Local dimming چیست؟

Local dimming چیست

Local Dimming چیست؟

چکیده : احتمالا شما هم قابلیت لوکال دیمینگ را شنیده اید. و این سوال برایتان به وجود آمده باشد که Local dimming چیست؟ و چه کارایی در تلویزیون دارد؟  local dimming با استفاده از چراغ هایی که در پشت لایه های LCD هستند کنتراست را بالا می برد و باعث بهبود کیفیت تصویر میشوند و البته این در اتاق هایی که تاریک هستند بسیار مشهود است. ما در این مطلب  قصد داریم قابلیت local dimming یا تاریکی موضعی در تلویزیون ها را به تفصیل و با زبان ساده برای شما توضیح دهیم و در پایان هم لیستی از بهترین تلویزیون ها با قابلیت لوکال دیمینگ را برای شما قرار دادیم تا اگر این قابلیت برای شما اهمیت دارد، به راحتی بتونید مدل مناسبی رو انتخاب و خرید کنید، پس در ادامه با ما همراه بشید.

 فناوری لوکال دیمینگ 

حال می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که Local dimming چیست؟  باید گفت که تلویزیون های LED به دو صورت FULL-LED و EDGE-LED می باشند که در ساخت هر دو می توان از Local Dimming استفاده کرد. فناوری Local Dimming باعث می شود که روشنایی در LED، بصورتی کنترل شود که روشنایی و تاریکی موضعی امکان پذیر باشد. به این ترتیب روشنایی در قسمت های مختلف LED بصورت جدا قابل کنترل می باشند. تعداد نقاط کنترل نور در تلویزیون های مجهز به Local Dimming ، متفاوت است.

در صورتی که تعداد نقاط قابل کنترل نور در صفحه زیاد باشد، کیفیت در این تلویزیون ها نیز بالا تر می باشد اما مشکلی که در Local Dimming مطرح می باشد، Blooming  یا درز نور است. Blooming باعث تاثیر نور نقاط روشن بر تیره میشود، به این ترتیب نور از نقاط روشن به تاریک درز می کند و منجر به کاهش عمق تاریکی نقطه های تاریک می شود اما LG بوسیله استفاده از فناوری نانوسل باعث عدم این درز نور شده است و تصویری با کیفیت مناسب و خوب را برای مشتریان ایجاد کرده است. البته سایر برندهای معروف دیگر نیز بر روی این فناوری کار کرده اند اما ال جی پیش رو بوده است.

برای آزمایش local dimming، برروی تلویزیون هایی که قابلیت local dimming را داشتند در حالت بازی آن ها را با هم مقایسه کردیم. نتیجه را در تصاویر زیر ببینید.

Local dimming چیست؟

backlight چیست و چه تاثیری بر لوکال دیمینگ دارد؟

backlight یا نور پس زمینه به معنی پیکربندی چراغ های نور پس زمینه است و برای نحوه تاثیر روی لوکال دیمینگ مهم است. نور پس زمینه Full-array/direct lighting بهترین حالت برای لوکال دیمینگ است. همانطور که برای یکنواختی صفحه نمایش، بستگی به نحوه اجرا دارد. بعضی از تلویزیون های با نور پس زمینه edge-lit دارای یکنواختی مشکی بهتری نسبت نور پس زمینه full-array دارند.

سه نوع نور پس زمینه وجود دارد که عبارتند از Direct-lit ، edge-lit ، full-array

  • نور پس زمینه Direct-lit یا مستقیم (گاهی اوقات به عنوان آرایه کامل نامیده می شود) به این معنی است که LED ها در پشت پنل LCD تلویزیون قرار می‌گیرند.
  • تلویزیون‌های Edge-lit فقط دارای LED ها در امتداد دو طرف صفحه نمایش هستند (معمولا دو طرف مخالف)، و این LED ها مسئول نور دادن کل صفحه نمایش هستند. آنها برای اندازه گیری موضعی کاملا متفاوت عمل می کنند، بنابراین این نتیجه بسیار مهم است.

Local dimming چیست؟

تلویزیون های Direct-lit فقط باید ویدیو را تجزیه و تحلیل کنند و جاهایی را که نیاز به کم کردن نور دارند را تشخیص دهند و سپس نور LED هایی را که مستقیما در پشت آن قسمت از صفحه نمایش قرار دارند را کم کنند. این باعث می شود که آنها فقط در تاریکی بخش هایی از یک تصویر بهتر باشند. و فقط قسمت هایی را که باید روشن باشند روشن تر کنند.

تلویزیون های Edge-lit نمی توانند نور LED هایی که در پشت قسمت های مربوط به صفحه نمایش که در انجا وجود ندارند را کم کنند. و به این دلیل لوکال دیمینگ edge-lit یعنی لبه ها ، بسیار دقیق تر به نظر می رسد. استفاده از لوکال دیمینگ در این نوع از تلویزیون ها، به طور معمول به ایجاد نوارهای افقی یا عمودی کم رنگ در صفحه منجر می شود و این به دلیل قرار گیری LED ها در لبه است. به طور خلاصه، اگر شما یک تلویزیون با Local Dimming مناسب میخواهید، باید یک تلویزیون با نور پس زمینه direct-lit بگیرید نه Edge-lit.

Micro Dimming  چیست؟

Micro Dimming  چیست ؟

 پس از آنکه دانستیم که Local dimming چیست؟ نوبت آن است که به بحث فناوری دیگری بپردازیم: Micro Dimming نرم افزاری است که با استفاده از پردازنده های فوق العاده سریع می تواند الگوریتم های فوری را بر روی اطلاعاتی که به آنتن یا گیرنده ی شما وارد می شود بصورت لحظه ای اجرا کند. و روشنایی یا تاریکی تصویر را تنظیم می کند. این فناوری فعالیت گفته شده را از طریق نقسیم بندی صفحه نمایش به صورت نقطه ای یا موضعی( حدود 600 نقطه) انجام می دهد.
فناوری Micro Dimming با تجزیه و تحلیل چارچوب فیلم، کیفیت تصویر تلویزیون سامسونگ را بهبود می بخشد تا نور پس زمینه LED و سیگنال ویدیویی را در زمان واقعی بهینه کند. به عبارت دیگر تلویزیونهای سامسونگ به یک نرم افزار قدرتمند مجهز شده اند که سیگنال ورودی را تغییر می دهند. و قسمت روشن تر و تیره تر تصویر را  به حالتی که قرار است باشد، تنظیم می کند.

Micro Dimming  کیفیت عکس را از طریق کنتراست، رنگ ها و جزئیات افزایش می دهد.با این فناوری موارد زیر را تجربه می کنید:

  • تصویر روشن تر
  • دیدن رنگ های روشن و پرطراوت و زیبا
  • بهتر شدن کیفیت تصاویر

blooming

blooming : مساله ای که بیشتر افراد هنگام خرید تلویزیون به آن توجه می‌کنند و خیلی اهمیت دارد برایشان کیفیت تصویر تلویزیون است که در تلویزیون هوشمند باید تنظیمات تصویر به خوبی انجام بشود تا بهترین کیفیت تصویر را داشته باشیم. همه تلویزیون ها یک سری تنظیمات پیش فرض دارند که حتما باید درست تنظیم شده باشد و یک سری تنظیمات هم هست که خودتان باید با توجه به شرایط و چیزی که میخواهید تنظیم کنید تا بهترین کیفیت تصویر را برای هر برنامه ای دریافت کنید.

Local dimming چیست؟

 کاراییLocal Dimming 

 حال بهتر است در این مطلب Local dimming چیست؟ به کارایی این فناوری بپردازیم.تلویزیون های LED به دو صورت FULL-LED و EDGE-LED می باشند که در ساخت هر دو میتوان از Local Dimming استفاده کرد. فناوری Local Dimming باعث میشود که روشنایی در LED، بصورتی کنترل شود که روشنایی و تاریکی موضوعی امکان پذیر باشد. به این ترتیب روشنایی در قسمت های مختلف LED بصورت جدا قابل کنترل می باشند. تعداد نقاط کنترل نور در تلویزیون های مجهز به Local Dimming متفاوت است.

Local dimming چیست؟

در کل میتوان گفت local daiming با استفاده از چراغ هایی که در پشت لایه های LCD هستند کنتراست را بالا می برد و باعث بهبود کیفیت تصویر می‌شوند و البته این در اتاق هایی که تاریک هستند بسیار بیشتر مشهود است.

Blooming مهمترین مشکل Local Dimming

در صورتی که تعداد نقاط قابل کنترل نور در صفحه زیاد باشد، کیفیت در این تلویزیون ها نیز بالاتر خواهد بود. در صورتی که تعداد نقاط قابل کنترل نور در صفحه زیاد باشد، کیفیت در این تلویزیون ها نیز بالا تر می باشد اما مشکلی که در Local Dimming مطرح می باشد، Blooming یا درز نور است. Blooming باعث تاثیر نور نقاط روشن بر تیره میشود، به این ترتیب نور از نقاط روشن به نقاط تاریک درز میکند و منجر به کاهش تاریکی نقطه های تاریک می شود .

البته میزان و شدت این مشکل در تلویزیون های مختلف متفاوت است مثلا این مشکل در تلویزیون SV670U توشیبا قابل مشاهده است ولی به سختی می توان این مشکل را در سری ۸۵۰۰ ال جی و یا سامسونگ دید. این مشکل در تلویزیون های Full-Array که تمام صفحه از LED پوشیده شده است به مراتب بیشتر از تلویزیون های Edge-Lit است.

Local dimming چیست؟

شرکت LG بوسیله استفاده از فناوری نانوسل باعث عدم این درز نور شده است و تصویری با کیفیت مناسب و خوب را برای مشتریان ایجاد کرده است. البته سایر برندهای معروف دیگر نیز برروی این فناوری کار کرده اند اما ال جی پیشرو است.

نتیجه

مشکل Blooming مهمترین مشکل فناوری Local Dimming است اما انقدر جدی نیست که شما را از خرید یک تلویزیون LED باز دارد. این مشکل در تلویزیون های امروزی تاحدود زیادی رفع شده است و اگر قصد خرید یک تلویزیون LED با فناوری تاریکی موضعی را دارید نگران این مشکل نباشید. در صورتی که سوال یا نظری در مورد مطلب Local dimming چیست؟ با با در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4]

حتما ببینید

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست نسبت کنتراست و یا به انگلیسی Contrast Ratio، یکی از مشخصات صفحه نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *