تاخیر ورودی در تلویزیون

تاخیر ورودی در تلویزیون چیست ؟

تاخیر ورودی در تلویزیون

در تجربه گیمینگ یکی از مهم ترین فاکتور ها برای انتخاب یک نمایشگر خوب و تجربه ای لذت بخش از بازی، انتخاب یک تلویزیون یا نمایشگری با حداقل تاخیر ورودی میباشد که اگر خوب و استاتدارد باشد ،شما در حین بازی کردن حس خوب و سریعی خواهید داشت . ما در این مطلب سعی کردیم معنی و کاربرد تاخیر ورودی در نمایشگر را برای شما به خوبی شرح بدیم و همچنین یک لیست از بهترین تلویزیون ها با تاخیر ورودی کم برای شما قرار دادیم تا بتونبد انتخاب مناسبی داشته باشید پس در ادامه با ما همراه باشید.

تاخیر ورودی در تلویزیون

تاخیر ورودی در تلویزیون چیست ؟

فاصله زمانی بین فرستادن تصویر و پخش آن روی صفحه نمایش تلویزیون است.

تاخیر ورودی در تلویزیون چه زمانی مهم است ؟

این ویژگی در بازی های ویدیویی مهم است و همچنین زمانی که از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده میکنید اهمیت زیادی دارد . تاخیر بیش از 50 میلی ثانیه در بازی های رقابتی به ضرر بازیکن تمام می شود و برای کسانی که بازی های سریع انجام می دهند این تاخیر تا 75 میلی ثانیه می تواند برسد و اگر این تاخیر به 125 میلی ثانیه برسد تقریبا هر بازی غیر ممکن خواهد شد.

تأخیر ورودی مقدار زمانی است که یک تصویر توسط منبعی تولید و این تصویر بر روی صفحه ظاهر می شود. هنگام بازی، شما این را به عنوان زمان بین ایجاد یک ورودی و دیدن واکنشی روی صفحه ظاهر می شود، تجربه میکنید . این تنها برای گیمرها مهم است و حتی پس از آن، گیمرهای مختلف دارای حساسیت های متفاوت نسبت به تاخیر خواهند بود.

نکته :  تاخیر ورودی همان زمان پاسخ دهی نیست. زمان پاسخ، زمانیکه یک پیکسل طول می کشد تا از یک رنگ به دیگری تغییر کند، که به طور قابل توجهی کوتاه تر از زمان وقوع ورودی است. در واقع زمان پاسخ مربوط به تاری حرکت است.

چگونه تاخیر ورودی در تلویزیون را درست کنم؟

نگران نباشید اکثر تلویزیون ها را می توان طوری تنظیم نمود که تاخیر ورودی آن ها به حداقل برسد. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • تلویزیون را در حالت بازی یا PC بگذارید.
 • همه تنظیمات تلویزیون را غیر فعال کنید.
 • همچنین می توانید حالت های ورودی و تنظیمات دیگر را نیز امتحان کنید.
 • برای کم ترین تاخیر در تلویزیون های سامسونگ حالت بازی را فعال نمایید. از System – general این حالت را پیدا کنید. تاخیر ورودی در این حالت به نصف مقدار قبلی می رسد.

تاخیر ورودی در تلویزیون

تاخیر ورودی در تلویزیون مهم است ؟

در واقع برای مسابقات که حرکات سریع در آن ها وجود دارد مانند تیراندازی یا بازی های مبارزه ای ، عکس العمل سریع مهم است. تاخیر ورودی می تواند به معنی تفاوت یک واکنش سریع و عکس العمل حریف مقابل آن باشد. این تاخیر ورودی در تماشای فیلم مهم نیست بنابراین اگر تلویزیون را برای مسابقات ورزشی یا بازی کردن نمی خواهید این مؤلفه مهم نیست.

چرا مدت زمانی برای نشان دادن تصاویر در تلویزیون طول می کشد؟

سه عملکرد اصلی وجود دارد که در تاخیر تصویر نمایش داده در تلویزیون تاثیر می گذارد : ارسال از منبع تصویر، پردازش تصویر و نمایش آن روی صفحه سیگنال ها همیشه در فرمت طبیعی به تلویزیون فرستاده نمی شوند. یک تلویزیون دیجیتال باید اجزا آنالوگ RGB را به دیجیتال تبدیل کند که این تبدیل زمان میبرد. اگر شما تاخیر زیادی از یک منبع آنالوگ دارید سعی کنید که از یک سیگنال دیجیتال استفاده نمایید که برای تبدیل به عملیات و زمان کمتری نیاز است.

تاخیر ورودی در تلویزیون

پردازش ویدیوها

تصاویر فرستاده شده در قالب ویدیوها می توانند تغیر کنند که این تغییرات شامل :

 • اضافه کردن امکاناتی مانند منوها
 • تنظیم رنگ و روشنایی
 • الحاق تصاویر برای مطابقت با نرخ رفرش ریت تصاویر
 • مقیاس بندی تصاویر (720p-1080p)

این زمان بستگی به سرعت پردازنده ها و مقدار پردازش دارد. حتی اگر نتوانید سرعت پردازنده را کنترل کنید، می توانید در تنظیمات آن را کنترل کنید و بسیاری از گزینه ها را فعال نمایید. برخی از تلویزیون ها دارای پردازنده دو هسته ای هستند که این پردازنده اگر مقداری از گزینه را فعال کنید، باعث کاهش تاخیر ورودی می شود.

نمایش تصاویر

بعد از پردازش، تصویر برای نمایش روی صفحه نمایش آماده می شود. این مرحله ای است که پردازنده ها تصاویر را برای نمایش ارسال می کنند. با این حال صفحه نمایش نمی تواند آن را سریع تغییر دهد. این زمان بستگی به اجزا و تکنولوژی تلویزیون دارد. صفحه نمایش پلاسما تصاویر را سریعتر از ال سی دی تغییر می دهد و این زمان بستگی به تلویزیون دارد.

طریقه اندازه گرفتن تاخیر ورودی

تاخیر ورودی در تلویزیون

تاخیر ورودی جزء مشخصات اصلی تلویزیون محسوب نمی شود زیرا بستگی به دو عامل دارد : نوع منبع و تنظیمات تلویزیون. در واقع ساده ترین روش برای اندازه گیری تاخیر ورودی، اتصال کامپیوتر به تلویزیون و نمایش یک محتوا در هر دو به طور همزمان است. با تایمر زمان اندازه گیری کنید و اختلاف این دو تاخیر ورودی را به شما نشان می دهد که این کار نیز تقریبی است زیرا کامپیوتر شما ممکن است همزمان هر دو سیگنال را دریافت نکند. که در تستی که ما انجام دادیم از ابزار  Leo Bodnar استفاده کرده ایم که خیلی دقیق تر است.

تولید کنندگان می دانند که پردازش ویدیوها تاخیر ورودی را افزایش می دهند. به همین دلیل است که آن ها حالت بازی را در تلویزیون ها گذاشته اند که حالت بازی برخی از فرایندهای پردازش که خیلی وقت گیر است را حذف می کند. با این حال حالت بازی نیز کمترین زمان تاخیر را تضمین نمی کند و برخی وقت ها برای رسیدن به تاخیر ورودی بهینه نیاز است که سایر تنظیمات تلویزیون دستکاری شود.

جمع بندی

 تاخیر ورودی برای تماشای تصاویر تلویزیونی مانند شبکه های دیجیتالی و گیرنده های ماهواره ای و حتی شبکه های آنلاین چندان محسوس نیست و تنها در هنگام اجرای بازی های رایانه ای و دیگر استفاده ها که مستلزم رویت تصویر و عکس العمل سریع است اهمیت می یابد. برای بهبود میزان تأخیر ورودی، بهترین کاری که باید انجام دهید، استفاده از حالت «بازی» یا «PC» در تلویزیون (بسته به مدل تلویزیون) میباشد. اگر می خواهید از تنظیمات دیگری که در حالت بازی موجود نیست استفاده کنید، متاسفانه، باید با تاخیر ورودی بیشتر نیز کنار بیایید. هر نمایشگری که تاخیر ورودی آن کمتر از ۵۰ میلی ثانیه باشد عملا برای اغلب افراد غیر قابل تشخیص است. همچنین پیشنهاد می کنیم برای دیدن مطالب مفید دیگر  از صفحه اصلی وبلاگ سلام بابا دیدن فرمایید.

منبع : rtings.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.4]

حتما ببینید

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست نسبت کنتراست و یا به انگلیسی Contrast Ratio، یکی از مشخصات صفحه نمایش …

13 نظر

 1. با سلام
  یکدستگاه تلویزیون آیوا ۵۵اینچ x6 خریدم،از همان اولین روز که نماینده آیوا برای روشن کردن اومد،مشاهده شد که
  موقع اتصال با هر گوشی،مشکل لگ داره که واقعا روی اعصابه.
  اول گفت باید آبدیت بشه،که تاثیری نکرد
  بعداز پیگیری از تهران متعهد شد که با ارسال یک بورد جدید و نصب آن روی تی وی،مشکل مرتفع میشه.
  که متاسفانه اینم جواب نداد و بازم لگ داره.
  دو تا سوال
  بنظر شما مشکل کجاست؟
  دوم با وجود داشتن ضمانت گاندو و…آیا شرکت مکلف به تعویض تی وی هست یا خیر؟
  اگر نیاز به شکایت شد،کجا مراجعه کنیم؟
  با تشکر

  • سلام و عرض ادب
   حین اتصال گوشی به تلویزیون همیشه تأخیر جزئی دیده می‌شود که البته به صورت تأخیر دیده می‌شود نه لگ یعنی شما توقف در عملکرد مشاهده نمی‌کنید بلکه کمی تأخیر وجود دارد؛ اگر احساس می‌کنید مشکل عمده‌ای بوده می‌تونید این رویه رو هم با یک اندروید باکس تست کنید دوست عزیز

 2. سلام خدا قوت
  من برای اولین باره میخوام بازی های پی سیو با تلویزیون امتحان کنم.
  پیسیم رو بازیا مشکلی نداره ولی اگه با ی کابل hdmi بزنم به تلویزیون اون قدر تاخییر خواهد داشت ک نتونست بازی کرد؟
  تلویزیونم سامسونگ ۵۵اینچ منحنی ۴k

  • سلام و درود
   میزان لگ یا تأخیر در ورودی برای مدل‌های مختلف، متفاوت بوده ولی در کل این آیتم در تلویزیون‌های جدید به حدی نبوده که موجب اختلال در رویه بازی کردن شود

 3. ابراهیم شاهد

  با سلام من ps4 وصل میکنم به تلویزیون 4k صفحه نمایش هر از گاهی لگ داره
  دلیلش و نحوه برطرف کردنش چطوریه ممنون میشم

 4. سلام. وقت بخیر
  من جدیدا یک تلویزیون 4k خریدم. موقع اتصال با گوشی از طریق smart view و یا screen mirroring و پخش فیلم یا ویدئو تصویر با لگ های ریزی پخش میشه یعنی تاخیرهای خیلی ریزی در تصویر میبینم که آزار دهنده است. میتونید بنده رو راهنمایی کنید؟ گوشی من سامسونگ هست. البته با یک گوشی شیائومی تست کردم مشکلی نداشت.

  • درود برشما
   اصله ی گوشی با تلویزیون را کم کنید و گوشی خود را آگدیت نمایید
   موفق باشید

   • درود بر شما جناب ارمان نویدی
    منم این مشکل رو وقتی با گوشی سامسونگ و اسمارت ویو به تلویزیون هوشمند متصل میکنم تصویر رو لگ دار نشون میده فاصله رو هم کم کردم گوشی هم اپدیت ولی باز هم نمیشه و تصویر همچنان لگ داره ! کسی نمیدونه باید چی کار کرد ؟!

 5. سلام
  من با پي سي وصل ميشم به تلوزيون و وقتي ميخوام حالت بازي رو فعال كنم ميگه در. دسترس نميباشد
  با اينكه رو تلوزيون و رسيور ماهواره راحت روشن ميشه
  ولي رو كامپيوترم نميشه
  بايد حتما رزوليشن كامپيوترو رو 4k بزارم تا اين عملكرد انجام بشه
  وبا اون كيفيت نميشه بازي كرد
  يا تنظيماتي هست كه انجام بدم و حالت بازي رو فعال كنم؟
  سيستم كامپيوترمم قطعاتش بالاست رو بازيها كم نمياره
  لطفا اگه راهي هست رو بم بگيد ممنونم
  تلوزيونم ٥٥ اينچ منحني سامسونگ نسل ٧
  ممنون

  • با عرض سلام و وقت بخیر تلویزیون شما هوشمند و خودش تشخیص میده که چه دستگاهی به آن وصل شده و طبق اون دستگاه خودش تنظیمات رو تغییر میده برای مثال ما اینجا دستگاه ps۴ وصل کردیم به تلویزیون به صورت اتوماتیک تلویزیون رو حالت تنظیم برای بازی تنظیمات رو تغییر میده. دیگر نیازی به انجام کار دیگری نیست. در صورتی که نمی خواهید به این شکل باشه باید از داخل تنظیمات تلویزیون گزینه مربوط به تنظیم اتوماتیک یا حالته هوشمند تنظیمات را غیر فعال کنید.

 6. سلام تاخیر ورودی ۴۰ میلی ثانیه با تاخیر ورودی ۳۰ میلی ثانیه برای بازی تا چه حد فرق داره تفاوتش زیاده یا مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *