تفاوت گاز R22 با گاز R410

تفاوت گاز R22 با گاز R410 در کولر گازی چیست ؟

تفاوت گاز R22 با گاز R410 

دستگاه های تهویه مطبوع از گازهای مختلفی استفاده می کنند، دو نوع از شایع ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند. این دو نوع گاز اگرچه از لحاظ شیمیایی شباهت هایی دارند اما از لحاظ کارکرد متفاوتند. ما در این مطلب از سلام‌ بابا تفاوت گاز R22 با گاز R410 و همچنین نحوه شارژ گاز R410 را شرح می دهیم و در اخر بهترین کولرهای گازی موجود در بازار را معرفی می‌کنیم.

تفاوت گاز R22 با گاز R410- ویژگی های گاز R22

درباره گاز R22

در چهار دهه گذشته شایع‌ترین گاز مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع R22 یا همان گاز فرئون بوده است. گاز R22 یک هیدروکلوروفلوئورومتان است که به جو زمین خسارت وارد می‌کند. متاسفانه نشت و انتشار گاز R22 در تخریب لایه اوزون تاثیر زیادی دارد و علاوه بر این، گاز فرئون یک گاز گلخانه ای است که موجب گرم شدن کره زمین می‌شود. به همین دلیل تولید سیستم‌هایی با استفاده از گاز R22 از سال 2012 ممنوع شده و تولید دستگاه‌ها تا سال 2020 باید متوقف شود و فعلا تولید آن فقط در کشورهای جهان سوم ادامه دارد.

در واقع تفاوت گاز R22 با گاز R410 در جذب و آزاد کردن گرما است به این صورت که جذب و آزاد کردن گرما در گاز R22 نسبت به R410 یا پیورون (PURON) کمتر است و بازده کمتری نسبت به آن دارد. گاز موجود در کولرهای اینورتر معمولا R410 می‌باشد.

دومین تفاوت گاز R22 با گاز R410 این است که گاز R410a دارای نقطه‌ جوش منفی 51.4- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی 40.8 درجه است و بازده بسیار بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.

تفاوت گاز R22 با گاز R410-تصویر گاز R410

حالا که تفاوت گاز R22 با گاز R410 را درک کردید مزیت های گاز R410 را شرح خواهیم داد تا بدانید که چرا تولید سیستم‌هایی که از گاز R22 استفاده می کنند ممنوع شده است و باید از گاز R410 استفاده کنید.

مزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22

 • R410 در جذب و آزاد شدن گرما بهتر از مبرد R22 عمل می‌کند.
 • کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن آن به دلیل Over Heat کاهش می یابد.
 • نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است. به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.
 • R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.
 • R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.
 • استفاده R410 در دستگاه‌های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات، سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
 • کمپرسوری که از مبرد R410 استفاده می‌کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله‌ها انتقال می‌دهد و باعث بهبود سرمادهی می‌شود.

با توضیحات بالا به‌ صورت مختصر و مفید با گاز  R410a آشنا شدید و حالا در ادامه روش شارژ گاز R410A در کولرگازی را برای شما توضیح خواهیم داد.

تفاوت گاز R22 با گاز R410- نحوه شارژ گاز R410 در کولرگازی

آموزش نحوه شارژ گاز R410a در کولر گازی اینورتر

وقتی شما با کولر گازی اینورتر مواجه می‌شوید برای شارژ گاز R410a، دو حالت می‌‌تواند وجود داشته باشد:

 1. خالی بودن کولر از گاز به‌ طور کامل
 2. کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

روش اول : خالی بودن کولر از گاز به‌ طور کامل

اگر سیستم کاملاً فاقد گاز R410a بود بهترین روش برای شارژ گاز به‌ صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌‌شود.

مقدار گاز درج‌ شده روی برچسب فنی برای 5 متر لوله محاسبه‌ شده پس اگر در نصب کولر گازی شما مقدار لوله بیشتر از 5 متر استفاده‌ شده باشد باید به ازای هر متر لوله بیشتر، 20 گرم گاز بیشتر هم به سیستم اضافه‌ کنید.

اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید می‌توانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار 110 PSI تا 120 PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی اواپراتور 27 درجه سانتی‌ گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور 25 درجه سانتی‌ گراد باشد توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌ صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کنید.

اولین کاری که می‌کنید این است که باید به برچسب فنی کولرگازی توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم مطمئن شوید، مانند تصویر زیر که می‌بینید یکی گاز آن را R410a معرفی کرده و دیگری گاز آن را R22 معرفی کرده است.

تفاوت برچسب کولرگازی با گاز R22 و کولرگازی با گاز R410

روش دوم : کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

زمانی که شما با سیستمی روبرو شدید که متوجه می‌شوید گاز آن براثر نشتی یا هر علت دیگر کم شده است بعد از پیدا کردن علت کمبود گاز باید آن را شارژ کنید.

با توجه به اینکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتی سیستم نشتی دارد شما دقیقا نمی‌‌دانید که چه مقدار از کدام گاز در سیستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌ شده است پس اصولی‌ ترین روش این است که اگر متوجه شدید 10% تا 15% بیشتر از گاز کل سیستم کم شده است حتماً باید تمام گاز را خالی کرده و دوباره آن را شارژ کنید ولی اگر کمتر از مقدار ذکر شده از سیستم گاز خالی‌ شده بود می‌ توانید آن مقدار را به صورت مایع اضافه کنید.

نحوه شارژ گاز R410 در کولرگازی

نتیجه گیری

با تمام این‌ها حالا می‌دانیم که گاز R410A کارامدتر، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارتر است. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت‌های مقرارتی اتخاذ شده است.

تفاوت گاز R22 با گاز R410؟ در نهایت می‌توانیم به صراحت اعلام کنیم که R410A برای یک کولرگازی کارامد تر بوده و بهتر عمل می‌کند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که از R410A استفاده می‌کند و اگر یک کولرگازی دارای گاز R22 دارید آن را با یک کولرگازی دارای گاز R410 جایگزین کنید. شارژ دستگاه یک کار تخصصی است و اگر شما قبلا این کار را انجام نداده اید و تخصصی در این زمینه ندارید، کار را به یک متخصص بسپارید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کولری را که دارای گاز R22 است، نمی توان با گاز R410 شارژ کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 46 میانگین: 4]

حتما ببینید

بهترین مارک کولر گازی‌ در سال 1402

بهترین مارک کولر گازی‌ در عرصه رقابت شرکت‌ها سعی می‌کنند هر ساله تکنولوژی‌های جدیدی را …

76 نظر

 1. لیلا

  سلام ممکنه کولر گازی ار ۲۲ بعد یک مدت خراب بشه؟

  یا سرمایشش کمتر بشه؟

  • سردبیر

   سلام و درود
   در صورت نشت گاز این مورد ممکن است رخ دهد دوست عزیز

 2. جواد

  سلام دوستان حتما راهنمایی کنید ممنون میشم من میخوام کولر تهیه کنم برای اهواز ولی واقعا میترسم چیزی بخرم که خراب بشه و بره تو تعمیر کولر تراست گاز 410 خوبه یا خیر یا برم کولر بدون گارانتی گاز 22 بگیرم ممنونم از راهنمایی شما

  • سردبیر

   سلام و عرض ادب
   گاز 410 که اشاره کردید مناسب بوده فقط دقت کنید مدلی که خریداری کردید T3 باشد.

 3. حمید

  آیا میتوان از لوله های لاستیکی مانند لوله های کولر خودرو در کولرهای گازی خانگی استفاده کرد ؟؟

 4. فراز

  سلام وقت بخیر
  دوستان حقیقتا من یه مدت میخوام کولر دو تیکه 36000هزار بخرم،چونکع متراژ خونه بالاست. و واقعا موندم چه مارکی بخرم، با این اوضاع فیک بودن کالاها یا اصلا گارانتی داشته باشع یا بدون گارانتی باشع ، گازشR22باشع یا R410 باشع اصلا گیر پاچ شدم حالا از دوستانی که واقعا میتونن کمک کن لطفا بنده رو راهنمایی کنید، ممنون میشم 🥰😍

 5. شهبازی

  سلام وقت بخیر . من یک کولر ۳۶ هزار گری جیماتیک دارم که یکم گاز کم کرده و تعمیر کار اوردم که گاز ۴۱۰ رو اشتباهی شارژ کرده . کلن سرما دهیش کم شده و بعد کل گاز رو خالی کردم و دوباره شارژ r22 زدم یک روز درست شد و دوباره سرماش باز دهی نداره علتش چی هست ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید ..
  ایا باید روغن کمپرسور عوض بشه یا چه کاری باید انجام داد تا درست بشه

  • سردبیر

   سلام و درود
   در حالت عادی نباید مشکلی پیش میومد ولی بررسی کنید ببینید کولرگازی نشتی نداره؟

  • حمیدرضا

   نشتی داره

  • فرهاد

   احتمال زیاد لوله مویی باید تعویض بشه

 6. محمد جلال

  سلام
  گاز r22 مارک های مخالفی داره؟
  بهترین مارک گاز r22 چیه؟

 7. پارسا

  با سلام من یک کولر گازی فوجی 18هزار دارم با گاز r410a
  امسال تابستان خریدم خیلی خوب بود یعنی قشنگ جواب میداد
  الان که زمستان اومده
  وقتی میزنم رو گرم اتاق کامل گرم میکنه وقتی اتوماتیک میپره دیگه بالا نمیاد اتاق کامل سرد میشه حدود ١ ساعت بعد بالا میاد چکار کنم؟؟؟

  • محمدعلی

   سلام و درود
   حالت اتوماتیک در حالت عادی بر اساس میزان دمای انتخاب شده بسته به سرمایش یا گرمایش اقدام می کند؛ به طور مثال اگر شما به وسیله ریموت دمای 30 درجه را انتخاب کرده باشید، کولر تا رساندن اتاق به این دما کار می کند اما پس از آن خاموش شده و زمانی که دوباره دما به زیر 30 درجه برسد کولر شروع به کار می کند.
   جهت رفع این مشکل دمای موردنظرتان را با ریموت کمی بیشتر بالا ببرید. البته چون با برند فوجی زیاد آشنایی نداریم با یک سرویس کار حتماً مشورت کنید.

 8. Kio

  سلام یه کولر گازی با گاز ار٢٢ دارم بعد مدت حدوداً یک ماه سرماش کم شد ولوله باریک برفک زد بااطلاع از اینکه گاز ندارد گاز مایع زدم به کولر یعنی همان گاز بوتان الان هیچ مشکلی نداره وهروقت گازش کم میشه بازم شارژش میکنم خیلی ارزون واسان 🙃

  • مهدی

   خطرناکه فقط زمان تعمیر به تعمیراتی بگوو یوقت باعث خسارت نشه

  • مهدی

   بعد از یک سال کولر رو بنداز بره . گاز بوتان خورنده مس میباشد . به یک سال نمیرسه سر ۶ ماه کل دستگاهت سوراخ سوراخ میشه و نمیشه نشتی کولر رو گرفت . یعنی اینهمه مهندس اندازه شما عقلشون نمیرسه که به جای گاز فریون گاز بوتان بزنن ؟ کار اشتباهتون رو تبلیغ نکنید که چند نفر دیگه دنبال راه شما اینکارو بکنن وبعد از ۶ماه مجبور به خریدن یکدستگاه نو بشن

 9. نیما

  سلام
  کولر گری جی ماتیک با گاز r22 خریدم
  سرمای خوبی نداره. خواستم ببینم میشه کلا گازشو با گاز بهتری مثل همین ۴۱۰ تعویض کنم یا نه
  ممنون

  • ارمان

   درود برشما
   لطفا با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *