کالیبراسیون و تنظیمات اولد سونی A90J

کالیبراسیون پرچمدار 2021 سونی در سه سوت

تلویزیون A90J سونی

کالیبره کردن تلویزیون به معنای اعمال کردن تنظیمات بخش‌های مختلف آن مثل روشنایی، شدت رنگ، کنتراست و غیره است تا کیفیت و دقت تصویر آن افزایش پیدا کند. اکثر تلویزیون‌ها در کارخانه با دقت زیادی کالیبره نمی‌شوند و وقتی به دست مشتری می‌رسند نیازمند کالیبره شدن هستند. تلویزیونی هم که کالیبره نباشد نمی‌تواند کیفیت تصویر ایده‌آلی داشته باشد. اما در بررسی تلویزیون A90J به این نکته اشاره کردیم که دقت تصویر این تلویزیون با تنظیمات کارخانه بسیار عالی است. در این مقاله قصد داریم تمام تنظیمات اولد سونی A90J را در اختیار شما بگذاریم تا تصویر این تلویزیون به ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برسد.

تنظیمات A90J

در نظر داشته باشید که تنظیمات انجام شده در این مطلب، روی مدل ۵۵ اینچی اولد A90J سونی با شماره مدل XR-55A90J انجام شده است؛ ولی انتظار داریم روی مدل‌های ۶۵ و ۸۳ اینچی آن هم همین تأثیرات را داشته باشد. ابتدا نگاهی به تنظیمات اصلی این تلویزیون خواهیم انداخت، سپس وارد مباحث تخصصی‌تری شده و تنظیمات اولد جدید سونی برای بازی با کنسول PS5 یا استفاده از آن به عنوان یک مانیتور کامپیوتر را ارائه می‌کنیم.

در ابتدای امر به این نکته اشراف کامل داشته باشید که بعضی از موارد ذکر شده می‌تواند بسته به موقعیتی که شما تلویزیون خود را در آنجا قرار می‌دهید ممکن است تفاوت داشته باشد؛ به طور مثال اگر اولد شما در کنار پنجره قرار دارد باید میزان روشنایی را بیشتر در نظر بگیرید.

تنظیمات توان و انرژی(POWER AND ENERGY)کالیبراسیون اولد a90j

برای استفاده از توان حداکثری تلویزیون A90J می‌توانید از طریق صفحه تنظیمات تلویزیون و رفتن به منوی Power & Energy، گزینه “Power Saving” را خاموش کنید. البته این مورد برای جلوگیری از تغییر موارد اعمال شده و به نوعی طبیعی بودن تصاویر نیز توصیه می‌شود. اگر تمایل دارید بیشتر با اولد A90J آشنا شوید به شما توصیه می‌کنم حتماً نیم نگاهی به بررسی ویدیویی A90J داشته باشید.

تنظیمات پخش SDR

تنظیمات sdr در اولد a90j

برای پخش محتوای SDR جمعاً ۸ حالت تصویر در دسترس شما قرار دارد. ما توصیه می‌کنیم از حالت “Custom” که به شما اجازه تنظیم سفارشی را می‌دهد استفاده کنید تا دقیق‌ترین تصویر را در اختیار داشته باشید. به توصیه کارشناسان می‌توانید گزینه کنتراست را روی عدد ۹۰، گاما را روی عدد ۰، سطح سیاهی را روی عدد ۵۰ و اوج درخشندگی را نیز روی گزینه “High” تنظیم کنید. البته عدد جلوی گزینه درخشندگی می‌تواند نسبت به نور اتاقی که تلویزیون در آن قرار دارد، متفاوت باشد. تغییر روشنایی به صورت محسوس، هیچ تأثیری روی کیفیت کلی تصویر نخواهد گذاشت.

 تنظیمات مقدار پیشنهادی
Contrast / درخشندگی ۹۰
Gamma
Black Level ۵۰
Peak Luminance High

دقت داشته باشید که در حین کالیبراسیون، گزینه‌های Black Adjust و Advanced Contrast Enhancer غیرفعال شده‌اند.

تنظیمات وضوح(CLARITY)

تنظیمات وضوح در اولد سونی a90j

در زبانه وضوح، عدد جلوی وضوح را بدون تغییر رها کنید. این گزینه باید روی عدد ۵۰ تنظیم شده باشد. کارشناسان برای تنظیمات اولد سونی A90J توصیه می‌کنند وقتی در حال تماشای یک فیلم با رزولوشن و کیفیت بالا هستید، گزینه Reality Creation را غیرفعال کنید. اما مشاهده یک فیلم رزولوشن پایین و با کیفیت نه چندان مطلوب، روشن کردن این گزینه می‌تواند به افزایش کیفیت تصویر کمک کند. همین قضیه در مورد گزینه‌های Random Noise Reduction، Digital Noise Reduction و Smooth Gradation هم صدق می‌کند. با فعال کردن این گزینه‌ها هنگام پخش محتوای باکیفیت، جزئیات خوب تصویر را از دست خواهید داد.

تنظیمات پخش HDR

تنظیمات hdr در a90j

در زبانه ٰ”Video Signal” با تنظیم گزینه HDR Mode روی “Auto” به تلویزیون اجازه می‌دهید که وقتی یک محتوای HDR پخش شد، آن را شناسایی کرده و به طور خودکار حالت HDR را فعال کند. اگر این حالت فعال باشد، در این زمان یک آیکون کوچک HDR در منوی تنظیمات تصویر ظاهر می‌شود و تغییرات خودکار درخشندگی را روی حالت “Max” یا همان حداکثری قرار می دهند. هرچند متخصصان کالیبراسیون توصیه می‌کنند در بخش HDR تنظیمات تلویزیون A90J از حالت تصویر “Custom” استفاده کنید و درجه حرارت رنگ (Color Temperature) را روی حالت “Expert 1” قرار دهید. برای دقت رنگ بیشتر گزینه HDR Tone Mapping را روی حالت “Gradation Preferred” قرار دهید. ولی اگر روشنایی صفحه برای شما اهمیت بیشتری دارد، آن را روی حالت “Brightness Preferred” تنظیم کنید.

برای پخش محتوای HDR از روی هارد اکسترنال یا فلش، گزینه “Enhanced format” در منوی HDMI signal format به صورت پیش‌فرض فعال است. اگر هارد اکسترنال شما قدیمی است و از این فرمت پیشرفته پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید آن را به حالت “Standard format” تغییر دهید.

تنظیمات دالبی ویژن(DOLBY VISION)

تنظیمات دالبی ویژن در اولد سونی a90j

A90J سونی در اپلیکیشن‌های پیش‌فرض تلویزیون و اکثر حافظه‌های جانبی از دالبی ویژن پشتیبانی می‌کند. البته برخی دستگاه‌ها نیاز به به‌روزرسانی دارند  تا توسط فریمور دالبی ویژن سونی شناسایی شوند. درگاه‌های HDMI شماره ۳ و ۴ (که از استاندارد HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند) در منوی HDMI signal format دارای یک حالت سوم به نام HDMI Signal format  هستند که دالبی ویژن را برای حافظه‌های جانبی سازگار فعال می‌کند. مثل محتوای HDR عادی، وقتی محتوای دالبی ویژن از تلویزیون پخش شود، برخی تنظیمات صفحه به صورت خودکار تغییر می‌کنند.

روشن‌تر کردن محتوای HDR

تلویزیون سونی a90j را روشن‌تر کنید

اگر بازی یا فیلم HDR در حال پخش روی تلویزیون A90J سونی از درخشندگی کافی برخوردار نیست، طبق پیشنهاد Rtings گزینه روشنایی را روی حالت “Max”، گزینه تقویت کننده درخشندگی (Adv. Contrast Enhancer) را روی “High” و اوج روشنایی را روی “High” تنظیم کنید. سپس اهرم تنظیم گاما و درخشندگی را تا انتها ببرید و گزینه HDR Tone Mapping را هم روی “Brightness Preferred” تنظیم کنید.

تنظیمات نمایش و پخش محتوا(Motion)

تلویزیون‌های شرکت سونی معمولاً به خوبی اجازه دستکاری در تنظیمات تصاویر متحرک را به کاربر می‌دهند و A90J از این قاعده مستثنی نیست. شما می‌توانید برای به نمایش  درآمدن تصاویر متحرک در بهترین حالت ممکن روی تلویزیون خود از این تنظیمات استفاده کنید. البته برخی از تنظیمات به محتوایی که روی تلویزیون در حال پخش است،‌ بستگی دارد.

تنظیم سرعت حرکت(MOTION INTERPOLATION)

تنظیم سرعت حرکت a90j

شما می‌توانید از طریق زبانه Motion در صفحه تنظیمات تصویر به تنظیمات سرعت حرکت (Motion Interpolation) دسترسی پیدا کرده و آن را فعال کنید. سپس گزینه Motionflow را روی حالت “Custom” بگذارید و اهرم گزینه Smoothness را تنظیم کنید. تنظیم این گزینه به محتوایی که مشغول تماشای آن هستید بستگی دارد.

با تنظیم اهرم  Clearness در تلویزیون سونی A90J می‌توانید درج فریم سیاه (BFI) را تنظیم کنید. برای محتوایی با فرکانس ۱۲۰ هرتز این گزینه را روی عدد ۱ یا ۲ بگذارید. برای محتوای ۶۰ هرتزی هم این گزینه را روی عدد ۳ تنظیم کنید.

تنظیم لرزش تصویر(JUDDER)

تنظیمات judder اولد a90j سونی

تلویزیونA90J  لرزش تصویر از هر منبعی که در حال پخش است را می‌گیرد.  اما اگر مشکلی را حس کردید، می‌توانید با تغییر برخی تنظیمات آن را حل کنید. البته برای محتوایی با سیگنال 24p مثل پخش کننده‌های Blu-ray نیازی به تنظیمات اضافه نیست. اما برای حذف لرزش تصویر از محتوای 60p/60i مثل یک تی‌وی باکس، کافیست گزینه Motionflow را روی حالت “Custom” بگذارید، ولی مقدار آن را روی عدد ۰ رها کنید. همچنین گزینه Cinemotion را هم روی حالت “High” تنظیم کنید.

تنظیمات مخصوص بازی

برای آن که بهترین کیفیت تصویر را هنگام اجرای بازی‌های SDR و HDR داشته باشید، فقط کافی است کمی در تنظیمات تغییر ایجاد کنید. اولین و بهترین تنظیم، انتخاب حالت تصویر “Game” است تا کمترین تأخیر در ورودی را داشته باشید. همچنین مطمئن باشید که حالت HDMI Enhanced format برای ورودی که کنسول بازی را به آن وصل کردید انتخاب شده است. در اینجا هم به شما پیشنهاد می‌کنم اگر در انتخاب این پرچمدار 2021 سونی تردید دارید حتماً مطلب مقایسه تلویزیون سونی A90J با رقبا را  مطالعه کنید.

video
play-sharp-fill

بازی با کامپیوتر

برخلاف بسیاری از تلویزیون‌های بازار، استفاده از A90J به عنوان مانیتور کامپیوتر به هیچ تنظیم خاصی نیاز ندارد. فقط مطمئن شوید که برای حالت تصویر یکی از دو گزینه “Game” یا “Graphic” انتخاب شده است و گزینه HDMI Enhanced format نیز برای ورودی مورد نظر فعال باشد. این دو حالت تصویر کمترین تأخیر در ورودی را داشته و مهم است برای نمایش نوشته‌های واضح در فایل‌های متنی از این دو حالت استفاده کنید.

سایر تنظیمات A90J

در ادامه مطلب تنظیمات اولد سونی A90J به بخش‌های پیشرفته‌ای از منوی تنظیمات این تلویزیون خواهیم پرداخت.

حالت کالیبره مخصوص نتفلیکس(NETFLIX CALIBRATED MODE)

کالیبراسیون تنظیمات مربوط به نتفلیکس تلویزیون سونی a90j

سونی با تلویزیون‌های سری Z9F و A9F خود در سال ۲۰۱۸ از یک بخش جدید در تنظیمات به نام Netflix Calibrated Mode رونمایی کرد. این بخش تنها وقتی فعال می‌شود که اپلیکیشن نتفلیکس روی تلویزیون اجرا شده باشد. با فعال کردن این گزینه، تنظیمات مختلفی از تنظیمات صفحه گرفته تا سرعت حرکت به صورت خودکار تغییر پیدا خواهد کرد. کارشناسان توصیه می‌کنند وقتی این حالت را فعال می‌کنید،‌ هیچ تنظیمی را به جز روشنایی دست‌کاری نکنید.

حالت‌های تصویر دالبی ویژنتنظیمات دالبی ویژن در تلویزیون سونی a90j

دو حالت تصویر ویژه توسط تلویزیون A90J ارائه می‌شود که وقتی از اپلیکیشن‌های پشتیبانی کننده از دالبی ویژن روی تلویزیون استفاده کنید، در دسترس شما قرار می‌گیرند. یکی از آن‌ها حالت “Dolby Vision Dark” است که محتوای دالبی ویژن HDR را برای مشاهده در یک اتاق تاریک تنظیم می‌کند. دیگری “Dolby Vision Bright” نام دارد که مناسب مشاهده‌ی این محتوا در یک محیط روشن است.

تنظیمات صفحه(SCREEN SETTINGS)

تنظیمات صفحه a90j سال 2021

وقتی محتوایی با رزولوشن پایین روی تلویزیون شما پخش می‌شود، باید قابلیت ارتقاء رزولوشن تصویر (Upscaling) را نسبت به فرمت آن محتوا تنظیم کنید. از طریق صفحه Screen در ورودی انتخابی، شما می‌توانید جایگیری صفحه و نسبت تصویر را به دلخواه تنظیم کنید.

تنظیمات پنل اولد A90J

مثل هر تلویزیون اولد دیگری، ممکن است مشکل پیکسل سوختگی برای تلویزیون A90J نیز رخ دهد. در تنظیمات اولد سونی A90J بخش‌هایی وجود دارد که به شما اطمینان می‌دهد این مشکل به وجود نخواهد آمد.تنظیمات پیشرفته a90j

گزینه Pixel Shif همانطور که از نامش پیداست، پیکسل‌های تصویر موجود را به یک طرف تغییر می‌دهد و به تدریج، در طول زمان آن‌ها را بار دیگر تغییر جهت خواهد داد. این کمک می‌کند عناصر کوچک مثل خطوط ریز در نقشه یک بازی کامپیوتری که برای مدت طولانی روی صفحه می‌مانند، باعث پیکسل سوختگی A90J نشوند. تا زمانی که از تلویزیون خود به عنوان یک مانیتور کامپیوتر استفاده نکنید، متوجه این جابجایی پیکسل‌ها نخواهید شد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً Pixel Shift را فعال کنید.

اما دومین گزینه، Panel Refresh نام دارد که به شما امکان می‌دهد برای کاهش احتمال پیکسل سوختگی، یک چرخه تازه‌سازی کامل پیکسل‌ها را اجرا کنید. توجه داشته باشید که سونی پیشنهاد می‌کند از این گزینه حداکثر یک بار در سال استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.