تاخیر ورودی در تلویزیون

تاخیر ورودی در تلویزیون چیست؟

تاخیر ورودی در تلویزیون

در تجربه گیمینگ یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب یک نمایشگر خوب و تجربه‌ای لذت بخش از بازی، انتخاب یک تلویزیون یا نمایشگری با حداقل تاخیر ورودی می‌باشد که اگر خوب و استاتدارد باشد، شما در حین بازی کردن حس بهتری خواهید داشت. ما در این مطلب سعی کردیم معنی و کاربرد تاخیر ورودی در نمایشگر را برای شما به خوبی شرح بدیم تا بتونبد انتخاب مناسبی در خرید تلویزیون داشته باشید پس در ادامه با ما همراه باشید.

تاخیر ورودی در تلویزیون چیست؟

تاخیر ورودی در تلویزیون چیست؟فاصله زمانی بین فرستادن تصویر و پخش آن روی صفحه نمایش تلویزیون، تاخیر در ورودی تلویزیون است که این امر به ویژه برای گیمرها بسیار مهم است زیرا آن‌ها می‌خواهند کمترین تاخیر ورودی را برای یک بازی هیجان‌انگیز داشته باشد.

تاخیر ورودی در تلویزیون چه زمانی مهم است؟

این ویژگی در بازی‌های ویدیویی مهم است و همچنین زمانی که از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده می‌کنید اهمیت زیادی دارد. تاخیر بیش از 50 میلی ثانیه در بازی های رقابتی به ضرر بازیکن تمام می‌شود و برای کسانی که بازی‌های سریع انجام می‌دهند این تاخیر به 75 میلی ثانیه می‌تواند برسد و اگر این تاخیر به 125 میلی ثانیه برسد تقریباً هر بازی غیر ممکن خواهد شد. برای بررسی و مشاهده بهترین تلویزیون‌ها با تاخیر ورودی کم به مطلب بهترین تلویزیون گیمینگ در وبلاگ سلام بابا مراجعه کنید.

تأخیر ورودی مقدار زمانی است که یک تصویر توسط منبعی تولید و این تصویر بر روی صفحه ظاهر می‌شود. هنگام بازی، شما این را به عنوان زمان بین ایجاد یک ورودی و دیدن واکنشی روی صفحه ظاهر می‌شود، تجربه می‌کنید. این تنها برای گیمرها مهم است و حتی پس از آن، گیمرهای مختلف دارای حساسیت های متفاوت نسبت به تاخیر خواهند بود.

نکته :  تاخیر ورودی همان زمان پاسخ دهی نیست. زمان پاسخ، زمانیکه یک پیکسل طول می‌کشد تا از یک رنگ به دیگری تغییر کند، که به طور قابل توجهی کوتاه تر از زمان وقوع ورودی است. در واقع زمان پاسخ مربوط به تاری حرکت است.

چگونه تاخیر ورودی در تلویزیون را درست کنم؟

نگران نباشید اکثر تلویزیون ها را می‌توان طوری تنظیم نمود که تاخیر ورودی آن‌ها به حداقل برسد. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • تلویزیون را در حالت بازی یا PC بگذارید.
 • همه تنظیمات تلویزیون را غیر فعال کنید.
 • همچنین می‌توانید حالت‌های ورودی و تنظیمات دیگر را نیز امتحان کنید.
 • برای کمترین تاخیر در تلویزیون‌های سامسونگ حالت بازی را فعال نمایید. از System – general این حالت را پیدا کنید. تاخیر ورودی در این حالت به نصف مقدار قبلی می رسد.

تاخیر ورودی در تلویزیون مهم است؟

تاخیر ورودی در تلویزیون مهم است؟در واقع برای مسابقات که حرکات سریع در آن‌ها وجود دارد مانند تیراندازی یا بازی‌های مبارزه‌ای ، عکس العمل سریع مهم است. تاخیر ورودی می‌تواند به معنی تفاوت یک واکنش سریع و عکس‌العمل حریف مقابل آن باشد. این تاخیر ورودی در تماشای فیلم مهم نیست بنابراین اگر تلویزیون را برای مسابقات ورزشی یا بازی کردن نمی‌خواهید این مؤلفه مهم نیست. برای مشاوره و خرید بهترین تلویزیون‌های گیمینگ به سایت فروشگاه سلام بابا مراجعه کنید.

چرا مدت زمانی برای نشان دادن تصاویر در تلویزیون طول می‌کشد؟

سه عملکرد اصلی وجود دارد که در تاخیر تصویر نمایش داده در تلویزیون تاثیر می‌گذارد: ارسال از منبع تصویر، پردازش تصویر و نمایش آن روی صفحه سیگنال‌ها همیشه در فرمت طبیعی به تلویزیون فرستاده نمی‌شوند. یک تلویزیون دیجیتال باید اجزا آنالوگ RGB را به دیجیتال تبدیل کند که این تبدیل زمان می‌برد. اگر شما تاخیر زیادی از یک منبع آنالوگ دارید سعی کنید که از یک سیگنال دیجیتال استفاده نمایید که برای تبدیل به عملیات و زمان کمتری نیاز است.

پردازش ویدیوها

تصاویر فرستاده شده در قالب ویدیوها می‌توانند تغیر کنند که این تغییرات شامل :

 • اضافه کردن امکاناتی مانند منوها
 • تنظیم رنگ و روشنایی
 • الحاق تصاویر برای مطابقت با نرخ رفرش ریت تصاویر
 • مقیاس بندی تصاویر (720p-1080p)

این زمان بستگی به سرعت پردازنده‌ها و مقدار پردازش دارد. حتی اگر نتوانید سرعت پردازنده را کنترل کنید، می‌توانید در تنظیمات آن را کنترل کنید و بسیاری از گزینه‌ها را فعال نمایید. برخی از تلویزیون‌ها دارای پردازنده دو هسته‌ای هستند که این پردازنده اگر مقداری از گزینه را فعال کنید، باعث کاهش تاخیر ورودی می‌شود.

نمایش تصاویر

بعد از پردازش، تصویر برای نمایش روی صفحه نمایش آماده می‌شود. این مرحله ای است که پردازنده‌ها تصاویر را برای نمایش ارسال می‌کنند. با این حال صفحه نمایش نمی‌تواند آن را سریع تغییر دهد. این زمان بستگی به اجزا و تکنولوژی تلویزیون دارد. صفحه نمایش پلاسما تصاویر را سریعتر از ال سی دی تغییر می‌دهد و این زمان بستگی به تلویزیون دارد.

طریقه اندازه گرفتن تاخیر ورودی

اندازه‌گیری تاخیر ورودی در تلویزیونتاخیر ورودی جزء مشخصات اصلی تلویزیون محسوب نمی‌شود زیرا بستگی به دو عامل دارد: نوع منبع و تنظیمات تلویزیون. در واقع ساده ترین روش برای اندازه‌گیری تاخیر ورودی، اتصال کامپیوتر به تلویزیون و نمایش یک محتوا در هر دو به طور همزمان است. با تایمر زمان اندازه گیری کنید و اختلاف این دو تاخیر ورودی را به شما نشان می‌دهد که این کار نیز تقریبی است زیرا کامپیوتر شما ممکن است همزمان هر دو سیگنال را دریافت نکند. که در تستی که ما انجام دادیم از ابزار  Leo Bodnar استفاده کرده‌ایم که خیلی دقیق‌تر است.

تولیدکنندگان می‌دانند که پردازش ویدیوها تاخیر ورودی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که آن‌ها حالت بازی را در تلویزیون‌ها گذاشته اند که حالت بازی برخی از فرایندهای پردازش که خیلی وقت گیر است را حذف می‌کند. با این حال حالت بازی نیز کمترین زمان تاخیر را تضمین نمی‌کند و برخی وقت‌ها برای رسیدن به تاخیر ورودی بهینه نیاز است که سایر تنظیمات تلویزیون دستکاری شود.

جمع بندی

 تاخیر ورودی برای تماشای تصاویر تلویزیونی مانند شبکه‌های دیجیتالی و گیرنده‌های ماهواره‌ای و حتی شبکه‌های آنلاین چندان محسوس نیست و تنها در هنگام اجرای بازی‌های رایانه‌ای و دیگر استفاده‌ها که مستلزم رویت تصویر و عکس العمل سریع است اهمیت می یابد. برای بهبود میزان تأخیر ورودی، بهترین کاری که باید انجام دهید، استفاده از حالت «بازی» یا «PC» در تلویزیون (بسته به مدل تلویزیون) می‌باشد. اگر می‌خواهید از تنظیمات دیگری که در حالت بازی موجود نیست استفاده کنید، متاسفانه، باید با تاخیر ورودی بیشتر نیز کنار بیایید. هر نمایشگری که تاخیر ورودی آن کمتر از ۵۰ میلی ثانیه باشد عملا برای اغلب افراد غیر قابل تشخیص است. همچنین پیشنهاد می کنیم برای دیدن مطالب مفید دیگر  از صفحه اصلی وبلاگ سلام بابا دیدن فرمایید.

منبع : rtings.com

حتما ببینید

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QN95C

تلویزیون سامسونگ QN95C  شرکت سامسونگ از جمله شرکت‌هایی است که در زمینه تولید لوازم الکترونیکی …

13 نظر

 1. Hamid Ahvazi

  با سلام
  یکدستگاه تلویزیون آیوا ۵۵اینچ x6 خریدم،از همان اولین روز که نماینده آیوا برای روشن کردن اومد،مشاهده شد که
  موقع اتصال با هر گوشی،مشکل لگ داره که واقعا روی اعصابه.
  اول گفت باید آبدیت بشه،که تاثیری نکرد
  بعداز پیگیری از تهران متعهد شد که با ارسال یک بورد جدید و نصب آن روی تی وی،مشکل مرتفع میشه.
  که متاسفانه اینم جواب نداد و بازم لگ داره.
  دو تا سوال
  بنظر شما مشکل کجاست؟
  دوم با وجود داشتن ضمانت گاندو و…آیا شرکت مکلف به تعویض تی وی هست یا خیر؟
  اگر نیاز به شکایت شد،کجا مراجعه کنیم؟
  با تشکر

  • سردبیر

   سلام و عرض ادب
   حین اتصال گوشی به تلویزیون همیشه تأخیر جزئی دیده می‌شود که البته به صورت تأخیر دیده می‌شود نه لگ یعنی شما توقف در عملکرد مشاهده نمی‌کنید بلکه کمی تأخیر وجود دارد؛ اگر احساس می‌کنید مشکل عمده‌ای بوده می‌تونید این رویه رو هم با یک اندروید باکس تست کنید دوست عزیز

 2. poriya

  سلام خدا قوت
  من برای اولین باره میخوام بازی های پی سیو با تلویزیون امتحان کنم.
  پیسیم رو بازیا مشکلی نداره ولی اگه با ی کابل hdmi بزنم به تلویزیون اون قدر تاخییر خواهد داشت ک نتونست بازی کرد؟
  تلویزیونم سامسونگ ۵۵اینچ منحنی ۴k

  • سردبیر

   سلام و درود
   میزان لگ یا تأخیر در ورودی برای مدل‌های مختلف، متفاوت بوده ولی در کل این آیتم در تلویزیون‌های جدید به حدی نبوده که موجب اختلال در رویه بازی کردن شود

 3. ابراهیم شاهد

  با سلام من ps4 وصل میکنم به تلویزیون 4k صفحه نمایش هر از گاهی لگ داره
  دلیلش و نحوه برطرف کردنش چطوریه ممنون میشم

  • سردبیر

   سلام و درود
   مدل و برند تلویزیون؟

 4. فرشاد

  سلام. وقت بخیر
  من جدیدا یک تلویزیون 4k خریدم. موقع اتصال با گوشی از طریق smart view و یا screen mirroring و پخش فیلم یا ویدئو تصویر با لگ های ریزی پخش میشه یعنی تاخیرهای خیلی ریزی در تصویر میبینم که آزار دهنده است. میتونید بنده رو راهنمایی کنید؟ گوشی من سامسونگ هست. البته با یک گوشی شیائومی تست کردم مشکلی نداشت.

  • ارمان نویدی

   درود برشما
   اصله ی گوشی با تلویزیون را کم کنید و گوشی خود را آگدیت نمایید
   موفق باشید

   • شاهین

    درود بر شما جناب ارمان نویدی
    منم این مشکل رو وقتی با گوشی سامسونگ و اسمارت ویو به تلویزیون هوشمند متصل میکنم تصویر رو لگ دار نشون میده فاصله رو هم کم کردم گوشی هم اپدیت ولی باز هم نمیشه و تصویر همچنان لگ داره ! کسی نمیدونه باید چی کار کرد ؟!

 5. جواد

  سلام
  من با پي سي وصل ميشم به تلوزيون و وقتي ميخوام حالت بازي رو فعال كنم ميگه در. دسترس نميباشد
  با اينكه رو تلوزيون و رسيور ماهواره راحت روشن ميشه
  ولي رو كامپيوترم نميشه
  بايد حتما رزوليشن كامپيوترو رو 4k بزارم تا اين عملكرد انجام بشه
  وبا اون كيفيت نميشه بازي كرد
  يا تنظيماتي هست كه انجام بدم و حالت بازي رو فعال كنم؟
  سيستم كامپيوترمم قطعاتش بالاست رو بازيها كم نمياره
  لطفا اگه راهي هست رو بم بگيد ممنونم
  تلوزيونم ٥٥ اينچ منحني سامسونگ نسل ٧
  ممنون

  • رضا سعیدی

   با عرض سلام و وقت بخیر تلویزیون شما هوشمند و خودش تشخیص میده که چه دستگاهی به آن وصل شده و طبق اون دستگاه خودش تنظیمات رو تغییر میده برای مثال ما اینجا دستگاه ps۴ وصل کردیم به تلویزیون به صورت اتوماتیک تلویزیون رو حالت تنظیم برای بازی تنظیمات رو تغییر میده. دیگر نیازی به انجام کار دیگری نیست. در صورتی که نمی خواهید به این شکل باشه باید از داخل تنظیمات تلویزیون گزینه مربوط به تنظیم اتوماتیک یا حالته هوشمند تنظیمات را غیر فعال کنید.

 6. As

  سلام تاخیر ورودی ۴۰ میلی ثانیه با تاخیر ورودی ۳۰ میلی ثانیه برای بازی تا چه حد فرق داره تفاوتش زیاده یا مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  • سانیا زارعی

   سلام . برای بازی تاخیر ورودی خیلی مهمه و همون 10 میلی ثانیه هم اهمیت داره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *