که به آسانی با فشار دادن آنها در جای خود قرار می گیرند و دیگر نیازی پیج و یا محکم کردن نمی باشد و شما می توانید با قرار دادن گیره های نگه دارنده در بخش پشتی پایه ها، کابل ها را با زیبایی تمام مدیریت و به بیرون هدایت کنید.

برای سایز 55 اینچ میزان فضای اشغالی پایه ها 9.9″×40.2″ اینچ بوده و با وجود اینکه اندکی لرزش در پایه دیده می شود اما به خوبی از تلویزیون پشتیبانی می کنند.

تلویزیون tu8000 سامسونگ


کیفیت تصاویر

کنتراست

نسبت کنتراست یا Contrast Ratio به نسبت بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید به کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه در یک صفحه یا نمایشگر اطلاق می شود که خوشبختانه تلویزیون tu8000 سامسونگ از یک نسبت خارق العاده برخوردار می باشد که این را مرهون پنل VA خود است هر چند فاقد قابلیت نوردهی موضعی می باشد . نسبت کنتراست 6421 این تلویزیون نسبت به سری های پیشین خود بسیار ارتقا یافته و تقریباً هم سطح تلویزیون سامسونگ Q60T است؛ 

چنانچه مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید می توانید به مطلب”نسبت کنتراست چیست ؟”مراجعه کنید. البته فناوری نمایش کریستال به کار رفته باعث ایجاد تصاویری کاملاً واضح و گویا می شود که به راحتی نظر شما را به تلویزیون جلب می کند.

اوج روشنایی SDR

دو مؤلفه اوج روشنایی SDR و اوج روشنایی HDR برای اندازه گیری میزان روشنایی صفحه نمایش به کار برده می شود که همانطور از اسمشان پیداست تفاوتشان در نوع محتوا می باشد که HDR از وضوح بیشتری برخوردار بوده و جزئیات ریزتری را به نمایش خواهد گذاشت. مقدار اوج روشنایی SDR اندازه گیری شده برای یک صحنه واقعی، 271 سی دی بر متر مربع (cd/m²) می باشد که در کل مقداری معقول بوده، هر چند نسبت به مدل پیشین خود با کاهش محسوسی همراه بوده است.

طبق مشاهدات در حالت عادی شاید در اتاق های پرنور میزان روشنایی tu8000 سامسونگ کافی نباشد که برای غلبه بر این مشکل و افزایش وضوح تصاویر می توانید با قرار دادن”Advanced Contrast Enchancer”بر روی بیشترین میزان، حالت تصویر بر روی”Vivid”و گاما بر روی 2.2 این مشکل را تا حد زیادی رفع کنید.

اوج روشنایی HDR

مقدار اوج روشنایی HDR اندازه گیری شده برای یک صحنه واقعی هم، 271 سی دی بر متر مربع (cd/m²) بوده که شاید این مقدار برای اوج روشنایی SDR نسبتاً خوب باشد اما برای این شاخص، چنین عددی زیاد قابل توجه نبوده و تا حدی از استانداردهای موجود نیز کمتر می باشد.

برای رفع این مشکل و افزایش این مؤلفه می توانید در حین پخش محتواهای HDR حالت تصویر را بر روی”Movie HDR” و گزینه”Advanced Contrast Enchancer” را روی”Max” قرار دهید؛ البته این نکته هم قابل ذکر است که این تنظیمات ممکن است رنگ سیاه را کمی متمایل به خاکستری کند.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری tu8000 سامسونگ

میانگین این مؤلفه در هنگام نمایش 50% خاکستری، %4/671 و در هنگام نمایش 5% خاکستری، %0/534 می باشد؛ یکنواختی خاکستری به یکنواختی رنگ ها بر روی صفحه نمایش اشاره دارد. همانطور که از تصاویر پیداست کناره ها به طرز چشمگیری تیره تر بوده که این موضوع در هنگام نمایش تصاویر متحرک یا ورزشی مشهود بوده اما صفحه در طول صحنه های تاریک یکدست تر می باشد.

یکنواختی مشکی

یکنواختی مشکی نیز به یکنواختی رنگ بر روی صفحه نمایش می پردازد با این تفاوت که تمرکز آن فقط بر روی رنگ سیاه است؛ با وجود اینکه تلویزیون tu8000 سامسونگ فاقد ویژگی نوردهی موضعی یا Local Dimming می باشد اما دارای یکنواختی مشکی بسیار عالی بوده به نحوی که یکی از موارد برجسته برای استفاده در محیط های تاریک می باشد. میانگین اختلاف این مقدار برای این تلویزیون %0/513 درصد است و هاله هایی در اطراف صلیب قابل مشاهده است که نکته مهمی نمی باشد.

زاویه دید

یکی از معایب تلویزیون های مجهز به پنل VA زاویه دید آنها می باشد که تلویزیون سامسونگ tu8000 نیز از این قائده مستثنی نبوده به نحوی که در زاویه 27 درجه %80 رنگ ها کروم(شدت رنگ) خود را از دست داده و همانطور که از فیلم تست زاویه دید پیداست در زاویه 34 درجه، از نور نمایشگر تا %75 نسبت به زاویه اصلی کاسته می شود.

بازتاب نور

بازتاب نور از صفحه نمایشگر یکی از مواردی است که برای بعضی بسیار آزاردهنده می باشد که وجود روکش نیمه براق در این تلویزیون سامسونگ باعث شده تا هندلینگ انعکاسی آن در سطح تلویزیون هایی همانند Q60T سامسونگ باشد؛ به همین دلیل می توان بدون مشکل خاصی از آن در اتاق های روشن استفاده کرد اما ممکن است در اتاق های بسیار روشن چنین عملکردی از آن قابل انتظار نباشد.

طیف رنگی

با توجه به نمودار EOTF تلویزیون، که مؤلفه PQ (با رنگ زرد نشان داده شده) در آن به خوبی دنبال نمی شود می توان نتیجه گرفت تلویزیون سامسونگ tu8000 انتظارات ما را در مورد طیف گسترده ای از رنگ ها برآورده نخواهد کرد به طوری که بعضی صحنه ها تاریک تر از حد استاندارد خود نمایش داده می شوند؛ البته شما می توانید برای روشن تر کردن محتواها تنظیمات حالت تصویر را بر روی”Movie”قرار دهید.

گرادینت (محو شدگی رنگ)

شاید یکی از ناامید کننده ترین قابلیت های موجود در این تلویزیون، گرادینت آن باشد که دارای عملکرد ضعیفی بوده و بند های رنگی را به خوبی پوشش ندهد؛ فعال کردن گزینه Noise Reduction می تواند تا حدی موجب بهبود محو شدگی رنگ ها شود. همچنین وجود پنل VA در تلویزیون باعث شده تا خطر سوختگی در طولانی مدت به دلیل پایداری تصاویر در حد صفر درصد باشد.


نمایش و پخش محتوا

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی به سرعت تغییر رنگ پیکسل ها از یک رنگ به رنگ دیگر به طور کامل اشاره دارد که در حین نمایش تصاویر با سرعت بالا حائز اهمیت بوده و مقادیر پایین تر از 20 میلی ثانیه بسیار مناسب می باشد؛ زمان 17/8ms برای %100 قابلیت تغییر پذیری tu8000 نیز عالی بوده هر چند ممکن است تاری جزئی در این حین دیده شود که نکته قابل توجهی نمی باشد.

نرخ تازه سازی متغیر

تلویزیون سامسونگ tu8000 از نرخ تازه سازی متغیر 60 هرتزی پشتیبانی می کند و فاقد فناوری هایی همچون نرخ تجدید متغیر (FreeSync AMD) یا VRR است؛ نرخ تازه سازی متغیر تعداد دفعات تازه سازی صفحه نمایش را در هر ثانیه بیان می کند به طور مثال در این تلویزیون در هر ثانیه، 60 بار تصویر به نمایش درآمده تازه سازی می شود.

تأخیر در ورودی

زمان مابین پردازش اطلاعات ورودی و نمایش بر روی صفحه نمایش در مجموع لگ یا تأخیر در ورودی نام می گیرد که این میزان برای پردازش محتوایی با کیفیت 1080 و با نرخ 60 هرتز 9.7 میلی ثانیه به طول می انجامد که در صورت فعال بودن حالت گیمینک، در تمام رزولوشن ها عملکرد بسیار خیره کننده ای خواهد داشت. البته برای کاستن از میزان تأخیر، علاوه بر حالت گیمینگ فعال کردن گزینه هایی همچون motion interpolation از طریق منو و یا غیرفعال کردن حالت صرفه جویی در انرژی می تواند تأثیر گذار باشد.

همچنین می توان با فعال کردن گزینه Auto Low Latency Mode به محض وصل شدن کنسول بازی به تلویزیون، به صورت خودکار حالت های گیمینگ فعال شده و بهترین عملکرد در این زمینه به نمایش گذاشته می شود.(البته باید Game Mode بر روی حالت خودکار قرار گرفته و CEC نیز فعال شده باشد.)

کیفیت هایی که توسط تلویزیون tu8000 سامسونگ پشتیبانی می شوند به ترتیب شامل رزولوشن های 1440p ،1080p و 4k در نرخ 60 هرتز می باشد که یکی از نکات حائز اهمیت، نمایش محتواهای 4K هم تراز با مدل هایی همچون Q60t می باشد. البته رزولوشن های 8K و رزولوشن های معمول با نرخ 120 هرتز در این تلویزیون پشتیبانی نمی شوند.

پورت های ورودی

در مجموع 3 پورت HDMI، یک خروجی برای صدای دیجیتال(نوری)، 2 پورت USB، یک کمپوزیت ورودی، یک پورت آنتن و یک ورودی برای Ethernet در نظر گرفته شده که همانطور که از تصاویر پیداست دو پورت HDMI، دو پورت USB و ورودی آنتن به صورت موازی با صفحه تلویزیون قرار گرفته و بقیه به صورت عمود با صفحه؛ که هدف از این کار دسترسی هر چه آسان تر به هنگام نصب به صورت دیواری یا ایستاده می باشد.

پشتیبانی از فرمت های تصویریHDR10+ ،HDR10 ،HDCP 2.2 ،HLG ،HDMI 2.0،وای فای(5GHz,2.4GHz) و فرمت های صوتی Dolby Atmos ،Dolby Digital ،eARC ،ARC از جمله دیگر قابلیت های موجود در tu8000 سامسونگ می باشد که به کمک فناوری eARC(مخفف کانال بازگشت صوتی ارتقا یافته) صداها با کیفیت بالاتری عرضه می شود؛ برای فعال نمودن این قابلیت هر دو گزینه  Digital Output Audio و HDMI eARC را بر روی حالت خودکار قرار دهید.


کیفیت صدا

فرکانس صدا

بهبود عملکرد صوتی tu8000 نسبت به مدل های پیشین باعث شده تا کمترین گستره فرکانسی آن به 84.76 هرتز ارتقا یابد که می تواند صداها را با فرکانس بالا تولید و عرضه کند ولی با این وجود شاید پوشش محیط های خیلی شلوغ و پر ازدحام برای آن میسر نباشد که شما می توانید با تهیه کردن ساندبار به آسانی این مشکل را حل کنید که در این رابطه چنانچه مایلید می توانید به مطلب“بهترین ساندبار سونی، ال جی و سامسونگ در سال 99”سری بزنید؛ همچنین این تلویزیون فاقد قابلیت تصحیح صدای اتاق به صورت خوکار می باشد.


ویژگی های هوشمند تلویزیون tu8000 سامسونگ

رابط کاربری

رابط کاربری tu8000 سامسونگ

سیستم عامل تلویزیون سامسونگ tu8000 بر پایه Tizen نسخه 2020 پایه ریزی شده که با تغییراتی نسبت به سال گذشته همراه بوده که از جمله این موارد می توان به حذف برخی از ویژگی ها و قابلیت تغییر پس زمینه به رنگ تیره اشاره کرد. همچنین وجود آگهی ها و تبلیغات که گاهی در فروشگاه نمایش داده می شود ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد.

چنانچه قسمتی از رابط کاربری یا فروشگاه نمایش داده نمی شود یا از نمایشگر خارج شده برای رفع این مشکل می توانید به آسانی از طریق منو وارد نسبت ابعاد تصویر شده و آن را بر روی یکی از دو حالت”16:9″یا”fit to screen”قرار دهید.

برنامه ها

وجود طیف گسترده ای از برنامه ها در فروشگاه سامسونگ آنرا تا حد زیادی نسبت به دیگر رقبا متمایز می کند؛ همچنین قابلیت بالای پلیر داخلی آن در پشتیبانی از فرمت های مختلف صوتی و تصویری و قابلیت پخش محتوای HDR از طریق حافظه خارجی، یوتیوب و نتفلیکس از جمله دیگر مزایای آن به شمار می آید.

کنترل از راه دور

سایز ریموت همانند تلویزیون RU8000 کوچک بوده و 3 دکمه دسترسی سریع به amazon prime ،Netflix و Samsung TV Plus در آن تعبیه شده است؛ با استفاده از هر کدام از این سرویس ها به دنیایی از فیلم، سریال و محصولات مختلفی وارد می شوید که کمتر کسی با وجود آنها در خانه حوصله اش سر می رود.

از جمله قابلیت های دیگر این ریموت می توان به استفاده همگانی و کنترل صوتی آن اشاره نمود به نحوی که ویژگی اولی این امکان را برای شما فراهم می کند تا دستگاه های دیگر را با وجود پشتیبانی نکردن از CEC کنترل کنید و همچنین با استفاده از میکروفون موجود در آن می توانید با فرامین صوتی نسبت به باز کردن برنامه هایی همچون یوتیوب و نتفلیکس، وضع هوا و تغییر ورودی اقدام کنید که برای راهنمایی های بیشتر در این زمینه می توانید به “مطلب استفاده از YouTube در تلویزیون هوشمند” مراجعه نمایید؛ البته برای کارهای تخصصی همانند سرچ در یوتیوب و یا نتفلیکس نمی توانید از قابلیت صوتی آن بهره ببرید.

اگر به ریموت دسترسی نداشتید یا مایل به استفاده از آن نبودید می توانید از دکمه گنجانده شده در زیر آرم سامسونگ استفاده کنید که با فشردن آن می توانید نسبت به خاموش و روشن کردن، تغییر کانال، حجم صدا و یا ورودی اقدام کنید.

لوازم داخل جعبه 

به همراه تلویزیون وسایل زیر نیز معمولاً در داخل جعبه گنجانده شده که به ترتیب به آنان اشاره می کنیم:

لوازم جانبی تلویزیون tu8000سامسونگ

 • ریموت کنترل
 • دو باتری برای ریموت
 • دفترچه راه اندازی سریع
 • کتابچه راهنما برای نصب و راه اندازی و سؤالات متداول
 • دو گیره برای مدیریت کابل در پشت پایه ها(در تصویر نشان داده نشده)

مشخصات تلویزیون سامسونگ TU8000

ویژگی ها و مــــدلUR8000
تولید کنندهال جی
سال ساخت2023
کشورسازندهکره
کشور مونتاژاندونزی
قابلیت ضبط✔️
منو فارسی✔️
⬇امتیازات⬇
ترکیبی7.1
فیلم7.0
برنامه تلویزیونی6.7
برنامه ورزشی6.5
گیمینگ7.4
فیلم HDR7.5
بازی HDR7.6
مانیتور7.1
⬇مشخصات اصلی⬇
نوع صفحه نمایشLED
نوع پنلIPS
کیفیت تصویر4K
⬇طراحی⬇
نوع پایهدو طرف و دو شاخه
ضخامت بدنه(cm)5.8
ضخامت حاشیه(cm)1.2
کیفیت ساخت7.0
نرخ تازه سازی60Hz
کنتراست6.8
لوکال دایمینگ
اوج روشنایی SDR6.2
اوج روشنایی HDR6.0
طیف رنگ7.1
حجم رنگ5.9
یکنواختی خاکستری6.6
یکنواختی مشکی8.0
انعکاس نور7.4
کیفیت SD-
کیفیت HD-
کیفیت Full HD-
کیفیت 4k-
کیفیت 8k-
زمان پاسخ دهی7.5
سرعت تازه سازی متغیر0.0
VRR
FreeSync
G-SYNC Compatible
⬇ورودی⬇
تأخیر در ورودی9.7
تعداد HDMI3 عدد HDMI 2.0
تعداد USB2 عدد USB 2.0
گیرنده خارجی✔️
خروجی نوری صدا1
خروجی هدفون
ورودی کامپوننت0
خروجی RCA صدا0
ورودی کامپوزیت
ورودی آنتن2
Ethernet1
ورودی IR0
HDR10✔️
+HDR10
دالبی ویژن
HLG✔️
HDMI 2.0✔️
HDMI 2.1
CEC✔️
HDCP 2.2✔️
USB 3.0
خروجی صدا متغیر
پشتیبانی Wi-Fi✔️
ARC✔️
eARC
✔️
دالبی اتموس به وسیله eARC
✔️
DTS
⬇صوتی⬇
امتیاز کیفیت صدا6.8
توان صدا خروجی20w
⬇قابلیت های هوشمند⬇
رابط کاربری8.0
سیستم عاملwebOS
نسخه8
راحتی استفادهآسان
اتصال به موبایل✔️
کنترل صوتی✔️
کنترل روی تلویزیون✔️
مصرف برق62w

قیمت تلویزیون سامسونگ TU8000

مـــــــــــدلقیمتتـاریخ آپدیتاستعلام قیمت به روز
تلویزیون سامسونگ 43TU8000۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 50TU8000۱۴.۵۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 55TU8000۱۶.۷۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 65TU8000۲۴.۱۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 75TU8000۳۸.۵۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 82TU8000۵۲.۵۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید
تلویزیون سامسونگ 85TU8000۵۷.۵۰۰.۰۰۰۱۴۰۰/۰۵/۱۳کلیک کنید

تنظیمات تلویزیون سامسونگ tu8000

پس از نصب و راه اندازی تلویزیون مهمترین کاری که باید انجام دهید شخصی سازی تنظیمات مربوطه می باشد تا بهترین عملکرد تلویزیون به نمایش گذاشته شود لذا ما تنظیمات مربوط به تصویر را به صورت پیش فرض برای شما بیان می کنیم تا به آسانی و در کمترین زمان بتوانید کالیبراسیون را انجام دهید.

ابتدا با توجه به تصویر زیر گزینه های”Eco Solution”را غیر فعال کنید زیرا این گزینه می تواند به صورت خودکار تنظیمات فراگیری را اعمال کند. تنظیمات بسته به نوع محتوا برای دو نوع محتوای SDR و HDR ارائه می شوند که SDR کوتاه شده Standard Dynamic Range به معنای محدوده دینامیکی استاندارد و HDR کوتاه شده High Dynamic Range به معنای محدوده دینامیکی بالا بوده و به طور کلی HDR از وضوح بالاتری برخوردار بوده و جزئیات بیشتری را به نمایش خواهد گذاشت.

تنظیمات تلویزیون سامسونگ tu8000

ابتدا تنظیمات مربوط به SDR را طبق ترتیب ارائه شده انجام داده و سپس تنظیمات مربوط به HDR؛ تلویزیون tu8000 بر حسب نوع تصویر به نمایش درآمده به صورت خودکار نوع محتوا را تشخیص داده و تنظیمات مربوطه را اعمال می کند.

تنظیمات روشنایی و SDR 

همانطور که طبق تصویر مشاهده می کنید 4 حالت تصویر در اختیار شما قرار گرفته که توصیه می کنیم حالت “Movie” را انتخاب کنید زیرا هم از وضوح بیشتر برخوردار است و هم طیف بیشتری از گزینه های شخصی سازی شده را در اختیار شما قرار می دهد 

تنظیمات تلویزیون tu8000

در مورد روشنایی(Brightness) مقدار خاصی را تعیین نمی کنیم زیرا فضای هر اتاق از نظر میزان نوردهی فرق می کند اما این نکته را مد نظر داشته باشید که مقدار زیاد روشنایی می تواند صحنه های تاریک را تا حد زیادی روشن و مقدار کم روشنایی نیز صحنه های روشن را تار خواهد کرد. بهترین میزان برای روشنایی بین 40 تا 60 می باشد و برای تنظیم دقیق تر با بالا و پایین کردن این مؤلفه در حین تماشای یک تصویر با رنگ های مختلف می توانید بهترین میزان را به دست آورید.

اما در مورد تنظیمات پیشرفته از طریق منو گزینه “Expert Settings”را پیدا کنید و از روی تصویر و یا جدول شاخص های دیگر را تنظیم کنید.

تنظیماتمقدار پیشنهادی
Contrast45
Sharpness-0-
Color25
 (Tint (G/R-0-
ColorWarm2
 Gamma2.2

تنظیمات روشنایی تلویزیون سامسونگ مدل تنظیمات تلویزیون سامسونگ tu8000

تنظیمات HDR 

این تنظیمات به صورت خودکار برای محتواهای HDR اعمال می شود به نحوی که به طور همزمان با شروع پخش، آیکون HDR در منو ظاهر شده و برخی تنظیمات را تغییر می دهد همانند نور پس زمینه که به بیشترین میزان خود می رسد، که ما پیشنهاد می کنیم این موارد را به صورت پیش فرض رها کنید و تغییراتی در آنها ایجاد نکنید.

برای شناساندن HDR به تلویزیون وارد قسمت Settings سپس General در منو شده سپس گزینه External Device Manager را انتخاب کرده و Input Signal Plus را فعال کنید و در آخر پورت HDMI متصل شده به دستگاه را برگزینید تا این ویژگی برای آن فعال شود.(این ویژگی را برای دستگاه های پشتیبانی کننده از این قابلیت فعال کنید نه برای موارد دیگر). اگر احساس می کنید محتوای HDR شما کم نور است می توانید میزان روشنایی و گاما را افزایش داده و گزینه Contrast Enhancer را روی High قرار دهید.

تنظیمات نمایش تلویزیون سامسونگ tu8000

بر حسب تجربه معمولاً این تنظیمات را در حالت پیش فرض رها می کنند اما چنانچه مایلید آن را شخصی سازی کنید در منو وارد قسمت”Picture Clarity Settings”شوید و Picture Clarity را بر روی”Custom” تنظیم کنید و در مورد گزینه های دیگر باید این نکته را ذکر کرد که تنظیم کردن آنان بسته به هر محتوایی سلیقه ای بوده و به طور خلاصه باید گفت که LED Clear Motion بر روی میزان سیاهی سکانس ها و Noise Reduction در افزایش وضوح با کاستن از اختلالات احتمالی تأثیر گذار خواهند بود.

تنظیمات گیمینگ 

اولین نکته که باید در مورد بازی کردن با تلویزیون مد نظر داشته باشید فعال کردن حالت گیمینگ از طریق منو و یا دسترسی های سریع موجود بر روی ریموت می باشد؛ در کل حالت گیمینگ از میزان لگ تصویر می کاهد و مجموعه ای از ویژگی ها را برای ارتقای بازی شما فعال می کند. اگر از PS4 pro و xbox one مدل X یا S استفاده می کنید می توانید با فعال کردن Input Signal Plus و انتخاب پورت HDMI متصل شده به کنسول تصویر بازی را تا حد زیادی بهبود ببخشید؛ همچنین برای کسب اطلاعات تخصصی تر در این زمینه می توانید به مقاله“تنظیم 4K و HDR روی PS4 Pro و Xbox”مراجعه نمایید.

چنانچه مایلید از تلویزیون به عنوان مانیتور گیمینگ بهره ببرید تلویزیون به صورت خودکار”PC mode”را فعال و برخی تنظیمات را غیر فعال خواهد کرد؛ در این مورد دو گزینه برای حالت تصویر در درسترس شما قرار می گیرد یکی Standard و دیگری Dynamic. فعال کردن حالت گیمینگ یا همان Game mode در کاهش میزان لگ در کامپیوتر نیز تأثیر گذار خواهد بود.

تنظیمات صفحه

سایز، موقعیت و مقدار بزرگنمایی از جمله دیگر تنظیمات قابل تغییر می باشد که کاملاً سلیقه ای می باشد که از طریق بخش Picture منو در دسترس شما بوده و هر فرد بسته به استفاده خود از تلویزیون می تواند انتخاب های متفاوتی داشته باشد اما این نکته را مد نظر داشته باشید که حالت هایی مثل zoom می تواند قسمتی از صفحه را به بیرون کادر هدایت کند که در این صورت مواردی مثل آرم شبکه دیده نمی شود. از جمله بهترین موارد می توان به حالت استاندارد و 16:9 اشاره کرد.

چنانچه در مورد تلویزیون سامسونگ TU8000 سؤالی دارید می توانید از قسمت نظرات در پایین و یا در انجمن آن را مطرح کنید تا کارشناسان سلام‌ بابا در اسرع وقت به آنان پاسخ بدهند.

حتما ببینید

تلویزیون سونی X90L

بررسی تخصصی تلویزیون سونی X90L

تلویزیون سونی X90L سونی از جمله بزرگترین تولیدکننده‌های تلویزیون رده‌بالا و باکیفیت در دنیا است. …

77 نظر

 1. سامجی

  سلام
  این مدل شبکه های اچ دی داخلی رو پخش میکنه؟؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   بله این مدل از قابلیت HEVC پشتیبانی می‌کند.

 2. محمود

  سلام خدمت دوستان
  من ی تلوزیون ۸۰۰۰ دارم شبکه استانی فرکانس ۱۲۳۰۳ روی دستگاه استارست سیگنال میده و میاره ولی از گیرنده خود تلوزیون میخوام سرچ کنم فرکانس نداره کسی دلیلشو میدونه؟

  • سردبیر

   سلام و عرض ادب
   مسیر تعیین شده روی تلویزیون شما متفاوت است دوست عزیز

   • محمود

    کانال های استانی دیگرو میاره فقط همین فرکانسه رو ماهواره تلوزیون نمیاره فرکانس نداره.جهت ماهواره هم بدره…منظور شما از مسیر متفاوت هست چی بود ممنونم🌹

 3. نادیا

  تلویزیون سری ۸ هوشمند سامسونگ دارم
  گزینه وای فاش غیر فعال شده و توی سرچ وای فای از منو میپره بیرون
  به نمایندگی زنگ زدم میگن مدلش قدیمیه کاریش نمیشه کرد
  اخه اگه این هوشمندش فقط واسه چند سال باشه چه فایده ای داره پول بدی،خوب عادیشو میخریدیم
  کمترین اپشن هوشمند وایفاشه که اگرم وصل نشه دیگه هیچ کار باهاش نمیشه کرد
  واقعا متاسفم

  • سردبیر

   منظورتون از سری 8 سامسونگ، TU8000 هستش دوست عزیز؟! چون TU8000 مدل 2020 بوده و چندان قدیمی هم نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *