بررسی تخصصی تلویزیون ال جی QNED99

QNED99 زیر ذره‌بین سلام‌ بابا

راهنمای مطالعه مطلب» نمایش دادن

تلویزیون ال جی QNED99

تلویزیون ال جی QNED99 یکی از جدیدترین سری تلویزیون‌های این کمپانی کره‌ای در سال ۲۰۲۱ بوده که با کیفیت تصویر 8K روانه بازار شده است؛ این مدل بهانه‌ای شد تا ضمن بررسی این تلویزیون ال جی، اشاره‌ای نیز به این سری جدید داشته باشیم پس از شما دعوت می‌کنم حتما در ادامه با ما همراه باشید.

البته شاید ذکر این نکته هم خالی از لطف نباشد که نسل جدید تلویزیون‌هایی که به تازگی ورود خود را توسط چند برند محدود به بازار آغاز کرده‌اند، مربوط به مدل‌هایی است که برای طراحی و تولید آنها از فناوری 8K کمک گرفته شده است. این فناوری موجب می‌شود تا شما بتوانید با کیفیت و وضوحی بسیار بالاتر، تصاویر و فیلم‌ها را درون صفحات نمایشگر مشاهده نمایید. نکته‌ای که در خصوص این دست از تلویزیون‌ها وجود دارد این است که همچنان محتواها و ابزارهای جانبی وابسته به آن به تولید گسترده نرسیده‌اند. بدین معنی که شما کمتر می‌توانید به فیلم‌ها و یا بازی‌های سازگار با کیفیت 8K دسترسی داشته باشید؛ همچنین اغلب دوربین‌ها و یا دستگاه‌های پخش جانبی هنوز با این فناوری جدید تطابق پیدا نکرده‌اند. با این وجود همچنان نمی‌توان از کیفیت و قابلیت‌های شگفت انگیز این قبیل تلویزیون‌ها چشم پوشی کرد.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ

از تلویزیون‌های هوشمند با توجه به قابلیت‌های گسترده‌شان در موقعیت‌ها و شرایط گوناگونی استفاده می‌شود. هر شخص با توجه به اولویت‌های استفاده خود و شرایط مکانی مختلف، می‌تواند محصولی متناسب با نیازهای خود را تهیه نماید. در زیر قصد داریم تا وضعیت و عملکرد تلویزیون ال جی QNED99 را در سایر موقعیت‌ها و شرایط ممکن سنجیده و به بیان نقاط قوت و ضعف آن در شرایط مختلف بپردازیم.

شما می‌توانید از QNED99 در زمینه‌های مختلف استفاده کنید که در مورد تماشای برنامه‌های تلویزیونی و مسابقات ورزشی به دلیل زاویه دید گسترده، روشنایی بالا و مقابله با انعکاس نور عالی خواهد بود. البته قابلیت لوکال دیمینگ به کار رفته در این تلویزیون می‌تواند در بهبود یکنواختی مشکی نیز تأثیر به سزایی داشته باشد اما ممکن است هاله‌های نوری نیز در بعضی بخش‌ها دیده شود. البته زمان پاسخگویی سریع و تأخیر در ورودی پایین نیز می‌تواند برای گیمینگ حائز اهمیت بوده هر چند که خبری از FreeSync و G-SYNC نیست.

QNED99 یکی از مدل‌های مناسب جهت تماشای فیلم با پنل IPS به حساب می‌آید که قابلیت لوکال دیمینگ در بهبود عمق رنگ مشکی تأثیر به سزایی دارد؛ البته در این بخش منظور تمامی محتواهای ویدئویی است که شما به واسطه رابط کاربری هوشمند و یا کارت‌های حافظه درون دستگاه پخش می‌نمایید و آنها را تماشا می‌کنید. این دستگاه با توجه به قابلیت‌هایی نظیر کاهش نور محلی و نمایش بهتر رنگ سیاه، حذف پرش‌ها و قطعی‌های اضافی در فیلم‌ها و همچنین ارتقای کیفیت اصلی محتوا می‌تواند به شما برای پخش محتوا به شکلی رضایت بخش کمک نماید. در کنار اینها مسائلی همچون کنتراست ضعیف و نمایان شدن هاله‌های اضافی نور در حواشی عناصر روشن تصویر می‌توانند باعث افت کیفیت نهایی شوند. 

شما به واسطه آیتم‌هایی مانند زاویه دید گسترده، اوج روشنایی عالی و همچنین مدیریت خوب بازتاب‌های نور محیط، می‌توانید با کیفیت مناسبی برنامه‌های پخش شده از شبکه‌ها را دنبال کنید؛ در این بخش تنها مشکل نمایش یکنواخت رنگ‌ها بوده که ممکن است باعث افت کیفیت شود. به دلیل این مشکل شما با وضوح کمتری تمایز تصویر و بافت‌ها را مشاهده خواهید کرد.

می‌توان گفت که عملکرد تلویزیون ال جی QNED99 در خصوص نمایش تصاویر مناسب و جالب توجه است. وضعیت روشنایی در این صفحه نمایش و همچنین بازتاب‌های صفحه و آیتم‌های مربوط به تعادل رنگ با کیفیتی بالاتر از حد استاندارد برآورد می‌شوند. در کنار اینها اما مواردی همچون کنتراست، نمایش یکنواخت رنگ مشکی، نمایش یکنواخت رنگ خاکستری، زاویه نمایش، شیب رنگ و حجم رنگ با وجود اینکه کیفیتی مناسب و استاندارد دارند در مقایسه با سایر ویژگی‌ها ضعیف‌تر به نظر می‌رسند. لازم است اشاره کنیم که تلویزیون ال جی QNED99 از پیشگامان کیفیت 8K محسوب می‌شود از این رو کیفیت نهایی تصویر حتی با وجود این نقایص رضایت بخش و مطلوب‌تر از حد انتظار است.

همانطور که قبلا هم اشاره شد به دلیل زاویه دید گسترده، QNED99 از جمله تلویزیون‌های مناسب جهت تماشای گروهی مسابقات ورزشی به حساب می‌آید؛ شما خواهید توانست با توجه به وجود آیتم‌هایی مانند اوج روشنایی بالا و غلبه بر نور محیط و از همه مهم‌تر زمان پاسخگویی بسیار کوتاه و حرکات روان تصویر در مدل مورد بحث ال جی؛ مسابقات و رویدادهای ورزشی را با کیفیت رضایت بخشی دنبال نمایید. در کنار این ویژگی‌های مثبت، قابلیت نمایش یکنواخت رنگ‌ها باز هم باعث افت کیفیت شده است. در این بخش شما شاهد عدم نمایش یکدست رنگ نیز خواهید بود؛ این نکته بدین معنی است لکه‌هایی در وسط صفحه قابل مشاهده هستند که هنگام تماشای بازی‌های فوتبال و یا هاکی محسوس‌تر خواهند بود.

در تلویزیون ال جی QNED99 شما از تأخیر ورودی کم، زمان پاسخگویی سریع و پورت HDMI2.1 بهره‌مند خواهید شد که می‌تواند برای استفاده از کنسول‌های نسل نهمی نظیر PS5 و Xbox Series X مناسب باشد. این آیتم‌ها در کنار قابلیت Mini LED باعث می‌شوند تا شما بتوانید قسمت‌های تیره تصویر را حین بازی با جزئیات بیشتری مشاهده کنید و همچنین از اجرای روان و با کیفیتی بهره‌مند شوید. در کنار این نقاط مثبت اما به واسطه دلایلی مانند کنتراست پایین، عدم پشتیبانی از VRR، افزایش تأخیر ورودی برای محتواهایی با کیفیت 8K، نمایش نور اضافی در اطراف اجسام روشن و عدم نمایش یک دست تغییرات رنگ در سایه‌ها شما با افت کیفیت در حین اجرای بازی‌های ویدئویی مواجه خواهید بود.

قابلیت HDR در این مدل از تلویزیون‌های ال جی می‌تواند برای تماشای ویدئو در اتاق‌های تاریک مناسب باشد. شما می‌توانید طیف رنگی گسترده‌ای را با اوج روشنایی بالا با جزئیات مناسب تماشا کنید و از کیفیت مناسبی بهره مند شوید. تنها مشکل اساسی قابلیت HDR در تلویزیون ال جی QNED99 مربوط به هاله‌های نور اضافی در اطراف اجسام روشن است. پنل IPS استفاده شده در این دستگاه عملکرد مناسبی در خصوص نمایش بخش‌های تیره و تاریک تصویر و همچنین نمایش عمق و جزئیات آنها از خود نشان می‌دهد اما به دلیل ضعف در آیتم نمایش شیب رنگ یا گرادیان شما ممکن است شاهد مرزها و یا خطوطی در هنگام نمایش سایه‌های تیره تصویر شوید و نتوانید از یک تغییر رنگ یک دست لذت ببرید.

به طور کل باید گفت در تلویزیون ال جی QNED99 به واسطه استفاده از Mini LED عمق و جزئیات تصاویر تیره به خوبی نمایش داده می‌شود. آیتم‌هایی مانند اوج روشنایی و قابلیت حذف لرزش‌های اضافی تصویر نیز به برجسته‌تر دیده شدن این قابلیت کمک خواهند کرد. از سوی دیگر اما به واسطه دلایلی مانند نسبت کنتراست پایین، نمایش هاله‌های نور اضافی اطراف اجسام روشن و همچنین شیب رنگ ضعیف قابلیت HDR با کیفیت پایین‌تری به هنگام تماشای ویدئو حضور پیدا می‌کند.

قابلیت HDR در بازی‌های ویدئویی با تلویزیون ال جی QNED99 بسیار قدرتمند است. این تلویزیون در این بخش بسیار عالی عمل کرده و قدرت بالایی دارد. این تلویزیون دارای ویژگی‌های عالی مانند پورت HDMI 2.1، تأخیر ورودی کم و زمان پاسخگویی سریع است که بازی کردن در این تلویزیون را آسان و حرفه‌ای می‌کند. البته توجه داشته باشید که تاخیر ورودی با انتخاب کیفیت 8K افزایش می‌یابد. همچنین این تلویزیون از  قابلیت VRR پشتیبانی نمی‌کند. البته QNED99 در اجرای بازی‌ها تا کیفیت 4K تأخیر ورودی بسیار کمی دارد که عالی است.

یکی از زمینه‌هایی که QNED99 موفق شده در آن امتیاز خوبی کسب کند مربوط به بخش مانیتوریگ بوده که به دلیل بهره‌مندی از ویژگی‌هایی نظیر اوج روشنایی بالا، زاویه دید به نسبت وسیع، مدیریت بازتاب خوب و از همه مهم‌تر تأخیر ورودی بسیار کم؛ عملکرد مناسبی به عنوان مانیتور کامپیوتر کسب کند. با توجه به اینکه خطر  ماندگاری تصویر در این مدل وجود ندارد شما می‌توانید با اطمینان خاطر نسبت به این کار بپردازید. در این بخش مسئله عدم پشتیبانی از Chroma 4:4:4 با کیفیت 4K و با نرخ 120 هرتز باعث کاهش وضوح صفحه به عنوان مانیتور کامپیوتر شده است و شما را با سختی‌هایی برای مطالعه نوشته‌ها همراه می‌سازد. 

نقد و بررسی QNED99

تلویزیون ال جی qned99

QNED99 یکی از پرچمداران سری QNED ال جی با کیفیت تصویر 8K یعنی وضوح ۷۶۸۰x۴۳۲۰ بوده که از امکانات گسترده‌ای همچون تکنولوژی Mini LED بهره می‌برد که در نهایت به کمک فناوری نوردهی موضعی، روشنایی بهتری را در صحنه‌های مختلف به تصویر می‌کشد. به تبع وقتی حرف از پنل IPS به میان می‌آید مواردی همچون زاویه دید گسترده و نسبت کنتراست پایین، مطرح خواهد شد اما در این تلویزیون ال جی به واسطه فناوری‌های به کار گرفته شده تا حدی ضعف در کنتراست جبران شده است. همچنین این تلویزیون ۲۰۲۱ از آخرین نسخه webOS نیز بهره می‌برد که نویدبخش یک رابط کاربری عامه پسند و دسترسی به برنامه‌های هوشمند خواهد بود. اگرچه این مدل از HDMI2.1، تأخیر در ورودی پایین و زمان پاسخگویی سریع پشتیبانی می‌کند اما عدم برخورداری از VRR شاید کمی ناامیدکننده باشد؛ از طرفی با توجه به پرچسب قیمتی این محصول شما می‌توانید تلویزیون‌های بهتری را برای گیم با میزان بودجه کمتر تهیه کنید.

تلویزیون ال جی QNED99 8K با ظاهر جذاب و گران قیمت خود یکی از پیشگامان نسل جدید تلویزیون‌ها محسوب می‌شود. این تلویزیون در بخش نمایش تصویر کیفیتی بالاتر از سطح استاندارد را در اختیار شما قرار می‌دهد این تلویزیون با استفاده از سرعت بالای خود در پردازش اطلاعات، نمایش و پاسخ دادن به آنها توانسته است در خصوص پخش محتواهای متحرک نیز قوی عمل کند. آیتم‌های هوشمند ارائه شده توسط این مدل از تلویزیون‌های ال جی بسیار بالاتر از سطح انتظارات خواهد بود.در نهایت باید گفت که تلویزیون ال جی QNED99 عملکرد مناسبی در نمایش تصاویر، فیلم‌ها و قابلیت‌های هوشمند و حتی بازی‌های ویدئویی با وجود عدم دسترسی به قابلیت VRR خواهد داشت.


طراحی تلویزیون ال جی QNED99

نقد و بررسی

هر چقدر هم که در خصوص اهمیت نرم افزار و قابلیت‌های پردازش و پخش صفحات نمایشگر شرح دهیم، در نهایت ویژگی‌های ظاهری محصول و ساختار آن در نگاه اول توجه ما را جلب می‌کند و حتی می‌تواند تا حد زیادی بر روی تصمیم نهایی‌ ما برای خرید تأثیر بگذارد. در نسل جدید تلویزیون‌ها افراد ترجیح می‌دهند تا سراغ صفحات نمایشگری ظریف و در عین حال با دوام و مستحکم بروند. ساختاری ظریف، سبک، مستحکم و سازگار با سایر دکوراسیون‌ها که به شما قابلیت نصب بدون محدودیت را می‌دهد؛ از جمله ملاک‌هایی هستند که به هنگام بررسی ویژگی‌های ظاهری دستگاه به آنها توجه می‌شود. در ادامه به بررسی نمونه‌ای از این معیارها در خصوص تلویزیون مورد بحث ال جی خواهیم پرداخت:

سبک

به طور کل در مورد این تلویزیون می‌توان گفت که دارای صفحه‌ای تخت و یک دست، با حاشیه‌هایی بسیار ظریف است. تلویزیون به کمک دو پایه فلزی تعادل خود را حفظ خواهد کرد. ساختار و ظاهر کلی دستگاه گران قیمت و بسیار شیک به نظر می‌رسد. با توجه به ویژگی‌های آن می‌توان انتظار داشت که تلویزیون در هر موقعیت و با هر نوع شکل نصب، ظاهری زیبا و شکیل به نمایش خواهد گذاشت. در این بخش می‌توان گفت که ال جی توانسته است ظرافت و جلوه محصول خود را با استانداردهای بالایی طراحی و تولید نموده و مطابق سلیقه روز پیش برود.

بررسی کامل تلویزیون ال جی QNED99 8K

پایه‌های نگهدارنده

شیوه معمول برای نصب و قرار دادن تلویزیون‌ها استفاده از میزهای تلویزیون و پایه‌های همراه تلویزیون است. تلویزیون ال جی QNED99 دارای دو پایه فلزی بوده که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند به خوبی در قسمت پشت و جلوی دستگاه پشتیبانی و تعادل را ایجاد نمایند. این‌طور به نظر می‌رسد که دستگاه مشکلی برای حفظ تعادل نخواهد داشت. لازم به ذکر است که با نصب این پایه‌های فلزی میان تلویزیون و میز شما حدود ۲.۴۴ اینچ فاصله ایجاد خواهد شد.

این فاصله به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید از انواع ساندبارها و یا سیستم‌های صوتی در جلوی تلویزیون استفاده کنید بدون اینکه مانعی برای تماشای صفحه نمایش به حساب بیایند. در صورتی که نمونه ۶۵ اینچی این مدل را تهیه کرده باشید، پایه‌ها با ابعادی معادل ۴۷.۹ در ۱۱.۶ اینچ قابل استفاده خواهند بود. دقت کنید این ابعاد با توجه به اندازه تلویزیون متغیر خواهد بود.

پایه های ال جی QNED99 8K

قسمت پشتی

خوب است بدانید که برای طراحی بخش پشتی به اندازه طراحی نمای جلویی دستگاه خلاقیت و ظرافت به کار گرفته شده است. بخش پشتی دستگاه فلزی بوده از این رو، علاوه بر داشتن نمایی یک دست، مقاومت و استحکام بالایی را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد. در این قسمت تعدادی قلاب نیز تعبیه شده است؛ این قلاب‌ها به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید سیم‌ها و کابل‌های مربوط به نصب تلویزیون را به خوبی مدیریت نموده و جمع کنید(به طور تقریبی هر بخش ۷ کابل را پذیرا خواهد بود). به طور تقریبی این قلاب می‌تواند کابل‌ها را درون خود جای دهد. در بخش بالایی پشت دستگاه دریچه‌هایی نیز جای گرفته است که وظیفه ایجاد جریان هوا و بدین وسیله متعادل نگاه داشتن دمای دستگاه را بر عهده خواهند داشت. به عنوان نکته نهایی در خصوص بخش پشتی دستگاه باید گفت که این بخش مطابق VESA 400*400 طراحی شده است یعنی فاصله هر کدام از چهار پیج براکت ۴۰۰ میلی‌متر است.

بخش پشتی

حاشیه تلویزیون

برای اینکه از تصویری یک دست با ابعاد بزرگ استفاده کنید مهم است که صفحه نمایش شما در عین بزرگ بودن، حاشیه‌ها و یا قاب ظریف و باریکی نیز داشته باشد. در تلویزیون ال جی QNED99 به این نکته نیز توجه شده است. صفحه نمایش در این مدل تلویزیون از هر چهار ضلع با حاشیه‌ای معادل تنها ۰.۳۱ اینچ یا همان ۰.۸ سانتی متر قاب گرفته شده است. این حاشیه بسیار ظریف است و نه تنها به یک دستی و ابعاد تصویر شما لطمه‌ای وارد نمی‌سازد بلکه موجب بهره‌مندی از ظاهری شیک با جلوه‌ای مدرن نیز خواهد شد.

حاشیه صفحه نمایش ال جی QNED99

ضخامت QNED99

با توجه به اینکه این روزها تلویزیون‌هایی با ابعاد بزرگ روی بورس قرار گرفته‌اند؛ شیوه نصب دیواری نیز با محبوبیت بالایی مواجه است. نصب روی دیوار می‌تواند به شما برای مدیریت بهتر فضا و همچنین داشتن زاویه دید بهتر برای تماشای تصویر کمک نماید. مدل مورد بحث تلویزیون ال جی می‌تواند به سادگی روی دیوار نصب شود. این نصب آسان به لطف ضخامت کم این مدل حاصل شده است. حداکثر ضخامت این دستگاه معادل ۱.۵۳ اینچ و یا همان ۳.۹ سانتی متر خواهد بود که البته با نصب گیره‌های مدیریت کابلُ چیزی حدود ۰.۳۴ اینچ یا ۰.۸۷ سانتی‌متر به ضخامت پشتی افزوده خواهد شد. شما خواهید توانست با توجه به خواست خود برای نصب آسان‌تر روی دیوار این قلاب‌ها را جدا کنید و به نحو دیگری برای مدیریت کابل‌ها و سیم‌های دستگاه تصمیم گیری کنید.

حالت نصب دیواری و ضخامت LGQNED99

لازم است این نکته را یادآور شویم که مدل مورد بحث ال جی به همراه آیتمی تحت عنوان Mount LG Slim Wall به فروش می‌رسد. این آیتم نوعی پایه نگهدارنده دیواری است که به شما برای نصب هر چه آسان‌تر تلویزیون روی دیوار می‌توانید از آن استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این آیتم به طور پیش فرض همراه با تلویزیون‌های 75 و 86 اینچی این مدل به فروش می‌رسد اما اگر ابعاد 65 اینچی را انتخاب کرده‌اید لازم است که در صورت تمایل به شکل جداگانه برای خرید این آیتم اقدام نمایید. توصیه می‌کنیم حتما قبل از خرید این موضوع را از فروشنده جویا شوید.

کیفیت ساخت

باید گفت که کیفیت ساخت این مدل و جنس به کار رفته در تولید آن مطابق با استانداردهای سطح بالایی قرار گرفته است. محصول نهایی به واسطه مواد درجه یک که اغلب نوعی فلز هستند شکل گرفته و شما می‌توانید به دوام و ماندگاری آن اطمینان کنید. پایه‌های تلویزیون به خوبی می‌توانند از تلویزیون پشتیبانی کنند و تعادل را در سطح بالایی ایجاد نمایند. دقت داشته باشید که ممکن است هنگام استفاده از پایه‌ها شما تکان‌هایی به جلو یا عقب احساس کنید؛ البته خمیدگی‌هایی در اطراف پیچ‌های براکت نیز گزارش شده که مشکل خاصی نخواهد بود. تحت این شرایط لازم است که از وضعیت تراز بودن میز تلویزیون و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید بدین صورت حتی با وجود تکان‌ها نیازی به نگرانی نخواهد بود. 

 ال جی QNED99

تا به اینجا با توجه به توضیحاتی که در خصوص آیتم‌های مختلف ذکر شد می‌توان گفت تلویزیون ال جی QNED99 از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و همچنین کیفیت ساختار امتیاز بالایی را به خود اختصاص می‌دهد و می‌تواند بسیار فراتر از سلیقه عموم مردم و انتظارات آنها ظاهر شود.


کیفیت تصویر تلویزیون ال جی QNED99

همانطور که اطلاع دارید فیلم‌ها مجموعه‌ای از عکس‌های دنباله دار هستند که با سرعت بالا و به شکل پیوسته نمایش داده می‌شوند. با توجه به این ماهیت مهم است که دستگاه پخش شما بتواند عملکرد خوب و سطح بالایی از خود در خصوص نمایش عکس‌ها و تصاویر نشان بدهد. برای اینکه یک عکس با وضوح و کیفیت بالا به نمایش در بیاید، ملاک‌های بسیاری حائز اهمیت خواهد بود. هر یک از این ملاک‌ها با توجه به بخشی از ویژگی‌های تصویر عمل خواهند کرد. در ادامه این متن قصد داریم مجموعه‌ای از مهم‌ترین معیارهای نمایش تصاویر را به شما معرفی نموده و عملکرد تلویزیون ال جی QNED99 را در خصوص آنها بسنجیم.

کنتراست

در ابتدا لازم است که شما را با مفهوم کنتراست آشنا کنیم. باید گفت کنتراست به شکل ویژه به تفاوت میان دو رنگ سفید و سیاه می‌پردازد. مهم است که یک صفحه نمایش بتواند با دقت بالایی تفاوت میان این دو رنگ را نمایش دهد. این ویژگی یکی از اصلی‌ترین ملاک‌های نمایش باکیفیت، تصویر است که در همه موقعیت‌ها اهمیت بالایی خواهد داشت. به شکل ویژه باید گفت کیفیت این آیتم در هنگام نمایش صحنه‌های تاریک نمود بیشتری پیدا می‌کند.

کنتراست

در خصوص تلویزیون مورد بحث باید بگوییم که کیفیت کنتراست به طور طبیعی چندان چشم گیر نیست و حتی ضعیف برآورد می‌شود. بدین شکل که ممکن است شما رنگ سیاه در تصویر را در صحنه‌ها یا محیط‌های تیره و تاریک به شکل خاکستری مشاهده نمایید. در حالت معمولی سطح کنتراست این مدل به حالت ۶۳۸:۱ نشان می‌دهند.

باید بدانید که به واسطه وجود آیتمی تحت عنوان لوکال دیمینگ که بعدتر به توضیح آن خواهیم پرداخت، این ضعف تا حد زیادی کم رنگ شده است اما همچنان نمی‌توان از اثر آن چشم پوشی نمود. این آیتم به خوبی با ساختار Mini LED به کار رفته در پنل سازگار شده است و توانسته سطح کنتراست این تلویزیون را در صورت فعال بودن به ۶۵۳۴:۱ برساند که کیفیت رضایت بخشی است. 

قابلیت Local Dimming

Local Dimming یا نوردهی موضعی قابلیتی است که به واسطه آن صفحه نمایش به صورت خودکار در مناطق تاریک تصویر، از شدت نور می‌کاهد. بدین شکل مناطق تاریک، تیره‌تر و مناطق روشن، نورانی‌تر به نظر می‌آیند. این قابلیت مخصوص تلویزیون‌هایی است که صفحات نمایش آنها به واسطه کنار هم قرار گرفتن Mini LED شکل گرفته‌ است. در این حالت ساختاری امکان کاهش و یا به طور کلی مدیریت نور به شکل نقطه به نقطه وجود خواهد داشت. این قابلیت در کنار نقاط مثبت خود همچنان با نقاط ضعفی نیز همراه است.

تلویزیون ال جی QNED99 نیز از قابلیت Local Dimming پشتیبانی می‌‌کند که به موجب آن، ضعف دستگاه در نمایش کنتراست تصویر تا حد زیادی کاهش یافته اما با ضعف‌هایی نیز همراه است که باعث افت کیفیت نمایش خواهند شد. این نقاط ضعف به شرح زیر خواهند بود:

  • هنگامی که عنصری روشن از تصویر به قسمت‌های تاریک و تیره تصویر وارد می‌شود شما شاهد افت کیفیت تصویر خواهید بود. صفحه نمایش نمی‌تواند به خوبی حرکت جسم روشن در محیط تیره را مدیریت نماید و همین نکته باعث ایجاد ناهمواری‌هایی در پخش خواهد شد.
  • مسئله مهم بعدی این است که با فعال بودن این قابلیت، نمایش تفاوت میان رنگ‌ها با افت کیفیت همراه خواهد بود؛ این نکته بدین معنی است که شما نمی‌توانید جزئیات تفاوت رنگ‌ها را به خصوص در مورد رنگ‌های یک طیف مشاهده نمایید.
  • هاله‌های نورانی از دیگر نقاط ضعف فعال بودن حالت کاهش نور محلی است. در صفحات تاریک این هاله‌ها دیده خواهند شد و همین نکته باعث خاکستری دیده شدن رنگ مشکی می‌شود. وجود این هاله‌ها هنگام استفاده از زیرنویس تصویر یا در بخش نوار تاریک بالا و پایین صفحه؛ موجب حواس پرتی و افت کیفیت قابل توجه خواهد شد.

لازم است یادآور شویم که این مشاهدات طبق شرایط سخت و محتواهایی خاص انجام می‌شود این مسئله بدین معنی است که شما در استفاده‌های معمول خود از تلویزیون می‌توانید از کیفیت بالاتری بهره‌مند شوید و حتی به وضوح هم متوجه این نقایص نشوید. هنگامی که شما به طور مستقیم به صفحه نمایش نگاه می‌کنید؛ این قبیل مشکلات دیده نخواهند شد اما عموم این مشکلات هنگام تماشای صفحه از پهلوها و یا طرفین می‌تواند چشمگیرتر باشد. به یاد داشته باشید که عملکرد این قابلیت با توجه به ابعاد تلویزیون نیز می‌تواند متغیر باشد.

روشنایی SDR

اوج روشنایی SDR، آیتمی است که به واسطه آن مشخص می‌شود صفحه نمایشگر می‌تواند به شکل حداکثری چقدر روشن شود. اهمیت این آیتم زمانی قابل درک است که شما قصد تماشای تلویزیون در محیط‌های بسیار روشن را دارید. در صورتی که دستگاه بتواند نوری بیشتر از نور محیط شما تأمین کند آنگاه همچنان می‌توانید تصاویر را با وضوح و کیفیت بالایی تماشا نمایید. 

کیفیت نمایش عکس و تصاویر ال جی QNED99

در خصوص تلویزیون ال جی QNED99 باید گفت که از اوج روشنایی SDR عالی برخوردار بوده یعنی صفحه نمایشگر می‌تواند به خوبی به نور محیط حتی اگر شدت روشنایی بسیار زیاد باشد و یا منبع نور متمرکز بتابد؛ غلبه کند و وضوح تصاویر خود را حفظ کند. لازم است اشاره کنیم که کیفیت اوج روشنایی و سطح آن در این مدل با توجه به موقعیت‌ها و یا محتواهای به نمایش درآمده؛ ممکن است متغیر باشد که برای بعضی از کاربران شاید خوشایند نباشد. میزان اوج روشنایی این دستگاه در حالت طبیعی و بدون ایجاد هیچ گونه تنظیماتی معادل ۴۲۳cd/m2 خواهد بود. اگر می‌خواهید میزان این اوج را به بالاترین حد خود برسانید، به هنگام کالیبراسیون تلویزیون تنظیمات زیر را اعمال نمایید:

  • گزینه Color Temperature را روی Cold 50  تنظیم کنید.
  • در قسمت مربوط به Brightness حالت تصویر را روی Vivid قرار دهید.
  • قابلیت Auto Dynamic Contrast را در حالت بالا یا High تنظیم نمایید.

روشنایی HDR

قابلیت روشنایی HDR از آن دسته قابلیت‌هایی است که به شما امکان تماشای کامل جزئیات و بافت تصاویر را حتی در صحنه‌های تیره و تاریک می‌دهد. هر چه کیفیت این آیتم بهتر باشد شما می‌توانید تصاویر به خصوص آن‌هایی که طیف رنگی تیره‌ای دارند را با وضوح بالاتری تماشا کنید. مهم است که یک صفحه نمایش بتواند با تنظیم دقیق نور در سایر مناطق تصویر به شما برای درک دقیق آنچه هست کمک نماید. صفحات نمایشی که از کنار هم قرار گرفتن LED کوچک ساخته شده‌اند به طور تئوریک می‌توانند عملکرد بهتری در این بخش داشته باشند. در عمل نیز شما می‌توانید این عملکرد بهتر را مشاهده نمایید اما همچنان نقص‌هایی قابل مشاهده است.

تلویزیون ال جی QNED99 می‌تواند با کیفیت قابل توجهی اوج روشنایی HDR را به شما ارائه دهد هر چند که نسبت به سایر مینی‌ ال‌ای‌دی‌ ها این میزان کمی ناامیدکننده است؛ البته شما می‌توانید با وضوح مناسبی تصاویر تیره و تاریک را نیز مشاهده کنید. به طور کلی باید گفت که در این بخش مدل مورد بحث ما به خوبی عمل می‌کند. تنها نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که هنگام تغییر نور صفحه و حرکت تصاویر از روشن به تیره و یا برعکس شما شاهد روشنایی ناگهانی تصویر و سپس تنظیم نور با توجه به موقعیت خواهید بود. این عملکرد به طور نامحسوسی قابل مشاهده است و حتی ممکن است تماشاگران معمولی متوجه آن نشوند. طبق بررسی‌های انجام شده چنین اتفاقی در شرایط مختلف روی داده است. این نکته نشان دهنده این است که می‌توان آن را به عنوان یک نقطه ضعف به شمار آورد.

 LG QNED99

روشنایی HDR در حالت بازی 

کیفیت این آیتم در حالت بازی بسیار مشابه کیفیت آن در حالت عادی است. باید گفت که طبق اندازه گیری‌های انجام شده می‌توان گفت میزان اوج روشنایی HDR در حدود ۸۰۸cd/m2 بوده که با فعال کردن حالت گیم به ۷۹۲cd/m2 می‌رسد. این ضعف باعث می‌شود تا شما کمی تیره‌تر تصاویر را مشاهده نمایید. در اینجا نیز شما می‌توانید با اعمال تنظیماتی که کمی پیش‌تر به آنها اشاره کردیم، روشنایی بیشتری را ایجاد کنید البته شاید از جزئیات تصویر کاسته شود.

یکنواختی خاکستری

ممکن است با توجه به نام این قابلیت حدس بزنید که تنها کیفیت نمایش رنگ خاکستری مورد بحث است اما باید گفت چنین نیست و رنگ‌های دیگر نیز در این ارزیابی مورد امتحان قرار می‌گیرند. منظور از یکنواختی رنگ خاکستری، این است که صفحه نمایش بتواند تمامی رنگ‌ها را به شکل یک دست و بدون هرگونه تراکم رنگ اضافی نمایش دهد. انواع لکه‌ها، سایه‌ها که هنگام نمایش یک طیف رنگ مشاهده می‌شوند؛ از جمله مواردی هستند که نشان دهنده ضعف این قابلیت‌اند.

Gray uniformity

در خصوص تلویزیون ال جی QNED99 8K این قابلیت با کیفیت متوسط و استاندارد در دسترس شما قرار خواهد گرفت؛ اگر چه سطح کیفی نمایش یکنواخت خاکستری قابل قبول است اما شما می‌توانید نقص‌هایی را در آن مشاهده کنید به طور مثال در قسمت وسط صفحه نمایش لکه‌های رنگ قابل مشاهده است.

در حالت عادی این ضعف لطمه‌ای به تماشای شما وارد نمی‌سازد اما هنگام استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر و یا هنگام تماشای مسابقات فوتبال یا تمامی تصاویری که رنگ زمینه‌ای گسترده و تک طیف دارند؛ این ضعف مشکل ساز می‌شود. لکه‌های وسط صفحه نمایش در موقعیت‌های گفته شده موجب حواس پرتی شما و کاهش کیفیت تماشا خواهند شد. طبق بررسی‌های انجام شده وضعیت این قابلیت برای نمایش رنگ‌های تیره امیدوار کننده‌تر است.

یکنواختی مشکی

این آیتم کاملاً مشابه تیتر قبلی تعریف می‌شود با این تفاوت که در اینجا تنها به بررسی کیفیت نمایش رنگ مشکی می‌پردازیم. مهم است که صفحه نمایش بتواند بدون وجود هرگونه لکه و کاملاً یک دست رنگ مشکی را نمایش دهد. خوب است اشاره کنیم که این آیتم از تأثیر بسیار زیادی روی کیفیت نهایی نمایش تصویر برخوردار است.

یکنواختی مشکی

در حالت طبیعی شما در صفحات مشکی می‌توانید مناطقی تفکیک شده را به شکل لکه‌ مشاهده کنید که نمایش نهایی را از حالت یکنواخت دور می‌کنند. علاوه بر این در بسیاری از مواقع صفحات سیاه به رنگ خاکستری دیده می‌شوند. می‌توان تمامی این حالت‌ها را با فعال کردن قابلیت Local Dimming بهبود بخشید اما این بار با مسئله نمایش هاله‌های نور به خصوص در وسط صفحه نمایش مواجه خواهیم شد. لازم است یادآور شویم که نتایج اعلام شده می‌تواند با توجه به موقعیت‌ها و محتواهای مختلف، متغیر باشد.

زاویه دید

یکی از آیتم‌های بسیار مهم حین انتخاب و بررسی تلویزیون‌های هوشمند، زاویه دید آن است. منظور از این زاویه، فضایی است که می‌توان با قرار گرفتن درون آن همچنان تصاویر روی صفحه نمایش را با کیفیتی مناسب تماشا نمود. خوب است بدانید که انواع صفحات نمایشگر با توجه به نوع پنل و قابلیت‌های به کار رفته در آن، از زاویه دید منحصر به فردی برخوردار هستند. قرار گرفتن در خارج از این زاویه منجر به از دست دادن کیفیت نمایش خواهد شد و شما تصاویر را با وضوح و کیفیت پایین‌تری مشاهده خواهید کرد.

تلویزیون ال جی QNED99 دارای زاویه دید خوب و رضایت بخشی است هرچند که با توجه به سایر ویژگی‌های صفحه نمایش انتظار زاویه دید گسترده‌تری وجود داشت. شما می‌توانید تا زاویه ۳۴ درجه از فضای جلوی دستگاه، کیفیت خوبی را مشاهده کنید؛ پس از این مقدار افت روشنایی رخ داده و از میزان روشنایی آنها کاسته می‌شود. اگر محل قرارگیری شما فراتر از زاویه ۶۵ درجه برود آنگاه رنگ‌ها هنگام نمایش با تغییراتی همراه خواهند بود بدین معنی که نمی‌توانید آن رنگ‌هایی که واقعاً وجود دارند را با کیفیت واقعی تماشا کنید. 

بازتاب نور

همانطور که می‌دانید برای اینکه بتوانید چیزی را مشاهده کنید لازم است که اشعه‌های نور به آن شیء تابیده شده و سپس انعکاس یا بازتاب آنها به چشمان شما برسد. هنگام تماشای تلویزیون نیز این قانون صدق خواهد کرد. مهم است که شما بتوانید به طور یکنواخت بازتاب‌های صفحه نمایش را مشاهده کنید. در این بخش منابع نور متمرکز درون محیط مانند انواع چراغ‌های روشنایی یا نور مستقیم خورشید اغلب مسئله ساز می‌شوند. بعضی اوقات نور به شکل نقطه‌ای به صفحه نمایش تابیده شده و بازتاب آن نیز باعث حواس پرتی شما و کاهش وضوح تصویر می‌شود. مهم است که یک صفحه نمایش بتواند اشعه‌های نور اضافی را به خود جذب کند و سپس تنها به مقدار لازم به شکل مستقیم یا پراکنده اشعه‌های نور را بازتاب دهد.

نمایش یکنواخت سیاه

به طور کلی می‌توان گفت که QNED99 می‌تواند حتی در اتاق‌ها یا فضاهای بسیار روشن، بازتاب‌ها را به خوبی مدیریت کند و در نهایت تصویری با وضوح و کیفیت مناسب به شما ارائه دهد. به طور دقیق باید گفت که از ۱۰۰% امواج تابیده شده به صفحه نمایش در فضاهای بیش از حد روشن یا منابع نور متمرکز، ۴.۲% آنها بازتاب پیدا کرده و به چشم شما می‌رسند. از این ۴.۲% امواج انعکاسی، ۱.۰% آنها به شکل غیر مستقیم انعکاس داده شده‌اند و ۳.۲% باقی مانده انعکاسی مستقیم دارند.

کالیبراسیون

هنگامی که شما تلویزیون مدنظر خود را تحویل می‌گیرید، مجموعه‌ای از تنظیمات به شکل پیش فرض برای چگونگی نمایش رنگ‌ها و دمای تصاویر برای آنها اعمال شده است. مهم است که طبق این تنظیمات پیش فرض دستگاه شما بتواند با وضوح و دقت بالایی رنگ‌ها و دمای آنها را نمایش دهد. کالیبراسیون مجموعه‌ای از تغییرات است که با اعمال آنها می‌توان رنگ‌های در حال نمایش را به واقعیت و آنچه درست است نزدیک نمود.

LG QNED99

با توجه به اینکه فرایندهای کالیبراسیون تا حدودی پیچیده هستند و با توجه به موقعیت‌های گوناگون صورت می‌گیرند؛ ترجیح است که خود تلویزیون از ابتدا عملکردی مشابه آنچه نیاز است داشته باشد. نکته دیگری که لازم است در خصوص تنظیمات کالیبراسیون ارائه دهیم این است که تنظیمات این بخش به طور کلی اعمال می‌شوند و نمی‌توان آنها را با توجه به محتواهای مختلف و یا چندین موقعیت تنظیم نمود.

پشتیبانی از فرمت‌های رایج 

لازم است بدانید که محتواهای ویدئویی با کیفیت‌ها متفاوتی تولید می‌شوند. این کیفیت با توجه به دستگاهی که به واسطه آن ثبت ویدئو انجام می‌گیرد و همچنین با در نظر گرفتن کیفیت تغییرات اعمال شده روی آن؛ مشخص خواهد شد. مهم است که صفحه نمایش انتخابی شما بتواند از کیفیت اولیه ویدئو یا همان محتوای شما پشتیبانی نماید و از همه مهم‌تر باعث ارتقای کیفیت و بهبود نواقص شود.

QNED99 ال جی عملکرد خوبی در خصوص نمایش انواع کیفیت‌ها از خود نشان می‌دهد. مهم نیست که محتوای شما توسط شبکه‌های محلی پخش می‌شود یا از انواع فلش‌های حافظه و دستگاه‌های پخش کمک می‌گیرید در هر صورت این مدل به خوبی از کیفیت‌های 420p ،720p ،1080p ،4K پشتیبانی می‌کند و حتی می‌تواند در جهت افزایش کیفیت آنها نیز مؤثر واقع شود. قدرت و کیفیت اصلی این صفحه نمایش در مورد محتواهایی با کیفیت  8K است؛ می‌توان گفت این صفحه نمایش به خوبی از کیفیت 8K پشتیبانی می‌نماید و بدون هیچ نقص ساختاری آن را نمایش می‌دهد. البته اگر سؤال‌های بیشتری در ذهن دارید توصیه می‌کنم مطلب 8 سؤال متداول در رابطه با تلویزیون‌های 8K را مطالعه نمایید.

گرادینت

در صفحه نمایش تلویزیون ال جی QNED99 از طرح پیکسلی BGR کمک گرفته می‌شود. هر پیکسل می‌تواند طیف مشخصی از رنگ‌های اصلی را نمایش دهد؛ با چینش درست پیکسل‌هایی با قابلیت نمایش طیف رنگ‌های اصلی متفاوت، شما می‌توانید انواع رنگ‌ها را مشاهده کنید. چنین طراحی می‌تواند تصاویر را با وضوح مناسب و بدون مشکل به اجرا درآورد اما ممکن است به هنگام استفاده از صفحه نمایش به عنوان مانیتور کامپیوتر و یا مشاهده متن روی صفحه نمایش، شما با افت وضوح مواجه شوید و کمی برای خواندن نوشته‌ها مشکل داشته باشید که با کلیک در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

بررسی تلویزیون ال جی qned99

همانطور که می‌دانید تعداد رنگ‌های کاملاً متمایز چندان زیاد نیست و این تعدد و تنوع رنگ میلیونی که توسط انواع صفحات نمایش قابل مشاهده هستند مربوط به طیف‌های مختلف یک رنگ هستند. هر رنگ دارای یک طیف بسیار گسترده است. این طیف گسترده با توجه به کاهش یا افزایش شدت رنگ و یا اضافه کردن رنگ‌های دیگر به آن به وجود خواهد آمد. مهم است که یک صفحه نمایش بتواند این گستره را با دقت بالا و حفظ تمایز میان نقاط مختلف طیف ارائه دهد. به چنین قابلیتی اصطلاحاً توانایی نمایش وسعت رنگ گفته می‌شود.

تلویزیون ال جی QNED99 می‌تواند با گستردگی و کیفیت بالایی وسعت رنگ‌ها را نمایش دهد. در صفحه نمایش این تلویزیون نمایش رنگ‌ها و تمایز میان آنها به واسطه دو اشعه uv و  xy انجام می‌شود که هر یک با پوشش و گستره متفاوت عمل می‌کنند. در این خصوص به شکل تخصصی‌تر باید گفت که وضعیت DCI P3 uv برابر با ۹۶.۸۱ درصد است که این مقدار در مورد شاخص  DCI P3 xy معادل ۹۴.۹۲ درصد است. به عنوان تکمیل کننده لازم است بیان کنیم که دو شاخص Rec 2020 xy و  Rec 2020 uv به ترتیب با ۶۹.۳۰% و ۷۲.۶۹% ارزیابی شده‌اند.

طیف و حجم رنگ

حجم رنگ به معنی این است که صفحه نمایش می‌تواند تا چه میزان شدت رنگ را نمایش دهد. مهم است که هنگام نمایش هر رنگ با حفظ طیف و گستره آن، بتوان وضوح و تراکم بالایی را ارائه داد. حجم رنگ از جمله آیتم‌هایی است که می‌تواند بر روی نمایش متمایز رنگ‌ها و حفظ بافت تصویر مؤثر واقع شود.

QNED99 در این خصوص از خود عملکردی متوسط و مناسب را نشان می‌دهد. متأسفانه نمایش حجم رنگ با توجه به محدودیت و ضعفی که در خصوص کنتراست تصویر وجود دارد محدود شده است و این صفحه نمایش به خصوص در هنگام نمایش رنگ‌های تیره نمی‌تواند آن طور که باید حجم رنگ را حفظ کند. با وجود اینها باید گفت که کیفیت نهایی قابل قبول بوده و برای نمایش خانگی و استفاده‌های معمول رضایت بخش است.

هر رنگ در طیف‌های مشخصی نمایش داده می‌شود؛ هنگامی که انواع طیف یک رنگ مشخص به شکل یک نوار نمایش داده می‌شود، مسئله‌ای تحت عنوان شیب رنگ اهمیت پیدا خواهد کرد. شیب رنگ از کم شدت‌ترین یا به اصطلاح ساده‌تر از کم‌رنگ‌ترین حالت شروع شده به شدیدترین و متراکم‌ترین حالت رنگ یا همان پررنگ‌ترین وضعیت ختم می‌شود. حرکت این نوار شیب رنگ نامیده می‌شود. مهم است که یک صفحه نمایش بتواند این شیب را با گستردگی بالا به مخاطب ارائه دهد. مسئله‌ای که در این بخش مهم شناخته می‌شود این است که شیب رنگی نمایش داده شده به شکلی پیوسته باشد و امکان مشخص نمودن هیچ گونه مرزی برای تغییر طیف‌ها وجود نداشته باشد. در چنین حالتی می‌توان گفت تلویزیون در نمایش شیب رنگ‌ها بسیار قوی عمل می‌کند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

کیفیت نمایش عکس و تصاویر ال جی QNED99

تلویزیون ال جی QNED99 در خصوص نمایش شیب رنگ عملکردی متوسط و نسبتاً رضایت بخش از خود نشان می‌دهد. صفحه نمایش به کار رفته در این مدل می‌تواند طیف‌های گسترده‌ای از یک رنگ را نمایش دهد و از این منظر عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد اما در مورد نمایش پیوسته و بدون مرز شیب یک رنگ نواقصی وجود دارد. باید به این نکته اشاره نمود که تلویزیون هنگام نمایش شیب رنگ‌های خاکستری و سبز، خطوط و مرزهای بسیاری را نمایش می‌دهد. وجود این خصوص باعث می‌شود تا هنگام تغییر درجه رنگ شما بتوانید آن را تشخیص دهید و از همه مهم‌تر اینکه نمایش رنگ دیگر حالتی پیوسته نخواهد داشت. طبق بررسی‌های انجام شده باید گفت که این خطوط و مرزبندی‌ها در بخش‌های مربوط به طیف‌های تیره‌تر محسوس‌تر است.

به طور دقیق می‌توان گفت تلویزیون ال جی QNED99 رنگ‌ها را با عمقی معادل ۱۰ بیت نمایش می‌دهد. کیفیت نمایش گرادینت یا همان شیب رنگ در خصوص رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و خاکستری بر اساس Std. Dev. به ترتیب برابر با ۰.۱۳۱، ۰.۱۶۲، ۰.۱۰۹ و ۰.۱۲۲ است. البته شما این امکان را خواهید داشت تا این نقص موجود را به کمک فعال کردن آیتم Smooth Gradation یا درجه بندی صاف تا حد زیادی جبران نمایید. لازم است یادآور شویم که فعال کردن این آیتم باعث کاهش نمایش جزئیات تصویر خواهد شد هر چند این کاهش چندان محسوس نیست.

ماندگاری تصویر

یکی از مشکلات شایع در میان تلویزیون‌ها و یا انواع صفحات نمایشگر به خصوص اولدها این است که اگر تصویری برای مدت طولانی بدون تغییر و به شکل ثابت درون آنها به نمایش دربیاید آنگاه هنگام تغییر تصویر ممکن است شاهد ثابت ماندن بعضی بخش‌ها مثل لوگوی شبکه‌ها باشید.در خصوص این مدل از تلویزیون‌های ال جی باید گفت که نگهداری موقت تصویر برای آنها رخ نمی‌دهد. اهمیت این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که بخواهید از صفحه نمایش به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده کنید و یا قصد داشته باشید انواع بازی‌های ویدئویی را به صورت طولانی مدت و بدون وقفه روی آن اجرا کنید.

 LG QNED99

خطر پیکسل سوختگی

یکی دیگر از خطراتی که دستگاه تلویزیون و سایر صفحات نمایش را تهدید می‌کند، احتمال پیکسل سوختگی است. در برخی از صفحات نمایش با ثابت ماندن طولانی مدت تصویر نمایش داده شده، احتمال سوختن آن افزایش پیدا می‌کند. در این حالت فشار وارد شده به ال ای دی‌های صفحه نمایش بدون تغییر باقی می‌ماند و همین نکته باعث سوختن کامل آنها می‌شود. در تلویزیون ال جی QNED99 چنین خطری به طور کلی برای شما وجود نخواهد داشت. طراحان این پنل هنگام ساخت از آیتمی تحت عنوان IPS کمک گرفته‌اند. این آیتم از صفحه نمایش در چنین موقعیت‌هایی محافظت خواهد کرد و مانع از افزایش فشار روی ال ای دی‌ها و سوختن آنها می‌شود.

تا به اینجا مجموعه‌ای از شاخص‌ها و ملاک‌های مهم در خصوص نمایش با کیفیت تصاویر را عنوان نمودیم و وضعیت آنها را در تلویزیون ال جی QNED99 بسنجیدیم. با توجه به مطالب گفته شده شما می‌توانید عملکرد این تلویزیون را به شکل جزئی مورد بررسی قرار داده و اولویت‌های خود را بسنجید.


نمایش و پخش محتوا در QNED99

مهم‌ترین مسئله‌ای که پس از بررسی قابلیت‌های صفحه نمایش یک تلویزیون لازم است به آن بپردازیم، توانایی و کیفیت صفحه نمایش در خصوص اجرای ویدئوها و محتواهای متحرک است. مهم است که صفحه نمایش شما بتواند به خوبی حرکت تصاویر را مدیریت نماید و با توجه به نوع محتوا و خواست شما آن را تنظیم و پخش نماید. ملاک‌های متعددی در این بخش برای ارزیابی مورد استفاده واقع می‌شوند. در ادامه این متن قصد داریم تا به نمونه‌ای از این آیتم‌ها اشاره کنیم و کیفیت آنها در خصوص تلویزیون ال جی QNED99 مورد سنجش قرار دهیم.

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی با توجه به حوزه مورد بحث می‌تواند تعاریف جداگانه‌ای داشته باشد. در اینجا منظور از این آیتم بازه زمانی است که طول می‌کشد تغییرات کامل در صفحه اعمال شده و تصویر به طور کلی تعویض شود. این زمان می‌تواند مربوط به بازه زمانی تثبیت تصویر پس از تغییر کانال یا شبکه باشد و یا مربوط به تغییرات سکانس‌ها باشد. هرچه این مدت زمان کوتاه‌تر باشد و تغییر سریع‌تر انجام شود آنگاه می‌توان گفت که تلویزیون و یا صفحه نمایش قابلیت بالایی در نمایش ویدئوها و ارائه نمایشی روان و بدون وقفه دارد.

زمان پاسخ گویی LG QNED99

این تلویزیون‌ ال جی 2021 توانسته در مورد زمان پاسخگویی عملکردی عالی و فراتر از حد انتظار را از خود نشان دهد. طبق بررسی‌های دقیق انجام شده باید گفت که در عرض 3.2 میلی‌ثانیه ۸۰ درصد و با گذشت ۱۱.۵ میلی‌ثانیه نیز ۱۰۰ درصد از تغییرات صورت گرفته است. نکته قابل ذکر در این بخش این است که در موقعیت‌هایی که سرعت نمایش محتوا و تغییرات آن بسیار زیاد است، ممکن است شما با کمی تاری در نمایش مواجه شوید که البته این مسئله قابل چشم پوشی است.

پرش تصویر

سوسو زدن تصویر یکی از اتفاقات شایع در صفحات نمایشگر است. سوسو زدن تصویر هنگامی رخ می‌دهد که یک فریم از فیلم برای مدت کوتاهی نمایش داده می‌شود و سپس در فاصله میان تغییر دو فریم، صفحه نمایش به طور کامل تیره می‌شود. این اتفاق در مدت زمانی بسیار کوتاه رخ خواهد داد تا حدی که شما تنها حالتی شبیه به چشمک زدن و یا نوسان ناگهانی نور را حس خواهید کرد. این ویژگی در دراز مدت می‌تواند موجب احساس ناراحتی در چشم‌های شما شود و باعث خسته شدن زود هنگام شما در حین تماشای صفحه نمایش شود.

تلویزیون ال جی QNED99 توانسته است به طور کامل از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری نماید و نمایشی بدون هرگونه سوسو زدن یا همان چشمک زدن به شما ارائه دهد. طبق بررسی‌های انجام شده ممکن است شما برای نمایش محتواهایی با نرخ تازه سازی معادل 120 هرتز کمی حالت چشمک زدن را تجربه نمایید اما این وضعیت به حدی ضعیف است که می‌توان به سادگی از آن چشم پوشی نمود.

فریم مشکی یا BFI

این آیتم به عنوان یک قابلیت اختیاری شناخته می‌شود که با فعال نمودن آن در برخی از موقعیت‌ها می‌توان حرکات تصویر را به شکل جذاب‌تر و روان‌تر نمایش داد. با فعال نمودن این آیتم هنگام تغییر یک فریم فیلم، نوردهی پس زمینه کاهش پیدا خواهد کرد. در این شرایط، حرکت به طور دنباله دار نمایش داده خواهد شد و شما می‌توانید اثر تغییرات فریم را کاهش دهید. لازم است اشاره کنیم که این قابلیت در تلویزیون‌هایی که با مشکل سوسو زدن تصویر مواجه هستند بسیار مهم خواهد بود و می‌تواند به بهبود کیفیت نهایی منجر شود.

تلویزیون مورد بحث ال جی نیز از این قابلیت با کیفیت بالایی بهره‌مند است و شما می‌توانید به شکل اختیاری فعال یا غیر فعال بودن آن را تنظیم نمایید. شما می‌توانید در این تلویزیون از قابلیت درج قاب سیاه برای محتواهایی با سرعت 60 فریم در ثانیه با کیفیت 60 هرتز استفاده نمایید. این قابلیت هم در حالت معمول و هم در حالت بازی در دسترس خواهد بود.

درون یابی حرکت

درون یابی حرکت از آیتم‌هایی است که می‌تواند به نمایش روان‌تر محتوای ویدئویی کمک کند. از این قابلیت با عنوان اثر صابونی نیز یاد می‌شود. با فعال بودن این آیتم صفحه نمایش به طور خودکار سرعت ویدئو را تشخیص خواهد داد و تلاش می‌کند تا بدون وارد کردن هرگونه لطمه‌ای به ساختار فیلم و کیفیت آن، سرعت نهایی را افزایش دهد. این قابلیت می‌تواند به شما هنگام تماشای محتواهایی که روالی آهسته دارند کمک کند. خوب است بدانید که استفاده از این آیتم چندان مرسوم نیست اما ممکن است شما با توجه به سلیقه و یا شرایط خود بخواهید آن را به کار ببندید.

تلویزیون الجی QNED99

تلویزیون ال جی QNED99 این قابلیت را نیز با کیفیت مناسبی در اختیار شما قرار داده است. به واسطه دسترسی به این آیتم در این تلویزیون شما می‌توانید فیلم‌هایی را که با سرعت 30 و یا 60 فریم در ثانیه به نمایش در می‌آیند را درون یابی حرکت کنید و به شکلی روان و با سرعتی بالاتر آنها را نمایش دهید. توجه داشته باشید که استفاده از آیتم اثر اپرای صابونی برای محتواهایی خلوت و ساده مانند سکانس‌های گفت و گو نتیجه بسیار رضایت بخشی به دنبال خواهد داشت اما هنگام درون یابی حرکت محتواهایی با شلوغی و پیچیدگی‌های بیشتر شما شاهد افت کیفیت هستید. این اتفاق کاملاً معمول است و تنها مختص به این مدل از تلویزیون‌ها نیست. سرعت نهایی که اثر صابونی در این مدل در اختیارتان قرار می‌دهد معادل 120 فریم در ثانیه خواهد بود.

لرزش تصویر

یکی از مشکلاتی که در خصوص نمایش محتواهایی با نرخ فریم پایین با آن مواجه می‌شوید، لرزش صفحه یا تصاویر است. در این حالت با توجه به اینکه بازه زمانی پیش فرض فیلم برای تغییر فریم بیشتر از سرعت پاسخگویی تلویزیون است؛ تصاویر طولانی‌تر از آنچه باید در صفحه باقی می‌مانند و در این بین وقفه‌هایی اضافه ایجاد می‌شود. البته این مورد بیشتر در فیلم‌هایی با سرعت پایین دیده می‌شود و در طی استفاده‌های معمول خود کم پیش می‌آید که با آن مواجه شوید.

این مورد ممکن است در این تلویزیون QNED دیده شود چون با توجه به زمان پاسخگویی سریع این دستگاه، محتواهایی با نرخ فریم پایین با تأخیر تغییر خواهند کرد. به طور دقیق باید گفت این تأخیر برای محتوایی با سرعت 24 فریم در ثانیه معادل 30.2 میلی‌ثانیه است. این تأخیر برای محتوایی با سرعت 60 فریم در ثانیه مساوی با 5.2 میلی ثانیه خواهد بود. لازم است به این نکته اشاره کنیم که در حین تماشای این نوع محتواها با سرعت پایین می‌توانید قابلیت درون یابی حرکت را به کار بگیرید و بدین ترتیب تأثیر پرش صفحه نمایش را کاهش دهید.

قابلیت JUDDER 24P

این قابلیت یکی از آیتم‌های بسیار کاربردی است که در افزایش کیفیت نهایی پخش و کاهش وقفه‌های فیلم نقشی مؤثر ایفا می‌کند. برخی از فیلم‌ها به طور پیش فرض با پرش‌های اضافی و یا وقفه‌هایی همراه هستند. در صورتی که صفحه نمایش از این قابلیت بهره‌مند باشد می‌تواند به طور خودکار تمامی این پرش‌ها و وقفه‌ها را حذف کند و بدین ترتیب شما از محتوایی روان با سرعت متعادل لذت ببرید.

تلویزیون ال جی QNED99 8K

تلویزیون QNED99 این قابلیت را با کیفیتی بسیار بالا به شما عرضه خواهد کرد. مهم نیست که محتوای شما از چه طریق پخش می‌شود و با چه سرعتی دارد، در هر حال این قابلیت در آن اثر خواهد کرد و کیفیت را افزایش می‌دهد. این مدل تلویزیون ال جی توانسته است امتیاز عالی را در این بخش با توجه به عملکرد و کیفیت خود به دست بیاورد.

سرعت رفرش متغیر

سرعت رفرش متغیر یا (Variable Refresh Rate (VRR شاخصی است که به واسطه آن مشخص می‌شود صفحه نمایش تا چه حد می‌تواند خود را با توجه به تغییرات سرعت محتوای در حال پخش سازگار نماید و بدین شکل تنظیماتی جدید را تناسب با سرعت جدید ارائه دهد. وجود این قابلیت در حالت عادی چندان ضروری نخواهد بود اما به کارگیری آن موجب نمایشی روان‌تر در بازی‌ها و فیلم‌های اکشن خواهد شد و تمامی وقفه‌های هر چند کوچک حاصل از تغییر سرعت محتوا را از بین خواهد برد. تلویزیون ال جی QNED99 برخلاف نسخه‌های پیشین خود از چنین قابلیتی بهره‌مند نیست از این رو نمی‌توان ارزیابی خاصی برای آن در این بخش ارائه داد.

تا اینجا به آیتم‌هایی که هر یک به نوعی روی کیفیت نمایش فیلم‌ها تأثیر می‌گذارند اشاره نمودیم. توجه داشته باشید که عملکرد این قابلیت‌ها در کنار یکدیگر است که وضعیت نمایش نهایی را مشخص خواهد کرد و نمی‌توان ارزیابی در یک بخش را به تنهایی ملاکی برای بررسی کیفیت نمایش محتوا توسط صفحه نمایش ملاک قرار داد.

تأخیر ورودی

این روزها استفاده از تلویزیون‌ها با توجه به قابلیت‌های جانبی آنها گسترش پیدا کرده است. شما این امکان را خواهید داشت تا با برقراری اتصال میان انواع کارت‌های حافظه، گجت‌های هوشمند، دستگاه‌های پخش و یا حتی کنسول‌های بازی قابلیت‌های یک تلویزیون را افزایش داده و از آن در موقعیت‌های مختلفی استفاده کنید. در این بخش مهم است که ببینید یک تلویزیون می‌تواند از چه دستگاه‌های جانبی و در چه شرایط پشتیبانی نماید. هر چه گستره پشتیبانی دستگاه تلویزیون شما وسیع‌تر باشد شما از قابلیت‌های بیشتری بهره‌مند خواهید شد. در ادامه به موارد پشتیبانی شده در تلویزیون ال جی QNED99 خواهیم پرداخت و پورت‌ها ورودی آن را برای شما شرح خواهیم داد.

اولین مسئله مهم در این بخش این است که تلویزیون بتواند با سرعتی بالا اطلاعات ورودی دستگاه را تحلیل نموده و سپس با کیفیت مناسب نمایش دهد. هر مقدار زمانی که در فاصله ورود اطلاعات و نمایش آن تلف شود با عنوان تأخیر ورودی یا لگ شناخته می‌شود. هر چه میزان این آیتم کمتر باشد آنگاه شما شاهد سرعت بالاتری خواهد بود. این بازه زمانی می‌تواند با توجه به نوع ورودی اطلاعات، کیفیت اطلاعات و سرعت آن متفاوت باشد. تأخیر ورودی در هنگام اجرای بازی‌ها اهمیت اصلی خود را نشان خواهد داد. در صورتی که این تأخیر بالا باشد آنگاه شما نمی‌توانید تجربه خوبی در هنگام بازی کسب نمایید.

LG QNED99

تلویزیون مورد بحث ال جی به طور کلی تأخیر ورودی بسیار کمی دارد و می‌تواند کیفیت قابل توجهی را به شما در این خصوص ارائه دهد. این سرعت بالا هم در حالت بازی و هم در حالت طبیعی مشاهده خواهد شد. جالب است بدانید که تأخیر ورودی برای اجرای بازی بسیار کمتر از حالت معمول است. شما می‌توانید با تأخیر میانگین ۱۲۵.۷ میلی‌ثانیه در حالت معمول و تأخیر ۱۴.۰ میلی‌ثانیه در حالت بازی؛ اطلاعات پردازش شده و تغییرات اعمال شده در آنها را مشاهده نمایید. لازم است ذکر کنیم که وضعیت این آیتم در حالت معمول برای نمایش انواع کیفیت‌های محتوا تا حد نهایی یعنی 8K قابل قبول و رضایت بخش است اما در حالت بازی شما تا کیفیت 4K می‌توانید از سرعت بالا بهره‌مند شوید.

متأسفانه این تلویزیون نمی‌تواند با سرعت مطلوب بازی‌هایی با کیفیت 8K را پردازش نموده و نمایش دهد از این رو برای اجرای بازی‌هایی با این کیفیت تصویر، استفاده از این تلویزیون زیاد توصیه نخواهد شد. 

می‌توان گفت که تلویزیون ال جی QNED99 می‌تواند از سیگنال‌های ۱۰ بیت و ۱۲ بیت تا کیفیت 8K با نرخ ۶۰ هرتز پشتیبانی نماید(می‌توانید تصاویر 4K را با نرخ ۱۲۰ هرتز هم مشاهده کنید) اما در عین حال عملکرد خوبی در پشتیبانی از Chroma 4:4:4  از خود نشان نمی‌دهد. این ضعف عملکرد باعث شده است تا استفاده از این تلویزیون به عنوان صفحه نمایش کامپیوتر مناسب نباشد و شما برای خواندن نوشته‌های صفحه در این حالت به علت وضوح کم دچار مشکل شوید.

تمامی سیگنال‌های مربوط به کیفیت‌های 4K و 8K به خوبی پشتیبانی خواهند شد و محدودیتی در خصوص نرخ نمایش تا 120 هرتز وجود ندارد. باید گفت که این مدل از تلویزیون‌های ال جی عملکرد خوب و گسترده‌ای در  این بخش از خود نشان داده و موفق به کسب امتیاز عالی از سوی منتقدین شده است.

سازگاری با کنسول‌های بازی

جالب است بدانید که تمامی تلویزیون‌های هوشمند نسل جدید مجموعه تنظیمات و قابلیت‌های خاصی را به منظور سازگاری هر چه بیشتر تلویزیون با کنسول‌های بازی طراحی می‌کنند. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی شما امکان اجرای بازی‌هایی تا کیفیت 4K را با سرعت بالا و کیفیت اجرای مناسب خواهید داشت. این تلویزیون می‌تواند از تمامی بازی‌های مبتنی بر سیستم دالبی ویژن به واسطه HDMI2.1 پشتیبانی نماید. جالب است بدانید که تنظیمات این دستگاه به طور خودکار در هنگام شروع بازی روی حالت مخصوص بازی قرار گرفته و سازگار می‌شود. تنها محدودیتی که در این بخش می‌توان به این تلویزیون مورد بحث وارد داشت عدم پشتیبانی از VRR است. QNED99 برای استفاده در زمینه‌های گیمنگ مناسب ارزیابی می‌شود که در مطلب بهترین تلویزیون مخصوص PS5‌ و Xbox Series X به مدل‌های بیشتری از این دست اشاره کرده‌ایم.

کنسول های بازی تلویزیون ال جی QNED99 8K

درگاه‌های ورودی دستگاه

همانطور که از تصویر زیر پیداست پورت‌ها به صورت L مانند در بخش پشتی تلویزیون قرار گرفته‌اند که در این بین ۴ پورت HDMI به چشم می‌خورد که همگی از نوع HDMI2.1 هستند؛ یک پورت USB و دو پورت HDMI‌ نیز به صورت جداگانه از سایر بخش‌ها تفکیک شده‌اند که ممکن است در حین نصب دیواری تلویزیون، دسترسی به آنها کمی دشوارتر باشد. البته در این بین دیگر خبری از جک هدفون یا ورودی‌های کمپوزیت نیست. 

پورت ها و ورودی های دستگاه الجی Qned99


کیفیت صدا تلویزیون ال جی QNED99 

قابلیت‌های پخش صدا از جمله آیتم‌های مهم در هنگام تحلیل و بررسی تلویزیون‌ها است. مهم است که یک دستگاه بتواند صداها را با کیفیتی مناسب و همگام با ویدئو یا محتوای به نمایش درآمده، پخش نماید. آیتم‌هایی برای تنظیم صدا با توجه به سلیقه و همچنین دسترسی‌هایی برای سازگاری هر چه بیشتر صدا با تصویر از جمله مواردی است که به هنگام خرید تلویزیون‌ها بایستی مدنظر قرار دهید.

فرکانس صدا

باید گفت که تلویزیون ال جی QNED99 می‌تواند با کیفیت مناسبی صداهای ورودی را پخش نماید. این دستگاه به خوبی از صداهایی با فرکانس‌ بالا و پایین پشتیبانی می‌نماید و صدایی با وضوح بالا را در اختیار شما قرار خواهد داد. شما خواهید توانست دیالوگ‌ها و مکالمات را با وضوح و بلندی مناسبی بشنوید. نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن اشاره کنیم مربوط به تولید و پخش صداهای بیس دار بوده که ضعف‌هایی در آن دیده شود. در صورتی که می‌خواهید این ضعف را به طور کامل برطرف نمایید لازم است که از بلندگوها و دستگاه‌های پخش صوتی جانبی استفاده کنید. 

حفظ کیفیت صدا

یکی از مسائلی که هنگام پخش صدا در تلویزیون‌ها وجود دارد این است که صدای اصلی به هنگام پخش با نویزها و صداهای اضافی همراه می‌شود که وضوح و کیفیت را کاهش می‌دهد. مهم است که تلویزیون بتواند صدای وارد شده به دستگاه را با همان کیفیت اصلی خود پخش نماید و هرگونه امواج اضافی و احتمالی را حذف نماید. باید گفت که این مدل مورد بحث عملکرد خوبی در حفظ کیفیت صدا از خود نشان می‌دهد؛ متأسفانه در این بخش حفظ کیفیت تنها شامل صداهایی با شدت پایین و یا متوسط می‌شود. در صورتی که بلندی صدا افزایش پیدا کند شما شاهد اضافه شدن صداهای اضافی خواهید بود که از وضوح و کیفیت نهایی می‌کاهند. لازم است اضافه کنیم که این ارزیابی می‌تواند با توجه به نوع محتوای پخش شده و موقعیت پخش نتایج متفاوتی به دنبال داشته باشد و نمی‌توان اثری یکسان را عنوان نمود.


ویژگی‌های هوشمند QNED99 

تلویزیون ال جی QNED99 مجهز به آخرین نسخه سیستم رابط webOS در سال ۲۰۲۱ است. رابط کاربری در این نسخه نسبت به سری‌های پیش متفاوت بوده به نحوی که در نسخه جدید، نوار ابزار صفحه اصلی حذف شده تا در نهایت شما در یک صفحه به قابلیت‌های مختلف دسترسی داشته باشید. استفاده از این رابط کاربری، آسان و سریع بوده و شما می‌توانید به سادگی از آیتم‌ها و قابلیت‌های موجود استفاده کنید. این سیستم عامل ورژن 6.1 است؛ شما در این محیط تنها به 2 ثانیه زمان برای دستیابی به یوتیوب و 6 ثانیه زمان برای تنظیم و تغییر نور پس زمینه نیاز خواهید داشت. گزینه‌ها و آیتم‌های پیشرفته زیادی نیز در این محیط در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در کل می‌توان گفت کار کردن با این نسخه از سیستم عامل webOS همراه با کنترل جادویی جدید بسیار بهتر از قبل شده و حس بهتری را به کاربر القا خواهد کرد.

سیستم عامل تلویزیون ال جی QNED99 8K

شما از طریق این سیستم عامل به برنامه‌های مختلفی دسترسی خواهید داشت که امکان دانلود و نصب انواع مختلفی از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها را به شما خواهد داد. انواع قابلیت‌های تلویزیون مانند آیتم HDR هنگام استفاده از برنامه‌هایی مانند یوتیوب و نتفلیکس در دسترس خواهند بود. 

ریموت کنترل

این تلویزیون ال جی همانند سایر محصولات عرضه شده در سال ۲۰۲۱ به کنترل جادویی جدید ال جی مجهز شده که از ظاهر شکیل‌تری برخوردار بوده و به واسطه دکمه‌های دسترسی سریع افزوده شده، می‌توانید سریع‌تر کارهای مورد نظر خود را انجام دهید؛ همچنین این ریموت به یک میکروفن داخلی مجهز است که شما به واسطه آن می‌توانید فرامین و دستورهای صوتی خود را اعمال نمایید. در کنار دکمه‌های تعبیه شده قابلیت‌هایی برای دسترسی سریع به محتوای مورد نظر نیز وجود خواهد داشت. در کنار این ریموت، شما به دکمه‌های فیزیکی در قسمت زیرین صفحه نمایش نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید از آن برای خاموش و روشن کردن دستگاه و یا تغییر شدت صدا و یا شبکه پخش شده کمک بگیرید.

کنترل تلویزیون ال جی QNED99

لوازم همراه تلویزیون

همراه با تلویزیون QNED99 نیز وسایلی از قبیل دفترچه راهنما، باتری قلمی، پنل پشتی پایه‌ها و گیره مدیریت کابل دیده می‌شود که حین نصب پایه یا اتصال کابل می‌توانید از آن استفاده کنید.

مشخصات تلویزیون QNED99

ویژگی ها و مــــدلQNED99
سال ساخت2021
کشورسازندهکره
کشور مونتاژاندونزی
قابلیت ضبط✔️
منو فارسی
⬇امتیازات⬇
ترکیبی7.8
فیلم7.5
برنامه تلویزیونی8.0
برنامه ورزشی7.9
گیمینگ8.0
فیلم HDR7.4
بازی HDR8.1
مانیتور8.5
⬇مشخصات اصلی⬇
نوعLED
نوع پنلIPS
کیفیت تصویر4K
⬇طراحی⬇
نوع پایهدو شاخه
ضخامت بدنه(cm)3.9
ضخامت حاشیه(cm)0.8
کیفیت ساخت9.0
کیفیت تصویر
کنتراست6.2
لوکال دایمینگ7.0
اوج روشنایی SDR8.1
اوج روشنایی HDR8.2
یکنواختی خاکستری6.4
یکنواختی مشکی7.0
انعکاس نور7.9
کیفیت SD8.0
کیفیت HD8.0
کیفیت Full HD9.0
کیفیت 4k9.9
کیفیت 8k0.0
طیف رنگ8.3
حجم رنگ7.3
زمان پاسخ دهی8.4
سرعت تازه سازی متغیر-
نرخ تازه سازی120Hz
VRR
FreeSync
G-SYNC Compatible
⬇ورودی⬇
تأخیر در ورودی9.5
تعداد HDMI4
تعداد USB3
خروجی نوری صدا1
خروجی هدفون
ورودی کامپوننت
خروجی RCA صدا
ورودی کامپوزیت
ورودی آنتن1
Ethernet1
پورت نمایشی
ورودی IR
HDR10✔️
+HDR10
دالبی ویژن✔️
HLG✔️
HDMI 2.0✔️
HDMI 2.1✔️
CEC✔️
HDCP 2.2✔️
USB 3.0
خروجی صدا متغیر
پشتیبانی Wi-Fi ✔️
ARC✔️
eARC
✔️
دالبی اتموس به وسیله eARC
✔️
DTS
⬇صوتی⬇
کیفیت صدا
توان صدا خروجی60w
⬇قابلیت های هوشمند⬇
رابط کاربری8.5
سیستم عاملWebOS
نسخه6.1
راحتی استفاده آسان
تنوع برنامهعالی
اتصال به موبایل✔️
کنترل جادویی✔️
کنترل صوتی✔️
کنترل روی تلویزیون ✔️
مصرف برق144w

قیمت تلویزیون ال جی QNED99 

مـــــــــــدل قیمت(دلار) تـاریخ آپدیت استعلام قیمت
تلویزیون ال جی 65QNED99 $2,499.99 ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ کلیک کنید
تلویزیون ال جی 75QNED99 $3,499.99 ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ کلیک کنید
تلویزیون ال جی 86QNED99 $4,499.99 ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ کلیک کنید

مقایسه تلویزیون ال جی QNED99

تلویزیون ال جی QNED99 یکی از پیشگامان فناوری 8K محسوب می‌شود که توانسته در این خصوص خدمات و قابلیت‌های قابل قبولی را به کاربران ارائه دهد و می‌تواند رضایت افراد را به سمت خود جلب کند با این وجود ممکن است شما بخواهید مدل‌های دیگری را که همراه با قابلیت‌ها و فناوری‌های مشابه هم دوره با این تلویزیون وارد بازار شده‌اند را نیز بررسی کنید. در زیر چندین مدل از تلویزیون‌های هم رده با تلویزیون ال جی QNED99 را به شما معرفی نموده و قابلیت‌های محصولات را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه تلویزیون QNED99 با C1

[s201_bai id=”195″]

باید گفت که به واسطه استفاده از فناوری Mini LED‌ در صفحه نمایش تلویزیون QNED99 شما شاهد روشنایی و یا به اصطلاح دقیق‌تر، بیشینه روشنایی بیشتری نسبت به صفحه نمایش OLED تلویزیون C1 خواهید بود. اگر چه روشنایی اولد C1 به نسبت ضعیف‌تر است اما شما می‌توانید از کنتراستی با کیفیت به مراتب بالاتر در این صفحه نمایش بهره مند شوید از این رو بسیاری از ویژگی‌ها مانند نمایش یکنواخت رنگ مشکی و یا تمایز میان رنگ‌ها نیز با کیفیت بالاتری در دسترس خواهند بود.

هر دو این مدل‌ها از پورت ورودی HDMI2.1 پشتیبانی خواهند کرد از این رو شما می‌توانید از کنسول‌های بازی نسل جدید به آسانی استفاده نمایید اما تلویزیون ال جی QNED99 به واسطه بهره مندی از آیتم‌هایی نظیر VRR و زمان پاسخگویی کوتاه‌تر می‌تواند برای اجرای بازی‌های ویدئویی انتخاب مناسب‌تری باشد. در انتها باید گفت که تلویزیون ال جی QNED99 با خطر سوختن دائمی تصویر برخلاف مدل ال جی C1 مواجه نیست و در این بخش برتری پیدا می‌کند.

مقایسه تلویزیون QNED99 با QN800A

[s201_bai id=”196″]

در این بخش از مقایسه باید گفت که هر دو تلویزیون ال جی QNED99 و کیولد سامسونگ QN800A از فناوری Mini LED و کیفیت تصویر 8K پشتیبانی می‌کنند اما این کیولد سامسونگ به واسطه استفاده از پنل VA می‌تواند کیفیت بالاتری را در بخش کنتراست تصویر در اختیار شما قرار دهد. از طرفی هر دو دستگاه دارای زاویه دید گسترده‌ای هستند اما تلویزیون ال جی QNED99 انتخاب مناسب‌تری برای تماشای فیلم به صورت گروهی خواهد بود البته این برتری به واسطه حضور قابلیت نوردهی موضعی به شکل قوی‌تر و همچنین کنترل روشنایی در اطراف اجسام روشن است.

از سوی دیگر مدل QNED99 محتواها را به مراتب طبیعی‌تر از تلویزیون سامسونگ QN800A نمایش می‌دهد؛ لازم است اضافه کنیم که مدل مورد بحث سامسونگ انتخاب بهتری برای تماشای فیلم در اتاق‌های روشن است چرا که عملکرد بازتاب نور در صفحه نمایش این مدل به مراتب با کیفیت‌تر انجام می‌شود. در نهایت باید گفت که QN800A برخلاف تلویزیون ال جی QNED99 از قابلیت VRR نیز پشتیبانی می‌کند که باعث می‌شود این مدل برای اجرای بازی‌های ویدئویی مناسب‌تر باشد.

مقایسه تلویزیون QNED99 با QNED90

[s201_bai id=”197″]

اولین نکته‌ای که باید در مقایسه QNED90‌  با QNED99 به آن اشاره کرد کیفیت بالای هر دو تلویزیون است؛ QNED99 دارای کیفیت تصویر 8K و QNED90 نیز دارای کیفیت تصویر 4k بوده اما عملکرد نهایی هر دو مدل در نمایش تصویر تا حد زیادی مشابه یکدیگر خواهد بود. در خصوص جزئیات نمایش می‌توان گفت که QNED90 کیفیت بالاتری در نمایش یکنواخت رنگ مشکی خواهد داشت و همچنین می‌تواند شدت روشنایی را در اطراف اجسام روشن بهتر مدیریت نماید اما تلویزیون ال جی QNED99 روشنایی و یا به اصطلاح دقیق‌تر اوج روشنایی بیشتری را در اختیار شما  قرار خواهد داد.

تلویزیون QNED90 به واسطه قابلیت VRR که در مدل QNED99 پشتیبانی نمی‌شود، انتخاب مناسب‌تری برای گیمرها خواهد بود. در انتها لازم است اشاره کنیم که اگرچه هر دومدل از پنل IPS استفاده می‌کنند؛ اما QNED90 دارای زاویه دید گسترده‌تری است از این رو انتخابی بهتر برای هال یا پذیرایی‌های با چیدمان گسترده خواهد بود.

مقایسه تلویزیون QNED99 با QN90A

[s201_bai id=”198″]

از همین ابتدا باید بگوییم که نئوکیولد سامسونگ بسیار بهتر از تلویزیون ال جی QNED99 در تمامی بخش‌ها عمل خواهد کرد اما نباید فراموش کنید که این دو مدل در بخش‌های گوناگون تفاوت‌های اساسی با یکدیگر خواهند داشت و همین باعث می‌شود تا نتوان بین این دو دستگاه مقایسه‌ای اصولی داشته باشیم. تلویزیون مورد بحث سامسونگ یک تلویزیون با کیفیت 4K است که از پنل مدل  VA استفاده می‌کند و همین باعث شده است تا شما به هنگام کار با آن از نسبت کنتراست بالایی ‌بهره‌مند شوید.

از سوی دیگر باید گفت که به واسطه فناوری Mini LED در تلویزیون ال جی QNED99 شما می‌توانید از قابلیت لوکال دیمینگ با کیفیت بالاتری بهره‌مند شده و فیلم‌ها را در اتاق‌های تاریک با وضوح و کیفیت بیشتری تماشا نمایید. مدل مورد بحث سامسونگ روشنایی صفحه بیشتری خواهد داشت از این رو قابلیت HDR با کیفیت قابل توجهی در دسترس خواهد بود همچنین در این مدل برخلاف تلویزیون QNED99 از VRR پشتیبانی می‌شود. این آیتم به اجرای هر چه بهتر بازی‌های ویدئویی کمک خواهد کرد. در نهایت این مقایسه لازم است اضافه کنیم که تلویزیون 8K ال جی QNED99 زاویه دید گسترده‌تری را در اختیار شما قرار خواهد داد.


تلویزیون ال جی QNED99 ارزش خرید دارد؟

بررسی QNED99

تلویزیون ال جی QNED99 به عنوان یکی از مدل‌های نسل جدید عرضه شده با بازار در سال ۲۰۲۱ به حساب می‌آید. با توجه به اینکه فناوری‌های به کار رفته در این محصول به تازگی طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته است وجود نقص‌ و یا محدودیت‌ها عادی تلقی می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده شاهد قابلیت‌های جدیدتر و گسترده‌تری با رشد هر چه بیشتر تکنولوژی 8K باشیم. در کل خرید یک تلویزیون 8K شاید هنوز در ایران چندان باب نشده باشد اما بدون شک QNED99 جزو یکی از بهترین تلویزیون‌ها با کیفیت 8K در بازارهای جهانی باشد.

طراحی زیبا، نمایش فوق‌العاده رنگ‌های مختلف، روشنایی خیرکننده و سطح مشکی یکنواخت از جمله مهمترین نقاط قوت این تلویزیون ال جی بوده که می‌تواند برای علاقمندان به خرید تلویزیون 8K بسیار حائز اهمیت باشد. البته عدم پشتیبانی از VRR و وجود هاله‌های روشنایی به خصوص حین تماشا از طرفین از مواردی بوده که ممکن است برای خریداران چندان خوشایند نباشد. در هر صورت اگر به تلویزیونی هستید که محتواهای 8K را به صورت عالی به شما نشان دهند تلویزیون ال جی QNED99 یکی از مدل‌های حاضر در لیست شما خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.