مقایسه کیفیت 4K با FULL HD

مقایسه کیفیت 4K با FULL HD | کدام یک بهتر است؟

مقایسه کیفیت 4K با FULL HD

 رزولوشن در کیفیت تصویر کلی نمایشگرها تاثیر زیادی دارد. امروزه بیشتر نمایشگرها با رزولوشن 4k و full hd تولید می شوند. در کل کیفیت 4k دارای رزولوشن چهار برابر کیفیت FULL HD است یعنی تصاویری واضح تر به شما ارائه می دهد که این مورد در تلویزیون ها اهمیت زیادی دارد. ما در این مطلب از سلام‌ بابا، مقایسه کیفیت 4K با FULL HD را انجام داده و تفاوت میان این دو را بررسی می کنیم. اگر شما هم قصد خرید تلویزیون را دارید و نمی دانید که باید یک تلویزیون 4K بگیرید یا یک تلویزیون FULL HD، این مطلب را از دست ندهید.

در کیفیت تصویر 4k که به ان UHD نیز گفته می شود، رزولوشن چهار برابر می شود. اما دو نکته را باید در نظر بگیرید که متوجه شوید آیا ارزش دارد یک تلویزیون 4k بخرید یا نه.

  • تلویزیون های 4K برای نمایش محتوای 4K عالی هستند اما تلویزیون های 4K جدید دارای قابلیت ارتقاء تصویر هستند که محتوای با کیفیت پایین تر را تا حد 4K ارتقاء می دهند.
  • فاصله نشستن شما از تلویزیون برای متوجه شدن افزایش کیفیت رزولوشن 4K نسبت به FULL HD تاثیر زیادی دارد. برای افرادی که فاصله شان از تلویزیون زیاد است و نمی ئخواهند زیاد هزینه کنند تلویزیون full hd گزینه مناسبی است.

ویدیوی پایین تفاوت کیفیت 4K با FULL HD را بخوبی نشان می دهد.

 

مقایسه کیفیت 4K با FULL HD

 

FULL HD

4K
اندازه های موجوددر گذشته سایز بزرگ موجود بود اما الان محدود استدر سایز کوچک و بزرگ موجود است
تعداد پیکسل ها در ارتفاع10802160
تعداد پیکسل ها در عرض19203840
دسترسی به محتواعالیمتوسط اما با رشد سریع
سایز تلویزیون هایی که موجود است

32″ تا 49″

40″ تا  100″ به بالا

4k اصلی در مقابل FULL HD

مقایسه کیفیت 4K با FULL HDمقایسه کیفیت 4K با FULL HD

(Vizio E Series 2015 (1080p TV

(Vizio M Series 2015 (4k TV

تصویر بالا دو عکس یکسان در دو رزولوشن مختلف را در تلویزیون ویزیو سری M و سری E نشان می دهد که سمت چپ یک عکس 4k را در تلویزیون 4k سری ام ویزیو و سمت راست یک عکس full hd را در تلویزیون سری E ویزیو نشان می دهد.
تصویر 4k نرم تر است و جزئیات را خیلی بهتر نسبت به تصویر با کیفیت full hd نشان می دهد. اگر از نزدیک و با دقت تصویر full hd را نگاه کنید خواهید دید که لبه های اطراف اشیاء در تصویر 1080p به طرز چشمگیری مبهم تر هستند. و شما مشاهده می کنید که لبه های اطراف تصویر full hd کمی دندانه دار به نظر می رسند. و دلیلش این است که تعداد پیکسل های بیشتر در صفحه نمایش 4k باعث می شود تصاویری طبیعی تر و با خطوط نرم و صاف تر و همچنین با جزئیات بیشتر نشان داده می شود.

بنابراین شما جزئیات بیشتر و با کیفیت تری را در تصویر فورکا نسبت به full hd مشاهده می کنید. اما این ارتقای کیفیت مانند ارتقا از SD به HD گیچ کننده نیست. در نظر بگیرید که این مقایسه مربوط به محتوای 4k واقعی است. از انجا که محتویات فورکا کمیاب است، بیشتر ان چیزی را که می بینید ، در واقع محتویاتی هستند که به 4k ارتقا داده شدند و با 4k واقعی فرق دارد.

کیفیت FULL HD ارتقا داده شده به 4K در مقابل کیفیت FULL HD

برای ارتقای رزولوشن های با کیفیت پایین تر، تلویزیون های 4k مجهز به قابلیت ارتقا دهنده هستند که با این فرآیند تعداد رزولوشن قسمت هایی از تصاویر دارای رزولوشن پایین تر را افزایش می دهد. البته مقدار اطلاعات سیگنال تغییر نمی کند پس جزئیات هم زیاد تغیر نمی کند.

مقایسه کیفیت 4K با FULL HDمقایسه کیفیت 4K با FULL HD

(Vizio E Series 2015 (1080p TV

 1080p Resolution

(Vizio M Series 2015 (4k TV

 1080p Resolution

تصویر سمت چپ، تصویری با رزولوشن full hd است که در سری M ویزیو به 4k ارتقا یافته است و تصویر سمت راست، یک تصویر full hd را در سری E ویزیو نشان می دهد. ارتقادهنده سری M ویزیو باعث شده تصویر کمی صاف تر شود ولی در کل دو تا تصویر خیلی مشابه هم هستند و جزئیات تصاویر خیلی افزایش نیافته است.

قابلیت HDR

HDR یک فرمت جدید برای انتقال سیگنال های ویدئویی به تلویزیون است که دامنه پویا محتوا را افزایش می دهد و به آنها امکان استفاده از طیف گسترده تری از رنگ ها را می دهد. وقتی این کار به خوبی انجام شود ، تأثیر کاملی بر کیفیت تصویر می گذارد ، و باعث می شود محتوا بسیار شبیه به واقعیت شود. در حالی که 4k برای پشتیبانی HDR الزامی نیست و تعدادی از تلویزیون های FULL HD نیز قابلیت HDR را پشتیبانی می کنند اما در کل اگر به قابلیت HDR علاقه دارید تلویزیون 4K بهترین گزینه است.

فاصله دید

تنها داشتن تلویزیون 4k با محتویات 4k کفایت نمی کند. زیرا یک سری محدودیت هایی برای چشم هم وجود دارد و اگر شما خیلی دور از تلویزیون بنشینید (فاصله بستگی به اندازه تلویزیون دارد) شما نمی توانید تمام جزئیات را ببینید ، یعنی اگر در فاصله دور به تماشای تلویزیون 4k بپردازید مثل این است که تصاویر را در تلویزیونی با رزولوشن پایین تر نگاه کنید.

مقایسه کیفیت 4K با FULL HD و تاثیر فاصله دید

در نمودار بالا به طور تقریبی می توانید فاصله از تلویزیون را در زوایای مختلف بررسی کنید. همان طور که در نمودار می بینید در فاصله هایی که بالای خط قرار دارند ، تفاوتی بین FULL HD و 4k وجود ندارد.

نتیجه مقایسه کیفیت 4K با FULL HD

تلویزیون 4k ارزش خرید دارد به شرط اینکه در فاصله مناسب با ان بنشینید تا بتوانید جزئیات را به خوبی ببینید. اگر چه لزومی هم ندارد که کیفیت تصاویر را ارتقا دهید بنابراین اگر به محتوای 4k دسترسی ندارید و نمی خواهید تلویزیون را برای اینده بخرید و خیلی هزینه کنید تلویزیون FULL HD هم انتخاب مناسبی است.

منبع : RTINGS.COM

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4]

حتما ببینید

بهترین تلویزیون

بهترین تلویزیون سال 2023

بهترین تلویزیون در سال 2023 تکنولوژی با سرعت زیادی در حال پیشرفت است، تلویزیون‌ها هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *