مقایسه پنل IPS با پنل VA

مقایسه پنل IPS با پنل VA | کدام پنل بهتر است؟

مقایسه پنل IPS با پنل VA

تلویزیون LCD-LED یک نمایشگر با کریستال مایع است. امروزه دو نوع پنل در تلویزیون‌های با نور پس زمینه LED استفاده می شود: پنل IPS و پنل VA. در حالی که آن‌ها هر دو یک صفحه نمایش با کریستال مایع هستند، اختلافات زیادی بین عملکرد این دو تکنولوژی وجود دارد. ما در این مطلب از سلام‌ بابا مقایسه پنل IPS با پنل VA را انجام دادیم و سعی کردیم تفاوت‌های این دو نوع پنل را برای شما شرح دهیم و همچنین بهترین تلویزیون با پنل IPS و VA را به شما معرفی کنیم پس تا اخر مطلب را با ما باشید.

ویژگی های تلویزیون با پنل VA

ویژگی های تلویزیون با پنل VA

 • زاویه دید پایین است.
 • زمان پاسخ دهی متوسط
 • حساسیت نسبت به ضربه زیاد است.
 • کریستال مایع را به صورت عمودی نمایش می دهد.
 • قیمتشان به نسبت IPS پایین تر است.
 • پراکندگی زیاد نور
 • از لحاظ کنتراست به نسبت IPS بالاتر است.
 • مناسب برای محیط های تاریک

پنل VA برای چه کسانی مناسب است؟ کسانی که به دنبال کیفیت تصویر در اتاق تاریک هستند و کسانی که نیاز به زاویه دید گسترده ندارند. این پنل بیشتر در تلویزیون‌های سامسونگ و تعدادی از تلویزیون‌های سونی استفاده می‌شود.

ویژگی های تلویزیون با پنل IPS

ویژگی های تلویزیون با پنل IPS

 • زاویه دید بالا
 • زمان پاسخ‌دهی کم
 • حساسیت نسبت به ضربه کم است.
 • کریستال مایع را به صورت افقی نمایش می‌دهد.
 • قیمتشان به نسبت VA بالاتر است.
 • پراکندگی کمتر نور
 • از لحاظ کنتراست به نسبت VA پایین‌تر است.
 • مناسب برای محیط‌های روشن
 • پیچیدگی فناوری استفاده شده و مزایای بیشتر

پنل IPS برای چه کسانی مناسب است؟ کسانی که یک اتاق نشیمن بزرگ دارند و می‌خواهند از تمام زوایا بتوانند از تلویزیون استفاده کنند چون به زاویه دید گسترده نیاز دارند. این نوع پنل بیشتر در تلویزیون‌های ال جی و تعدادی از تلویزیون‌های سونی استفاده می‌شود.

مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ کیفیت و ویژگی ها

 VAIPS
زاویه دید~20 °~36 °
کنتراست>3000:1~1000:1
یکنواختی مشکی  خوب  ضعیف

1-مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ زاویه دید

به زاویه‌ای که با وجود آن شما می‌توانید بدون افت کیفیت تصویر، تلویزیون را تماشا کنید، زاویه دید می‌گویند. برخی از انواع تلویزیون‌ها این کار را بهتر انجام می‌دهند. تلویزیون IPS در اینجا یک برنده است که زاویه دید گسترده یکی از مزیت‌های آن نسبت به دیگر تلویزیون‌ها است. در حالی که بیشتر تلویزیون‌های VA در این مورد با زاویه 20 درجه کیفیتشان پایین می‌آید. تلویزیون‌های IPS درخشندگی قابل توجهی دارند به طوری که قبل از 36 درجه نیمی از روشنایی را از دست می‌دهند.

زاویه دید محدود پنل VA نیز مشکل ساز است، بخصوص زمانی که از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده می‌شود و کیفیت تصویر آن زیاد تعریفی نیست.

زاویه دید، دقت و صحت رنگ است زمانی که از اطراف به تلویزیون نگاه می‌کنید. زاویه دید ما عبارت است از زاویه‌ای که کیفیت تصویر تلویزیون شروع به تنزل می‌کند، وقتی که ما از اطراف یا گوشه‌ها تلویزیون را نگاه می‌کنیم. زمانی که شما به تنهایی تلویزیون تماشا می‌کنید یا در مقابل تلویزیون قرار دارید و به طور مستقیم به آن نگاه می‌کنید، تلویزیون همیشه دارای کیفیت تصویر بهتری است. ولی زمانی که از اطراف به آن نگاه کنید بعضی از رنگ‌ها محو خواهند شد و کیفیت کاهش می‌یابد. اگر شما به تلویزیونی نیاز دارید که از زاویه‌های متفاوت اتاق نشیمن بزرگ‌تان بتوانید آن را با کیفیت خوب مشاهده کنید زاویه دید گسترده بسیار مهم است.

برنده: IPS

2-مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ کنتراست

مهمترین عامل در کیفیت تصویر کنتراست است. با اینکه هیچ کدام از این فناوری‌های LCD به نسبت سطوح سیاه و سفید تلویزیون‌های OLED دست نخواهند یافت ولی از بقیه بهتر هستند.

مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ کنتراست

مقایسه پنل IPS با پنل VA زمانی که بحث از کنتراست است، فناوری VA بهتر از پنل IPS است. زمانی که در یک محیط تاریک صحنه‌های سیاه در تلویزیون IPS خاکستری نمایش داده می‌شوند، این ضعف قابل مشاهده است. نسبت کنتراست VA معمولاً از 3000:1 تا 6000:1 است ولی در IPS این مقدار 1000:1 است. به این دلیل پنل‌های VA در رتبه‌بندی ما از OLED پیشی می‌گیرند و این تنها باعث اختلال عملکرد در اتاق تاریک می‌شود، هر چند که این تفاوت در محیط روشن کمتر قابل مشاهده است.

نسبت کنتراست نسبت بین روشن‌ترین نقطه با تاریک‌ترین نقطه‌ای است که یک تلویزیون می‌تواند نشان دهد. نسبت کنتراست بالاتر روی عمق نقاط تاریک‌تر کار می‌کند که به طور کلی در کیفیت تصویر تأثیر زیادی دارد و این در صحنه‌های تاریک فیلم و برنامه‌های تلویزیونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نسبت کنتراست بهترین شاخص برای یک تصویر خوب است.

برنده: VA

3- مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ یکنواختی رنگ سیاه

یکنواختی رنگ سیاه در تلویزیون اشاره به توانایی یک تلویزیون در نمایش رنگ سیاه در سراسر صفحه نمایش دارد. یکنواختی ایده آل رنگ سیاه مانند نمایش سایه‌ها، آسمان در شب و دیگر اشیاء سیاه که باید به همان اندازه که هست واقعی و با کیفیت باشد و روشنایی را در تمام صفحه نمایش پخش کند.

متاسفانه تمام تلویزیون‌های LED عیب‌هایی مانند flash lighting که به نظر می‌رسد مانند یک چراغ قوه در تمام گوشه و کنار تلویزیون است و تیرگی که شبیه لکه‌های روشن‌تر در قسمت‌هایی از صفحه نمایش ظاهر می‌شود را دارند که هر دو با انتشار نادرست نور پس زمینه در سراسر صفحه نمایش ایجاد می‌شود و هر دو به صورت آشکار معلوم است بخصوص زمانی که تلویزیون در یک اتاق تاریک باشد.

برای درک این موضوع ما یک عکس از تلویزیون در حالی که یک قاب سیاه را نشان می‌دهد گرفته‌ایم و نیز مقدار انحراف استاندارد رنگ پیکسل را محاسبه کرده‌ایم.

مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ یکنواختی مشکی

برنده: VA

مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ تفاوت های فنی

عکس زیر کریستال‌های مایع تلویزیون را نشان می‌دهد، کریستال‌های مایع در بسته‌های کوچک رنگی به صورت پیکسل است. این کریستال‌ها وقتی که با برق شارژ می‌شوند واکنش نشان داده و تغییر موضع می‌دهند و آن‌ها بسته به موقعیت خود با نور کمتر مسدود می‌شوند.

IPS کریستال‌های خود را در همه زمان‌ها به صورت افقی نشان می‌دهد زمانی که شارژ می‌شوند تنها چرخش آن‌ها اجازه می‌دهد که روشن شوند.

مقایسه پنل IPS با پنل VA از لحاظ تفاوت های فنی

پنل VA کریستال‌های خود را به صورت عمودی نشان می‌دهد. زمانی که شارژ می‌شوند موقعیت افقی به حرکت نور اجازه می‌دهد مثل IPS. هنگامی که جریان از طریق آن ارسال می‌شود بلوک چیدمان عمودی خود را به صورت موثرتری روشن کرده و در نتیجه باعث ایجاد نقاط تاریک بهتر و واضح‌تر و ارائه کنتراست بهتر می‌شود. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را با یک تلویزیون پلاسما هم مقایسه کنید که اساساً شبیه IPS است و توسط سامسونگ ساخته شده است و تفاوت زیادی ندارند.

مقایسه پنل IPS با پنل VA

نتیجه گیری

مقایسه پنل IPS با پنل VA: این تکنولوژی‌ها ذاتاً برتری بر یکدیگر ندارند و هر کدام در خدمت اهداف متفاوت هستند به طور کلی تلویزیون IPS دارای یک زاویه دید گسترده مناسب برای استفاده در یک اتاق نشیمن روشن و برای تماشای ورزش و نمایش است و همچنین برای استفاده به جای صفحه نمایش کامپیوتر نیز مناسب است. تلویزیون VA به جای داشتن کنتراست بهتر، برای استفاده در محیط تاریک مناسب است و شما باید بسته به نوع استفاده خود از بین این دو یکی را انتخاب کنید چون هیچکدام بهترین مطلق نیستند.

شرکت ال جی در ساخت تلویزیون‌های خود کلاً از پنل IPS استفاده می‌کنند. سونی هم تقریبا 60 درصد از تلویزیون‌های خود را با پنل IPS تولید می‌کند. اما سامسونگ کلاً از VA استفاده می‌کند و شاید در چند مورد استثنا از IPS استفاده کرده باشد.

منبع : rtings

حتما ببینید

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QN95C

تلویزیون سامسونگ QN95C  شرکت سامسونگ از جمله شرکت‌هایی است که در زمینه تولید لوازم الکترونیکی …

38 نظر

 1. ارازمحمد

  سلام.ایا برندپاناسونیک هم ترازباسونی وال جی هستش وبهترین مدل ۵۰ اینچ رومعرفی میکنین

  • سردبیر

   سلام و درود
   بستگی به دید و میزان بودجه شما دارد؟ به طور مثال در حوزه گوشی‌های هوشمند آیا برند نوکیا هم‌تراز آیفون و سامسونگ می‌باشد؟
   در حال حاضر دو مدل 48C1 الجی و 50X80K سونی از مدل‌های مناسب موجود در بازار ایران به حساب می‌آیند.

 2. مجتبی

  باسلام وعرض ادب من بین مانیتورLG w2261vpوLG 22mp57hqکدوم راانتخاب کنم ممنون میشم

  • سردبیر

   متأسفانه هیچ کدوم رو بررسی نکردیم دوست عزیز لذا ترجیح میدم در این زمینه اظهار نظر نکنم.
   پیروز و سربلند باشید

 3. مهدی

  سلام خسته نباشید
  از نظر ضربه به پنل VAبهتره یاIPS مقام تره؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   IPS

 4. ایمان

  سلام تلویزیون 50 اینچ که کیفیتی خوبی داشته باشه و 4k باشه چی پیشنهاد میدید؟

 5. ابراهیم

  سلام یک سوال داشتم بنظرتون تلویزیون با پنل ips رنگ سفید را بهتر و یکنواخت تر نشان میدهد یا نلویزیون با پنل va چون در فروشگاهی تلویزیون الجی مدل ۷۳۴۰ در رنگ سفید را از روبرو مشاهده کردم ولی چندان ب دلم ننشست گویا انچنان ک میخواستم تصویر را یکدست واقعی در رنگ سفید نشان نمیداد؟پیشنهاد شما چیست ؟ایا همه تلویزیون ها همینطور رنگ های سفید را یکنواخت و یکدست نشان نمیدهند؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   کنتراست پنل VA نسبت به پنل IPS بیشتره به همین دلیل در نمایش رنگ سیاه و سفید میتونه عملکرد بهتری داشته باشد. در این مورد هم بستگی به محیط و نیاز شما دارد؛ اگر محلی که تلویزیون رو در آنجا قرار می‌دهید متراژ بالایی دارد و به اصطلاح زاویه دید براتون اهمیت داره تلویزیون‌های دارای IPS پیشنهاد میشه ولی اگر عادت به تماشای تلویزیون در شب یا محیط‌ های تاریک دارید تلویزیون‌هایی با پنل VA به مراتب انتخاب‌های بهتری هستند.
   میزان بودجه‌ای که اختصاص دادید در چه حدودیه؟
   سری نانو ال جی نسبت به UN عملکرد بهتری دارند به همین دلیل بیشتر توسط کارشناسان مربوطه توصیه می‌شوند.
   پیروز و سربلند باشید

 6. وحید

  با عرض سلام . خسته نباشید ، تو نظرات بیشتر درباره عملکرد دو پنل توضیح داده شده ، اما از لحاظ به صرفه بودن و عمر بالا داشتن کدوم پنل بهتره و عمر ساعتی اون بیشتره؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   در کل میشه گفت پنل های IPS از عمر و دوام بیشتری نسبت به VA برخوردار هستند.
   پیروز و سربلند باشید

 7. Mahdi

  سلام یه سوال داشتم من تلویزیون Q60Rتهیه کردم ولی فروشنده های بیشترن که ازشون میپرسم میگن مدل Q70Rیا Q7یا Sm9000الجی و X9000خیلی بهترن ایا واقعا من در خریده این تلویزیون اشتباه کردم؟

  • محمدعلی

   سلام و درود
   در بهتر بودن q70r نسبت به q60r شکی نیست چون q70 سری ۷ محسوب میشه و q60 سری ۶.
   در مورد مقایسه بین دو مدل sm9000 و q60r هم نمیشه به طور کلی اظهار نظر کرد چون کنتراستی که q60r ارائه می دهد به مراتب خیلی بهتر از sm9000 می باشد.
   به هر حال q60r جزو QLED های 2019 بوده و نسبت به خیلی از مدل های 2020 هم عمکرد بهتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *