تلویزیون سامسونگ Q80B

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80B

تلویزیون سامسونگ Q80B از تلویزیون‌هایی بوده که شرکت سامسونگ در سال 2022 آن را در نمایشگاه CES به بازارهای جهانی معرفی کرد. در تلویزیون مدل Q80B، سامسونگ از جدیدترین و به‌روزترین امکانات برای ساخت یک نمایشگر موفق استفاده کرده که مطمئناً با نگاهی کلی و جامع به خوبی می‌تواند نظر خریداران را به خودش جلب کند. سامسونگ این تلویزیون را در سایزهای متنوع 50، 55، 65، 75 و 85 اینچ معرفی کرده است که کاربر به راحتی می‌تواند مطابق محیط کار یا منزل خود، سایز مورد نظرش را انتخاب کند. سامسونگ در این تلویزیون از پنل نوع ADS و IPS استفاده کرده که از زاویه دید بسیار عالی برخوردار بوده و نسبت کنتراست آن نیز در پنل ADS قابل قبول است اما در پنل IPS چندان دلچسپ نیست. در کل در یک نگاه کلی می‌توان گفت این تلویزیون از بالارده‌های بسیار مطلوب شرکت سامسونگ بوده که از امکانات خوبی مانند کیفیت تصویر 4K و نرخ نوسازی 120 هرتز برخوردار است و می‌تواند مورد پسند همه واقع شود. در ادامه برای معرفی بیشتر تلویزیون سامسونگ مدل Q80B ویدیو بررسی کامل این مدل قرار داده شده، همچنین همه مواردی که در بررسی تلویزیون مورد نیاز می‌باشد را به صورت جزئی توضیح داده‌ایم و در پایان نیز ویدیو مربوط به جعبه گشایی و راه‌اندازی این تلویزیون بارگذاری شده است، پس تا انتها با ما همراه باشید.

نمره اجرایی در استفاده کلی 7.7نمره اجرایی در تماشای فیلم 7.2نمره اجرایی در برنامه‌های تلویزیونی 8.2نمره اجرایی در برنامه‌های ورزشی 8.0نمره اجرایی در بازی‌های ویدیویی 8.0نمره اجرایی در HDR ویدیو 7.1نمره اجرایی در HDR بازی 8.0نمره اجرایی در مانیتورینگ 8.7

با توجه به ارزیابی‌هایی که برای قابلیت‌های تلویزیون ال جی Q80B در موقعیت‌های گوناگون انجام شده‌ است می‌شود گفت که شما می‌توانید این محصول را برای استفاده‌های مختلفی به کار بگیرید. این تلویزیون دارای زاویه دید گسترده و نسبت کنتراست ضعیفی است. اما در کنار آن از نظر بازتاب نور در برابر تابش عملکرد ضعیفی ندارد. این تلویزیون در سایزهای مختلف، تفاوت دارد به گونه‌ای که در سایز 50 اینچ از امکانات کمتری برخوردار است همچنین پنل نیز در سایز 50 و 85 اینچ متفاوت بوده، همچنین سری Q از نظر ارتباطی نیز دارای درگاه‌های زیادی هستند که شامل 4 درگاه HDMI2.1 و سیر درگا‌ه‌ها مانند خروجی اوپتیکال و USB ،LAN است. در کنار آن رابط‌های بیسیم بلوتوث و وایفای هم وجود دارند. سیستم عامل نیز دارای امکانات جدید و کاملاً به‌روزرسانی شده است و شما امکان دسترسی به انواع برنامه‌ها را دارید. وجود نرخ نوسازی متغیر نیز می‌تواند برای اجرای کنسول‌های بازی عالی باشد.

این تلویزیون برای نمایش فیلم نسبتاً مطلوب است و اگر نور محیط کافی باشد یقیناً تماشای فیلم با آن لذت بخش خواهد بود اما در محیط‌های تاریک انتظار نداشته باشید که این تلویزیون نمایش خیره کننده‌ای داشته باشد. برای تماشای دسته جمعی نیز گزینه مناسبی است چون در آن از پنل تصویر IPS و ADS استفاده شده که می‌تواند محیط را از نظر تصویر به خوبی پوشش دهد. روشنایی SDR نیز در حد بسیار خوبی بوده که می‌تواند نمایش را در هنگام تابش شدید نور بسیار بهتر کند و بازتاب فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

اصلی‌ترین موارد استفاده تلویزیون‌ها دسترسی به برنامه‌های شبکه‌های کابلی است؛ و در نظر داشته باشید این امر فقط با یک رابط کاربری عالی مانند تایزن محقق می‌شود. همچنین شما به واسطه قابلیت SDR درون تلویزیون Q80B امکان این را خواهید داشت تا در طول روز و یا در محیط‌هایی که روشنایی زیادی وجود دارد، با کیفیت و وضوح بالا تصاویر را تماشا کنید. روشنایی صفحه نمایشگر این تلویزیون به خوبی با توجه به نور محیط تنظیم می‌شود و این به واسطه قابلیت HDR10+ موجود در آن صورت می‌گیرد. نکته دیگری که می‌تواند این محصول را برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی مناسب به شمار آورد، زاویه دید گسترده آن است. با توجه به زاویه نمایش و یا دید گسترده این محصول، شما می‌توانید به شکل گروهی بدون افت کیفیت با توجه به مکان قرارگیری نسبت به تلویزیون، برنامه‌ها را تماشا کنید. همچنین به لطف پردازنده کوانتومی موجود در این تلویزیون مانند نسل قبلی قابلیت ارتقای کیفیت در محتوای پخش شده همچنان در دسترس است و شما می‌توانید با نور زیاد و زاویه دید گسترده و تصاویر با کیفیت از تماشای برنامه‌های تلویزیونی در یک نمایش گروهی لذت ببرید. در نظر داشته باشید همچنان مشکل نمایش رنگ‌های مشکی خالص دیده می‌شود که در محیط‌های تاریک در هنگام پخش موجب افت کیفیت می‌گردد.

تلویزیون سامسونگ Q80B با در نظر گرفتن قابلیت‌هایی همچون غلبه بر نور محیط، افزایش کیفیت محتوای نمایش داده شده و همچنین زاویه دید گسترده و پنل‌های ADS و IPS برای تماشای رویدادهای ورزشی به صورت دسته جمعی گزینه‌ای فوق‌العاده است. شایان ذکر است که این تلویزیون با توجه به زمان پاسخگویی کوتاه خود می‌تواند بدون هیچ وقفه‌ای برنامه‌ها و مسابقات را برای شما به نمایش درآورد. این ویژگی باعث می‌شود تا در لحظه از برنامه ورزشی خود لذت ببرید. در کنار این از نظر توان صوتی نیز بسیار عالی بوده و می‌تواند به خوبی محیط‌های بزرگ را از نظر صوتی پوشش دهد.

Q80B از تلویزیون‌هایی است که برای بازی می‌تواند گزینه بسیار مطلوبی باشد، چون که دارای درگاه‌های HDMI با پهنای باند 2.1 بوده و در کنار آن از نرخ نوسازی متغیر 120 هرتزی برخوردار است که نمایش را برای شما فوق‌العاده می‌کند، تا جایی که تأخیر در ورودی به حداقل می‌رسد و نمایش تصویر و حرکت صحنه‌ها کاملاً روان خواهد بود. این تلویزیون باوجود اینکه گزینه‌ای بسیار مطلوب برای کنسول‌های بازی است نمی‌تواند بهترین گزینه باشد چون در محیط‌های تاریک در هنگام نمایش صحنه‌های تاریک دید کمتری نسبت به بسیاری از نمایشگرهای دیگر دارد.

می‌توان گفت عملکرد Q80B در نمایش محتوای HDR گزینه نسبتاً مطلوبی است. این تلویزیون طیف وسیعی از فضای رنگی را پوشش می‌دهد و صفحه آن نوردهی خوبی دارد که باعث می‌شود تمام برجستگی‌ها نمایان شوند. اما از آنجا که از یک پنل ADS و IPS استفاده می‌کند، نسبت کنتراست آن پایین است و همین باعث می‌شود رنگ‌های مشکی به خاکستری متمایل شوند. همچنین در آن از فناوری Dolby Vision استفاده نشده که موجب می‌شود فرمت HDR کامل اجرا نشود و محتوا دلچسب نباشد. 

تلویزیون سامسونگ Q80B در اجرای بازی‌های HDR عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد که دلیل آن به تأخیر در ورودی کم، نرخ پاسخگویی بسیار سریع، پنل ۱۲۰ هرتزی و پشتیبانی از VRR مربوط می‌شود. به تعبیر کارشناسان روشنایی HDR و طیف رنگی خوب می‌تواند یک گیمر را محسور خودش کند به گونه‌ای که از اجرای بازی با استفاده از آن نهایت لذت را ببرد.

شما این امکان را خواهید داشت تا بدون هیچ گونه محدودیتی از صفحه نمایش تلویزیون Q80B به عنوان مانیتور کامپیوتر در بهترین حالت بهره بگیرید زیرا این تلویزیون یک گزینه بسیار عالی برای مانیتور است. با توجه به زاویه دید گسترده و امکان نمایش با کیفیت تصاویر می‌توان گفت این مدل انتخاب مناسبی است. قابلیت جالب توجه دیگر در این بخش این است که شما می‌توانید با تأخیر بسیار کم، اطلاعات ورودی و خروجی را مشاهده کرده و یا اعمال نمایید. با توجه به این قابلیت شما می‌توانید کارهای کامپیوتری خود را با کیفیت بالایی با تلویزیون خود دنبال کنید. همچنین به لطف پنل موجود در آن و شناخت دقیق رنگ‌ها در تصویر، وضوح بسیار بالا و دقیق ارائه می‌گردد.

طراحی تلویزیون

طراحی تلویزیون سامسونگ Q80BQ80B تلویزیونی است که در سایزهای بسیار متنوعی ارائه شده که کاربر می‌تواند مطابق نیاز و محیط مورد نظر خود، آن را انتخاب کند. گذشته از این، بدنه تلویزیون به شکل باریکی ارائه شده که می‌تواند در نوع خودش بی‌نظیر باشد. در کل در انتخاب تلویزیون مورد نظرتان باید به همه جوانب آن دقت داشته باشید. پس شما را همراه می‌کنم تا در ادامه با بررسی تلویزیون Q80B که یکی از تلویزیون‌های خوب سامسونگ است، دقیق‌تر آشنا شوید تا انتخاب بهتری داشته باشید. تلویزیون Q80B از نظر ظاهر بسیار عالی و در حد پرچمداران کمپانی سامسونگ طراحی شده است که به جرأت می‌توان گفت در زیباسازی منزل یا محیط کار شما می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد. Q80B از دسته تلویزیون‌های پایه وسط بوده و از ظاهر بسیار باریک و جذاب برخوردار است. در نظر داشته باشید در هنگام نمایش نیز، تمام صفحه بودن آن بسیار به چشم می‌آید و زیبایی ظاهری آن را دو چندان می‌کند. جنس پایه‌ها و بدنه از نوع پلاستیک فشرده بوده که ظاهر آن را بسیار متفاوت کرده است. اگر می‌خواهید با پرچم‌داران و بهترین تلویزیون‌های سامسونگ آشنا شوید، نگاهی به مطلب بهترین تلویزیون سامسونگ بیاندازید.

پایه نگهدارنده

پایه نگهدارنده تلویزیون سامسونگ Q80Bهمان طور که می‌دانید در طراحی این تلویزیون از پایه‌ای در وسط آن استفاده شده که فضای بسیار کمی را اشغال کرده است، که شما می‌توانید تلویزیون را بر روی آن در جهت‌های مختلفی بچرخانید تا زاویه دید مناسب‌تری داشته باشید، اما با توجه به نوع ساخت و پلاستیکی بودن آن نمی‌توان آن را به عنوان بهترین پایه‌های موجود شناخت. پایه نگهدارنده این تلویزیون به قدر کافی بلند است و اشراف خوبی برای دیدن به تلویزیون بخشیده است و با توجه به بلندی آن این امکان به وجود آمده تا شما بتوانید انواع ساندبارها را در کنار آن قرار دهید، بدون این که در دید شما مشکلی ایجاد کند. یکی از نکاتی که در این پایه دیده شده، این است که بزرگ بودن آن برای سایزهای 55 و 50 اینچ، از نظر بسیاری از خریدارن تا حدودی زیبایی را از این دو سایز ربوده که البته باز این نیز بسته به سلیقه افراد است.

قسمت پشتی

پشت تلویزیون سامسونگ Q80Bپنل پشتی در تلویزیون Q80B با خطوط افقی به هم پیوسته طراحی شده است که از پایه تلویزیون به درگاه‌های ارتباطی منتهی می‌شوند و شما از طریق آن می‌توانید تمام کابل‌های موجود را به صورت منظم هدایت کنید. این قابلیت برای زمانی مناسب است که تلویزیون بر روی میز قرار گرفته باشد چون درگاه‌های ورودی در پشت تلویزیون قرار دارند. در حالت استفاده بر روی دیوار نیز با توجه به سطح یک دست تلویزیون استفاده از آن بسیار راحت بوده اما با توجه به این که درگاه‌های ارتباطی در قسمت پشت قرار دارند در این حالت دسترسی به آن‌ها بسیار دشوار است و شما را با مشکل مواجه می‌کند.

حاشیه و ضخامت

ضخامت تلویزیون سامسونگ Q80BQ80B مانند بسیاری از تلویزیون‌های دیگر از حاشیه بسیار باریک 1.1 سانتی‌متری برخوردار است که در هنگام پخش، زیبایی بسیار زیادی را به تلویزیون بخشیده چون در هنگام پخش شما می‌توانید صفحه نمایش بدون حاشیه و یک دست را ببینید. این در حالی است که از نظر ضخامت نیز این تلویزیون نسبت به بسیاری از نمایشگرهای دیگر ضخیم‌تر بوده و ضخامت کلی آن 5.4 سانتیمتر است اما با توجه به صاف بودن قسمت مرکزی پشت تلویزیون، در هنگام اتصال بر روی دیوار شما تلویزیون را بدون هیچ گونه کجی و لقی و به صورت یک دست می‌بینید.

کیفیت ساخت

کیفیت ساخت تلویزیون سامسونگ Q80BQ80B سامسونگ از نظر کیفیت ساخت بسیار مطلوب و با کیفیت است اما با این وجود نیز نمی‌تواند مانند تلویزیون‌های هم سطح خودش عملکرد کامل و بدون عیبی داشته باشد. یکی از مشکلات آن، حاشیه قوصی مانند در پنل پشتی است که اجازه اتصال کامل به دیوار را از تلویزیون گرفته است و همین باعث می‌شود تا در هنگام اتصال تلویزیون به دیوار شیارهای خنک‌کننده آن دیده شود و چهره زیبایی از تلویزیون در این حالت دیده نشود. از دیگر مشکلات آن می‌‎توان به پایه لرزان تلویزیون اشاره کرد که در سایزهای بزرگ بیشتر به چشم می‌آید و بیشتر تکان می‌خورد و این می‌تواند نگران کننده باشد. اما از نظر بدنه به صورت کلی دارای بدنه سفت و محکمی بوده و قالب آن به شکل بسیار قوی چفت شده که می‌تواند در برابر ضربه مقاوم باشد. 

کیفیت تصویر

تلویزیون سامسونگ Q80B از نظر کیفیت تصویر از محصولات خوب شرکت سامسونگ بوده و از کیفیت تصویر 4K بهره‌مند است. این تلویزیون در نمایش رنگ‌ها و تفکیک آن‌ها عملکرد بسیار خوبی دارد به خصوص زمانی که نور محیط کافی باشد شما تصاویر را در بالاترین کیفیت بیننده هستید. یکی از مشکلات موجود در این تلویزیون نمایش رنگ مشکی است که خلوص کافی را در ارائه ندارد. در هنگامی که نور محیط زیاد باشد چون نیت روشنایی بالا است، بازتاب نور مطلوب به نظر می‌رسد. همچنین با توجه به وضعیت پنل می‌تواند برای نمایش خانگی و گروهی بسیار گزینه خوبی باشد که موجب رضایت شما می‌شود.

کنتراست

کنتراست تلویزیون سامسونگ Q80Bتلویزیون سامسونگ Q80B با توجه به شرایط موجودش و وجود پنلی از نوع IPS، از نسبت کنتراست نسبتاً ضعیفی برخوردار است. چون پنل‌های IPS به صورت عمده رنگ مشکی را ضعیف‌تر نشان می‌دهند به گونه‌ای که شما در صحنه‌های تاریک زمانی که نور کافی نباشد رنگ مشکی را خاکستری می‌بینید. همین موارد موجب شده تا این محصول عملکرد ضعیف‌تری را نسبت به مدل قبلی یعنی Q80A داشته باشد. در کل می‌توان گفت تلویزیون Q80B در این ویژگی، از نمره مطلوبی برخوردار نیست و نمی‌تواند رضایت بخش باشد.

لوکال دایمینگ یا نوردهی موضعی

Q80B از تلویزیون‌هایی است که در حالت لوکال دایمینگ (نوردهی موضعی بر روی بخش‌های خاص از صفحه برای ارتقای رنگ‌های تیره) و همچین برای اجرای بازی‌ها نسبت به حالت عادی در هنگام پخش فلیم تا حدودی ضعیف‌تر است که این نیز زیاد به چشم نمی‌آید. یکی از موارد دیگر که باید به آن اشاره کنیم کندی در صحنه‌هایی است که بسیار روشنایی بالایی دارند. در این حالت مقداری صحنه‌های سریع در حال حرکت کندتر نمایش داده می‌شوند. در کل در حالت گیم روشنایی مقداری پایین‌تر از حالت عادی است تا این کندی موجود در صحنه‌ها نمایان نشود و تصویر در بهترین حالت قرار بگیرد. اما نکته جالب‌تر از همه این‌ها، میزان روشنایی پایین‌تر نسبت به سری QN است چون در آن سری سامسونگ از صفحه نمایش‌های Mini LED استفاده کرده است. یکی از ایرادهای دیگری که در این مدل وجود دارد نمایش خاکستری رنگ مشکی در تاریکی است. همچنین با توجه به تست‌های انجام شده بر روی آن متوجه شدیم که در هنگام نمایش نقاط پرنور مانند ستاره در تاریکی ضعیف است و سیاهی بر روی نور موجود غلبه بیشتری دارد گذشته از این اگر تصویر در مدت زمان طولانی بدون حرکت بماند و و راکد باشد باعث روشن‌تر شدن گوشه‌ها و کناره‌های تلویزیون بیش از پیش می‌گردد. همچنین در هنگام پخش فیلم دور زیرنویس، هاله‌ای از رنگ زیرنویس شکل می‌گیرد و رنگ‌ها از هم پخش می‌شوند زیرا پیکسل‌ها توان پردازش تغییر با این سرعت را در محدوده کوچک ندارند و همین موجب پخش رنگ زیرنویس در اطرافش می‌گردد. در نظر داشته باشید در سایز 85 و 50 اینچ عملکرد این تلویزیون مطلوب‌تر است چون پنل مورد استفاده از نوع ADS بوده و کنتراست بالاتری نسبت به IPS دارد.

روشنایی SDR

در Q80B روشنایی SDR در حد عالی بوده و می‌تواند در زمانی که نور محیط کافی است نمایش بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای را از خودش ارائه کند. در روشنایی SDR قسمت‌های بزرگ مانند زمین فوتبال یا غیره، روشنایی را محدود می‌کند. البته این حالت در زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ تصویر شما روی حالت گرم باشد. در نظر داشته باشید بهترین حالت برای تنظیم نور صفحه حالت دینامیک است در این حالت روشنایی در حداکثر ممکن قرار می‌گیرد و کنتراست تصویر نیز بهبود پیدا می‌کند. 

روشنایی HDR

روشنایی HDR تلویزیون سامسونگ Q80Bروشنایی HDR در تلویزیون Q80B بسیار مطلوب است اما با با این حال نیز نمی‌تواند از نظر روشنایی عملکردی مانند Q80A را داشته باشد. روشنایی HDR در این تلویزیون در هنگام پخش در حالت عادی بسیار عالی است اما در هنگامی که صحنه‌ها سریع شوند روشنایی موجود، موجب می‌شود تا جزئیات کمتری از تصویر را ببینید. در نظر داشته باشید این وضعیت برای زمانی است که تصویر بر روی حالت گرم تنظیم شده باشد و می‌تواند مشکل ساز باشد. یکی از موارد دیگری که ما در این تلویزیون تست نموده‌ایم روشنایی HDR در حالت بازی است. در این حالت نیز کیفیت تصویر خوب و مطلوب به نظر می‌رسد. البته هر چند که جزئیات نسبت به حالت عادی نیز در این حالت کمتر دیده می‌شود، اما در حالت بازی رنگ‌ها بسیار دقیق‌تر از زمان پخش عادی هستند. 

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری تلویزیون سامسونگ Q80Bحالت یکنواختی خاکستری در تلویزیون Q80B مطلوب است هر چند ناهماهنگی‌هایی وجود دارد. یکی از این وضعیت‌های نامطلوب تیرگی بیش از اندازه گوشه‌های صفحه نمایش است که به شکل قابل توجهی دیده می‌شود و همین موجب شده تا مرکز تصویر روشن‌تر دیده شود. در نظر داشته باشید چنین وضعیتی در هنگام پخش برنامه‌هایی مانند فوتبال و حالت استفاده شخصی از نمایشگر به عنوان مانیتور خیلی به چشم می‌آید و تغییر رنگی در لبه‌ها احساس می‌شود به گونه‌ای که شاید لبه‌ها تیره‌تر نمایش داده شود. 

یکنواختی مشکی

یکنواختی مشکی تلویزیون سامسونگ Q80Bدر تلویزیون سامسونگ Q80B باید اعتراف کرد که یکنواختی مشکی بسیار ناامید کننده است و این نیز دلیل نسبت کنتراست بسیار پایین موجود در تصویر است. این وضعیت به گونه‌ای است که اگر نقطه‌ای روشن در میان صفحه مشکی دیده شود روشنی آن منجر به سرمه‌ای شدن رنگ مشکی موجود در تلویزیون می‌شود و دلیل عمده‌ این مورد، کمبود نسبت کنتراست در تصویر این تلویزیون است. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که نسبت کنتراست در سایزهای 50 و 85 اینچ Q80B بالاتر است و کیفیت تصویر مطلوب‌تری دارند. 

زاویه دید

یکی از نقاط قوت در این نمایشگر زاویه دید بسیار عالی است که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد به گونه‌ای که دیدن تصویر در رو به رو با دیدن تصویر در گوشه هیچ تفاوتی ندارد و شما به راحتی می‌توانید از سایزهای بزرگ آن نیز در سالن‌های بزرگ برای نمایش گروهی استفاده کنید. Q80B این زاویه دید بسیار مطلوب را مدیون پنل به کار گرفته شده IPS است. که هم زاویه دید را بهبود بخشیده و هم می‌تواند مانند یک محافظ عمل کند. در نظر داشته باشید زاویه دید خوب برای اجرای کنسول‌های بازی نیز بسیار مهم و کاربردی است و می‌تواند فوق‌العاده مؤثر باشد، به خصوص زمانی که به صورت گروهی در حال اجرای یک گیم پلی مانند فوتبال هستید. 

کیفیت نمایش رنگ‌ها و کالیبراسیون

کیفیت رنگ تلویزیون سامسونگ Q80BQ80B سامسونگ در کل از کیفیت و دقت بالایی در ارائه رنگ‌ها برخوردار است و دمای رنگ در حالت اتوماتیک بسیار عالی بوده و شما می‌توانید به راحتی بیننده رنگ‌های متنوع در تصاویر مختلف باشید. یک ایراد جزئی که در ارائه تصویر دیده می‌شود این است که رنگ‌های روشن مایل به سفید کمی کم رنگ‌تر دیده می‌شوند و همین موجب شده سفیدی تصویر مقداری بیشتر باشد. با این حال با در نظر گرفتن همه جوانب می‌توان گفت کیفیت رنگ‌ها در سامسونگ بسیار بالا است و رنگ‌های سفید کاملاً سفید نشان داده می‌شوند.

نمایش و پخش محتوا در تلویزیون Q80B

در این بخش قابلیت‎‌های پخش برنامه و استفاده‌های مختلف این تلویزیون را برای شما شرح می‌دهیم تا با تلویزیونی که می‌خواهید خریداری کنید بیستر آشنا شوید. این محصول نیز در شرایط مختلفی توسط کارشناسان تست و بررسی شده است و شما می‌‎توانید با توجه به بررسی‌های موجود درباره Q80B، هم با کارکردهای آن بیشتر آشنا شوید و هم خرید مطمئنی را انجام دهید، پس با ما در ادامه بررسی این تلویزیون همراه باشید.

زمان پاسخگویی

Q80B دارای زمان پاسخ دهی بسیار عالی برای ارائه تصاویر است و در هنگام پخش تصویر به هیچ عنوان تأخیری احساس نمی‌شود و در کمترین زمان ممکن پیکسل‌ها به راحتی تغییر رنگ داده و تصویر را در بالاترین کیفیت نمایش می‌دهند. با این حال به خاطر نسبت کنتراست پایین در صحنه‌های تاریک تأخیرهای جزئی دیده می‌شود که به سختی می‌‎توان در هنگام پخش آن را احساس کرد. 

پورت‌های ورودی

پورت ورودی تلویزیون سامسونگ Q80Bسامسونگ در این تلویزیون Q80B از مکان مناسبی برای قراردهی درگاه‌های ارتباطی استفاده نکرده است و آن‌ها را به گونه‌ای در پشت تلویزیون چیده که اگر بخواهید تلویزیون را بر روی دیوار نصب نمایید برای دسترسی به درگاه‌های ارتباطی دچار مشکل می‌شوید. دقت داشته باشید در تلویزیون Q80B هر چهار پورت HDMI با پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه در درگاه HDMI2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کنند. همچنین سامسونگ از فناوری Dolby Vision که یک فرمت معمول HDR برای سرویس‌های پخش بوده استفاده نمی‌کند، همین موجب شده تا تلویزیون برای پخش از فناوری HDR10 استفاده کند. به این نکته توجه کنید و در نظر داشته باشید که سامسونگ در سایز 50 اینچ این تلویزیون از درگاه HDMI2.0 بهره گرفته است.

سازگاری با کنسول های بازی

سامسونگ در این تلویزیون از ویژگی‌های بسیار زیادی استفاده کرده است تا آن را به یک نمایشگر مطلوب برای اجرای کنسول‌های بازی نسل جدید تبدیل کند. این تلویزیون سامسونگ Q80B دارای ویژگی‌های بازی مانند پشتیبانی از نرخ نوسازی متغیر (VRR) بوده و از پهنای باند HDMI2.1 نیز در هر چهار پورت استفاده می‌کند. همچین سامسونگ برای این تلویزیون از سیستم عامل تایزن پشتبانی کرده که در سال 2022 آن را بروزرسانی نموده است، شما در این سیستم عامل امکان انتخاب بین دستیار صوتی گوگل، الکسا و بیکسبی و همچنین پشتیبانی از Google Duo که به شما امکان برقراری تماس ویدیویی را می‌دهد، دارید. در نظر داشته باشید سایز 50 اینچی ویژگی‌های کمتری دارد و هر دو مدل 50 و 85 اینچ از امکانات متفاوتی برخوردار هستند. در کل برای استفاده از کنسول‌های نسل نهمی مانند PS5 و Xbox Series X کمترین تأخیر را دارد و به راحتی شما می‌توانید در بالاترین کیفیت از آن استفاده کنید.

سوسو زدن در تصویر

سوسو زدن در این تلویزیون در حد بسیار ناچیزی است که آن هم در حالت 120 هرتزی، یعنی در بالاترین کیفیت تلویزیون تا حدودی پس از روشن بودن طولانی مدت تلویزیون نمایان می‌گردد که اصلا به چشم نمی‌آید. در کل می‌توان گفت این تلویزیون از نمونه‌هایی است که سوسو زدن در آن وجود ندارد به خصوص در حالت عادی پخش شدن به هیچ عنوان این مورد دیده نمی‌شود.‎

کیفیت صدای سامسونگ Q80B

سامسونگ در این تلویزیون از صدایی با توان صوتی 60 وات که از طریق 2.2.2 کانال صوتی صدا را ارائه می‎‌کند که این بسیار بالا است. همچین برای پخش از بلندگوهایی از نوع Up-firing Speaker استفاده کرده که صدایی بدون نویز و کاملاً شفاف را ارائه می‌کنند. البته در نظر داشته باشید صدا در توان بالا موجب لرزش در تلویزیون می‌شود و امکان دارد که برای پخش فیلم یا برنامه این حجم صدا نیاز نباشد و بیشتر برای پخش موزیک به کار بیاید. گذشته از این‌ها سامسونگ از جدیدترین تکنولوژی‌های صوتی برای این تلویزیون استفاده کرده که نظیر آن را فناوری هوشمند Dolby Atmos می‌توان نام برد. همچنین سامسونگ از فناوری صدای سه بعدی در این تلویزیون بهره گرفته است که می‌تواند به شکلی فوق‌العاده صدا را به صورت لحظه‌ای بر روی تصویر پخش شده هدایت کند و انعکاس آن را در پشت سر شما ارائه دهد به گونه‌ای که انگار شما را به عمق برنامه پخش شده می‌برد و جذابیت پخش فیلم را برای شما چندین برابر می‌گرداند و می‌توانید اوقات لذت بخشی را با استفاده از آن سپری کنید. 

فرکانس صدا

همانطور که گفیتم شما می‌توانید صدا را در این تلویزیون با استفاده از فرکانس‌ها به حالت‌های مختلفی تبدیل کنید. یکی از این حالت‌های صوتی پخش صدای مستقیم است که به واسطه بلندگوهای موجود صدا و تصویر به صورت هماهنگ در محیط فرستاده می‌شود به گونه‌ای که شما با استفاده از آن می‌توانید محدوده وسیعی را از نظر صوتی پوشش دهید. شکل دیگری که در این تلویزیون برای پخش صدا وجود دارد حالت Object Tracking Sound بوده که در آن صدا به صورت متمرکز بر روی صحنه‌های صدادار پخش می‌شود و شما انعکاس آن را در کنار تلویزیون حس می‌کنید و به شکل شگفت انگیزی شما را وارد فیلم یا برنامه مورد نظر می‌‎کند که به آن صدای سه بعدی می‌گویند.

ویژگی‌های هوشمند سامسونگ Q80B

ویژگی هوشمند تلویزیون سامسونگ Q80Bسامسونگ مثل همیشه در این تلویزیون از سیستم عامل قدرتمند تایزن پشتیبانی کرده است. تایزن یک رابط کاربری بسیار عالی برای پخش و اجرای برنامه‌ها است به گونه‌ای که کار کردن با آن بسیار آسان بوده و شما به راحتی می‌توانید از آن برای دسترسی به انواع برنامه‌ها و بازی‌های موجود در فروشگاه مخصوص سامسونگ استفاده نمایید. دقت داشته باشید یکی از معایبی که کاربران همیشه گلایه زیادی از آن دارند تبلیغات رایج است که در میان هر سیستم عاملی به شکل گسترده‌ای دیده می‌شود تا جایی که می‌توان آن را آزار دهنده خواند. دسترسی به اینترنت و مرورگر برای اتصال به جستجوگر بزرگ گوگل در این تلویزیون بسیار راحت است و شما می‌توانید به راحتی از طریق آن برنامه‌ها و محتوا‌های مورد نظرتان را جستجو کنید. 

برنامه‌ها

سامسونگ در این تلویزیون امکانی را ایجاد کرده که شما می‌توانید هر لحظه‌ای که بخواهید به برنامه‌های نصب شده بر روی تلویزیون‌تان دسترسی داشته باشید و آن‌ها را به اجرا در آورید تا از دیدن محتویات جدید و فیلم‌ها و بازی‌های موجود در آن لذت ببرید. همچنین سیستم عامل تایزن نسخه 2022 در این مدل دسترسی وسیع‌تری را نسبت به مدل‌های سال‌های قبل خود در اختیار شما قرار داده است که بر جذابیت آن به شکل چشم‌گیری افزوده است.

ریموت هوشمند سامسونگ Q80B

ریموت کنترل تلویزیون سامسونگ Q80Bکنترل از راه دور تلویزیون Q80B سامسونگ از نظر ظاهری مانند سایر تلویزیون‌های سامسونگ در سال 2022 بوده و همچنین سامسونگ در این ریموت هوشمند از یک دکمه دسترسی سریع اضافی برای اجرای برنامه‌هایی که بیشتر مورد استفاده شما قرار می‌گیرند بهره گرفته است. همچنین میکروفون داخلی با Bixby ،Alexa و Google Assistant به خوبی با صدای شما سازگار است و می‌توانید از آن بخواهید برنامه‌ها را از طریق صدا برای شما اجرا کند و با استفاده از آن کانال‌ها را عوض کنید همچنین تنظیمات خاصی مانند روشنایی را از طریق صدا تغییر دهید. گذشته از این‌ها شما امکان این را دارید که ریموت هوشمند را از طریق پنل خورشیدی که در پشت آن تعبیه شده است و یا از طریق درگاه USB-C موجود شارژ کنید که با کابل مخصوص ارائه می‌شود.

آنباکس و کالیبراسیون تلویزیون سامسونگ Q80B

در ویدیو زیر به صورت کامل بازگشایی تلویزیون سامسونگ Q80B انجام شده است و می‌توانید از این طریق راه‌اندازی کامل این مدل تلویزیون را یاد بگیرید. همچنین در ادامه کارشناس سلام بابا با وارد شدن به منو تلویزیون، شما را با بخش‌های مختلف تلویزیون سامسونگ Q80B آشنا می‌کند و پس از آن شما به آسانی می‌توانید کالیبراسیون تلویزیون خود را انجام دهید. همچنین برای خرید این محصول می‌توانید به سایت فروشگاه سلام بابا مراجعه کنید.

مجموع عملکرد تلویزیون سامسونگ Q80B

تلویزیون سامسونگ Q80B یکی از تلویزیون‌های خوب تولید شده کمپانی سامسونگ است که دارای امکانات و قابلیت‌هایی در حد تلویزیون‌های رده‌بالا بوده هر چند در آن ایرادتی مانند کنتراست ضعیف وجود دارد که کیفیت تصویر را در محیط‌های تاریک پایین می‌آورد و موجب می‌شود تا رنگ سیاه کامل و خالص در تلویزیون دیده نشود اما با همه این‌ها شما می‌توانید از آن در محیط‌های با ثبات به عنوان یک تلویزیون فوق‌العاده برای پخش فیلم و اجرای انواع کنسول‌های بازی استفاده کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. همچنین سامسونگ به لطف پردازنده کوانتومی به کار گرفته در آن، این تلویزیون را از نظر اجرایی بسیار سریع‌تر ارائه کرده است. این تلویزیون از نظر قیمت نیز می‌تواند جزو تلویزیون‌های بالارده قیمت مناسب کمپانی سامسونگ باشد که خریدار برای تهیه آن با کمترین مشکل موجه می‌شود. بنابراین یک تلویزیون در بالاترین امکانات گیمینگ مانند HDMI2.1 و قابلیت VRR در قیمت بسیار مطلوب می‌تواند بسیار کاربر پسند باشد. در کل با توجه به وضعیت‌های موجود آن می‌توان گفت خرید این تلویزیون توصیه می‌شود. اگر تمایل به خرید و بررسی مدل‌های به‌روزتر از این مدل را دارید، پیشنهاد می‌کنم مطلب بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80C، محصول سال 2023 سامسونگ در وبلاگ سلام بابا را از دست ندهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

حتما ببینید

تلویزیون سونی X90L

بررسی تخصصی تلویزیون سونی X90L

تلویزیون سونی X90L سونی از جمله بزرگترین تولیدکننده‌های تلویزیون رده‌بالا و باکیفیت در دنیا است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *