Neo QLED؛ نهایت کیفیت با 3 فناوری نوآورانه

نئوکیولد سامسونگ

وقتی صحبت از ایجاد بهترین تجربه تماشای تصاویر در تلویزیون‌ها می‌شود، به طور معمول مجموعه‌ای از فناوری‌ها و تکنولوژی‌‌های به‌روز برای تعیین کیفیت تصویر یک صفحه نمایش ضروری خواهد بود. مواردی مانند وضوح تصویر، سرعت رفرش، نسبت کنتراست، کنترل نور پس زمینه، طیف رنگی، ارتقای تصویر و سایر ویژگی‌های مشابه همگی در کنار هم عمل می‌کنند تا تصاویر با کیفیت بالا روی صفحه ایجاد شده و در نهایت به نمایش در بیاید. در این مطلب نگاهی نزدیک‌تر به فناوری‌های به‌کار رفته در Neo QLED سامسونگ خواهیم داشت پس حتما تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

مجموعه سامسونگ الکترونیک با ارائه فناوری Neo QLED در سال ۲۰۲۱ توانسته است تجربه تماشای تصاویر بر روی صفحه نمایش را با کیفیتی همه‌جانبه به افراد ارائه دهد. تلویزیون‌های سامسونگ از گذشته تا به امروز به واسطه کیفیت تصاویر خود شناخته شده‌اند اما این تکنولوژی جدید توانسته است کیفیت تصاویر را وارد سطح جدیدی کند. فناوری Neo QLED 2021 به لطف تکنولوژی‌های Quantum Matrix ،Neo Quantum Processor و به کار بردن Mini LED در پنل تلویزیون، تصاویر را شبیه‌تر از همیشه به واقعیت ارائه می‌دهد.

علاوه بر افزایش چشم گیر کیفیت تصاویر در تلویزیون‌های نئوکیولد مخصوصا سری 8K، شما شاهد یک صفحه نمایشگر فوق‌العاده نازک و شیک خواهید بود. صفحه نمایشگر در این مدل تقریبا هیچ حاشیه یا قابی ندارد و این نکته باعث شده است تا جلوه ظاهری آن بسیار جذاب‌تر و شکیل‌تر به نظر برسد. اتاق خبر سامسونگ برای اینکه مردم را با فناوری به کار رفته در تلویزیون‌های Neo QLED 2021 به طور کامل آشنا سازد؛ تکنولوژی‌های به کار رفته در نسل جدید تلویزیون‌های سامسونگ را در سه بخش کلیدی معرفی کرده که در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

دقت در تولید به واسطه Quantum Mini LED

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از آیتم‌های لازم برای بهره‌مندی از تصاویر با کیفیت، نور پس زمینه است. در نئوکیولدهای 2021 سامسونگ به منظور تأمین نور از مینی ال‌ای‌دی‌های کوانتومی استفاده شده است. این نوع خاص از LED نسبت به سایر نمونه‌های مشابه بسیار کوچک‌تر هستند و این قابلیت را خواهند داشت که کیفیت نور خروجی را در عین نمایش دادن جزئیات دقیق و پیچیده حفظ کنند. با استفاده از این تکنولوژی تصویر نهایی با جزئیات بسیار دقیق و نور مناسب نمایش داده خواهد شد.

نئوکیولد سامسونگ

 

اما در پشت پرده ال‌ای‌دی‌های کوانتومی سامسونگ چه رازی نهفته است؟ سامسونگ برای به‌کارگیری این تکنولوژی از فناوری اختصاصی میکرو لایه خود نیز کمک گرفته است. در Neo QLED 2021  میکرو لایه‌ها در میان ال‌ای‌دی‌های کوانتومی کار گذاشته شده‌اند. با استفاده از چنین ترفندی سامسونگ موفق شده است تا کیفیت نمایش رنگ مشکی را افزایش دهد و همچنین سروصداهای اضافی موجود در پنل را حذف کند. با توجه به این توضیحات باید گفت کیفیت چشم گیر روشنایی و جزئیات تصویر در این تلویزیون‌های نسل جدید سامسونگ نه تنها به لطف ال‌ای‌دی‌های کوانتومی است بلکه به فناوری اختصاصی میکرو لایه سامسونگ و راز جای‌گیری آنها در کنار یکدیگر نیز وابسته است. اگر قصد دارید با یکی از بهترین نئوکیولدهای سامسونگ آشنا شوید به شما توصیه می‌کنم حتماً نیم نگاهی به مطلب”بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QN90A” بیندازید.

4096 طیف سطح روشنایی به واسطه فناوری ماتریکس کوانتومی

یکی از مسائل مهم در خصوص کیفیت تصویر و نمایش دقیق رنگ‌ها و جزئیات، کنتراست است. کنتراست به تفاوت میان رنگ سفید و سیاه گفته می‌شود. هر چه کنتراست بالاتر باشد و طیف رنگ‌های بیشتری میان دو بخش سفید تا سیاه موجود باشد کیفیت رنگ و تصاویر نهایی چشمگیرتر خواهد بود.

در Neo QLED 2021 سامسونگ از فناوری ماتریکس کوانتومی نیز بهره گرفته شده است. این فناوری می‌تواند برای کنترل هر چه دقیق‌تر مینی ال‌ای‌دی‌های کوانتومی مورد استفاده قرار بگیرد. به لطف وجود این فناوری روشنایی صفحه تلویزیون تا 12 بیت تقویت شده و کنتراست نور در 4096 طیف مختلف نمایش داده می‌شود. ویژگی‌های مربوط به استفاده از این فناوری موجب شده تا کیفیت کنتراست نور و کنترل نور در این تلویزیون حدود 4 برابر بیشتر از تلویزیون‌های 10 بیتی معمول باشد. به طور کلی می‌توان گفت این تلویزیون امکانات بیشتری برای ارائه تنظیمات کنترل کنتراست و سایه‌های عمیق سیاه رنگ خواهد داشت که در نوع خود بی سابقه است.

نئوکیولد سامسونگ 2021

اما این همه ماجرا نخواهد بود؛ در این سری از نئوکیولدها با کنترل پیشرفته نوردهی موضعی امکان توزیع قدرت به طور مؤثر و همچنین افزایش حداکثر میزان روشنایی به واسطه به‌کارگیری نیروی الکتریکی بلااستفاده در مناطق تاریک و متمرکز ساختن آن در نواحی روشن فراهم شده است. با انجام این فرایند نقاط روشن تصویر، روشن‌تر و نقاط تاریک آن تاریک‌تر نمایش داده خواهند شد. در واقع در این تلویزیون با مدیریت درست انرژی الکتریکی طیف روشنایی وسیع‌تری نمایش داده می‌شود.

جالب است بدانید که ال‌ای‌دی‌های به‌کاررفته در Neo QLED سامسونگ ابعادی به اندازه یک دانه ماسه خواهند داشت و بدین واسطه می‌توانند وضوح و حجم رنگی بیشتری را در کنار فناوری ماتریکس کوانتومی ارائه دهند. اگر نیم نگاهی به مطلب مقایسه کیولد و نئوکیولد Q80A و QN85A بیندازید به تفاوت‌های موجود بین این دو سری بهتر آگاه خواهید شد.

16 شبکه وابسته برای ارتقای تصویر به واسطه Neo Quantum Processor 

در نئوکیولدهای 2021  بیش از 16 شبکه وابسته به طور هم‌زمان فعالیت می‌کنند تا تصاویر نمایش داده شده با کیفیت بالا و بدون هیچ نوع قطعی و عدم یکپارچگی مشاهده شوند. وجود این شبکه‌های یکپارچه باعث می‌شود تا تصاویری که به لطف ال‌ای‌دی‌های کوانتومی و فناوری ماتریکس کوانتومی وضوح و کیفیت بالایی پیدا کرده‌اند، به حرکت درآمده و پشت سر هم به شکل یک فیلم منسجم نمایش داده شوند.

شبکه‌های وابسته به کار رفته در Neo QLED 2021  که نقش پردازنده را نیز ایفا می‌کنند مجهز به فناوری‌های یادگیری عمیق هوش مصنوعی هستند که مکانیسم یادگیری و حافظه انسان را به نوعی تقلید می‌نمایند که به لطف Neo Quantum Processor شما شاهد نسل جدیدی از پردازش تصاویر خواهید بود. پردازنده‌ها و یا همان 16 شبکه وابسته به کار رفته در این مدل محتوا را بر اساس وضوح محتوای ورودی، کیفیت و سایر موارد مشابه تقسیم بندی می‌کنند.

Neo QLED سامسونگ

در کنار تمامی این قابلیت‌ها با در نظر گرفتن توانایی طبقه بندی محتوا به واسطه شبکه‌های عصبی نئوکیولدها، این شبکه می‌تواند کیفیت تصاویر محتوای موجود در پخش SD، انواع محتواهای HD در سایر سرویس‌های ویدیویی و حتی محتواهای FHD درون دیسک‌های بلوری را بر اساس ویژگی‌های دقیق هر محتوا، افزایش دهد. این نکته بدین معنی است که 16 شبکه به کار رفته خود به شکل خودکار محتوای پخش شده از هر سرویسی را مورد بررسی قرار می‌دهند و سپس با توجه به نقص‌ها و نیازمندی‌های موجود، کیفیت نهایی تصویر را افزایش خواهند داد که می‌تواند در حین پخش فیلم‌های قدیمی با کیفیت پایین بسیار کاربردی باشد.

Neo QLED سامسونگ در سال 2021

علاوه بر سامسونگ، مدتی پیش مجله AV آلمان نیز سری نئوکیولد را به عنوان بهترین تلویزیون تاریخ معرفی کرد که در مطلب”بهترین تلویزیون تاریخ از نگاه مجله AV بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم. در کل نئوکیولد پلی بین اولد و کیولد محسوب شده که به نوعی نقاط ضعف‌های هر کدام را پوشش داده و به محصولی بی‌نظیر مبدل گشته است. اگر از قیمت نجومی این سری از محصولات سامسونگ فاکتور بگیریم بدون شک شما با تلویزیونی شگفت انگیز روبرو هستید که از هر نظر شما را مبهوت خود خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
2 نظرات
 1. Mohrez می گوید

  لطفا با اطلاعات دقیقتری مطالب رو منتشر کنید و مخاطب رو درست راهنمایی کنید
  سامسونگ برتد شماره یک دنیای تصویر هست و بالترین تکنولوژی رو داره زیباترین طراحی و کیفیت ساخت بالا و زلحاظ قیمت از برندهای دیگر نه تنها ارزانتر نیست بلکه گرانتر هم هست.

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   خیلی ممنون از نظر شما
   باید به چند نکته اشاره کنم
   یکی اینکه مطالب دارای منبع خارجی بوده و بدون پایه و اساس به رشته تحریر درنخواهند آمد
   در مورد برتر بودن برند سامسونگ هیچ شکی نیست ولی هر ساله رقابت تنگاتنگی بین برندهای سامسونگ، ال جی و سونی برقرار بوده لذا با قطعیت نمیشه اظهار نظر کرد
   در مورد قیمت هم میشه گفت سامسونگ در سال‌های اخیر با عرضه سری تلویزیون‌های اقتصادی مثل سری AU یا TU و یا انتقال شرکت‌های تولیدی خود به کشورهایی نظیر مصر سعی در پایین آوردن هزینه‌ها و عرضه‌ی محصولاتی با قیمت تمام شده پایین تر بوده که تا حدی در این زمینه هم موفق بوده است.
   پیروز و سربلند باشید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.