قابلیت HDR در تلویزیون

قابلیت HDR چیست؟ تفاوت HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision

قابلیت HDR چیست؟ 

HDR مخفف High Dynamic Range به معنی محدوده دینامیکی بالا، از اصطلاحات جدید در دنیای تکنولوژی است که این قابلیت جهش فوق‌العاده‌ای در بالا بردن کیفیت تصویر تلویزیون می‌باشد. تقریباً همه تلویزیون‌های میان‌رده و پیشرفته که از فرمت HDR یا دامنه پویای بالا پشتیبانی می‌کنند، تصاویر را درخشان‌تر، روشن‌تر و همچنین حجم بیشتری از رنگ‌های جذاب را ارائه می‌دهند. ما در این مطلب از سلام‌ بابا، قابلیت HDR در تلویزیون و فرمت‌های مختلف HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision و همچنین کاربرد آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه بهترین تلویزیون‌ها با قابلیت HDR را معرفی می‌کنیم. پس تا آخر با ما همراه باشید.

قابلیت HDR یا محدوده دینامیکی بالا چیست؟

دو فاکتور مهم در نحوه‌ی نمایش تصاویر در تلویزیون وجود دارد که یکی نسبت کنتراست یا همان نحوه نمایش تاریکی و روشنی تصاویر بر روی تلویزیون می‌باشد و دومین فاکتور دقت رنگ است، به این معنی که چطور رنگ‌ها به بهترین شکل برای نمایش طبیعی‌تر کنار هم قرار می‌‌گیرند. اگر شما دو تلویزیون را کنار هم قرار دهید و یکی دارای نسبت کنتراست و دقت رنگ بیشتر باشد ولی تلویزیون دیگر رزولوشن بالاتر یعنی تعداد پیکسل بیشتری داشته باشد؛ تلویزیون با نسبت کنتراست بالاتر بیشتر به چشم بینندگان خواهد آمد و برای آن‌ها جذاب‌تر خواهد بود.
در واقع با این که تلویزیون رزولوشن کمتری دارد ولی تصویر آن واقعی‌تر به نظر می‌رسد. به عبارتی دیگر بین تلویزیونی با رزولوشن فول اچ دی اما نسبت کنتراست عالی و دقت رنگ بالا و تلویزیونی با رزولوشن 4k ولی نسبت کنتراست و دقت رنگ متوسط، تلویزیون فول اچ دی برنده خواهد شد. HDR محدوده کنتراست و دقت رنگ‌ها را توسعه می‌دهد. قسمت‌های روشن تلویزیون، روشن‌تر به نظر می‌رسند و بنابراین عمق تصاویر بیشتر می‌شود و طیف رنگ‌های سبز، آبی و قرمز و هر رنگی بین آن‌ها با کیفیت‌تر نشان داده می‌شوند.

وسعت رنگ گسترده

با قابلیت HDR، وسعت رنگ گسترده (WCG) را شاهد خواهیم بود، که این باعث می‌شود شاهد تعداد رنگ‌های بیشتر و جذاب‌تر باشیم، که تولید آن‌ها در تلویزیون‌های فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است. تلویزیون‌هایی که از قابلیت HDR یا فرمت‌های مختلف دیگر آن همچون +HDR10 ،Dolby Vision ،HDR10 پشتیبانی می‌کنند که در ادامه به هر کدام پرداخته‌ایم، تصاویر را با وسعت رنگ بسیار یعنی رنگ‌های بیشتر و در عین حال جذاب و با جزئیات ارائه می‌دهند. چنانچه می‌خواهید در مورد رنگ‌ها در تلویزیون و همچنین محوشدگی آن‌ها یا گرادینت بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

HDR در عکاسی با HDR تلویزیون‌ چه تفاوتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که ویژگی HDR در تلویزیون‌های جدید، با قابلیت HDR که در عکاسی وجود دارد کاملاً متفاوت است. متأسفانه با وجود تفاوت‌های گسترده این ویژگی در هر دو مورد از یک نام استفاده می‌کنند و همین مسئله ممکن است باعث شود در نگاه اول و با شنیدن عنوان HDR در تلویزیون‌های جدید، کاربر را از جستجوی بیشتر به منظور آشنایی با ویژگی‌های آن منصرف کند.

HDR در تلویزیون

اکنون تلویزیون‌های سازگار با HDR بسیار رایج هستند. با استفاده از این قابلیت در تلویزیون نرخ کنتراست و تنوع و وضوح رنگ‌های مشاهده شده بالا می‌رود و باعث نمایش تصاویری واقعی‌تر و طبیعی‌تر با رنگ‌های جذاب خواهد شد. در حال حاضر HDR در انواع محصولات شامل تلویزیون‌، گوشی هوشمند و دوربین استفاده شده است اما مسلماً +HDR10 در قالب یک تکنولوژی باز، تبدیل به استاندارد غالب این صنعت شده و حتی دستگاه‌‌های بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد داد. این استاندارد هم‌اکنون در تمامی تلویزیون‌‌های UHD از سال 2017 به بعد و بخصوص در تلویزیون‌های سامسونگ از جمله سری برتر QLED این برند پشتیبانی می‌شود.

HDR در عکاسی

HDR در عکاسی چند عکس با نوردهی متفاوت را با هم ترکیب می‌کند و یک عکس با بیشترین محدوده دینامیکی را بازسازی می‌کند. در صورتی که فرمت HDR در تلویزیون کمک می‌کند تا تصاویر واقعی‌تر با کنتراست بالا و روشنایی بیشتری نسب به قبل نمایش داده شود. ولی یک عکس در عکاسی با ویژگی HDR و محدوده دینامیکی بالا به این معنا نیست. تصاویری که در عکاسی با این قابلیت گرفته می‌شوند در واقع HDR در شکل واقعی آن نیستند و دوربین تنها چند ترکیب را به آن اضافه می‌کند.

قابلیت HDR چگونه کار می کند؟

در HDR دو بخش وجود دارد منبع و تلویزیون. قسمت اول، تلویزیون است که ساده‌ترین قسمت برای توصیف می‌باشد. در واقع تلویزیون‌هایی که دارای کیفیت HDR هستند در مقایسه با تلویزیون‌های معمولی، در قسمت‌هایی از تصویر میزان نور بیشتری را ایجاد می‌کنند. این فرآیند مشابه قابلیت کم‌کردن نور (local dimming) در تلویزیون‌های امروزی، البته در سطحی وسیع‌تر است. در کنار قابلیت HDR همواره از قابلیت WCG یا همان محدوده وسیع‌تر طیف‌های رنگی یاد می‌شود. در واقع تلویزیون‌ها قادر به پوشش محدوده وسیع‌تری از رنگ‌ها در مقایسه با آنچه در محتویات HD یا بلوری مشاهده می‌کنیم خواهند بود.

فیلم HDR

در واقع استفاده از رنگ‌های مختلف به تصمیم کارگردان یا تهیه کننده محتوا بستگی خواهد داشت و انتخاب آن‌ها برعهده تلویزیون نخواهد بود. البته در نظر داشته باشید که استفاده از تلویزیون‌‌هایی با نور و رنگ‌های بیشتر به پرداخت هزینه بیشتر نیاز خواهد داشت. این در حالی است که تلویزیون‌‌ها با قابلیت HDR در مقایسه با یکدیگر نیز کیفیت متفاوتی دارند. از سوی دیگر اینکه تلویزیونی با قابلیت HDR سازگاری داشته باشد خود به تنهایی نمی‌تواند به عنوان معیاری در تشخیص برتری آن به دستگاه‌های بدون بهره از این قابلیت مورد ارزیابی قرار گیرد. این قابلیت تنها نشان‌دهنده آن است که می‌توان از چنین محتوایی بر روی تلویزیون یاد شده استفاده کرد.

در هنگام تولید یک فیلم یا برنامه تلویزیونی، کارگردان و یا فیلم‌بردار با کمک یک متخصص، به رنگ‌‌دهی صحنه‌ها می‌پردازند. به عنوان مثال می‌توانید رنگ‌های سرد در Game of Thrones را در مقابل رنگ‌های غنی و گرم King’s Landing مقایسه کنید. با این اوصاف و با وجود قابلیت HDR دست کارگردان در رنگ‌‌دهی بهتر به صحنه‌ها باز خواهد بود.

فعال سازی حالت HDR 

قابلیت HDR در تلویزیون

چگونه HDR را در تلویزیون فعال کنیم؟ احتمالاً در جواب این سؤال چنین چیزی به ذهن شما هم رسیده است که HDR از کدام قسمت تلویزیون یا با کدام دکمه‌ی ریموت کنترل فعال می‌شود! باید عرض کنم که این تصور کاملاً اشتباه است؛ تلویزیون‌هایی که از قابلیت HDR پشتیبانی می‌کنند، شما در هنگام نمایش دادن محتوا با این فرمت در گوشه بالا سمت چپ یا راست تلویزیون لوگوی HDR را مشاهده می‌کنید و این به معنای پشتیبانی کردن تلویزون از این استاندارد تصویر می‌باشد. البته برای اولین بار شما باید وارد منوی تلویزیون شده و سپس از طریق بخش General گزینه external device manager را انتخاب کنید و HDMI UHD Color را برای ورودی مورد نظر خود تنظیم کنید.  

کابل‌ها و اتصال دهندگان مورد نیاز

برای استفاده از قابلیت HDR به خرید کابل‌های اضافی نیازی نیست و یک کابل HDMI پر سرعت نیز می‌تواند محتوای HDR را به تصویر بکشد. دستگاه منبع (به‌عنوان مثال یک پخش‌کننده بلوری 4K) و تلویزیون باید HDMI 2.0a را داشته باشد. در صورتی که می‌خواهید از منبع دیگری این تصویر را پخش کنید آن منبع باید از HDMI 2 پشتیبانی کند. خبر خوب اینکه تعداد زیادی از دستگاه‌های مجهز به HDMI 2.0 در سال جاری بروزرسانی را برای ارتقا به HDMI 2.0a دریافت خواهند کرد. این در حالی است که بر خلاف روند به‌روزرسانی از HDMI 1.4 به نسخه 2.0 به‌ نظر نمی‌رسد هیچ محدودیت سخت‌افزاری برای رفتن از نسخه 2.0 به نسخه 2.0a وجود داشته باشد.

فرمت‌های HDR

در حال حاضر فرمت‌هایی چون +HDR10 ،Dolby Vision ،HDR10 برای HDR وجود دارد. HDR10 یک استاندار آزاد و باز (open standard) در صنعت تلویزیون است و به این معنی است که برای استفاده عمومی در دسترس است و تمام سازندگان می‌توانند بدون مسائل حقوقی از آن استفاده کنند. البته HDR10 اسم عجیبی است و به خاطرسپاری آن کمی مشکل است و به همین خاطر شما بر روی جعبه و یا برگه‌ی مشخصات محصول، نام HDR10 را مشاهده نمی‌کنید و به جای آن فقط به صورت ساده می‌بینید که تلویزیون از HDR پشتیبانی می‌کند.

این استاندارد در حال حاضر در حال پیشی گرفتن است. بیشتر محتویات HDR که در بازار موجود است، فرمت HDR10 را دارند و بیشتر تلویزیون‌ها نیز از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. این استاندارد همانند منابع طبیعی است و سازندگان برای استفاده از آن برای مسائل حقوقی پولی پرداخت نمی‌کنند بلکه به صورت رایگان است. اما این تنها بخشی از فناوری HDR10 است. سالهاست که سازندگان تلویزیون، مصرف‌کنندگان را با تبلیغات درباره بازه رنگی تلویزیون‌های خود بمباران کردند. اما جزئیات یا دانه‌ای بودن رنگ نیز مهم است. اندورید و تقریباً تمام نرم‌افزارهایی که وجود دارند، دارای بازه رنگی محدود Rec.709 یا sRGB هستند. اما چیزی که در سینماها وجود دارد، بازه رنگی DCI-P3 است که تقریبا تمام رنگ‌های موجود را پوشش می‌دهد.

HDR10 چیست‌؟

اتحاد UHD، یکی از اتحادها در صنعت تلویزیون است که در ابتدای 2015 تشکیل شده و شرکت‌هایی همچون سامسونگ، فاکس و نتفلیکس از اعضای این اتحادیه هستند و هدف آن‌ها ایجاد قوانین محکم برای آینده این صنعت است. یکی از آخرین استانداردهای اتحاد UHD، استانداردی با نام داینامیک رنج بالا یا High Dynamic Range است که اختصاراً HDR نامیده شده و آخرین فرمت آن HDR10 نام دارد. این فرمت در بازار با نام Ultra HD Premium تبلیغ می‌شود.

+HDR10 چیست؟قابلیت HDR در تلویزیون

فناوری تصاویر با کیفیت همیشه در حال پیشرفت است و قبل از اینکه محتوایی مطابق با آخرین فرمت نمایش تصویر تولید شود، فرمت جدیدی معرفی خواهد شد. سامسونگ با همکاری آمازون فرمت جدید +HDR10 را معرفی کردند که کیفیت بیشتری نسبت به آخرین فرمت یعنی HDR10 دارد.

تفاوت HDR با +HDR10

جدیدترین فرمت‌ها در رابطه با کیفیت تصویر dolby vision ،HDR10 و HLG هستند که هدف نهایی آن‌ها تولید واقعی‌ترین تصویر ممکن است که این فرمت‌ها تا حد زیادی موفق بوده‌اند و حالا نوبت +HDR10 است که توسط شرکت‌های پاناسونیک، فیلیپس، آمازون و فاکس حمایت شده است.

Dolby Vision چیست؟

Dolby Vision (دالبی ویژن) هم یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده و نوید این را می‌دهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار می‌گیرد. تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR10 این است که دالبی ویژن از 12بیت در هر رنگ (قرمز، سبز و آبی) استفاده می‌کند در حالیکه HDR-10 از 10 بیت در هر رنگ استفاده می‌کند و اسم HDR10 نیز از همین 10 بیت گرفته شده است. به طور خلاصه شما با استاندارد Dolby Vision تصاویر را با کیفیت و وضوح عالی مشاهده می‌کنید.

تفاوت HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision

سه فرمت اصلی HDR وجود دارد: HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision. هر کدام از این فرمت‌ها مزایای خاص خود را دارند بنابراین در هنگام خرید تلویزیون نگران نباشید زیرا همه آن‌ها با تجهیزات مناسب، به همراه تصاویر با کیفیت عالی تجربه بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. Dolby Vision رنگ 12 بیتی را ارائه می‌دهد در حالی که +HDR10 دارای رنگ 10 بیت است. اگر می‌خواهید بهترین کیفیت را در تصویر تلویزیون کسب کنید Dolby Vision همان فرمتی است که آن را برای شما فراهم می‌کند.  

 HDR10

+ HDR10

Dolby Vision
اوج روشناییعالیعالیعالی 
فرا دادهایستا پویاپویا 
پشتیبانی تلویزیون عالیمحدودمحدود
در دسترس بودن محتوا خوبمحدوددر حال رشد
عمق بیتخوبخوبعالی 

فناوری HLG

HLG یا Hybrid Log Gamma مهمترین قابلیت HDR است زیرا این فرمت یکی از پخش کننده‌های تلویزیون می‌باشد و در حال حاضر توسط اکثر تولید‌کنندگان عمده تلویزیون پشتیبانی می‌شود. طبق پروژه‌های تحقیقی انجام شده توسط بی بی سی و شرکت ژاپنی NHK، فرمت HLG برای ارائه یک راه حل راحت‌تر برای جهان پخش طراحی شده است. بیشتر تولیدکنندگان اکنون از HLG بهره می‌برند. تصاویر با این فرمت از محدوده دینامیکی استاندارد و دامنه دینامیکی بالا استفاده می‌کنند و در نهایت تلویزیون‌های 4K سازگار با HLG تصاویر HDR را با شکوه و جلال بیشتر به نمایش می‌گذارند.

سامسونگ با ارائه‌ی +HDR10 علاوه‌ بر اینکه دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌‌های مربوط به مجوز دالبی نخواهد بود، می‌تواند فناوری HDR را هم توسعه دهد و با دالبی ویژن کاربرد یکسانی خواهد داشت. پیش از این از برنامه استاتیک استفاده می‌شد. مثلاً وقتی صحنه‌هایی از فیلم در روشنایی و صحنه‌‌هایی دیگر در نور کم فیلمبرداری شده باشند، به دلیل استفاده از این مپینگ استاتیک، صحنه‌‌های تاریک تا حد زیادی تاریک‌تر از خواست اولیه کارگردان نمایش داده می‌شود. اما برنامه دینامیکی از نمودار متفاوتی برای هر صحنه استفاده می‌کند که نهایتاً تصویری نزدیک به خواست فیلم ساز را پیش چشم بیننده قرار می‌دهد. معنی این گفته آن است که +HDR10 امکان نمایش واقعی‌‌تر سایه‌ ها، دیدن جزئیات بیشتر در صحنه‌‌های روشن و رنگ‌‌های واقعی‌‌تر در کل صحنه را فراهم می‌کند که مسئله حذف برخی رنگ‌ها در تلویزیون‌های HDR را حل می‌کند.

+HDR10 چطور باعث خلق تصاویر با کیفیت می‌شود؟

+HDR10 روندی است که بازه دینامیکی (نسبت نور و تاریکی) را در تصویر ورودی بالاتر می‌برد تا آن را شبیه به تصویری کند که چشم در واقعیت می‌بیند. استفاده از این استاندارد از دید بیننده موجب ایجاد تصویری روشن‌‌تر با بازه رنگ بیشتر و تن رنگ غنی‌‌تر در مقایسه با روندهای معمولی HDR می‌شود. در حالیکه استاندارد کنونی HDR10 از فراداده‌ استاتیک یا ایستا استفاده می‌کند، استاندارد +HDR10 از ابرداده‌ های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌‌هایی نزدیک به واقعیت استفاده می‌کند که نهایتاً تجربه دیداری را بسیار بهتر می‌کند. با استفاده از ابرداده‌‌های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، این استاندارد می‌تواند سطح روشنایی سیگنال HDR را به صورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیک‌تر به واقعیت را ارائه دهد.

چگونه 4K و HDR را روی PS4 Pro و تلویزیون تنظیم کنیم؟

بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌های 10 بیتی است. اما نمایشگر با رنگ‌های 10 بیتی پیش‌ نیاز HDR10 نیست چنانکه نمایشگر گوشی نوت 7، نمایشگری 8 بیتی با قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ است. چیپ mDNIe درون گوشی محتویات را برای نمایش HDR در نمایشگر 8 بیتی آماده می‌کند.

به طور ساده، ما شاهد دقت رنگ بهتر خواهیم بود و قطعا تصاویر را با جزییات بیشتر می‌بینیم. برخی از تلویزیون‌ های‌LED LCD برتر ، به علاوه‌ی تلویزیون‌های OLED چند سال اخیر، دارای فناوری نمایشگری برای رندر کردن محتوای HDR به منظور داشتن نتیجه‌ی مناسب و معقول هستند. اما بیش‌تر تلویزیون‌های امسال دارای مدل‌هایی هستند که قابلیت HDR را به طور گسترده‌ای تبلیغ می‌کنند. این تلویزیون‌ها شامل سری SUHD شرکت سامسونگ، مدل‌های X8000 و X9000 سری G شرکت سونی، جدیدترین تلویزیون‌های LED و OLED شرکت ال‌ جی و سری PP شرکت Vizioo است.

HDR 1500 چه فایده ای دارد؟

در سال‌های اخیر بیشتر تلویزیون‌های موجود در بازار از کیفیت HDR 1000 و کمتر از آن را پشتیبانی می‌کردند ولی با عرضه ی تلویزیون‌‌های QLED سامسونگ به بازار، ما شاهد تصاویری با HDR 1500 خواهیم بود. همه ما زمانی که یک برنامه تلویزیونی یا یک فیلم را تماشا می‌کنیم اگر تصاویر با رنگ‌های متنوع و کیفیت زیاد که همه جزئیات در آن به روشنی دیده می‌شود را داشته باشیم بیش از پیش از تماشا لذت می‌بریم و حالا این میزان از کیفیت با قابلیت HDR برای ما فراهم شده است و این قابلیت در تلویزیون‌های QLED سامسونگ که از استاندارد HDR 1500 پشتیبانی می‌کنند بیشتر قابل درک است.

دلیل این کیفیت در تلویزیون‌های QLED به اختلاف میزان نور قابل دریافت توسط چشم ما و میزان نور تولید شده توسط تلویزیون بر می‌گردد. فناوری HDR برای رفع این مشکل پا به دنیای تصویر گذاشته است. میزان HDR با مقدار روشنایی تلویزیون ارتباط مستقیم دارد، در این فناوری که بر پایه بهبود کیفیت رنگ و افزایش کنتراست تصاویر بنا شده، با بالاتر رفتن میزان نور تولیدی صفحه نمایش تلویزیون، فیلم‌‌ها با کیفیت بالا نمایش داده می‌شوند. تلویزیون‌های QLED از ذرات ریز کوانتوم‌ دات برای تولید رنگ استفاده می‌کنند. موضوعی که موجب شده طیف رنگی گسترده‌‌ای با بیش از یک میلیارد رنگ در صفحه نمایش تلویزیون‌‌های QLED دیده شود. مجموع این ویژگی‌‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم زمانی که با قابلیت HDR 1500 ترکیب می‌شوند، تلویزیون‌های QLED سامسونگ را به محصولی با کیفیت تصویر بی‌‌نظیر و طیف رنگی گسترده و فوق‌‌العاده تبدیل می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این تلویزیون‌ها رزولوشن 4k می‌باشد و به معنی وجود پیکسل‌های بیشتر بر روی صفحه نمایش است که وضوح بیشتری را به شما ارائه می‌دهد. همچنین ویژگی‌ پنل فوق مشکی (Ultra Black) که مانع از انعکاس نور در صفحه تلویزیون می‌شود و ترکیب آن با روشنایی HDR 1500 باعث می‌شود که شما بتوانید جزئیات را در هر دو صحنه تاریک و روشن یا در روز و شب با بهترین وضوح ببینید.

Quantum HDR چیست؟

Quantum HDR به این معنی است که تلویزیون از فناوری HDR استفاده می‌کند و کوانتوم بیانگر صفحه نمایش در تلویزیون سامسونگ با استفاده از نقاط کوانتومی ساخته شده است. سامسونگ در تلویزیون‌های خود در سال 2019 نشان از پشتیبانی از فناوری High Dynamic Range با نام های Quantum HDR 12X⁸ یا Quantum HDR 16X دارد. Quantum HDR 12X⁸ یا Quantum HDR 16X فقط نام بازاریابی برای فناوری استاندارد HDR10 است.

بررسی جدیدترین تلویزیون‌های HDR

امروزه اکثر تلویزیون‌های تولید شده توسط تولیدکنندگان مختلف، دارای فرمت‌های مختلف HDR می‌باشند. ما در ادامه این مطلب چند مدلاز جدیدترین تلویزیون‌های HDR موجود در بازار را برای شما معرفی می‌کنیم و برای جستجوی مدل‌های بیشتر پیشنهاد می‌کنم به سایت فروشگاه سلام بابا مراجعه کنید تا با توجه به امکانات، ویژگی‌ها و بودجه مورد نظر خود یک انتخاب مناسب داشته باشید. 

Q70C

تلویزیون سامسونگ Q70C

امتیاز کلی : 8.1امتیاز فیلم : 8.8
بازی های ویدیویی: 8.6فیلم اچ دی آر : 8.2
نمایش تلویزیون : 7.6
ورزش : 7.5
بازی اچ دی آر : 8.4
مانیتور : 8.0

تلویزیون سامسونگ Q70C یکی از تلویزیون های 2023 و جزو تلویزیون های سری 7 و QLED سامسونگ محسوب می شود. تلویزیون Q70C جزو ارزان ترین تلویزیون های گیمینگ با رفرش ریت 120 هرتز سامسونگ می باشد. این تلویزیون برای استفاده های حرفه ای مانند گیمینگ و تماشای فیلم و سریال کاملا مناسب است. این تلویزیون مشابه تلویزیون سامسونگ Q77C است، تنها از نظر رنگ پایه و برخی تکنولوژی ها با آن تفاوت دارد. تلویزیون سامسونگ Q70C مدل جدیدتر و جایگزین تلویزیون سامسونگ Q70B است که سال گذشته معرفی شده بود. تلویزیون سامسونگ Q70C دارای صفحه نمایش QLED و کیفیت تصویر 4K می باشد.

این تلویزیون دارای نور پس زمینه Edge LED و پنل VA است.از تکنولوژی Local Dimming برخوردار نیستند. سامسونگ برای جبران این قضیه از تکنولوژی Supreme UHD Dimming در این تلویزیون کمک گرفته است تا نور پس زمینه را کنترل کرده و کنتراست تصویر لازم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین این محصول از تکنولوژی Dual LED نیز برخوردار است تا به کمک نمایش بهتر رنگ های گرم و سرد، جزئیات و عمق بیشتری از تصویر را ارائه دهد. برای پردازش صدا و تصویر از پردازشگر Quantum Processor 4K استفاده می کند. این پردازشگر به کمک دو تکنولوژی 4K Upscaling و AI Upscale با حذف نویز و افزایش رزولوشن تصاویر، می تواند حتی محتوای کیفیت پایین (2K و 1080p) را نیز با کیفیت تصویر 4K نمایش دهد. دارای 4 پورت HDMI 2.1 است و با توجه به اینکه می تواند بازی های 4K را با سرعت 120 فریم بر ثانیه نمایش دهد، گزینه مناسبی برای کنسول های بازی نسل نهم به شمار می رود. دارای جدید ترین نسخه از سیستم عامل تایزن یعنی نسخه 7 می باشد که البته از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با نسخه قبلی آن ندارد. این محصول مجهز به اینترنت اشیاء (IoT) و داشبورد هوشمند SmartThings است و این امکان را به شما می دهد تا بتوانید لوازم خانگی و خانه هوشمند خود را از طریق تلویزیون مدیریت کنید. همچنین می توانید با نصب برنامه SmartThings بر روی موبایل خود، تلویزیون را نیز کنترل کنید.

 

CU8000

تلویزیون سامسونگ CU8000

امتیاز کلی: 6.6

امتیاز فیلم: 6.5

نمایش تلویزیون: 6.8

ورزش: 6.3

بازی های ویدیویی: 6.6

فیلم اچ دی آر: 6.6

بازی اچ دی آر: 7.0

مانیتور: 6.6

CU8000 از تلویزیون‌های میان‌رده‌ای سری 8 بوده که سامسونگ در سال 2023 معرفی کرده و دارای امکانات وقابلیت‌های مقبول و قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای است.تلویزیون  CU8000 یکی از ارزان ترین تلویزیون های کریستال 4K سامسونگ به حساب می آید. این تلویزیون برای استفاده خانگی و روزمره جهت تماشای فیلم و سریال کاملا مناسب است. تلویزیون کریستال سامسونگ CU8000 به پنل VA مجهز است و کنتراست تصویر نسبتا خوبی دارد. این تلویزیون به لطف پنل VA می تواند رنگ های مشکی عمیق در اختیار شما قرار دهد. اما متاسفانه این تلویزیون زاویه دید محدود تری نسبت به تلویزیون های با پنل IPS دارد. با توجه به این توضیحات می توان گفت تلویزیون مذکور برای تماشای فیلم و سریال یا برنامه های تلویزیونی در محیط تاریک کاملا مناسب است. تلویزیون 4K سامسونگ CU8000 به لطف پردازنده Crystal Processor 4K و تکنولوژی 4K Upscaling،  می تواند حتی محتوایی که رزولوشن پایینی دارند را با کیفیتی نزدیک به 4K پخش کند.

تلویزیون سامسونگ CU8000 مجهز به گیرنده دیجیتال داخلی (DVB-T2 و DVB-C) و خارجی (DVB-S2) است. از این رو می توانید مستقیما شبکه های داخلی و خارجی را روی تلویزیون دریافت کرده و نیازی به خرید گیرنده دیجیتال بصورت جداگانه نخواهید داشت. در طراحی و ساخت تلویزیون 55 اینچ سامسونگ CU8000 از زبان طراحی AirSlim استفاده شده است. به لطف این نوع طراحی، قطر و حاشیه های صفحه نمایش تلویزیون مذکور بسیار باریک است و حتی در حالت خاموش نیز جذابیت ظاهری خاصی دارد. در صورتی که به یک تلویزیون ارزان قیمت تر برای استفاده خانگی و روزمره احتیاج دارید، ما تلویزیون سامسونگ CU7000 را به شما پیشنهاد می کنیم. اما اگر به دنبال یک تلویزیون بهتر برای تماشای فیلم و سریال هستید، می توانید به سراغ تلویزیون سامسونگ CU8500 بروید. 

X80L

تلویزیون سونی X80L

امتیاز کلی : 6.7امتیاز فیلم: 7.0
بازی های ویدیویی: 6.5فیلم اچ دی آر: 5.8
نمایش تلویزیون: 7.4
ورزش: 7.6
بازی اچ دی آر: 6.9
مانیتور: 7.8

تلویزیون سونی X80L یکی از تلویزیون های 2023 سونی است. محصول کشور ژاپن و مونتاژ مالزی می باشد. لویزیون سونی X80L علاوه بر استفاده روزمره و خانگی برای تماشای فیلم و سریال نیز مناسب است. دقت کنید که تلویزیون های 2023 سونی امسال دارای پسوند L هستند و به همین دلیل به نوعی جزو تلویزیون های سری L سونی نیز به حساب می آیند. تلویزیون X80L یکی از ارزانترین تلویزیون های ال ای دی سونی با کیفیت تصویر 4K در سال 2023 می باشد و این مدل جایگزین محصول سال گذشته یعنی X80K  است. تلویزیون ال ای دی سونی X80L مجهز به پنل IPS است و به همین دلیل زاویه دید نسبتا خوبی دارد. در نتیجه شما می توانید حتی از کنار نیز به تماشای برنامه در حال پخش در تلویزیون بنشینید. این مدل دارای نور پس زمینه Direct LED است و خبری از تکنولوژی تاریکی موضعی یا Local Dimming در آن نیست. 

این تلویزیون دارای 4 پورت HDMI 2.0 است و می تواند حداکثر رزولوشن و کیفیت تصویر 4K@60Hz را به شما ارائه دهد. این مدل جزو تلویزیون های گیمینگ محسوب نمی شود و خبری از تکنولوژی های مخصوص بازی (مانند تکنولوژی VRR) در آن نیست. البته با برخورداری از تکنولوژی ALLM و حالت بازی (Game Mode) می توانید تاخیر ورودی نسبتا پایینی را هنگام بازی کردن در تلویزیون مذکور تجربه نمایید. همچنین در صورت اتصال این تلویزیون به کنسول PS5 و به لطف قابلیت Auto Genre Picture Mode، در صورت اجرای بازی تلویزیون به طور خودکار به حالت بازی می رود تا بهترین تجربه بازی را برای شما رقم بزند. تلویزیون هوشمند سونی X80L دارای سیستم عامل اندروید 11 و رابط کاربری گوگل تی وی (Google TV) می باشد. رابط کاربری این تلویزیون در مقایسه با مدل سال گذشته خود بهبود یافته و کار کردن با آن بهتر و لذت بخش تر شده است. همچنین برخلاف سال گذشته دیگر خبری از حافظه داخلی 16 گیگابایتی نیست و امسال سونی تلویزیون مذکور را به حافظه داخلی 32 گیگابایتی مجهز کرده است. طراحی تلویزیون 55 اینچ سونی X80L زیبا می باشد و به طور کلی کیفیت ساخت خوبی دارد. البته طراحی این تلویزیون در مقایسه با سال گذشته خود تغییر چندانی نکرده است و همچنان در مقایسه با برند های دیگر، به نسبت ضخامت بدنه بیشتری دارد.

A80L

تلویزیون سونی A80L

امتیاز کلی: 8.8امتیاز فیلم: 9.2
بازی های ویدیویی: 9.1فیلم اچ دی آر: 8.9
نمایش تلویزیون: 8.5
ورزش: 8.6
بازی اچ دی آر: 8.9
مانیتور: 9.0

تلویزیون سونی A80L یکی از تلویزیون های 2023 سونی محسوب می شود. سونی تلویزیون های 2023 خود را با پسوند L معرفی و روانه بازار کرده است، به همین دلیل ممکن است تلویزیون سونی A80L را در بازار با عنوان تلویزیون سری L سونی نیز معرفی کنند. همچنین این تلویزیون جزو تلویزیون های براویا (BRAVIA) سونی نیز محسوب می شود و به این اسم در بازار شناخته می شود. تلویزیون A80L ارزان ترین تلویزیون اولد گیمینگ 4K با سرعت 120 هرتز سونی در سال 2023 محسوب می شود. این تلویزیون برای استفاده حرفه ای مانند تماشای فیلم و سریال و همچنین گیمینگ کاملا مناسب است. این تلویزیون مدل جدیدتر و جایگزین تلویزیون سونی A80K است که در سال گذشته معرفی شده بود. همچنین دارای صفحه نمایش اولد و کیفیت تصویر 4K HDR می باشد.

 این تلویزیون دارای پنل WRGB است که در واقع ساب پیکسل های آن محسوب می شوند. سونی با استفاده از تکنولوژی XR OLED Contrast Pro پیکسل های صفحه نمایش این تلویزیون را کنترل کرده و کنتراست تصویر لازم را ارائه می دهد. صفحه نمایش این تلویزیون از رفرش ریت 120 هرتز برخوردار است و توانایی نمایش کیفیت تصویر 4K@120Hz را دارد. این محصول دارای تکنولوژی XR OLED Motion است و به کمک آن صحنه های سریع را واضح نمایش می دهد و از تاری تصاویر تا حد زیادی جلوگیری می کند. تلویزیون 4K سونی A80L به پردازشگر قدرتمند و اختصاصی سوتی یعنی Cognitive Processor XR مجهز است. این پردازشگر وظیفه پردازش تصویر و صدا را به عهده دارد و این کار را مانند مغز انسان انجام می دهد. این پردازشگر به کمک تکنولوژی XR 4K Upscaling رزولوشن تصاویر را افزایش داده و همه چیز را در حد کیفیت تصویر 4K نمایش می دهد.

C3

تلویزیون ال جی C3

امتیاز کلی : 8.9امتیاز فیلم : 9.1
بازی های ویدیویی: 9.4فیلم اچ دی آر : 8.9
نمایش تلویزیون : 8.6
ورزش : 8.8
بازی اچ دی آر : 9.0
مانیتور : 9.4

تلویزیون گیمینگ 120 هرتز ال جی C3 یکی از بهترین تلویزیون‌های ال جی در سال 2023 و مونتاژ اندونزی است. این تلویزیون برای تماشای حرفه‌ای فیلم و سریال و همچنین استفاده روزمره و خانگی نیز گزینه مناسبی است. تلویزیون ال جی C3 مدل جایگزین مدل ال جی C2 است که سال گذشته معرفی شده بود. این تلویزیون دارای صفحه نمایش OLED Evo است که روشنایی صفحه نمایش بیشتری را ارائه می‌دهد و باعث ایجاد کنتراست بیشتری خواهد شد. همچنین دارای پنل (WRGB ) WOLED است که در واقع ساب پیکسل های آن محسوب می‌شوند. تلویزیون ال جی C3 از پردازنده α9 Gen6 AI Processor 4K برخوردار است که جزو پردازشگرهای نسل 6 ال جی می‌باشد. این پردازشگر به کمک فناوری AI Super Upscaling 4K و هوش مصنوعی رزولوشن تصاویر را افزایش داده و آن‌ها را به بهترین شیوه در حد کیفیت 4K ارتقا می‌دهد.

تلویزیون ال جی C3 از سیستم دالبی ویژن پشتیبانی می‌کند که باعث می‌شود تا کیفیت رنگ و جزئیات در هنگام تغییر صحنه با وضوح قابل مشاهده نباشد و بهترین کیفیت تصویر را ارائه می‌دهد. سرعت رفرش ریت در این تلویزیون 120 هرتز است و دارای حداقل تأخیر ورودی نیز می‌باشد به همین دلیل به یک تلویزیون مناسب مخصوص بازی با کنسول‌های نسل نهم از جمله PlayStation 5، Xbox Series X و Xbox Series S تبدیل شده است. این تلویزیون به جدیدترین نسخه از سیستم عامل  webOS یعنی webOS 8 مجهز شده است. همچنین از برنامه LG ThinQ نیز پشتیبانی می‌کند و با نصب این برنامه می‌توانید از طریق موبایل تلویزیون خود را کنترل کنید. این تلویزیون در اندازه‌های 42 تا 83 اینچ در بازار موجود می‌باشد. 

UR8000

تلویزیون ال جی UR8000

تلویزیون-ال-جی-UR8000

امتیاز کلی: 7.1امتیاز فیلم: 7.2
بازی های ویدیویی: 7.4فیلم اچ دی آر: 7.5
نمایش تلویزیون: 6.7
ورزش: 6.5
بازی اچ دی آر: 7.6
مانیتور: 7.1

از سری تلویزیون های جدید 2023 شرکت ال جی تلویزیون UR8000 می باشد که این تلویزیون برای مناطق جغرافیایی مختلف و با پسوند های متفاوتی تولید می شود. این تلویزیون در سایزهای 43″، 50″، 55″، 65″، 70″، 75″ و 86″ محصول کشور کره و با مونتاژ اندونزی است. تلویزیون UR8000 یکی از ارزانترین تلویزیون های 4K ال جی با صفحه نمایش ال ای دی در سال 2023 است. تلویزیون مذکور برای استفاده خانگی، روزمره و تماشای فیلم یا سریال کاملا مناسب است. همچنین تلویزیون این محصول دارای قابلیت Hotel Mode است و می تواند به عنوان یک تلویزیون تجاری در هتل ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. این تلویزیون در واقع جایگزین مدل UQ8000 شده است که محصول سال قبل است. همچنین این مدل مشابه مدل تلویزیون ال جی UR8050 و تلویزیون ال جی UR8100 است، با این تفاوت که طراحی بدنه یا پایه های آن با دو مدل مذکور کمی تفاوت دارد. 

تلویزیون ال جی UR8000 دارای نور پس زمینه Direct LED و نوع پنل IPS است. این تلویزیون رفرش ریت 60 هرتز دارد و می تواند محتوای 4K را با سرعت 60 هرتز به نمایش درآورد. تلویزیون مذکور دارای 3 پورت HDMI 2.0 است و خبری از پورت HDMI نسخه 2.1 در آن نیست. همچنین این محصول فاقد تکنولوژی هایی مانند VRR، AMD FreeSync یا NVIDIA G Sync است و نمی تواند رفرش ریت متغییر در اختیار شما قرار دهد. تکنولوژی Auto Low Latency mode (ALLM) در این تلویزیون وجود دارد و زمانی که کنسول بازی خود را به تلویزیون متصل کنید، تاخیر ورودی به طور خودکار کاهش پیدا می کند. این ویژگی باعث می شود تا واکنش شما در بازی ها به موقع باشد و لذت بیشتری از بازی ببرید. تلویزیون مذکور به تکنولوژی HGiG مجهز است که باعث می شود بازی های HDR که از این ویژگی پشتیبانی می کنند را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید.  در ساخت تلویزیون 55 اینچ ال جی UR8000 همچون مدل سال گذشته آن، از زبان طراحی 3 Sided Cinema Screen استفاده شده است. این موضوع باعث شده تا حاشیه های 3 طرف تلویزیون باریک تر باشد و تمرکز بیشتری روی محتوای در حال پخش داشته باشید. رنگ قاب جلوی تلویزیون کمی با رنگ پشت آن متفاوت می باشد و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. به همراه تلویزیون مذکور پایه های رومیزی از نوع دو طرفه و دو شاخه عرضه می شود. این پایه ها به خوبی تعادل تلویزیون را حفظ می کنند. البته لازم به ذکر است که این تلویزیون قابلیت نصب روی دیوار نیز دارد، اما باید پایه دیواری مناسب را به صورت جداگانه خریداری کنید. شایان ذکر است که تلویزیون ال جی UR8050 نیز کاملاً شبیه مدل UR8000 است، تنها تفاوت آن‌ها در پنل و رنگ قاب است که مدل UR8050 دارای قاب خاکستری رنگ و پنل ADS است. در زیر لینک هر دو مدل تلویزیون آورده شده و برای خرید و مشاهده جزئیات آن‌ها می‌توانید وارد لینک‌های زیر شوید.

حتما ببینید

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QN95C

تلویزیون سامسونگ QN95C  شرکت سامسونگ از جمله شرکت‌هایی است که در زمینه تولید لوازم الکترونیکی …

2 نظر

 1. Erfan

  سلام
  من یه فیلم 4k دانلود کردم با حجم 60 گیگ و با فلش روی تلویزیون 55TU7000 سامسونگ مدل 2020 پخش کردم ولی وضوح رنگ و روشنایی فیلم از نسخه 1080 و 720 همون فیلم کمتر بود مشکل چیه؟ چکار باید بکنم که روشناییش درست بشه؟
  (از صحت و سلامت فیلم کاملا مطمئنم)

  • سردبیر

   سلام و درود
   ممکنه مشکلات متعددی وجود داشته باشه که بیشترش برمی گرده به قسمت تنظیمات؛ جهت اطمینان تنظیمات را به حالت کارخانه برگردانده و کالیبراسیون را طبق دستورالعمل های گفته شده در اینجا دنبال کنید.(تنظیمات TU7000 و TU8000 شبیه به هم بوده پس طبق آن پیش بروید.)
   پیروز و سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *