یکنواختی رنگ خاکستری در کیفیت تصویر تلویزیون

یکنواختی رنگ خاکستری در کیفیت تصویر تلویزیون

احتمالا شما هم Gray Uniformity یا یکنواختی خاکستری در تلویزیون را شنیده اید اما نمی دانید چه تاثیری روی کیفیت تصویر تلویزیون دارد. ما در این مطلب که در شهریورماه 98 اپدیت شده است سعی کردیم یکنواختی رنگ خاکستری را برای شما توضیح بدیم و مفهوم Gray Uniformity در کیفیت تصویر تلویزیون ها را به طور کامل برای شما شرح دهیم. و همچنین تلویزیون های با یکنواختی خاکستری مناسب را برای شما لیست کردیم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

تاثیر روی صفحه نمایش کثیف

یکنواختی رنگ خاکستری توصیف میکنه که چگونه تلویزیون به خوبی قادره یک رنگ یکنواخت رو روی صفحه نمایش حفظ کنه . مسائل یکنواختی میتونه مثل تکه های تیره تر در سراسر صفحه نمایش به نطر برسه . بویژه با گوشه ها و لبه ها ، برای تاریک به نظر رسیدن نسبت به جاهای دیگه مستعده . اون به طور خاص میتونه یک مساله برای ورزش باشه و هر جا که تکه های تیره تر روی صفحه نمایش باشه میتونه در دیدن ظاهر بازی تاثیر بزاره . برای ارزیابی یکنواختی رنگ خاکستری ما از صفحه نمایش عکس گرفتیم در حالی که اون در حال نمایش یک رنگ جامد بوده . با استفاده از یک تصویر ، ما هر دو استاندارد : مقدار رنگ در پیکسل در کل صفحه نمایش و تعداد و شدت لکه های تیره تر در مرکز صفحه نمایش رو محاسبه می کنیم (که این اهمیت بیشتری داره).

این به چه معنیه ؟ یکنواختی رنگ ها روی صفحه نمایش (البته نه فقط رنگ خاکستری بلکه همه رنگ ها).

این چه وقت مهمه ؟ برای رنگ های جامد ، برنا مه های ورزشی  و سوژه متحرک .

نتایج تست ما

[table “20” not found /]

این قابلیت چه وقت اهمیت داره ؟

شما احتمالا زمانی که در حال تماشای برنامه ورزشی هستین متوجه مسائل مربوط یکنواختی رنگ خاکستری میشین چونکه ظاهر بازی به طور معمول نسبت به رنگ تک بیشتر امتداد داره .اثر صفحه نمایش کثیف همچنین وقتی که در یک شات سوژه متحرک در طول بازی وجود داره واضح تر خواهد بود. بسیاری از رسانه های غیر ورزشی به تنوع بیشتر گرایش دارن بنابراین شما باید مسائل یکنواختی رنگ خاکستری رو با هر چیز دیگری داشته باشین  مگر اینکه تلویزیون شما دارای یکنواختی ضعیفی باشه .

یکنواختی رنگ خاکستری

از انجا که به طور معمول و واقعا اون یکنواختی خاکستری بدی داره و واضحه اون به طور کلی زیاد مهم نیست . اگه یک تلویزیون خاص واقعا یکنواختی خاکستری بدی داره یا اگه یک شخص در مورد این مشکل خیلی حساسه پس اهمیت اون افزایش پیدا میکنه . اگه شما یک تلویزیون با یکنواختی بدی رو گرفتین و نمی تونید با اون سر کنید سعی کنید که اون رو با یکی دیگه معاوضه کنید .

تست ما

50% تصویر خاکستری

تست تصویر ما نقص های یکنواختی خاکستری رو روی صفحه نمایش تلویزیون میگیره و برای ارائه کیفیت از یکنواختی که شما  اون رو واقعا روی یک تلویزیون می بینید تلاش میکنه . ما به این توجه کردیم چونکه این برای بیشتر کسانی که در حال تلاش برای دریافت حس یکنواختی که از تلویزیون انتظار دارن مفید تره . ما برای ارزیابی یکنواختی خاکستری در تلویزیون عکس گرفتیم (1.4/FT نمایش یا ارائه دوم و ISO 200 ). از این 50% سفید (خاکستری متوسط ) نیز در حالی که تصویر بر روی صفحه ، در حال نمایشه عکس گرفتیم و این تصویر هر گونه نقصی رو در تکثیر نشون میدهد .

یکنواختی رنگ خاکستری

Our 50% gray test pattern

5% تصویر خاکستری

این شبیه به ازمون تصویر یکنواختی خاکستری 50% است . خاکستری 5% کیفیتی از یکنواختی که روی تلویزیون میبینین رو به شما نشون میده . اما با یک تصویر تیره تر این تست برای تجسم یکنواختی از تلویزیون برای استفاده از فن اوری انتشار مانند تلویزیون OLED مفیدتره . به منظور بررسی یکنواختی خاکستری 5% در تلویزیون ما یک عکس گرفتیم ( 1.4/F4 و در ارائه دوم ISO 200 ). از این 5% درصد سفید (خاکستری تیره ) در حالی که تصویر بر روی صفحه ، در حال نمایشه و هر گونه عیبی رو که در عکس بسیار تیره است رو نشون میده .

یکنواختی رنگ خاکستری

Our 5% gray test pattern

انحراف استاندارد 50%

تست انحراف استاندارد 50% ما بازتولید رنگ رو در سراسر صفحه نمایش تلویزیون اندازه میگیره و این میانگین تفاوت از ارزش رنگ پیکسل ها ، وقتی که یک صفحه نمایش کامل 50% سفید ( خاکستری متوسط ) یا 5% (خاکستری تیره تر ) روی تصویر، نمایش داده شده  رو به ما میگه .  یک انحراف استاندارد پایین تر به معنی تفاوت کمتره که در نتیجه تصویر بهتری هم داره . و این به ما اجازه میده که به یک نتیجه کلی از یکنواختی در کل صفحه نمایش عینی برسیم . اون برای مقایسه تلویزیون در شرایط مطلق مفیده ولی اون به عنوان تست تصویر مقایسه تلویزیون برای چیزی که شما واقعا تجربه مکینین مفید نیست.

این به چه معنیه ؟ میانگین تفاوت پیکسل هنگام نمایش یک خاکستری متوسط 50% .

این چه وقت مهمه : برای رنگ های جامد /برنامه های ورزشی / سوژه متحرک مهمه .

ارزش زیاد : 2.5%

تفاوت قابل توجه : 1%

یکنواختی رنگ خاکستری

                 Photo from ‘Picture’ test                                 Photo after processing

برای این تست ما یک عکس از صفحه نمایش از تست عکس و پردازش اون با یک فیلتر پایین گذر (تیرگی گاوس) برای حذف سرو صدا و مصنوعات (مانند پارچه ابریشمی دارای نقش) ایجاد شده بوسیله دوربین ، میگیریم و سپس انحراف استاندارد رو از ارزش رنگ پیکسل محاسبه میکنیم .

یکنواختی رنگ خاکستری

تاثیر صفحه نمایش کثیف 50% (DSE )

تحت تاثیر صفحه نمایش کثیف 50% ما همچنین مقدار تفاوت ارزش رنگ از پیکسل در رنگ مورد نظر شما رو ارزیابی میکنیم اما تمرکز تنها روی مناطق وسط صفحه نمایش است که در اون واریانس به سوی به نظر رسیدن تکه های کثیف تمایل داره . این یک بیت مهمتر برای ورزش است . پس تست انحراف ، استاندارد است چونکه در حالیکه تست انحراف استاندارد به ما ایده ای از چگونگی یکنواختی ایده ال در شرایط مطلق رو میده ، اون به طور کامل نشون دهنده مسائل مردم نیست . با توجه به ضعف یکنواختی خاکستری این دو تصویر رو مقایسه کنید. در سمت چپ یک تلویزیون با یک انحراف استاندارد بالاتره اما با DSE کمتر . در سمت راست یک تلویزیون با انحراف استاندارد کمتره اما با ESE بالاتر . شما میتونید ببینید که دومی تکه های تاریک بیشتری رو در وسطش داره که این به احتمال زیاد مشکل سازه .

این به چه معنیه ؟ واریانس فرکانس بالا از یکنواختی و لکه های تیره روی صفحه نمایش .

این چه وقت مهمه ؟ در رنگ های جامد / برنامه های ورزشی و سوژه متحرک مهمه .

ارزش زیاد : 0.165%

تفاوت قابل توجه : 0.025%

یکنواختی رنگ خاکستری

برای درک این ما یک بار دیگه عکس تست تصویرمون استفاده کردیم . تنها در این زمان ما اون رو از میان یک فیلتر گذر بالا گذراندیم بطوریکه فرکانس های پایین از تصویر حذف شده . نتیجه چیزی شبیه به تصویر زیر در سمت چاپ (نتیجه چند برابر با 50 برای تصویر هدف ) که همه تغیراتی که باعث تاثیر روی صفحه نمایش کثیف جدا شده ، است اما این رو برای کل صفحه نمایش انجام میده . برای تست وسط صفحه نمایش ، ما ارزش های این تصویر رو با اون هایی که پایین تر از مرکز یا وسط هستن رو تکثیر کردیم . نتایج در تصویر سمت راست در زیر دیده میشه .
یکنواختی رنگ خاکستری

در نهایت ما ریشه میانگین از ارزش تصویر نهایی رو محاسبه کردیم معادله شبیه به محاسبه انحراف استاندارد بالاتره ،  اما از 0 به جای میانگین استفاده کردیم .

یکنواختی رنگ خاکستری

انحراف استاندارد 5%

در تست انحراف استاندارد 5% ما از همان روش تست انحراف استاندارد 50% استفاده شده اما اون رو روی تصویر خاکستری 5% اجرا کردیم . برای اطلاعات بیشتر دراین روش به ازمون انحراف استاندارد 50% مراجه کنین . یک بار دیگه در این جا انحراف استاندارد پایین تر به معنی ارائه تفاوت کمتره و تصویر هم بهتره .

این به چه معنیه ؟ میانگین تفاوت پیکسل وقتی که یک خاکستری متوسط 5% رو نمایش میدیم .

این چه وقت مهمه ؟ در صحنه های تاریک مهمه .

ارزش زیاد : 1.15%

تفاوت قابل توجه : 1%

تاثیر صفحه نمایش کثیف : 5% (DSE )

در تست تاثیر صفحه نمایش کثیف ما ، از همان روش ازمون اثر روی صفحه نمایش کثیف 50% استفاده شده .اما ما اون رو روی تصویر خاکستری 5% اجرا کردیم .برای اطلاعات بیشتر در این روش به تست تاثیر روی صفحه نمایش کثیف 50% مراجعه کنین. تاثیر صفحه نمایش 5% بر اساس یک تصویر تاریک تره . پس این تست برای هر محتوایی که صحنه های تاریک داره مهم تره .

این به جه معنیه : واریانس فرکانس بالا از یکنواختی با تکه های تیره تر بر روی صفحه نمایش .

این چه وقت مهمه : در صحنه ها ی تاریک مهمه .

ارزش خوب : 0.116%

یکنواختی رنگ خاکستری

اطلاعات اضافی

واریانس یکنواختی خاکستری با مدل و واحد یکنواختی خاکستری واحدی برای هر پنل هست . این به این معنیه که هیچ دو مدل تلویزیونی ، حتی در مدل های مشابه تطبیق یکنواختی نخواهند داشت . به طور کلی اگرچه تلویزیون های بالاتر پایان یکنواختی خاکستری بهتری دارن ولی  به عنوان تولید کنندگان ، استاندارد های سخت گیرانه تری برای پنل های مورد استفاده ، خواهند داشت .

دلیل مسائل یکنواختی خاکستری

با تلویزیون های LED مسائل یکنواختی خاکستری بوسیله یک زن و شوهر ایجاد شده. پنل های LCD به فشار خیلی حساسن ، پس فشار اضافی ناشی از سرهم بندی قطعات تلویزیون یا با به کار بردن بد پنل در طول تولید یا ساخت ، میتونه منجر به ظهور تاثیر بشه (خرای شدن) . به همین ترتیب فشار نادرست میتونه در منتشر کننده نور که کار خودش رو به درستی انجام میده دخالت کنه که این میتونه باعث روشن تر شدن یا تیره تر شدن بخش های خاصی از صفحه نمایش بشه .

با تلویزیون های LED ، تمام ارایه ها و نور پس زمینه مستقیم میتونه به یکنواختی خاکستری بدتر کمک کنه . اغلب ممکنه دیدن یک شبکه ضعیف بر روی صفحه نمایش ، مربوط به قرار دادن ال ای دی باشه . با تلویزیون های OLED ، مسائل یکنواختی خاکستری بیشتر مربوط به نقص در خود پنل ، مستقل از مشکلات مربوط به فشار است . همچنین اون در تلویزیون های OLED ال جی 1015 هنگام نمایش یک تصویر خاکستری تیره که از سایه روشن رنج میبرن ، قابل مشاهده ست . اما پس از اون وقتی که تحت تصویر خاکستری 5% جدید ما تست شده ، بسیاری از تلویزیون های OLED خیلی بهتر بودن .

چگونه بهترین نتیجه رو بگیریم ؟

متناسفانه یکنواختی خاکستری کاملا مربوط به پنلی است که شما گرفتین و هیج راهی نیست که به شما کمک کنه که یکنواختی خاکستری رو بهبود ببخشین .

نتیجه

یکنواختی خاکستری اشاره داره به اینکه چگونه یک  تلویزیون میتونه به خوبی رنگ جامد رو در سراسر صفحه نمایش نشون بده .اون برای هر گونه تصویر حاوی گستره وسیع از یک رنگ مهمه و در ورزش های خاص که در اون اثر یکنواختی خاکستری بد در زمین بازی ظاهر میشه نیز مهمه . برای هر تلویزیون ما دو عکس از یکنواختی خاکستری گرفتیم (خاکستری تیره و متوسط) محاسبه انحراف استاندارد از ارزش رنگ پیکسل و پس از اون مقدار تاثیر صفحه نمایش کثیف که هر تصویر ارائه میده رو محاسبه کردیم.

متاسفانه هیچ راهی برای بهبود یکنواختی خاکستری وجود نداره . اون به طور کلی برای مدلی که شما میگیرین پایینه .و اگه شما نمیتونین با اون یکنواختی کنار بیاین ، باید تلویزونتون رو با واحد های مختلف یا حتی با مدل های مختلف معاوضه کنید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

حتما ببینید

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست نسبت کنتراست و یا به انگلیسی Contrast Ratio، یکی از مشخصات صفحه نمایش …

2 نظر

 1. سلام بنظر شما تلویزیون الجی مدل55un7340 از نظر یکنواختی رنگ های جامد چجوریه ؟رنگ ها یکنواخت و یکدست بنظرمیان یا خیر لطفا یک توضیح مختصر بدید راجب این تلویزیون و یکنواختی خاکستری در این تلویزیون؟

  • سلام و عرض ادب
   مدل un7340 یک میان رده ال جی به حساب میاد لذا انتظار زیادی در حد تلویزیون‎‌های بالارده نمیشه داشت؛
   نکات تکمیلی در ویدیوی زیر داده شده که از شما دعوت می‌کنم حتماً نگاهی به آن داشته باشید
   https://video.zoomilo.com/5988/49un7340/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *