بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ CU8000

تلویزیون سامسونگ CU8000

شرکت سامسونگ همواره از پیشروترین شرکت ها در تولید تلویزیون هوشمند بوده و محصولات این برند همواره با استقبال خوبی از طرف مصرف کنندگان همراه است. در این مقاله قصد داریم به بررسی محصول تازه معرفی شده این شرکت یعنی تلویزیون سامسونگ CU8000 بپردازیم.

تلویزیون سامسونگ CU8000 یکی از مدل‌های سطح پایه در سری 2023 سامسونگ است که جایگزین مدل BU8000 شده است. این محصول از سری تلویزیون های Crystal UHD سامسونگ است که بالاتر از CU7000 سامسونگ قرار دارد. این مدل با دیگر مدل های سطح پایه مانند Sony X80K و LG UQ8000 از دیگر برندها رقابت می کند. اما شایان ذکر است که این تلویزیون یک مدل ساده است که فاقد ویژگی هایی مانند نرخ نوسازی متغیر (VRR) و پشتیبانی از HDMI 2.1 است. پردازنده این تلویزیون از پردازنده کریستال 4K سامسونگ استفاده می کند که برای اولین بار در سال 2020 معرفی شد و برای ارائه ارتقاء کیفیت تصویر طراحی شده است. این تلویزیون از سیستم عامل تایزن 2023 سامسونگ پشتیبانی می کند و اکثر ویژگی های مدل های پیشرفته را ارائه می کند. این دستگاه نیز دارای همان کنترل از راه دور عالی مدل‌های گران‌ تر مانند سامسونگ S95C می باشد و همچنین از کنترل‌های صوتی پشتیبانی می‌کند و می توانید به راحتی محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنید. 

به طور کلی، تلویزیون سامسونگ CU8000 عملکرد بسیار مناسبی دارد. این محصول برای تماشای فیلم در اتاق های تاریک بسیار عالی می باشد زیرا دارای طبف رنگی گسترده ای استو برای محتوای HDR نیز مناسب است. همچنین برای نمایش های تلویزیونی نیز مناسب می باشد و دارای وضوح بسیار خوبی هم می باشد. این تلویزیون برای تماشای ورزش نیز امتیاز قابل قبولی دارد اما برای عملکردهای سریع به دلیل زمان پاسخ دهی کم، تار می شود. بنابراین به دلیل زاویه دید باریکی که دارد بیشتر برای افرادی که جلو تلویزیون می نشینند مناسب است. CU8000 به عنوان یک تلویزیون بازی نیز مناسب است. زیرا تأخیر ورودی بسیار کمی در حالت بازی دارد و حالت بازی بر کیفیت تصویر تلویزیون تأثیر منفی نمی گذارد. همچنین در ارتقاء رزولوشن پایین تر به خوبی کار می کند بنابراین برای کنسول های بازی قدیمی تر عالی به نظر می رسد. طیف رنگی HDR  این محصول برای تماشای جدیدترین فیلم ها کاملا مناسب است. برای اجرای جدیدترین بازی های دارای HDR نیز بسیار مناسب عمل می کند. همچنین از نظر مانیتور و صفحه نمایش امتیاز قابل قبولی دارد و برای یک مانیتور رایانه شخصی مناسب است. 

جمع امتیازات تلویزیون سامسونگ CU8000 ( امتیاز از 10 میباشد)
امتیاز کلی: 7.4 امتیاز فیلم: 8.2
نمایش تلویزیون: 7.1 ورزش: 6.5
بازی های ویدیویی: 7.4 فیلم اچ دی آر: 7.6
بازی اچ دی آر: 7.5 مانیتور: 6.7

تفاوت بین اندازه ها و انواع سایز

مدل های 43 ، 50 ، 55 ، 65 و 75 اینچی از حداکثر نرخ تازه سازی یکسانی برخوردارند و همچنین از نظر پشتیبانی از نرخ تازه سازی متغیر نیز همانند هم هستند اما مدل 85 اینچی با بقیه متفاوت است و حداکثر نرخ تازه سازی 120 هرتز دارد و از  نرخ تازه سازی متغیر  نیز پشتیبانی می کند.

اندازه مدل حداکثر نرخ تازه سازی پشتیبانی از VRR
43″ UN43CU8000 60Hz خیر
50″ UN50CU8000 60Hz خیر
55″ UN55CU8000 60Hz خیر
65″ UN65CU8000 60Hz خیر
75″ UN75CU8000 60Hz خیر
85″ UN85CU8000 120Hz بله (FreeSync Premium)

طراحی ظاهری تلویزیون سامسونگ CU8000

تلویزیون سامسونگ CU8000 از نظر طراحی برای یک مدل پایه بسیار خوب به نظر می رسد و دارای پایه های صاف زیر تلویزیون می باشد که پایه های آن همانند مدل AU8000 2021 است و همچنین یک تلویزیون باریک با حاشیه های نازک و ظاهری عالی است.

پایه نگهدارنده

پایه نگهدارنده

این تلویزیون دارای دو پایه پلاستیکی صاف است که به خوبی تلویزیون را نگه می دارد. این پایه ها با دو حالت ارتفاع را تنظیم می کنند.یک حالت آن به این صورت است که اندازه پایه در تلویزیون 65 اینچی، 42.6 اینچ در 11.1 اینچ است که در این حالت می توان ساندبارها را در زیر صفحه قرار داد. در حالت دیگر صفحه به میز نزدیک تر می باشد و ارتفاع آن 2.01 در 3.03 اینچ می باشد.

قسمت پشتی تلویزیون

پشت تلویزیون

این تلویزیون دارای پایه دیواری 400*300 VESA می باشد. پشت تلویزیون پلاستیکی است و دارای خطوط افقی حکاکی شده است که تقریباً مشابه مدل AU8000 می باشد. این تلویزیون از نظر مدیریت کابل ضعیف می باشد اما می‌توانید کابل‌ها را از طریق کانال‌های کابلی در پشت تلویزیون وصل کنید. درگاه‌های ورودی درون یک بریدگی در پشت تلویزیون قرار می‌گیرند و یک پورت هم مستقیماً روی پنل پشتی قرار دارد، اما اگر تلویزیون به دیوار نصب شده باشد، دسترسی به آن‌ها بسیار سخت می‌شود.

ضخامت و حاشیه

حاشیه

این تلویزیون دارای ضخامتی به اندازه  2.8 سانتی‌متر است که بسیار نازک است و زیبایی تلویزیون را چندبرابر می کند. همچنین حاشیه بسیار کمی دارد که 0.9 سانتی‌متر است و این تلویزیون را تبدیل به یک نمایشگر تمام صفحه کرده است.

کیفیت ساخت

کیفیت ساخت

تلویزیون سامسونگ CU8000 دارای کیفیت ساخت خوبی است. این دستگاه کاملاً از پلاستیک ساخته شده است. این تلویزیون دارای مقدار زیادی لرزش است و اگر گوشه ای از تلویزیون را تکان دهید، کل پنل تکان می خورد. حتی پنل پشتی تلویزیون هم تکان می خورد به شیوه ای که انگار به درستی وصل نشده است. به طور کلی می توان گفت که از نظر کیفیت ساخت نسبت به AU8000 و BU8000 کاهش کمی داشته است.

کیفیت تصویر

این تلویزیون دارای کیفیت تصویر 4K است. وضوح تصویر با توجه به فناوری‌هایی که در آن به کار گرفته شده است می‌تواند تصاویر را در شکل بسیار مطلوبی نمایش دهد.

کنتراست

کنتراست تلویزیون سامسونگ CU8000

نسبت کنتراست نسبت بین روشنایی روشن ترین رنگ (سفید) و تیره ترین رنگ (مشکی) است که تلویزیون می تواند تولید کند. نسبت کنتراست بالاتر به این معنی است که تلویزیون می تواند سیاهی عمیق تری را نمایش دهد و کیفیت کلی تصویر را بهبود می بخشد، به خصوص هنگام تماشای محتوا در اتاق های تاریک. برخی از فناوری های پنل در داشتن نسبت کنتراست بالا بهتر از سایرین هستند. تلویزیون سامسونگ  CU8000 نسبت کنتراست خوبی دارد، مشابه سامسونگ AU8000 2021 می باشد. بنابراین این تلویزیون دارای رنگ مشکی عمیق است و برای تماشای فیلم در یک اتاق تاریک مناسب می باشد.

روشنایی SDR و HDR

HDR

روشنایی SDR تلویزیون CU8000 مناسب است. در شرایط نوری متوسط خوب عمل می کند اما به اندازه کافی روشن نیست که در یک اتاق با نور زیاد بر تابش نور غلبه کند. به طور کلی هیچ تغییر قابل توجهی در روشنایی با محتوای مختلف ایجاد نمی کند. روشنایی HDR متأسفانه زیاد مناسب نیست و به اندازه کافی روشن نیست که محتوای HDR را به درستی نمایش دهد. هایلایت های روشن برجسته نیستند و به طور کلی این تلویزیون تجربه HDR خوبی را ارائه نمی دهد.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری

تلویزیون سامسونگ  CU8000 یکنواختی خاکستری مناسبی دارد. اما کناره های صفحه نمایش تلویزیون تیره تر از مرکز آن است و همچنین برخی مشکلات یکنواختی آشکاری در آن  وجود دارد. همچنین صحنه‌هایی که نزدیک به محتوای تاریک هستند بهتر عمل می‌کنند.

یکنواختی مشکی

یکنواختی مشکی

مدل سامسونگ  CU8000 دارای یکنواختی مشکی مناسبی می باشد. اما مقدار محسوسی از هاله در صفحه سیاه وجود دارد، و از آنجایی که صفحه نمایش خیلی یکنواخت نیست، در صحنه های تاریک باعث حواس پرتی می شود.

طیف رنگ و حجم رنگ

طیف رنگ تلویزیون سامسونگ CU8000

تلویزیون سامسونگ  CU8000 دارای طیف رنگی بسیار خوبی است و فضای رنگی DCI-P3 را پوشش می دهد. رنگ های قرمز آن اشباع نشده است و دقت رنگ آن برای رنگ های کمتر اشباع شده بسیار پایین است. اما به طور کلی، محتوای HDR در این تلویزیون رنگارنگ و پر جنب و جوش به نظر می رسد. دارای پوشش کافی از Rec گسترده تر است. همچنین حجم رنگ در این مدل مناسب است، به خصوص در فضای رنگی DCI-P3، که رایج ترین فضای رنگی برای محتوای HDR است. این تلویزیون رنگ های تیره تر را به خوبی نمایش نمی دهد. رنگ آبی اشباع شده را نمایش می دهد اما برای رنگ های سبز و قرمز محدود عمل می کند. همچنین در پوشش گسترده تر Rec نیز ضعیف عمل می کند اما به طور کلی برای یک مدل پایه مناسب است.

بازتاب نور و زاویه دید

بازتاب نور تلویزیون سامسونگ CU8000

کنترل بازتاب تلویزیون مناسب است. اما با توجه به اینکه این تلویزیون خیلی روشن نمی شود، بهتر است آن را در اتاق روشن یا در مقابل منبع نور روشن قرار ندهید.

پیکسل

پیکسل

تلویزیون سامسونگ  CU8000 از طرح بندی زیرپیکسلی BGR (آبی-سبز-قرمز) به جای چیدمان سنتی RGB استفاده می کند. برای محتوای ویدیویی یا بازی، این مشکلی ایجاد نمی کند، اما برای استفاده از مانیتور رایانه شخصی، می تواند مشکل ساز باشد زیرا می تواند بر وضوح متن تأثیر بگذارد.

حرکت

زمان پاسخ دهی

تلویزیون سامسونگ CU8000 زمان پاسخگویی ضعیفی دارد، به وضوح نسبت به مدل سامسونگ AU8000 و BU8000 تنزل داشته است. زمان پاسخ آهسته منجر به تاری زیادی در حرکت می شود، بنابراین برای حرکت های سریع در ورزش یا بازی، ایده آل نیست. همچنین این تلویزیون در انتقال صفحات تاریک نیز ضعیف عمل می کند.

سرعت تازه سازی VRR

متأسفانه این تلویزیون از هیچ فناوری نرخ نوسازی متغیر پشتیبانی نمی کند. اما توجه داشته باشید که نوع 85 اینچی CU8000 سامسونگ از FreeSync Premium در کنار نرخ تازه سازی 120 هرتز پشتیبانی می کند.

ورودی ها

این تلویزیون هنگام استفاده در حالت بازی، تاخیر ورودی بسیار کمی دارد. همچنین توجه داشته باشید که نوع 85 اینچی CU8000 سامسونگ از پهنای باند HDMI 2.1 پشتیبانی می کند. اندازه های کوچکتر به پهنای باند HDMI 2.0 محدود می باشند. تلویزیون سامسونگ CU8000 به پهنای باند HDMI 2.0 محدود است اما دارای eARC است. این به شما امکان می دهد صدای بهتری نسبت به اتصال ARC مانند Dolby Atmos از طریق TrueHD عبور دهید. متأسفانه، تلویزیون از DTS پشتیبانی نمی کند.

کیفیت صدا

در کل پاسخ فرکانسی تلویزیون خوب است. بلندگوها نازک به نظر نمی رسند و بیس زیادی تولید نمی کنند. صدای تلویزیون در سطوح متوسط به خوبی متعادل می شود اما با افزایش صدا به تدریج بدتر می شود. در حداکثر صدا، که خیلی بلند نیست، تلویزیون صدای خوبی ندارد، بنابراین این تلویزیون برای یک محیط آرام مناسب تر است. عملکرد اعوجاج مناسب است. این یک پیشرفت واضح نسبت به AU8000 و BU8000 سامسونگ است، به خصوص در حداکثر صدا، که در آن این تلویزیون به طور قابل توجهی بهتر از مدل های قبلی خود عمل می کند. 

ویژگی های هوشمند

رابط کاربری

رابط کاربری تلویزیون سامسونگ CU8000

این تلویزیون با نسخه 2023 سیستم عامل اختصاصی تایزن سامسونگ عرضه شده است، اما در مقایسه با مدل‌های گران‌تر مجموعه ویژگی‌های کمتری دارد. اجرای تایزن سامسونگ CU8000 دارای MultiView است و در کل استفاده از آن بسیار آسان است. شایان ذکر است همانند اکثر تلویزیون ها، تبلیغات در صفحه اصلی وجود دارد و شما نمی توانید آنها را غیرفعال کنید. 

برنامه ها و ویژگی ها

برنامه ها و ویژگی ها تلویزیون سامسونگ CU8000

فروشگاه برنامه های سامسونگ دارای مجموعه ای چشمگیر از برنامه ها است که به شما امکان دسترسی به تمام سرویس های پخش اصلی را می دهد.

ریموت کنترل

ریموت کنترل تلویزیون سامسونگ CU8000

تلویزیون سامسونگ  CU8000دارای یک کنترل از راه دور مینیمالیستی عالی است. این ریموت دارای یک باتری قابل شارژ است که می توانید آن را از طریق USB-C یا برق خورشیدی شارژ کنید. همچنین دارای دکمه هایی برای سرویس های پخش محبوب است و کنترل صوتی آن به شما امکان دسترسی به Bixby و Alexa را می دهد و می‌توانید از آن بخواهید تنظیمات را تغییر دهد، ورودی‌ها را تغییر دهد و به سؤالات اساسی که دارید پاسخ دهد، اما متأسفانه همچنان نمی‌تواند محتوای درون برنامه‌ها را جستجو کند. علاوه بر این یک دکمه در سمت راست زیر تلویزیون وجود دارد که می توانید به وسیله آن تلویزیون را روشن یا خاموش کنید، صدا را تغییر دهید، کانال ها را تغییر دهید و ورودی ها را انتخاب کنید.

لوازم جانبی

لوازم جانبی تلویزیون سامسونگ CU8000

لوازم جانبی این تلویزیون شامل موارد زیر می باشد:

  • کنترل از راه دور
  • کابل برق
  • کلیپ برای مدیریت کابل 
  • راهنمای استفاده 

در مشخصات این تلویزیون ذکر شده که مقدار برق مصرفی آن در صورتی که تنظیمات تلویزیون در حد وسط قرار داشته باشند، حدود 58 وات انرژی مصرف می‌کند اما چنانچه این تنظیمات از قبیل روشنایی، میزان حجم ولوم صدا و… روی حداکثر قرار داشته باشد، نهایتاً 147 وات برق مصرف می‌کند.

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت نقاط ضعف
محتوای با کیفیت پایین را به خوبی ارتقاء می دهد

فاقد ویژگی های کاهش نور موضعی است

لرزش را از منابع 24P حذف می کند در SDR و HDR خیلی روشن نمی شود

دارای طیف رنگی گسترده

دقت پیش کالیبراسیون ضعیف دارد

مقیاس های با وضوح پایین را به خوبی ارتقاء می دهد

از صدای DTS پشتیبانی نمی کند

در حالت بازی تاخیر ورودی کم دارد

زاویه دید باریک دارد

نمونه‌برداری فرعی کروما 4:4:4 را نمایش می‌دهد

حرکت های سریع در آن تار است
  محدود به 60 هرتز است و از VRR پشتیبانی نمی کند
  نمایه رنگ نادرستی دارد

جمع بندی

تلویزیون سامسونگ مدل CU8000  یک مدل سطح پایه با امکانات مناسب می باشد و برای استفاده خانگی و فیلم و سریال بسیار مناسب می باشد.  به طور کلی می‌توان گفت که این تلویزیون یک تلویزیون عالی با  امکانات خوب و مناسب برای کارهای روزمره است که از لحاظ قیمتی نیز به صرفه و مناسب است. سامسونگ این تلویزیون را در سایزهای 43، 50،  55، 65، 75 و 85 به بازار عرضه کرده که می‌تواند مناسب سالن‌های مختلف با ابعاد مختلفی باشد. همچنین تلویزیون سامسونگ CU8000 از کیفیت تصویر 4K برخوردار بوده و  نسبت کنتراست مناسبی نیز ارائه می‌دهد و از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار است. شما برای خرید محصول فوق می توانید به سایت فروشگاه سلام بابا مرجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید و همچنین برای دریافت اطلاعات و راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و لذت داشتن خریدی امن را تجربه کنید. همچنین می توانید برای دیدن مطالب بیشتر به صفحه اصلی وبلاگ سلام بابا مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.