بررسی تخصصی تلویزیون ال جی A1

راهنمای مطالعه مطلب» نمایش دادن

تلویزیون ال جی A1

همان‌طور که می‌دانید ال جی برخی از بهترین و محبوب‌ترین تلویزیون‌های اولد ساخته شده‌ی امروزی را می‌سازد. تلویزیون ال جی A1 با ارائه‌ی امکانات و ویژگی‌های منحصر به فرد و گسترده در کنار قیمت مقرون به‌صرفه‌تر، رقیب سرسختی برای مدل‌های پرطرف‌داری مانند B1 خواهد بود. اگر شما هم کنجکاوید با صفر تا صد قابلیت‌های این مدل جدید آشنا شوید تا پایان یک بررسی تخصصی دیگر از سلام‌ بابا همراه ما باشید.

شما می‌توانید مدل‌های بسیار متنوعی از تلویزیون را در بازار از برندهای گوناگون مشاهده کنید؛ هر یک از محصولات می‌توانند ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیار متنوعی را به شما ارائه دهند. فناوری‌های به کار رفته در این محصولات با توجه به تاریخ عرضه و همچنین با در نظر گرفتن محدوده قیمت، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. انتخاب از میان این محصولات با توجه به نیازها و اولویت‌های تعیین شده برای هر شخص و همچنین با در نظر گرفتن کیفیت آیتم‌های عرضه شده، بهترین انتخاب ممکن را از میان گزینه‌های موجود داشته باشد. ال جی یکی از برندهای معروف در زمینه تولیدات تلویزیون‌های هوشمند و همچنین انواع تجهیزات هوشمند است. محصولات این غول کره‌ای در سطوح مختلف با توجه به موقعیت‌ها و استانداردهای گوناگون تولید می‌شوند از این رو هر کسی می‌تواند محصول مناسب خود را از میان گزینه‌های پیشنهادی ال جی پیدا کند. تلویزیون ال جی A1 یکی از محصولات به تازگی تولید شده همین نام است که در ادامه به شکل ویژه به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ
استفاده کلی

قابلیت‌هایی نظیر نسبت کنتراست تقریباً بی نهایت، زاویه دید گسترده، نمایش یکنواختی مشکی عالی و زمان پاسخگویی نسبتاً آنی باعث شده است تا شما بتوانید از تلویزیون ال جی A1 در موقعیت‌های متعددی استفاده نمایید؛ به بیان دیگر می‌توان گفت این دستگاه انتخابی مناسب برای تمامی استفاده‌های معمول است. لازم است اضافه کنیم که متأسفانه ویژگی‌هایی نظیر خطر سوختن دائمی تصویر و کافی نبودن میزان روشنایی صفحه نمایش باعث شده تا اولد A1 با نقص‌ها و محدودیت‌هایی همراه بوده و برای استفاده در محیط‌های روشن چندان مناسب شناخته نشود. در کل تلاش شده هزینه‌های تمام شده برای A1 تا حد زیادی کاهش یافته به همین دلیل شاهدHDMI2.1، سرعت رفرش ۱۲۰ هرتزی، VRR و قابلیت‌هایی از این دست در این اولد نیستیم.

تماشای فیلم

آیتم‌هایی مانند نسبت کنتراست بالا، توانایی ارتقا کیفیت محتوا و نمایش یکنواختی مشکی باعث شده‌اند تا شما به هنگام تماشای فیلم به واسطه تلویزیون ال جی A1 از کیفیت و وضوح بالایی بهره‌مند شوید اما در این بین ویژگی‌هایی مانند عدم توانایی حذف لرزش‌ها و پرش‌های محتوا و یا عدم پخش روان محتوا به دلیل سرعت محدود نرخ تازه سازی متغیر می‌توانند تجربه تماشای فیلم شما به واسطه تلویزیون ال جی A1 را با نقص‌ها و کمبودهایی همراه سازد.

برنامه تلویزیونی

تلویزیون ال جی A1 می‌تواند به خوبی محتواهای ورودی با کیفیت پایین را ارتقا داده و آنها را با وضعیتی قابل قبول به نمایش بگذارد از سوی دیگر زاویه دید گسترده آن به افراد این امکان را خواهد داد تا به شکل گروهی و در کنار یکدیگر از تماشای برنامه‌های تلویزیونی لذت ببرند البته از دید Rtings‌ وجود یکنواختی خاکستری گیرا نیز در تحقق این امر تأثیر به سزایی داشته است. به هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی ممکن است ویژگی‌هایی مانند خطر سوختن دائمی تصویر و اوج روشنایی ضعیف صفحه نمایش تلویزیون ال جی A1 بر روی کیفیت نهایی پخش اثری منفی به جای بگذارد.

برنامه ورزشی

در این تلویزیون شما می‌توانید از سرعت بسیار بالای زمان پاسخگویی، زاویه دید گسترده و همچنین امکان ارتقای کیفیت محتواهای ورودی بهره‌مند شوید که همه و همه به داشتن تجربه‌ای لذت بخش از تماشای رویدادهای ورزشی منجر می‌شوند. در این بین اما نقاط ضعف موجود در تلویزیون ال جی A1 مانند خطر سوختن دائمی تصویر و روشنایی ناکافی صفحه نمایش موجب می‌شوند که مشاهده شما با کمبودهایی هر چند جزئی همراه باشد.

بازی ویدیویی

تلویزیون ال جی A1 می‌تواند به واسطه بهره‌مندی از ویژگی‌هایی نظیر نسبت کنتراست عالی، زمان پاسخگویی تقریباً آنی، تأخیر ورودی بسیار کم و همچنین نمایش یکنواختی مشکی به شکل با کیفیت به عنوان یک انتخاب مناسب برای اجرای بازی‌های ویدئویی شناخته شود اما مشکلاتی مانند خطر سوختن دائمی تصویر، عدم پشتیبانی از HDMI 2.1 و نرخ فریم ۶۰ هرتز باعث شده است تا توانایی‌های آن در این بخش محدود شوند.

ویدیو HDR

وضعیت آیتم HDR به هنگام تماشای فیلم‌ها به واسطه ویژگی‌هایی مانند کنتراست بالا، طیف رنگی گسترده و نمایش یکنواخت رنگ مشکی در سطح بالا مناسب و خوب برآورد می‌شود اما باید اضافه کرد که این صفحه نمایش آن‌قدر روشن نیست که بتوان جزئیات تصاویر تیره را به شکلی واضح مشاهده نمود. از سوی دیگر محتواهایی با نرخ فریم پایین به شکلی روان نمایش داده نمی‌شوند و توانایی حذف لرزش‌ها و پرش‌های اضافی از محتوای پخش شده وجود ندارد. چنین ویژگی‌هایی باعث افت کیفیت فیلم‌های HDR در اولد ال جی A1 خواهد شد.

بازی HDR

در این بخش نیز همچنان آیتم‌های کنتراست بالا، زمان پاسخگویی آنی، تأخیر ورودی بسیار کم، طیف رنگی گسترده و نمایش یکنواختی مشکی به طور کامل باعث شده است تا کیفیت بازی HDR افزایش یابد. در این بین مواردی مانند خطر سوختن دائمی تصویر، عدم روشنایی کافی صفحه نمایش و عدم دسترسی به HDMI2.1  با نرخ نوسازی بالا باعث شده‌اند تا شما شاهد افت کیفت این آیتم در تلویزیون ال جی A1 باشید.

مانیتورینگ

شما می‌توانید از صفحه نمایش تلویزیون ال جی A1 به واسطه وجود ویژگی‌هایی نظیر زمان پاسخگویی بسیار سریع، زاویه دید گسترده، تأخیر ورودی بسیار کم و نمایش مناسب رنگ‌های Chroma 4:4:4 به عنوان مانیتور کامپیوتر با کیفیتی رضایت بخش استفاده نمایید. در این بین مواردی مانند خطر سوختن دائمی تصویر و عدم پشتیبانی از پورت ورودی  HDMI2.1  و نرخ نوسازی متغیر بالا باعث می‌شوند تا کیفیت عملکرد تلویزیون ال جی A1 به عنوان مانیتور کامپیوتر با افت و کاهش همراه باشد.

نقد و بررسی A1 

به طور کلی باید گفت که تلویزیون ال جی A1 یکی از نمونه تلویزیون‌های اولد بوده که در سال ۲۰۲۱ توسط ال جی به بازار معرفی شده است؛ جالب است بدانید که کیفیت تصویر عرضه شده در این مدل می‌تواند تا حدی با کیفیت صفحه نمایش سایر تلویزیون‌های اولد سال ۲۰۲۱ برابری کند در صورتی که تفاوت قیمت تقریبا زیادی بین آنها وجود دارد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که تلویزیون ال جی A1 دارای نرخ رفرش یا تازه سازی محدودتری (۶۰ هرتز) است؛ همچنین در این مدل از پورت HDMI 2.1 و قابلیت VRR پشتیبانی نمی‌شود، این نکات بدین معنی است که این تلویزیون نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای گیمرهای حرفه‌ای باشد.

نقد و بررسی تلویزیون ال جی A1 OLED

به جز محدودیت‌های ذکر شده باید گفت که این مدل از محصولات ال جی مانند سایر محصولات این نام با صفحه نمایش اولد دارای نسبت کنتراست، یکنواختی رنگ مشکی و آیتم‌های هوشمند با کیفیت و سطح بالایی است. این مدل برای مشاهده محتوا در اتاق‌های تاریک انتخاب مناسبی خواهد بود همچنین به یک ریموت کنترل از راه دور کاملاً پیشرفته مانند تلویزیون C1 مجهز است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. شما به هنگام استفاده از این محصول با مشکلات همیشگی صفحات نمایشگر اولد یعنی بیشینه روشنایی به نسبت ضعیف و احتمال پیکسل سوختگی و یا ماندگاری تصویر مواجه خواهید بود؛ در مجموع تلویزیون ال جی A1 به عنوان یک محصول میان رده، با کیفیت و با قیمت مناسب شناخته می‌شود اما آیا تلویزیون ال جی A1 ارزش خرید بالایی دارد؟!


طراحی A1 

طراحی تلویزیون‌های هوشمند این روزها از استانداردهای مشخصی پیروی می‌کند؛ مهم است که محصولات ساختاری مقاوم، ظریف و باریک داشته باشند. یک دست بودن صفحه نمایش و داشتن آزادی عمل برای چگونگی نصب دستگاه و اطمینان خاطر از بابت تعادل آن از جمله معیارهایی هستند که در کنار کیفیت ساخت و مقاومت بدنه حائز اهمیت هستند. در زیر به انواع ویژگی‌های ظاهری و ساختاری مهم تلویزیون ال جی A1 به شکل جزئی خواهیم پرداخت. تلویزیون A1 هم به صورت ایستاده و هم با متصل کردن آن به دیوار ظاهری زیبا و چشمگیر دارد. این تلویزیون از نظر طراحی تا حدی شبیه به اولد C1 یعنی مدل رده‌بالاتر این سری است و تنها در پایه‌ها تفاوت‌هایی دیده می‌شود. A1 از پایه‌های نگه‌دارنده‌ی V شکل بسیار محکم برخوردار بوده که شبیه مدل UP8000 است و به خوبی از تلویزیون پشتیبانی می‌کنند. البته معمولا در اولدهای ال جی از پایه وسط استفاده می‌شود اما در نهایت تلویزیون A1 با دارا بودن ضخامت کم و ظاهری شیک و مدرن نمای هر خانه‌ای را به نحوی زیبا تغییر می‌دهد.

این مدل از محصولات ال جی دارای طراحی و ساختاری شکیل، باریک و ظریف است از این رو می‌تواند مطابق سلیقه بسیاری از افراد باشد. این تلویزیون با کیفیت و مقاومت بالایی ساخته شده است و به خوبی در سایر موقعیت‌های نصب تعادل و ایمنی خود را حفظ می‌نماید. ظاهر زیبا، حاشیه‌های ظریف و بدنه باریک تلویزیون ال جی A1 به شما برای هماهنگی آسان آن با سایر آیتم‌های دکوراسیونتان کمک خواهد کرد.

سبک

می‌توان گفت که سبک کلی طراحی تلویزیون ال جی A1 مطابق با سایر اولدها ظریف و باریک ساخته شده است و ظاهری شکیل و امروزی خواهد داشت. صفحه نمایش ظاهری تخت خواهد داشت و شما می‌توانید آن را به کمک دو پایه V شکل روی میز تلویزیون نگهدارید. در مجموع باید گفت که سبک طراحی این مدل مورد بحث ال جی می‌تواند با سلیقه و علاقه بسیاری از افراد همخوانی لازم را داشته باشد.

سبک

پایه‌های نگهدارنده

پایه‌های نگهدارنده در این مدل طراحی زیبا و مناسبی خواهند داشت؛ تلویزیون به واسطه دو پایه محکم در دو سوی دستگاه روی میز نگه داشته می‌شود. طراحی پایه‌ها به گونه‌ای است که شما می‌توانید نسبت به تعادل و امنیت تلویزیون به حالت ایستاده اطمینان حاصل کنید. تنها ایراد وارد بر پایه‌ها، فاصله زیاد میان دو پایه بوده که در نگاه اول شاید برای قرار دادن ساندبار مناسب باشد اما شاید برای میزهای تلویزیون کوچک چندان جالب به نظر نرسد. به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت میزان فضای اشغال شده در تلویزیون ال جی A1 چیزی حدود به ۴۴.۳ در ۱۱.۰ اینچ است. (این ابعاد در خصوص سایز ۶۵ اینچی این مدل تلویزیون صدق خواهد کرد.) از این رو شما به میز تلویزیونی عریض نیاز خواهید داشت. مسئله بعدی این است که به کمک پایه‌ها تلویزیون شما ارتفاعی معادل ۲.۴ اینچ از سطح میز پیدا خواهد کرد. این ارتفاع به نسبت کم خواهد بود از این رو شما امکان استفاده از ساندبارهای موجود در بازار را در قسمت جلویی تلویزیون نخواهید داشت چرا که بخشی از صفحه نمایش مسدود خواهد شد. 

پایه نگهدارنده

قسمت پشتی

قسمت پشتی تلویزیون ال جی A1 از دو جنس فلز و پلاستیک ساخته شده است. بخش بالایی قسمت پشتی از جنس فلز است و سطحی صاف و صیقلی خواهد داشت که ظاهری شیک و جذاب را به وجود آورده است. لازم است اضافه کنیم که در این قسمت هیچ گونه گیره یا قلابی برای مدیریت کابل‌ها و سیم‌های دستگاه تعبیه نشده است که این خود می‌تواند به عنوان یک مشکل شناخته شود. بخش پایینی قسمت پشتی تلویزیون نیز از جنس پلاستیک ساخته شده است. در این بخش شما به گیره‌ها و آیتم‌هایی به منظور مدیریت کابل‌ها دسترسی خواهید داشت. در خصوص قسمت پشتی لازم است اضافه کنیم که فاصله چهار سوراخ تعبیه شده برای نصب براکت معادل ۲۰۰ در ۳۰۰ میلی‌متر است.

قسمت پشتی تلویزیون

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید قسمت پشتی تلویزیون ال جی A1 ساده بوده و مانند C1 نیمه‌ی بالایی آن فلزی است اما قسمت ضخیم پایین که قطعات الکترونیکی را در خود جای می‌دهد از جنس پلاستیک ساخته شده است. متأسفانه برای جلوگیری از بهم‌ریختگی کابل‌ها گیره یا قطعه‌ای تعبیه نشده است. 

حاشیه‌ها و ضخامت

حاشیه‌های صفحه نمایش در این مدل به شکلی ظریف و یک دست طراحی شده‌اند و چندان مزاحمتی برای صفحه نمایش ایجاد نمی‌کنند. این حاشیه‌ها با ضخامتی معادل ۰.۳۹ اینچ که معادل ۱ سانتی‌متر است دور تا دور صفحه نمایش تلویزیون ال جی A1 را در بر گرفته‌اند. ضخامت حاشیه‌ها به گونه‌ای است که تلویزیون ظاهر مینیمال خود را حفظ نموده است.

حاشیه‌ها و ضخامت

در خصوص ضخامت کلی دستگاه باید گفت که در بخش بالایی صفحه نمایش که شامل قسمت پشتی فلزی دستگاه نیز می‌شود شما با ضخامت بسیار کمی مواجه خواهید بود اما در بخش پایینی که همان قسمت پلاستیکی بخش پشتی تلویزیون را تشکیل می‌دهد، ضخامت دستگاه افزایش یافته است. با وجود این تغییر ضخامت اما این محصول همچنان ظریف به حساب می‌آید. بیشترین ضخامت اندازه گیری شده برای تلویزیون ال جی A1 معادل ۱.۸۹ اینچ و یا همان ۴.۸ سانتی‌متر است.

کیفیت ساخت

خوشبختانه در خصوص کیفیت ساخت و متریال به کار رفته در اولد A1، سطح استاندارد بالایی رعایت شده است. کیفیت و مقاومت ساخت در بخش پلاستیکی و یا فلزی بدنه بالا است و شما می‌توانید نسبت به طول عمر و ایمنی آن اطمینان داشته باشید. در این مدل برخلاف تلویزیون ال جی B1 از پایه‌هایی پلاستیکی استفاده شده است و خبری از پایه‌های فلزی نیست. کیفیت پایه‌ها با وجود پلاستیکی بودن مناسب است. در مجموع باید گفت که تلویزیون ال جی A1 با توجه‌ به قیمت پایین‌تر خود توانسته است ساختاری جذاب و با کیفیت و مقاوم را در اختیار افراد قرار دهد.

کیفیت ساخت


کیفیت صفحه نمایش A1 OLED

تلویزیون ال جی A1 توانسته است از خود عملکرد مناسبی در خصوص آیتم‌های مؤثر در ارزیابی کیفیت نمایش تصویر نشان دهد؛ نسبت کنتراست، زاویه دید، نمایش طیف و محدوده رنگ، گرادینت و بازتاب‌ نور از جمله مهمترین موارد اشاره شده هستند. تنها ایراد اصلی وارد به این تلویزیون که مشکلی رایج در تمامی صفحات نمایش اولد است، ضعف در بیشینه روشنایی است. این مدل نمی‌تواند اوج روشنایی SDR و  HDR را با وضوح و کیفیت قابل توجهی نسبت به سایر اولدها به شما ارائه دهد. لازم است بگوییم که در نهایت کیفیت نمایش تصویر مدل مورد بحث ال جی با توجه به قیمت محصول نه تنها قابل قبول است بلکه از استانداردهای اولیه نیز فراتر است.

ویژگی‌های برتری مانند نسبت کنتراست بسیار عالی، نمایش یکنواختی سیاه و خاکستری به شکلی با کیفیت، مدیریت مناسب بازتاب‌های نور، زاویه دید گسترده، نمایش با کیفیت طیف و حجم رنگی و نمایش مناسب گرادینت باعث شده است تا این محصول کیفیت سطح بالایی را به هنگام نمایش تصاویر در اختیار شما قرار دهد از سوی دیگر اما ضعف اوج روشنایی SDR و  HDR باعث شده است تا تلویزیون ال جی A1 برای نمایش محتوا در اتاق‌های روشن و با نور زیاد چندان انتخاب مناسبی نباشد.

video
play-sharp-fill

کنتراست

تفاوت مابین رنگ سیاه و سفید و یا به عبارتی حرفه‌ای‌تر کنتراست از جمله آیتم‌هایی است که کیفیت آن می‌تواند مستقیماً بر روی کیفیت نهایی نمایش تصویر تأثیر بگذارد. این آیتم نشان دهنده توان صفحه نمایش در به تصویر کشیدن رنگ مشکی و سفید به طور کامل است. مهم است که تلویزیون بتواند رنگ‌های تیره را با عمقی مناسب نمایش دهد بدین صورت می‌توان از قابلیت‌های آن در خصوص نمایش انواع سایه‌ها و سایر طیف‌های رنگی نیز اطمینان حاصل کرد.

کنتراست

باید گفت که تلویزیون ال جی A1 دارای نسبت کنتراستی در سطح عالی و کامل است. در صفحه نمایشگر این تلویزیون هر پیکسل می‌تواند به طور مجزا عمل نماید از این رو رنگ مشکی با کیفیت و عمق اصلی خود و به طور کامل نمایش داده خواهد داشت. به طور دقیق می‌توان گفت که کنتراست بومی این محصول با Inf:1 تعریف می‌شود یعنی شما نظاره‌گر رنگ مشکی خالص در بهترین حالت ممکن خواهید بود.

روشنایی SDR

این آیتم از جمله مواردی است که به واسطه آن می‌توان قدرت روشنایی هر صفحه نمایش را مورد بررسی قرار داد. مهم است که صفحه نمایش بتواند به قدری روشن شود که به نور محیط و فضای اطراف خود غلبه نماید و بدین ترتیب حتی در محیط‌های پر نور وضوح تصاویر را حفظ نماید و بهترین نمایش را به افراد ارائه دهد. باید گفت که عملکرد تلویزیون ال جی A1 در این بخش به نسبت متوسط و میان رده ارزیابی می‌شود. اوج روشنایی در این مدل کمی نسبت به تلویزیون ال جی C1 کمتر است اما این مسئله چندان محسوس نیست و هر کسی نمی‌تواند متوجه آن شود.

در تمامی صفحات نمایش اولد به واسطه وجود محدودیت ABL، شما شاهد میزان روشنایی متفاوتی در صحنه‌های گوناگون خواهید بود. ABL نوعی محدودیت خودکار روشنایی است که به واسطه آن به هنگام نمایش تصاویر یک تکه و وسیع، نور صفحه نمایش کاهش پیدا می‌کند. این محدودیت در تلویزیون A1 نیز قابل مشاهده خواهد بود و ممکن است به دلیل تغییرات میزان روشنی حاصل از آن، افراد با حواس پرتی مواجه شوند. در صورتی که اقدام به غیرفعال‌سازی تنظیمات پیش فرض اوج روشنایی SDR نمایید، آنگاه می‌توانید تمامی صحنه‌ها را با شدت روشنایی‌ای حدود ۲۳۰cd/m2 مشاهده کنید و تغییرات روشنایی را حذف کنید. این عمل اگر چه می‌تواند حواس پرتی را کاهش دهد اما ممکن است باعث کاهش وضوح در برخی از سکانس‌ها شود.

به طور معمول و طبق تنظیمات پیش فرضی که برای آیتم اوج روشنایی SDR در تلویزیون ال جی A1 وجود دارد شما می‌توانید بیشنیه روشنایی SDR را تا ۲۶۲cd/m2 افزایش دهید.

روشنایی HDR

آیتم اوج روشنایی HDR یکی از مؤلفه‌هایی است که توانایی صفحه نمایش را در خصوص نشان دادن جزئیات و بافت تصاویر به خصوص در صحنه‌های تاریک، نمایش می‌دهد. مهم است که تصویر بتواند به خوبی تصاویر تیره را با جزئیات بالا و دقیق نمایش دهد. حفظ طیف رنگی و نمایش عمق و بافت تصاویر به بهبود کیفیت نهایی نمایش کمک به سزایی خواهد کرد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که متأسفانه وضعیت روشنایی HDR در تلویزیون ال جی A1 ناامید کننده و ضعیف است. در این مدل شاهد این هستیم که عملکرد آیتم EOTF به خوبی اجرا می‌شود بدین معنی که نمایش اجسام روشن و حرکت آنها در محیط‌های تیره به خوبی قابل مشاهده است اما اوج روشنایی مقدار ثابتی ندارد و پس از رسیدن به حداکثر خود به تدریج کاهش پیدا می‌کند. چنین حالتی باعث شده تا وضعیت روشنایی HDR چندان جالب توجه نباشد.

روشنایی HDR

صفحه نمایش به اندازه کافی روشن نیست و شما نمی‌توانید جزئیات و بافت تصاویر تیره را به شکلی محسوس و با کیفیت مشاهده کنید. در این بخش مشکل همیشگی صفحات نمایش یعنی ABL که پیش‌تر در خصوص آن توضیح دادیم نیز به کاهش کیفیت روشنایی HDR منجر شده است. شما می‌توانید در صورت تمایل به منظور کم رنگ کردن آثار محدودیت ABL اقدام به غیر فعال نمودن تنظیمات پیش فرض روشنایی HDR کنید. با چنین اقدامی روشنایی صفحه در تمامی صحنه‌ها ثابت مانده و معادل ۳۷۰cd/m2  خواهد بود. در حالت معمول و بدون دست‌کاری تنظیمات کیفیت روشنایی HDR در تلویزیون ال جی A1 معادل ۴۵۲cd/m2 است.

خوب است اضافه کنیم که در هنگام فعال بودن حالت بازی کیفیت روشنایی HDR نیز چندان تفاوتی نخواهد کرد و تفاوت محسوسی مشاهده نمی‌شود. در حالت بازی وضعیت روشنایی تلویزیون ال جی A1 با عدد ۴۴۴cd/m2 ارزیابی می‌شود؛ در ادامه به موارد بهتری از شاخص‌های کیفیت تصویر خواهیم پرداخت.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری معیاری است که توانایی صفحه نمایش در خصوص نمایش یک دست و یکنواخت انواع رنگ‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. مهم است که صفحه نمایش بتواند تراکم رنگ در تمامی بخش‌ها را به یک مقدار حفظ نماید و نتیجه نهایی را بدون هیچ گونه لکه و یا کثیفی حاصل از عدم تعادل تراکم رنگ در سایر بخش‌ها، نمایش دهد. تلویزیون ال جی A1 در این بخش به شکلی عالی عمل نموده و کیفیتی مناسب از نمایش یکنواختی خاکستری در اختیار شما قرار داده است. برای ارزیابی این آیتم از دو معیار Std. Dev و DSE استفاده می‌شود. وضعیت یکنواختی خاکستری بر اساس Std. Dev. در حالت۵۰% و ۵% صفحه نمایش به ترتیب معادل ۱.۷۷۳% و ۰.۸۷۳% خواهد بود. این اعداد در خصوص معیار DSE و حالات ۵۰% و ۵% صفحه نمایش به ترتیب مساوی با ۰.۱۳۹% و ۰.۰۸۹% خواهند بود.

یکنواختی خاکستری

ممکن است به هنگام مشاهده تلویزیون نوارهایی متراکم‌تر و یا پررنگ‌تر را در تصاویر مشاهده نمایید که نشان دهنده ضعف یکنواختی خاکستری هستند. در خصوص این نوارها باید گفت که مشاهده آنها می‌تواند در موقعیت‌های مختلف، متفاوت باشد. لازم به ذکر است که حضور این نوارها مربوط به محتواهای معمول نمی‌شود و مختص به محتواهای محدودی است. با توجه به این نکات باید گفت که ضعف عملکردی نمایش یکنواخت خاکستری در تلویزیون ال جی A1 چندان محسوس نیست و نمی‌تواند افت کیفیت چشمگیر و قابل بیانی را ایجاد نماید.

یکنواختی مشکی

نمایش یکنواختی مشکی به طور اختصاصی منحصر به نمایش یکدست و یکنواخت رنگ مشکی می‌شود. بسیار مهم است که صفحه نمایش بتواند به شکلی عمیق و کامل رنگ مشکی را نمایش دهد و همچنین از تمامی طیف‌های تیره نیز به خوبی پشتیبانی نماید. در تلویزیون ال جی A1 همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، امکان خاموش کردن هر پیکسل به شکل مجزا با توجه به تصویر وجود دارد. با توجه به این قابلیت رنگ مشکی به طور عمیق و یکنواخت با کیفیتی حداکثری نمایش داده می‌شود. باید گفت که هیچ گونه نقص و یا نشانه‌های شکوفایی نور اضافه در صفحه نمایش این مدل به هنگام نمایش رنگ مشکی دیده نمی‌شود و این نتیجه در تمامی واحدها و موقعیت‌های نمایش یکسان خواهد بود. به طور دقیق باید گفت که نرخ کیفیت یکنواختی مشکی ۰.۲۷۱% ارزیابی شده است.

یکنواختی مشکی

زاویه دید

زاویه دید هر تلویزیون به شما نشان می‌دهد که شما با قرار گرفتن در چه محدوده‌ای از فضای جلوی تلویزیون می‌توانید از تصویری با کیفیت و واضح بهره‌مند شوید؛ هر چه این زاویه دید گسترده‌تر باشد شما می‌توانید برای دیدن گروهی تلویزیون و همچنین تنظیم محل قرار گیری دستگاه در فضا آزادی عمل بیشتری داشته باشید. تلویزیون ال جی A1 در خصوص زاویه دید حتی از مدل گران‌قیمت‌تر ال جی C1 نیز بهتر عمل کرده است. شما می‌توانید در محدوده وسیعی از فضای جلو تلویزیون صندلی قرار دهید و از تماشای واضح صفحه لذت ببرید. تغییرات کیفیت مشاهده شده در این مدل با افزایش زاویه بسیار کم و نامحسوس خواهد بود.

به طور دقیق باید گفت که در تلویزیون ال جی A1 شما با قرار گرفتن در زاویه ۳۴ درجه شاهد تغییرات در نمایش نوع رنگ خواهید بود. سایر تغییراتی که موجب افت کیفیت می‌شوند مانند شست و شوی رنگ (کاهش تمایز میان رنگ‌ها به هنگام مشاهده)، کاهش روشنایی صفحه، افزایش سطوح سیاه یا تیره تصویر و حرکت و عدم تعادل اشعه گاما با قرار گرفتن در زاویه ۷۰ درجه رخ خواهند داد. به طور کلی شما تا زاویه ۷۰ درجه کیفیت مناسبی را مشاهده خواهید کرد و پس از آن به تدریج شاهد افت کیفیت خواهید بود.

video
play-sharp-fill

بازتاب نور

تلویزیون ال جی A1 عملکردی مناسب در خصوص انعکاس نور از صفحه و بازتاب‌ها از خود نشان می‌دهد و کیفیتی رضایت بخش را در اختیار شما قرار می‌دهد اما اگر بخواهید عملکرد این بخش را با کیفیت بازتاب نور در مدل ال جی C1 مقایسه نمایید، نتیجه چندان رضایت بخش نیست و شما شاهد افت کیفیت جدی و محسوسی خواهید بود. در مدل A1 با توجه به روکش صفحه شما از یک صفحه نیمه براق بهره‌مند خواهید شد که در مجموع ۲.۰% از امواج تابیده شده را بازتاب می‌دهد. از میان این بازتاب‌ها حدود ۰.۴% آنها بازتاب غیر مستقیم بوده و ۱.۶% باقی مانده را انعکاس‌های مستقیم تشکیل می‌دهد.

بازتاب نور

طیف و حجم رنگ

شاید یکی از مهم‌ترین آیتم‌های یک صفحه نمایش مربوط به محدوده طیف رنگی باشد؛ مهم است که صفحه نمایش از طیف‌های متعدد و متنوع رنگی با پوشش و کیفیت مناسب پشتیبانی نماید. تلویزیون ال جی A1 در این بخش نیز عملکرد مناسبی از خود نشان داده است و شما می‌توانید از طیفی گسترده با کیفیت بالا بهره‌مند شوید. برای ارزیابی کیفیت طیف رنگی در هر تلویزیون دو آیتم DCI P3 و Rec 2020 بر اساس دو دسته اشعه معروف uv و xy مورد بررسی قرار می‌گیرند. در خصوص این مدل از محصولات ال جی باید گفت که وضعیت DCI P3 بر اساس دو اشعه uv و xy به ترتیب با اعداد ۹۹.۰۸% و ۹۷.۰۴% ارزیابی می‌شوند. این اعداد در خصوص معیار Rec ۲۰۲۰ و با حفظ همین ترتیب معادل ۷۸.۰۲% و ۷۲.۳۴% خواهند بود.

حجم رنگ یکی دیگر از معیارهایی است که به هنگام بررسی کیفیت و عملکرد نمایش رنگ‌ها در صفحات نمایش مورد بررسی قرار می‌گیرد. حجم رنگ به نوعی نشان دهنده توانایی صفحه نمایش در متراکم نشان دادن رنگ‌ها در هر طیف است. مهم است که به هنگام نمایش، کیفیت رنگ و تراکم آن و حتی میزان روشنی و تیرگی آن به خوبی حفظ شود تا کیفیت نهایی بالاتر برود. تلویزیون ال جی A1 در این بخش نیز از خود عملکرد مناسبی را نشان می‌دهد اگر چه این کیفیت به نسبت نمایش حجم رنگ در تلویزیون ال جی C1 ضعیف‌تر است.

به طور دقیق باید گفت که صفحه نمایش ال جی A1 می‌تواند رنگ‌های روشن را با تعادل بیشتری نمایش دهد. این صفحه نمایش می‌تواند طیفی نزدیک به سفید خالص را به خوبی نمایش دهد از این رو در این بخش بهتر از مدل‌های دیگر مانند C1 عمل کرده است. از سوی دیگر در این مدل با توجه به قابلیت کنتراست عالی، صفحه نمایش می‌تواند با کیفیتی مثال زدنی حجم رنگ‌های تیره به خصوص مشکی را نمایش دهد.

گرادینت

گرادینت یا همان محوشدگی رنگ به نمایش یک دست و بدون مرز حرکت طیف یک رنگ از تیره‌ترین حالت خود به روشن‌ترین حالت ممکن گفته می‌شود. هر چه این تغییرات یک‌دست‌تر نمایش داده شود به‌طوری که شما نتوانید مرز و خطوط مربوط به تغییرات را تشخیص دهید، می‌توان گفت که کیفیت گرادینت صفحه نمایش خوب و مناسب است. تلویزیون ال جی A1 دارای گرادینت با کیفیت و قابل قبولی است. امکان دارد شما در هنگام نمایش سایر طیف‌ها نوارهایی را مشاهده نمایید اما نتیجه نهایی با کیفیت و مناسب است. در این تلویزیون آیتمی تحت عنوان Smooth Gradation وجود دارد که با فعال کردن آن می‌توانید کیفیت گرادینت را افزایش دهید و تعداد نوارهای قابل مشاهده را کاهش دهید.

پشتیبانی از فرمت‌های رایج

باید گفت که تلویزیون ال جی A1 می‌تواند به خوبی از انواع فرمت‌ها و کیفیت‌های ویدئویی مانند 420p ،720p ،1080p و 4k پشتیبانی نماید و آنها را با کیفیتی رضایت بخش نمایش دهد. خوب است اضافه کنیم که محتواهایی که با فرمت 1080p برای نمایش توسط این تلویزیون انتخاب می‌شوند در نهایت با بهبود چشمگیر کیفیت با ظاهری شبیه به فرمت 4k روی صفحه نمایش داده خواهند شد.

این مدل از محصولات ال جی به خوبی از تمامی فرمت‌های رایج پشتیبانی می‌نماید اما این پشتیبانی محدود به محدوده فرکانسی ۶۰ هرتز خواهد شد چرا که در فرکانس‌های بالاتر تلویزیون توانایی هماهنگی سرعت به‌روزرسانی خود را با محتوا نخواهد داشت. لازم است اضافه کنیم که همه فرمت‌های پشتیبانی شده می‌توانند Chroma 4:4:4 را به شکلی مناسب نمایش دهند البته به واسطه محدودیت پهنای باند HDMI 2.0 دستگاه سیگنال‌های مربوط به فرمت 4k با فرکانس ۶۰ هرتز از Chroma 4:4:4 با نمایش عمق ۸ بیتی رنگ‌ها پشتیبانی خواهند کرد.

ماندگاری تصویر

ماندگاری تصویر آیتمی است که به واسطه آن قابلیت نمایش روان و بدون وقفه تصاویر سنجیده می‌شود. مهم است که فریم به فریم فیلم‌ها که همان تصاویر هستند بدون وقفه و یا ماندن تصویر بیش از آنچه که باید روی صفحه نمایش، حرکت کنند. در این بخش تلویزیون ال جی A1 عملکرد مناسب و مثال زدنی از خود نشان داده است. به جرئت می‌توان گفت که هیچ گونه ماندگاری تصویر و یا حفظ موقت تصویر در این تلویزیون مشاهده نشده است. لازم است اضافه کنیم که برخی علائم مربوط به ماندگاری تصویر در طی بررسی‌ها مشاهده شده‌اند اما این علائم به قدری محدود و ضعیف هستند که می‌توان به سادگی از آنها صرف نظر نمود. در نهایت باید گفت که کیفیت عملکرد این مدل از محصولات ال جی در این بخش در بهترین حالت خود قرار دارد.


کیفیت نمایش و پخش محتوا

نمایش محتواهای ویدئویی به شکلی روان و رضایت بخش توسط صفحه نمایش، وابسته به معیارهای گوناگونی خواهد بود که نمونه‌ای از مهم‌ترین آنها را در زیر و با توجه به عملکرد تلویزیون ال جی A1 مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهیم داد. پشتیبانی از انواع فرمت‌های محتوا و همچنین برتری در خصوص آیتم‌هایی مانند تأخیر در ورودی و سرعت پاسخگویی باعث شده است تا این دستگاه به انتخابی مناسب برای نمایش و پخش محتوا بدل شود. با اولد A1 شما با مشکل ماندگاری تصویر مواجه نخواهید شد و می‌توانید محتوای مدنظر خود را به شکلی روان مشاهده نمایید. در این بخش محدودیت در نرخ تازه سازی متغیر که معادل ۶۰ هرتز است باعث عدم پشتیبانی از محتواهایی با نرخ فرکانس ۱۲۰ هرتزی شده است و یا اجرای بازی‌های ویدئویی با کنسول‌های نسل نهمی را محدود نموده است.

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی نشان دهنده سرعت تلویزیون در پاسخگویی نسبت به تغییرات اعمال شده و همچنین نمایش روان سکانس‌ها و فریم‌های گوناگون است. زمان پاسخگویی از جمله آیتم‌هایی است که کیفیت آن می‌تواند به نمایش روان و اجرای با کیفیت بازی‌های ویدئویی منجر شود. باید گفت که زمان‌های پاسخگویی ال جی A1 فوق‌العاده و رضایت بخش هستند اما اگر بخواهید این زمان را با نمونه‌های دیگر مانند تلویزیون ال جی C1 مقایسه کنید، شاهد افت کیفیت خواهید بود. لازم است اشاره کنیم که در این مدل از محصولات ال جی یعنی A1 انتقال صحنه‌های تاریک به صحنه‌های روشن به شکل قابل توجهی کندتر از حالت معمول انجام می‌شود از این رو شما شاهد تاری و کاهش وضوح صفحه زمینه به خصوص به هنگام حرکت سریع اجسام در صفحه خواهید بود.

زمان پاسخگویی

به طور دقیق در این مدل ۸۰% از پاسخگویی نسبت به تغییرات طی تنها ۰.۳ میلی‌ثانیه انجام می‌شود. پاسخگویی ۱۰۰% به تغییرات پس از ۷.۳ میلی ثانیه در این تلویزیون اتفاق خواهد افتاد.

تأخیر در ورودی

تأخیر ورودی ملاکی است کیفیت آن می‌تواند سرعت اتصالات تلویزیون و همچنین دریافت و پردازش اطلاعات را نمایش دهد. تلویزیون ال جی A1 در این بخش کیفیت بسیار بالایی را در اختیار شما قرار داده است. تأخیر در ورودی این مدل به قدری کم است که در حالت بازی شبیه به مانیتور گیمینگ‌های ۶۰ هرتزی عمل می‌کند و عملاً افراد هیچگونه تأخیر و یا فاصله‌ای را حس نمی‌کنند.

به طور دقیق تأخیر در ورودی ال جی A1 در حالت بازی معادل ۱۰.۱ میلی‌ثانیه بوده که این زمان در حین پخش یک محتوای FullHD و با نرخ فریم ۶۰ هرتزی ارزیابی شده است. در صورتی که حالت بازی فعال نباشد، تأخیر ورودی برای شما به ۱۳۴.۴ میلی‌ثانیه خواهد رسید به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود در حین بازی با کنسول حتما حالت تصویر تلویزیون را روی GAME قرار دهید تا این میزان به کمترین حالت ممکن کاهش یابد.

پورت‌های ورودی

پورت‌های ورودی تلویزیون ال جی A1 از اتصالات رایج و معمول پشتیبانی می‌نمایند اما شما به ورودی HDMI 2.1 و آیتم‌های آن دسترسی نخواهید داشت. به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت در این تلویزیون شاهد سه پورت HDMI، دو پورت USB، یک کابل LAN، یک ورودی اپتیکال، یک ورودی هدفون و یک ورودی آنتن خواهید بود که در دو بخش جداگانه جهت دسترسی آسان‌تر حین نصب تلویزیون به صورت دیواری یا روی میز تعبیه شده است.

پورت‌های ورودی

سازگاری با کنسول‌های بازی

لازم است اشاره کنیم که شما می‌توانید کنسول‌های نسل جدید خود را به این تلویزیون متصل نمایید اما چون امکان پشتیبانی از پورت HDMI2.1 در آن فراهم نشده شما قادر به نمایش تصاویر فورکی با نرخ فریم ۱۲۰ هرتز نخواهید بود و تنها امکان استفاده از پورت HDMI2.0  را خواهید داشت. البته ناگفته نماند شما امکان پخش محتواهایی با فرمت 1080p و فرکانس 120 هرتز را نیز خواهید داشت اما با توجه به محدودیت نرخ تازه سازی دستگاه یا همان سرعت رفرش، محتوای نهایی با کیفیت ۶۰ هرتز نمایش داده خواهد شد. خوب است اضافه کنیم که تلویزیون ال جی A1 به قابلیت فعال سازی خودکار حالت بازی نیز مجهز است.

سازگاری با کنسول‌های بازی


کیفیت صدا A1

کیفیت صدا در تلویزیون ال جی A1 مطابق استانداردهای معمول است و می‌تواند رضایت کاربران را با خود به همراه داشته باشد. این مدل می‌تواند از محدوده فرکانسی گسترده‌ای پشتیبانی نماید و کیفیت و وضوح صدا را به هنگام پخش با شدت‌های متفاوت حفظ کند. ضعف در پخش صداهای بیس دار و حذف نویزهای اضافی صدا تنها نقص‌های قابل بیان در خصوص کیفیت صدای A1 هستند که البته ضربه چندانی به کیفیت کلی وارد نمی‌سازند. تجربیات افراد از کیفیت صدای این دستگاه اغلب با توجه به محتوای پخش شده و شرایط محیطی متفاوت است. پخش صدا توسط این دستگاه رضایت بخش است و شما آزادی عمل مناسبی برای تغییرات شدت صدا در عین حفظ کیفیت خواهید داشت. در صورتی که شدت صدا در حالت معمول و یا متوسط باشد شما می‌توانید با وضوح و فشرده سازی بهتری اصوات را بشنوید. تلویزیون ال جی A1 مشابه سایر تلویزیون‌های دیگر در خصوص پخش صداهای بیس دار ضعیف عمل نموده است.

فرکانس صدا

باید گفت که تلویزیون ال جی A1 در خصوص پخش با کیفیت صدا مناسب عمل خواهد کرد و می‌تواند در محدوده فرکانسی گسترده‌ای صداها را دریافت نموده و پخش کند. متأسفانه در این مدل مشابه سایر تلویزیون‌ها، صداهای بیس دار با ضربه و کیفیت قابل توجهی پخش نمی‌شوند. شما برای جبران این مشکل می‌توانید از دستگاه‌های پخش صدای جانبی نظیر ساندبار یا سینمای خانگی استفاده نمایید. مدل مورد بحث ال جی می‌تواند دیالوگ‌ها را به شکلی واضح پخش نماید. شما می‌توانید وضوح و کیفیت صدا را به هنگام افزایش و یا کاهش شدت صدا نیز حفظ نمایید. لازم به ذکر است که ممکن است با افزایش شدت صدا بیش از حد معمول، با افت کیفیت وضوح صدا و کاهش قابلیت فشرده سازی صدا مواجه شوید.

نکته دیگر که به هنگام بررسی کیفیت صدا بایستی مورد بررسی قرار بگیرد، توانایی تلویزیون در حذف صداهای اضافی و یا نویزها است. اول اینکه تلویزیون باید بتواند بدون هیچ مشکلی صدا را انتقال داده و پخش نماید و سپس مشکلات موجود را با توجه به شدت صدا و شرایط برطرف سازد. عملکرد A1 ال جی در این بخش به طور کلی قابل قبول است اما شما می‌توانید نویزها و صداهای اضافی را نیز بشنوید. لازم به ذکر است که کیفیت عملکرد این مدل در این بخش می‌تواند با توجه به محتوای پخش شده و شرایط متفاوت باشد.


ویژگی‌های هوشمند A1

قابلیت‌های هوشمند و دسترسی به آیتم‌های فعال تحت نت از جمله تغییرات اساسی در تلویزیون‌های نسل جدید محسوب می‌شوند. تلویزیون ال جی A1 ویژگی‌های هوشمند خود را با توجه به آخرین نسخه سیستم عامل webOS طراحی شده تاکنون با سرعت بالا و دسترسی آسان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید درون محیط کاربری تلویزیون ال جی A1 به‌سادگی از آیتم‌های متعدد به شکلی روان بهره‌مند شوید. ریموت هوشمند همراه با این مدل یا به اصطلاح عامیانه‌تر کنترل جادویی به عنوان تکمیل کننده‌ای برای قابلیت‌های هوشمند A1 عمل می‌کند. قابلیت‌های هوشمند در تلویزیون ال جی A1 مشابه یک تلویزیون سطح بالا خواهد بود و شما می‌توانید در طراحی جدید محیط کاربری به انواع اپلیکیشن‌ها و آیتم‌های پیشرفته به شکلی روان و آسان دسترسی داشته باشید. ریموت هوشمند ارائه شده همراه این مدل از محصولات ال جی به شما برای استفاده هر چه بهتر از محصولات ال جی کمک خواهد کرد.

رابط کاربری

در تلویزیون ال جی A1 از سیستم عامل webOS نسخه ۶ استفاده شده است که نسبت به سال قبل با تغییراتی همراه بوده است. محیط کاربری این مدل برخلاف نمونه‌های هوشمند تولید شده در سال ۲۰۲۰ است. شما می‌توانید صفحه اصلی محیط کاربری را به شکل یک تکه با دسترسی کامل به نوارهای مربوط به اپلیکیشن‌ها مشاهده نمایید در صورتی که صفحه اصلی محیط کاربری در نمونه‌های ۲۰۲۰ میلادی از دو نوار مربوط به اپلیکیشن‌ها در دو بخش مجزا تشکیل شده بود. شما در این محیط کاربری به آیتم‌های پیشرفته و گزینه‌های زیادی دسترسی خواهید داشت. از طرفی Home Dashboard می‌تواند تأثیر به سزایی در فراهم نمودن یک رابطه کاربری استاندارد و سریع را در اختیار شما قرار دهد و افراد می‌توانند تجربه‌ای رضایت بخش داشته باشند.

رابط کاربری

خوب است اشاره کنیم که اپلیکیشن یوتیوب در این محیط کاربری ظرف مدت ۲ ثانیه در اختیار شما قرار می‌گیرد علاوه بر این تنظیم نور خودکار صفحه زمینه نیز پس از ۶ ثانیه انجام می‌پذیرد (استفاده از برنامه یوتیوب در سیستم عامل webOS به دلیل محدودیت‌ها ممکن است با مشکل همراه باشد). محیط کاربری تلویزیون ال جی A1 مشابه تمامی تلویزیون‌های هوشمند با تبلیغاتی همراه است که امکان بستن و یا غیر فعال‌کردن آنها وجود نخواهد داشت. ناگفته نماند بعضی اوقات تبلیغات در صفحات محیط کاربری، قسمت فروشگاه یا اپ استور و محیط داخلی انواع اپلیکیشن‌ها قابل رؤیت خواهند بود.

برنامه‌ها

خوشبختانه در محیط کاربری تلویزیون هوشمند ال جی A1 شما مجهز به فروشگاه ال جی هستید؛ این فروشگاه به شما امکان این را خواهد داد تا اپلیکیشن‌های مختلف را پیدا کرده، سپس دانلود و نصب کنید. شما می‌توانید با سرعتی مناسب و به شکلی روان و آسان به انواع اپلیکیشن‌ها و توانایی‌های مربوط به آنها دسترسی پیدا نمایید. جالب است اضافه کنیم که آیتم HDR تلویزیون به هنگام پخش محتوا به واسطه USB، یوتیوب و نتفلیکس همچنان قابل‌استفاده است.

برنامه‌ها

ریموت هوشمند

ریموت هوشمندی که همراه با تلویزیون ال جی A1 ارائه شده است دارای همان ویژگی‌های جذاب و متعدد مدل‌های پیشین است منتها طراحی بدنه آن کمی باریک‌تر انجام شده است. شما به واسطه این کنترل جادویی، مجهز به دستیار صوتی خواهید بود و می‌توانید به دکمه‌هایی برای دسترسی آسان، مدیریت اطلاعات پورت‌های ورودی، جست و جو در اینترنت و به طور کلی قابلیت‌هایی انجام تمامی امور مربوط به تلویزیون دسترسی داشته باشید. ابعاد طولی این ریموت بزرگ محسوب می‌شود و به شما امکانات متعددی را به آسانی ارائه می‌دهد.

ریموت هوشمند

در ادامه توجه شما را به یک ویدیوی بررسی و مقایسه از سری‌های مختلف ریموت‌های ال جی جلب می‌کنم که در آن به این سری از کنترل‌های جادویی که در اولد A1 به کار گرفته شده هم می‌پردازیم.

لوازم جانبی

در داخل جعبه تلویزیون لوازم جانبی و تکمیل کننده مانند دفترچه راهنمای کاربری، کنترل از راه دور، پیچ پایه‌ها، باتری‌ها و همچنین بند کابل قرار خواهند داشت.

لوازم جانبی


مشخصات تلویزیون ال جی A1

ویژگی ها و مــــدلA1
سال ساخت2021
کشورسازندهکره
کشور مونتاژاندونزی
قابلیت ضبط✔️
منو فارسی
⬇امتیازات⬇
ترکیبی8.5
فیلم9.3
برنامه تلویزیونی8.0
برنامه ورزشی8.0
گیمینگ8.7
فیلم HDR8.6
بازی HDR8.5
مانیتور8.5
⬇مشخصات اصلی⬇
نوعOLED
نوع پنلWRGB
کیفیت تصویر4K
⬇طراحی⬇
نوع پایهدو شاخه
ضخامت بدنه(cm)4.8
ضخامت حاشیه(cm)1.0
کیفیت ساخت8.5
کیفیت تصویر
کنتراست10
لوکال دایمینگ
اوج روشنایی SDR6.1
اوج روشنایی HDR5.9
یکنواختی خاکستری8.4
یکنواختی مشکی10
انعکاس نور9.0
کیفیت SD8.0
کیفیت HD8.0
کیفیت Full HD9.0
کیفیت 4k10
کیفیت 8k0.0
طیف رنگ8.7
حجم رنگ7.7
زمان پاسخ دهی9.4
سرعت تازه سازی متغیر0.0
نرخ تازه سازی60Hz
VRR
FreeSync
G-SYNC Compatible
⬇ورودی⬇
تأخیر در ورودی9.7
تعداد HDMI3
تعداد USB2
خروجی نوری صدا1
خروجی هدفون1
ورودی کامپوننت0
خروجی RCA صدا0
ورودی کامپوزیت0
ورودی آنتن1
Ethernet1
پورت نمایشی0
ورودی IR0
HDR10✔️
+HDR10
دالبی ویژن✔️
HLG✔️
HDMI 2.0✔️
HDMI 2.1
CEC✔️
HDCP 2.2✔️
USB 3.0
خروجی صدا متغیر✔️
پشتیبانی Wi-Fi ✔️
ARC✔️
eARC
✔️
دالبی اتموس به وسیله eARC
✔️
DTS
⬇صوتی⬇
کیفیت صدا
توان صدا خروجی20w
⬇قابلیت های هوشمند⬇
رابط کاربری8.5
سیستم عاملWebOS
نسخه6.0
راحتی استفاده آسان
تنوع برنامهعالی
اتصال به موبایل✔️
کنترل جادویی✔️
کنترل صوتی✔️
کنترل روی تلویزیون ✔️
مصرف برق87w

قیمت تلویزیون ال جی A1

مـــــــــــدل قیمت تـاریخ آپدیت استعلام قیمت
تلویزیون ال جی 48C1 کلیک کنید
تلویزیون ال جی 55C1 ۲۵.۸۰۰.۰۰۰ ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
تلویزیون ال جی 65C1 ۴۱.۲۰۰.۰۰۰ ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
تلویزیون ال جی 77C1 ۱۴۰۰/۱۲/۱۴

مقایسه A1

تلویزیون ال جی A1 به عنوان محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب شناخته می‌شود که تمامی نیازهای معمول را با کیفیتی مناسب پاسخ می‌گوید. در صورتی که قابلیت‌های این مدل مورد تأیید شما بوده است خوب است که با نمونه مدل‌هایی دیگر که به شکل هم دوره با این محصول به بازار معرفی شده‌اند و دارای تشابهاتی با یکدیگر هستند نیز آشنا شوید و به واسطه مقایسه میان آنها، انتخاب نهایی خود را هوشمندانه‌تر انجام دهید. در ادامه تلویزیون ال جی A1 را با چهار مدل از دیگر تلویزیون‌های هم دوره مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه تلویزیون A1 با A2

مقایسه دو اولد A1 و A2 شاید یکی از مهم‌ترین مقایسه‌های این بخش باشد که باید به آن بپردازیم؛ این دو برادر ال جی دارای شباهت بسیار زیادی بوده با این تفاوت که برادر کوچکتر یعنی A2 که در سال ۲۰۲۲ روانه بازار شده از نسل پنجم پزدازنده آلفا۷ پشتیبانی می‌کند و نسخه ۲۰۲۲ سیستم عامل webOS هم بر روی آن گنجانده شده است. البته A2 هم همانند اولد A1 در چهار سایز ۴۸، ۵۵، ۶۵ و ۷۷ اینچ عرضه شده که دارای سرعت رفرش ۶۰ هرتزی بوده و از HDMI2.1 پشتیبانی نمی‌کند.

مقایسه تلویزیون A1 با C1 

باید گفت که تلویزیون ال جی C1 به عنوان مدلی کامل‌تر و گران‌قیمت‌تر شناخته می‌شود. این مدل می‌تواند به واسطه پشتیبانی از چهار پورت ورودی HDMI 2.1، آیتم  VRR و نرخ تازه سازی متغیر ۱۲۰ هرتزی برای اجرای حرفه‌ای بازی‌های ویدئویی است. لازم است اضافه کنیم که این مدل با بهره‌مندی از کیفیت بالاتر در خصوص حذف لرزش‌ها و پرش‌های اضافی فیلم و همچنین قابلیت‌های بیشتر که به کاهش تاری نمایش کمک می‌کند؛ شما می‌توانید با کیفیت بالاتری فیلم مشاهده نمایید.

از نظر ظاهری هم تفاوت‌هایی بین این دو اولد ۲۰۲۱ دیده می‌شود؛ C1 دارای پایه وسط بوده در حالی که در A1 پایه‌ها به صورت دوشاخه‌ای هستند و ضخامت C1 یک میلی‌متر نازک‌تر است.

مقایسه تلویزیون A1 با CX 

باید گفت که کیفیت کلی دو اولد ال جی A1 و CX تا حد زیادی با یکدیگر مشابه است اما وجود قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از چهار پورت ورودی HDMI 2.1، آیتم  VRR، نرخ تازه سازی متغیر 120 هرتزی، حذف لرزش‌ها و پرش‌های اضافی فیلم و همچنین قابلیت درج قاب سیاه که به کاهش تاری نمایش کمک می‌کند شما می‌توانید از کیفیت بیشتری به هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی و یا تماشای فیلم با تلویزیون ال جی CX به نسبت تلویزیون ال جی A1 بهره‌مند شوید.

مقایسه تلویزیون A1 با B1

باید گفت که تلویزیون ال جی B1 یک مدل رده بالاتر نسبت به ال جی A1 به حساب می‌آید از این رو بهبود عملکرد در آن دور از انتظار نیست. در مدل  B1 کیفیت نمایش تصویر بالاتر بوده و به واسطه پوشش متفاوت صفحه نمایش بازتاب‌ها با کیفیت بهتری مدیریت می‌شوند همچنین روشنایی صفحه نمایش نیز افزایش یافته است. از سوی دیگر پشتیبانی از HDMI 2.1 و VRR و نرخ تازه سازی متغیر ۱۲۰ هرتزی باعث شده است تا مدل B1 به محصول بهتری برای علاقه‌مندان به دنیای بازی تبدیل شود.

مقایسه تلویزیون A1 با QN90A 

در ابتدای کار باید گفت که مدل مورد بحث ال جی و سامسونگ به واسطه تمایز در پنل مورد استفاده، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر خواهند داشت و هر یک دارای قابلیت‌های مثبت و منفی منحصر به خود است. به طور کلی تلویزیون ال جی A1 می‌تواند با توجه به کیفیت بالای نمایش یکنواختی مشکی و خاکستری و کنتراست بی نظیر خود برای تماشای محتوا در محیط‌های تاریک انتخاب بهتری باشد. از سوی دیگر تلویزیون سامسونگ QN90A به منظور مشاهده فیلم در اتاق‌های روشن و اجرای بازی‌های ویدئویی گزینه بهتری است. آیتم‌هایی مانند روشنایی بیشتر، نرخ بالاتر نوسازی متغیر و پشتیبانی از HDMI2.1 و  VRR در مدل مورد بحث سامسونگ منجر به چنین نتیجه گیری شده است؛ جهت کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با این تلویزیون سامسونگ می‌توانید نیم نگاهی به مطلب بررسی تخصصی تلویزیون QN90A داشته باشید.

تلویزیون ال جی A1 بخریم یا نخریم؟!

جمع‌‌بندی

تا به اینجا تلویزیون ال جی A1 را از سایر جهات بررسی نمودیم و متوجه شدیم که عملکرد این تلویزیون چیزی بین عالی و وضعیت قابل قبول قرار دارد. کیفیت‌های نمایش تصویر یا پخش محتوا در این مدل می‌تواند بسیار مناسب و رضایت بخش باشد اگر چه قابلیت‌های مربوط به اجرای بازی‌های ویدئویی و سرعت رفرش کمی محدود است. در صورتی که با محدودیت مالی مواجه هستید و می‌خواهید بهترین قابلیت‌های ممکن را با صرف قیمتی مناسب در اختیار بگیرید، تلویزیون ال جی A1 که در سایزهای ۴۸ اینچی، ۵۵ اینچی، ۶۵ اینچی و ۷۷ اینچی در دسترس قرار دارد بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. البته اگر به دنبال مدل بهتری از اولدهای ال جی هستید شاید خرید B1 انتخاب عاقلانه‌تری باشد هر چند کیولد Q80A سامسونگ و X95J سونی هم می‌توانند انتخاب‌های مناسبی به نظر برسند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.