بررسی تخصصی تلویزیون سونی X90K

تلویزیون سونی X90K یکی از تلویزیون‌های میان‌رده کمپانی سونی که در سال 2022 معرفی و به بازارهای جهانی عرضه شده است. این تلویزیون را می‌توان مدل 2022 X90J خواند که یک مدل از X95K به حساب می‌آید که سونی در آن از نور پس زمینه Mini LED استفاده کرده که در مدل قبلی این موضوع دیده نمی‌شود. این دستگاه از پردازنده شناخته شده XR استفاده می‌کند و با سیستم عامل هوشمند Google TV ارائه می‌شود که دارای یک رابط کاربر پسند با تنوع بسیار زیادی از انواع برنامه‌ها و بازی‌ها است که می‌توان با استفاده از اینترنت و داخل استور اختصاصی PLAY آن‌ها را دانلود کرد. همچنین می‌توانید از دستیار صوتی Google Assistant برای جستجوی محتوا و جستجو در اینترنت استفاده کنید، و به راحتی برنامه‌های مورد علاقه خود را باز کنید. تلویزیون در اندازه‌های، از 55 ، 65 ، 75 و 85 اینچ در دسترس است، بنابراین شما می‌توانید آن را متناسب با نیاز خود تهیه کنید. همچنین این تلویزیون دارای چند ویژگی اضافی مانند لوکال دایمینگ برای افزایش روشنایی بوده و برای گیمرها نیز از پهنای باند HDMI 2.1 و نرخ نوسازی متغیر (VRR) پشتیبانی می‌کند که می‌تواند فوق‌العاده باشد.

نمره اجرایی در استفاده کلی 8.0نمره اجرایی در تماشای فیلم 8.3نمره اجرایی در برنامه‌های تلویزیونی 7.8نمره اجرایی در برنامه‌های ورزشی 7.5نمره اجرایی در بازی‌های ویدیویی 8.4نمره اجرایی در HDR ویدیو 8.2نمره اجرایی در HDR بازی 8.4نمره اجرایی در مانیتورینگ 8.0

X90K یک تلویزیون خوب است که می‌تواند با توجه به امکانات ارائه شده در آن در هر زمینه‌ای پاسخگو نیاز کاربران باشد. نمایشگر این تلویزیون برای تماشای فیلم‌های SDR یا HDR یک گزینه بسیار عالی است، زیرا صحنه‌ای که دارای سیاهی‌ها عمیق هستند را به بهترین شکل نمایش می‌دهد، و رنگ‌ها را بسیار شفاف‌تر و زنده‌تر نشان می‌دهد و می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را پردازش کند، و با استفاده از قابلیت لوکال دایمینگ به خوبی نور را در صفحه تنظیم می‌کند، اما توجه داشته باشید که برای فیلم‌هایی که زیرنویس دارند این امکان وجود دارد که اطراف زیرنویس مقداری روشن‌تر به نظر برسد. همچنین برای نمایش مسابقات ورزشی نیز گزینه خوبی است، اما در برابر تابش نور عملکرد ضعیفی دارد و روشنایی تلویزیون نمی‌تواند بر تابش نور غلبه کند. همچنین زاویه دید در آن گسترده نیست و اگر از گوشه بیننده آن باشید تصاویر از حالت نرمال خارج می‌گردد. در نهایت، می‌توان گفت برای بازی نیز عملکرد عالی دارد زیرا دارای HDMI با پهنای باند 2.1 بوده و برای بازی بسیار عالی است، پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر نیز در  آن، زمان پاسخگویی را بسیار سریع کرده و تاخیر ورودی کمی دارد که می‌تواند عالی باشد.

سونی X90K برای تماشای فیلم در محیط‌های تاریک نیز می‌تواند عملکرد عالی داشته باشد. به لطف نسبت کنتراست طبیعی بالای خود، سیاهی عمیق را نمایش می‌دهد. دارای یک ویژگی کم نور محلی با آرایه کامل است که کیفیت تصویر را در صحنه‌های تاریک بیشتر بهبود می‌بخشد، اما همچنین باعث شکوفایی در اطراف اجسام روشن می‌شود. خوشبختانه، هیچ مشکلی در ارتقاء محتوای با وضوح پایین ندارد، و لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند، که به ظاهر حرکت در فیلم‌ها کمک می‌کند.

تلویزیون سونی X90K برای پخش برنامه‌های تلویزیون بسیار مطلوب است و می‌تواند در اتاق‌های روشن عملکرد قابل قبول و مطلوبی داشته باشد. اوج روشنایی این تلویزیون در محیط‌های روشن بسیار عالی است، و می‌تواند در مقابل روشنایی محیط تا حدودی مقابله کند، اما بازتاب آن در برابر نور مستقیم مناسب نیست، و بهتر است از قرار دادن آن در مقابل پنجره در روزهای آفتابی خودداری کنید. همچنین وجود سیستم عامل هوشمند Google TV پخش محتواهای مورد علاقه‌تان را آسان‌تر می‌کند. اما یکی از مشکلاتی که در آن وجود دارد این است که زاویه دید خوبی ندارد و نمی‌تواند برای نمایش گروهی با تعداد افراد بالا گزینه مطلوبی باشد. 

سونی در تلویزیون X90K از امکانات و قابلیت‌های خوبی برای پخش مسابقات ورزشی استفاده کرده است و می‌تواند در منزل شما مطلوب واقع شود. این تلویزیون در هنگام پخش مسابقات ورزشی توپ‌ها و بازیکنان که در حرکت سریع هستند را به لطف زمان پاسخگویی سریع، روان نمایش می‌دهد. همچنین در محیط‌های تاریک می‌تواند کیفیت تصویر را حفظ کن و نمایش خوبی انجام دهد، زیرا اوج روشنایی آن برای مقابله با محیط‌های تاریک عالی است، اما با این حال اگر آن را مقابل یک پنجره در یک روز آفتابی قرار دهید، نمایش دچار مشکل می‌شود و اوج روشنایی در برابر تابش شدید نور عملکرد خوبی ندارد. همچنین زاویه دید آن گسترده نیست و نمی‌تواند در نمایش‌های گروهی که در مسابقات ورزشی بیشتر دیده می‌شود، گزینه خوبی باشد.

سونی در X90K برای بازی یک گزینه بسیار عالی است. دارای چند ویژگی بازی مانند پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر و پهنای باند 2.1 در HDMI است و بدون هیچ مشکلی با PS5 و Xbox Series X سازگار می‌شود. اما با همه این‌ها از قابلیت FreeSync پشتیبانی نمی‌کند، که این برای گیمرهایی که با کامپیوتر بازی می‌کنند مطلوب نیست. خوشبختانه، بازی به لطف تاخیر ورودی کم و زمان پاسخگویی سریع، در بهترین شکل اجرا می‌شود. همچنین در اتاق‌های تاریک به دلیل کنتراست بالا بسیار عالی به نظر می‌رسد.

سونی X90K برای تماشای فیلم‌های HDR تلویزیون بسیار عالی است. این تلویزیون می‌تواند سیاه‌های عمیق را در اتاق‌های تاریک در بهترین حالت نمایش دهد و با استفاده از قابلیت لوکال دایمینگ نسبت کنتراست را نیز از آن چه که بوده بیشتر بهبود داده است، اما با این حال در صحنه تاریک نقطه‌های روشن دارای هاله نور می‌شود و این در ارائه فیلم‌های زیرنویس‌دار نمیتواند مطلوب باشد. گذشته از این‌ها می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در حالت ویدیو HDR در عالی‌ترین شکل نمایش دهد. همچنین محتوای 4K را در بالاترین کیفیت به شکل کاملاً نمایش می‌دهد و لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند که به ظاهر حرکت در صحنه‌های سریع در فیلم‌ها بسیار کمک می‌کند.

سونی در X90K برای بازی‌های HDR بهترین امکانات و قابلیت‌ها را در نظر گرفته است. به لطف تاخیر ورودی کم، زمان پاسخگویی سریع و پشتیبانی از VRR برای یک تجربه فوق‌العاده از بازی مهیا بوده. همچنین از پهنای بانده 2.1 در HDMI برخوردار بوده و از بازی‌هایی با نرخ نوسازی 120 هرتز به خوبی پشتیبانی می‌کند، اما در اجرای Dolby Vision به نرخ نوسازی 60Hz در تصویر 4K محدود شده است. از نظر HDR، رنگ‌ها به لطف قابلیت لوکال دایمینگ مطلوب به نظر می‌رسند و سیاهی عمیق را در اتاق‌های تاریک نشان می‌دهد. این ویژگی عملکرد خوبی دارد.

سونی X90K برای استفاده به عنوان یک مانیتور گزینه بسیار مطلوبی است. حرکات ماوس و ورودی‌های صفحه‌کلید شما در این تلویزیون به خوبی دیده می‌شوند زیرا تاخیر ورودی کم و زمان پاسخ‌دهی بسیار سریع بوده و باعث می‌شود اشیاء با حرکت سریع روان اجرا شوند. همچنین اگر برای مانیتور شخصی در یک اتاق با نور زیاد استفاده شود عالی است چون روشنایی آن در بهترین حالت قرار داد، اما در برابر تابش نور در یک روز آفتابی در کنار پنجره نمی‌تواند تصویر واضحی ارائه دهد. همچنین کرومای مناسب 4:4:4 را در همه رزولوشن‌ها نمایش می‌دهد که به وضوح متن در صفحه نمایش کمک می‌کند،در نظر داشته باشید که زاویه دید در آن گسترده نیست و نمی‌تواند برای نمایش گروهی مناسب باشد.

طراحی تلویزیون سامسونگ X90K

این تلویزیون سونی مدل X90K دارای طراحی ساده با حاشیه‌های بسیار باریک و بدنه‌ای پلاستیکی در مشکی بوده است. و دارای دو پایه نگهدارنده بسیار محکم فلزی قدرتمند بوده که می‌تواند به راحتی تلویزیون را در همه سایزها با کمترین لرزش نگه دارد. این پایه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما می‌تواند تلویزیون را با استفاده از آن بر روی سطوحی صاف مانند میز نگه دارید. در نظر داشته باشد فاصله مابین تلویزیون تا زمین با استفاده از این پایه‌ها بسیار کم بوده و وجود سیستم‌های صوتی مانند ساندبار در کنار آن مانع دید می‌شود، که البته با تنظیم کردن ارتفاع آن این مشکل رفع می‌گردد.

پایه نگهدارنده

این تلویزیون دارای پایه‌های فلزی برای نگه داشتن است که در گوشه‌های آن تعبیه شده است. طراحی کوتاه پایه‌ها باعث می‌شود تلویزیون بسیار نزدیک به میز باشد، شما برای این که بخواهید یک سیستم صوتی را کنار تلویزیون‌تان داشته باشید باید پایه‌ها را بالاتر ببرید و ارتفاع آن را بیشتر کنید تا سیستم صوتی مانع دید نشود.

قسمت پشتی تلویزیون

در پشت این تلویزیون سونی X90K دارای پلاستیک فشرده بسیار مقاوم بوده که در مرکز آن مقداری آلومینیوم در برای محافظت از آن طراحی شده است. درگاه‌های ارتباطی در این تلویزیون در قسمت پشتی در کناره‌ها قرار دارد اما با توجه به حالت گودی آن در نصب بر روی دیوار دسترسی به آن درگاه‌ها بسیار سخت است و این نمی‌تواند مطولب باشد. همچنین هیچ شیاری برای جمع جورتر شدن کابل‌ها وجود ندارد و در پشت تلویزیون امکان پیچیدن کابل‌ها به هم وجود دارد. 

حاشیه صفحه در X90K

این تلویزیون از حاشیه بسیار کمی در صفحه برخوردار است و یک نمایشگر تمام صفحه بوده که می‌توانید از دیدن تصاویر آن لذت ببرید. حاشیه‌ای که برای قابل این تلویزیون وجود دارد 1.1 سانتیمتر بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.

ضخامت

این تلویزیون سونی دارای ضخامت بسیار زیادی است، و مقدار ضخامت آن توسط کارشناسان در ضخیم ترین قسمت 7.0 سانتی‌متر اندازه گیری شده است. همچنین ضخامت آن در باریک ترین قسمت 2.76 سانتی‌متر اندازه گیری شده که باز هم زیاد جالب نیست. با این حال وقتی آن را بر روی دیوار نصب می‌کنید بسیار عالی بر روی دیوار قرار می‌گیرد و همه پشت آن پوشیده می‌شود.

کیفیت ساخت

سونی X90K از کیفیت ساخت خوبی برخوردار است. مونتاژ این تلویزیون به شکل بسیار عالی انجام شده است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد. حاشیه تلویزیون به صورت یک‌دست صفحه نمایش را به یک قاب بسیار زیبا تبدیل کرده و پایه‌های فلزی تلویزیون را در بهترین حالت بدون هیچ لرزشی نگه می‌دارند. بدنه تلویزیون از نوع پلاستیک مقاوم است که واقعا ضخیم بوده هرچند با بررسی دقیق متوجه می‌شوید که پلاستیک قسمت درگاه‌های ارتباطی مقداری نرم‌تر از بقیه قسمت‌ها است که آن هم زیاد به چشم نمی‌آید.

کیفیت تصویر X90K

سونی در این تلویزیون از کیفیت تصویر 4K بر روی صفحه نمایشی از نوع Mini LED پشتیبانی کرده است. در آن از پنل VA برای نمایش پشتیبانی می‌کند. این تلویزیون دارای نسبت کنتراست بالایی بوده و در آن از قابلیت لوکال دایمینگ برای بهبود روشنایی در تصویر استفاده شده است. همچنین باید در نظر داشت که زاویه دید آن در گوشه‌ها مطلوب نیست و برای نمایش گروهی نمی‌تواند گزینه خوبی باشد.

کنتراست

سونی X90K نسبت کنتراست بسیار مطلوبی دارد. این تلویزیون می‌تواند رنگ سیاه را در اتاق‌های تاریک به بهترین شکل نمایش دهد. این در حالی است که قابلیت‌هایی مانند لوکال دایمینگ به بیشتر شدن کنتراست این تلویزیون کمک می‌کنند تا سیاهی‌ها را عمیق‌تر و دقیق‌تر نمایش دهد. 

روشنایی SDR

نمایشگر این تلویزیون سونی دارای حداکثر روشنایی SDR فوق‌العاده‌ای است. این تلویزیون به راحتی به اندازه کافی روشن می شود و به راحتی در برابر تابش شدید نور مبارزه می‌کند و می‌تواند در این حالت نیز تصویر را با کیفیت مطلوبی ارائه دهد. در نظر داشته باشید این تلویزیون می‌تواند در برابر تابش نور خورشید نیز تصویر را در کیفیت بالایی نمایش دهد. 

اوج روشنایی HDR 

سونی X90K دارای حداکثر روشنایی HDR خیره کننده‌ای است. روشنایی HDR در این تلویزیون به گونه‌ای است که شما می‌توانید حالت پخش صحنه‌های بزرگ و یک دست روشنایی کافی داشته باشید. و همانطور که در پایین می‌بینید خط منحنی هدف را به خوبی دنبال می‌کند تا زمانی که اوج روشنایی ایجاد شود. البته در نظر داشته باشد در این حالت جزئیات تصویر دیده نمی‌شود.

در این تلویزیون روشنایی HDR در حالت بازی نیز عالی بوده و تقریباً مانند حالت تصویر سفارشی است و از نظر بصری تفاوت زیادی بین حالت‌ها وجود ندارد. نتایج مشابهی نیز در تست معمولی روشنایی HDR در حالت بازی دیده شده که در مجموع مقداری بهتر از حالت عادی است.

یکنواختی خاکستری

تلویزیون سونی X90K یکنواختی خاکستری خوبی دارد. این تلویزیون در گوشه‌ها کمی تیره دیده می‌شود، و وسط دارای جلوه‌ای روشن‌تر است که می‌تواند در هنگام پخش مسابقات ورزشی حواس‌تان را پرت کند. در کل می‌توان گفت مطلوب و قابل قبول است.

یکنواختی مشکی

تلویزیون سونی X90K یکنواختی مشکی مناسبی دارد. صفحه‌نمایش بدون فعال‌کردن ویژگی لوکال دایمینگ، آبی به نظر می‌رسد، اما اگر این قابلیت فعال شود سیاهی‌ها مانند تصویر پایین عمیق‌تر دیده می‌شوند اما با این حال در هنگام پخش نقطه یا خطوطی روشن مانند زیرنویس هاله‌ای روشن در اطراف آن ایجاد می‌شود. 

بازتاب نور و زاویه دید

تلویزیون سونی X90K زاویه دید گسترده‌ای ندارد، و این یعنی نمی‌تواند برای نمایش‌های خانوادگی و گروهی گزینه خوبی باشد زیرا اگه از زاویه کنار به تلویزیون نگاه کنید تصویر تار دیده می‌شود. همچنین این تلویزیون دارای بازتاب مناسبی در برابر نور است، و نمایشگر آن می‌تواند در محیط‌های روشن به اندازه کافی روشن شود و در برابر تابش انعکاس خوبی نشان دهد، اما با این حال در برابر تابش شدید مانند نور خورشید مقداری کیفیت افت پیدا می‌کند پس سعی کنید آن را در کنار پنجره قرار ندهید.

سازگاری با کنسول‌های بازی

سونی در این تلویزیون از قابلیت‌هایی همچون نرخ نوسازی متغیر (VRR) پشتیبانی کرده و درگاه‌های HDMI را با پهنای باند 2.1 به کار گرفته است. سونی X90K از سیگنال‌های رایج در کنسول‌های بازی PS5 و Xbox Series X بدون مشکل پشتیبانی می‌کند، و آن‌ها را با کمترین تأخیر اجرا می‌نماید، همچنین می‌تواند با استفاده از تکنولوژی ALLM تلویزیون را به طور خودکار به حالت بازی تغییر دهد. البته در نظر داشته باشید در Dolby Vision کنسول‌های Xbox Series X در کیفیت تصویر 4K به 60 هرتز محدود می‌شوند. شما می‌توانید برای دیدن بهترین تلویزیون‌های مناسب با کنسول‌های بازی اینجا کلیک کنید.

پورت‌های ورودی

سونی در این تلویزیون از درگاه‌ها و رابط‌های بسیار زیاد و متنوعی استفاده کرده است تا کاربر در اتصال سایر دستگاه ها دچال مشکل نباشد. یکی از ویژگی‌های خوب در این تلویزیون وجود 4 درگاه HDMI است که 2 عدد از آن‌ها دارای پهنای باند 2.1 بوده و از رفرش‌ریت 120 هرتز پشتیبانی می‌کنند. گذشته از این وجود دو درگاه USB که یکی از آن‌ها USB3.0 است می‌تواند  مطلوب باشد و کار شما را در انتقال داده‌ها بسیار راحت کند. درگاه‌های همچون کامپوزیت و خروجی صوتی اوپتیکال نیز در آین تلویزیون به چشم می آید که می‌توانند عالی باشند. همچنین با وجود خروجی صوتی هدفون می‌توانید صدای تلویزیون را از طریق هندزفری یا هدفون‌های سیمی دریافت کنید. 

ویژگی‌های هوشمند X90K

سونی X90K با سیستم عامل هوشمند گوگل تی وی کاربر پسند در نسخه 2022 عرضه می‌شود که بدون هیچ‌گونه مشکلی به راحتی اجرا می‌شود. تنوع و دسترسی به برنامه‌ها از طریق آن فوق‌العاده است. همچنین شما می‌توانید از طریق آن به ویژگی‌های هوشمند دیگری همچون دستیار صوتی گوگل و قابلیت اتصال تلفن همراه به تلویزیون نیز بهره‌مند شوید، و در کنار آن دسترسی بسیار راحتی به اینترنت داشته باشید. همچنین این امکان وجود دارد که از طریق وبکم با تلویزیون تماس تصویری برقرار کنید و از آن استفاده کنید.

رابط کاربری

سونی برای این تلویزیون از سیستم عامل اندروید نسخه 2022 پشتیبانی کرده است که دسترسی آن برای انواع برنامه‌ها و بازی‌ها به شکل فوق‌العاده‌ای نسبت به قبل ارتقا پیدا کرده است. کاربری این سیستم عامل بسیار ساده‌تر و روان‌تر از آنه چه است که فکرش را می‌کنید. همچین شما از مرورگرهای موجود در آن می‌توانید به جستجو انواع محتواها در گوگل مانند دسترسی داشته باشید. در کنار آن برنامه‌های مانند یوتیوب و NETFLIX نیز برای تماشای جدیدترین فیلم‌ها بسیار کاربردی هستند. 

ریموت هوشمند

تلویزیون سونی X90K با کنترل از راه دور خوبی ارائه شده است. که می‌توانید دکمه‌های آن را نیز بر روی صفحه نمایش تلویزیون نیز به اجرا در آورید. این ریموت دارای دکمه‌های میانبر برای سرویس‌های پخش محبوب یوتیوب و NETFLIX بوده و دارای یک میکروفون داخلی برای کنترل صدا است و می‌توانید به راحتی از طریق صدا از آن بخواهید ورودی‌ها تلویزیون را تغییر دهد، تنظیمات خاصی را تغییر دهد و محتوا را برای شما جستجو کند. این تلویزیون همچنین دارای یک میکروفون داخلی برای کنترل صدای هندزفری است.

مجموع عملکرد های X90K در زمینه های مختلف

X90K یک تلویزیون خوب است که می‌تواند با توجه به امکانات ارائه شده در آن در هر زمینه‌ای پاسخگو نیاز کاربران باشد. نمایشگر این تلویزیون برای تماشای فیلم‌های SDR یا HDR یک گزینه بسیار عالی است، زیرا صحنه‌ای که دارای سیاهی‌ها عمیق هستند را به بهترین شکل نمایش می‌دهد، و رنگ‌ها را بسیار شفاف‌تر و زنده‌تر نشان می‌دهد و می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را پردازش کند، و با استفاده از قابلیت لوکال دایمینگ به خوبی نور را در صفحه تنظیم می‌کند، اما توجه داشته باشید که برای فیلم‌هایی که زیرنویس دارند این امکان وجود دارد که اطراف زیرنویس مقداری روشن‌تر به نظر برسد. همچنین برای نمایش مسابقات ورزشی نیز گزینه خوبی است، اما در برابر تابش نور عملکرد ضعیفی دارد و روشنایی تلویزیون نمی‌تواند بر تابش نور غلبه کند. همچنین زاویه دید در آن گسترده نیست و اگر از گوشه بیننده آن باشید تصاویر از حالت نرمال خارج می‌گردد. در نهایت، می‌توان گفت برای بازی نیز عملکرد عالی دارد زیرا دارای HDMI با پهنای باند 2.1 بوده و برای بازی بسیار عالی است، پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر نیز در  آن، زمان پاسخگویی را بسیار سریع کرده و تاخیر ورودی کمی دارد که می‌تواند عالی باشد.

پخش فیلم ها

سونی X90K برای تماشای فیلم در محیط‌های تاریک نیز می‌تواند عملکرد عالی داشته باشد. به لطف نسبت کنتراست طبیعی بالای خود، سیاهی عمیق را نمایش می‌دهد. دارای یک ویژگی کم نور محلی با آرایه کامل است که کیفیت تصویر را در صحنه‌های تاریک بیشتر بهبود می‌بخشد، اما همچنین باعث شکوفایی در اطراف اجسام روشن می‌شود. خوشبختانه، هیچ مشکلی در ارتقاء محتوای با وضوح پایین ندارد، و لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند، که به ظاهر حرکت در فیلم‌ها کمک می‌کند.

نقاط قوت

✅ کنتراست بالا

✅ داشتن لوکال دایمینگ

✅ به طور خودکار لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند

✅ پردازنده محتوا کم کیفیت را در بهترین حالت ارتقا می‌دهد

نقاط ضعف

🔴 ایجاد هاله نور در نقطه‌ها و خط‌های روشن مانند زیرنویس

پخش برنامه های تلویزیونی

تلویزیون سونی X90K برای پخش برنامه‌های تلویزیون بسیار مطلوب است و می‌تواند در اتاق‌های روشن عملکرد قابل قبول و مطلوبی داشته باشد. اوج روشنایی این تلویزیون در محیط‌های روشن بسیار عالی است، و می‌تواند در مقابل روشنایی محیط تا حدودی مقابله کند، اما بازتاب آن در برابر نور مستقیم مناسب نیست، و بهتر است از قرار دادن آن در مقابل پنجره در روزهای آفتابی خودداری کنید. همچنین وجود سیستم عامل هوشمند Google TV پخش محتواهای مورد علاقه‌تان را آسان‌تر می‌کند. اما یکی از مشکلاتی که در آن وجود دارد این است که زاویه دید خوبی ندارد و نمی‌تواند برای نمایش گروهی با تعداد افراد بالا گزینه مطلوبی باشد. 

نقاط قوت

✅ پردازنده محتوا کم کیفیت را در بهترین حالت ارتقا می‌دهد

✅ روشنایی SDR بسیار عالی است

✅ سیستم عامل اندروید بسیار روان و کاربردی

نقاط ضعف

🔴 در برابر تابش نور خورشید روشنایی کافی نیست و تصویر تار می‌شود

🔴 زاویه دید ضعیف

تماشای مسابقات ورزشی

سونی در تلویزیون X90K از امکانات و قابلیت‌های خوبی برای پخش مسابقات ورزشی استفاده کرده است و می‌تواند در منزل شما مطلوب واقع شود. این تلویزیون در هنگام پخش مسابقات ورزشی توپ‌ها و بازیکنان که در حرکت سریع هستند را به لطف زمان پاسخگویی سریع، روان نمایش می‌دهد. همچنین در محیط‌های تاریک می‌تواند کیفیت تصویر را حفظ کن و نمایش خوبی انجام دهد، زیرا اوج روشنایی آن برای مقابله با محیط‌های تاریک عالی است، اما با این حال اگر آن را مقابل یک پنجره در یک روز آفتابی قرار دهید، نمایش دچار مشکل می‌شود و اوج روشنایی در برابر تابش شدید نور عملکرد خوبی ندارد. همچنین زاویه دید آن گسترده نیست و نمی‌تواند در نمایش‌های گروهی که در مسابقات ورزشی بیشتر دیده می‌شود، گزینه خوبی باشد.

نقاط قوت

✅ پردازنده محتوا کم کیفیت را در بهترین حالت ارتقا می‌دهد

✅ روشنایی SDR بسیار عالی است

✅ مدت زمان پاسخگویی عالی در پخش تصویر

نقاط ضعف

🔴 در برابر تابش نور خورشید روشنایی کافی نیست و تصویر تار می‌شود

🔴 زاویه دید ضعیف

پخش فیلم های HDR

سونی X90K برای تماشای فیلم‌های HDR تلویزیون بسیار عالی است. این تلویزیون می‌تواند سیاه‌های عمیق را در اتاق‌های تاریک در بهترین حالت نمایش دهد و با استفاده از قابلیت لوکال دایمینگ نسبت کنتراست را نیز از آن چه که بوده بیشتر بهبود داده است، اما با این حال در صحنه تاریک نقطه‌های روشن دارای هاله نور می‌شود و این در ارائه فیلم‌های زیرنویس‌دار نمیتواند مطلوب باشد. گذشته از این‌ها می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در حالت ویدیو HDR در عالی‌ترین شکل نمایش دهد. همچنین محتوای 4K را در بالاترین کیفیت به شکل کاملاً نمایش می‌دهد و لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند که به ظاهر حرکت در صحنه‌های سریع در فیلم‌ها بسیار کمک می‌کند.

نقاط قوت

✅ کنتراست بالا

✅ داشتن لوکال دایمینگ

✅ طیف رنگی گسترده‌ای را نمایش می‌دهد

✅ رنگ‌ها در آن بسیار زنده به نظر می‌رسند

نقاط ضعف

🔴 ایجاد هاله نور در نقطه‌ها و خط‌های روشن مانند زیرنویس

نمایش بازی های ویدیویی در تلویزیون سونی X90K

سونی در X90K برای بازی یک گزینه بسیار عالی است. دارای چند ویژگی بازی مانند پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر و پهنای باند 2.1 در HDMI است و بدون هیچ مشکلی با PS5 و Xbox Series X سازگار می‌شود. اما با همه این‌ها از قابلیت FreeSync پشتیبانی نمی‌کند، که این برای گیمرهایی که با کامپیوتر بازی می‌کنند مطلوب نیست. خوشبختانه، بازی به لطف تاخیر ورودی کم و زمان پاسخگویی سریع، در بهترین شکل اجرا می‌شود. همچنین در اتاق‌های تاریک به دلیل کنتراست بالا بسیار عالی به نظر می‌رسد.

نقاط قوت

✅ کنتراست بالا

✅ مدت زمان پاسخگویی عالی در پخش تصویر

✅ وجود درگاه‌های HDMI با پهنای باند 2.1

✅ وجود قابلیت VRR با نرخ نوسازی 120 هرتز و سازگاری با G-SYNC

نقاط ضعف

🔴 ایجاد هاله نور در نقطه‌ها و خط‌های روشن مانند زیرنویس

قابلیت استفاده به عنوان مانیتور

سونی X90K برای استفاده به عنوان یک مانیتور گزینه بسیار مطلوبی است. حرکات ماوس و ورودی‌های صفحه‌کلید شما در این تلویزیون به خوبی دیده می‌شوند زیرا تاخیر ورودی کم و زمان پاسخ‌دهی بسیار سریع بوده و باعث می‌شود اشیاء با حرکت سریع روان اجرا شوند. همچنین اگر برای مانیتور شخصی در یک اتاق با نور زیاد استفاده شود عالی است چون روشنایی آن در بهترین حالت قرار داد، اما در برابر تابش نور در یک روز آفتابی در کنار پنجره نمی‌تواند تصویر واضحی ارائه دهد. همچنین کرومای مناسب 4:4:4 را در همه رزولوشن‌ها نمایش می‌دهد که به وضوح متن در صفحه نمایش کمک می‌کند،در نظر داشته باشید که زاویه دید در آن گسترده نیست و نمی‌تواند برای نمایش گروهی مناسب باشد.

نقاط قوت

✅ روشنایی SDR بسیار عالی است

✅ مدت زمان پاسخگویی عالی در پخش تصویر

✅ تأخیر در ورودی کم

✅ کروما مناسب 4:4:4 همه رزولوشن‌های موجود را نمایش می‌دهد.

نقاط ضعف

🔴 در برابر تابش نور خورشید روشنایی کافی نیست و تصویر تار می‌شود

🔴 زاویه دید ضعیف

جمع بندی

تلویزیون‌های سونی به صورت عمده از قیمت بالاتری نسبت به سایر برندها برخوردار هستند چونکه که کمپانی سونی از قطعات با کیفیت‌تر و بسیار قوی‌تری استفاده می‌کند برای همین همیشه طرفدارن خاص خود را دارد. X90K نیز از این قاعده مستثنی نیست و از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است. البته که در آن نیز امکانات و قابلیت‌های بسیاری برای کاربر فراهم شده است و کیفیت تصویر بسیار خوبی را برای مخاطب نمایش می‌دهد. برای دیدن قیمت این محصول در سایز های مختلف بر روی اینجا کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 4]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.