بررسی محبوبیت سیستم عامل‌ تلویزیون‌ها در جهان

بهترین سیستم عامل تلویزیون

تلویزیون‌‌های هوشمند از جمله محصولات پرطرفدار در خصوص پخش فیلم‌‌ها و دسترسی به شبکه‌‌های تلویزیونی هستند. این محصولات توسط برندهای گوناگون با قابلیت‌‌های جدید طراحی و تولید می‌‌شوند. وجود این تنوع و تعدد مدل‌‌ها باعث شده است تا افراد با سلایق و نیازهای گوناگون بتوانند محصول دلخواه خود را انتخاب کنند.

جالب است بدانید که برخی از پلتفرم‌‌های مربوط به تلویزیون‌‌ها میان کشورها محبوب‌‌تر و پر استفاده‌‌تر از سایرین هستند. به نقل از گزارشی که توسط Conviva منتشر شده است، در آمریکای شمالی، سیستم عامل Roku بیش از سایر سیستم عامل‌‌ها محبوب هستند؛ این در حالی است که Tizen سامسونگ در اروپا و آمریکای جنوبی، لینوکس در آفریقا، Chromecast در اقیانوسیه و Android TV در آسیا به عنوان محبوب‌‌ترین‌‌ها شناخته می‌‌شوند. در کنار این ترجیحات سیستم عاملی بسیاری از دستگاه‌‌ها برای هدف مشخصی مناسب‌‌تر شناخته می‌‌شوند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

تنوع پلتفرم‌‌ها

تفاوت اساسی میان تلویزیون‌‌های نسل جدید و قدیم که تاثیر زیادی در محبوبیت سیستم عامل تلویزیون‌‌ها دارد، به کارگیری پلتفرم‌‌ و سیستم عامل‌‌ اختصاصی در آنها است که قابلیت‌‌ها و دسترسی‌‌های هوشمند و گسترده‌‌ای را به وجود آورده است. تحول و گسترش توانایی‌‌های تلویزیون‌‌های هوشمند باعث شده است تا این محصولات همچنان در خصوص پخش فیلم میان مردم محبوب باشند. طبق بررسی‌‌هایی که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ انجام شده است حدود ۷۳% از مردم از تلویزیون‌‌ها برای نمایش فیلم‌‌ها استفاده می‌‌کنند. پس از تلویزیون‌‌ها انواع تلفن‌‌های هوشمند با ۱۱% ،رایانه‌‌های شخصی با ۱۰%، تبلت‌‌ها با ۵% و سایر موارد با ۱% از محبوبیت برای پخش مورد استفاده واقع می‌‌شوند.

شما در هنگام استفاده از تلفن‌‌های هوشمند با دو سیستم عامل اصلی Android و یا ios طرف خواهید بود. در مورد تلویزیون‌‌های هوشمند اما انتخاب‌‌های بسیار متعددی در خصوص نوع سیستم عامل وجود خواهد داشت و افراد در مناطق مختلف با توجه به شرایط، نیازها، محدودیت‌‌ها و سلایق خود دست به انتخاب نوع مشخصی از این سیستم عامل‌‌ها می‌‌زنند.

سیستم عامل گوگل تی وی

به عنوان مثال می‌‌توان گفت سیستم عامل Roku همان طور که پیش‌‎تر نیز گفتیم سهم عظیمی در بازار آمریکای شمالی را به خود اختصاص بدهد در حالی که این سیستم عامل در بازار آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی چندان محبوب نیست. اگر بخواهیم محبوبیت سیستم عامل‌‌های تلویزیونی را در سطح جهانی بررسی کنیم باید بگوییم که به ترتیب سیستم عامل Roku با ۳۱% ، سیستم عامل Amazon Fire با ۱۸% و سیستم عامل Tizen با ۱۲% استفاده به ترتیب از محبوب‌‌ترین سیستم عامل‌‌های جهانی هستند.

علاوه بر پلتفرم‌ محبوب در هر منطقه لازم است ذکر کنیم که حتی اینچ و ابعاد مربوط به تلویزیون‌‌ها در نواحی مختلف با محبوبیت متفاوتی مواجه خواهد بود. به عنوان مثال برای بررسی بهترین سیستم عامل تلویزیون‌‌ می‌‌توان گفت که در نواحی مربوط به آفریقا و آمریکا تلویزیون‌‌هایی با ابعاد بزرگ که وضوح تصویر بالایی دارند بیش از سایر مدل‌‌ها محبوب شناخته می‌‌شوند و اغلب بازار را به خود اختصاص داده‌‌اند. این در حالی است که در مناطق اروپایی و یا نواحی مربوط به اقیانوسیه چنین محبوبیتی دیده نمی‌‌شود و دستگاه‌‌ها با ابعاد و مدل‌‌های متنوع در بازار با استقبال مواجه می‌‌شوند.

افزایش کیفیت پخش آنلاین

با توجه به گسترش خدمات آنلاین و محبوبیت آنها مانند تماشای فیلم به شکل آنلاین، بازی‌‌های آنلاین و یا حتی جست و جو در فضای اینترنت، تلویزیون‌‌های جدید نیز به این قابلیت‌‌ها مجهز شده‌‌اند که این خود دلیل دیگری برای محبوبت تلویزیون‌‌های نسل جدید است.

جالب است بدانید که کیفیت پخش آنلاین و یا استریم ویدئوها مدام در حال افزایش است. شما می‌‌توانید در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ میلادی مشاهده کنید که این کیفیت در تلویزیون‌‌های هوشمند با رشد ۸ درصدی همراه بوده است و هم اکنون به ۸.۳۴ مگابایت در ثانیه رسیده است. افزایش کیفیت این قابلیت در همین بازه زمانی برای کنسول‌‌های بازی معادل افزایش ۲۰ درصدی یا همان ۷.۷۷ مگابایت در ثانیه و برای استریمینگ باکس‌‌ها برابر با رشد ۴ درصدی و یا ۷.۱ مگابایت بر ثانیه بوده است.

به طور کلی می‌‌توان گفت که سرعت و کیفیت اجرای ویدئوها به خصوص نمونه‌‌های آنلاین آنها در تمامی دستگاه‌‌های پخش با افزایش چشمگیری روبه رو بوده است و انتظار می‌‌رود این روند صعودی حفظ شود.

آینده سیستم عامل‌‌ تلویزیون‌ها

نکته‌ای که در زمینه محبوبیت سیستم عامل تلویزیون‌‌ها وجود دارد این است که همواره محصولات جدیدی به بازار ارائه می‌‌شوند و از سوی دیگر نیازها و اولویت‌‌های افراد مدام تغییر می‌‌کند، با توجه به این مسائل پیش بینی اینکه در آینده هر سیستم عامل و یا برند تلویزیون از چه محبوبیتی بهره‌مند است؛ سخت خواهد بود. با در نظر گرفتن تمامی این مسائل اما Canviva با توجه به کاهش سهم سیستم عامل Roku از ۴۳% به ۳۱ % در بازار طی سال ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۱، این طور پیش بینی می‌‌کند که محبوبیت این پلتفرم روبه افول است و سیستم عامل‌‌های تلویزیونی سامسونگ تایزن، Android TV و  LG به مرور سلطه و محبوبیت بیشتری به دست خواهند آورد. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.