بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80B

تلویزیون سامسونگ Q80B از تلویزیون‌هایی بوده که سامسونگ در سال 2022 آن را در نمایشگاه CES به بازارهای جهانی معرفی کرد. در این تلویزیون مدل Q80B، سامسونگ از جدیدترین و به روزترین امکانات برای ساخت یک نمایشگر موفق استفاده کرده که یقینا با نگاهی کلی و جامع به خوبی می‌تواند نظر خریداران را به خودش جلب کند. سامسونگ این تلویزیون را در سایزهای متنوع 50 ، 55 ، 65 ، 75 ، و 85 اینچ معرفی کرده است که کاربر به خوبی و مطابق محیط کار یا منزل سایز مورد نظرش را انتخاب کند. سامسونگ در این تلویزیون از پنل نوع ADS و IPS استفاده کرده که از زاویه دید بسیار عالی برخوردار بوده و نسبت کنتراست آن نیز در پنل ADS قابل قبول و در پنل IPS تا دلچسپ نیست. در کل در یک نگاه کلی می‌توان گفت این تلویزیون از بالارده‌های بسیار مطلوب شرکت سامسونگ بوده که از امکانات خوبی مانند کیفیت تصویر 4K و نرخ نوسازی 120 هرتز همراه است که به می‌تواند مورد پسندتان واقع شود. پس در ادامه برای معرفی بیشتر تلویزیون سامسونگ مدل Q80B با ما همراه باشید.

نمره اجرایی در استفاده کلی 7.7نمره اجرایی در تماشای فیلم 7.2نمره اجرایی در برنامه‌های تلویزیونی 8.2نمره اجرایی در برنامه‌های ورزشی 8.0نمره اجرایی در بازی‌های ویدیویی 8.0نمره اجرایی در HDR ویدیو 7.1نمره اجرایی در HDR بازی 8.0نمره اجرایی در مانیتورینگ 8.7

با توجه به ارزیابی‌هایی که برای قابلیت‌های تلویزیون ال جی Q80B در موقعیت‌های گوناگون انجام شده‌ است می‌شود گفت که شما می‌توانید این محصول را برای استفاده‌های مختلفی به کار بگیرید. این تلویزیون دارای زاویه دید گسترده و نسبت کنتراست ضعیفی است. اما در کنار آن از نظر بازتاب نور در برابر تابش عملکرد ضعیفی ندارد. این تلویزیون در سایزهای مختلف تفاوت دارد به گونه‌ای که در سایز 50 اینچ از امکانات کمتری برخوردار است همچنین پنل نیز در سایز 50 و 85 اینچ متفاوت بوده، همچنین سری Q از نظر ارتباطی نیز دارای درگاه‌های زیادی هستند که شامل 4 درگاه HDMI2.1 و سیر درگا‌ها مانند خروجی اوپتیکال و USB ، LAN است. در کنار آن رابط‌های بیسیم بلوتوث و وایفا هم وجود دارند. سیستم عامل نیز دارای امکانات جدید و کاملا به روزرسانی شده بوده و شما امکان دسترسی به انواع برنامه‌ها را دارید. وجود نرخ نوسازی متغیر نیز می‌تواند برای اجرای کنسول‌های بازی عالی باشد.

این تلویزیون برای نمایش فیلم نسبتا مطلوب است و اگر نور محیط کافی باشد یقینا نمایش با آن لذت بخش خواهد بود اما در محیط‌های تاریک انتظار نداشته باشید که این تلویزیون نمایش خیره کننده‌ای داشته باشد. برای تماشای دسته جمعی نیز گزینه ماسبی است چون در آن از پنل تصویر IPS و ADS استفاده شده که می‌تواند محیط را از نظر تصویر به خوبی پوشش دهد. روشنایی SDR نیز در حد بسیار خوبی بوده که می‌تواند نمایش را در هنگام تابش شدید نور بسیار بهتر کند و بازتاب فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

اصلی‌ترین موارد استفاده تلویزیون‌ها دسترسی به برنامه‌های شبکه‌های کابلی است؛ و در نظر داشته باشید این امر فقط با یک رابط کاربری عالی مانند تایزن محقق می‌شود. همچنین شما به واسطه قابلیت SDR درون تلویزیون Q80B امکان این را خواهید داشت تا در طول روز و یا در محیط‌هایی که روشنایی زیادی وجود دارد، با کیفیت و وضوح بالا تصاویر را تماشا کنید. روشنایی صفحه نمایشگر این تلویزیون به خوبی با توجه به نور محیط تنظیم می‌شود و این به واسطه قابلیت HDR10+ موجود در آن صورت میگیرد. نکته دیگری که می‌تواند این محصول را برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی مناسب به شمار آورد، زاویه دید گسترده آن است. با توجه به زاویه نمایش و یا دید گسترده این محصول، شما می‌توانید به شکل گروهی بدون افت کیفیت با توجه به مکان قرارگیری نسبت به تلویزیون، برنامه‌ها را تماشا کنید. همچنین باید بدانید به لطف پردازنده کوانتومی موجود در این تلویزیون مانند نسل قبلی قابلیت ارتقای کیفیت در محتوای پخش شده همچنان در دسترس است و شما می‌توانید با نور زیاد و زاویه دید گسترده و تصوایر با کیفیت از تماشای برنامه‌های تلویزیونی در یکم نمایش گروهی لذت ببرید. در نظر داشته باشید همچنان مشکل نمایش رنگ‌های مشکی خالص دیده می‌شود که در محیط‌های تاریک در هنگام پخش موجب افت کیفیت می‌گردد.

با در نظر گرفتن قابلیت‌هایی همچون غلبه بر نور محیط، افزایش کیفیت محتوای نمایش داده شده و همچنین زاویه دید گسترده و پنل‌های ADS و IPS باید بدانید که تلویزیون Q80B برای تماشای رویدادهای ورزشی به صورت دسته جمعی گزینه‌ای فوق‌العاده است. باید بدانید این تلویزیون با توجه به زمان پاسخگویی کوتاه خود می‌تواند بدون هیچ وقفه‌ای برنامه‌ها و مسابقات را برای شما به نمایش درآورد. این ویژگی باعث می‌شود تا در لحظه از برنامه ورزشی خود لذت ببرید. در کنار این از نظر توان صوتی نیز بسیار عالی بوده و می‌تواند به خوبی محیط‌های بزرگ را از نظر صوتی پوشش دهد.

Q80B از تلویزیون هایی است که برای بازی می‌تواند گزینه بسیار مطلوبی باشد، چون که دارای درگاه‌های HDMI با پهنای باند 2.1 بوده و در کنار آن از نرخ نوسازی متغیر 120 هرتزی برخوردار است که نمایش را برای شما فوق‌العاده می‌کند، تا جایی که تأخیر در ورودی به حداقل می‌رسد و نمایش تصویر و حرکت صحنه‌ها کاملا روان خواهد بود. این تلویزیون در عین حال این که گزینه‌ای بسیار مطلوب برای کنسول‌های بازی است نمی‌تواند بهترین گزینه باشد چون در محیط‌های تاریک در هنگام نمایش صحنه‌های تاریک دید کمتری نسبت به بسیاری از نمایشگرهای دیگر دارد.

می‌توان گفت عملکرد Q80B در نمایش محتوای HDR گزینه نسبتا مطلوبی است. این تلویزیون طیف وسیعی از فضای رنگی را پوشش می‌دهد و صفحه آن نوردهی خوبی دارد که باعث می‌شود تمام برجستگی‌ها نمایان شوند. اما از آنجا که از یک پنل ADS و IPS استفاده می‌کند، نسبت کنتراست آن پایین است و همین باعث می‌شود رنگ‌های مشکی به خاکستری متمایل شوند. همچنین در آن از فناوری Dolby Vision استفاده نشده که موجب می‌شود فرمت HDR کامل اجرا نشود و محتوا دلچسب نباشد. 

تلویزیون سامسونگ Q80B در اجرای بازی‌های HDR عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد که دلیل آن به تأخیر در ورودی کم، نرخ پاسخگویی بسیار سریع، پنل ۱۲۰ هرتزی و پشتیبانی از VRR مربوط می‌شود. به تعبیر کارشناسان روشنایی HDR و طیف رنگی خوب می‌تواند یک گیمر را محسور خودش کند یه گونه‌ای که از اجرای بازی با استفاده از آن نهایت لذت را ببرد.

شما این امکان را خواهید داشت تا بدون هیچ گونه محدودیتی از صفحه نمایش تلویزیون Q80B به عنوان مانیتور کامپیوتر در بهترین حالت بهره بگیرید زیرا این تلویزیون یک گزینه بسیار عالی به عنوان مانیتور است. با توجه به زاویه دید گسترده و امکان نمایش با کیفیت تصاویر می‌توان گفت این مدل انتخاب مناسبی است. قابلیت جالب توجه دیگر در این بخش این است که شما می‌توانید با تاخیر بسیار کم اطلاعات ورودی و خروجی را مشاهده کرده و یا اعمال نمایید. با توجه به این قابلیت شما می‌توانید کارهای کامپیوتری خود را با کیفیت بالایی با تلویزیون خود دنبال کنید. همچنین به لطف پنل موجود در آن و شناخت دقیق رنگ‌ها در تصویر، وضوح بسیار بالا و دقیق ارائه می‌گردد.

طراحی تلویزیون

Q80B تلویزیونی است که در سایزهای بسیار متنوعی ارائه شده که کاربر می‌تواند مطابق نیازش و محیط مورد نظر آن را انتخاب کند. گذشته از این بدنه تلویزیون به شکل باریکی ارائه شده که می‌تواند در نوع خودش بی‌نظیر باشد. در کل در انتخاب تلویزیون مورد نظرتان باید به همه جوانب آن دقت داشته باشید پس شما را همراه می‌کنم تا در ادامه با تلویزیون Q80B که یکی از تلویزیون‌های خوب سامسونگ است بیشتر و با جزئیات کار آن دقیق‌تر آشنا شوید تا انتخاب بهتری را تجربه کنید.

سبک

تلویزیون Q80B از نظر ظاهر بسیار عالی و در حد پرچم داران کمپانی سامسونگ طراحی شده است که به جرات می‌توان گفت در زیبا سازی منزل یا محیط کار شما می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد. Q80B از دسته تلویزیون‌های پایه وسط بوده و از ظاهر بسیار باریک و جذاب برخوردار است. در نظر داشته باشید در هنگام نمایش نیز تمام صفحه بودن آن بسیار به چشم می‌آید و زیبایی ظاهری آن را دو چندان بهتر می‌کند. جنس پایه‌ها و بدنه از نوع پلاستیک فشرده بوده که ظاهر آن را بسیار متفاوت کرده است.

پایه نگهدارنده

همان طور که می‌دانید در طراحی این تلویزیون از پایه‌ای در وسط آن استفاده شده، که فضای بسیار کمی را اشغال کرده است، که شما می‌توانید تلویزیون را بر روی آن در جهت‌های مختلفی بچرخانیت تا زاویه دید مناسب‌تری داشته باشید، اما با توجه به نوع ساخت آن و پلاستیکی بودن آن نمی‌توان آن را به عنوان بهترین پایه‌های موجود شناخت. همچنین پایه نگهدارنده موجود به قدر کافی بلند است و اشراف خوبی برای دیدن به تلویزیون بخشیده است و با توجه به بلندی آن این امکان به وجود آمده تا شما بتوانید انواع ساندبارها را در کنار آن قرار دهید بدون این که در دید شما مشکلی ایجاد کند. یکی از نکاتی که در این پایه دیده شده این است که بزرگ بودن آن برای سایزهای 55 و 50 اینچ در این تلویزیون، از نظر بسیاری از خریدارن تا حدودی زیبایی را از این دو سایز ربوده که البته باز این نیز بسته به سلیقه افراد است.

قسمت پشتی

پنل پشتی در تلویزیون Q80B با خطوط افقی به هم پیوسته طراحی شده است که از پایه تلویزیون به درگاه‌های ارتباطی منتهی می‌شوند و شما از طریق آن می‌توانید تمام کابل‌های موجود را به صورت منظم هدایت کنید. این قابلیت برای زمانی مناسب است که تلویزیون بر روی میز قرار گرفته باشد چون درگاه‌های ورودی در پشت تلویزیون قرار دارند. در حالت استفاده بر روی دیوار نیز با توجه به سطح یک دست تلویزیون استفاده از آن بسیار راحت بوده اما با توجه به این که درگاه‌های ارتباطی در قسمت پشت قرار دارند در این حالت دسترسی به آن‌ها بسیار دشوار است و یقینا شما را با مشکل مواجه می‌کند.

حاشیه و ضخامت

Q80B مانند بسیاری از تلویزیون‌های دیگر از حاشیه بسیار باریک 1.1 سانتی‌متری برخوردار است که زیبایی بسیار زیادی را به تلویزیون در هنگام پخش بخشیده چون در هنگام پخش شما صفحه نمایش بدون حاشیه و یک دست را بیننده هستید. این در حالی است که از نظر ضخامت نیز این تلویزیون نسبت به بسیاری از نمایشگرهای دیکر ضخیم‌تر بوده و ضخامت کلی آن 5.4 سانتیمتر است اما با توجه به صاف بودن قسمت مرکزی پشت تلویزیون در هنگام اتصال بر روی دیوار شما تلویزیون را بدون هیچ گونه کجی و لقی بر روی دیوار به صورت یک دست می‌بینید.

کیفیت ساخت

Q80B از نظر کیفیت ساخت بسیار مطلوب و با کیفیت است اما با این وجود نیز نمی‌تواند مانند تلویزیون‌های هم سطح خودش عملکرد درستی داشته باشد. یکی از مشکلات دیگر در آن حاشیه قوصی مانند در پنل پشتی است که اجازه اتصال کامل به دیوار را از تلویزیون گرفته است و همین باعث می‌شود تا در هنگام اتصال تلویزیون به دیوار شیارهای خنک کننده آن دیده شود و چهره زیبایی از تلویزیون در این حالت دیده نشود. از دیگر مشکلات آن می‌‎توان به پایه لرزان تلویزیون توجه داشت که در سایزهای بزرگ بیشتر به چشم می‌آید و بیشتر تکان می‌خورد و این می‌تواند نگران کننده باشد. اما از نظر بدنه به صورت کلی دارای بدنه صفت و محکمی بوده و قالب آن به شکل بسیار قوی چفت شده که می‌تواند در برابر ضربه مقاوم باشد. 

کیفیت تصویر

Q80B از نظر کیفیت تصویر از محصولات خوب شرکت سامسونگ بوده و از کیفیت تصویر 4K بهره‌مند است. این تلویزیون در نمایش رنگ‌های و تفکیک آن‌ها عملکرد بسیار خوبی دارد علل خصوص زمانی که نور محیط کافی باشد شما تصاویر را در بالاترین کیفیت بیننده هستید. یکی از مشکلات موجود در این تلویزیون نمایش رنگ مشکی است که خلوص کافی را در ارائه ندارد. هخمچنین در هنگامی که نور محیط زیاد باشد چون نیت روشنایی بالا است بازتاب نور مطلوب به نظر می‌رسد. همچنین با توجه به وضعیت پنل می‌تواند برای نمایش خانگی و گروهی بسیار گزینه خوبی باشد که یقینا موجب رضایت شما می‌شود.

کنتراست

Q80B با توجه به شرایط موجودش و وجود پنلی از نوع IPS این تلویزیون از نسبت کنتراست نسبتا ضعیفی برخوردار است. چون پنل‌های IPS به صورت عمده رنگ مشکی را ضعیف‌تر نشان می‌دهند به گونه‌ای که شما در صحنه‌های تاریک زمانی که نور کافی نباشد رنگ مشکی را خاکستری می‌بینید. همین موارد موجب شده تا این محصول عملکرد ضعیف‌تری را نسبت به مدل قبلی یعنی Q80A داشته باشد. در کل به جدیت می‌توان گفت در این ویژگی این تلویزیون از نمره مطلوبی برخوردار نیست و نمی‌تواند رضایت بخش باشد.

لوکال دایمینگ یا نوردهی موضعی

Q80B از تلویزیون‌هایی است که در حالت لوکال دایمینگ (نور دهی موضعی بر روی بخش‌های خاص از صفحه برای ارتقای رنگ‌های تیره) همچین برای اجرای بازی‌ها نسبت به حالت عادی در هنگام پخش فلیم تا حدودی ضعیف‌تر است که این نیز زیاد به چشم نمی‌آید. یکی از موارد دیگر که باید به آن اشاره کنیم کندی در صحنه‌هایی است که بسیار روشنایی بالای دارند. در این حالت مقداری صحنه‌های سریع در حال حرکت کندتر نمایش داده می‌شنود. در کل در حالت گیم روشنایی مقداری پایین‌تر از حالت عادی است تا این کندی موجود در صحنه‌ها نمایان نشود و تصویر در بهترین حالت قرار بگیرد. اما نکته جالب‌تر از همه این‌ها میزان روشنایی پایین‌تر نسبت به سری QN است چون در آن سری سامسونگ از صفحه نمایش‌های Mini LED استفاده کرده است. یکی از ایرادهای دیگری که در این مدل وجود دارد نمایش خاکستری رنگ مشکی در تاریکی است. همچنین با توجه به تست‌های انجام شده بر روی آن متوجه شدیم که در هنگام نمایش نقاط پرنور مانند ستاره در تاریکی ضعیف است و سیاهی بر روی نور موجود غلبه بیشتری دارد گذشته از این اگر تصویر در مدت زمان طولانی بدون حرکت بماند و و راکد باشد باعث روشن‌تر شدن گوشه‌ها و کناره‌های تلویزیون بیشتر از پیش می‌گردد. همچنین در هنگام پخش فیلم دور زیرنویس، هاله‌ای از رنگ زیرنویس شکل می‌گیرد و رنگ‌ها از هم پخش می‌شوند زیرا پیکسل‌ها توان پردازش تغیر با این سرعت را در محدوده کوچک ندارند و همین موجب پخش رنگ زیرنویس در اطرافش می‌گردد. در نظر داشته باشید در سایز 85 و 50 اینچ عملکرد این تلویزیون مطلوب‌تر است چون پنل مورد استفاده از نوع ADS بوده و کنتراست بالا تری نسبت به IPS دارد.

روشنایی SDR

در Q80B روشنایی SDR در حد عالی بوده و می‌تواند در زمانی که نور محیط کافی است نمایش بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای را از خودش ارائه کند. در روشنایی SDR قسمت‌های بزرگ مانند زمین فوتبال یا غیره روشنایی به دلیل وجود قابلیت HDR که یک تنظیم کننده خودکار در روشنایی است، محدود می‌شود. البته این حالت در زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ تصویر شما روی حالت گرم باشد. در نظر داشته باشید بهترین حالت برای تنظیم نور صفحه حالت دینامیک است در این حالت روشنایی در حداکثر ممکن قرار می‌گیرد و کنتراست تصویر نیز بهبود پیدا می‌کند. 

روشنایی HDR

روشنایی HDR در تلویزیون Q80B بسیار مطلوب است اما با با این حال نیز نمی‌تواند از نظر روشنایی عملکردی مانند Q80A را داشته باشد. روشنایی HDR در این تلویزیون در هنگام پخش در حالت عادی بسیار عالی است اما در هنگامی که اگر صحنه‌ها سریع شوند روشنایی موجود موجب می‌شود تا جزئیات کمتری را از تصویر بیننده باشید. در نظر داشته باشید این وضعیت برای زمانی است که تصویر بر روی حالت گرم تنظیم شده باشد می‌تواند مشکل ساز باشد. یکی از موارد دیگری که ما در این تلویزیون تست نموده‌ایم روشنایی HDR در حالت بازی است. در این حالت نیز کیفیت تصویر خوب و مطلوب به نظر می‌رسد. البته هر چند که جزئیات نسبت به حالت عادی نیز در این حالت کمتر دیده می‌شود، اما در حالت بازی رنگ‌ها بسیار دقیق‌تر از زمان پخش عادی هستند. 

یک نواختی خاکستری

حالت یک نواخت خاکستری در تلویزیون Q80B مطلوب است هر چند نا هماهنگی‌هایی وجود دارد. یکی از این وضعیت‌های نامطلوب تیرگی بیش از اندازه گوشه‌های صفحه نمایش است که به شکل قابل توجی دیده می‌شود و همین موجب شده تا مرکز تصویر روشن‌تر دیده شود. در نظر داشته باشید چنین وضعیتی در هنگام پخش برنامه‌هایی مانند فوتبال و حالت استفاده شخصی از نمایشگر به عنوان مانیتور خیلی به چشم می‌آید و تغیر رنگی در لبه‌ها احساس می‌شود به گونه‌ای که شاید لبه‌ها تیره‌تر نمایش داده شود. 

یک نواختی مشکی

در تلویزیون سامسونگ Q80B باید اعتراف کرد که یک نواختی مشکی بسیار نا امید کننده است، و این نیز دلیل نسبت کنتراست بسیار پایین موجود در تصویر است. این وضعیت به گونه‌ای است که اگر نقطه‌ای روشن در میان صفحه مشکی دیده شود روشنب آن منجر به سرمه‌ای شدن رنگ مشکلی موجود در تلویزیون می‌شود و این دلیل عمده اش کمبود نسبت گنتراست در تصویر این تلویزیون است. دقیقا داشته باشید نسبت کنتراست در سایزهای 50 و 85 اینچ Q80B بالاتر است و کیفیت تصویر مطلوب‌تری دارند. 

زاویه دید

یکی از نقاط قوت در این نمایشگر زاویه دید بسیار عالی است که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد به گونه‌ای که دیدن تصویر در رو به رو با دیدن تصویر در گوشه هیچ تفاوتی ندارد و شما به راحتی می‌توانید از سایزهای بزرگ آن نیز در سال‌های بزرگ برای نمایش گروهی استفاده کنید. Q80B این زاویه دید بسیار مطلوب را مدیون پنل به کار گرفته شده IPS است. که هم زاویه دید را بهبود بخشیده و هم می‌تواند مانند یک محافظ عمل کند. در نظر داشته باشید زاویه دید خوب برای اجرای کنسول‌های بازی نیز بسیار مهم و کاربردی است و می‌تواند فوق‌العاده موئثر باشد، علل خصوص زمانی که به صورت گروهی در حال اجرای یک گیم پلی مانند فوتبال هستید. 

کیفیت نمایش رنگ‌ها و کالیبراسیون

Q80B در کل از کیفیت بالا دقت بالایی در ارائه رنگ‌ها برخوردار است و دمای رنگ در حالت اتوامتیک بسیار عالی بوده شما می‌توانید به راحتی بیننده رنگ‌های متنوع در تصاویر مختلف باشید. یک ایراد جزئی که در ارائه تصویر دیده می‌شود این است که رنگ‌های روشن مایل به سفید کمی کم رنگ‌تر دیده می‌شوند و همین موجب شده سفیدی تصویر مقداری بیشتر باشد. با این حال با در نظر گرفته همه جوانب می‌توان گفت کیفیت رنگ‌ها در سامسونگ بسیار بالا است و رنگ‌های سفید کاملا سفید نشان داده می‌شوند.

نمایش و پخش محتوا در تلویزیون Q80B

همانطور که می‌دانید ما در Q80B از قابلیت‎‌های پخش برنامه و استفاده‌های مختلف این تلویزیون را برای شما شرح می‌دهیم تا با توجه به شرایط موجود تلویزیون مورد نظری که می‌خواهید خریداری کنید را باب میل خودتان انتخاب نماید. این محصول نیز در شرایط مختلفی توسط کارشناسان تست و بررسی شده است و شما می‌‎توانید با توجه به بررسی‌های موجود در باره Q80B هم با کارکردهای آن بیشتر آشنا شوید و هم خرید مطمئنی را انجام دهید، پس با ما در ادامه بررسی این تلویزیون همراه باشید.

زمان پاسخ گویی

Q80B دارای زمان پاسخ دهی بسیار عالی برای ارائه تصاویر است و در هنگام پخش تصویر به هیچ عنوان تأخیری احساس نمی‌شود و در کمترین زمان ممکن پیکسل‌ها به راحتی تغیر رنگ داده و تصویر را در بالاترین کیفیت نمایش می‌دهند. با این حال به خاطر نسبت کنتراست پایین در صحنه‌های تاریک تأخیرهای جزئی دیده می‌شود که به سختی می‌‎توان در هنگام پخش آن را احساس کرد. 

پورت های ورودی

سامسونگ در این تلویزیون Q80B از مکان مناسبی برای قرار دهی درگاه‌های ارتباطی استفاده نکرده است و آن‌ها را به گونه‌ای در پشت تلویزیون چیده که اگر بخواهید تلویزیون را بر روی دیوار نصب نمایید برای دسترسی به درگاه‌های ارتباطی دچار مشکل می‌شوید. دقت داشته باشید در تلویزیون Q80B هر چهار پورت HDMI با پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه در درگاه HDMI2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کنند. همچنین سامسونگ از فناوری Dolby Vision که یک فرمت معمول HDR برای سرویس‌های پخش بوده استفاده نمی‌کند، همین موجب شده تا تلویزیون برای پخش از فناوری HDR10 استفاده کند. به این نکته توجه کنید و در نظر داشته باشید که سامسونگ در سایز 50 اینچ این تلویزیون از درگاه HDMI2.0 بهره گرفته است.

سازگاری با کنسول های بازی

سامسونگ در این تلویزیون از ویژگی‌های بسیار زیادی استفاده کرده است تا آن را به یک نمایشگر برای اجرای کنسول‌های بازی نسل جدید مطلوب کند. این تلویزیون سامسونگ Q80B دارای ویژگی‌های بازی مانند پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر (VRR) بوده و از پهنای باند HDMI2.1 نیز در هر چهار پورت استفاده می‌کند. همچین سامسونگ برای این تلویزیون از سیستم عال تایزن پشتبانی کرده که در سال 2022 آن را بروزرسانی نموده است، شما در این سیستم عامل امکان انتخاب بین دستیار صوتی گوگل، الکسا و بیکسبی و همچنین پشتیبانی از Google Duo که به شما امکان برقراری تماس ویدیویی را می‌دهد، دارید. در نظر داشته باشید سایز 50 اینچی ویژگی‌های کمتری دارد، و هر دو مدل 50 و 85 اینچ از امکانات متفاوتی برخوردار هستند. در کل برای استفاده از کنسول‌های نسل نهمی مانند PS5 و Xbox Series X کمترین تاخیر را دارد و به راحتی شما می‌توانید در بالاترین کیفیت از آن استفاده کنید.

سوسو زدن در تصویر

سوسو زدن در این تلویزیون در حد بسیار نا چیزی است که آن هم در حالت 120 هرتزی، یعنی در بالاترین کیفیت تلویزیون تا حدودی پس از روشن بودن طولانی مدت تلویزیون نمایان می‌گردد که اصلا به چشم نمی‌آید. در کل می‌توان گفت این تلویزیون از نمونه‌هایی است که سوسو زدن در آن وجود ندارد مخصوصا در حالت عادی پخش شدن به هیچ عنوان دیده نمی‌شود.‎

کیفیت صدای سامسونگ Q80B

ساسمونگ در این تلویزیون از صدایی با توان صوتی 60 وات که از طریق 2.2.2 کانال صوتی صدا را ارائه می‎‌کندکه این بسیار بالا است. همچین برای پخش از بلندگوهایی از نوع Up-firing Speaker استفاده کرده که صدایی بدون نویز و کاملا شفاف را ارائه می‌کنند. البته در نظر داشته باشید صدا در توان بالا موجب لرزش در تلویزیون می‌شود و امکان دارد که برای پخش فیلم یا برنامه این حجم صدا نیاز نباشد و بیشتر برای پخش موزیک به کار بیاید. گذشته از این‌ها سامسونگ از جدیدترین تکنولوژِهای صوتی برای این تلویزیون استفاده کرده که نظیر آن را فناوری هوشمند Dolby Atmos می‌توان نامید. همچنین سامسونگ از فناوری صدای سه بعدی در این تلویزیون بهره گرفته است که می‌تواند به شکلی فوق‌العاده صدا را به صورت لحظه‌ای بر روی تصویر پخش شده هدایت کند و انعکاس آن را در پشت سر شما برای شما ارائه دهد به گونه‌ای که انگار شما را به عمق برنامه پخش شده وارد می‌کند و جذابیت پخش فیلم را برای شما چندین برابر می‌گرداند و می‌توانید اوقات لذت بخشی را با استفاده از آن سپری کنید. 

فرکانس صدا

همانطور که گفیتم شما می‌توانید صدا را در این تلویزیون با استفاده از فرکانس‌ها به حالت‌های مختلفی تبدیل کنید. یکی از این حالت‌های صوتی پخش صدای مستقیم از که به واسطه بلنگوهای موجود صدا و تصویر به صورت هماهنگ در محیط فرستاده می‌شود به گونه‌ای که شما با استفاده از آن می‌توانید محدوده وسیعی را از نظر صوتی پوشش دهید. شکل دیگری که در این تلویزیون برای پخش صدا وجود دارد حالت Object Tracking Sound بوده که در آن صدا به صورت متمرکز بر روی صحنه‌های صدا دار پخش می‌شود و شما انعکاس آن را در کنار تلویزیون حس می‌کنید و به شکل شگفت انگیزی شما را  وارد فیلم یا برنامه مورد نظر می‌‎کند که به آن صدای سه بعدی می‌گویند. 

ویژگی های هوشمند سامسونگ Q80B

سامسونگ مثل همیشه در این تلویزیون از سیستم عامل قدرتمند تایزن پشتیبانی کرده است. تایزن یک رابط کاربری بسیار عالی برای پخش و اجرای برنامه‌ها است به گونه‌ای که کار کردن با آن بسیار آسان بوده و شما به راحتی می‌توانید از آن برای دسترسی به انواع برنامه‌ها و بازی‌های موجود در استور مخصوص سامسونگ استفاده نمایید. دقت داشته باشید یکی از معایبی که کاربران همیشه گلایه زیادی از آن دارند تبلیغات رایج است که در میان هر سیستم عاملی به شکل گسترده‌ای دیده می‌شود تا جایی که می‌توان آن را آزار دهنده خواند. دقت داشته باشید دسترسی به اینترنت و مرورگر برای اتصال به جستجوگر بزرگ گوگل در این تلویزیون بسیار راحت است. و شما می‌توانید به راحتی از طریق آن برنامه‌ها و محتوا‌های مورد نظرتان را جستجو کنید.

 

برنامه ها

سامسونگ در این تلویزیون امکانی را ایجیاد کرده که شما می‌توانید هر لحظه‌ای که بخواهید به برنامه‌های نصب شده بر روی تلویزیون‌تان دسترسی داشته باشید و آن‌ها را به اجرا در آورید تا از دیدن محتویات جدید و فیلم‌ها و بازی‌های موجود در آن لذت ببرید. همچنین سیستم عامل تایزن نسخه 2022 در این مدل دسترسی وسیع‌تری را نسبت به مدل‌های سال‌های قبل در اختیار شما قرار داده است که بر جذابیت آن به شکل چشم‌گیری افزوده است.

ریموت هوشمند سامسونگ Q80B

کنترل از راه دور تلویزیون Q80B سامسونگ از نظر ظاهری مانند سایر تلویزیون‌های سامسونگ در سال 2022 بوده و همچنین ساسمونگ در این ریموت هوشمند از یک دکمه دسترسی سریع اضافی برای اجرای برنامه‌هایی که بیشتر مورد استفاده شما قرار می‌گیرند بهره گرفته است. همچنین میکروفون داخلی با Bixby، Alexa و Google Assistant به خوبی با صدای شما سازگار است و می‌توانید از آن بخواهید برنامه‌ها را از طریق صدا برای شما اجرا کند، و با استفاده از آن کانال‌ها را عوض کنید همچنین تنظیمات خاصی مانند روشنایی را از طریق صدا تغیر دهید. گذشته از این‌ها شما امکان این را دارید که ریموت هوشمند را از طریق پنل خورشیدی که در پشت آن تعبیه شده است و یا از طریق درگاه USB-C موجود شارژ کنید، که با کابل مخصوص ارائه می‌شود.

بررسی کیفیت در زمینه‌‌های مختلف در استفاده از این تلویزیون

همانطور که می‌دانید ما از شروع متن تا این لحظه از ویژگی‌های مختلف و کیفیت ساخت در این تلویزیون را به صورت منصفانه‌ای بیان کرده‌ایم تا شما از نقات ضعف و قوت در این تلویزیون به خوبی با خبر شوید و خریدی مطمئن و با خیال را انجام دهید. اکنون نیز در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر از نحوه نمایش این تلویزیون در حالت‌های مختلف برای شما پرده برداری کنیم. 

پخش فیلم ها

تلویزیون سامسونگ Q80B برای تماشای فیلم در اتاق‌های تاریک نمی‌تواند گزینه خوبی باشد. چون عملکرد خوب در محیط تاریک نیازمند نسبت کنتراست بالایی است اما نسبت کنتراست در این تلویزیون به حد نصاب نرسیده است، همچنین اطراف نقاط یا نوشته‌هایی مانند زیرنویس روشن‌تر از حد معمول است. یک از نقاط قوت در این تلویزیون ارتقای محتوا‌های کم کیفیت است که به خوبی هرچه تمام‌تر آن را انجام می‌دهد، همچنین به طور خودکار می‌تواند لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند، که به ظاهر حرکت در فیلم‌ها کمک می‌کند.

نقاط قوت

✅ مشکلی در نمایش سیگنال‌های با وضوح پایین و 4k وجود ندارد

✅ به طور خودکار لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند

نقاط ضعف

🔴 نسبت کنتراست پایین است

🔴 در صحنه‌های تاریک روشنایی طراف نقاطی مانند زیرنویس در فیلم بیش از اندازه است

🔴 پخش در محیط‌هایی با نور کم موجب خستگی چشم می‌شود

🔴 نمایش HDR در محتوا

پخش فیلم های HDR

تلویزیون سامسونگ Q80B برای تماشای فیلم‌های HDR مناسب است. این تلویزیون می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها را در HDR نمایش دهد و به اندازه‌ای روشن می‌شود که رنگ‌ها را بسیار دقیق و درخشنده به نمایش می‌گذارد. همچنین Q80B  از HDR10+ نیز پشتیبانی می‌کند. اما با این حال، از Dolby Vision، که یک فرمت HDR است و به طور گسترده برای برنامه پخش استفاده می‌شود، پشتیبانی نکرده که این نمی‌تواند خوب باشد و به این معنی بوده که نمی‌توانید از مزیت‌های کامل برنامه‌ها بهره بگیرید. همچنین با توجه به این که نسبت کنتراست تصویر در این تلویزیون پایین است شما نقاط تاریک و سیاه را به شکل خاکستری می‌بینید و سیاهی به شکل کامل ارائه نمی‌گردد.

نقاط قوت

✅ به طور خودکار لرزش 24p را از هر منبعی حذف می‌کند

✅ طیف رنگی گسترده‌ای را نمایش می‌دهد

✅ روشنایی HDR خوب به شکل خوبی ارائه می‌شود

نقاط ضعف

🔴 نسبت کنتراست پایین است

🔴 در صحنه‌های تاریک روشنایی طراف نقاطی مانند زیرنویس در فیلم بیش از اندازه است

🔴 پخش در محیط‌هایی با نور کم موجب خستگی چشم می‌شود

🔴 از Dolby Vision در حالت HDR پشتیبانی نمی‌کند

تماشای مسابقات ورزشی

تلویزیون سامسونگ Q80B برای تماشای مسابقات ورزشی مانند فوتبال عالی است. در این تلویزیون صحنه‌های پخش شده ورزشی با حرکت سریع به لطف زمان پاسخگویی سریع عالی به نظر می‌رسند. گذشته از این‌ها اگر در اتاق یا جایی با تابش شدید موجه شود عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد و بازتاب نور در آن در کمترین حالت بوده و پخش فوق‌‎العاده می‌شود. همچنین اگر می‌خواهید یک مسابقه ورزشی مانند فوتبال را با چند نفر از دوستان‌تان و یا خانواده‌تان تماشا کنید، باید بدانید که زاویه دید وسیعی دارد، و به این معنی است که همه افراد تصویری دقیق و به صورت یکسان را از کناره‌های تلویزیون به مانند مرکز آن می‌بینند. متأسفانه، برخی از مشکلات یک‌نواختی با جلوه صفحه نمایش وجود دارد که مناطق وسیع رنگی مانند زمین فوتبال و یا بسکتبال که به صورت یک نواخت مدام قیمتی از صفحه را به خود اختصاص می‌دهند تا حدودی تیره‌تر نشان می‌دهد.
 

نقاط قوت

✅ مشکلی در نمایش سیگنال‌هایی با وضوح پایین و وضوح بالای 4K وجود ندارد

✅ حداکثر روشنایی SDR عالی است

✅ تصویر از هر طرف مطلوب است 

✅ زمان پاسخگویی سریع

نقاط ضعف

🔴 تیرگی در تصویر یک نواخت 

نمایش بازی های ویدیویی در تلویزیون سامسونگ Q80B

تلویزیون سامسونگ Q80B یک گزینه بسیار مناسب برای بازی است. این تلویزیون دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند HDMI 2.1 بوده و از VRR برای ارائه یک تجربه یک بازی بدون نویز و در بهترین کیفیت تصویر پشتیبانی کرده است. همچنین دارای تاخیر ورودی کم با نرخ نوسازی 120 هرتزی بوده که زمان ارائه در آن فوق‌العاده پایین بوده است. البته در نظر داشته باید این تلویزیون با همه امکاناتی که در آن ارائه شده است نمی‌تواند یک گزینه ایدال برای اتصال کنسول‌های بازی باشد، چون نسبت کنتراست تصویر در آن بسیار پایین بوده و در هنگامی که تلویزیون در یک محیط تاریک باشد نقطه‌های روشن تصویر را مانند زیرنویس روشن‌تر می‌کند به گونه‌ای که انگار هاله‌ای از نور در اطراف زیرنویس باشد. گذشته از این رنگ مشکی را که در صحنه‌های تاریک نمایان می‌شود تا حدودی خاکستری نشان می‌دهد و مشکی خالص آن بسیار ضعیف است. 

نقاط قوت

زمان پاسخگویی سریع است

پهنای باند HDMI2.1 با پشتیبانی از VRR در آن موجود است

تاخیر ورودی بسیار عالی

نقاطت ضعف

🔴 نسبت کنتراست پایین است

🔴 در صحنه‌های تاریک روشنایی طراف نقاطی مانند زیرنویس در فیلم بیش از اندازه است.

🔴 پخش در محیط‌هایی با نور کم موجب خستگی چشم می‌شود.

قابلیت استفاده به عنوان مانیتور

تلویزیون سامسونگ Q80B برای استفاده به عنوان مانیتور می‌تواند یک گزینه عالی باشد. روشنایی بسیار بالا و بازتاب بسیار عالی در برابر تابش آن را به یک گزینه فوق‌العاده به عنوان یک مانیتور تبدیل می‌کند. همچنین سامسونگ برای این تلویزیون از پنل IPS پشتیبانی کرده است که به لطف آن زاویه دید بسیار دقیق‌تر شده و تصویری که در مرکز تلویزیون ارائه می‌شود یقینا در کناره‌های تلویزیون نیز هیچ تفاوتی ما بین آن‎‌ها نیست. همچنین به لطف چیدمان زیر پیکسلی RGB و پشتیبانی مناسب از کروما 4:4:4، تصاویر ارائه شده وضوح بسیار بالایی دارند. اما با همه این‌ها در نظر داشته باشید که تیرگی‌هایی در هنکام یک نواختی رنگ در روی صفحه تلویزیون دیده می‌شود. 

نقاط قوت

✅ حداکثر روشنایی SDR عالی استمدیریت انعکاس مناسب

✅زاویه دید بالا

✅ زمان پاسخگویی سریع

نقاط ضعف

🔴 تیرگی در تصویر یک نواخت 

مجموع عملکرد تلویزیون سامسونگ Q80B

تلویزیون سامسونگ Q80B یکی از خوب‌های تولید شده کمپانی سامسونگ است که دارای امکانات و قابلیت‌هایی در حد تلویزیون‌های رده بالا بوده هر چند در آن ایرادتی مانند کنتراست ضعیف وجود دارد که کیفیت تصویر را در محیط‌های تاریک پایین می‌ورد و موجب می‌شود تا رنگ سیاه کامل و خالص در تلویزیون دیده نشود اما با همه این‌ها شما می‌توانید از آن در محیط‌های با ثبات به عنوان یک تلویزیون فوق‌العاده برای پخش فیلم و اجرای انواع کنسول‌های بازی استفاده کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. همچنین سامسونگ به لطفا پردازنده کوانتومی به کار گرفته در آن این تلویزیون را از نظر اجرایی بیار سریع‌تر ارائه داده است. این تلویزیون از نظر قیمت نیز می‌تواند جزو تلویزیون‌های بالارده قیمت مناسب کمپبنی سامسونگ باشد که خریدار برای تهیه آن با کمترین مشکل موجه می‌شود، و این بیشتر برای آن است که شما یک تلویزیون در بالاترین امکانات گیمینگ مانند HDMI2.1 و قابلیت VRR در قیمت بسیار مطلوب می‌تواند بسیار کاربر پسند باشد. در کل با توجه به وضعبت‌های موجود آن می‌توان گفت خرید این تلویزیون توصیه می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.