Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست؟

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست؟

Refresh rate یا سرعت تازه سازی چیست؟

ما در این مقاله سعی داریم شما را با Refresh rate آشنا نماییم. به هنگام دیدن برنامه‌های ورزشی، بازی‌ها و فیلم‌های تلویزیونی یا از You tube تصاویر متحرک با کیفیت عالی و با سرعت مناسب خود مشاهده نموده اید. دلیل این امر Refresh rate یا نرخ بروزرسانی یا انطباق تصویر است. در این مطلب سعی بر آن است که به پرسش Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست، پاسخ مناسب ارائه دهیم و کارایی این قابلیت را در تلویزیون توضیح دهیم.

Refresh rate چیست؟

هنگام خرید تلویزیون با اعداد و ارقام متنوعی روبه‌رو می‌شویم و طبق پیش‌فرض ذهنی که داریم، هرچه این اعداد بزرگ‌تر باشند بهتر است! سازندگان نیز از همین پیش‌فرض ذهنی استفاده کرده و سعی می‌کنند اعداد بزرگ‌تری روی جعبه تلویزیون‌های خود چاپ کنند. همانند نسبت کنتراست که حالا دیگر می‌دانیم عددی واقعی نبوده و نسبی است، عدد ذکر شده برای Refresh Rate نیز همین وضعیت را دارد و آنچه می‌بینیم، لزوماً مقدار واقعی نرخ به‌روزرسانی پنل صفحه نمایش نیست.

Refresh Rate یا نرخ بروزرسانی در تلویزیون

عبارت Refresh Rate یا نرخ به روزرسانی همان طور که از نامش پیداست بیانگر دفعاتی است که تلویزیون تصویر را به روزرسانی می‌کند که با واحد هرتز بیان می‌شود. برای مثال عبارت 60 هرتز بیانگر نمایش 60 تصویر روی صفحه نمایش در هر ثانیه است (این مقدار منطبق با استاندارد برق هر کشور است و می‌تواند 50 یا 60 هرتز باشد). زمانی که جسمی متحرک در صفحه نمایش‌های LCD به نمایش در می‌آید، کمی محو شدگی یا (Motion Blur) در تصویر ایجاد می‌شود و این مساله در مورد تمامی LCD‌ها صادق است. در این میان برخی از افراد ممکن است اصلاً آن را تشخیص ندهند، بعضی آن را ببینند اما برایشان مهم نباشد و برخی دیگر نیز از دیدن آن آزرده شوند.

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست؟

میزان Refresh rate چه زمانی اهمیت بیشتری دارد؟

انجام این کار در زمان تماشای برنامه‌های زنده تلویزیون، بازی‌های ورزشی یا اجرای بازی‌ها بسیار موثر بوده و تصاویر متحرک بسیار دلپذیر نشان داده می‌شوند (زیرا در این حالت سرعت فریم اصلی بالا است). اما در مورد فیلم‌های سینمایی که در اکثر اوقات از نوع 24 فریم در ثانیه هستند، مساله‌ای خاص به وجود نمی‌آید. در زمان نمایش این فیلم‌ها، احساس می‌کنید فریم‌ها بسیار روان‌تر از آنچه باید باشد به شما نشان داده شده و ممکن است پس از مدتی برایتان آزار دهنده شوند. خوشبختانه در اکثر مواقع می‌توان شدت این ویژگی را در تلویزیون تغییر داد یا حتی آن را خاموش کرد. به طور کلی تفاوت تصویر بین پنل 60 هرتز و 120 هرتز به شکلی محسوس دیده می‌شود و اگر انتخاب شما بین دو تلویزیون تنها بین Refresh Rate‌ های متفاوت محدود می‌شود، حتماً به سراغ گزینه 120 هرتز بروید. حرکت به سمت اعداد بیشتر ممکن است اختلاف تصویر مورد نظر شما را ارائه ندهد.

اصطلاحات مختلف Refresh rate

سازندگان تلویزیون و صفحه نمایش تقریباً ارائه اطلاعات دقیق درباره Refresh Rate پنل تلویزیون را کنار گذاشته و به سراغ ارائه عددهایی دیگر با نام‌های مختلف هستند. برای مثال سامسونگ از عبارت Clear Motion Rate و عددی در جلوی آن استفاده می‌کند که ممکن است با مقدار Refresh Rate پنل متفاوت باشد. همان طور که گفتیم تولید پنلی با Refresh Rate بالا قیمت نهایی را افزایش می‌دهد و در ضمن اعداد روی جعبه نیز چندان بزرگ و چشمگیر نخواهند شد! در ادامه با عباراتی که کمپانی‌های مختلف به کار می‌برند آشنا خواهیم شد و خواهیم دید هر یک چگونه عمل می‌کنند.

LG TruMotion و LG Dynamic MCI

کمپانی LG درباره این فناوری اطلاعات چندانی ارائه نکرده است و گفته است فناوری TruMotion با افزایش نرخ به روز رسانی 60 هرتز، به کاهش محو شدگی تصویر کمک می‌کند و جزئیات را افزایش می‌دهد. از آنجا که اطلاعات دقیقی درباره پنل در دسترس نیست، ممکن است در برخی مدل‌ها از پنل پیشرفته‌تر و در برخی موارد دیگر از یک پنل 60 هرتز استفاده شده باشد. عبارت دیگری که LG در تلویزیون‌هایش به کار می‌برد Dynamic MCI است و در توضیحات آن گفته می‌شود که این فناوری از سیستم Backlight Scanning بهره می‌برد.

Samsung CMR :CMR مخفف عبارت Clear Motion Rate است و شامل سیستم کنترل نور پس زمینه و ایجاد فریم اضافی است. بنابراین تلویزیون سامسونگ با CMR 240 می‌تواند از پنل 120 هرتزی و یک پردازنده متوسط یا یک پانل 60 هرتزی و یک پردازنده قدرتمند استفاده کرده باشد.

Panasonic: این کمپانی نیز از سیستم اسکن نور پس زمینه بهره میبرد و با کمک پنل 120 هرتز میزان پرش و محو شدگی تصویر را کاهش می‌دهد. البته این ویژگی روی تلویزیون‌های پلاسمای پاناسونیک ذکر نشده است.

Sharp AquoMotion‌: شارپ می‌گوید این فناوری در مدل AquoMotion 960 می‌تواند مقدار Refrsh Rate را چهار برابر کند و در نتیجه می‌توان گفت شارپ از پنل 240 هرتز در این سری استفاده کرده است. خوشبختانه شارپ در این زمینه صادقانه رفتار می‌کند و علاوه بر نمایش مقدار بهینه شده، مقدار واقعی Refresh Rate را نیز نشان می‌دهد.

Sony MotionFlow: سونی می‌گوید فناوری اختصاصی آن می‌تواند رقم Refresh Rate را چهار برابر کند. طبق اسلایدهایی که سونی نشان داده است، از فناوری نور پس زمینه برای انجام این کار استفاده می‌شود.

Picture Quality Index 

PQI شاخص کیفیت تصویر است که در سال 2015 در تلویزون‌های سامسونگ ایجاد شد. این قابلیت ارزشمند از عوامل مختلفی تشکیل شده است که بر کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارد. از جمله موارد دیگر، وضوح تصویر، فرکانس تکرار تصویر و شکل صفحه است. مشخصات دقیق برای محاسبه PQI سامسونگ مشخص نیست. البته به طور کلی، این نشان دهنده نوعی مقاومت در برابر عوامل جدید مانند شکل صفحه نمایش است؛ زیرا برای محاسبه PQI از مکانیسم‌های تقویت تصویر مشابه استفاده می‌شود و با نرخ هرتز صفحه نمایش ضرب می‌شود.

شاخص کیفیت تصویر از pqi100 تا pqi 2700 است. البته در Qled ها بیشتر است و به عنوان مثال Q70R 3300 است.

محاسبه PQI

در PQI فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود. عوامل زیر بر PQI تأثیر می گذارد:

 • فرکانس تکرار تصویر
 • رزولوشن
 • صفحه نمایش
 • روشنایی و کنتراست
 • نویز یا پارازیت تصویر
 • منحی یا تخت بودن تلویزیون

Auto Motion Plus

 Auto Motion Plus ویژگی صاف کننده حرکت است که سایه و تاری تصویر را از بین می‌برد. این ویژگی در تلویزیون‌هایی که برنامه‌های زنده مانند رویدادهای ورزشی که با 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری می‌شوند، بسیار عالی به نظر می‌رسد. اما بیشتر فیلم‌ها با 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می‌شوند و قرار نیست با این ویژگی قابل مشاهده باشند. با فعال شدن این ویژگی در تلویزون فرآیند soap opera effect ایجاد خواهد شد با این توضیح که تصویر با سرعت رفرش بالایی ارائه می‌دهد.

نحوه تنظیمات Auto Motion Plus

 • بروید به SettingsPicture  > Expert Settings
 • Auto Motion Plus را انتخاب کنید. البته دقت داشته باشید این ویژگی بر اساس نوع برنامه در حال مشاهده به طور خودکار روشن و خاموش می‌شود.
 • Auto Motion Plus را انتخاب کنید تا تنظیم را به حالت Offیا Custom تغییر دهید.

اگر Custom را انتخاب کنید، سه گزینه دیگر فعال می شود:

 • Blur Reduction (کاهش تاری)
 • Judder Reduction (کاهش لرزش)
 • LED Clear Motion

نتیجه‌گیری

همانند رقم نسبت کنتراست و میزان تاخیر صفحه نمایش، اون چیزی که درباره نرخ به روزرسانی تصویر روی جعبه محصولات ذکر می‌شود لزوماً آن چیزی نیست که در واقعیت وجود دارد. در واقع سازندگان با کمک متد‌های مختلف سعی می‌کنند میزان پرش و محو شدن تصویر را کم کرده و تصویر دقیق‌تر و روان‌تری ارائه دهند، اما این به معنی افزایش Refresh Rate نیست. راه دقیق و مطمئنی برای شناسایی مقدار واقعی نرخ به روز رسانی تصویر وجود ندارد، اما به طور کلی می‌توان گفت اگر مقدار Refresh Rate بیش از 60 هرتز ذکر شده باشد و تلویزیون از سیستم روان‌سازی تصویر نیز بهره ببرد، احتمالاً از پنل 120 هرتز یا بالاتر استفاده می‌کند و در غیر این صورت تلویزیون به احتمال زیاد از پانل 60 هرتز و روش کنترل نور پس زمینه بهره مند است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن مطالب مفید دیگر از صفحه اصلی وبلاگ سلام بابا دیدن کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.1]

حتما ببینید

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

نکات لازم برای راهنمای خرید ماشین لباسشویی امروزه کمتر کسی زمان لازم برای شستن لباس­ …

45 نظر

 1. بردیا

  سلام ببخشید یعنی تلویزیون ssd-50sa640u واقعا ۴۰۰ هرتز رو پشتیبانی میکنه؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   من که بعید میدونم 😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *