Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟

Refresh rate یا سرعت تازه سازی چیست ؟

ما در این مقاله سعی داریم شما را با Refresh rate آشنا نماییم. به هنگام دیدن برنامه های ورزشی، بازی ها و فیلم های تلویزیونی یا از You tube تصاویر متحرک با کیفیت عالی و با سرعت مناسب خود مشاهده نموده اید. دلیل این امر Refresh rate یا نرخ بروز رسانی یا انطباق تصویر است. در این مطلب سعی بر آن است که به پرسش Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟ پاسخ مناسب ارائه دهیم و کارایی این قابلیت را در تلویزیون توضیح دهیم.

Refresh rate چیست؟

هنگام خرید تلویزیون با اعداد و ارقام متنوعی روبه‌رو می‌شویم و طبق پیش‌فرض ذهنی که داریم، هرچه این اعداد بزرگ‌تر باشند بهتر است! سازندگان نیز از همین پیش‌فرض ذهنی استفاده کرده و سعی می‌کنند اعداد بزرگ‌تری روی جعبه تلویزیون‌های خود چاپ کنند. همانند نسبت کنتراست که حالا دیگر می‌دانیم عددی واقعی نبوده و نسبی است، عدد ذکر شده برای Refresh Rate نیز همین وضعیت را دارد و آنچه می‌بینیم، لزوماً مقدار واقعی نرخ به روز رسانی پنل صفحه نمایش نیست.

Refresh Rate یا نرخ بروزرسانی در تلویزیون

عبارت Refresh Rate یا نرخ به روز رسانی همان طور که از نامش پیداست بیانگر دفعاتی است که تلویزیون تصویر را به روزرسانی می کند که با واحد هرتز بیان میشود. برای مثال عبارت 60 هرتز بیانگر نمایش 60 تصویر روی صفحه نمایش در هر ثانیه است (این مقدار منطبق با استاندارد برق هر کشور است و می‌تواند 50 یا 60 هرتز باشد). زمانی که جسمی متحرک در صفحه نمایش‌های LCD به نمایش در می‌اید، کمی محو شدگی یا (Motion Blur) در تصویر ایجاد میشود و این مساله در مورد تمامی LCD‌ها صادق است. در این میان برخی از افراد ممکن است اصلاً ان را تشخیص ندهند، بعضی ان را ببینند اما برایشان مهم نباشد و برخی دیگر نیز از دیدن ان آزرده شوند.

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟

میزان Refresh rate چه زمانی اهمیت بیشتری دارد ؟

انجام این کار در زمان تماشای برنامه‌های زنده تلویزیون، بازی‌های ورزشی یا اجرای بازی‌ها بسیار موثر بوده و تصاویر متحرک بسیار دلپذیر نشان داده میشوند (زیرا در این حالت سرعت فریم اصلی بالا است). اما در مورد فیلم‌های سینمایی که در اکثر اوقات از نوع 24 فریم در ثانیه هستند، مساله‌ای خاص به وجود نمی اید. در زمان نمایش این فیلم‌ها، احساس می‌کنید فریم‌ها بسیار روان‌تر از آنچه باید باشد .به شما نشان داده شده و ممکن است پس از مدتی برایتان ازار دهنده شوند. خوشبختانه در اکثر مواقع می‌توان شدت این ویژگی را در تلویزیون تغییر داد یا حتی آن را خاموش کرد. به طور کلی تفاوت تصویر بین پنل 60 هرتز و 120 هرتز به شکلی محسوس دیده میشود .و اگر انتخاب شما بین دو تلویزیون تنها بین Refresh Rate‌ های متفاوت محدود می‌شود، حتماً به سراغ گزینه 120 هرتز بروید. حرکت به سمت اعداد بیشتر، ممکن است اختلاف تصویر مورد نظر شما را ارائه ندهد.

اصطلاحات مختلف Refresh rate

سازندگان تلویزیون و صفحه نمایش تقریباً ارائه اطلاعات دقیق درباره Refresh Rate پنل تلویزیون را کنار گذاشته و به سراغ ارائه عددهایی دیگر با نام‌های مختلف هستند. برای مثال سامسونگ از عبارت Clear Motion Rate و عددی در جلوی آن استفاده می‌کند که ممکن است با مقدار Refresh Rate پنل متفاوت باشد. همان طور که گفتیم تولید پنلی با Refresh Rate بالا قیمت نهایی را افزایش میدهد و در ضمن اعداد روی جعبه نیز چندان بزرگ و چشمگیر نخواهند شد! در ادامه با عباراتی که کمپانی‌های مختلف به کار می‌برند آشنا خواهیم شد و خواهیم دید هر یک چگونه عمل می‌کنند.

LG TruMotion و LG Dynamic MCI

کمپانی LG درباره این فناوری اطلاعات چندانی ارائه نکرده است و گفته است فناوری TruMotion  با افزایش نرخ به روز رسانی 60 هرتز، به کاهش محو شدگی تصویر کمک میکند و جزئیات را افزایش میدهد. از آنجا که اطلاعات دقیقی درباره پنل در دسترس نیست، ممکن است در برخی مدل‌ها از پنل پیشرفته‌تر و در برخی موارد دیگر از یک پنل 60 هرتز استفاده شده باشد. عبارت دیگری که LG در تلویزیون‌هایش به کار میبرد Dynamic MCI است و در توضیحات ان گفته میشود که این فناوری از سیستم Backlight Scanning بهره می‌برد .

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟
انطباق تصویر چیست

Samsung CMR : CMR مخفف عبارت Clear Motion Rate است و شامل سیستم کنترل نور پس زمینه و ایجاد فریم اضافی است. بنابراین تلویزیون سامسونگ با CMR 240 میتواند از پنل 120 هرتزی و یک پردازنده متوسط یا یک پانل 60 هرتزی و یک پردازنده قدرتمند استفاده کرده باشد.

 

Panasonic : این کمپانی نیز از سیستم اسکن نور پس زمینه بهره میبرد و با کمک پنل 120 هرتز میزان پرش و محو شدگی تصویر را کاهش میدهد. البته این ویژگی روی تلویزیون‌های پلاسمای پاناسونیک ذکر نشده است.

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟

Sharp AquoMotion : شارپ می‌گوید این فناوری در مدل AquoMotion 960 میتواند مقدار Refrsh Rate را چهار برابر کند و در نتیجه می‌توان گفت شارپ از پنل 240 هرتز در این سری استفاده کرده است. خوشبختانه شارپ در این زمینه صادقانه رفتار میکند و علاوه بر نمایش مقدار بهینه شده، مقدار واقعی Refresh Rate را نیز نشان میدهد.

Sony MotionFlow : سونی میگوید فناوری اختصاصی ان میتواند رقم Refresh Rate را چهار برابر کند. طبق اسلایدهایی که سونی نشان داده است ، از فناوری نور پس زمینه برای انجام این کار استفاده میشود.

Picture Quality Index 

PQI شاخص کیفیت تصویر است که در سال 2015 در تلویزون های سامسونگ ایجاد شد. این قابلیت ارزشمند از عوامل مختلفی تشکیل شده است که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. از جمله موارد دیگر، وضوح تصویر، فرکانس تکرار تصویر و شکل صفحه است. مشخصات دقیق برای محاسبه PQI سامسونگ مشخص نیست. البته به طور کلی، این نشان دهنده نوعی مقاومت در برابر عوامل جدید مانند شکل صفحه نمایش است؛ زیرا برای محاسبه PQI از مکانیسم های تقویت تصویر مشابه استفاده می شود و با نرخ هرتز صفحه نمایش ضرب می شود.

شاخص کیفیت تصویر از pqi100 تا pqi 2700 است. البته در Qled ها بیشتر است و به عنوان مثال Q70R 3300 است.

محاسبه PQI

در PQI فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود. عوامل زیر بر PQI تأثیر می گذارد:

 • فرکانس تکرار تصویر
 • رزولوشن
 • صفحه نمایش
 • روشنایی و کنتراست
 • نویز یا پارازیت تصویر
 • منحی یا تخت بودن تلویزیون

Auto Motion Plus

 Auto Motion Plus  ویژگی صاف کننده حرکت است که سایه و تاری  تصویر را از بین می برد.  این ویژگی در تلویزیون هایی که برنامه های زنده مانند رویدادهای ورزشی که با 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شوند، بسیار عالی به نظر می رسد. اما بیشتر فیلم ها با 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شوند و قرار نیست با این ویژگی قابل مشاهده باشند. با فعال شدن این ویژگی در تلویزون فرآیند soap opera effect ایجاد خواهد شد با این توضیح که تصویر با سرعت رفرش بالایی ارائه می دهد.

نحوه تنظیمات Auto Motion Plus

 • بروید به SettingsPicture  > Expert Settings
 • Auto Motion Plus را انتخاب کنید. البته دقت داشته باشید این ویژگی بر اساس نوع برنامه در حال مشاهده به طور خودکار روشن و خاموش می شود.
 • Auto Motion Plus را انتخاب کنید تا تنظیم را به حالت Offیا Custom تغییر دهید.

اگر Custom را انتخاب کنید، سه گزینه دیگر فعال می شود:

 • Blur Reduction ( کاهش تاری)
 • Judder Reduction ( کاهش لرزش)
 • LED Clear Motion
نتیجه‌گیری

همانند رقم نسبت کنتراست و میزان تاخیر صفحه نمایش، اون چیزی که درباره نرخ به روز رسانی تصویر روی جعبه محصولات ذکر میشود لزوماً آن چیزی نیست که در واقعیت وجود دارد. در واقع سازندگان با کمک متد‌های مختلف سعی میکنند میزان پرش و محو شدن تصویر را کم کرده و تصویر دقیق‌تر و روان‌تری ارائه دهند، اما این به معنی افزایش Refresh Rate نیست. راه دقیق و مطمئنی برای شناسایی مقدار واقعی نرخ به روز رسانی تصویر وجود ندارد، اما به طور کلی می‌توان گفت اگر مقدار Refresh Rate بیش از 60 هرتز ذکر شده باشد و تلویزیون از سیستم روان‌سازی تصویر نیز بهره ببرد، احتمالاً از پنل 120 هرتز یا بالاتر استفاده میکند و در غیر این صورت تلویزیون به احتمال زیاد از پانل 60 هرتز و روش کنترل نور پس زمینه بهره مند است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4]
دیگران خوانده اند:
39 نظرات
 1. داوود می گوید

  سلام وقت بخیر حالتون خوبه
  ببخشید من تلویزیون TCL 55P615 دارم
  آیا امکان نمایش 120 هرتزی رو داره
  میشه از تنظیمات رو این حالت قرار داد ؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   سلام و عرض ادب و احترام
   خیر 120 هرتز نیست
   موفق باشید

 2. amn می گوید

  سلام و درود میخواستم بدونم تلویزیون سامسونگ مدل TU7000 سری 7 میتونه از نرخ رفرش ریت 120هرتز پشتیبانی کنه؟ میخوام ps5 وصل کنم

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   خیر دوست عزیز

 3. محمد می گوید

  باسلام دوستان اشاره داشتن سامسونگ ru7100 دارای هرتز 120 هستش . ولی بنده سامسونگ un8900 خریداری کردم دارای هرتز 60 هستش آیا اشتباه میکنم یا خیر؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   NU8900 منظورتونه دوست عزیز، درسته؟ چون تا جایی که بنده اطلاع دارم un8900 نداریم.

   1. امین می گوید

    سلام و درود میخواستم بدونم تلویزیون سامسونگ مدل TU7000 سری 7 میتونه از نرخ رفرش ریت 120هرتز پشتیبانی کنه؟ میخوام ps5 وصل کنم

    1. سردبیر می گوید

     سلام و درود
     متأسفانه امکان پخش تصاویر فورکی با نرخ رفرش ۱۲۰‌ هرتز در این مدل وجود ندارد

 4. Alireza.e می گوید

  سلام من یه تلویزیون nano90 دارم از از 120 هرتز پشتیبانی می‌کنه ولی وقتی ps5 بهش وصل میکنم میزنه 60 هرتز داخل تنظیمات ps5 هم روی حالتی که 120 هرتز هست گزاشتم ولی میزنه 60 هرتز من تنظیمات تلویزیون رو بلد نیستم آیا گزینه ای داره توی تنظیمات خود تلوزیون که 120 هرتز بودن تلوزیون رو فعال کنه ممنون میشم جواب بدین

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   حالت تلویزیون را روی game mode قرار دهید و Instant Game Response را برای پورت متصل شده به ps5 فعال کنید سپس مجدد بررسی کنید. البته برای استفاده حداکثری از پهنای باند بهتر است از کابل hdmi2.1 استفاده کنید.
   البته در بررسی تخصصی nano90 نیز به تنظیمات و کالیبراسیون اشاره کرده‌ایم.
   https://www.salambaba.blog/62416/lg-nano90-review/
   پیروز و سربلند باشید

  2. امین تاجیک می گوید

   سلام جدای از تنظیمات تلوزیون که دوستان گفتند باید چیکار بکنید این نکته رو بگم که ps5 در حال حاضر بازی های کمی از ۱۲۰ فریم پشتیبانی میکنن مثل فورتنایت و کال آف دیوتی جدید که از داخل تنظیمات بازی میتونید ۱۲۰ هرتز رو انتخاب بکنید ولی اگر کلا توی تنظیمات اصلی کنسول توی قسمت تصویر ۲ حالت پرفومنس و رزولوشن که اگر پرفومنس رو انتخاب بکنید فریم ریت بیشتری بهتون میده

 5. احمد می گوید

  اسنوا ۶۵ اینچ خوبه؟

  1. سردبیر می گوید

   😬

 6. مسعود بیاتی نژاد می گوید

  سلام و احترام
  میخواستم بدونم نرخ تازه سازی تصویدر در تلویزیون 55 اینچ LG مدل NANO 80 چند است؟ بعضی جاها ۶۰ و بعضی جاها ۱۲۰ عنوان شده است.در کل چطور تلویزیونی است.در مقایسه با SONY 7500H کدام بهتر است.
  با تشکر

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   تلویزیون ال جی nano80 جزو میان‌رده‌هاست و در اینکه سرعت رفرش اون 60 هرتز هستش شکی نیست؛ جزو سری نانوسل بوده و از کیفیت قابل قبولی برخوردار است البته جزئیات بیشتر در مطلب«بررسی تخصصی تلویزیون ال جی nano80» ذکر شده که با کلیک در اینجا↗ توصیه می‌کنم حتماً این مطلب رو مطالعه بفرمایید.
   در مورد مقایسه هم تا حد زیادی بسته به نیاز شما داره؛ فرضاً اگر استفاده از برنامه‌هایی مثل فیلیمو یا نماوا برای شما اهمیت داره تلویزیون سونی x7500h در اولویت قرار میگیره.
   پیروز و سربلند باشید

 7. امین تاجیک می گوید

  سلام خسته نباشید تلوزیون اسنوا مدل ssd-50sa1560u توی توضیحات رفرش ریت رو نوشته ۴۰۰ هرتز آیا درسته؟
  و اینکه با بودجه ۱۱ میلیون تلوزیون 4k ولی با رفرش ریت بالای ۶۰ هرتز چه مدلی پیشنهاد میکنید؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   احتمالاً 40 هرتز باشد جون بهترین مانیتور های گیمینگ هم به 400 هرتز نمی رسند😅
   در مورد بخش دوم هم حتماً پیشنهاد می کنم مطلب” بهترین تلویزیون تا 10 میلیون چه مدلی بخرم؟ ” را مطالعه کنید که مدل های ru7100 و tu7000 دارای سرعت رفرش 120 هرتز می باشند.
   پیروز و سربلند باشید

 8. A.T می گوید

  با سلام و وقت بخیر.من امروز تلویزیون ۵۰ اینچ هاینسس سری ۷ خریدم به نظرتون تلویزیون های قابل قبولی هستن از نظر کیفیت تصویر و ….ممنون

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   تا حد زیادی جواب این سؤال بسته به نیاز شما دارد ولی در کل از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

 9. احمد مزرعه می گوید

  بین سامسونگ و شیائومی کدام انتخاب کنم تصویر و صدا برام خیلی مهمه

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   سامسونگ بهتر است
   موفق باشید

 10. علی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چند روز پیش sm8100 الجی ۵۵ اینچ خریدم حس میکنم تصویر روان نیست موقع پخش تیتراژ پایانی فیلم نوشته ها از پایین به بالا حرکت روانی ندارن و بریده بریده میشن لطفا راهنمایی کنید خورده تو ذوق ام

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   این تلویزیون بی شک جزء بهترین های ال جی است و برای حل مشکل باید به سرویس کار معتبر مراجعه نمایید تا ازنزدیک بررسی شود
   موفق باشید

 11. موسوي می گوید

  سلام خسته نباشيد براي بازيهاي60 فريم كيفيت 4k تلوزيون 60hz كافيه؟؟؟

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   بله مشکلی ندارد
   موفق باشید

 12. علی می گوید

  سلام و درود تلویزیون 4k
  43 اینچ با رفرش ریت 120 معرفی میکنین؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   برند سامسونگ مدل ru7100
   موفق باشید

 13. مجتبی می گوید

  سلام میشه یه تلویزیون با رفریش ریت 120 با قیمت مناسب معرفی کنید

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   تلویزیون ال جی SM9500
   موفق باشید

 14. shayan می گوید

  با سلام… من از تلویزیون برای بازی با کنسول استفاده میکنم و عدد 60 فریم بر ثانیه عدد طلایی در گیم محسوب میشه … ایا تلویزیون با 60Hz برای من مناسبه ؟ یا باید بالاتر رو خریداری کنم ؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   بله مناسبه
   تلویزیون ال جی مدل های sm8100 و sm8600 و sm9000 و sm9500
   موفق باشید

  2. عباس قانعی می گوید

   سلام آرمان جان
   خسته نباشی عزیز

   ممنون بابت پاسخگویی به سوالات

   من بین دو مدل تلویزیون یعنی
   یکی مدل سامسونگ 65RU7100
   یکی هم شیائومی مدل L65M5-5ASP

   گیر کردم و نمیدونم کدوم برام مناسب تره

   دلیل تردیدم هم رفرش ریت 60 هرتزی مدل شیائومی و 120 هرتزی سامسونگه
   و گرنه بقیه مشخصات مدل شیائومی کاملا سرتره.

   میخوام بدونم اون رفرش ریت 120 هرتزی اونقد مهم هست که قید سیستم عامل آندروید تی وی و اچ دی آر پلاس و رم و رام و پردازنده ی خیلی قوی تر شیائومی رو بزنم؟

   یا نه خیلی تفاوت بین 60 هرتز و 120 هرتز نیست؟

   ممنون که راهنمایی می کنی عزیز 🌹🌹🌹

   1. ارمان می گوید

    درود برشما
    ما هردو را تست کردیم و کلا سامسونگ بهتر است و تردید نداشته باشید تنها تفاوتشون توی سیستم عامل اندروید شیائومی و قیمت مناسب تر آن است وگر نه سامسونگ خیلی بهتر است
    موفق باشید

 15. ع می گوید

  سلام وقت بخیر
  نظرتون درباره کیفیت تلویزیونهای دِوو چیه؟ مدل h7000
  تی سی ال و ایکس ویژن چطور؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   چون این تلویزیون ها مونتاژ داخل است متاسفانه اطلاعات کاملی در دسترس نیست
   موفق باشید

 16. امیر می گوید

  سلام.
  در مدل ۸۱۰۰ ال جی رفرش ریت ۱۲۰ هرتزه ولی تو مدل ۸۶۰۰ ال جی ۲۴۰ هرتز. آیا واقعا این مقدار تفاوت دارند؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   قطعا اختلاف دارند
   اما نه آنقدرهم زیاد و هردو تلویزیون خیلی با کیفیتی هستند.
   موفق باشید

 17. رضا می گوید

  سلام خسته نباشید بین مدل lg sk7900 و سامسونگ ru7440 کدام بهتره؟ و الان قیمتشون چنده؟ ممنون

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   تقریبا در یک حد هستند.
   درحال حاضر sk7900به دلیل قدیمی بودنش دربازار موجود نیست اما تلویزیون سامسونگ ru7440 ،سری 55 اینچ قیمت 11/500/000 تومان هست.
   موفق باشید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.