بررسی تخصصی تلویزیون ال جی B1

93%
Awesome

بررسی اجمالی محصول

  • کیفیت ساخت
  • کنتراست
  • زمان پاسخگویی
  • تأخیر در ورودی
  • رابط کاربری
راهنمای مطالعه مطلب» نمایش دادن

تلویزیون ال جی B1

این روزها شاهد تلویزیون‌های زیادی از برندهای محبوب بازار هستیم که تلویزیون ال جی B1 یکی از آن‌هاست. تلویزیون ال جی B1 که توسط شرکت محبوب ال جی تولید شده است مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر از عاشقان تلویزیون‌های هوشمند هستید و می‌خواهید این تلویزیون جدید را کالبد شکافی کنید با سلام‌ بابا همراه باشید.

نقد و بررسی تلویزیون ال جی B1

تلویزیون ال جی B1 یکی از محصولات جدید برند ال جی است که به عنوان همراهی برای مدل C1 OLED عرضه شده است. با توجه به این نکته می‌توانید شباهت‌های بسیاری را میان این دو مدل پیدا کنید. این محصول با پردازنده‌های جدید و فناوری تنظیم نور نقطه‌ای صفحه نمایش در اختیار کاربران قرار گرفته است. طبق بررسی‌های کلی انجام شده باید گفت این مدل توانسته است به عنوان یک انتخاب مناسب و میان رده برای سایر موقعیت‌ها شناخته شود. در ادامه این متن قصد داریم تا کیفیت و سطح توانایی‌های این تلویزیون را در تمامی زمینه‌های ممکن مورد بررسی قرار دهیم. شما خواهید توانست با توجه به شرایط و موارد استفاده خود، تشخیص دهید که آیا این مدل محصولی مناسب برای شما است یا خیر.

LG B1 TV

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیوی HDRمانیتورینگجمع بندی

یک تلویزیون هوشمند با توجه به امتیازهایی که در خصوص کیفیت ارائه انواع آیتم‌های خود کسب می‌کند، می‌تواند برای برخی موقعیت‌ها مناسب‌تر عمل کند. انواع موقعیت‌های تماشای فیلم، اجرای بازی و… با توجه به شرایط هر شخص به عنوان اولویت کاربری تلویزیون در نظر گرفته می‌شوند. مهم است که شما با توجه به اولویت بندی خود و همچنین با بررسی دقیق کیفیت عملکرد هر مدل در موقعیت‌های گوناگون، بهترین انتخاب را داشته باشید. در زیر قصد داریم تا کاربری تلویزیون ال جی B1 را در انواع موقعیت‌ها مورد سنجش قرار داده و امتیاز دهی کنیم.

تلویزیون ال جی B1 OLED با طراحی منحی شکل و ظریف خود از جمله مدل‌های شیک و عامه پسند محسوب می‌شود که جز نقص‌هایی در بخش روشنایی SDR و  HDR و همچنین کمی ضعف در نمایش حجم رنگ مشکل دیگری در خصوص نمایش تصاویر نخواهد داشت و کیفیت بالایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. محتوا و پاسخ‌های شما با سرعت بسیار بالا پردازش خواهند شد و روی صفحه نمایش داده می‌شوند در این قسمت لکنت تصویر به عنوان یک ضعف قابل مشاهده است که البته چندان به کیفیت نهایی لطمه وارد نمی‌سازد. این مدل قابلیت‌های سطح بالایی در خصوص ارائه قابلیت‌های هوشمند از خود نشان می‌دهد و به شما دسترسی کاملی برای انواع اتصالات و نمایش محتواهایی با کیفیت‌های گوناگون خواهد داد. در مجموع می‌توان گفت تلویزیون ال جی B1 OLED با عملکردی بسیار بالاتر از سطح انتظارات ظاهر خواهد شد و نواقص آن نیز چندان محسوس نخواهند بود.

منظور از تماشای فیلم تمام موقعیت‌هایی است که شما به واسطه فلش‌ها ،انواع درایوها و یا سایر نرم افزارها قصد تماشای محتوا با صفحه نمایشگر تلویزیون خود را دارید. این تلویزیون می‌تواند برای تماشای فیلم در اتاق‌های تاریک بسیار مناسب باشد همچنین به واسطه نمایش کامل و با کیفیت رنگ مشکی شما می‌توانید کیفیت بالای تصویر را همواره مشاهده کنید. این مدل می‌تواند پرش و لرزش‌های اضافی را حین تماشای فیلم حذف نماید و بدین ترتیب نمایش روان‌تری را در اختیار شما بگذارد. تنها ایرادی که در این بخش می‌توان عنوان نمود، لکنت تصویر حین نمایش محتواهایی با نرخ فریم پایین است که موجب پدید آمدن قابی سیاه حین تغییر فریم می‌شود. به طور کلی باید گفت مدل مورد بحث دارای یک عملکرد خوب و با کیفیت است.

استفاده از تلویزیون برای تماشای محتوای شبکه‌های کابلی از مرسوم‌ترین و معمول‌ترین قابلیت‌های یک تلویزیون هوشمند خواهد بود. تلویزیون مدل ال جی B1 می‌تواند یک انتخاب بسیار مناسب در این بخش نیز باشد. با توجه به اوج روشنایی بالای صفحه نمایشگر و قابلیت جذب نور محیط و بازتاب کم نور شما می‌توانید در طول روز و در محیط‌های روشن نیز از کیفیت تصویر بالایی بهره‌مند شوید. البته باید بدانید که این مدل می‌تواند در سطح معمول روشنایی خوب عمل کند. در صورتی که نور محیط مستقیماً روی صفحه نمایشگر متمرکز باشد و یا روشنایی محیط بیش از حد زیاد باشد شما با افت کیفیت در نمایش جزئیات تصویر مواجه خواهید شد.

در کنار این نکات باید اشاره کنیم که با توجه به زاویه دید گسترده این صفحه نمایش شما می‌توانید بدون محدودیت تلویزیون را در دکور خود جای دهید و به شکل گروهی با کیفیت بالا تلویزیون تماشا کنید. به یاد داشته باشید این صفحه نمایش برای مشاهده طولانی مدت محتواهای ثابت و بدون تحرک مناسب نیست و خطر سوختگی دائمی آن را تهدید می‌کند.

این محصول با توجه به نکاتی که پیش‌تر نیز ذکر کردیم مانند زاویه دید گسترده، غلبه بر نور محیط، بازتاب کم نور از صفحه و… برای تماشای مسابقات ورزشی نیز بسیار مناسب است. در کنار این ویژگی‌ها اما خوب است یادآور شویم که زمان پاسخگویی کوتاه و سریع این تلویزیون در کنار قابلیت افزایش کیفیت و وضوح تصویر آن، می‌تواند به شکل جدی برای مشاهده بهتر مسابقات و یا رویدادهای ورزشی بهتر عمل کند. در این بخش همچنان مسائلی مانند خطر سوختگی دائمی و محدودیت حفظ کیفیت در محیط‌های بسیار روشن وجود دارد.

با توجه به اینکه تلویزیون ال جی B1 به طور کامل از Free Sync،  HDMI From VRRو  G-SYNC با پهنایباند ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند؛ شما هیچ گونه محدودیتی برای اتصال کنسول‌های بازی جدید و اجرای بازی‌های ویدئویی نخواهید داشت. کیفیت تصویر حین اجرای بازی نیز در سطح بالایی قرار دارد. شما این امکان را دارید تا بدون هیچ گونه هاله نور اضافی و یا شکوفه‌های نور قسمت‌های تیره و تاریک تصویر را مشاهده نمایید. تنها مشکلی که همچنان در این بخش وجود دارد، خطر سوختگی دائمی است. به طور کلی می‌توان گفت این مدل از تلویزیون‌های ال جی مناسب بازی هستند.

شما این امکان را خواهید داشت تا به واسطه این قابلیت حتی در تاریک‌ترین بخش‌ها نیز جزئیات و بافت تصاویر را مشاهده نمایید. کیفیت نمایش بخش‌های تیره در تلویزیون‌های ال جی B1 بسیار بالا است و شما می‌توانید سطوح را کاملاً مشکی و بدون هیچ گونه شکوفه نور مشاهده کنید. در کنار این نکته لازم است بگوییم که این صفحه نمایشگر قابلیت بالایی در نمایش کامل طیف‌های رنگی از خود نشان می‌دهد و می‌تواند لرزش و پرش‌های تصویر را از محتوا به طور کامل حذف نماید. مشکلاتی مانند لکنت در نمایش محتواهایی با نرخ فریم پایین و محدودیت حفظ کیفیت در محیط‌های بسیار روشن همچنان باقی هستند. 

با توجه به اینکه تلویزیون ال جی B1 دارای آیتم‌هایی مانند زمان پاسخگویی سریع و کوتاه، زاویه دید گسترده و مدیریت بازتاب نور از صفحه قوی است؛ شما می‌توانید از آن به عنوان مانیتور کامپیوتر نیز استفاده نمایید. به یاد داشته باشید چنین کاربری می‌تواند احتمال خطر سوخت دائمی را افزایش دهد. مشکل محدودیت حفظ کیفیت تصویر در محیط‌های بسیار روشن نیز در این موقعیت برای شما وجود خواهد داشت.

با توجه به بررسی‌های انجام شده باید گفت که تلویزیون ال جی B1 یک محصول مناسب برای تمامی موقعیت‌ها است. شما این امکان را دارید تا برای استفاده‌های روزمره و حتی استفاده از قابلیت‌های هوشمند این محصول را انتخاب کنید و از کیفیت مناسبی بهره‌مند شوید. نقاط قوت این مدل در کنتراست رنگ بالا، زمان پاسخگویی کوتاه و سریع، پشتیبانی از سایر پورت‌های ورودی و حذف شکوفه‌های نور در بخش‌های تاریک است. با توجه به این نقاط قوت شما ضمن بهره‌مندی از تصاویری با کیفیت می‌توانید از سایر آیتم‌ها و ابزارهای جانبی نیز استفاده کنید. تنها ایرادات جدی وارد به این مدل محدودیت حفظ کیفیت تصویر در محیط‌های بسیار روشن و خطر سوختگی دائمی است. شما می‌توانید با رعایت چند اصل ساده این دو مشکل را تا حد زیادی کم رنگ سازید.

طراحی تلویزیون ال جی B1

درست است که انواع ویژگی‌ها و قابلیت‌های سخت افزاری در تلویزیون‌ها مهم‌ترین شاخص‌هایی هستند که بایستی بررسی کنید اما با توجه به نقش مهمی که تلویزیون‌ها در دکوراسیون ایفا می‌کنند و همچنین با در نظر گرفتن شرایط تلویزیون در موقعیت؛ مهم است که به جلوه ظاهری دستگاه و مقاومت آن توجه کنید. بدنه و آیتم‌های ظاهری تلویزیون از زوایای بسیار مختلفی قابل بررسی است که در ادامه مفصل به آنها اشاره می‌کنیم.

سبک تلویزیون ال جی B1

باید بدانید که تلویزیون ال جی B1 تقریباً مشابه مدل LG BX OLED طراحی شده است. شما می‌توانید در این مدل نیز از صفحه نمایش باریک، پایه کج و حاشیه‌های باریک بهره‌مند شوید. صفحه نمایش شما بدون هیچ گونه انحنایی طراحی شده و کاملاً تخت است. باید گفت ویژگی‌های کلی سبک این محصول آن را تبدیل به مدلی با ظاهر شیک و امروزی کرده است.

سبک

پایه نگهدارنده

در صورتی که تمایل دارید تلویزیون خود را روی میز به شکل ایستاده نصب کنید می‌توانید از پایه کج و مقاوم آن استفاده نمایید. به واسطه این پایه دستگاه شما با فاصله‌ای حدود ۲ اینچ نسبت به سطح میز قرار خواهد گرفت. پایه به گونه‌ای طراحی شده است که کاملاً تعادل دستگاه شما را حفظ کند. ابعاد مربوط به پایه با توجه به ابعاد تلویزیون متفاوت خواهد بود به‌عنوان‌مثال در مدل‌های ۵۵ اینچی از پایه‌ای با طول ۲۲ اینچ و عرض ۹.۵اینچ استفاده شده است.

ظاهر تلویزیون ال جی B1

قسمت پشتی تلویزیون

قسمت پشتی این مدل از تلویزیون‌های ال جی به رنگ خاکستری هستند. برای ساخت قاب پشتی تلویزیون در بخش بالایی از فلزی صاف و یک دست استفاده شده است. در بخش‌های پایینی نیز از جنس پلاستیک کمک گرفته است. جالب است بدانید که در قسمت پشتی دستگاه یک عدد قلاب به منظور مدیریت کابل‌ها و سیم‌ها نیز تعبیه شده است که به افزایش آراستگی و حفظ سلامت بیشتر دستگاه کمک می‌کند.

لازم است اضافه کنیم که بخش پشتی تلویزیون ال جی B1 دارای VESA 300*200 است.

بخش پشتی تلویزیون ال جی b1

حاشیه و ضخامت

ضخامت حاشیه صفحه نمایش و یا به اصطلاح لبه‌های صفحه تلویزیون از جمله آیتم‌های تأثیر گذار بر روی نمای دستگاه است. هر چه این حاشیه‌ها ظریف‌تر طراحی شوند شما می‌توانید از تصاویری بزرگ‌تر بهره‌مند شوید. در تلویزیون ال جی B1 ضخامت لبه‌های صفحه نمایش تنها ۰.۳۵ اینچ و یا همان ۰.۹ سانتیمتر است.

این مدل بسیار ظریف و نازک طراحی شده است. باید بدانید که ضخامت دستگاه در بخش بالایی بسیار کم است اما در بخش پایینی شما با کمی افزایش ضخامت مواجه هستید. حداکثر ضخامت این مدل تلویزیون معادل ۱.۸۹ اینچ و یا ۴.۸ سانتیمتر محاسبه شده است. نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن اشاره کنیم این است که با وجود افزایش ضخامت در قسمت پایین دستگاه، شما می‌توانید بدون هیچ گونه مشکلی آن را روی دیوار نصب نمایید. نصب این مدل روی دیوار مشکلی در خصوص تعادل دستگاه و ایمنی آن به وجود نخواهد آورد همچنین اختلاف سطح چندانی با دیوار ایجاد نمی‌کنید. در کل باید گفت نصب تلویزیون روی دیوار جلوه زیبا و بدون نقصی خواهد داشت.

حاشیه صفحه نمایش تلویزیون ال جی B1

کیفیت ساخت

باید بدانید که تلویزیون ال جی B1 بسیار مقاوم و با کیفیت ساخته شده است. انتظار می‌رود ساختار این محصول طول عمر بالایی داشته باشد. با توجه به اینکه استفاده از پلاستیک تنها به بخش ورودی‌ها محدود شده است، شما می‌توانید از مقاومت حداکثری دستگاه در برابر انواع آسیب‌های فیزیکی مطمئن باشید.

در این بخش لازم است مجدد اشاره کنیم که پایه این دستگاه نیز از جنس پلاستیک است و با توجه به طراحی خود می‌تواند بدون ایجاد هیچ گونه لغزشی از وزن دستگاه پشتیبانی کرده و تعادل آن را حفظ نماید.

با در نظر گرفتن بررسی‌هایی که در خصوص سایر ویژگی‌های ظاهری دستگاه انجام شد باید گفت تلویزیون ال جی B1 محصولی با کیفیت و زیبا است که به افراد این امکان را خواهد داد تا با توجه به سلیقه خود آن را در فضای خود نصب نموده و بیشترین هماهنگی با دکور را به وجود بیاورند. ظرافت این مدل به آن جلوه‌ای مدرن و امروزی داده است.

کیفیت ساخت

کیفیت صفحه نمایش تلویزیون ال جی B1

کیفیت نمایش تصویر از مهم‌ترین قابلیت‌های مورد بررسی در یک تلویزیون هوشمند است. اینکه تصویر نهایی با وضوح بالا و کیفیت مناسب نمایش داده شود، وابسته به آیتم‌های بسیار متنوعی است. مهم است که شما نسبت به این آیتم‌ها آشنایی داشته باشید و بتوانید وضعیت آنها را در تلویزیون انتخابی خود بسنجید. با دنبال کردن متن در این بخش می‌توانید به دقت معیارهای مؤثر در کیفیت نهایی نمایش تصویر را در خصوص تلویزیون ال جی B1 مورد بررسی قرار دهید.

کیفیت نمایش تصاویر تلویزیون ال جی B1

کنتراست

کنتراست به زبان ساده به توانایی نمایش تضاد میان سایر طیف‌های رنگی از سفید تا مشکی است. هر چه کیفیت کنتراست بالاتر باشد شما می‌توانید رنگ‌ها را با جزئیات دقیق‌تر و تمایزهای برجسته‌تر مشاهده نمایید. باید بدانید که در این مدل شما می‌توانید رنگ مشکی را به طور کامل مشاهده کنید و از کنتراستی کامل و با کیفیت بهره‌مند شوید. کیفیت کنتراست حتی در هنگام فعال شدن قابلیت کاهش نور محلی ثابت باقی می‌ماند.

 

contrast

به طور دقیق‌تر باید گفت کنتراست در این مدل در حالت طبیعی معادل Inf: 1 بوده است و با فعال نمودن قابلیت کاهش نور محلی نیز به شکل N/A تعریف می‌شود.

روشنایی SDR 

قابلیت SDR یا اوج روشنایی آیتمی است که به واسطه آن شما می‌توانید حتی در محیط‌های بسیار روشن و یا موقعیت‌هایی که نور به صفحه نمایش تلویزیون تابیده می‌شود؛ تصاویر را با کیفیت و وضوح کافی تماشا کنید. این قابلیت بررسی می‌کند که آیا نور و روشنایی صفحه نمایش قابلیت غلبه بر نور محیط را دارد یا خیر. در خصوص تلویزیون ال جی B1 باید بدانید که آیتم اوج روشنایی با کیفیتی متوسط و میان رده در دسترس است. شما خواهید توانست در طول روز و یا محیط‌هایی با نور معمول به خوبی تصاویر را مشاهده کنید اما با افزایش نور محیط بیش از حالت عادی، کیفیت تصویر به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

مسئله اوج روشنایی را بهبود بخشید و کیفیت بهتری حین افزایش نور محیطی تجربه نمود. با اعمال این تنظیمات دستی همچنان قسمت‌های روشن تصویر با وضوح کم نمایش داده می‌شوند.

این مدل از تلویزیون‌های ال جی به طور طبیعی دارای اوج روشنایی برابر با 452cd/m2 است که با تنظیم کنتراست روی ۱۰۰ و قرار دادن Auto Dynamic Contrast روی حالت متوسط می‌توان آن را ۲ درصد افزایش داد. این افزایش با کاهش کیفیت نمایش جزئیات تصویر همراه خواهد بود.

 روشنایی HDR

آیتم HDR موردی است که به شما این امکان را می‌دهد تا در قسمت‌های تاریک و یا تیره تصویر نیز با کیفیت و دقت بالایی جزئیات تصویر را مشاهده نمایید. به لطف این آیتم شما خواهید توانست به دقت بافت تصاویر و حتی تمایز رنگ موجود در بخش‌های تاریک را ببینید.

 روشنایی HDR

این قابلیت در تلویزیون ال جی B1 با کیفیت متوسطی در دسترس است. به طور کلی باید گفت شما می‌توانید در شرایط معمول با کیفیت خوبی بافت‌های موجود در قسمت‌های تاریک را مشاهده نمایید اما با افزایش نور محیط و کاهش بیش از حد آن، وضوح تصویر و نمایش جزئیات با افت مواجه خواهد شد.

HDR  تلویزیون ال جی B1

وضعیت نمایش را بهبود ببخشید اما متأسفانه این افزایش کیفیت برای مدت کوتاهی پایدار خواهد بود و شما مجدداً وضوح تصویر را از دست می‌دهید. هنگامی که شما تلویزیون را در حالت بازی قرار میدهید نیز کیفیت HDR با یک افت جزئی مواجه می‌شود. لازم است بگوییم که این افت کیفیت در حالت بازی چندان محسوس نیست و امکان خطا برای آن وجود دارد.

تلویزیون در حالت طبیعی از HDR در دامنه 521cd/m2 و در حالت بازی با HDR در دامنه 509cd/m2، تصاویر را به شما نمایش خواهد داد. این مدل در حالت طبیعی و حالت بازی توانسته است محبوبیت خوبی را به دست بیاورد.

یکنواختی خاکستری

با توجه به اینکه خاکستری از رنگ‌های ترکیبی محسوس به حساب می‌آید مهم است صفحه نمایش تلویزیون بتواند بدون هیچ گونه لکه و کاملاً یک دست این رنگ را نمایش دهد. باید بدانید که تلویزیون ال جی B1 در نمایش یکنواخت رنگ خاکستری بسیار قوی عمل کرده است و شما می‌توانید بدون هیچ گونه لکه و یا کثیفی در صفحه تصاویر را تماشا کنید. طبق بررسی‌ها تعداد خطوط افقی و یا عمودی حین نمایش رنگ خاکستری موجود هستند اما شناسایی آنها بسیار دشوار است و عملاً می‌توان آنها را نادیده گرفت. این دستگاه انتخابی مناسب برای تماشای تصاویری با زمینه رنگی یک دست خواهد بود. در صورتی که کیفیت نور محیط نیز خوب باشد شما می‌توانید این قدرت این قابلیت را افزایش دهید.

یکنواختی خاکستری

یکنواخت مشکی

باید بدانید فناوری به کار رفته در صفحه نمایش این تلویزیون حالتی را به وجود آورده است تا امکان خاموش کردن نور صفحه با دقت پیکسل به پیکسل موجود باشد. با توجه به وجود چنین قابلیتی رنگ مشکی در تصویر به طور کامل مشکی نمایش داده خواهد شد و هیچ گونه هاله نور و یا هاله نور قابل مشاهده نیست. به این قابلیت کمی پیش‌تر در بخش کنتراست نیز اشاره کردیم. 

یکنواخت مشکی

زاویه دید

هر تلویزیون با توجه به طراحی صفحه نمایشگر خود و همچنین حالت بدنه خود می‌تواند زاویه دید مشخصی را ارائه دهد. زاویه دید به معنی محدوده مشخصی است که شما با قرار گرفتن در آن می‌توانید بدون هیچ گونه افت کیفیت و یا مشکل تصاویر صفحه نمایش را مشاهده نمایید. هر چه زاویه دید گسترده‌تر باشد شما در انتخاب مکان قرار دادن تلویزیون آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و همچنین می‌توانید با جمعیت بیشتری از تماشای تلویزیون لذت ببرید. باید گفت که تلویزیون ال جی B1 دارای زاویه دید گسترده‌ای است. شما می‌توانید در محدوده وسیعی تصاویر را با کیفیت بالا مشاهده کنید. طبق بررسی‌های مشاهده شده ممکن است در محدوده‌هایی نمایش رنگ‌ها در هم بیامیزند اما کیفیت نهایی همچنان قابل قبول است.

به طور کلی باید گفت زاویه دید این مدل در بهترین حالت خود۶۹ درجه است. پس از ۶۹ درجه شما با افت کیفیت روشنایی مواجه خواهید شد. از زاویه ۷۰ درجه به بعد نیز شما با افزایش سطوح سیاه در تصویر مواجه خواهید شد و همچنین تمایز رنگ‌ها برایتان دشوار می‌شود. این مدل در خصوص بررسی آیتم زاویه دید مطلوبیت خوبی را کسب نموده است.

بازتاب نور

یکی از مشکلاتی که حین استفاده از تلویزیون‌ها اغلب با آن مواجه می‌شوید بازتاب شدن نور محیط از صفحه نمایش است. در مواقع خاص نور لامپ‌ها و یا روشنایی ساطع شده از سایر منابع نور به صفحه نمایش تابیده شده و سپس با بازتاب خود مانع از تماشای دقیق تصویر می‌شوند. در تلویزیون ال جی B1 شما با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد. این مدل می‌تواند تا حد زیادی از نور تابیده شده را به خود جذب نماید و مانع از بازتاب آن شود. این قابلیت در تمامی شرایط به خوبی عمل خواهد کرد تنها در صورتی این آیتم با افت کیفیت مواجه است که روشنایی محیط بیش از حد زیاد باشد. به این عملکرد در قسمت بررسی اوج روشنایی نیز تا حدی اشاره کردیم.

بازتاب نور

باید بدانید از نورهای تابیده شده به این صفحه نمایشگر تنها ۱.۴ درصد آنها به شکل مستقیم بازتاب داده خواهند شد. حدود ۰.۱ درصد این تابش‌ها نیز به شکل غیر مستقیم بازتاب داده می‌شوند. در مجموع می‌توان گفت حدود ۹۸.۵ درصد از نورهای تابیده شده به صفحه جذب شده و ۱.۵ درصد آنها بازتاب داده می‌شوند. 

طیف و حجم رنگ تلویزیون ال جی B1

یکی دیگر از معیارهای مهمی که می‌تواند کیفیت نمایش هر رنگ را تحت تأثیر قرار دهد، حجم رنگ است. حجم رنگ به معنی این است که هر رنگ به چه اندازه یک دست و واضح به نظر می‌آید. هر چه کیفیت حجم رنگ و پوشش رنگی صفحه نمایش بیشتر باشد شما حین تماشای رنگ‌هایی که طیفی نزدیک به یکدیگر دارند، تمایز و جزئیات را بهتر مشاهده می‌کنید. در مورد مدل مورد بحث باید بگوییم که این صفحه نمایش قابلیت خوبی در نمایش رنگ‌های تیره از خود نشان می‌دهد اما در مورد رنگ‌های روشن وضعیت نمایش حجم رنگ و پوشش کامل آن به خوبی انجام نمی‌شود.

هر صفحه نمایش با کیفیت منحصر به فردی می‌تواند انواع رنگ‌ها و طیف آنها را نمایش دهد. جالب است بدانید که این قابلیت پیش و پس از اعمال کالیبراسیون متفاوت خواهد بود. در اغلب موارد با اعمال کالیبراسیون شما می‌توانید کیفیت بالاتری را کسب کنید. در ادامه به وضعیت نمایش رنگ‌ها در تلویزیون ال جی B1 قبل و بعد از کالیبراسیون خواهیم پرداخت:

Pre Calibration: در کل باید گفت جعبه رنگ و وضعیت نمایش رنگ‌ها در این مدل مناسب و با کیفیت است. به طور جزئی‌تر باید گفت تنظیماتی برای ایجاد تعادل در نمایش رنگ سفید اعمال نشده است و دمای رنگ نزدیک به سرد است. به واسطه چنین حالت تنظیماتی تصویر هاله‌ای از رنگ آبی خواهد داشت. وضعیت اشعه گاما مناسب است اما در برخی از شرایط و تصاویر کمی بیش از حد استاندارد روشن و نورانی است که از وضوح تصویر می‌کاهد. به یاد داشته باشید که این بررسی‌ها می‌تواند در شرایط مختلف، متفاوت باشد. در مجموع کالیبراسیون رنگ‌ها برای داشتن تصویر مناسب لازم است.

Post Calibration: افزایش کیفیت پس از اجرای کالیبراسیون بسیار چشمگیر است. شما با اعمال کالیبراسیون می‌توانید تعادل رنگ سفید و حرارت رنگ را تنظیم کنید و مشکل اشعه گاما را برطرف نمایید. توصیه می‌شود تا کالیبراسیون را با توجه به شرایط محیطی خود انجام دهید. باید اعلام داشت که کیفیت جعبه رنگ این تلویزیون و توانایی‌های آن برای تنظیم نمایش رنگ‌ها بسیار چشمگیر است.

کاهش نور محلی Local Dimming تلویزیون ال جی B1

قابلیت کاهش نور محلی که اصطلاح دقیق آن Local Dimming است از جمله آیتم‌هایی است که می‌تواند با کاهش خودکار نور صفحه نمایش در قسمت‌های تیره تصویر، وضوح مناطق روشن را افزایش دهد. این قابلیت در کنار مزایای خود باعث کاهش کیفیت نمایش رنگ مشکی و طیف‌های آن می‌شود همچنین باعث ایجاد هاله‌های نور در بخش‌های تاریک می‌شود. تلویزیون ال جی B1 به چنین قابلیتی دسترسی ندارد. به لطف نبود این آیتم شما می‌توانید رنگ مشکی را با کیفیت بالاتری مشاهده کنید و خبری از کاهش کیفیت تصویر حین نمایش زیرنویس و یا ایجاد هاله‌های نور در بخش‌های تاریک نخواهد بود.

لازم است بدانید که در حالت بازی نیز قابلیت کاهش نور محلی وجود ندارد از این رو تمامی امتیازات گفته شده همچنان باقی می‌مانند. این مدل با فاکتور گرفتن آیتم کاهنده نور محلی توانسته است کیفیت نمایش بهتری را هم در حالت طبیعی و هم در حالت بازی پدید بیاورد.

ارتقای کیفیت تلویزیون ال جی B1

یکی از قابلیت‌های جدید و بسیار مهم در نسل جدید تلویزیون‌های هوشمند، ارتقای کیفیت محتوا است. تلویزیون ال جی B1 می‌توانند تمامی محتواهای ورودی دستگاه را در صورت نیاز ارتقا کیفیت داده و نمایش دهد. محتواهایی با کیفیت 480p،  720p، 1080p و   4K به سادگی توسط تلویزیون خوانده شده و پس از رفع نقص‌های احتمالی در کیفیت نمایش داده خواهند شد. لازم به ذکر است که مهم نیست این محتواها به چه صورت وارد دستگاه می‌شوند، به هر حال ارتقای کیفیت شامل آنها می‌شود.

LG B1 TV

پیکسل‌ها تلویزیون ال جی B1

شما می‌توانید در این مدل از تلویزیون‌های ال جی از RGBW sub-pixel استفاده نمایید. این پیکسل‌ها توانایی نمایش چهار رنگ سفید، آبی، سبز و قرمز را خواهند داشت. برای نمایش تصاویر با توجه به رنگ‌های به کار رفته و طیف مدنظر هر پیکسل رنگ‌های مشخصی را با شدت روشنایی متفاوتی نمایش خواهد داد. جالب است بدانید که یک پیکسل هیچ گاه نمی‌تواند تمامی رنگ‌های خود را به شکل هم‌زمان نمایش دهد.

از دیگر آیتم‌هایی که حین نمایش رنگ‌ها با آن درگیر خواهید شد، شیب رنگ است. تغییر هر رنگ از تیره‌ترین حالت خود به سمت روشن‌ترین حالت خود به اصطلاح شیب رنگ نامیده می‌شود. مهم است که صفحه نمایش بتواند به طور کاملاً یکدست و بدون قطعه‌قطعه شدن تصویر شیب رنگ را نمایش دهد. این تلویزیون کیفیت بسیار بالایی در نمایش شیب رنگ از خود نشان داده است. تمامی طیف‌های رنگی کاملاً یک دست نمایش داده می‌شوند. طبق بررسی‌های انجام شده در خصوص نمایش رنگ‌های خاکستری و سبز( در بخش تیره طیف) کمی نوار و یا مرز بندی میان تغییر طیف وجود دارد اما بسیار نامحسوس است و شما به طور معمول متوجه آن نخواهید شد. این مدل به واسطه ارائه تنظیمات Smooth Gradation باعث می‌شود تا همان افت کیفیت جزئی نیز بر طرف شود البته باید بدانید که اعمال این حالت می‌تواند نمایش جزئیات تصویر را کاهش دهد.

LG B1 TV

تلویزیون ال جی B1 می‌تواند رنگ‌ها را با عمق 10 بیتی نمایش دهد.

پوشش و وسعت رنگ نمایش داده شده

جدا از آیتم‌هایی که هر تلویزیون برای نمایش رنگ به آنها دسترسی دارد و تأثیراتی که می‌تواند بر روی کیفیت نمایش هر رنگ بگذارد، مسئله دیگری تحت عنوان توانایی ایجاد رنگ نیز مورد بحث است. صفحات نمایش با توجه به قابلیتی که در نمایش طیف‌های رنگی و پوشش رنگی (منظور پر رنگ و کم رنگ بودن است) می‌تواند رنگ‌های جدیدی را به وجود بیاورد. در این خصوص دو استاندارد DCI-P3 و  Rec 2020 برای بررسی اشعه‌های uv و  xy و در نتیجه کیفیت نمایش رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. تلویزیون ‍ال جی B1 هم در مورد پوشش رنگ‌ها و هم در خصوص نمایش طیف وسیعی از هر رنگ موفق عمل کرده است. تنها ایرادی که می‌توان به این تلویزیون در این بخش گرفت، تنظیمات ضعیف برای نمایش درست تن رنگ‌ها به خصوص آبی و فیروزه‌ای است.

به شکل دقیق‌تر باید اعلام کرد که این مدل توانسته است با گستردگی ۹۷.۶۱ درصدی از پس استانداردهای DCI-P3 xy بربیاید. این عدد در خصوص DCI-P3 uv برابر با 99.28 درصد است. کیفیت نمایش رنگ‌ها در مورد استانداردهای Rec 2020 xy و Rec 2020 uv به ترتیب برابر با۷۲.۵۳ و ۷۷.۷۶ درصد است. به طور کلی این مدل از تلویزیون‌های ال جی در این زمینه بسیار موفق بوده‌اند.

نگهداری موقتی تصویر تلویزیون ال جی B1

این ویژگی در مورد زمانی است که روی صفحه نمایش برای مدتی به نسبت طولانی یک تصویر ثابت و بدون حرکت با کنتراست بالا به نمایش در می‌آید. در چنین حالتی ممکن است حین تغییر تصویر و یا ایجاد حرکت در تصویر در بازه کوتاه شما با تأخیر مواجه شوید و تصویر کمی دیرتر عوض شود. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی در حالت معمول تنها ۰.۰۷ درصد از تصویر بلافاصله پس از تغییر، موقتاً نگهداری می‌شود. این مقدار پس از بهبود و بازیابی کامل تصویر به ۰ می‌رسد. با توجه به این نکته باید اعلام کرد که این مدل در این بخش نیز به خوبی عمل می‌کند و به شما برای مشاهده دقیق و سریع تصاویر در موقعیت‌هایمختلف کمک می‌کند.

خطر سوختگی دائمی

متأسفانه تلویزیون ال جی B1 از خطر سوختگی دائمی مصون نیست و امکان بروز آن نیز وجود دارد. این خطر هنگامی رخ می‌دهد که شما از صفحه نمایش خود برای مشاهده تصاویر کاملاً ثابت در مدت زمان طولانی استفاده نمایید. استفاده معمول تلویزیون برای نمایش فیلم‌ها و یا اجرای بازی‌های ویدئویی تقریباً هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما تبدیل کردن صفحه نمایش به مانیتور کامپیوتر می‌تواند فشار زیادی را به هر پیکسل وارد کند و باعث سوختن دائمی آنها شود. نمایش یک تصویر ثابت با کیفیت بالا در مدت طولانی باعث می‌شود تا تغییر سطح انرژی میان پیکسل‌ها انجام نشود و در نتیجه آسیبی جدی به آنها وارد شود.

شما می‌توانید با انجام رفتارهایی مانند تمیز کردن صفحه نمایش، ایجاد تغییر در تصویر در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و یا تنظیم روشنایی تصویر و کاهش آن از بروز چنین اتفاق ناخوشایندی پیشگیری کنید. تا به اینجا تمامی نکات و معیارهایی را که به نوعی بر روی کیفیت نهایی نمایش تصاویر مؤثر هستند را مورد بررسی قرار دادیم. شما می‌توانید با در نظر قرار دادن این توضیحات و تطبیق آن‌ها با شرایط محیطی خود و موارد استفاده‌تان از تلویزیون، تشخیص دهید که آیا این مدل مناسب شما است یا خیر. نمایش و پخش محتوا

با توجه به اینکه شما در صفحات نمایش تلویزیونی با مسئله نمایش فیلم‌ها و تصاویر متحرک مواجه هستید، مهم است که دستگاهی را انتخاب کنید که با دقت بالا و از همه مهم‌تر سرعت کافی بتواند حرکت را به تصویر بکشد. مسائل متفاوتی وجود دارند که به نحوی در نمایش با کیفیت تصاویر متحرک دخیل هستند. در ادامه قصد داریم تا تک‌تک این آیتم‌های تأثیر گذار را در تلویزیون ال جی B1 مورد بررسی قرار دهیم.

کیفیت و پخش محتوا تلویزیون ال جی B1

زمان پاسخگویی تلویزیون ال جی B1

زمان پاسخ شامل مدت زمانی است که طول می‌کشد تا صفحه نمایش نسبت به تغییرات عکس‌العمل نشان داده و داده‌های جدید را به نمایش درآورد. کوتاه بودن زمان پاسخگویی تضمین می‌کند که شما در لحظه و بدون هیچ گونه وقفه از فیلم‌ها لذت ببرید و آنها را دنبال نمایید. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی زمان پاسخگویی تقریباً آنی و بدون هیچ گونه تأخیر است. شما این امکان را خواهید داشت تا تنها ظرف مدت ۰.۲ میلی ثانیه ۸۰ درصد از تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید و سپس تنها در ۳.۱ ثانیه به کیفیت ۱۰۰ درصد و کامل با تمامی جزئیات برسید. این بازه زمانی ۳ ثانیه محدود به اوقاتی است که شما شبکه تلویزیونی را تغییر می‌دهید و یا اقدام به بازکردن منوها و صفحات جدید می‌کنید.

زمان پاسخگویی تلویزیون ال جی B1

نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن اشاره کنیم این است که طی بررسی‌های انجام شده ممکن است حین تغییر تصویر شما شاهد کمی تیره شدن اضافی باشید. این اتفاق می‌تواند تا حدودی جذابیت زمان پاسخگویی سریع را خنثی نماید اما چندان زیاد نیست که به چشم بیاید و تنها در آزمایش‌های دقیق قابل مشاهده است.

تأخیر در ورودی

تأخیر ورودی به معنی زمانی است که طول می‌کشد تا تلویزیون شما اطلاعات ورودی را بخواند و پس از تحلیل با کیفیت مناسب برای شما نمایش دهد. در تلویزیون‌های ال جی مدل ال جی B1 تأخیر ورودی به نسبت کم است و شما می‌توانید با سرعت و کیفیت مناسبی داده‌های ورودی را روی صفحه نمایش خود مشاهده نمایید. به طور دقیق‌تر باید بگوییم شما در حالت طبیعی این تلویزیون می‌توانید با تأخیر ورودی ۱۳۸.۳ میلی ثانیه اطلاعات را مشاهده کنید. این عدد در خصوص تماشای اطلاعات ورودی در حالت بازی معادل ۱۳.۳ میلی ثانیه خواهد بود.

طبق بررسی‌های انجام شده شما امکان استفاده از آیتم درون یابی حرکت را حین فعال بودن حالت بازی نخواهید داشت و همچنین برخی اوقات تلویزیون به شکل خودکار از حالت بازی خارج می‌شود. این دو مشکل در خصوص بررسی موضوع تأخیر ورودی وجود خواهد داشت که البته با توجه به اثر منفی بسیار کمشان، می‌توان آنها را نادیده گرفت.

نکته‌ای که در این بخش وجود دارد این است که شما می‌توانید با اعمال حالت Boost برای محتواهای ۶۰ هرتزی میزان تأخیر ورودی را کاهش دهید و از سرعت بالاتری بهره‌مند شوید.

پورت‌های ورودی

تلویزیون‌های هوشمند امروزی با توجه به ارتباطاتی که می‌توانند با سایر گجت‌ها برقرار کنند و همچنین با در نظر گرفتن قابلیت‌هایی که برای دریافت و تحلیل اطلاعات ورودی دارند، محبوبیت پیدا کرده‌اند. باید بدانید که هر مدل با توجه به قابلیت‌ها و تکنولوژی که از آن استفاده می‌کند؛ شرایط متفاوتی برای دریافت اطلاعات و نمایش آنها به وجود می‌آورد. در ادامه این متن می‌توانید با شرایط پورت‌ها و کیفیت نمایش اطلاعات ورودی در تلویزیون‌های ال جی B1 آشنا شوید.

پورت‌ها و داده‌های ورودی تلویزیون ال جی B1

سازگاری با کنسول‌های بازی

شما این امکان را خواهید داشت تا به آسانی و بدون هیچ مشکلی از کنسول‌های Xbox و همچنین نسخه جدید کنسول‌های بازی یعنی PS5 استفاده نمایید. این تلویزیون به خوبی از محتوای این کنسول‌های بازی پشتیبانی می‌کند و با کیفیت مناسبی آنها را به نمایش در می‌آورد.

کنسول های بازی تلویزیون ال جی B1

در این بخش باید اشاره کنیم که امکان استفاده از کیفیت 4K برای نمایش محتواهای بازی‌های ویدئویی وجود ندارد که البته انتظار می‌رود در آپدیت جدید تلویزیون شاهد آن باشیم. به طور کلی باید گفت که کیفیت تصویر نهایی خوب است و شما با تأخیر ورودی کم می‌توانید انواع کنسول‌های بازی را به دستگاه متصل نمایید.

تلویزیون ال جی بی وان

لکنت

لکنت در تلویزیون‌های هوشمند شامل اوقاتی می‌شود که شما فیلم‌ها و یا تصاویری متحرک را با نرخ فریم پایین در ثانیه مشاهده می‌کنید. در چنین حالتی حین تغییر فریم قاب سیاهی بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده خواهد بود. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی نیز متأسفانه لکنت تصویر دیده می‌شود. لکنت برای فیلم‌هایی با ۲۴ فریم در ثانیه معادل ۳۸.۶ میلی ثانیه و برای فیلم‌هایی با ۶۰ فریم در ثانیه برابر با ۱۳.۶ میلی ثانیه است. این مقدار میلی ثانیه مساوی با زمانی است که میان تغییر تصویر وقفه می‌افتد و شما در طی آن یک قاب سیاه مشاهده می‌کنید.

با توجه به اینکه زمان پاسخگویی در این مدل بسیار بالا است ممکن است وجود لکنت تصویر باعث شگفتی شما شود. خوب است بدانید که می‌توانید با فعال کردن آیتم درون یابی حرکت که پیش‌تر در خصوص آن صحبت کردیم، تا حد زیادی اثر لکنت را از بین ببرید. نمره کسب شده در این بررسی توسط مدل مورد بحث ال جی، ۵.۲ از ۱۰ بوده است.

حذف لرزش و پرش تصاویر

از دیگر قابلیت‌های مؤثر بر روی کیفیت نمایش فیلم‌ها به خصوص فیلم‌های پخش شده توسط کانال‌های تلویزیونی؛ آیتم 24p Judder است. به واسطه این آیتم تلویزیون می‌توانند تمامی لرزش‌های اضافی تصویر و یا پرش‌های بی کیفیتی که در میان فریم‌ها وجود دارد را به طور خودکار حذف نماید و بدین ترتیب محتوایی با کیفیت بالا و روان برای شما نمایش دهد. این قابلیت بر روی محتواهایی با کیفیت 144p-i تا  1080p-i اثر خواهد کرد. شما می‌توانید از این عملکرد به شکل بی نقص در تلویزیون ال جی B1 بهره‌مند شوید.

شما این امکان را خواهید داشت تا از آیتم 24p Judder حتی در هنگام فعال سازی قابلیت FBI در حالت ۱۲۰ هرتز استفاده کنید.

نرخ تجدید متغیر و یا تازه سازی فریم – سرعت رفرش یا تازه سازی تلویزیون ال جی B1

این آیتم بیشتر برای فعال سازی حالت بازی و اجرای انواع بازی‌های ویدئویی می‌تواند مهم و مؤثر باشد. به واسطه این قابلیت بررسی می‌کنیم که تلویزیون چه مقدار توانایی برای تازه سازی فریم‌ها از خود نشان می‌دهد. منظور از تازه سازی تمامی فرایندهایی است که به افزایش کیفیت نمایش و پردازش فریم‌ها منجر می‌شوند. با توجه به اینکه تلویزیون شما با محتواهایی با نرخ فریم در ثانیه متفاوت مواجه می‌شود مهم است که دستگاه بتواند خود را با تمامی این محتواها سازگار سازد. نکته دیگری که متوجه این قابلیت است، نمایش محتواهایی با نرخ فریم در ثانیه متغیر است. نرخ فریم در ثانیه متغیر بدین معنی است که یک محتوا با سرعت مختلفی پخش می‌شود. در بازی‌های ویدئویی این تغییر سرعت و یا همان نرخ فریم در ثانیه متغیر اتفاقی بسیار شایع است.

این مدل از تلویزیون‌های ال جی به خوبی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. این قابلیت برای تمامی محتواهای دریافتی از طریق پورت HDMI اعمال خواهد شد. شما در حالت عادی و یا در حالت بازی می‌توانید از نرخ تجدید متغیری معادل ۱۲۰ هرتز بهره‌مند شوید. تا به اینجا تمامی آیتم‌هایی را که به نوعی بر روی کیفیت نهایی تصاویر متحرک و فیلم‌ها اثر می‌گذارند را مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به آنچه گفته شد و همچنین با در نظر گرفتن امتیازات کسب شده می‌توان گفت تلویزیون ال جی B1 توانسته است با کیفیتی عالی در این بخش ظاهر شود و انتخابی مناسب از این منظر باشد.

پشتیبانی از دامنه‌های نمایش

باید بدانید که تلویزیون ال جی B1 می‌تواند تمامی محتواهای موجود با کیفیت 144p تا  4k را به خوبی نمایش دهد همچنین از محتواهایی در دامنه 60 تا 120 هرتزی پشتیبانی می‌کند. باید بدانید که این شرایط نمایش و پشتیبانی‌ها برای تمامی اطلاعات موجود در باند HDMI 2.1  اعمال خواهد شد. به طور ساده باید گفت شما می‌توانید سایر محتواهای معمول و حتی پیشرفته موجود را با این دستگاه بخوانید و نمایش دهید جز محتواهای مربوط به کیفیت 8K که بسیار محدود هستند. تنها ایرادی که در این بخش به این مدل می‌توان وارد نمود افت کیفیت حین نمایش محتوای 4:4:4  کروم است. 

مشخصات ورودی‌ها

با توجه به درگاه‌های ورودی مجاز و گستره پشتیبانی از اطلاعات شما می‌توانید دسترسی بسیار فراتر از نیازهای معمول خود داشته باشید.

کیفیت صدا تلویزیون ال جی B1

مسئله مهم دیگری که هنگام بررسی قابلیت و کیفیت تلویزیون‌ها باید مدنظر قرار دهید، شرایط پخش صدا است. مهم است که تلویزیون بتواند هماهنگ با تصویر و با شدت مورد نیاز شما صداها را پخش نماید. برای پخش صدا و بررسی وضعیت آن معیارهای متفاوتی وجود خواهد داشت که در ادامه به آنها در خصوص تلویزیون ال جی B1 اشاره خواهیم کرد.

فرکانس صدا

این مدل یکی از نمونه‌های بسیار موفق در خصوص پخش صدای بلند و همچنین بیس دار است. باید بدانید که این دستگاه نسبت به سایر تلویزیون‌های هم رده خود در این بخش بهتر عمل نموده است. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید از یک کیفیت بی نقص برای پخش بیس، صداهای بلند و فشرده سازی حداکثری بهره‌مند شوید از دستگاه‌های جانبی کمک بگیرید.

به طور دقیق باید بگوییم این مدل می‌تواند تا حداکثر 90.4 Db SPL صداها را فشرده کند.

نقص انتقال صدا

یکی از مشکلاتی که حین پخش صدا توسط تلویزیون‌ها وجود دارد، از بین رفتن کیفیت صدای اصلی و همچنین ایجاد آواهای آزار دهنده اضافی حین پخش هستند. به این افت کیفیت اصطلاحاً Distortion گفته می‌شود. در تلویزیون ال جی B1 شما می‌توانید در حالت معمول از یک انتقال صدای کاملاً با کیفیت بهره‌مند شوید و صدای اصلی را بدون هیچ گونه آوای آزار دهنده بشنوید. متأسفانه با افزایش بلندی صدا بالاتر از حد معمول شما با افت کیفیت مواجه می‌شوید و ممکن است آواهای اضافی زیادی را حین پخش صدا بشنوید و حتی وضوح صدا را از دست دهید.

به طور کلی باید گفت این مدل از تلویزیون‌های ال جی عملکرد مناسبی در پخش صدا از خود نشان می‌دهد. کیفیت پخش صدای این دستگاه برای استفاده‌های معمول با بلندی متوسط بسیار خوب و رضایت بخش، عنوان شده است.

ویژگی‌های هوشمند B1

آیتم‌های هوشمند و ویژگی‌های به روز تلویزیون‌ها از جذاب‌ترین بخش‌های معرفی و بررسی آنها به حساب می‌آیند. به لطف قابلیت‌های هوشمند جدید شما می‌توانید از تلویزیون خود در جهت مدیریت کارهای روزمره و دسترسی به فضای اینترنت استفاده کنید. ویژگی‌های بسیاری هستند که شما می‌توانید با توجه به نیاز و دغدغه خود حین انتها تلویزیون هوشمند مدنظر قرار دهید. در ادامه این آیتم‌ها را برای مدل ال جی B1 مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رابط کاربری

در این مدل از تلویزیون‌های ال جی از سیستم عامل هوشمند WebOS نسخه ۶.۱ استفاده شده است. طراحی محیط کاربری بسیار ساده و کاربردی است. شما این امکان را خواهید داشت تا برنامه‌ها و آیتم‌های مورد علاقه خود را در صفحه اصلی مشاهده کنید. کار با این محیط کاربری و تسلط بر روی آن بسیار آسان خواهد بود و شما می‌توانید ظرف مدت کوتاهی اطلاعات و توانایی لازم برای استفاده از قابلیت‌های آن را به دست بیاورید. طبق بررسی‌های انجام شده سرعت پاسخگویی به اعمال ناوبری شما سریع و کوتاه است. به طور معمول تنها 2 ثانیه برای دسترسی به برنامه‌هایی مانند یوتیوب کافی است. صفحه مربوط به محیط کاربری هوشمند تنها ظرف 6 ثانیه بر اساس شرایط و تنظیمات دستی شما، روشنایی خود را تنظیم خواهد کرد.

قابلیت‌های هوشمند تلویزیون

در محیط کاربری تلویزیون ال جی B1 شما با تبلیغات مواجه خواهید بود. نکته منفی این تبلیغات این است که به هیچ عنوان امکان بستن و یا انصراف از آنها وجود ندارد. مسئله مورد بحث دیگر خروج خودکار تلویزیون در برخی موارد از حالت بازی حین دسترسی به محیط کاربری هوشمند، است. 

برنامه‌ها

شما خواهید توانست از قسمت فروشگاه ال جی سایر نرم افزارهای سازگار با تلویزیون خود را دانلود و نصب نمایید. امکان استفاده از قابلیت HDR حین تماشای محتوای نرم افزارهای نتفلیکس و یوتیوب نیز وجود خواهد داشت.

برنامه‌ها

ریموت هوشمند

شما برای کنترل و اعمال ناوبری در تلویزیون ال جی B1 می‌توانید از کنترل از راه دور و دکمه‌های کنترل دستی استفاده نمایید. کنترل از راه دور با ابعاد بزرگ و مجهز به قابلیت دسترسی به تمامی بخش‌های تلویزیون و اعمال انواع تنظیمات و تغییرات، طراحی شده است. شما به واسطه این کنترل می‌توانید از تنظیمات دسترسی سریع نیز بهره‌مند شوید. در کنار این کنترل، شما به کمک دکمه طراحی شده در قسمت زیرین تلویزیون امکان تغییر شبکه و تغییر ولوم صدا و همچنین خاموش/ روشن کردن دستگاه به شکل دستی را خواهید داشت.

لوازم جانبی

لوازم جانبی

مشخصات تلویزیونB1

مقایسه ال جی B1 

تلویزیون ال جی B1 OLED خود یکی از مدل‌های عالی و استاندارد برای استفاده به حساب می‌آید که می‌تواند در سایر بخش‌ها امکانات و قابلیت‌های مناسبی را در اختیار شما قرار دهد با این وجود خوب است که با سایر تلویزیون‌هایی که با امکانات مشابه و به شکل هم دوره با این مدل به بازار معرفی شده‌اند نیز آشنا شوید و بدین ترتیب بتوانید انتخاب دقیق‌تری را اعمال کنید. در زیر به مقایسه تلویزیون ال جی B1 OLED با سایر مدل‌های در حد خواهیم پرداخت تا شما بتوانید نقاط قوت و ضعف هر مدل را با توجه به شرایط خود بررسی نمایید.

مقایسه تلویزیون ال جی B1 و C1 

باید گفت که دو مدل B1 OLED و C1 OLED هر دو در سال 2021 میلادی توسط شرکت ال جی به بازار معرفی شده‌اند از این رو می‌توان شباهت‌های بسیار زیادی را بین دو مدل مشاهده نمود. تنها تفاوت اساسی میان این دو مدل در نوع پردازنده‌های استفاده شده درون آنها است. از جمله تفاوت‌های دیگر میان این دو محصول می‌توان به روشنایی بیشتر صفحه در تلویزیون ال جی C1 OLED اشاره نمود. در این مدل شما همچنین شاهد بهره‌مندی از آیتم نرخ تازه سازی متغیر با کیفیت بالاتری هستیم که باعث می‌شود محتوا در حین فعال بودن قابلیت VRR به سرعتی کمتر از ۴۰ هرتز نیز برسد. در کنار اینها باید گفت که تلویزیون ال جی B1 OLED از قابلیت HDR با کیفیت بالاتری بهره‌مند است. در نهایت لازم است اشاره کنیم که این تفاوت‌های ذکر شده بسیار نامحسوس خواهند بود و تشخیص آنها دشوار است.

مقایسه تلویزیون ال جی B1 و A1 

با وجود اینکه تلویزیون ال جی B1 OLED نسبت به مدل A1 OLED جدیدتر و سطح بالاتر به حساب می‌آید؛ شما به لطف صفحه نمایش OLED تفاوت چندانی را در کیفیت تصاویر مشاهده نمی‌کنید و می‌توان گفت که تصاویر با وضعیت مشابهی نمایش داده می‌شوند. این هم ترازی کیفیت تصویر در حالتی است که مدل B1 OLED می‌تواند روشنایی بیشتری را در صفحه ایجاد نماید. در این بخش لازم است اضافه کنیم که مدل جدیدتر ال جی از پوشش صفحه متفاوتی استفاده می‌کند همین نکته باعث شده است تا بازتاب نور از صفحه با کیفیت بهتری انجام شود. تفاوت اساسی میان این دو مدل از تلویزیون‌های ال جی در خصوص قابلیت‌های اجرای بازی‌های ویدئویی خواهد بود. تلویزیون ال جی B1 OLED می‌تواند علاوه بر پشتیبانی از قابلیت VRR بازی‌ها را تا نرخ ۱۲۰ هرتزی نیز اجرا نماید در صورتی که تلویزیون ال جی A1 OLED به هنگام فعال بودن آیتم VRR بازی‌هایی تا نرخ ۶۰ هرتز را پشتیبانی خواهد کرد.

مقایسه تلویزیون ال جی B1 و CX 

تلویزیون ال جی CX OLED از محصولات تولید شده در سال 2020 میلادی است از این رو نسبت به مدل B1 OLED قدیمی‌تر خواهد بود با این وجود کیفیت نمایش تصویر و سایر قابلیت‌های موجود در این دو دستگاه تا حد زیادی مشابه یکدیگر هستند. این شباهت کیفیت تصویر به واسطه کیفیت یکسان قابلیت کنتراست ایجاد شده است البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که تلویزیون ال جی B1 OLED توانایی ایجاد روشنایی بیشتری را خواهد داشت اگر چه این مقدار چندان محسوس نیست. جالب است بدانید که مدل CX OLED می‌تواند در حین فعال بودن قابلیت VRR بازی‌هایی با نرخ کمتر از ۴۰ هرتز را نیز پشتیبانی نماید. این ویژگی به واسطه بهره‌مندی از آیتم جبران نرخ فریم پایین و بهبود آن در این مدل به وجود آمده است که شما نمی‌توانید آن را در مدل B1 OLED مشاهده کنید. تفاوت قابل بیان دیگر میان این دو مدل مربوط به محیط کاربری دو دستگاه است. تلویزیون ال جی B1 OLED به واسطه آپدیت‌های جدید با تغییراتی در صفحه کاربری همراه بوده است. در این مدل صفحه اصلی به شکل کامل طراحی شده است و آیکون‌های مربوط به اپلیکیشن‌ها جایگزین بنرهای تبلیغاتی در این صفحه شده‌اند. در مدل B1 OLED مانند تلویزیون ال جی CX OLED از همان ریموت کنترل قدیمی استفاده می‌شود و تغییری در این بخش رخ نداده است.

مقایسه تلویزیون ال جی B1 و سونی A80J OLED

باید گفت که تلویزیون ال جی B1 OLED و تلویزیون سونی A80J OLED تا حد بسیار زیادی مشابه یکدیگر هستند و قابلیت‌های مشابهی را به شما ارائه می‌دهد اما همچنان تفاوت‌های بسیار نامحسوسی قابل بیان است. اول اینکه مدل B1 OLED انتخاب مناسب‌تری برای اجرای بازی‌های ویدئویی است چرا که در این مدل شما می‌توانید از قابلیت VRR نیز بهره‌مند شوید، قابلیتی که هنوز در تلویزیون سونی A80J OLED در دسترس نیست. گفته می‌شود در طی آپدیت‌های بعدی این مدل شما شاهد اضافه شدن این آیتم خواهید بود. دومین تفاوتی که می‌توان در این بخش به آن اشاره نمود کیفیت بهتر قابلیت HDR در مدل مورد بحث سونی است. این قابلیت به واسطه دقت رنگ بالاتر در محصول تولید شده توسط سونی؛ به نسبت بهتر عمل خواهد کرد اگر چه گفته می‌شود که این مسئله می‌تواند در موقعیت‌ها و واحدهای مختلف به شکل متفاوتی قابل مشاهده باشد.

جمع بندی تلویزیون ال جی B1

تلویزیون ال جی B1 را از جنبه‌های مختلف و در سایر زوایا مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به آنچه توضیح دادیم این دستگاه یک انتخاب مناسب و رضایت بخش است که شما می‌توانید برای نیازهای معمول و روزمره خود به آن اطمینان نمایید. این تلویزیون با ابعاد ۵۵، ۶۵ و ۷۷ اینچ طراحی شده و برای فروش عرضه می‌شود. انتظار می‌رود که تفاوتی میان کیفیت و عملکرد میان آنها بر اساس ابعاد وجود نداشته باشد. در صورتی که این مدل و قابلیت‌های آن برایتان مناسب بوده است شما می‌توانید به سراغ تلویزیون LG C1 OLED یا LG BX OLED نیز بروید که نزدیکی و شباهت زیادی با این دستگاه دارد. در صورتی که به دنبال تلویزیونی با کیفیت نمایش بهتر و قابلیت‌های هوشمند به‌روزتر می‌گردید، توصیه می‌شود تا تلویزیون مدل LG A1 OLED را مورد بررسی قرار دهید.

جمع بندی تلویزیون ال جی B1

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.