بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QN800A

تلویزیون سامسونگ QN800A  یکی از جدیدترین تلویزیون‌های هوشمند نسل جدید محسوب می‌شود که بالاترین کیفیت نمایش یعنی 8k را در اختیار افراد قرار داده است. با توجه به اینکه این محصول از پیش‌گامان کیفیت و فناوری 8k محسوب می‌شود همچنان شاهد نقاط ضعف و یا کاستی‌هایی خواهید بود. لازم است به این نکته اشارهکنیم که نقاط ضعف این مدل باعث ضعف آن نسبت به مدل‌های دیگر و یا نقص محسوس در قابلیت‌های عادی و روزمره نمی‌شود. همچنان بایستی منتظر آپدیت‌ها و به روز رسانی‌های جدید برای این محصول و سایر محصولات تولید شده در این رده باشید تا بتوانید از کیفیتی در بالاترین حد ممکن بهره‌مند شده و استفاده نمایید.

نقد و بررسی QN800A 

این تلویزیون به عنوان یکی از دو مدل برتر معرفی شده به بازار با کیفیت 8k است که نور پس زمینه خود را به واسطه Mini LED  تأمین می‌کند. به طور کلی باید گفت که این تلویزیون می‌تواند روشنایی یا نقطه اوج روشنایی بالایی را در اختیار شما قرار دهد از این رو استفاده از آن برای تماشای محتوا در اتاق‌های تاریک و یا بسیار پر نور مناسب خواهد بود. در این مدل آیتم‌های کنتراست و لوکال دایمینگ یا همان قابلیت کاهش نور محلی به شکل ضعیف در دسترس خواهند بود و شما با حاله‌های نور اضافی در اطراف اجسام روشن مواجه خواهید شد. تلویزیون سامسونگ QN800A سرعت پردازش بالایی دارد و از ورودی HDMI 2.1 و قابلیت VRR پشتیبانی می‌کند. با توجه به این ویژگی‌ها این تلویزیون برای گیمرها انتخاب مناسبی خواهد بود.

نقد و بررسی QN800A 8k QLED

به عنوان نکته نهایی در خصوص این مدل باید گفت که اگر چه به واسطه روشنایی و سرعت پردازش چشمگیر و همچنین سایر قابلیت‌ها این تلویزیون کیفیت بالایی دارد اما با توجه به نحوه قیمت گذاری برای این مدل و ضعف در برخی ویژگی‌ها، این محصول باعث نا امیدی شده است. در ادامه این متن بیشتر به ویژگی‌ها و جزئیات مربوط به تلویزیون سامسونگ QN800A اشاره خواهیم کرد.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ

استفاده کلی

تلویزیون سامسونگ QN800A از آن دست از مدل‌هایی است که می‌تواند برای استفاده در سایر موقعیت‌ها و انواع کاربری‌ها مناسب باشد. این مدل به واسطه بهره‌مندی از نقاط قوتی همچون اوج روشنایی SDR و HDR بالا، پشتیبانی در هر 4 پورت ورودی از اتصالات HDMI 2.1 و همچنین بهبود وضعیت تصاویر و یا نوشته‌ها تا کیفیت 8K توانسته است در جهت رضایت‌مندی افراد گام مهمی بردارد. لازم به ذکر است که این مدل در خصوص مدیریت بازتاب‌ها نیز عملکرد قوی و رضایت بخشی از خود نشان داده است. تمامی این ویژگی‌ها باعث شده است تا انتخاب این محصول برای انواع کاربری‌ها به خصوص در اتاق‌های روشن، اقدامی مناسب باشد. در کنار این‌ها لازم است اشاره کنیم که این محصول در خصوص کیفیت کنتراست و نمایش طیف رنگی گسترده ضعیف عمل کرده است. نقطه ضعف جدی‌تر در خصوص عملکرد لوکال دایمینگ است که با فعال نمودن آن درست است که وضعیت کنتراست بهبود می‌یابد اما شما بایستی با حجم بالایی از حاله‌های نورانی اضافی درگیر شوید.

تماشای فیلم

در مجموع باید گفت که تلویزیون سامسونگ QN800A 8K QLED عملکرد متوسطی در خصوص نمایش فیلم از خود نشان می‌دهد. در این مدل از پنل VA استفاده شده است. کیفیت کنتراست در QN800A 8K QLED به نسبت سایر تلویزیون‌هایی که از این پنل استفاده می‌کنند، کمتر و ضعیف‌تر است از این رو در بسیاری از موارد رنگ‌های مشکی، خاکستری به نظر خواهند آمد. آیتم لوکال دایمینگ در این مدل از محصولات سامسونگ تا حد زیادی توانسته است کیفیت نمایش رنگ مشکی را افزایش دهد اما به واسطه آن شکوفه‌های نور اضافی بسیاری در صفحه مشاهده می‌شود. از جمله ویژگی‌های مثبتی که می‌توانند عملکرد تلویزیون سامسونگ QN800A 8K QLED را در خصوص تماشای فیلم بهبود ببخشند می‌توان به قابلیت ارتقای کیفیت محتوای ورودی در کنار امکان حذف لرزش‌های اضافی از محتوای پخش شده اشاره نمود.

برنامه‌های تلویزیون

باید گفت که تلویزیون سامسونگ QN800A هیچ گونه محدودیتی برای دسترسی به برنامه‌های شبکه کابلی نخواهد داشت و می‌تواند آنها را حتی با کیفیت‌ها و فرمت‌های گوناگون پوشش دهد. با توجه به آیتم‌هایی نظیر قابلیت بهبود کیفیت محتوای ورودی به هنگام پخش، اوج روشنایی قابل توجه از نوع SDR و HDR و همچنین مدیریت بازتاب‌ها به شیوه‌ای رضایت بخش، می‌توان گفت که این مدل از محصولات سامسونگ برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی انتخاب مناسبی هستند. در کنار اینها اما وجود مشکلاتی از جمله زاویه دید محدود و همچنین جلوه رنگین کمانی بازتاب‌ها در یکسری از موقعیت‌های خاص باعث افت کیفیت پخش صفحه نمایش در هنگام مشاهده برنامه‌های تلویزیونی می‌شود.

تماشای رویدادهای ورزشی

تماشای رویدادهای ورزشی یکی از موارد استفاده محبوب و پرطرفدار از تلویزیون‌های هوشمند است. در این خصوص تلویزیون سامسونگ QN800A با توجه به بهره‌مندی از تأخیر ورودی بسیار کم، اوج روشنایی بالا در دو بخش SDR و HDR، مدیریت بازتاب‌ها به گونه‌ای با کیفیت و همچنین نمایش حرکت اجسام به شکلی واقعی و بدون لرزش می‌تواند از خود عملکردی رضایت بخش در حین پخش محتواهای ورزشی نشان دهد. از سوی دیگر زاویه دید محدودی این مدل و جلوه رنگین کمانی بازتاب‌ها در برخی از موقعیت‌ها باعث افت کیفیت عملکردی این دستگاه در این بخش شده است. خوب است اضافه کنیم که در حین تماشای مسابقاتی مانند فوتبال و یا هاکی شما شاهد لکه‌ها و کثیفی‌هایی در وسط صفحه خواهید بود.

بازی ویدیویی

تلویزیون سامسونگ QN800A یکی از انتخاب‌های بسیارمناسب برای گیمرها خواهد بود. اول اینکه چهار پورت ورودی این محصول از HDMI 2.1 پشتیبانی کامل ارائه می‌دهند از این رو شما می‌توانید به سادگی انواع کنسول‌های بازی نسل جدید را متصل نموده و استفاده کنید. از سوی دیگر تأخیر ورودی در این مدل بسیار کم بوده و سرعت پاسخگویی بالاست. علاوه بر اینها در این تلویزیون شما می‌توانید از آیتم VRR نیز بهره‌مند شوید. با وجود اینکه اجرای بازی با این مدل از محصولات سامسونگ سریع، روان و واقعی خواهد بود اما دو آیتم کنتراست و لوکال دایمینگ با ضعف خود باعث افت کیفیت در این بخش نیز شده‌اند و شما مجبور به مشاهده هاله‌های نور اضافی و یا رنگ‌های تیره کم عمق خواهید بود.

ویدیو HDR

می‌توان گفت اصلی‌ترین ویژگی و نقطه قوت تلویزیون سامسونگ QN800A اوج روشنایی HDR آن است. شما به لطف این آیتم و همچنین اوج روشنایی SDR در کنار قابلیت بهبود کیفیت محتوای پخش شده در این مدل خواهید توانست به هنگام تماشای تصاویر تیره و تاریک جزئیات را نیز با کیفیت و وضوح قابل توجهی مشاهده نمایید. در این بخش نیز همچنان ضعف در خصوص آیتم‌هایی مانند کنتراست، لوکال دایمینگ و محدودیت نمایش طیف رنگی باعث افت کیفیت شده‌اند.

بازی HDR

در این بخش نیز همچنان قابلیت‌هایی نظیر پشتیبانی از ورودی HDMI 2.1، بهره‌مندی از قابلیت VRR، تأخیر ورودی کم، سرعت پاسخگویی بالا و قابلیت بهبود کیفیت محتوای ورودی باعث شده است تا توانایی‌های اوج روشنایی HDR در هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی با تلویزیون سامسونگ QN800A افزایش یابد اگر چه همچنان آیتم‌هایی مانند کنتراست ضعیف، لوکال دایمینگ کم کیفیت و محدودیت در نمایش طیف رنگی باعث افت کیفیت HDR  در حین اجرای بازی‌های ویدئویی یا فعال بودن حالت بازی می‌شوند.

مانیتورینگ

در صورتی که می‌خواهید از تلویزیون سامسونگ QN800A به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده کنید، می‌توانید در خصوص کیفیت عملکرد آن مطمئن باشید. قابلیت‌هایی نظیر تأخیر ورودی کم، قابلیت بهبود کیفیت محتوای پخش شده، مدیریت مناسب بازتاب‌ها، کیفیت بالای اوج روشنایی SDR و HDR و همچنین نمایش واضح متن و تصویر با کیفیت 8K توانسته‌اند به استفاده هرچه بهتر از این صفحه نمایش به عنوان مانیتور کامپیوتر منجر شوند. در این بخش مواردی مانند زاویه دید محدود و جلوه رنگین کمانی بازتاب‌ها در موقعیت‌هایی خاص می‌تواند باعث افت کیفیت شوند.

طراحی تلویزیون سامسونگ QN800A 

ویژگی‌های ظاهری و ساختاری تلویزیون یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که به هنگام انتخاب و خرید یک محصول مورد توجه قرار می‌گیرند. مهم است که بتوانید تلویزیونی با ظاهری مطابق استانداردهای روز تهیه کنید ضمن اینکه بتوانید به خوبی دستگاه مدنظر خود را با دکوراسیون خود هماهنگ سازید. این روزها تلویزیون‌هایی با ساختار ظریف و یک دست که به خوبی با موقعیت‌های نصب گوناگون سازگار می‌شوند به عنوان نمونه‌های استاندارد شناخته می‌شوند. در ادامه می‌توانید بیشتر با جزئیات ظاهری و ساختاری تلویزیون سامسونگ QN800A آشنا شوید و آن را از این منظر مورد بررسی قرار دهید. طراحی این تلویزیون با در نظر گرفتن حاشیه‌های ظریف و ضخامت بسیار کم می‌تواند مورد توجه عده بسیاری باشد از سوی دیگر اضافه کردن جعبه سامسونگ توانسته است شلوغی‌های کابل و دردسرهای آن را به شکل جدی حذف نماید. در مجموع باید گفت که این مدل از محصولات سامسونگ چه از نظر طراحی کلی و چه از نظر کیفیت ساخت، در سطح بالایی قرار دارد و می‌تواند در جلب رضایت افراد به گونه‌ای موفق عمل نماید.

سبک

می‌توان گفت که سبک طراحی این مدل از تلویزیون‌های سامسونگ نوعی بازطراحی از تلویزیون سامسونگ QN800T QLED 2020 است منتها به طور محسوسی ویژگی‌ها و جزئیات طراحی بهبود یافته است. یکی از ویژگی‌های جذاب که در خصوص طراحی این مدل وجود دارد، جعبه سامسونگ است. این جعبه توانسته است تمامی قسمت‌های مربوط به ورودی‌های دستگاه را درون خود جای داده است از این رو تمامی کابل‌ها و سیم‌های متصل شده به تلویزیون درون این جعبه قرار گرفته‌اند. تنها سیم قابل رؤیت، سیم اصلی دستگاه برای اتصال به منبع برق است. با توجه به این ویژگی می‌توان گفت که هیچ گونه به هم ریختگی و یا شلوغی به دلیل سیم‌ها و کابل‌ها وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید اطمینان خاطر بیشتری در خصوص سلامت و امنیت سیم‌ها داشته باشید.

سبک

صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ QN800A به شکل تخت طراحی شده است و در قسمت پشتی آن اسپیکرهایی برای پخش بهتر صدا جای گرفته است. ممکن است شیوه طراحی این اسپیکرها هماهنگ با سلیقه بسیاری از افراد نباشد اما لازم است به این نکته اشاره کنیم که شما به هنگام تماشای صفحه متوجه آنها نخواهید شد.

پایه‌های نگهدارنده

مدل پایه‌ها در این مدل تا حد زیادی شبیه به سایر مدل‌های منتشر شده توسط این برند است و تنها تفاوت محسوس مربوط به ارتفاع پایه می‌شود که در مدل QN800A این ارتفاع به نسبت کمتر است. در این تلویزیون پایه نگهدارنده در قسمت میانی لبه پایینی جای گرفته است. طراحی پایه ظریف و بی نقص است. پایه می‌تواند به خوبی از وزن دستگاه پشتیبانی نماید و بدون هیچ گونه لرزشی آن را روی میز تلویزیون ثابت نگاه دارد.

در صورتی که مدل 65 اینچی تلویزیون سامسونگ QN800A را خریداری نموده‌اید ابعاد پایه آن معادل 14.2 اینچ در 11.3 اینچ خواهد بود. لازم است اضافه کنیم که این ابعاد گفته شده بدون در نظر گرفتن جعبه سامسونگ است. در صورتی که بخواهید حضور این جعبه را نیز در نظر بگیریم عمق پایه یا رد طولی آن روی میز معادل 12.9 اینچ خواهد بود.

قسمت پشتی تلویزیون

قسمت پشتی این مدل نیز مانند سایر ویژگی‌های این دستگاه با بازطراحی همراه بوده است. فسمت پشتی با VESA 400*300 و از ترکیب دو متریال فلزی و پلاستیکی طراحی شده است. همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم در قسمت پشتی این مدل اسپیکرهایی جاساز شده است. این ویژگی در مدل‌های قبلی سامسونگ وجود نداشت و به عنوان یکی از تغییرات جدید در طراحی تلویزیون سامسونگ QN800A به حساب می‌آید. جعبه سامسونگ که از آن به عنوان ابزاری برای مدیریت کابل‌ها استفاده می‌شود نیز به دو شکل قابل نصب است. شما این امکان را خواهید تا جعبه را مستقیماً پشت پایه نگهدارنده تلویزیون در قسمت پشتی نصب کنید و یا به شکل جداگانه در کنار تلویزیون آن را قرار دهید. با توجه به وجود این جعبه، هیچ گونه قلابی برای نگهداری کابل‌ها در قسمت پشتی طراحی نشده است.

قسمت پشتی تلویزیون

اگر خوب به ساختار جبعه سامسونگ نگاه کنید متوجه پوششی پلاستیکی در گوشه کناری جعبه خواهید شد که به طور اختصاصی برای مدیریت کابل‌ها طراحی شده است.

حاشیه‌ها و ضخامت

یکی از ویژگی‌های جالب توجه در خصوص طراحی تلویزیون سامسونگ QN800A ظرافت حاشیه‌ها و کم بودن ضخامت دستگاه است. حاشیه‌ها در این صفحه نمایش با عرض 0.35 اینچ یا همان 0.9 سانتیمتر به شکل یک دست محیط را در بر گرفته‌اند. نکته بعدی ضخامت تلویزیون است. این مدل به عنوان یکی از باریک‌ترین نمونه‌های موجود شناخته می‌شود. در صورتی که جعبه سامسونگ را در نظر نگیرید، ضخامت این مدل از محصولات سامسونگ معادل 0.83 اینچ و یا همان 2.1 سانتیمتر است. ضخامت دستگاه به شکل یک دست بوده و از بالا تا پایین تلویزیون یکسان است. باریک بودن و ظریف بودن حاشیه‌ها از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند مشتریان را به این مدل جذب نماید.

حاشیه‌ها و ضخامت

کیفیت ساخت

باید گفت که کیفیت ساخت و متریال به کار رفته در این مدل مشابه سایر محصولات سامسونگ، در سطح بالایی قرار دارد. شما در سطح پشتی دستگاه هیچ گونه برجستگی مشاهده نخواهید کرد و تمامی بخش‌ها نیز مقاوم و بدون انعطاف به نظر می‌رسند. تلویزیون سامسونگ QN800A بسیار محکم و با مقاومت و ماندگاری بالا طراحی شده است. تنها مشکل قابل بیان در این بخش تکان‌های جزئی دستگاه در حالت ایستاده است. این تکان‌های جزئی با توجه به شیوه نصب پایه نگهدارنده و ابعاد آن کاملاً طبیعی خواهد بود و مشکلی به دنبال نخواهد داشت.

کیفیت ساخت

تا به اینجا به ویژگی‌های مهم و قابل بررسی در خصوص ظاهر و ساختار تلویزیون سامسونگ QN800A پرداختیم. شما می‌توانید با توجه به سلایق و صلاحدید خود در مورد کیفیت و مقبولیت این مدل در این بخش نتیجه گیری نمایید.

کیفیت صفحه نمایش QN800A

در خصوص عملکرد نمایش تصویر تلویزیون سامسونگ QN800A  باید گفت که شما می‌توانید از اوج روشنایی بالایی هم به عنوان SDR  و هم به عنوان  HDR بهره‌مند شوید از این رو این محصول برای تماشای تصویر در اتاق‌های بسیار پر نور و یا تماشای جزئیات در بخش‌های تاریک تصویر مناسب خواهد بود. عملکرد این محصول در بخش کنتراست و نمایش تراکم و گستردگی رنگ‌ها چندان قابل توجه نیست. آیتم لوکال دایمینگ که انتظار می‌رفت موجب بهبود وضعیت کنتراست و نمایش رنگ‌های تیره شود نیز با کیفیت قابل توجهی ارائه داده نمی‌شود و شما همواره شاهد شکوفه‌های نور اضافه هستید. خوشبختانه جعبه رنگ این مدل مورد بحث از محصولات سامسونگ پس از کالیبراسیون به دقت و کیفیت بالایی می‌رسد. بازتاب‌ها در تلویزیون سامسونگ QN800A به خوبی انجام می‌شوند اما زاویه دید محدود باعث کاهش اثر مثبت این ویژگی شده است.

کنتراست

کنتراست و یا به اصطلاح عامیانه‌تر تضاد یکی از ملاک‌های اصلی و بسیار تأثیر گذار در خصوص کیفیت نهایی نمایش تصویر به حساب می‌آید. این آیتم نشان دهنده توانایی صفحه نمایش در نشان دادن تضاد دو رنگ سفید و سیاه است. مهم است که تلویزیون بتوانید رنگ سفید را به شکل کامل و رنگ مشکی را در تیره‌ترین و یک دست‌ترین حالت خود نمایش بدهد. با نمایش هر یک از این رنگ‌ها در بهترین وضعیت خود می‌توان این‌طور نتیجه گیری کرد که صفحه نمایش در خصوص نمایش سایر رنگ‌ها و طیف‌های مربوطه نیز دقیق عمل می‌کند.

در خصوص تلویزیون سامسونگ QN800A باید گفت که کیفیت کنتراست به نسبت مناسب است. به طور دقیق می‌توان گفت که کنتراست طبیعی در این مدل معادل 1.613:1 است. با فعال نمودن آیتم لوکال دایمینگ این عدد به 10.568:1 خواهد رسید. در این مدل از پنل VA استفاده شده است. با توجه به نوع پنل انتظار می‌رود که کیفیت کنتراست بسیار بهتر از آنچه هست باشد اگر چه این وضعیت را در مدل سامسونگ Q800T QLED نیز شاهد بودیم. در این مدل از محصولات سامسونگ به لطف دسترسی داشتن به قابلیت لوکال دایمینگ یا همان کاهش نور محلی وضعیت کنتراست تا حد زیادی بهبود یافته است و شما می‌توانید رنگ مشکی را با عمق به نسبت بیشتری مشاهده نمایید.

کنتراست

لازم است اضافه کنیم که قابلیت لوکال دایمینگ در این محصول به شکل دستی از طریق بخش تنظیمات فعال و یا غیر فعال کنید. توصیه می‌شود به هنگام تماشای تلویزیون به موجب بهره‌مندی از کیفیت بیشتر این قابلیت را فعال نمایید.

لوکال دایمینگ

لوکال دایمینگ که اصطلاحاً به عنوان قابلیت کاهش نور محلی نیز شناخته می‌شود یکی از آیتم‌های مؤثر در خصوص نمایش بخش‌های تیره تصویر به شکلی با کیفیت است. با فعال بودن این قابلیت صفحه نمایش به طور خودکار نور زمینه را در قسمت‌های تیره تصویر کاهش می‌دهد. به واسطه این عملکرد رنگ‌های تیره با کیفیت و و وضوح بیشتری قابل مشاهده خواهند بود و همچنین بخش‌های روشن نیز نورانی‌تر به نظر می‌رسند. کیفیت این آیتم تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت کنتراست خواهد گذاشت.

کیفیت لوکال دایمینگ طبق شرایط و موقعیت‌های گوناگونی مورد بررسی قرار گرفته است. متأسفانه وضعیت این آیتم در تلویزیون سامسونگ QN800A چندان رضایت بخش نیست. با توجه به اینکه عملکرد صفحه نمایش در کاهش نور در محدوده‌های جزئی چندان قابل توجه نیست، شما همواره شاهد هاله‌های نور اضافی در اطراف اجسام روشن خواهید بود. این ویژگی باعث شده است تا خواندن زیر نویس‌ها در این صفحه نمایش دشوار باشد. از سوی دیگر با فعال بودن این آیتم وضعیت نمایش حرکت اجسام روشن در زمینه تاریک نیز چندان با کیفیت نخواهد بود. طبق بررسی‌های انجام شده مشاهده شد که با فعال بودن قابلیت لوکال دایمینگ رنگ‌های تصویر یکنواخت نمایش داده می‌شوند و تمایز میان آنها به خصوص در طیف‌های نزدیک به هم دشوار است. لازم است اشاره کنیم این نتایج به هنگام قرار داشتن وضعیت لوکال دایمینگ روی حالت High حاصل شده‌اند.

باید گفت که کیفیت آیتم لوکال دایمینگ در هنگام فعال بودن حالت بازی بسیار مشابه حالت معمول است. شما در حین بازی نیز شاهد هاله‌های نور اضافی نیز خواهید بود اگر چه شدت و پراکندگی آنها به نسبت حالت عادی کمتر است. در مجموع بایستی گفت قابلیت لوکال دایمینگ تلویزیون سامسونگ QN800A به طور اختیاری فعال و یا غیر فعال می‌شود. نور پس زمینه دروضعیت Full-Array قرار دارد و کیفیت نهایی نیز نا امید کننده است.

روشنایی SDR و HDR

اوج روشنایی SDR به معنی توانایی صفحه نمایش در ایجاد نور و روشنایی است که به واسطه آن صفحه می‌تواند به نور محیط غلبه نموده و تصاویر را به شکلی واضح و دقیق نمایش دهد. مهم است که یک تلویزیون بتواند بدون ایجاد افت کیفیت در تصویر نهایی، روشنایی زیادی را به وجود بیاورد. طبق آزمایشات انجام شده باید گفت که وضعیت روشنایی در تلویزیون سامسونگ QN800A مناسب و رضایت بخش است. اوج روشنایی در این مدل معادل 950 cd/m2   است که می‌تواند وضوح کافی را برای تماشای تلویزیون حتی در اتاق‌های پر نور نیز فراهم آورد.

روشنایی HDR

لازم است به این نکته اشاره کنیم که این مدل با مشکل ABL یا محدودیت نمایش نور در بخش‌های بزرگ تصویر مواجه است. این نقص بدین معنی است که اگر تصاویر نمایش داده شده به شکل یک دست و بزرگ باشند، نور صفحه نمایش با افت همراه است. با توجه به این نقص شما در هنگام تماشای مسابقات ورزشی‌ای مانند فوتبال یا هاکی که تصاویر مربوط به آنها یک تکه و گسترده هستند، با افت کیفیت و کاهش رضایت در خصوص روشنایی صفحه مواجه خواهید بود.

تنظیمات اعمال شده برای اوج روشنایی SDR در حین آزمایشات به شرح زیر بوده است:

تنظیم آیتم Movie بر روی حالت Picture Mode

قرار دادن قابلیت Brightness روی مقدار max یا بیشترین حد ممکن

گزینه Color Tone روی وضعیت Warm 2

قابلیت لوکال دایمینگ روی حالت High تنظیم شود.

لازم است اضافه کنیم که تمامی این تنظیمات پس از کالیبراسیون تلویزیون و با استفاده از 10% صفحه نمایش اعمال شده‌اند.

آیتم بعدی که به هنگام بررسی قابلیت‌های روشنایی تلویزیون‌ها مورد بررسی واقع می‌شود، آیتم اوج روشنایی HDR است. این آیتم به شما نشان می‌دهد که تلویزیون تا چه حد می‌تواند در صفحه‌های تاریک و تیره جزئیات مربوط به تصاویر را نمایش دهد. در صورتی که کیفیت این آیتم در یک محصول بالا باشد شما خواهید توانست جزئیات و بافت تصاویر را حتی در تیره‌ترین وضعیت ممکن با وضوح و کیفیت بالا تماشا نمایید.

به طور خلاصه باید گفت که کیفیت این قابلیت در تلویزیون سامسونگ QN800A قابل توجه است و می‌تواند نتیجه‌ای رضایت بخش را در اختیار شما قرار دهد. کیفیت این قابلیت در کنار وضعیت مناسب اوج روشنایی SDR باعث شده است تا بافت و برجستگی تصاویر به خوبی قابل مشاهده باشد. لازم به ذکر است که آیتم HDR در این محصول معادل 1;626 cd/m2  ارزیابی می‌شود. متأسفانه همچنان مسئله ABL باعث افت کیفیت در این آیتم نیز می‌شود اما این افت کیفیت مانند مدل دیگر سامسونگ یا Q800T QLED باعث تیره شدن فریم تصویر نخواهد شد.

وضعیت HDR با اعمال تنظیمات زیر مورد بررسی واقع شده است:

آیتم Picture Mode روی حالت Brightness

تنظیم آیتم کنتراست روی بیشترین مقدار ممکن

قرار دادن Color Tone روی گزینه Warm 2

تنظیم قابلیت لوکال دایمینگ روی گزینه High

در صورتی که با اعمال این تنظیمات همچنان احساس می‌کنید که روشنایی تصویر کم است و وضوح رنگ‌ها آن‌طور که باید نیست می‌توانید آیتم ST.2048 را نیز روی بیشترین مقدار خود تنظیم کنید.

تا به اینجا به توضیح وضعیت اوج روشنایی HDR در حالت معمول و یا همان  Movie HDR پرداختیم. باید گفت که کیفیت این آیتم در حالت بازی نیز تا حد بسیار زیادی مشابه وضعیت آن در حالت عادی است. تنها تفاوت قابل بحث در این بخش تیره‌تر شدن جزئیات وب افت تصویر در تنظیمات HDR حالت بازی است. به این معنی که جزئیات تصویر با وضوح کمتری نمایش داده می‌شوند که البته این کاهش چندان قابل توجه نیست. تنظیمات پیشنهادی ما برای استفاده از HDR در حالت بازی به شرح زیر است:

آیتم‌های مربوط به کنتراست و  Brightness روی بیشترین مقدار خود تنظیم شوند.

ویژگی ColorTone روی حالت Warm 2

 لوکال دایمینگ روی گزینه  High تنظیم شود.

گزینه Sharpness روی 0 قرار بگیرد.

قابلیت Color Gamut روی حالت Auto تنظیم شود.

با اعمال این تنظیمات صفحه نمایش در حین بازی به مقدار مناسبی روشن خواهد بود اگر شما به دنبال روشنایی بیشتری هستید می‌توانید قابلیت اوج روشنایی HDR را با تنظیمات گفته شده در حالت عادی، برای حالت بازی نیز تنظیم نمایید. به طور کلی باید گفت که این قابلیت در حالت بازی معادل 1;352 cd/m2 است.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی رنگ خاکستری به معنی توانایی نمایش یک دست و بدون لکه انواع رنگ‌ها توسط صفحه نمایش است. مهم است که صفحه نمایش بتواند تمامی رنگ‌ها را به شکل یک دست و با تراکم یکسان در تمامی بخش‌ها نمایش دهد. در تلویزیون سامسونگ QN800A وضعیت نمایش یکنواخت رنگ‌ها به نسبت مناسب و رضایت بخش است. شما می‌توانید در این مدل تمامی رنگ‌ها را با وضوح و تراکم یکسان مشاهده نمایید. در بخشی از قسمت‌های میانی تصویر ممکن است رنگ‌ها با لکه‌هایی مشاهده شود که شدت این لکه‌ها به هنگام نمایش رنگ‌های متمایل به مشکی بسیار کمتر است.

یکنواختی خاکستری

به طور دقیق باید گفت که وضعیت نمایش یکنواخت رنگ خاکستری در هنگام 50% Std.Dev.  و یا 5% همین حالت به ترتیب 1;902%  و 0;41% خواهد بود. این اعداد در خصوص 50% و یا 5% حالت DSE به ترتیب مساوی با 0;202%  و 0;064% است. ممکن است به هنگام نمایش محتواهایی مانند مسابقات فوتبال به دلیل لکه‌ها کثیفی‌های وسط صفحه دچار حواس پرتی شوید.

یکنواختی مشکی

به طور خلاصه باید گفت که وضعیت نمایش یکنواخت رنگ مشکی بدون فعال بودن آیتم لوکال دایمینگ یا کاهش نور محلی چندان رضایت بخش نیست. شما در چنین وضعیتی شاهد لکه‌های کثیفی متعدد در تمامی صفحه هستید و همچنین رنگ مشکی مایل به آبی به نظر می‌رسد. با فعال نمودن آیتم لوکال دایمینگ کیفیت نمایش یکنواخت رنگ مشکی نیز به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و عمق رنگ‌ها نیز محسوس‌تر است. لازم است اضافه کنیم که با فعال کردن این آیتم شکوفه‌ها و هاله‌های اضافی نور قابل مشاهده خواهند بود و از کیفیت نمایش رنگ مشکی می‌کاهند. به طور دقیق وضعیت نمایش یکنواختی مشکی در تلویزیون سامسونگ QN800A با  Native Std.Dev . 1.336%  و Std.Dev.w/L.D. 0.396% تعریف می‌شود.

یکنواختی مشکی

زاویه دید

زاویه دید یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که می‌تواند به شما برای استفاده هرچه بیشتر از تلویزیون‌ها کمک نماید. مهم است که شما بتوانید در محدوده گسترده‌ای از فضای جلو تلویزیون تصاویر را به شکلی واضح مشاهده نمایید. در صورتی که کیفیت این آیتم بالا مناسب باشد، تلویزیون برای تماشای گروهی مناسب‌تر است و همچنین آزادی عمل افراد برای چینش تلویزیون درون دکور بیشتر خواهد بود.

درتلویزیون سامسونگ QN800A شما از زاویه دید با کیفیت مناسب و قابل قبولی بهره‌مند خواهید بود. در صورتی که زاویه دید خود را از مرکز تصویر به طرفین حرکت بدهید با پخش شدن رنگ‌ها و افت وضوح و تمایز میان رنگ‌ها مواجه خواهید شد. در صورتی که قصد دارید روبه روی این مدل صندلی یک تکه قرار دهید و به شکل ردیفی از تماشای تلویزیون لذت ببرید باید بگوییم که این مدل به واسطه پنل نوع VA خود نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در صورتی که می‌خواهید از کیفیت 8k بهره‌مند شوید و در عین حال زاویه دید بسیار گسترده‌ای داشته باشید بهتر است به سراغ خرید مدل تلویزیون ال جی  QNED99 8k بروید.

در هنگام تماشای تصویر در این مدل از تلویزیون‌های سامسونگ با قرار گرفتن در زاویه 16 درجه شاهد بی نظمی اشعه‌های گاما، در زاویه 21 درجه شاهد تغییر رنگ، در زاویه 38 درجه شاهد شست و شوی رنگ‌ها و درهم آمیختگی آنها، در زاویه 46 درجه شاهد از بین رفتن روشنایی صفحه و در محدوده 70 درجه شاهد افزایش چشمگیر سطوح تیره تصویر خواهید بود.

بازتاب نور

خوشبختانه در تلویزیون سامسونگ QN800A شما می‌توانید به واسطه لایه‌ای که روی صفحه کشیده شده است، بازتاب‌ها و انعکاس‌های نور را با کیفیتی چشمگیر مشاهده کنید. در این مدل بازتاب‌ها به خوبی و کامل انجام می‌شوند که می‌توانند وضوح خوبی را در اختیار شما بگذارند. در این مدل با توجه به در نظر گرفتن وضعیت زاویه دید متأسفانه در برخی از موقعیت‌ها بازتاب‌ها هاله‌هایی رنگین کمانی را ایجاد می‌کنند. این شکل از بازتاب باعث حواس پرتی در افراد خواهد شد. لازم است اضافه کنیم که این حواس پرتی در صورتی که تلویزیون شما درون اتاق پر نور قرار گرفته باشد به مراتب پر رنگ‌تر خواهد بود. به طور دقیق می‌توان گفت که در تلویزیون سامسونگ QN800A از صفحه‌ای براق استفاده شده است که حدود 2.1% از امواج تابیده شده را بازتاب می‌نماید. از میان این امواج بازتاب شده 1.3% آنها به شکل غیر مستقیم بازتاب می‌شوند و حدود 0.8% آنها نیز بازتاب مستقیم خواهند داشت.

بازتاب نور

طیف و حجم رنگی

طیف رنگی که به اصطلاح دیگر به عنوان محدوده رنگی نیز شناخته می‌شود، آیتمی است که به واسطه آن بررسی می‌شود که تلویزیون تا چه حد می‌تواند رنگ‌های مختلف را در طیف‌های گوناگون نمایش دهد.  درتلویزیون سامسونگ QN800A شما می‌توانید شاهد بهبود هرچند کم کیفیت طیف رنگی باشید. طیف رنگی در این محصول با گستردگی و پوشش به نسبت ضعیفی نمایش داده می‌شود. به طور دقیق‌تر می‌توان این آیتم را به واسطه دو معیار DCI P3 برای اشعه‌های  uv و xy که به ترتیب معادل 88.99% و 83.46% است و همچنین معیار Rec 2020 برای دو اشعه  uv و xy که به ترتیب مساوی با 65.25% و 60.04% است؛ تعریف خواهد شد. لازم است اضافه کنیم که وضعیت طیف رنگی در این مدل چندان قابل توجه نیست و می‌توان محصولات دیگری را با کیفیت بهتری در این خصوص پیدا کرد.

طیف و حجم رنگی

مسئله بعدی نمایش حجم رنگی است. حجم رنگی آیتمی است که به واسطه آن می‌توان بررسی نمود که صفحه نمایش تا چه حد در نمایش پر رنگی و یا کم رنگی موفق است و از سوی دیگر تا چه حد می‌تواند تراکم رنگ‌ها را با وضوح و کیفیت مناسب نمایش دهد. درون نسخه جدید این محصول می‌توان گفت که کیفیت نمایش حجم رنگ‌ها به نسبت افزایش یافته است اگرچه این بهبود کیفیت چندان محسوس نیست. تلویزیون سامسونگ QN800A در خصوص نمایش رنگ‌های تیره و یا روشن به خوبی از تراکم پشتیبانی می‌کند و نمایش به نسبت رضایت بخشی دارد اما به هنگام نمایش طیف‌های رنگی در این میان چندان مناسب عمل نمی‌کند.

به طور دقیق باید گفت که وضعیت پوشش رنگی در این مدل از محصولات سامسونگ در حالت Normalized DCI P3 ITP 79.4%، Normalized Rec 2020 ITP 58.7%، 10;000 cd/m2 DCI P3 ITP 51.9%  و 10;000 cd/m2 Rec 2020 ITP 38.1% تعریف می‌شوند.

گرادینت

گرادینت یا محوشدگی رنگ‌ها به معنی این است که تغییرات یک رنگ از پررنگ‌ترین حالت خود به سمت کم رنگ‌کردن وضعیت خود تا چه حد یک دست و بدون هر گونه مرز بندی نمایش داده می‌شود. کیفیت گرادینت نقش مهمی در خصوص کیفیت نمایش یک دست سایه‌ها ایفا خواهد کرد. خوشبختانه تلویزیون سامسونگ QN800A در این بخش با کیفیت مناسبی عمل می‌کند. محوشدگی رنگ‌ها به خصوص رنگ خاکستری به خوبی و بدون خطوط و مرزهای مشخص نمایش داده می‌شوند. این مدل از محصولات سامسونگ رنگ‌ها را با عمق ۱۰ بیتی نمایش خواهد داد. وضعیت Std. Dev. برای رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و خاکستری به ترتیب معادل ۰.۱۱۲، ۰.۱۳۰، ۰.۰۸۹ و ۰.۱۱۶خواهد بود.

در صورتی که می‌خواهید کیفیت گرادینت را افزایش دهید می‌توانید گزینه Noise Reduction را روی وضعیت Auto تنظیم نمایید. لازم است اضافه کنیم که با این کار جزئیات تصویر و وضوح آن افت خواهند کرد.

کیفیت نمایش تصویر

باید گفت که آیتم‌هایی نظیر کنتراست، لوکال دایمینگ، گستره و پوشش رنگ در تلویزیون سامسونگ QN800A با کیفیت قابل توجهی عرضه نمی‌شوند. زاویه دید در این مدل نیز چندان گسترده نیست. با توجه به این گفته‌ها شما این امکان را خواهید داشت تا نمونه‌های بهتری را نیز پیدا کنید. لازم به ذکر است که این مدل از محصولات سامسونگ در خصوص تأمین اوج روشنایی HDR و SDR قوی عمل کرده است و می‌تواند انتخابی بسیار مناسب برای نمایش محتوا درون اتاق‌های روشن باشد. در مجموع با وجود نقص‌های گفته شده باید گفت کیفیت نهایی مناسب است.

کیفیت نمایش و پخش محتوا

در این مدل از محصولات سامسونگ شما با سرعت پاسخ گویی بالا و تأخیر ورودی کمی مواجه هستید، همین نکته باعث می‌شود تا از اجرای بازی‌های ویدئویی و تماشای محتواهای ورودی به شکلی روان‌تر لذت ببرید. در این محصول وضعیت سوسو زدن چندان لطمه‌ای به نمایش وارد نمی‌سازد و تلویزیون می‌تواند با سرعت بالایی رفرش شده و خود را با تغییرات محتوا هماهنگ کند. در مجموع با توجه به پشتیبانی گسترده این تلویزیون از انواع کیفیت‌ها با نرخ فرکانس‌های متنوع و همچنین قابلیت‌های بهبود کیفیت، می‌توان گفت تلویزیون سامسونگ QN800A در سطح رضایت بخشی از کیفیت پخش محتوا و نمایش قرار گرفته است.

زمان پاسخگویی

زبان پاسخگویی یکی از آیتم‌های بسیار مهم است که در صورت با کیفیت بودن می‌تواند نمایشی روان را برای شما به همراه داشته باشد. مهم است که تلویزیون بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به دستورهای وارد شده واکنش نشان دهد. تلویزیون سامسونگ QN800A در این بخش عملکردی قابل توجه و رضایت بخش از خود نشان می‌دهد. به طور معمول طبق آزمایشات انجام شده ۸۰% از دستورات و تغییرات اعمال شده تنها با گذر ۳.۸ میلی ثانیه انجام خواهند شد. اعمال ۱۰۰% تغییرات و دستورات در فاصله زمانی ۸.۷ میلی ثانیه انجام می‌شود.

زمان پاسخگویی

طبق بررسی‌هایی که به طور دقیق‌تر انجام شده است این تلویزیون سامسونگ به هنگام اعمال تغییرات و جایگزینی صحنه‌های تاریک و تیره کمی کندتر عمل می‌کند. این عملکرد می‌تواند جریان روان فیلم را به حالت مصنوعی در بیاورد. چنین مشکلی به هنگام نمایش صحنه‌های روشن وجود نخواهد داشت.

تأخیر در ورودی

تأخیر ورودی آیتمی است که به واسطه آن میزان زمانی را که تلویزیون برای دریافت، پردازش و نمایش اطلاعات ورودی نیاز خواهد داشت را نمایش می‌دهد.  هرچه این میزان کمتر باشد می‌توان گف که عملکرد دستگاه بسیار سریع‌تر و روان‌تر خواهد بود. در تلویزیون سامسونگ QN800A شما از تآخیر ورودی به نسبت کمی بهره‌مند خواهید بود. کیفیت این آیتم در این مدل قابل توجه است و می‌تواند افراد را راضی نگاه دارد. به طور طبیعی با فعال بودن حالت بازی میزان تأخیر ورودی برابر با ۱۰.۳ میلی ثانیه است. در صورتی که حالت بازی غیر فعال باشد و تلویزیون روی وضعیت  Game Motion Plus باشد این تأخیر ورودی کمی افزایش پیدا کردهو به ۱۰۴.۹ میلی ثانیه می‌رسد. این افزایش تأخیر در عمل چندان محسوس نیست و اغلب افراد متوجه آن نمی‌شوند.

میزان تأخیر ورودی هنگامی که شما تلویزیون سامسونگ QN800A را به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده می‌کنیدنیز کم است اما اگر می‌خواهید این میزان به مقدار کمتری برسد بهتر است در این وضعیت نیز حالت بازی را فعال نمایید.

پورت‌های ورودی

تلویزیون سامسونگ QN800A از تمامی ورودی‌های نسل جدید پشتیبانی خواهد کرد. تمامی پورت‌های ورودی این مدل از محصولات سامسونگ در لبه کناری جعبه سامسونگ جای گرفته‌اند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود محل نصب آن را انتخاب نمایید همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره نمودیم. لیست انواع دسترسی‌ها و پورت‌های پشتیبانی شده شامل موارد زیر خواهد بود:

HDR10

HDR10+

HLG

HDMI 2.0

 HDMI 2.1

CEC

HDCP 2.2

پشتیبانی از وای فای در بازه سرعتی 2.4 گیگاهرتز الی 5 گیگاهرتز

لازم است به این موضوع اشاره کنیم که تمامی 4 پورت ورودی این مدل که مختص HDMI طراحی شده‌اند می‌توانند به خوبی از HDMI 2.1 نیز پشتیبانی نمایند.

پورت‌های ورودی

سازگاری با کنسول‌های بازی

باید گفت که تلویزیون سامسونگ QN800A به خوبی با تمامی کنسول‌های بازی نسل جدید از نوع PS5 و همچنین Xbox Series X سازگار می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب در خصوص قابلیت‌های سازگاری ای مدل با کنسول‌ها، بهره‌مندی از قابلیت ALLM است. وجود این قابلیت بدین معناست که تلویزیون شما به طور خودکار از حالت عادی به حالت بازی تغییر وضعیت خواهد داد و نیازی به تعویض دستی حالت تلویزیون نیست. دسترسی‌های مربوط به کنسول‌های بازی به واسطه دو دسته از پورت‌های ورودی یعنی HDMI و CEC انجام خواهد شد.

سازگاری با کنسول‌های بازی

یکی از آیتم‌های جدیدی که در مدل مورد بحث سامسونگ اضافه شده است، دسترسی سریع به اطلاعات بازی است. در صورتی که شما دکمه‌های مربوط به Play/ Puse را روی ریموت کنترل چند ثانیه نگه دارید صفحه مربوط به اطلاعات بازی یا همان Game Bar برای شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه شما می‌توانید انواع اطلاعات مفید در خصوص آیتم VRR، نرخ فریم بازی‌ها، لیست بازی‌ها و… را مشاهده نمایید.

شما امکان اجرای بازی‌هایی با کیفیت 4K  و 1080p را با نرخ فرکانس ۶۰ الی ۱۲۰ هرتز را خواهید داشت.

پرش تصویر

در تلویزیون سامسونگ QN800A به منظور کاهش نور پس زمینه از آیتمی تحت عنوان Plus Width Modulation یا به طور مختصر  PWM استفاده می‌شود. در این مدل نور پس زمینه تنها در فرکانس‌های بسیار بالا سوسو می‌زند از این رو شما به طور معمول متوجه آن نخواهید شد. به طور دقیق باید گفت که اگر تلویزیون و تصویر آن روی حالت‌های  Natural،  Dynamic Standard و  Filmmaker قرار داشته باشد و یا تنظیمات  Game Motion Plus و Picture Clarity اجرا شده باشد؛ سوسو زدن به فرکانس ۱۲۰ هرتز کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که اگر تلویزیون در حالت بازی باشد سوسو زدن با فرکانس ۴۸۰ هرتز اتفاق خواهد افتاد.

سرعت رفرش

سرعت رفرش آیتمی است که به شما نشان می‌دهد تلویزیون می‌تواند با چه سرعتی تنظیمات خود را با تغییرات سرعت در محتوا هماهنگ سازد. اگر به واسطه ساختار محتوا و یا اعمال اقداماتی مانند تغییر شبکه یا تغییر محتوای در حال پخش، سرعت نمایش تعبیر پیدا کند مهم است که تلویزیون بتواند تمامی تنظیمات خود را با توجه به اطلاعات جدید بازسازی نماید و نمایشی روان و بدون قطعی را در اختیار تماشاچیان قرار دهد.

جالب است به این نکته اشاره کنیم که در تلویزیون سامسونگ QN800A به منظور ایجاد یکپارچگی در نمایش محتوا از قابلیت Free Sync استفاده می‌شود اما بر خلاف تلویزیون سامسونگ Q800T QLED این آیتم درون لیست G-SYNC قرار نگرفته است. ممکن است اطلاعات ذکر شده در این بخش با توجه به واحدهای مختلف، متفاوت باشد. در حالت طبیعی این مدل از محصولات سامسونگ با سرعتی بالغ بر ۱۲۰ هرتز رفرش شده و تطابق جدید رخ می‌دهد.در صورتی که تلویزیون شما در حالت بازی باشد و قصد اجرای بازی با نرخ فریم زیر ۶۰ را داشته باشید، تلویزیون به طور خودکار این نرخ فریم را افزایش داده و تلاش می‌کند تا نرخ فریم را بالاتر از ۶۰ نگاه دارد. چنین اعمال تغییری باعث نمی‌شود که نتیجه نهایی نمایش داده شده متفاوت به نظر برسد و فقط به عنوان راهی برای عملکرد ادامه دار قابلیت VRR به حساب می‌آید.

به عنوان نکته نهایی در این بخش لازم است اشاره کنیم که در صورتی که از پورت ورودی  HDMI 2.0 برای اتصال کنسول بازی استفاده می‌کنید به هیچ عنوان امکان اجرای بازی‌هایی که نرخ فریم آنها کمتراز ۴۰ هرتز است را به هیچ عنوان نخواهید داشت.

کیفیت صدا

پخش صدا یکی از آیتم‌های مهم برای بررسی در هنگام ارزیابی یک تلویزیون است. مهم است که تلویزیون بتواند علاوه بر اینکه آواها را همگام با تصاویر نشان می‌دهد، شدت و وضوح آنها را نیز مطابق با خواست افراد هماهنگ سازد. تلویزیون سامسونگ QN800A در خصوص این دو عملکرد قوی حاضر شده است. شما امکان پخش صدا با وضوح و کیفیت مناسبی را از سوی این مدل خواهید داشت ضمن اینکه می‌توانید در عین حفظ کیفیت شدت صدا را مطابق سلیقه خود تغییر دهید اگر چه کیفیت صدا به هنگام پخش با شدت معمول بسیار بهتر است. باید گفت که این مدل نمی‌تواند صداهای بیس دار را پخش نماید. قابلیت پخش صدا در تلویزیون سامسونگ QN800A بسیار معمولی و متوسط ارزیابی می‌شود. عدم توانایی برای پخش صداهای بیس دار با وجود طراحی بلندگوهایی در پشت تلویزیون می‌تواند کمی ناامیدکننده و دور از انتظار باشد. در باقی موارد این مدل از محصولات سامسونگ می‌تواند به خوبی از صداها در محدوده‌های فرکانسی مختلف پشتیبانی نماید و با شدت‌های قابل تنظیمی در عین حفظ کیفیت و وضوح آنها را پخش کند.

 فرکانس صدا

تلویزیون سامسونگ QN800A از ARC که به منظور عبور صدا استفاده می‌شود، پشتیبانی خواهد کرد و شما می‌توانید از این آیتم تحت دالبی ویژن استفاده کنید. با وجود اینکه در قسمت پشتی این مدل بلندگوهایی جاسازی شده است همچنان امکان شنیدن صداهای بیس دار وجود ندارد. در حقیقت باید گفت که این مدل به هیچ عنوان توانایی پخش صدای بیس دار را نخواهد داشت. به جز این مسئله در باقی موارد تلویزیون عملکرد مناسبی در خصوص پخش با وضوح بالای صداها به خصوص آواهای مربوط به مکالمات خواهد داشت و می‌تواند شدت صدا را بدون افت کیفیت افزایش دهد. کمترین پاسخ فرکانسی این مدلمعادل ۱۱۹.۸۷ هرتز خواهد بود.

 فرکانس صدا

مسئله دیگری که می‌توان در خصوص کیفیت پخش صدا مورد بررسی قرار داد، پخش صدا بدون هرگونه نویز اضافی است. در این بخش نیز عملکرد تلویزیون QN800A به نسبت مناسب است. این تلویزیون می‌تواند کیفیت صدا را در هنگام پخش با شدت‌های مختلف به نسبت خوبی حفظ نماید و بدین ترتیب صداهای زمینه‌ای اضافی را حذف نماید.

ویژگی‌های هوشمند QN800A

رابط کاربری

در این مدل از محصولات سامسونگ از سیستم عامل تایزن نسخه 2021 استفاده شده است. این سیستم عامل محیط کاربری‌ای ساده و روان را برای مخاطبین فراهم آورده است. گزینه‌ها و آیتم‌های پیشرفته ارائه شده در این محیط کاربری متعدد و متنوع خواهد بود. به طور دقیق باید گفت که شما با این مدل تنها 2 ثانیه زمان برای اجرای اپلیکیشن یوتیوب زمان نیاز خواهید داشت و تنها 5 ثانیه طول خواهد کشید که نور پس زمینه محیط کاربری با توجه به فضا تغییر نماید. شما می‌توانید در این محیط کاربری از آپشن‌های جدیدی مانند نمونه‌های زیر نیز بهره‌مند شوید:

  • Q-Symphony: شما به پورت ورودی برای اتصال هم زمان ساند بار و اسپیکرهای پشت دستگاه و پخش صدای به شکل هم زمان از هر دو دسترسی خواهید داشت. لازم است اضافه کنیم که تنها در صورتی که ساند بار شما سامسونگ است می‌توانید از این آپشن بهره‌مند شوید.
  • Tap View: با این آیتم شما می‌توانید محتوای صفحه نمایش گوشی هوشمند خود را روی صفحه نمایش تلویزیون نیز منعکس کنید و سپس به کار با دستگاه خود به طور هم زمان ارائه دهید. توجه داشته باشید که تغییراتی که بر روی صفحه گوشی اعمال می‌کنید نیز روی تلویزیون نمایش داده می‌شوند.
  • SpaceFit Sound: به کمک این قابلیت صدای پخش شده از سوی دستگاه با توجه به فضای شما هماهنگ شده و پخش خواهد شد. این سازگاری به شکل دیجیتالی انجام می‌شود.
  • Super UltraWide GameView: این آیتم به شما این امکان را خواهید داد تا بازی‌هایی که نمایشی فوق عریض دارند را نیز به سادگی مشاهده نمایید اجرای بازی‌هایی از نوع ۳۲.۹ با این آیتم تنها به کمک PC ممکن خواهد بود.

شما به هنگام استفاده از صفحات کاربری تلویزیون و یا فعالیت در قسمت اپ استور و به طور کلی سایر بخش‌های کاربری این تلویزیون با تبلیغات مواجه خواهید شد. لازم به ذکر است که شما به هیچ عنوان امکان بستن و یا لغو کردن تبلیغات را نخواهید داشت.

برنامه‌ها

اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که توسط این محیط کاربری این تلویزیون در اختیار شما قرار می‌گیرند، جامع و کامل خواهند بود. فرایند انتخاب برنامه‌ها بسیار آسان و سریع است. امکان بهره‌مندی از قابلیت HDR در هنگام استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند یوتیوب و نتفلیکس و یا پخش محتوا از طریق USB وجود خواهد داشت.

برنامه‌ها

ریموت کنترل

ریموت کنترل از راه دور این مدل از جنس پلاستیک ساخته شده است و ظاهری ساده اما هوشمند دارد. در این مدل از کنترل شما به انواع باتری‌های یک بار مصرف و یا قابل تعویض برای تأمین انرژی دسترسی نخواهید داشت بلکه شارژ و تأمین انرژی به کمک پنل خورشیدی که در پشت دستگاه جای گرفته است انجام می‌شود. شما به کمک کنترل از راه دور تلویزیون سامسونگ QN800A به دکمه‌هایی برای دسترسی سریع، مدیریت اطلاعات وارد شده از طریق پورت‌های ورودی و کنترل و تغییر سایر آیتم‌ها مجهز خواهید بود.

ریموت کنترل QN800A

این تلویزیون به همراه دکمه‌هایی برای کنترل دستی نیز ارائه داده می‌شود. شما می‌توانید به کمک دکمه‌های فیزیک قرار داده شده در زیر مارک سامسونگ شما می‌توانید تغییراتی از جمله تعویض شبکه و تنظیم صدا را اعمال نمایید.

لوازم جانبی 

جعبه تلویزیون سامسونگ QN800A حاوی ریموت کنترل از راه دور، کابل برق، یک عدد کابل اتصال کوتاه، یک عدد کابل اتصال طولانی، پایه، دفترچه راهنمای استفاده، پیچ‌های جعبه و پوشش‌های پلاستیکی خواهد بود.

لوازم جانبی

محیط کاربری

این تلویزیون به جدیدترین نسخه سیستم عامل تلویزیون هوشمند تایزن مجهز است. طراحی محیط کاربری به گونه‌ای است که همه افراد می‌توانند به سرعت و به آسانی هرچه تمام‌تر از قابلیت‌های موجود در آن استفاده نمایند. نرم افزارهای بسیار متعدد و متنوعی به کمک اپ استور برای دانلود در اختیار افراد قرار گرفته است. شما می‌توانید از قابلیت‌های هوشمند درون تلویزیون سامسونگ QN800A با سرعت و کیفیت بالا و به روزی بهره‌مند شوید. کنترل از راه دور طراحی شده در این مدل به شما برای استفاده آسان‌تر از این محصول کمک خواهند کرد. خوب است در این بخش اشاره کنیم که این مدل از محصولات سامسونگ به خوبی از تمامی پورت‌های ورودی، فرمت‌های محتوایی و کنسول‌ها و اپلیکیشن‌های نسل جدید پشتیبانی می‌کند و به شما اجازه تجربیات جدید و هوشمند زیادی را خواهد داد.

قیمت تلویزیون سامسونگ QN800A

در خصوص قیمت این محصول با توجه به اینکه حاوی کیفیت 8K بوده و به عنوان یکی از جدیدترین محصولات و فناوری‌های موجود در بازار به حساب می‌آید؛ قیمت به نسبت بالایی خواهد داشت. قیمت این محصول تحت تأثیر نوسانات بازار و همچنین نوسانات ارز می‌تواند با تغییرات بسیاری همراه باشد. لازم به ذکر است که این مدل در ابعاد متفاوتی شامل 65 اینچی، 75 اینچی و 85 اینچی به فروش می‌رسد که این خود می‌تواند بر روی قیمت نهایی تأثیر گذار باشد.

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN800A 

خوب است اگر به هنگام انتخاب یک محصول سایر مدل‌های هم رده یا آن محصول و یا انواع مدل‌هایی را که به طور هم زمان معرفی شده‌اند را نیز مورد بررسی قرار دهید. در ادامه این متن قصد داریم تا تلویزیون سامسونگ QN800A را با چند مدل هم رده و پیشنهادی دیگر از لحاظ نقاط ضعف و قوت مورد مقایسه قرار دهیم.

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN800A با QN900A

باید گفت که تلویزیون سامسونگ QN900A 8K QLED از نظر کیفیت و سایر ویژگی‌های خود در جایگاهی بالاتر و برتر نسبت به تلویزیون سامسونگ QN800A قرار گرفته است. این دو مدل تا حد بسیار زیادی شبیه به یکدیگر هستند اما ویژگی‌های ظریفی توانسته است میان آنها تفاوت ایجاد نماید. تلویزیون سامسونگ QN900A 8K QLED دارای حاشیه‌های نازک‌تری است و از همه مهم‌تر اینکه ساختاری باریک‌تر دارد. در این مدل زمان پاسخگویی سریع‌تر است و آیتم لوکال دایمینگ نیز با کیفیت بالاتری قابل استفاده است. در مدل QN800A شما می‌توانید از اوج روشنایی SDR و HDR بیشتری بهره‌مند شوید.

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN800A با QN90A

با وجود اینکه رزولوشن در مدل سامسونگ QN90A QLED پایین‌تر است اما در نهایت عملکردی بهتر از مدل QN800A از خود نشان می‌دهد. این مدل در آیتم‌هایی مانند نمایش گستره رنگ، کنتراست تصویر و لوکال دایمینگ بسیار بهتر عمل خواهد کرد. تفاوت اصلی میان این دو مدل به هنگام تماشای محتوا در اتاق‌های تاریک مشخص می‌شود.  در مدل QN800A اما هاله‌های نور اضافی زیادی مشاهده می‌شود. تنها برتری محسوس QN800A توانایی نمایش کیفیت 8K  است که با توجه به کمبود تنوع و تعدد محتواهای تولید شده با این کیفیت، شما نمی‌توانید استفاده چندانی از این قابلیت داشته باشید.

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN800A با QNED99 8K

می‌توان گفت که دو مدل مورد بحث ال جی و سامسونگ تلویزیون‌های خوب و با کیفیتی در عرصه کیفیت 8K و فناوری Mini LED هستند. با وجود این باید گفت که سامسونگ QN800A به واسطه بهره‌مندی از پنل VA کیفیت کنتراست بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. مدل مورد بحث ال جی نیز می‌تواند با توجه به پنل نوع IPS خود، زاویه دید گسترده‌تری را در اختیار شما قرار دهد همچنین به واسطه بهره‌مندی از آیتم لوکال دایمینگ با کیفیت بهتر می‌تواند ضعف کنتراستی خود را تا حد زیادی جبران نماید. با توجه به این ویژگی ال جی انتخاب بهتری برای تماشای فیلم‌ها است چرا که هاله‌های نور اضافی در آن کمتر قابل مشاهده هستند. مدل ال جی بر خلاف مدل نام برده سامسونگ می‌تواند کیفیت 8K را به شکلی طبیعی‌تر و به دور از انواع اثرات مصنوعی نمایش دهد.

 با وجود این نکات باید گفت که تلویزیون سامسونگ QN800A برای تماشای محتوا درون اتاق‌های روشن انتخاب بهتری است چرا که این مدل در مدیریت بازتاب‌ها قوی‌تر عمل می‌کند علاوه بر اینها تلویزیون سامسونگ از آیتم VRR پشتیبانی می‌کند. این آیتم در مدل نام برده ال جی در دسترس نخواهد بود از این رو سامسونگ برای گیمرها گزینه بهتری است.

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN800A با Q800T

 این دو مدل از محصولات سامسونگ اگر چه شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند اما در نقاط قوت و ضعف با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. می‌توان گفت که مدل Q800T از خود در خصوص آیتم‌هایی نظیر لوکال دایمینگ و طیف و حجم رنگی نشان می‌دهد از این رو انتخاب مناسب‌تری برای تماشای محتوا در اتاق‌های تاریک به حساب می‌آید. از سوی دیگر تلویزیون سامسونگ QN800A به خصوص در هنگام فعال بودن حالت بازی روشنایی بیشتری خواهد داشت از این رو انتخاب بهتری برای تماشای محتوا در فضاهای روشن است. علاوه بر اینها این مدل می‌تواند محتوایی با کیفیت 4K و فرکانس ۱۲۰ هرتز را از طریق ورودی کنسول PS5 به خوبی نمایش دهد در صورتی که سامسونگ Q800T توانایی انجام این عمل را نخواهد داشت. دسترسی به جعبه سامسونگ و ویژگی‌های ظاهری جذاب‌تر از نمونه تفاوت‌ها و شاید برتری‌های سامسونگ QN800A نسبت به مدل مورد بحث دیگر است.

جمع بندی

تا به اینجا تلاش کردیم تا تلویزیون سامسونگ QN800A را از زوایا و جلوه‌های گوناگون مورد بررسی و حتی مقایسه قرار دهیم. به یاد داشته باشید که انتخاب یک تلویزیون مناسب علاوه بر اینکه وابسته به قابلیت‌ها و کیفیت آیتم‌های آن است، تا حد زیادی تأثیر گرفته از اولویت‌ها و نیازهای شما نیز خواهد بود. این مدل از محصولات سامسونگ با توجه به اینکه به عنوان نمونه‌ای از فناوری‌های نسل جدید محسوب می‌شود همچنان برای بهبود و به روزرسانی‌های بیشتر به زمان نیاز خواهد داشت. از این رو حتی با در نظر گرفتن قابلیت‌ها و کیفیت مناسب این مدل، انتخاب آن نمی‌تواند چندان هوشمندانه باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.