قابلیت HDR چیست

قابلیت HDR چیست ؟ تفاوت HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision

قابلیت HDR چیست ؟ 

HDR مخفف High Dynamic Range به معنی محدوده دینامیکی بالا، از اصطلاحات جدید در دنیای تکنولوژی است که این قابلیت جهش فوق العاده‌ای در بالا بردن کیفیت تصویر تلویزیون می باشد. تقریباً همه ی تلویزیون های میان رده و پیشرفته که از فرمت HDR یا دامنه پویای بالا پشتیبانی می کنند، تصاویر را درخشان تر، روشن تر و همچنین حجم بیشتری از رنگ های جذاب را ارائه می دهند. ما در این مطلب از سلام‌ بابا، قابلیت HDR در تلویزیون و فرمت های مختلف HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision و همچنین کاربرد آن ها را برای شما شرح می دهیم. در ادامه بهترین تلویزیون ها با قابلیت HDR را معرفی می‌کنیم. پس تا آخر با ما همراه باشید.

قابلیت HDR یا محدوده دینامیکی بالا چیست؟

دو فاکتور مهم در نحوه ی نمایش تصاویر در تلویزیون وجود دارد که یکی نسب کنتراست یا همان نحوه نمایش تاریکی و روشنی تصاویر بر روی تلویزیون می باشد و دومین فاکتور دقت رنگ است، به این معنی که چطور رنگ ها به بهترین شکل برای نمایش طبیعی تر کنار هم قرار می‌ گیرند. اگر شما دو تلویزیون را کنار هم قرار دهید و یکی دارای نسبت کنتراست و دقت رنگ بیشتر باشد ولی تلویزیون دیگر رزولوشن بالاتر یعنی تعداد پیکسل بیشتری داشته باشد؛ تلویزیون با نسبت کنتراست بالاتر بیشتر به چشم بینندگان خواهد آمد و برای آنها جذاب تر خواهد بود.
در واقع با این که تلویزیون رزولوشن کمتری دارد ولی تصویر آن واقعی تر به نظر می رسد. به عبارتی دیگر بین تلویزیونی با رزولوشن فول اچ دی اما نسبت کنتراست عالی و دقت رنگ بالا و تلویزیونی با رزولوشن 4k ولی نسبت کنتراست و دقت رنگ متوسط، تلویزیون فول اچ دی برنده خواهد شد. HDR محدوده کنتراست و دقت رنگها را توسعه می دهد. قسمت های روشن تلویزیون، روشن تر به نظر می رسند و بنابراین عمق تصاویر بیشتر می شود و طیف رنگهای سبز، آبی و قرمز و هر رنگی بین آنها با کیفیت تر نشان داده می شوند.

وسعت رنگ گسترده

با قابلیت HDR، وسعت رنگ گسترده (WCG) را شاهد خواهیم بود، که این باعث می شود شاهد تعداد رنگهای بیشتر و جذاب تر باشیم، که تولید آنها در تلویزیون های فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است. تلویزیون هایی که از قابلیت HDR یا فرمت های مختلف دیگر آن همچون +HDR10 ،Dolby Vision ،HDR10 پشتیبانی می کنند که در ادامه به هر کدام پرداخته ایم، تصاویر را با وسعت رنگ بسیار یعنی رنگ های بیشتر و در عین حال جذاب و باجزئیات ارائه می دهند. چنانچه می خواهید در مورد رنگ ها در تلویزیون و همچنین محو شدگی آن ها یا گرادینت بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

HDR در عکاسی با HDR تلویزیون‌ چه تفاوتی دارد ؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که ویژگی HDR در تلویزیون‌های جدید، با قابلیت HDR که در عکاسی وجود دارد کاملاً متفاوت است. متأسفانه با وجود تفاوت های گسترده این ویژگی در هر دو مورد از یک نام استفاده می کنند و همین مسئله ممکن است باعث شود در نگاه اول و با شنیدن عنوان HDR در تلویزیون‌های جدید، کاربر را از جستجوی بیشتر به منظور آشنایی با ویژگی‌های آن منصرف کند.

HDR در تلویزیون

اکنون تلویزیون های سازگار با HDR بسیار رایج هستند. با استفاده از این قابلیت در تلویزیون نرخ کنتراست و تنوع و وضوح رنگ های مشاهده شده بالا می رود و باعث نمایش تصاویری واقعی تر و طبیعی تر با رنگ های جذاب خواهد شد. در حال حاضر HDR در انواع محصولات شامل تلویزیون‌، گوشی هوشمند و دوربین استفاده شده است اما مسلماً +HDR10 در قالب یک تکنولوژی باز، تبدیل به استاندارد غالب این صنعت شده و حتی دستگاه‌ های بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد داد. این استاندارد هم اکنون در تمامی تلویزیون‌ های UHD از سال 2017 به بعد و بخصوص در تلویزیون های سامسونگ از جمله سری برتر QLED این برند پشتیبانی می شود.

HDR در عکاسی

HDR در عکاسی چند عکس با نوردهی متفاوت را با هم ترکیب می کند و یک عکس با بیشترین محدوده دینامیکی را بازسازی می کند. در صورتی که فرمت HDR در تلویزیون کمک می کند تا تصاویر واقعی تر با کنتراست بالا و روشنایی بیشتری نسب به قبل نمایش داده شود. ولی یک عکس در عکاسی با ویژگی HDR و محدوده دینامیکی بالا به این معنا نیست. تصاویری که در عکاسی با این قابلیت گرفته می شوند در واقع HDR در شکل واقعی آن نیستند و دوربین تنها چند ترکیب را به آن اضافه می کند.

قابلیت HDR چگونه کار می کند ؟

در HDR دو بخش وجود دارد منبع و تلویزیون. قسمت اول، تلویزیون است که ساده ترین قسمت برای توصیف می باشد. در واقع تلویزیون هایی که دارای کیفیت HDR هستند در مقایسه با تلویزیون های معمولی، در قسمتهایی از تصویر میزان نور بیشتری را ایجاد می کنند. این فرآیند مشابه قابلیت کم‌کردن نور (local dimming) در تلویزیون‌های امروزی، البته در سطحی وسیع‌تر است. در کنار قابلیت HDR همواره از قابلیت WCG یا همان محدوده وسیع‌تر طیف‌های رنگی یاد می‌شود. در واقع تلویزیون‌ها قادر به پوشش محدوده وسیع‌تری از رنگ‌ها در مقایسه با آنچه در محتویات HD یا بلوری مشاهده می‌کنیم خواهند بود.

فیلم HDR

در واقع استفاده از رنگ‌های مختلف به تصمیم کارگردان یا تهیه کننده محتوا بستگی خواهد داشت و انتخاب آن‌ها برعهده تلویزیون نخواهد بود. البته در نظر داشته باشید که استفاده از تلویزیون‌ هایی با نور و رنگ‌های بیشتر به پرداخت هزینه بیشتر نیاز خواهد داشت. این در حالی است که تلویزیون‌ ها با قابلیت HDR در مقایسه با یکدیگر نیز کیفیت متفاوتی دارند. از سوی دیگر اینکه تلویزیونی با قابلیت HDR سازگاری داشته باشد خود به تنهایی نمی‌تواند به عنوان معیاری در تشخیص برتری آن به دستگاه‌های بدون بهره از این قابلیت مورد ارزیابی قرار گیرد. این قابلیت تنها نشان‌دهنده آن است که می‌توان از چنین محتوایی بر روی تلویزیون یاد شده استفاده کرد.

در هنگام تولید یک فیلم یا برنامه ی تلویزیونی، کارگردان و یا فیلم‌بردار با کمک یک متخصص، به رنگ‌ دهی صحنه‌ها می‌پردازند. به عنوان مثال می‌توانید رنگ‌های سرد در Game of Thrones را در مقابل رنگ‌های غنی و گرم King’s Landing مقایسه کنید. با این اوصاف و با وجود قابلیت HDR دست کارگردان در رنگ‌ دهی بهتر به صحنه‌ها باز خواهد بود.

فعال سازی حالت HDR 

قابلیت HDR چیست

چگونه HDR را در تلویزیون فعال کنیم ؟ احتمالاً در جواب این سؤال چنین چیزی به ذهن شما هم رسیده است که HDR از کدام قسمت تلویزیون یا با کدام دکمه ی ریموت کنترل فعال می شود! باید عرض کنم که این تصور کاملاً اشتباه است؛ تلویزیون هایی که از قابلیت HDR پشتیبانی می کنند، شما در هنگام نمایش دادن محتوا با این فرمت در گوشه ی بالا سمت چپ یا راست تلویزیون لوگوی HDR را مشاهده می کنید و این به معنای پشتیبانی کردن تلویزون از این استاندارد تصویر می باشد. 

البته برای اولین بار شما باید وارد منوی تلویزیون شده و سپس از طریق بخش General گزینه ی external device manager را انتخاب کنید و HDMI UHD Color را برای ورودی مورد نظر خود تنظیم کنید.  

کابل‌ها و اتصال دهندگان مورد نیاز

برای استفاده از قابلیت HDR به خرید کابل های اضافی نیازی نیست و یک کابل HDMI پر سرعت نیز می تواند محتوای HDR را به تصویر بکشد. دستگاه منبع (به‌عنوان مثال یک پخش‌کننده بلوری 4K) و تلویزیون باید HDMI 2.0a را داشته باشد. در صورتی که می خواهید از منبع دیگری این تصویر را پخش کنید آن منبع باید از HDMI 2 پشتیبانی کند. خبر خوب اینکه تعداد زیادی از دستگاه‌های مجهز به HDMI 2.0 در سال جاری بروزرسانی را برای ارتقا به HDMI 2.0a دریافت خواهند کرد. این در حالی است که بر خلاف روند به‌روزرسانی از HDMI 1.4 به نسخه 2.0 به‌ نظر نمی‌رسد هیچ محدودیت سخت‌افزاری برای رفتن از نسخه 2.0 به نسخه 2.0a وجود داشته باشد.

فرمت‌های HDR

در حال حاضر فرمت هایی چون +HDR10 ،Dolby Vision ،HDR10 برای HDR وجود دارد. HDR10 یک استاندار آزاد و باز (open standard) در صنعت تلویزیون است و به این معنی است که برای استفاده عمومی در دسترس است و تمام سازندگان می توانند بدون مسائل حقوقی از آن استفاده کنند. البته HDR10 اسم عجیبی است و به خاطرسپاری آن کمی مشکل است و به همین خاطر شما بر روی جعبه و یا برگه ی مشخصات محصول، نام HDR10 را مشاهده نمی کنید و به جای آن فقط به صورت ساده می بینید که تلویزیون از HDR پشتیبانی می کند.

این استاندارد در حال حاضر در حال پیشی گرفتن است. بیشتر محتویات HDR که در بازار موجود است، فرمت HDR10 را دارند و بیشتر تلویزیون‌ها نیز از این استاندارد پشتیبانی می کنند. این استاندارد همانند منابع طبیعی است و سازندگان برای استفاده از آن برای مسائل حقوقی پولی پرداخت نمی کنند بلکه به صورت رایگان است. اما این تنها بخشی از فناوری HDR10 است. سالهاست که سازندگان تلویزیون، مصرف‌کنندگان را با تبلیغات درباره بازه رنگی تلویزیون‌هایشان بمباران کردند. اما جزئیات یا دانه‌ای بودن رنگ نیز مهم است. اندورید و تقریبا تمام نرم‌افزارهایی که وجود دارند، دارای بازه رنگی محدود Rec.709 یا sRGB هستند. اما چیزی که در سینماها وجود دارد، بازه رنگی DCI-P3 است که تقریبا تمام رنگ‌های موجود را پوشش می دهد.

HDR10 چیست ؟

اتحاد UHD، یکی از اتحادها در صنعت تلویزیون است که در ابتدای 2015 تشکیل شده و شرکت‌هایی همچون سامسونگ، فاکس و نتفلیکس از اعضای این اتحادیه هستن و هدف اون ها ایجاد قوانین محکم برای آینده این صنعت است. یکی از آخرین استانداردهای اتحاد UHD، استانداردی با نام داینامیک رنج بالا یا High Dynamic Range است که اختصاراً HDR نامیده شده و آخرین فرمت آن HDR10 نام دارد. این فرمت در بازار با نام Ultra HD Premium تبلیغ می شود.

+HDR10 چیست ؟

فناوری تصاویر با کیفیت همیشه در حال پیشرفت است و قبل از اینکه محتوایی مطابق با آخرین فرمت نمایش تصویر تولید شود، فرمت جدیدی معرفی خواهد شد. سامسونگ با همکاری آمازون فرمت جدید +HDR10 را معرفی کردند که کیفیت بیشتری نسبت به آخرین فرمت یعنی HDR10 دارد.

فرمت HDR و HDR10 و Dolby Vision

تفاوت HDR با +HDR10

جدیدترین فرمت‌ها در رابطه با کیفیت تصویر dolby vision ،HDR10 و HLG هستند که هدف نهایی آن‌ها تولید واقعی‌ترین تصویر ممکن است که این فرمت‌ها تا حد زیادی موفق بوده‌اند و حالا نوبت +HDR10 است که توسط شرکت‌های پاناسونیک، فیلیپس، آمازون و فاکس حمایت شده است.

Dolby Vision چیست ؟

Dolby Vision (دالبی ویژن) هم یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده و نوید این را می دهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار می‌گیرد. تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR10 این است که دالبی ویژن از 12بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده می‌کند در حالیکه HDR-10 از 10 بیت در هر رنگ استفاده میکند و اسم HDR10 نیز از همین 10 بیت گرفته شده است. به طور خلاصه شما با استاندارد Dolby Vision تصاویر را با کیفیت و وضوح عالی مشاهده می کنید.

تفاوت HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision

سه فرمت اصلی HDR وجود دارد: HDR10+ ،HDR10 و Dolby Vision. هر کدام از این فرمت ها مزایای خاص خود را دارند بنابراین در هنگام خرید تلویزیون نگران نباشید زیرا همه ی آن ها با تجهیزات مناسب، به همراه تصاویر با کیفیت عالی تجربه ی بسیار خوبی را ارائه می دهند. Dolby Vision رنگ 12 بیتی را ارائه می دهد در حالی که +HDR10 دارای رنگ 10 بیت است. اگر می خواهید بهترین کیفیت را در تصویر تلویزیون کسب کنید Dolby Vision همان فرمتی است که آن را برای شما فراهم می کند.  

 HDR10

+ HDR10

Dolby Vision
اوج روشناییعالیعالیعالی 
فرا دادهایستا پویاپویا 
پشتیبانی تلویزیون عالیمحدودمحدود
در دسترس بودن محتوا خوبمحدوددر حال رشد
عمق بیتخوبخوبعالی 

فناوری HLG

HLG یا Hybrid Log Gamma مهمترین قابلیت HDR است زیرا این فرمت یکی از پخش کننده های تلویزیون می باشد و در حال حاضر توسط اکثر تولید کنندگان عمده تلویزیون پشتیبانی می شود. طبق پروژه های تحقیقی انجام شده توسط بی بی سی و شرکت ژاپنی NHK، فرمت HLG برای ارائه ی یک راه حل راحت تر برای جهان پخش طراحی شده است. بیشتر تولیدکنندگان اکنون از HLG بهره می برند. تصاویر با این فرمت از محدوده ی دینامیکی استاندارد و دامنه ی دینامیکی بالا استفاده می کنند و در نهایت تلویزیون های 4K سازگار با HLG تصاویر HDR را با شکوه و جلال بیشتر به نمایش می گذارند.

در ویدیوی پایین به طور واضح می توانید تفاوت HDR10 با +HDR10 را ببینید.

video
play-sharp-fill

سامسونگ با ارائه‌ی +HDR10 علاوه‌ بر اینکه دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌ های مربوط به مجوز دالبی نخواهد بود، می تواند فناوری HDR را هم توسعه دهد و با دالبی ویژن کاربرد یکسانی خواهد داشت. پیش از این از برنامه استاتیک استفاده می شد. مثلاً وقتی صحنه هایی از فیلم در روشنایی و صحنه‌ هایی دیگر در نور کم فیلمبرداری شده باشند، به دلیل استفاده از این مپینگ استاتیک، صحنه‌ های تاریک تا حد زیادی تاریکتر از خواست اولیه کارگردان نمایش داده می‌شود. اما برنامه دینامیکی از نمودار متفاوتی برای هر صحنه استفاده می‌کند که نهایتاً تصویری نزدیک به خواست فیلم ساز را پیش چشم بیننده قرار می دهد. معنی این گفته آن است که +HDR10 امکان نمایش واقعی‌ تر سایه‌ ها، دیدن جزئیات بیشتر در صحنه‌ های روشن و رنگ‌ های واقعی‌ تر در کل صحنه را فراهم می کند که مسئله حذف برخی رنگ‌ها در تلویزیون‌های HDR را حل می کند.

+HDR10 چطور باعث خلق تصاویر با کیفیت می شود ؟

+HDR10 روندی است که بازه دینامیکی (نسبت نور و تاریکی) را در تصویر ورودی بالاتر می‌برد تا آن را شبیه به تصویری کند که چشم در واقعیت می‌بیند. استفاده از این استاندارد از دید بیننده موجب ایجاد تصویری روشن‌ تر با بازه رنگ بیشتر و تن رنگ غنی‌‌تر در مقایسه با روندهای معمولی HDR می‌شود. در حالیکه استاندارد کنونی HDR10 از فراداده‌ استاتیک یا ایستا استفاده می‌کند، استاندارد +HDR10 از ابرداده‌ های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌‌هایی نزدیک به واقعیت استفاده می‌کند که نهایتاً تجربه دیداری را بسیار بهتر می‌کند. با استفاده از ابرداده‌‌های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، این استاندارد می تواند سطح روشنایی سیگنال HDR را به صورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیک تر به واقعیت را ارائه دهد.

چگونه 4K و HDR را روی PS4 Pro و تلویزیون تنظیم کنیم؟

بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌های 10 بیتی است. اما نمایشگر با رنگ‌های 10 بیتی پیش‌ نیاز HDR10 نیست چنانکه نمایشگر گوشی نوت 7، نمایشگری 8 بیتی با قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ است. چیپ mDNIe درون گوشی محتویات را برای نمایش HDR در نمایشگر 8 بیتی اماده میکند.

به طور ساده، ما شاهد دقت رنگ بهتر خواهیم بود و قطعا تصاویر را با جزییات بیشتر می بینیم. برخی از تلویزیون‌ های LED LCD برتر ، به علاوه‌ی تلویزیون‌های OLED چند سال اخیر، دارای فناوری نمایشگری برای رندر کردن محتوای HDR به منظور داشتن نتیجه‌ی مناسب و معقول هستند. اما بیش‌تر تلویزیون‌های امسال دارای مدل‌هایی هستند که قابلیت HDR را به طور گسترده‌ای تبلیغ میکنند. این تلویزیون‌ها شامل سری SUHD شرکت سامسونگ، مدل‌های X8000 و X9000 سری G شرکت سونی، جدیدترین تلویزیون‌های LED و OLED شرکت ال‌ جی و سری PP شرکت Vizioo است.

HDR 1500 چه فایده ای دارد ؟

در سال های اخیر بیشتر تلویزیون های موجود در بازار از کیفیت HDR 1000 و کمتر از آن را پشتیبانی می‌کردند ولی با عرضه ی تلویزیون‌‌های QLED سامسونگ به بازار، ما شاهد تصاویری با HDR 1500 خواهیم بود. همه ما زمانی که یک برنامه تلویزیونی یا یک فیلم را تماشا می‌کنیم اگر تصاویر با رنگ‌های متنوع و کیفیت زیاد که همه جزئیات در آن به روشنی دیده می‌شود را داشته باشیم بیش از پیش از تماشا لذت می‌بریم و حالا این میزان از کیفیت با قابلیت HDR برای ما فراهم شده است و این قابلیت در تلویزیون های QLED سامسونگ که از استاندارد HDR 1500 پشتیبانی می کنند بیش تر قابل درک است .

دلیل این کیفیت در تلویزیون‌های QLED به اختلاف میزان نور قابل دریافت توسط چشم ما و میزان نور تولید شده توسط تلویزیون بر می‌گردد. فناوری HDR برای رفع این مشکل پا به دنیای تصویر گذاشته است. میزان HDR با مقدار روشنایی تلویزیون ارتباط مستقیم دارد، در این فناوری که بر پایه بهبود کیفیت رنگ و افزایش کنتراست تصاویر بنا شده، با بالاتر رفتن میزان نور تولیدی صفحه نمایش تلویزیون، فیلم‌‌ها با کیفیت بالا نمایش داده می شوند. تلویزیون‌های QLED از ذرات ریز کوانتوم‌ دات برای تولید رنگ استفاده می‌کنند. موضوعی که موجب شده طیف رنگی گسترده‌‌ای با بیش از یک میلیارد رنگ در صفحه نمایش تلویزیون‌‌های QLED دیده شود. مجموع این ویژگی‌‌هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم زمانی که با قابلیت HDR 1500 ترکیب می‌شوند، تلویزیون‌های QLED سامسونگ را به محصولی با کیفیت تصویر بی‌ نظیر و طیف رنگی گسترده و فوق‌ العاده تبدیل می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این تلویزیون‌ها رزولوشن 4k می باشد و به معنی وجود پیکسل‌های بیشتر بر روی صفحه نمایش است که وضوح بیشتری را به شما ارائه می‌دهد. همچنین ویژگی‌ پنل فوق مشکی (Ultra Black) که مانع از انعکاس نور در صفحه تلویزیون می‌شود و ترکیب آن با روشنایی HDR 1500 باعث می‌شود که شما بتوانید جزئیات را در هر دو صحنه تاریک و روشن یا در روز و شب با بهترین وضوح ببینید.

Quantum HDR چیست ؟

Quantum HDR به این معنی است که تلویزیون از فناوری HDR استفاده می کند و کوانتوم بیانگر صفحه نمایش در تلویزیون سامسونگ با استفاده از نقاط کوانتومی ساخته شده است. سامسونگ در تلویزیون های خود در سال 2019 نشان از پشتیبانی از فناوری High Dynamic Range با نام های Quantum HDR 12X⁸ یا Quantum HDR 16X دارد. Quantum HDR 12X⁸ یا Quantum HDR 16X فقط نام بازاریابی برای فناوری استاندارد HDR10 است.

بررسی جدیدترین تلویزیون های HDR

در ادامه بهترین تلویزیون های HDR موجود در بازار را برای شما معرفی می کنیم و سایر مدل ها را در جدولی لیست کردیم که شما با توجه به امکانات، ویژگی ها و بودجه ی مورد نظر خود یک انتخاب مناسب داشته باشید. 

تلویزیون سامسونگ TU8000

video
play-sharp-fill

تلویزیون سامسونگ TU8000 که در لیست پرفروش ترین تلویزیون های 2021-2020 رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است از هر نظری توجه ی خریداران را به خود جلب می کند. این تلویزیون همه چی تمام، مناسب برای کاربرد های گوناگون از جمله انجام بازی های ویدیویی می باشد. از ویژگی های تصویر عالی این ال ای دی پردازنده ی Crystal Processor 4K است که تصاویر را با وضح بالا و شفاف نمایش می دهد و از استاندارد تصویر HDR و +HDR10 بهره می برد که در نهایت این امکان را برای شما فراهم می کند که برنامه های مورد علاقه ی خود را با طیفی از رنگ های دقیق، جذاب و روشنایی بالا ببینید. 

تلویزیون هوشمند TU8000 در کنار کیفیت صدای عالی با توان 20 وات و قابلیت Multiroom Link، از سیستم عامل هوشمند تایزن بهره برده و قابلیت اتصال به موبایل، مرورگر وب از دیگر امکانات کاربردی و با اهمیت این مدل می باشد. این ال ای دی سامسونگ دارای قیمت مناسبی نسبت به دیگر برندهای موجود در بازار است و می تواند یک انتخاب عالی و در عین حال مقرون به سرفه برای شما باشد. برای اطلاع از قیمت دقیق به جدول زیر مراجعه کنید.

تلویزیون سونی X9000J 

video
play-sharp-fill

تلویزیون X9000J، از جدیدترین تلویزیون های سونی رونمایی شده در سال 2021 بوده که جزو اولین تلویزیون های دارای هوش مصنوعی در جهان محسوب می شود. این شاهکار تازه معرفی شده ی کمپانی نام آشنای سونی با کیفیت 4K، طراحی مدرن و شیک نمایی زیبا و دلنشین به هر خانه ای می بخشد. با استفاده از پردازنده ی Cognitive Processor XR و کنتراست بالا می توانید برنامه های مورد نظر خود را در نهایت کیفیت، با طیف رنگی گسترده و جذاب و همچنین بدون تاری، صاف و وضوح بالا از هر زاویه ای ببینید و نهایت لذت را ببرید. از ویژگی های سیستم صوتی X9000J می توان به صدای همه جانبه 3D با بلندگو هایی که در پشت تلویزیون قرار داده شده اند و از نوع Acoustic Multi-Audio Speakers می باشند اشاره کرد. همچنین با فناوری 2 Voice Zoom صدا را بسیار رسا و گیرا به گوش بیننده می رساند که  همراه با کیفیت تصویر عالی این تلویزیون بیننده را متحیر می کند. 

این شاهکار کمپانی سونی از سیستم عامل هوشمند جدید Google TV بهره برده است و از دیگر ویژگی های اسمارت آن می توان به مرورگر وب و پشتیبانی از فرمان صوتی Alexa ،Voice search و Google Assistant اشاره کرد. برای اطلاع از جدیدترین تلویزیون های سونی در سال 2021 اینجا کلیک کنید.  

تلویزیون ال جی CX

video
play-sharp-fill

تلویزیون ال جی CX از جدیدترین مدل ها در سال 2020 می باشد که می توان از آن با عنوان بهترین تلویزیون OLED نام برد. این تلویزیون با کیفیت تصویر عالی 4K دارای نرخ تازه سازی آنی و تأخیر در ورودی کم می باشند و همچنین از نرخ تازه سازی متغیر VRR پشتیبانی می کند. همراه با فرمت HDR و کنتراست بالا، تصاویری با طیف رنگی گسترده، جذاب و در عین حال با وضوح فوق العاده و روشن ارائه می دهد. این اولد ال جی با سیستم عامل WebOs جزو پیشرفته ترین تلویزیون های موجود در بازار می باشد و همچنین این امکان را برای کاربر فراهم می کند که از تماشای آنلاین فیلم و سریال لذت ببرد. از ویژگی های صدای عالی این تلویزیون می توان به توان صدای 40 وات، 2 بلندگو و 2 ساب ووفر داخلی اشاره کرد و با بهره گیری از فناوری دالبی اتموس کیفیت صدا را ارتقا می بخشد و بیننده برنامه ها را با کیفیت تصویر خیره کننده و صدایی گیرا و رسا مشاهده می کند.

لیست بهترین تلویزیون ها با قابلیت HDR

مدلبرندکشور سازندهسال تولیدنوع جاروبرقیحداکثر توان (وات)
VC5420NHTال جیکره2022مخزن دار2000
VC5420NNTSال جیکره2021مخزن دار2000
VC5420NHTCGال جیکره2022مخزن دار2000
BGS412234بوشآلمان2019مخزن دار2200
BGLS48GOLDبوشآلمان2019کیسه ای2200
BGL5PRO8بوشآلمان-کیسه ای2500
BGL8PRO5بوشآلمان-کیسه ای1800
BGL8GOLDIRبوشآلمان-کیسه ای2200
BGL35MONبوشآلمان2015کیسه ای600
BGL35MON9بوشآلمان-کیسه ای600
BGS21POW2بوشآلمان2021مخزن دار750
BGL81800بوشآلمان2017کیسه ای1800
BGS7POW1بوشآلمان2020مخزن دار800
BGS41POW1بوشآلمان2021مخزن دار700
BGS41POW2بوشآلمان2021مخزن دار700
BGL8SLIM1بوشآلمان-کیسه ای650
BGS7RCLبوشآلمان2017مخزن دار700
BGL8POW2بوشآلمان-کیسه ای650
BWD421PROبوشآلمان2019آب و خاک-مخزن دار-کیسه ای2100
BGLS42230بوشآلمان2018کیسه ای2200
BGS412000بوشآلمان2019مخزن دار2000
BGLS482200بوشآلمان2019کیسه ای2200
BGL82030بوشآلمان2015کیسه ای2000
SC20M255AWBسامسونگکره-کیسه ای2000
SC20M2560JPسامسونگکره2017کیسه ای2000
SC4570سامسونگکره-مخزن دار2000
SC4190سامسونگکره-کیسه ای2000
VC20M257AWRسامسونگکره-کیسه ای2000
FC9170فیلیپسلهستان-کیسه ای2200
FC9174فیلیپسلهستان-کیسه ای2200
FC9176فیلیپسلهستان-کیسه ای2200
FC9350فیلیپسلهستان-مخزن دار1800
XB2042فیلیپسلهستان-مخزن دار1800
FC8087فیلیپسلهستان-مخزن دار1400
PRESTIGE TS 2400فکرآلمان-کیسه ای500
PRESTIGE 2000 OKOفکرآلمان2019کیسه ای700
VBP50.000BBکنوودچین-مخزن دار1800
MC-CG713پاناسونیکژاپن-کیسه ای2000
MC-CG711پاناسونیکژاپن-کیسه ای1900
CV-BD230Vهیتاچیژاپن-کیسه ای2300
CV-BA20Vهیتاچیژاپن-کیسه ای2000
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.1]

حتما ببینید

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست نسبت کنتراست و یا به انگلیسی Contrast Ratio، یکی از مشخصات صفحه نمایش …

2 نظر

 1. سلام
  من یه فیلم 4k دانلود کردم با حجم 60 گیگ و با فلش روی تلویزیون 55TU7000 سامسونگ مدل 2020 پخش کردم ولی وضوح رنگ و روشنایی فیلم از نسخه 1080 و 720 همون فیلم کمتر بود مشکل چیه؟ چکار باید بکنم که روشناییش درست بشه؟
  (از صحت و سلامت فیلم کاملا مطمئنم)

  • سلام و درود
   ممکنه مشکلات متعددی وجود داشته باشه که بیشترش برمی گرده به قسمت تنظیمات؛ جهت اطمینان تنظیمات را به حالت کارخانه برگردانده و کالیبراسیون را طبق دستورالعمل های گفته شده در اینجا دنبال کنید.(تنظیمات TU7000 و TU8000 شبیه به هم بوده پس طبق آن پیش بروید.)
   پیروز و سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *