بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون آشنا نماییم. برخی مواقع انعکاس نور در محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد اتفاق می افتد. اما سوال این است که چرا در این حالت بازتاب یا رفلکش ایجاد می شود؟ و آیا می توان از آن جلوگیری کرد؟ در این مطلب می خواهیم به پاسخ سوالات مطرح شده بپردازیم.

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

براق و مات

بازتاب اشاره دارد به مقدار نوری که روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود. آن هم وقتی که منابع نور دیگری در اتاق وجود دارد. در برخی از تلویزیون‌ها وقتی که نور روی آن ها درخشان است. ته رنگی زرد وجود داره که روی دیگر اشیاء که منعکس می‌شوند روی صفحه نمایش منعکس می‌شود. اگر شما در یک اتاق روشن تلویزیون تماشا می‌کنید، خریدن یک تلویزیون که می‌تواند بازتاب رو در یک راه حفظ کند ( که این در راه اندازی خوب به نظر میرسه ) مهم می باشد.

برای بازتاب ما دو عکس گرفتیم یکی از تلویزیون ها که مقدار متوسطی از نور را منعکس کرده و دیگری مقدار زیادی از نور را منعکس کرده است. ما همچنین اندازه می گیریم مقدار نور منعکس شده بوسیله تلویزیون را به عنوان یک درصد روشنایی از منبع نور و نوع پایانی صفحه نمایش که در تلویزیون استفاده می شود را بررسی می‌کنیم.

رفلکشن چه زمانی اهمیت پیدا می کند؟

اگر تلویزیون شما در اتاق نشیمن قرار دارد، نور میتواند به طور اذیت کننده ای در طول روز مشاهده شود. نور درخشان در میان مناطق دید شما می تواند میزان کنتراست مشاهده ، از موارد روی صفحه را کاهش بدهد و اگر نور در حال تابیدن به طور مستقیم بر روی صفحه نمایشه آن می تواند برای دیدن از میان انعکاس خیلی مشکل باشد.

اگر شما در اتاقتون چراغ یا منبعی از نور خورشید دارید  بازتاب روی تلویزیون ظاهر میشود. به خاطر داشته باشید که همه تلویزیون‌ها منعکس کننده مقداری از نور هستند. بنابراین شما نمی توانید به طور کامل از بازتاب جلوگیری کنید. اگر شما در حال تماشای تلویزیون در یک اتاق روشن هستید، شایان ذکر است که در اتاق روشن نه تنها مقدار نور منعکس شده مهمه، بلکه چگونگی دریافت نور پس زمینه در تلویزیون نیز مهم است.

تست ما

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

تصاویر اول ما مقداری از بازتاب نور را که شما با منابع نور از قدرت متوسط تابش روی تلویزیون می توانید ببینید ، دریافت کردند. این تلویزیون ها از تنظیمات کالیبراسیون منظم ما در این عکس استفاده می کنند به این معنی که آن‌ها برای یک اتاق تاریک تنظیم شدن . اگر شما در یک اتاق تاریک تلویزیون تماشا می کنید که بعضی اوقات یا اغلب اوقات یک بیت از نور در مقابل تلویزیون را داره ، این تست به احتمال زیاد برای شما هم مهم خواهد بود .

برای این تست ما یک تصویر در سمت چپ تلویزیون نمایش دادیم و سپس قدرت را روی یک لامپ در مقابل صفحه نمایش راه اندازی کردیم و سپس یک عکس گرفتیم . نور پس زمینه تلویزیون یکدسته به طوریکه رنگ سفید را در lookd/m2 ساطع میکنه که این برای اتاق تیره تر مناسب است. دو چراغ که هر دو دارای یک درجه حرارت رنگ از 6500k هستند که یکی معادل 40w از قدرت و دیگری معادل 60w از قدرت است.

تصاویر ( روشن )

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

ما عکس دوم را از تلویزیون گرفتیم و این بار با یک منبع بسیار روشن تر از نور در مقابل تلویزیون . این تست به معنی شبیه سازی یا نوعی از بازتابه که ممکنه برای شما تجربه ای در یک اتاق روشن و با یک پنجره درخشان روی تلویزیون باشد. اگر در مورد تنظیمات فعلی خودتون نگران هستید این ازمون براتون مهم خواهد بود .

برای این تست ما یک تصویر را روی سمت چپ تلویزیون نمایش میدیم و قدرت را روی چند لامپ (از دو تست تصویر اولیه  + یک جعبه نرم ) در مقابل صفحه نمایش راه اندازی کردیم و سپس یک عکس گرفتیم . چون چراغ ها روشنه ما نور پس زمینه تلویزیون را با میزان حداکثر ، به عنوان تنها راه برای جلوگیری از شسته شدن کامل جزئیات تنظیم کردیم . جعبه نرم دارای یک درجه حرارت رنگ از 5500k است .

نتایج تست رفلکشن

نتایج تست بازتاب ما مقدار واقعی از بازتاب نور بوسیله تلویزیون را به شما ارائه می دهد. این کمک میکند تا دسته بندی تلویزیون تعیین کند که آن در یک دوره چه مقدار نور را منعکس میکند. اگرچه شاید آن به عنوان نمره ذهنی ما برای بیشتر مردم مفید نباشد. برای اندازه گیری  مقداری از نور در یک بازتاب تلویزیون ، ما تلویزیون را خاموش کردیم و یک نور را روی صفحه نمایش تلویزیون تاباندیم و از یک متر روشنایی ، برای اندازی گیری روشنایی از منبع نور و سپس برای درخشندگی انعکاس بر روی صفحه نمایش استفاده کردیم . سپس ما به روشنایی بازتاب به عنوان یک درصد از منبع آن توجه کردیم .

این به چه معنیه؟ قسمتی از نور منعکس شده محدود بوسیله تلویزیون .

چه وقت مهمه؟ برای نور محدود در اتاق مهمه.

ارزش زیاد : 1% درصد

تفاوت قابل توجه : 5% درصد

Screen Finish نوع صفحه نمایش

تست نوع صفحه نمایش ما بررسی میکند که  از چه نوع صفحه روی صفحه نمایش استفاده شده است. پس از تمام شدن نور کمتر منعکس شده اما بازتاب تعریف شده، در حالی که بازتاب روی صفحه نمایش های نیمه براق قوی تر هستند، اما یک بیت ناصاف یا مبهم به نظر میرسد. بسته به نیازهای شما یک نوع بهتر از دیگری است . ما یک نوع براق را برای کسانی که تنها منابع نور محیطی را در اطراف تلویزیونشون دارند توصیه می کنیم  و یک نوع نیمه براق را برای کسانی که یک منبع نور از روشنایی مستقیم روی صفحه نمایش تلویزیون دارند توصیه داریم.

بازتاب یا رفلکشن در تلویزیون

دو راه برای بررسی این ها وجود دارد. ابتدا شما میتوانید بگید چه مقدار نور منعکس شده است. و اگر انعکاس یک تلویزیون برابر  کمتر از 1% از روشنایی از نور چراغ باشد پس تلویزیون یک نوع صفحه نمایش براق دارد . اما بالای 1% به معنی یک نوع نیمه براق است.

این به چه معنیه ؟ نوعی از پوشش روی صفحه نمایش تلویزیون .

چه وقت مهمه ؟ اشیاء روشن در مسیر انعکاس مستقیم ( برای مثال در مقابل صفحه تلویزیون )

ارزش زیاد : براق برای نور محیط خوبه اما نه برای انعکاس مستقیم.

امتیاز ما

نمره بازتاب ما، پایه ای از تصویر ذهنی ما از بازتاب روی یک تلویزیون است. ما در میان محاسبه مقداری از بازتاب نور (بر اساس نتایج تست بازتاب) را به عنوان ظاهر بازتاب روی صفحه نمایش گرفتیم. زیرا عوامل متعدد زیادی برای نوعی از بازتاب که خوب به نظر میرسد برای یک بیننده وجود داره و آن برای مقایسه همه این‌ها به صورت عینی مشکل است.

ما تصمیم گرفتیم این امتیاز، یکی از ارزیابی های عینی کم ما باشد  چون این تمرکز روی چیزیه که مردم واقعا با تلویزیونشان تجربه می کنند ما این را مورد توجه قرار دادیم که مهم ترین ارزیابیه که برای بازتاب انجام دادیم . چیزهایی شبیه رنگ رفتگی واضح وقتی که نور روی صفحه نمایش تلویزیون میتابه، هاله ای در اطراف نور/ تابش خیره کننده و اشیاء منعکس شده که به طور واضح در صفحه نمایش تعریف شدن که همه منفی در نظر گرفته شده اند و روی امتیاز ما برای این دسته بندی نیز تاثیر دارند.

بازتاب و کیفیت تصویر

نور منعکس شده ، ظاهر نوری که تلویزیونتون تولید میکنه را تغییر میدهد. و این چگونگی درک شما از رنگ ها را هم تغییر میده و همچنین برخی از جزئیات هم شسته میشن . به عنوان یک قاعده کلی با وجود نور بیشتر در اتاق تلویزیون شما ، نور پس زمینه باید روشن تر باشد و این اجازه میده تلویزیون شما که در رقابت با منابع دیگر نوره حداقل تا حدودی به حفظ رنگ در نظر گرفته شده کمک کنه و اجازه میده شما نیزاز جزئیات در تصویر لذت ببرید که ممکنه در غیر این صورت از کار بیافته یا شسته بشود.

صفحه نمایش براق / صفحه نمایش مات و کنتراست

صفحه نمایش براق به طور کلی نسبت به صفحه نمایش های دیگه نور کمتری منعکس میکند. از ان جا که با نور منعکس شده تماس کمتری وجود داره رنگ های سیاه در تصویر تیره تر از آن که بر روی یک تلویزیون با صفحه نمایش براق باقی می ماند . کنتراست یکی از مهم ترین عناصر کیفیت تصویره و برای گفتن اینکه در کل صفحه نمایش براق بهترین کیفیت تصویر را نسبت به هر نوع صفحه نمایش دیگه ارائه میده مورد اطمینان است. به همین دلیل صفحه نمایش مات زیاد استفاده نمی‌شود. عمق درک از رنگ سیاه با صفحه نمایش مات عالی نیست بنابراین زمینه تصویر در آن بدتر از چیزی  که یک صفحه نمایش نیمه براق یا نوع براق آن نشون میده ، به نظر می‌رسد.

چطور بهترین نتیجه را کسب کنیم؟

بهترین راه برای کاهش ظهور بازتاب یا رفلکشن روی تلویزیون شما ، موقعیت تلویزیون شماست که باید آن را در یک مکان که نور درخشان به طور مستقیم به صفحه نمایش نتابد ، قرار بدید. شما همچنین باید روشنایی را بالا ببرید (یا نور پس زمینه یا نور oled ) و آن را در سطحی تنظیم کنید که تلویزیون شما در آن مکانی که قرار دارد ، بهترین کیفیت را به شما ارائه بدهد.

تنظیمات وابسته

نور پس زمینه / نور oled :

روشنایی صفحه تلویزیون را کنترل می کند. اگر شما یک تلویزیون که در اتاق روشن خوب به نظر برسه می‌خواهید ، شما باید یک تلویزیون با یک نور پس زمینه که می تواند روشنایی زیادی را دریافت کند، بگیرید.

روشنایی برجسته یا اوج روشنایی :

برخی از تلویزیون های بالاتر پایان شامل گزینه ای برای ایجاد یک تصویر برجسته با روشنایی اضافه هستند . این به طور منظم برای فیلم مفید نخواهد بود اما برای ویدیو HDR مهم است.

آخرین نکات

صفحه نمایش براق که نور کمتری رو منعکس میکنه اما به دلیل انعکاس ، تعریف شده تر به نظر میرسه . این برای موقعیت هایی که تلویزیون به طور مستقیم در مقابل منابع نور قرار داره ، ایده ال نیست . اگر خطوط کلی بازتاب منحرف به نظر میرسه یک صفحه نمایش براق برای کاهش نور محیط بگیرید و اگر صفحه نمایش تلویزیون در مقابل منبع نور قرار میگیرد یک نوع نیمه براق بگیرید .

در حالی که صفحه نمایش مات به طور مشترک استفاده می شود . نقطه ضعف بزرگ آن‌ها اینه که در آن‌ها کیفیت وضوح تصویر به طور قابل توجهی کاهش پیدا میکنه . برای کاهش مقدار انعکاس در صفحه نمایش مات نور روی صفحه نمایش منتشر می شود . با اضافه کردن اثر انتشار، نور از صفحه نمایش خارج می شود و این بدون تاری به تصویر اضافه می شود . صفحه نمایش مات همچنین نور محیط را بیشتر منعکس میکنه و اگر شما واقعا یک صفحه نمایش مات میخواید باید یک فیلتر جداگانه برای تلویزیونتون بگیرید .

تقریبا تمام مدل های بالا پایان از یک صفحه براق استفاده می کنن و این به دلیل مزایای کنتراست و کیفیت تصویر عمومی و داشتن انعکاس نور کمتره . متاسفانه اگر شما یک صفحه نمایش نیمه براق بخرین ، مدل های بالا پایان بهترین نیستن .

نتیجه 

 نور منعکس شده از یک صفحه نمایش تلویزیون می تواند منحرف بشه یا حتی تصویر تلویزیون شما را خراب کنه . برخی از تلویزیون ها برای دریافت نور، بهتر از بقیه هستند. این ها برای افزایش عملکرد بهتر برای کسانی که تلویزیون را در یک اتاق روشن تماشا می کنند اهمیت داره . ما از هر تلویزیون در حالی که انعکاس متوسط داشته عکس گرفتیم و همچنین زمانی که مقار نور بیشتری را داشته هم عکس گرفتیم . ما مقدار نور منعکس شده بوسیله صفحه نمایش را اندازه گرفته و بررسی کردیم که چه نوع صفحه نمایش در تلویزیون استفاده شده است.

اگر شما در یک اتاق که مقدار مناسبی از نور را دریافت میکنه تلویزیون تماشا می کنید مطمئن بشین که شما یک تلویزیون که به خوبی می تواند روشنایی را دریافت کنه بگیرید . شما باید تلویزیونی با یک صفحه نمایش که به خوبی با موقعیت تلویزیون شما سازگاره انتخاب کنید . برای یک تلویزیون که به طور مستقیم مقابل یک منبع نور قرار داره ، یک صفحه نمایش نیمه براق بگیرید چون در آن‌ها بازتاب به خوبی برای صفحه نمایش تعریف نشده . برای اتاق هایی با مقدار زیادی از نور محیطی ، یک صفحه نمایش براق بگیرید . چون آن‌ها به طور کلی نور کمتری را منعکس می کنن (اما مورد خوبی برای انعکاس مستقیم نیست) . متاسفانه برای برخی صفحه نمایش مات وجود نداره و اگر شما یک صفحه نمایش مات بخواید باید یک فیلتر جداگانه برای تلویزیونتون بگیرید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.