تلویزیون ال جی QNED90

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی QNED90

تلویزیون ال جی QNED90 از تلویزیون‌های عرضه شده به بازار به حساب می‌آید که برای تولید آنها از فناوری‌ها و تجهیزات به روز استفاده شده است. این دست از تلویزیون‌ها قادر هستند تصاویر و محتوا را با کیفیت 4K به نمایش بگذارند. استفاده از پنل IPS و فناوری مینی ال‌ای‌دی باعث شده تا این محصول با کیفیت و قابلیت‌های چشمگیری در خصوص نمایش تصاویر و تنظیمات کنترل و شخصی سازی ظاهر شود. در کنار تمامی این نکات قوت اما نباید از محدودیت‌ها و نقاط ضعف این مدل غافل شد. در ادامه این متن قصد داریم تا این مدل از تلویزیون ال جی 2021 را به دقت از زوایای مختلف مورد نقد و بررسی قرار دهیم. شما می‌توانید با توجه به اولویت‌های خود و توضیحات ارائه شده در خصوص مناسب بودن و یا ناکار آمد بودن این محصول برای خود تصمیم گیری نمایید.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییمانیتورینگ
با توجه به ارزیابی‌هایی که برای قابلیت‌های تلویزیون ال جی QNED90 در موقعیت‌های گوناگون انجام شده‌ است می‌توان گفت شما می‌توانید از این محصول برای استفاده‌های گوناگون استفاده کنید آیتم‌هایی مانند کاهش نور محلی، زاویه دید گسترده، غلبه بر روشنایی، ارتقای کیفیت تصویر، سرعت پاسخگویی و پردازش بالا از جمله نکاتی هستند که این محصول را تبدیل به یک انتخاب خوب خواهند کرد. تنها ایراد جدی که می‌توان به این مدل گرفت، نمایش یکنواخت رنگ‌ها به خصوص رنگ مشکی است که در کل تأثیر منفی عمیقی بر روی کیفیت نمایش نهایی نمی‌گذارد.
این تلویزیون با توجه به اینکه به قابلیت لوکال دیمینگ مجهز است می‌تواند در محیط‌های تاریک با کاهش نور قسمت‌های تاریک تصویر، نمایشی بسیار با کیفیت در اختیار شما بگذارد. این مدل می‌تواند برای تماشای فیلم‌ها در شب انتخاب بسیار مناسبی باشد؛ باید بدانید که این نمایشگر در نمایش جزئیات تصویر و تمایز طیف‌های رنگ مشکی کمی ضعیف عمل می‌کند. طبق بررسی‌های انجام شده حین نمایش فیلم در قسمت‌های تاریک تصویر هاله‌های نور قابل مشاهده هستند. این نکته می‌تواند در حین تماشای فیلم‌های دارای زیرنویس موجب حواس پرتی شود. به طور کلی باید گفت این مدل کیفیت فیلم شما را ارتقا خواهد داد و وضوح تصویر بالایی را در اختیارتان می‌گذارد اما همچنان مشکلاتی در نمایش با کیفیت رنگ مشکی و طیف آن خواهد داشت.
اصلی‌ترین موارد استفاده تلویزیون‌ها دسترسی به برنامه‌های شبکه‌های کابلی است؛ شما به واسطه قابلیت SDR درون تلویزیون QNED90 امکان این را خواهید داشت تا در طول روز و یا در محیط‌هایی که روشنایی زیادی وجود دارد، با کیفیت و وضوح بالا تصاویر را تماشا کنید. روشنایی صفحه نمایشگر این تلویزیون به خوبی با توجه به نور محیط تنظیم می‌شود و قابلیت غلبه بر آن را خواهد داشت. نکته دیگری که می‌تواند این محصول را برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی مناسب به شمار آورد، زاویه دید گسترده آن است. با توجه به زاویه نمایش و یا دید گسترد این محصول شما می‌توانید به شکل گروهی بدون افت کیفیت با توجه به مکان قرارگیری نسبت به تلویزیون، برنامه‌ها را تماشا کنید. باید بدانید قابلیت ارتقای کیفیت محتوای پخش شده همچنان در دسترس است و شما می‌توانید با نور زیاد و زاویه دید گسترده از تماشای برنامه‌های تلویزیونی لذت ببرید اما همچنان مشکل نمایش یکنواخت رنگ‌ها به خصوص در مناطق تیره تصویر، مشاهده می‌شود.
با در نظر گرفتن قابلیت‌هایی همچون غلبه بر نور محیط، افزایش کیفیت محتوای نمایش داده شده و همچنین زاویه دید گسترده باید بدانید که تلویزیون QNED90 برای تماشای رویدادهای ورزشی نیز گزینه‌ای با کیفیت است. باید بدانید این تلویزیون با توجه به زمان پاسخگویی کوتاه خود می‌تواند بدون هیچ وقفه‌ای برنامه‌ها و مسابقات را برای شما به نمایش درآورد. این ویژگی باعث می‌شود تا در لحظه از برنامه ورزشی خود لذت ببرید. مشکل یکنواختی نمایش رنگ‌ها همچنان قابل مشاهده است اما اثر آن می‌تواند با توجه به نوع برنامه و شرایط محیطی متفاوت و حتی قابل چشم پوشی باشد.
تلویزیون QNED90 به خوبی با کنسول‌ها و بازی‌های ویدئویی نسل جدید سازگاری پیدا می‌کند. با توجه به توانایی‌های این مدل می‌توانید بازی‌ها را بدون وقفه روی صفحه مشاهده کنید و پاسخ‌های خود را نیز با سرعت بالایی اعمال کنید. به طور کلی باید گفت در این مدل هیچ مشکلی در خصوص وقفه میان نمایش تصویر و ثبت پاسخ وجود ندارد. با توجه به قابلیت local dimming که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم شما می‌توانید تصاویر را با وضوح و برجستگی بیشتری مشاهده کنید. تنها ایراداتی که می‌توان به این تلویزیون در خصوص نمایش بازی‌های ویدئویی وارد ساخت، هاله‌های نور در نواحی تاریک تصویر و همچنین نمایش یکنواخت رنگ‌ها است. این دو مسئله می‌توانند حین بازی باعث حواس پرتی شما شوند و مانع از تفکیک دقیق جزئیات تصویر شوند.
شما این امکان را خواهید داشت تا بدون هیچ گونه محدودیتی از صفحه نمایش تلویزیون QNED90 به عنوان مانیتور کامپیوتر نیز استفاده نمایید. با توجه به زاویه دید گسترده و امکان نمایش با کیفیت تصاویر می‌توان گفت این مدل انتخاب مناسبی است. قابلیت جالب توجه دیگر در این بخش این است که شما می‌توانید با تاخیر بسیار کم اطلاعات ورودی و خروجی را مشاهده کرده و یا اعمال نمایید. با توجه به این قابلیت شما می‌توانید کارهای کامپیوتری خود را با کیفیت بالایی با تلویزیون خود دنبال کنید. تنها مشکلاتی که در این بخش وجود دارد همچنان مساله یکنواختی نمایش رنگ‌ها و عدم توانایی در نمایش وضوح کامل Chroma 4:4:4 است. باید گفت این ایرادات قابل چشم پوشی هستند و چندان لطمه‌ای به کیفیت نهایی وارد نمی‌کنند.

طراحی تلویزیون ال جی QNED90

تلویزیون‌ها به خصوص مدل‌هایی که در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، اهمیت بسیار زیادی بر روی جلوه و نمای فضا خواهند گذاشت. با توجه به این نکته مهم است که ظاهر تلویزیون انتخابی شما به خوبی با تمامی دکورها هماهنگ شود و از همه مهم‌تر به شما این امکان را دهد تا در موقعیت‌های مختلف آن را مورد استفاده قرار دهید. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری و قابلیت‌های بدنه تلویزیون ال جی QNED90 آشنا شوید.

طراحی و استایل بدنه تلویزیون ال جی QNED90

سبک

به طور کلی باید گفت این مدل بسیار ظریف طراحی شده است. سبک کلی‌ مدل شبیه به اولد ال جی G1 بوده که مواردی همچون حاشیه‌های بسیار ظریف در کنار پشتی صاف و یک دست به چشم می‌خورد. برای تکمیل بدنه این مدل از فلزی بسیار شکیل و یک دست به همراه پایه‌های کم حجم اما مقاوم با پشتیبانی بالا استفاده شده است.

پایه نگهدارنده

شما می‌توانید به کمک پایه‌های این تلویزیون آن را به شکل ایستاده روی میز قرار دهید. این پایه‌ها عرضی برابر با ۲.۵ اینچ خواهند داشت که با توجه به میزان فضای اشغال شده توسط پایه‌ها که (برای مدل ۶۵ اینچ) ۱۱.۷×۴۷.۸ اینچ بوده می‌توان اذعان نمود شما می‌توانید به آسانی ساندبار خود را در این حد فاصل قرار دهید؛ این پایه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیشترین تعادل و ایستادگی ممکن را برای تلویزیون در حالت ایستاده ایجاد کنند.

تلویزیون ال جی QNED90

قسمت پشتی تلویزیون

قسمت پشتی تلویزیون ال جی QNED90 کامل یک دست طراحی شده است از این رو شما می‌توانید بدون نگرانی آن را روی دیوار نیز نصب کنید. با توجه به اینکه پورت‌های ورودی در کناره‌ها قرار گرفته‌اند حتی با نصب تلویزیون روی دیوار و یا کم بودن فاصله با دیوار، شما مشکلی برای دسترسی به آنها نخواهید داشت. جالب است بدانید که در قسمت پشتی این مدل دو قلاب به منظور سازماندهی کابل‌ها تعبیه شده است.

طراحی قسمت پشتی

حاشیه و ضخامت

حاشیه این مدل از تلویزیون‌های ال جی تنها ۰.۹ سانتی متر خواهد بود. با توجه به این عرض می‌توان گفت حین تماشای صفحه حاشیه‌ها به هیچ عنوان به چشم شما نخواهند آمد. ضخامت کلی‌ این تلویزیون معادل ۱.۴۲ اینچ است که این عدد با توجه به ضخامت دستگاه و ضخامتی که کابل‌ها حین اتصال به دیوار ایجاد می‌کنند، برآورد شده است. بدون توجه به کابل‌ها این مدل تنها ۳.۱ سانتی متر ضخامت خواهد داشت. با توجه به وجود کابل‌ها مهم است حین نصب روی دیوار دقت لازم را داشته باشید.

کیفیت ساخت

برای ساخت تلویزیون ال جی QNED90 بیشتر از فلز استفاده شده است. به کار بردن فلز می‌تواند مقاومت فیزیکی دستگاه را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. حتی پایه‌ها نیز از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند که در نتیجه از مقاومت قابل قبولی برخوردار هستند. ایجاد یک حالت انعطاف پذیر در قسمت متصل شده پایه‌ها به پشت تلویزیون، توانسته است تعادل نهایی دستگاه روی پایه‌ها را افزایش دهد. با توجه به چنین ویژگی‌هایی می‌توان گفت تلویزیون ال جی QNED90 ظاهری شکیل و مقاوم دارد و می‌تواند به خوبی با دکورهای مختلف سازگاری پیدا کند.


کیفیت تصویر QNED90

کیفیتی که تلویزیون در نمایش نهایی تصاویر از خود نشان می‌دهد از مهم‌ترین عواملی است که برتری آن را ثابت می‌کند. کیفیت نهایی تصویر به معیارهای مختلفی وابسته خواهد بود. در ادامه مهم‌ترین نکاتی را که بر روی کیفیت نمایش تلویزیون ال جی QNED90 تأثیرگذار هستند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کنتراست

همانطور که در ابتدای این متن اشاره کردیم در این تلویزیون از پنل IPS به همراه Mini LED‌ استفاده شده است. این ترکیب می‌تواند به خوبی با پنل‌های VA رقابت کند. شما در این مدل می‌توانید از کنتراست بالایی بهره مند شوید. همانطور که می‌دانید کنتراست به معنای توانایی نمایش تفاوت میان رنگ سفید و سیاه است. هرچه کنتراست بیشتر باشد به معنی وضوح و کیفیت نهایی بیشتر در تصاویری با سکانس تاریک خواهد بود. با توجه به اینکه در این تلویزیون‌ها کنتراست با قابلیت سازگاری نور خودکار همراه شده است شما می‌توانید از کیفیت بیشتری نیز بهره مند شوید. کنتراست این تلویزیون در حالت عادی 1,127 : 1 اندازه‌گیری شده که با فعال کردن حالت local dimming می‌تواند به عدد 6,018 : 1 هم دست پیدا کند.

لوکال دیمینگ یا نوردهی موضعی

برای تأمین نور صفحه نمایشگر تلویزیون ال جی QNED90 همانطور که گفتیم از فناوری Mini-LED استفاده شده است از این رو امکان کنترل نور در ابعاد بسیار کوچک وجود دارد. این قابلیت باعث می‌شود تا بتوان در نواحی تاریک با کاهش نور به شکل خودکار وضوح بالاتری را ایجاد نمود از سوی دیگر این قابلیت باعث ایجاد هاله‌های نور یا به اصطلاح شکوفه‌های نور در نواحی تاریک به خصوص اطراف تصاویر کوچک و نورانی در زمینه‌های تاریک می‌شود. به طور کلی باید گفت این صفحه نمایشگر گرچه وضوح بالاتری ایجاد می‌کند اما نمایش جزئیات در صفحات تاریک را با ضعف بیشتری انجام خواهد داد. می‌توان با تنظیم این قابلیت بر روی حالت High کیفیت بهتری را ایجاد نمود.

روشنایی SDR

قابلیت SDR همان آیتمی است که به شما کمک می‌کند حتی اگر در فضای بسیار روشنی قرار دارید بتوانید تصاویر صفحه نمایش را با کیفیت بالا مشاهده کنید.  شما این امکان را خواهید داشت تا اوج روشنایی را به همراه آیتم‌هایی مانند حرارت، کالیبراسیون رنگ و حالت تصویر را به خوبی به شکل دستی تنظیم کنید. تلویزیون ال جی QNED90 کاملا به روشنایی محیط غلبه می‌کند و امکان تنظیم دستی و خودکار را به شکل همزمان خواهد داشت. میزان روشنایی این تلویزیون برای محتواهای SDR در حالت عادی و طبیعی 529cd/m² و در نهایت اوج روشنایی به 958cd/m² خواهد رسید.

روشنایی HDR 

این قابلیت به شما کمک می‌کند تا در تاریک‌ترین و یا روشن‌ترین صحنه‌ها نیز بتوانید جزئیات و بافت تصاویر را با کیفیت و وضوح بالا مشاهده کنید. این قابلیت به خوبی در تلویزیون ال جی QNED90 پشتیبانی می‌شود و شما امکان تنظیم دستی آنها را نیز خواهید داشت. شما می‌توانید برای افزایش وضوح در صحنه‌های بسیار تاریک تنظیمات Auto Dynamic Contrast را روی حالت High قرار داده و سپس تنظیمات HDR را روی On بگذارید. به یاد داشته باشید این دستور العمل برای صحنه‌های بسیار روشن موجب از بین رفتن جزئیات تصویر خواهد شد؛ اوج روشنایی HDR در حالت عادی 859cd/m² است که با فعال کردن حالت گیم به 853cd/m² افت خواهد کرد.

یکنواختی خاکستری

در این سری از تلویزیون‌ها که از پنل IPS استفاده شده، متأسفانه رنگ خاکستری به شکل یک دست نمایش داده نمی‌شود از این رو شما در کناره‌های صفحه نمایش و یا در مرکز آن با تیرگی بیشتری مواجه هستید. این ویژگی در هنگام استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر و یا حین تماشای مسابقات ورزشی می‌تواند باعث ایجاد حواس پرتی جزئی شود؛ یکنواختی تصویر در نمایش ۵۰ درصدی رنگ خاکستری ۴.۱۹۲ درصد و در نمایش ۵ درصدی ۰.۷۳۳ درصد اندازه‌گیری شده است.

یکنواخی مشکی

یکنواختی نمایش رنگ مشکی نیز در این مدل با نقص‌هایی همراه است که باعث کدر دیده شدن قست‌های مشکی تصویر می‌شود. این نقص با فعال بودن آیتم کاهش نور محلی که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم شدیدتر قابل مشاهده خواهد بود. از جمله عوارض این نقص می‌توان به هاله‌های نور در صحنه‌های تاریک، رد نور حتی پس از خاموش کردن تلویزیون و کدر بودن رنگ مشکی اشاره نمود. نرخ ۲.۳۶۹ درصد برای یکنواختی مشکی در QNED90 نیز ارزیابی شده که چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد؛ در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که در مؤلفه یکنواختی مشکی برخلاف یکنواختی خاکستری فقط رنگ مشکی درنظر گرفته خواهد شد.

زاویه دید

تلویزیون ال جی QNED90 دارای پنل IPS بوده یعنی از زاویه دید چشمگیری برخوردار است؛ اگر کمی تخصصی‌تر به این موضوع بپردازیم می‌توان گفت از زاویه 34 درجه رنگ‌ها شسته می‌شوند و در زاویه 35 درجه نیز به تدریج از روشنایی تصاویر کاسته می‌شود. در این بخش باید به دو نکته اشاره کرد اولاً این تلویزیون از مدل NANO90 2021 عملکرد بهتری در رابطه با زاویه دید داشته و ثانیا اگر چیدمان مبلمان پذیرایی شما به گونه‌ای است که دور تا دور تلویزیون قرار گرفته، QNED90 می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

کیفیت نمایش رنگ‌ها و کالیبراسیون

به طور کلی می‌توان گفت در تلویزیون ال جی QNED90 کیفیت رنگ سفید بسیار قابل توجه است سایر رنگ‌ها نیز با وجود کیفیت خوبی که دارند کمی سرد یا متمایل به آبی مشاهده می‌شوند که البته چندان باعث افت کیفیت نمایش نمی‌شود. در خصوص تنوع رنگ‌های قابل مشاهده نیز این تلویزیون قوی عمل کرده است و شما می‌توانید رنگ‌های متنوعی را با طیف گسترده مشاهده نمایید.

نکته‌ای که در خصوص کیفیت نمایش طیف رنگ‌ها وجود دارد است که طیف هر رنگ بدون هیچ گونه نوار و یا قطعی قابل مشاهده است البته در خصوص طیف رنگ‌های خاکستری، سبز و قرمز نقص‌ها و نوارهایی وجود دارد که لطمه سنگینی به کیفیت نهایی وارد نمی‌سازد.

کیفیت نمایش رنگ‌ها

اگرچه کیفیت نمایش این صفحه نمایشگر با نقاط ضعفی همراه است اما با توجه به سایر نقاط قوت و تأثیر کم نقص‌ها می‌توان از آنها چشم پوشی نمود. پنل به کار رفته در تلویزیون ال جی QNED90 ضمن ارائه کیفیت خوب، عمری طولانی دارد و خطر سوختن دائمی و بلااستفاده شدن آن برایتان وجود ندارد.


نمایش و پخش محتوا در تلویزیون QNED90

با توجه به اینکه شما قرار است از تلویزیون خود به منظور نمایش فیلم‌ها و یا تصاویر متحرک استفاده نمایید مهم است که قابلیت‌های دستگاه را در این خصوص به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهید. قابلیت‌های نمایش تصاویر متحرک در تلویزیون ال جی QNED90 به شرح زیر است:

زمان پاسخگویی

در مجموع می‌توان گفت زمان پاسخگویی در این تلویزیون ال جی سریع و با کیفیت است؛ به شکل جزئی‌تر باید گفت انتقال رنگ‌ها از تیره به روشن آهسته‌تر و بالعکس آن با سرعت بالاتری رخ می‌دهد. البته اگر به تصویر زیر دقت کنید خواهید فهمید که برای به طور دقیق‌تر می‌توان گفت تنها 3.4 میلی‌ثانیه لازم است تا رنگ یک پیکسل تغییر ۸۰ درصدی داشته باشد، در حالی که برای تغییر ۱۰۰ درصدی رنگ یک پیکسل هم به تنها 13.8 میلی‌ثانیه نیاز است. البته اگر در این بخش هم گریزی به تأخیر در ورودی داشته باشیم می‌توان گفت عملکرد این تلویزیون بسیار عالی بوده و تفاوت بسیار ناچیزی با اولد ال جی C1 دیده می‌شود به طور مثال برای به تصویر کشیدن یک محتوای 1080p با نرخ فریم 60 هرتز زمانی بالغ بر 126 میلی ثانیه به چشم می‌خورد که با فعال کردن Game Mode به 13.7 میلی ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

پورت‌های ورودی

مهم است که شما بتوانید به منظور گسترش قابلیت‌های تلویزیون خود انواع دستگاه‌ها و یا گجت‌ها را به آن متصل نمایید. پورت‌های ورودی از جمله آیتم‌هایی هستند که این اتصالات را برای شما برقرار می‌سازند. در خصوص پورت‌های تلویزیون ال جی QNED90 می‌توان توضیحات زیر را ارائه داد. در کل 4 پورت HDMI، یک پورت اپتیکال، یک ورودی eARC، سه پورت اتصال USB، و یک ورودی آنتن به چشم می‌خورد که به صورت L مانند در بخش پشتی قرار گرفته است. دو پورت HDMI شماره 3 و 4 از نسخه 2.1 پشتیبانی می‌کنند و مواردی همچون دالبی ویژن، HLG و HDCP2.2 به چشم می‌خورد.

بررسی پورت‌های ورودی

سازگاری با کنسول‌های بازی

شما می‌توانید با این دستگاه با کیفیت 4K با کنسول‌های بازی امروزی حتی مدل PS5 سازگار شوید همچنین هیچ مشکلی برای نمایش محتواهای Dolby و  HDR10 نخواهید داشت.

سوسو زدن تصویر

تلویزیون ال جی QNED90 جزو اولین محصولات LG است که هیچ گونه سوسو زدنی در تصویر آن مشاهده نمی‌شود و باعث می‌شود چشم شما حین مشاهده صفحه نمایشگر بسیار دیرتر دچار خستگی شود.

سایر موارد:

 • نگهداری موقت تصویر: بدون هیچ گونه تاخیری در حرکت تصاویر
 • قابلیت BFI: به واسطه این قابلیت شما می‌توانید در شرایط خاصی چشمک زدن تصاویر را در قاب سیاه داشته باشید. به این قابلیت اصطلاحا اختلاط نور نیز گفته می‌شود که می‌تواند برای جلوه بیشتر بازی‌های ویدئویی و یا استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر بسیار موثر واقع شود. در این مدل شما می‌توانید از آن استفاده کنید اما کیفیت آن در حد عالی نخواهد بود و با توجه به افزایش زمان پاسخ دهی با فعال کردن این آیتم، شما تصاویر نهایی را روان دریافت نخواهید کرد.
 • افزایش سرعت فریم: شما به واسطه قابلیت MOTION INTERPOLATION می‌توانید سرعت نمایش فریم فیلم‌ها را افزایش دهید. این قابلیت در همه بخش‌ها به خصوص صحنه‌های شلوغ و پیچیده کارایی نخواهد داشت. شما می‌توانید از این آیتم به منظور پخش روان‌تر فیلم استفاده نمایید.
 • حذف ویدئوهای 24 فریم بر ثانیه: استفاده از تصاویری که با سرعت 24 فریم بر ثانیه حرکت می‌کند می‌تواند باعث ایجاد قطعی و یا کاهش سرعت پاسخ دهی در تلویزیون‌ها شود. تلویزیون ال جی QNED90 بدون نیاز به هیچ گونه تنظیم دستی به شکل خودکار تمامی محتواهای این چنینی را حذف نموده و با سرعت بالاتر تا 30 فریم برثانیه نمایش می‌دهد.
 • نرخ تازه سازی: جالب است بدانید که این تلویزیون می‌تواند قابلیت‌ها نمایش خود را با کیفیت‌ها و سرعت‌های مختلف هماهنگ سازد. این ویژگی به نمایش بهتر بازی‌های ویدئویی که مدام سرعت نمایش در آنها تغییر پیدا می‌کند، کمک خواهد کرد.

کیفیت صدا ال جی QNED90

فرکانس صدا

تلویزیون ال جی QNED90 در پخش صداها در دامنه معمول و یا متوسط بسیار با کیفیت عمل خواهد کرد اما این کیفیت در پخش صداهای بیش از حد بلند و یا بیش از حد آرام با افت مواجه خواهد شد. شما با افزایش بلندی صدا بالاتر از حد معمول، کیفیت پخش صدا و ایجاد فشردگی‌های صدا را به شدت کاهش خواهید داد. در کنار این خوب است بدانید که این دستگاه کیفیت خوبی را در خصوص پخش صدای ورودی به دستگاه حین استفاده از پورت‌ها ارائه خواهد داد. این صدا بدون نویز و یا خط و خش خواهد بود و حتی امکان تنظیم آن وجود دارد.

شما به واسطه استفاده از ورودی earc می‌توانید کیفیت پخش صدا حتی با در بلندی‌های بالا را افزایش دهید. به کمک این آیتم می‌توانید غرش‌ها و ضرب‌های صدا را بسیار با کیفیت‌تر پخش کنید.

ویژگی‌های هوشمند ال جی QNED90

در این مدل از سیستم عامل WebOS استفاده شده است که به عنوان رابطی روان، کامل و آسان شناخته می‌شود. شما حین استفاده از این رابط کاربری با تبلیغات زیادی مواجه خواهید شد که این تبلیغات در میان سایر پلتفرم‌ها رایج است. شما به واسطه این رابط کاربری امکان این را خواهید داشت تا از انواع نرم افزارها و قابلیت‌های تعبیه شده برای تلویزیون‌های هوشمند استفاده کنید. شما می‌توانید به سادگی آنها را دانلود نموده و در رابط کابری دستگاه خود جای دهید.

سیستم عامل تلویزیون ال جی QNED90

برنامه‌ها

دسترسی به برنامه‌های پخش شده توسط شبکه‌های خانگی از قابلیت‌های اولیه تلویزیون‌ها است. مهم است که شما بتوانید با کیفیت خوب و بدون هرگونه مانعی در طول شبانه روز از برنامه‌های تلویزیونی بهره مند شوید و آنها را تماشا کنید.

ریموت هوشمند ال جی QNED90

کنترل تلویزیون ال جی QNED90 با طراحی جدید خود توانسته است طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها و دسترسی‌های جدید را در اختیار شما بگذارد. از جمله تغییرات و ویژگی‌های این کنترل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اضافه کردن دکمه‌هایی برای دسترسی مستقیم به اپ استور، YouTube، Netflix،  Amazon، Disney و Prime Video
 • اضافه کردن میکروفون که به شما برای استفاده از دستیارهای صوتی‌ای مانند Alexa و Google Assistantکمک خواهد کرد
 • مجهز شدن به اشاره گر مجازی که به شما برای حرکت دادن آسان و سریع منوها و گردش در رابط کاربری کمک خواهد کرد

کنترل‌های تلویزیون ال جی QNED90

در کنار این کنترل از راه دور شما می‌توانید از دکمه‌های پاور و دکمه‌های کنترل صدا و شبکه‌ها که در قسمت پایینی تلویزیون به شکل فیزیکی تعبیه شده‌اند نیز استفاده نمایید.

بررسی کیفیت در زمینه‌‌های استفاده از تلویزیون

در زیر به سطح قابلیت‌ها و کیفیت تلویزیون ال جی QNED90 در زمینه‌های مختلف اشاره خواهیم کرد تا بتوانید با توجه به شرایط خود کارآمدی این مدل را بسنجید.

پخش فیلم‌ها

یکی از معمول‌ترین استفاده‌هایی که ممکن است از یک تلویزیون شود، پخش فیلم‌ها و محتواهای تصویری است. شما به واسطه انواع فلش‌ها، دیسک‌های بلوری و یا سایر شیوه‌های انتقال فیلم به تلویزیون ؛اقدام به پخش فیلم‌ها خواهید کرد. مهم است که تلویزیون بتواند در کنار پردازش درست محتوا قابلیت‌های خوبی را برای پخش در اختیار شما قرار دهد. از جمله نقاط قوت تلویزیون ال جی QNED90 در خصوص پخش فیلم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارتقای کیفیت فایل: یکی از مهم‌ترین ویژگی این محصول این است که می‌تواند با پردازش دقیق محتوای ورودی شما از هر پورتی که باشد، کیفیت و وضوح آن را ارتقا دهد. همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم این تلویزیون از کیفیت  برای پخش بهره مند است از این رو می‌تواند فایل ورودی شما را نیز به همین کیفیت برساند و پخش کند. جالب است بدانید تمامی فرایندهای ارتقای کیفیت به شکل خودکار انجام می‌شوند.
 • کاهش نور خودکار: یکی دیگر از جذابیت‌های این مدل در خصوص پخش فیلم، امکان کاهش نور خودکار در نواحی مشحصی است. به واسطه این قابلیت شما می‌توانید از تصاویری با وضوح بسیار بیشتر بهره مند شوید ضمن اینکه مصرف انرژی و فشار وارد شده به صفحه نمایشگر به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. کاهش نور به شکل خودکار بدین گونه رخ می‌دهد که صفحه نمایش به شکل خودکار در نواحی تاریک و تیره رنگ تصویر نور LED‌های موجود را کاهش خواهد داد. بدین شکل نواحی تیره، تاریک‌تر و نواحی روشن، با نور بیشتری نمایش داده می‌شوند بدون اینکه نیاز به صرف انرژی بیشتری باشد.
 • تنوع پخش: از دیگر قابلیت‌های این مدل درمورد پخش فیلم‌ها، امکان استفاده از برنامه‌های پخش متنوع است. به واسطه چنین قابلیتی شما می‌توانید انواع فایل‌های تصویری با فرمت‌های گوناگون را با ابزار مورد علاقه خود در صفحه نمایش تلویزیون پخش نمایید.

از جمله این نقص‌ها در پخش فیلم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یکنواختی رنگ: یکی از ضعف‌هایی که در تلویزیون ال جی QNED90 وجود دارد نمایش یکنواخت رنگ‌های متنوع است. به دلیل وجود این نقص تفاوت و تمایز رنگ‌ها به خصوص رنگ‌هایی که طیف مشابه دارند، چندان قابل تشخیص نخواهد بود و می‌تواند وضوح نهایی تصویر را ضعیف کند.
 • حاله‌های نور در تاریکی: در برخی از آزمایش‌ها و بررسی‌های انجام شده مشاهده شده است که در قسمت‌های تاریک تصویر حاله‌های نور شبیه به شکوفه ظاهر می‌شوند. این نکته بدین معنی است که کیفیت نمایش رنگ مشکی و نمایش تاریکی‌های تصویر با نقص همراه است.

تا به اینجا مشخص شد که نمایش فیلم‌ها در این صفحه نمایشگر با نقاط ضعف و قوت خاصی همراه است. در انتهای کار می‌توان گفت کیفیت نهایی قابل قبول خواهد بود. منتقدان به قابلیت پخش فیلم توسط تلویزیون ال جی QNED90 نمره ۷.۶ از ۱۰ را ارائه داده‌اند که امتیاز خوبی است.

قابلیت HDR در نمایش محتوا

قابلیت HDR از جمله قابلیت‌هایی است که به واسطه وجود آن شما می‌توانید حتی در صحنه‌های تاریک و تیره نیز جزئیات و بافت تصاویر را به دقت مشاهده نمایید. این قابلیت حتی در صحنه‌ها و بخش‌هایی که با نور زیاد و رنگ‌های روشن طراحی شده‌اند نیز به کیفیت نمایش دقیق‌تر و با جزئیات‌تر کمک خواهد کرد. تلویزیون LG QNE90 از این قابلیت با کیفیت بالایی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند هم در حین پخش فیلم‌ها و هم اجرای بازی‌های ویدئویی کیفیت و وضوح بالاتری را در اختیار شما قرار دهد. به واسطه وجود این آیتم شما کیفیت بالاتری را بدون وجود هرگونه کاهش سرعت و یا تاخیر تجربه خواهید کرد.

از نکات مثبت و قابلیت‌های ویژه تلویزیون ال جی QNED90 برای پخش خانگی موارد زیر قابل بیان خواهند بود:

 • روشنایی مناسب (SDR): نکته‌ای که در خصوص استفاده از تلویزیون‌ها در طول روز و یا در فضاهای روشن وجود دارد این است که روشنایی صفحه نمایشگر بایستی به روشنایی منبع نور بیرونی غلبه کند و بدین ترتیب نمایشی با وضوح بالا ارائه دهد. در تلویزیون‌های LG QNE90 روشنایی صفحه نمایشگر با توجه به نور فضا تنظیم خواهد شد و شما می‌توانید برنامه‌ها را با کیفیت بالا تماشا کنید. تنظیم روشنایی صفحه نمایشگر هم به واسطه تنظیمات خودکار و هم از طریق تنظیمات دستی انجام می‌گیرد. با توجه به این قابلیت شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی از این مدل در فضاهایی با سطوح روشنایی مختلف استفاده نمایید.
 • زاویه دید گسترده: یکی از چالش‌هایی که در خصوص استفاده از تلویزیون‌ها وجود دارد، مساله جا دادن آنها در فضا است. مهم است که شما بتوانید به نوعی تلویزیون را در فضای خانگی و یا اداری و… خود جای دهید که افراد بتوانند از سایر نقاط فضا محتوای صفحه نمایشگر را با کیفیت بالا تماشا کنند. جالب است بدانید که هر تلویزیون با توجه به ملاکی تحت عنوان زاویه دید، دارای پتانسیلی برای جای دادن در فضا است. هر چه زاویه دید یا نمایش تلویزیون بیشتر باشد شما با محدودیت کمتری برای قرار دادن دستگاه مواجه هستید و افراد می‌توانند در محدوده وسیع‌تری محتوای صفحه نمایش را با کیفیت بالا تماشا کنند. مدل مورد بحث تلویزیون‌های LG دارای زاویه دید گسترده‌ای است از این رو برای استفاده در سایر فضاهای خانگی، اداری و… مناسب شناخته می‌شود.
 • ارتقای کیفیت تصویر: پیش‌تر به قابلیت افزایش کیفیت محتوا تا 4K اشاره نمودیم. این قابلیت حین پخش برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی نیز اجرایی خواهد بود.

نقاط ضعف چندانی برای استفاده از این محصول برای نیازهای روزمره و خانگی وجود نخواهد داشت. تنها ضعفی که می‌توان در این بخش نیز مدنظر قرار داد، مساله نمایش یکنواخت رنگ‌های متنوع است که کمی قبل به آن نیز اشاره نمودیم.

به طور کلی باید گفت تلویزیون ال جی QNED90 می‌تواند برای پخش خانگی و تماشای برنامه‌های معمول بسیار مناسب و کارآمد باشد. در نتیجه بررسی‌های دقیق انجام شده این مدل امتیاز 8.1 از 10 را کسب نموده‌است.

تماشای مسابقات ورزشی

تلویزیون ال جی QNED90 با توجه به بهره مندی از قابلیت‌هایی مانند روشنایی قابل تنظیم و زاویه دید گسترده می‌تواند برای تماشای شبکه‌‌های ورزشی بسیار کارآمد باشد به خصوص اگر بخواهید به شکل دسته جمعی و در گروه‌های پرجمعیت از تلویزیون استفاده کنید. نکته دیگری که توانسته است قابلیت این مدل را برای نمایش رویدادهای ورزشی افزایش دهد، سرعت پاسخگویی بالا است. به واسطه وجود چنین قابلیتی شما می‌توانید بدون هیچ گونه تاخیری محتوا را با کیفیتی بالا زیر نظر بگیرید و بدین ترتیب با دقت بالا و در لحظه مسابقات را از تلویزیون خود دنبال کنید.

نمایش بازی‌های ویدئویی در تلویزیون ال جی QNED90

 مهم است که تلویزیون ضمن پشتیبانی از انواع کنسول‌های بازی و توانایی نمایش با کیفیت تصاویر بتواند سرعت و دقت مدنظر شما را نیز فراهم کند. تلویزیون ال جی QNED90 از جمله تلویزیون‌هایی است که می‌تواند از تمامی کنسول‌های بازی نسل جدید و انواع بازی‌های ویدئویی پشتیبانی کند و کیفیت مناسبی را در اختیار گیمرها قرار دهد. وجود قابلیت‌هایی مانند موارد زیر توانسته‌اند این مدل را تبدیل به یک انتخاب خوب برای اجرای بازی‌های ویدئویی کنند.

نمایش بازی‌های ویدئویی در تلویزیون ال جی QNED90

 • مرزبندی تصویر: همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم در این مدل به واسطه کاهش نور خودکار صفحه در نواحی تاریک می‌توان از وضوح تصویر بیشتری بهره مند شد. وجود چنین قابلیتی باعث می‌شود تا شما حین اجرای بازی‌های ویدئویی به خوبی میان تمامی آیتم‌های موجود در صفحه تمایز قائل شوید و با دقت بالاتری بازی را پیش ببرید.
 • زمان پاسخگویی: حین اجرای بازی‌های ویدئویی بسیار مهم است که شما بتوانید با سرعت بالایی عکس العمل خود را اعمال کنید و بدون هرگونه تاخیری حرکات خود را انجام دهید. در این مدل شما می‌توانید از زمان پاسخگویی خوبی استفاده کنید. این نکته بدین معنی است که در روند بازی شما تاخیری ایجاد نخواهد شد و می‌توانید با سرعت مناسبی بازی را به پیش ببرید.
 • تاخیر ورودی کم: جدا از اینکه مهم است شما بتوانید با سرعت بالا عکس العمل خود را در بازی ثبت نمایید مهم است که بازی نیز با سرعت بالا و بدون تاخیر برای شما در صفحه نمایش بارگذاری شود. در این مدل از تلویزیون‌های  شما این امکان را خواهید داشت تا با تاخیر وروی کم بازی‌های ویدئویی خود را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. تاخیر ورودی کم در کنار سرعت پاسخگویی مناسب می‌تواند به شما برای داشتن گیم پلیی سریع و روان کمک کند.
 • نمایش جلوه‌های بازی: در اجرای بازی مسائلی مانند نمایش سرعت، شتاب، قدرت ضربه، تغییر ارتفاع و مواردی از این دست وجود دارد. کیفیت نمایش این ویژگی‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند به یک اجرای بدون نقص توسط شما کمک کند، تاثیر مستقیمی بر روی هیجان بازی و لذت بردن از آن خواهد داشت. شما می‌توانید در تلویزیون‌‌های LG QNE90 با کیفیت مناسبی جلوه‌ها و ویژگی‌های بازی را مشاهده کنید. این مدل حتی از قابلیت HDR نیز پشتیبانی می‌کند که به افزایش هرچه بیشتر کیفیت نمایش بازی کمک می‌کند.

نقاط ضعفی که پیش‌تر در خصوص نمایش تصویر این تلویزیون به آنها اشاره کردیم این بار حین اجرای بازی‌ها بیش از پیش به چشم خواهند آمد. از جمله این نقاط ضعف می‌توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

 • حاله نور در نواحی تاریک صفحه
 • یکنواختی نمایش رنگ‌های متنوع تصویر

وجود این دو ضعف باعث می‌شوند تا شما به عنوان یک گیمر در حین اجرای بازی دچار حواس پرتی شوید و یا نتوانید با دقت جزئیات تصویر را مشاهده کنید. هر یک از این مشکلات به نحوی بر روی کیفیت گیم پلی شما تاثیر خواهند گذاشت. به طور کلی باید گفت که طبق نظر منتقدان و در جریان بررسی‌های انجام شده این مدل توانسته است امتیاز 8.1 از 10 را در خصوص اجرای بازی‌های ویدئویی به دست بیاورد. توصیه می‌شود در صورتی که یک گیمر حرفه‌ای هستید به سراغ تلویزیون بهتری بروید اما این مدل برای اجرای معمول بازی‌ها با کیفیت متوسط روبه بالا انتخاب خوبی است.

قابلیت در نمایش محتوا

قابلیت از جمله قابلیت‌هایی است که به واسطه وجود آن شما می‌توانید حتی در صحنه‌های تاریک و تیره نیز جزئیات و بافت تصاویر را به دقت مشاهده نمایید. این قابلیت حتی در صحنه‌ها و بخش‌هایی که با نور زیاد و رنگ‌های روشن طراحی شده‌اند نیز به کیفیت نمایش دقیق‌تر و با جزئیات‌تر کمک خواهد کرد. تلویزیون ال جی QNED90 از این قابلیت با کیفیت بالایی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند هم در حین پخش فیلم‌ها و هم اجرای بازی‌های ویدئویی کیفیت و وضوح بالاتری را در اختیار شما قرار دهد. به واسطه وجود این آیتم شما کیفیت بالاتری را بدون وجود هرگونه کاهش سرعت و یا تاخیر تجربه خواهید کرد.

جمع بندی تلویزیون ال جی QNED90

تا به اینجا استفاده‌های معمولی را که از تلویزیون‌های هوشمند به عمل می‌آیند را در مدل LG QNE90 مورد بررسی قرار دادیم. به عنوان جمع بندی در این بخش بایستی ذکر کنیم که این مدل می‌تواند به منظور استفاده در تمامی زمینه‌های گفته شده مناسب شناخته می‌شود. شما می‌توانید برای پخش فیلم و تماشای تصاویر، اجرای بازی‌های ویدئویی و یا حتی استفاده به عنوان مانیتور کامپیوتر برای دسترسی‌های هوشمند ؛از این مدل کمک بگیرید.

تلویزیون ال جی QNED90 می‌تواند یک انتخاب ماندگار و با کیفیت برای شما باشد اما متاسفانه پنل آن همچنان با نواقصی که در طول این متن اشاره نمودیم همراه است. شما می‌توانید برای بهره مندی از کیفیت بالاتر به سراغ مدل‌هایی نظیر سامسونگ QN90A QLED (کنتراست بالاتر، یکنواختی مشکی با کیفیت‌تر، عملکرد بهتر بازتاب و نمایش بهتر تصاویر در تاریکی)، سامسونگ QN85A QLED( نمای بهتر تصاویر در اتاق‌های روشن و تاریک) ، LG NANO90 2021( بازتاب بهتر، قابلیت باکیفیت‌تر کاهش نور محلی) و TCL R745 QLED( کیفیت بالاتر در اتاق‌های روشن و وسیع) بروید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

حتما ببینید

تلویزیون سونی X90L

بررسی تخصصی تلویزیون سونی X90L

تلویزیون سونی X90L سونی از جمله بزرگترین تولیدکننده‌های تلویزیون رده‌بالا و باکیفیت در دنیا است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *