مزایا و معایب گولرگازی اینورتر | معرفی بهترین کولرگازی های اینورتر

مزایا و معایب گولرگازی اینورتر

اگر قصد خرید کولرگازی را دارید به احتمال زیاد اینورتر را شنیده اید و هنگام مشورت برای خرید، فروشنده‌ها خرید گولرگازی اینورتر یا کم مصرف را به شما پیشنهاد کرده اند. اینورتر تکنولوژی جدیدی در کولرهای گازی است که مصرف برق را در این دستگاه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش داده است. ما در این مطلب از سلام‌ بابا قصد داریم به شرح همه مزایا و معایب گولرگازی اینورتر بپردازیم که مطمئنا مزایای ان بیشتر از معایبش است. پس اگر قصد خرید کولرگازی را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

مزایا و معایب گولرگازی اینورتر

در مزایا و معایب گولرگازی اینورتر، ابتدا مزیت های تکنولوژی اینورتر و سپس مزیت های کولرگازی اینورتر را بیان می کنیم.

مزیت های تکنولوژی اینورتر 

 • از اینورتر به منظور عاملی برای تنظیم سرعت موتور استفاده می‌شود.
 • با استفاده از تکنولوژی اینورتر میتوان بدون نیاز به کنتاکتور، به سهولت تمام، جهت دور موتور را تغییر داد.
 • اینورتر با کاهش ضربه های مکانیکی به طول عمر مفید قسمت مکانیکی بسیار کمک می‌کند.
 • گاز مصرفی در این کولرها گاز R410a است که بسیار سردتر از گازهای مصرفی کولرهای قدیمی بوده که گاز آن‌ها R22 می‌باشد.
 • فعالیت مهم‌تری که اینورتر دارد این است که جلوی افزایش ولتاژ را می‌گیرد و بدین ترتیب به عنوان کنترلگر ولتاژ عمل کرده و برای حفاظت از دستگاه یک نیاز ضروری است.
 • اینورتر کمک زیادی به دستگاه در هنگام راه‌اندازی می‌کند. به این صورت که با وجود اینورتر عامل‌های ضربه زننده به دستگاه هنگام راه اندازی به قسمت‌های کوپلینگ‌ها، گیربکس‌ها، تسمه‌ها ، زنجیرها و دیگر بخش‌ها حذف شده و این موجب طول عمر بیشتر کولرگازی می‌شود.
 • برای اینکه بخواهیم موتور را بدون نیاز به قطع و وصل کردن برق، خاموش و روشن کنیم، میتوانیم از اینورتر استفاده کنیم.
 • در مواردی که موتور به صورت نوسانی به صورت راست گرد و چپ گرد در حال فعالیت است و در این زمان خاموش می‌شود ، اینورتر وارد عمل شده و از گرم شدن اضافی کولر جلوگیری می‌کند و بدین طریق جلوی گرم شدن بیش از حد کولر را می‌گیرد.
 • در استفاده از موتورهای الکتریکی عموما نیاز به برق سه فاز یعنی 380 ولت است، اما با وجود تکنولوژی اینورتر برق تکفاز 220 ولت، برای راه اندازی دستگاه کافی است. و این به این معنی است که شما می‌توانید با استفاده از برق خانگی به راحتی یک موتور سه فاز را در شرایط معمولی راه اندازی کنید.

مزایای کولرگازی اینورتر

 • مصرف انرژی یا برق بسیار کمتر نسبت به مدل‌های بدون اینورتر
 • کمتر بودن سر و صدای خیلی کمتر نسبت به مدل‌های بدون اینورتر
 • کولرگازی اینورتر پس از سرد کردن اتاق و رسیدن به دمای مطلوب، سرعت موتور را تعدیل می‌کند در نتیجه موجب نوسان کم در دمای محیط می‌شود.
 • کولرگازی اینورتر از گاز R410 استفاده می‌کند که مثل گاز R22 که در مدل‌های قدیمی استفاده می‌شود، لایه ازن را تخرب نمی‌کند و ضرری برای محیط زیست ندارد.
 • طراحی زیباتر و طول عمر بیشتر

مزایا و معایب گولرگازی اینورتر

در مزایا و معایب گولرگازی اینورتر، ابتدا عیب های تکنولوژی اینورتر و سپس عیب های کولرگازی اینورتر را بیان می کنیم.

معایب تکنولوژی اینورتر 

این عیب ها معمولا با احتیاط و استفاده درست قابل اصلاح یا قابل پیشگیری هستند. این عیب ها کمی تخصصی و ممکن است برای همه قابل درک نباشد بنابراین عیب های کولرگازی اینورتر را بعد از این دو مورد بیان کردیم.

1-رزونانس سازه ای

شرایط رزونانس و نویز ایجاد شده توسط اینورتر می‌تواند موجب لرزش بیش از حد شود که به نوبه خود بطور بالقوه برای تجهیزات و محیط مضر است.

2-دینامیک روتور

ریسک عامل چرخشی که با سرعت جانبی بحرانی می‌شود، با برنامه کاربردی اینورتر افزایش پیدا می‌کند. سرعت های جانبی بحرانی زمانی اتفاق می‌افتد که تحریک سرعت اجرا با یکی از فرکانس های طبیعی جانبی روتور همزمان شود. و اگر درست تنظیم نشود ممکن است در عملکرد دیگر دستگاه های منزل اختلال ایجاد کند.

ملاحظات اضافی برای اینورترها

احداث و نصب اینورترها مستلزم دقت زیاد و برنامه کاربردی و طراحی است.

اینورترها می‌توانند با اغلب موتورهای موجود در ایران و اروپا و دیگر مناطق تطبیق پیدا کنند که از شبکه 400 ولت استفاده می‌کنند. با اینحال، بطور معمول این موردی است که در آمریکا وجود دارد و در دیگر مناطق، ولتاژ شبکه معمولا از 440 ولت بیشتر است. به همی دلیل، نیاز به موتور مبدل است.

معایب کولرگازی اینورتر

 • قیمت زیاد 

کولرگازی اینورتر نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر و بدون اینورتر قیمت بالاتری دارد و شاید برای عده ای از افراد هزینه بسیار بالایی باشد و از عهده ان برنیایند.

 • هزینه زیاد نصب و تعمیر و نگهداری

نصب و تعمیر کولرگازی اینورتر به دانش بیشتر و متخصص نیاز دارد و نسبت به مدل‌های قبلی هزینه بیشتری دارد. و حتی ممکن است با کمبود قطعات ان در هنگام تعمیر مواجه شوید.

و در اخر : شاید این سوال برای شما پیش امده باشد که ایا امکان دارد روی کولرگازی قدیمی اینورتر نصب کرد؟ باید با قطعیت بگوییم که همچین امکانی وجود ندارد و اگر می خواهید از این تکنولوژی استفاده کنید حتما باید یک کولرگازی اینورتر تهیه کنید.

ما در این مطلب مزایا و معایب گولرگازی اینورتر از سلام‌ بابا ، مهم ترین مزیت های کولرگازی اینورتر را شرح دادیم. اگر در این باره سوال یا نظری دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.

منبع : electromarket

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.