بررسی کامل و تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80T

Samsung QN85A QLED TV Review

85%

بررسی اجمالی Q80T

  • کیفیت ساخت
  • کنتراست
  • زمان پاسخگویی
  • تأخیر در ورودی
  • رابط کاربری

تلویزیون‌های سامسونگ به دلیل کیفیت، خدمات پس از فروش و قیمت (البته با توجه به کیفیت)، از پرفروش‌ترین‌های بازار تلویزیون در سرتاسر جهان هستند. این شرکت برای هر بودجه‌ای تلویزیون دارد. تلویزیون سامسونگ Q80T دارای تکنولوژی کوانتوم دات بوده و جایگزین تلویزیون سامسونگ Q80R در سال گشته است که قصد داریم در این مقاله نقد و بررسی آن را تقدیم کنیم.

راهنمای مطالعه مطلب» نمایش دادن

نقد و بررسی کامل و تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80T

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T یک دستگاه جدید اما از سری پرچمدار و رده‌بالای این شرکت است که می‌تواند تصاویر را با رزولوشن نهایتاً تا 4k پشتیبانی کند. کیفیت تصویر خارق‌العاده‌ی آن که تقریباً از هر نوع محتوایی پشتیبانی می‌کند، به احتمال زیاد، اکثر خریداران را راضی نگه می‌دارد.

 سامسونگ این تلویزیون را با پنل VA تولید کرده است که می‌تواند رنگ اجسام مشکی را کاملاً سیاه نمایش دهد. استفاده از فناوری آرایه‌ی کامل لوکال دیمینگ باعث می‌شود تا سطح رنگ مشکی، باز هم افزایش یابد. دقت رنگ پیش فرض این تلویزیون، در یک کلام، عالی است و طیف رنگ تحسین برانگیز HDR آن، دامنه‌ی گسترده‌ای از رنگ‌های بسیار زنده و پر جنب و جوش را تولید می‌کند. این تلویزیون به لطف استفاده از لایه‌ی «Ultra Views Angle» سامسونگ از رایه‌ی دید وسیعی برخوردار است که در نتیجه هنگام فاصله گرفتن از مرکز نمایشگر، دقت تصویر، به آن صورت کاهش پیدا نمی‌کند.

این تلویزیون، همچنین، از عملکرد بسیار خوبی برای خنثی کردن انعکاس نورهای شدید بهره می‌برد و برای این منظور نور تلویزیون به نسبت فوق‌العاده‌ای افزایش می‌یابد و روشنایی نمایشگر بسیار زیادتر می‌شود که برای مقابله با تابش نورهای خیره کننده کفایت می‌کند. از دیگر قابلیت‌های این تلویزیون می‌توان به ارائه‌ی یک تجربه‌ی HDR قابل ستایش، تأخیر ورودی بسیار کم، سرعت تازه سازی ۱۲۰ هرتز و پشتیبانی از فناوری نرخ نوسازی متغیر تصویر برای کاهش پارگی صفحه نمایش «screen tearing» اشاره کرد.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ

از تلویزیون‌های هوشمند با توجه به قابلیت‌های گسترده‌شان در موقعیت‌ها و شرایط گوناگونی استفاده می‌شود. هر شخص با توجه به اولویت‌های استفاده خود و شرایط مکانی مختلف، می‌تواند محصولی متناسب با نیازهای خود را تهیه نماید. در زیر قصد داریم تا وضعیت و عملکرد تلویزیون سامسونگ Q80T  را در سایر موقعیت‌ها و شرایط ممکن سنجیده و به بیان نقاط قوت و ضعف آن در شرایط مختلف بپردازیم.

شما می‌توانید از سامسونگ Q80T در زمینه‌های مختلف استفاده کنید که در مورد تماشای برنامه‌های تلویزیونی و مسابقات ورزشی به دلیل زاویه دید گسترده، روشنایی بالا و مقابله با انعکاس نور عالی خواهد بود. این تلویزیون، از آنجایی که قادر به پخش رزولوشن 4K است، بنابراین، فیلم یا محتوایی را که از دستگاه‌های جانبی دریافت می‌کند، اگر دارای رزولوشن 1080p باشد، آن را با چنان کیفتی به رزولوشن 4K ارتقاء می‌دهد که به هیچ عنوان تصنعی و ساختگی به نظر نمی‌رسد، هرچند که به دلیل زمان پاسخگویی سریع تلویزیون، احتمال دارد محتوایی که دارای نرخ فریم پایین باشد، با اندکی لگ همراه شود.

سامسونگ کیولد Q80T یک تلویزیون همه جانبه و فوق‌العاده است. به دلیل نسبت کنتراست بالا برای تماشای فیلم یا سایر محتواها در مکان‌های تاریک یا کم نور یک گزینه‌ی عالی است، از سوی دیگر، همچنین در اتاق‌های روشن نیز عملکرد بسیار مطلوب و دلپذیری را ارائه می‌دهد به دلیل اوج روشنایی بالا و عملکرد ضد بازتاب فوق‌العاده‌ای که دارد، محتوای HDR را با کیفیت تحسین برانگیزی نمایش می‌دهد زیرا علاوه بر استفاده از طیف وسیع رنگ‌ها، به میزان بسیار چشمگیری نیز روشن می‌شود که این تولید چنین حجمی از روشنایی باعث می‌شود تا جزئیات تصویر به طور شگفت‌انگیزی برجسته و قابل رویت ظاهر شوند.

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T برای استفاده و تماشای برنامه‌های معمولی و روزمره، از کیفیت شگفت‌انگیزی برخوردار است. این دستگاه به دلیل عملکرد بسیار خوبی که برای مقابله نور شدید دارد، صفحه نمایش آن بسیار روشن‌تر می‌شود، بنابراین برای قرار دادن آن در اتاق یا هال پذیرایی که دارای نور زیادی باشد، با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوید.

از دیگر نقاط قوت آن می‌توان به زاویه‌ی دید گسترده آن اشاره کرد که آن را به دستگاهی ایده‌آل برای مکان‌های وسیع تبدیل می‌کند. شما می‌توانید برای مبلمان خود از چیدمان مدور و پراکنده استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران افت کیفیت تصویر به دلیل عدم دید مستقیم نیز نباشید زیرا از هر زاویه‌ای که به تصویر نگاه کنید، می‌توانید جزئیات و رنگ‌های تصویر را با کیفیت بالا مشاهده کنید. پس با خیال راحت در هر نقطه‌ای از هال که دوست دارید، آسوده بنشینید و در کمال آرامش فنجان قهوه‌ی خود را مزمزه کنید و از تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود لذت وافر ببرید.

شما از هر زاویه‌ای که به تماشای برنامه‌ها‌ی این تلویزیون بنشینید، به هیچ عنوان رنگ‌های آن را اندکی مات یا با حالت شسته شده نمی‌بینید. این دستگاه حتی محتوای وضوح پایین را از هر منبع جانبی و خارجی یا تلویزیون‌های کابلی که دریافت کند، کیفیت آن را ارتقا می‌دهد و تصویر حاصل نیز تصنعی یا ساختگی و غیر واقعی به نظر نمی‌رسد.

سامسونگ Q80T تلویزیونی فوق‌العاده و انتخابی عالی برای تماشای گروهی و خانوادگی برنامه‌های ورزشی است. از آنجا که زمان پاسخگویی شگفت‌انگیزی دارد، حرکت تصاویری که دارای سرعت خیلی زیادی باشند همچون حرکت توپ زمانی که شوت می‌شود، بسیار نرم و روان به نظر می‌رسد. در صورتی که این تلویزیون را در یک اتاق پر نور و روشن هم قرار دهید، هیچگونه مشکلی نخواهید داشت، زیرا از قابلیت مقابله با انعکاس بسیار خوبی برخوردار است و نور آن نسبت به مقدار روشنایی محیط افزایش می‌یابد.

برنامه‌های ورزشی و بخصوص مسابقات فوتبال را معمولاً به صورت گروهی تماشا می‌کنند و وقتی تعداد تماشاگران نیز زیاد باشد، مجبور می‌شوند در هال پذیرایی، نسبت به نمایشگر تلویزیون به صورت مدور بنشینند یا این که در پذیرایی‌های وسیع، چیدمان مبلمان به صورت گسترده و مدور است، بنابراین کاربران نیز نسبت به نمایشگر تلویزیون به شکل زاویه‌دار قرار می‌گیرند. بسیاری از تلویزیون‌ها به خاطر زاویه‌ی دید محدودی که دارند برای چنین مکان‌های وسیعی مناسب نیستند زیرا تماشای تصاویر از زوایا به صورت شسته شده و رنگ پریده مشاهده می‌شود اما تلویزیون Q80T سامسونگ از آنچنان زاویه‌ی دید وسیعی برخوردار است که مخصوص چنین مکان‌هایی ساخته شده است و تماشاگران از هر زاویه‌ای که برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را تماشا کنند، نه تنها تصویر را به خصوص در کناره‌ها به صورت رنگ پریده و رنگ شسته نمی‌بینند بلکه می‌توانند از تماشای دقیق جزئیات، شفافیت بی‌نظیر و طیف رنگ کامل و تحسین‌برانگیز آن نهایت لذت را ببرند.

البته در این زمینه یعنی پخش برنامه‌های ورزشی نیز ممکن است یک مقدار dirty screen (صفحه نمایش کثیف) وجود داشته باشد اما کیفیت عالی تصویر و رنگ‌های بسیار تماشایی آن چنان بیننده را غرق لذت و خوشی می‌کند که خیلی کم پیش می‌آید که موجب حواس پرتی کسی شود.

سامسونگ Q80T برای انجام بازی‌های ویدیویی نیز یک تلویزیون تحسین برانگیز است زیرا از زمان پاسخگویی شگفت‌انگیزی برخوردار است که منجر به حرکت بسیار واضح و روان تصویر می‌شود و تأخیر ورودی فوق‌العاده کم آن باعث می‌شود بازی با هر سرعتی که انجام می‌شود، این تلویزیون با واکنش پذیری سریع آن را نمایش دهد و هیچ‌گونه لگ و کندی نیز احساس نشود. همچنین دارای نسبت کنتراست بسیار بالایی است که برای بازی در مکان‌های کم نور یا تاریک، گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌آید. اما متأسفانه، از نظر عملکرد لوکال دیمینگ، در حالت «گیم» تا حدودی ناامید کننده ظاهر می‌شود، زیرا این قابلیت به آن صورت تأثیری در تصاویری که پخش می‌شوند، ندارد. شاید در آپدیت‌های بعدی که سامسونگ برای این تلویزیون بفرستد، بتواند این مورد را تصحیح کند. از دیگر قابلیت‌های این تلویزیون در زمینه‌ی استفاده به عنوان نمایشگر گیم، می‌توان به پشتیبانی از VRR یا نرخ تازی متغیر تصویر و همچنین برخورداری از پورت HDMI 2.1 برای کنسول‌های نسل جدید اشاره کرد که بسیار ارزشمند است. 

پورت HDMI2.1 نسخه ی پیشرفتهٔ HDMI بوده که در سال 2020 با رونمایی شدن از PS5 و Xbox Series X بسیار مورد توجه واقع شد. پشتیبانی از کیفیت تصویر 4K و نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز تصویر و همچنین پشتیبانی از رزولوشن 8K و پهنای باند 64 گیگابایتی از جمله ویژگی‌های بارز پورت HDMI2.1 بوده که با استفاده از آن می‌توانید داده‌ها را سرعت بالا انتقال دهید در نتیجه تجربه کاربری بهتری خواهید داشت. البته ویژگی‌هایی نظیر HDR10+ ،VRR ،eARC و ALLM نیز توسط پورت HDMI2.1 پشتیبانی می شود که در بهبود صدا و تصویر تلویزیون بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

اگر می‌خواهید برای تماشای فیلم‌های HDR انتخاب هوشمندانه‌ای داشته‌ باشید، تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T، بهترین گزینه برای این مورد است. زیرا از نسبت کنتراست عالی برخوردار است که آرایش ماتریکسی LEDها باعث می‌شود تا قابلیت لوکال دیمینگ تقویت شده و باعث می‌گردد تا رنگ اجسام سیاه به خصوص در صحنه‌های تاریک و در اتاق کم نور یا تاریک به طور بسیار غلیظی سیاه مشاهده شود. ضمن این که، این تلویزیون از طیف رنگ بسیار گسترده‌ای برخوردار است که می‌تواند محتوای HDR را به گونه‌ای کاملاً برجسته و متمایز نشان دهد. تماشای فیلم‌ها و محتوای  HDR زمانی دلچسب و لذت‌بخش است که تلویزیون شما بتواند کیفیت واقعی آن را به نمایش بگذارد و یکی از تلویزیون‌هایی که قادر است از پس نمایش چنین محتوای دلپذیری به خوبی برآید و تصاویر حیرت‌انگیز و باورنکردنی در اختیار شما قرار دهد، همین تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T است. پس اگر از عاشقان سینه چاک تماشای فیلم‌های سینمایی HDR هستید، حتی یک ثانیه هم در خرید و تهیه‌ی این تلویزیون درنگ نکنید، ضمن این که این تلویزیون قادر است تا سایر برنامه‌ها و تصاویر دیگر را نیز با کیفیت اعجاب‌انگیز و فوق‌العاده‌ای به نمایش بگذارد.

ضمن این که، این تلویزیون سامسونگ قادر است تا محتوا را از هر منبعی که دریافت می‌کند، به دلیل برخورداری از زمان پاسخگویی آنی، علاوه بر حذف پرش تصویر، کیفیت محتوایی را که دارای نرخ فریم پایین باشد، نیز ارتقاء دهد.

گیمرها نیز می‌توانند با اطمینان خاطر، روی کیفیت تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T برای بازی های HDR، حساب ویژه‌ای باز کنند زیرا یکی از فاکتورهای اصلی و بسیار مهم برای نمایشگرهای مخصوص گیم، مسئله‌ی تأخیر ورودی است تا بتواند در زمان‌های آنی و بسیار سریع به تصویر ورودی به طور بسیار سریع واکنش نشان دهد. تأخیر ورودی این تلویزیون کیولد سامسونگ حتی با HDR 10 بیتی به طرز باورنکردنی پایین باقی می‌ماند و زمان پاسخگویی شگفت انگیزی دارد که نتیجه آن حرکت کاملاً واضح و روان تصویر است که آن را به یکی از نمایشگرهای بسیار مطمئن و مورد علاقه‌ی گیمرها تبدیل می‌کند. این تلویزیون با این که نسبت کنتراست بسیار رضایت‌بخشی برای تولید رنگ سیاه خالص دارد، اما قابلیت لوکال دیمینگ آن در حالت «گیم» چندان تعریفی ندارد. البته HDR در حالت «گیم» مقدار اندکی تاریک‌تر به نظر می‌رسد اما دقت تصویر، آن طور که باید و در آن اندازه‌ای که از چنین تلویزیونی انتظار می‌رود، برجسته و متمایز به نظر نمی‌رسد. متأسفانه در صورت استفاده از دستگاه پلی استیشن ۵، این تلویزیون از کیفیت 4K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز پشتیبانی نمی‌کند.

سامسونگ Q80T یک تلویزیون شگفت‌انگیز است که به عنوان مانیتور کامپیوتر هم می‌توان از آن استفاده کرد. این تلویزیون از تمام کیفیت‌های رایج، از جمله کروم ۴:۴:۴ نیز پشتیبانی می‌کند که این مزیت برای وضوح بهتر متن بسیار مهم است. همچنین، به عنوان یک مانیتور دستکتاپ، از زمان پاسخگویی آنی برخوردار است و تأخیر ورودی آن نیز بسیار کم است. ضمن این که از زاویه‌ی دید وسیعی بهره می‌برد. هرچند که امکان دارد در صورتی که در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از آن نشسته باشید، در لبه‌ها رنگ‌ها را اندکی پریده احساس کنید.

تلویزیون سامسونگ Q80T نسبت کنتراست بسیار بالایی دارد و اگرچه به دلیل بهره بردن از پنل VA باز هم می‌توانست بهتر و بیشتر از این باشد اما، برای تماشای فیلم انتخابی کم‌نظیر است. همچنین، این تلویزیون از ویژگی لوکال دیمینگ با آرایه کامل برای بهبود بیشتر سطح رنگ سیاه بهره می‌برد که باعث می‌شود در هنگام تماشای فیلم در اتاق یا مکان تاریک یا کم‌نور، رنگ اجسام مشکی کاملاً سیاه مشاهده شود. شاید به جرأت بتوان گفت که تنها تلویزیون‌هایی که از پنل OLED بهره می‌برند، قادر باشند تا رنگ سیاه را با غلظتی بیشتر از آنچه این تلویزیون نمایش می‌دهد، تولید کنند. از سوی دیگر دیگر، وقتی پنلی توانایی تولید چنین رنگ مشکی ناب و غلیظی را داشته باشد، رنگ سفید را نیز بسیار سفید و تحسین برانگیز تولید می‌کند و نتیجه‌ی تولید تحسین‌برانگیز این دو رنگ سفید و مشکی، موجب می‌شود تا رنگ‌های دیگر بسیار غنی، بسیار زنده، بسیار پر جنب و جوش و چشم نواز تولید شوند و تصویری که با مخلوطی از این رنگ‌های سرزنده و غنی تولید می‌شود، از آنچنان دقت، شفافیت، زیبایی و شادابی برخوردار می‌شود که چشم برگرفتن از آن کاری بس دشوار است. تصویری که گاه حتی از اصل آن هم زیباتر و باطراوت‌تر به نظر می‌رسد و انسان را در برابر آن به تعظیم وا می‌دارد.

پس در هنگام خرید تلویزیون یا مانیتور یا حتی دستگاه‌های دیگری که دارای نمایشگر رنگی هستند، اگر می‌خواهید رنگ‌هایی بسیار زنده، شاداب و چشم‌نواز را داشته باشید، همیشه سعی کنید اولاً دستگاهی را که قصد تهیه‌ی آن را دارید از برند و ساخت شرکت معتبری باشد که در آن زمینه دارای سابقه و محصولات زیادی باشد، ثانیاً اول سراغ میزان کنتراست نمایشگر آن بروید زیرا هرچه میزان کنتراست بیشتر باشد، کیفیت رنگ‌های تولیدی آن بیشتر و بهتر است.

نقد و بررسی کامل و تخصصی تلویزیون سامسونگ Q80T

طراحی سامسونگ Q80T

سبک

تلویزیون سامسونگ Q80T از سبک طراحی ساده و مینیمال با حاشیه‌های باریک در هر طرف برخوردار است. صفحه نمایش این تلویزیون از مدل خمیده بهره نمی‌برد و کاملاً تخت است که باعث می‌شود تا به خصوص در هنگام نصب روی دیوار، به قدری ظریف است که همچون یک قاب عکس زیبا به نظر برسد و کاربران در هر زاویه‌ای که نسبت به نمایشگر قرار داشته باشند، تصویر آن را با جزئیات کامل و رنگ‌های بسیار شاداب و پر جنب و جوش تماشا کنند. کاربران در هر زاویه‌ای که نسبت به این تلویزیون قرار داشته باشند، برای دیدن تصویر با رنگ‌ها و جزئیات کامل دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند. پایه و تکیه‌گاه این تلویزیون به صورت یک تکه و ستونی طراحی شده است که در وسط و مرکز گرانیگاه تلویزیون قرار دارد.

سبک تلویزیون سامسونگ Q80T

پایه‌ نگهدارنده

پایه‌ی نگهدارنده‌ی سامسونگ Q80T با ترکیبی از فلز و پلاستیک ساخته شده است. این پایه اگرچه پشتیبانی مناسب از تلویزیون را فراهم می‌کند اما باز هم ممکن است اندکی لرزش وجود داشته باشد که با اندکی جابه‌جایی رفع می‌شود. خوشبختانه، این این پایه نسبتاً کوچک است و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند، و کاربران می‌توانند دستگاه‌های جدید گیم خود از قبیل پلی استیشن ۵ (PS5)، ایکس باکس سری ایکس (XBox Series X) یا دستگاه ساندبار خود را برای دریافت صدای بهتر و قوی‌تر در جلو آن قرار دهند.

پایه‌ نگهدارنده

این پایه از نظر طراحی دارای شکل ساده‌ای است و مدل خاص یا نوآورانه‌ای به حساب نمی‌آید. اندازه‌‌های آن نیز برای تلویزیون ۵۵ اینچی، تقریباً ۳۸.۵ در ۲۶ سانتی‌متر است.

قسمت پشتی تلویزیون

پنل یا همان قاب پشتی تلویزیون از جنس پلاستیک مرغوب و باکیفیت و البته بسیار محکم ساخته شده است و به جز بافت افقی ظریف در آن که ساده طراحی شده است، نکته خاص دیگری به چشم نمی‌خورد. تمام پورت‌های ورودی به صورت یک ردیف مرتب و منظم قرار دارند که وقتی تلویزیون به دیوار نصب می‌شود به راحتی قابل دسترسی هستند. جلو قسمتی که این پورت‌ها قرار گرفته‌اند یک بخش تو رفتگی وجود دارد و در پایین آن نیز یک شیار یا بریدگی تعبیه شده که کابل‌ها و سیم‌های حامل داده‌ها (صوت و تصویر و رنگ و…) را به سمت پایه هدایت می‌کند و می‌توان با مدیریت و منظم کردن آن‌ها، تمام کابل‌ها را در آن جای داد، بدون این که هیچگونه مزاحمتی ایجاد کنند. سامسونگ یکی از شرکت‌هایی است که همیشه برای مدیریت کردن کابل‌ها و سیم‌های ورودی و خروجی، طرح‌های خوبی را در نظر می‌گیرد.

قسمت پشتی تلویزیون تلویزیون سامسونگ Q80T

حاشیه‌ و ضخامت

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T دارای ضخامت بسیار کمی است. این تلویزیون علاوه بر این که بسیار باریک و ظریف است، حاشیه‌های دور صفحه نمایش آن نیز فقط ۹ میلیمتر قطر دارند که بسیار ظریف و زیبا طراحی شده‌اند و به طور مسلم این حاشیه‌های کم عرض به هیچ وجه باعث حواس‌پرتی بینندگان برنامه‌های تلویزیون نمی‌شوند. این تلویزیون، در صورتی که پایه‌ی آن را در نظر نگیریم، بسیار باریک طراحی شده است، به طوری که در ضخیم‌ترین قسمت فقط ۵.۶ سانتی‌متر ضخامت دارد و به خصوص هنگامی که روی دیوار نصب شود این مقدار ضخامت به هیچ عنوان به چشم نمی‌آید.

حاشیه‌ و ضخامت

کیفیت ساخت

کیفیت ساخت این تلویزیون واقعاً عالی احساس می‌شود. هرچند که اکثر قسمت‌ها از جنس پلاستیکی است اما در کل احساس خوش ساختی و محکم بودن آن کاملاً هویدا است. اگر دیدید در هنگام تکان دادن دچار تلاطم می‌شود بیشتر به خاطر همان یک ذره لق بودن پایه است که شاید در هنگام طراحی زیاد به این موضوع توجه نشده است اما با قرار دادن یک ورق بسیار نازک مثلاً چوبی یا حتی مقوای سفت می‌توان این مشکل را حل کرد. هرچند که ممکن است اگر روی میز چوبی قرار دهید حتی همین مقدار لقی را هم نداشته باشد.

کیفیت ساخت تلویزیون سامسونگ Q80T

کیفیت صفحه نمایشQ80T

کنتراست

سامسونگ Q80T نسبت کنتراست طبیعی بسیار خوبی دارد اما این میزان نسبت به مقدار کنتراست موجود در صفحه نمایش‌هایی که دارای پنل VA هستند، اندکی کمتر است. این امر احتمالاً به دلیل اجرای لایه «Ultra Views Angle» سامسونگ است که هدف آن هم گسترش دادن زاویه دید است. هنگامی که لوکال دیمینگ فعال است کنتراست بهبود می‌یابد، اما باز هم رنگ اجسام سیاه، احساس می‌شود که در برخی از صحنه‌ها اندکی به رنگ خاکستری تمایل دارند. البته نسخه‌ی ۴۹ اینچی این تلویزیون لایه‌ی «Ultra Views Angle» را ندارد و انتظار می‌رود نسبت کنتراست طبیعی بیشتری را ارائه کند.

کنتراست

روشنایی SDR 

اوج روشنایی SDR این تلویزیون عالی است. بنابراین، برای مقابله با تابش نورهای شدید در اتاق‌های روشن بیش از اندازه کافی است، هرچند که در هنگام نمایش محتوای مختلف، ممکن است میزان روشنایی کاملاً متفاوت باشد.

اگر در تنظیمات تلویزیون، حالت «پویا» (Dynamic) را انتخاب کنید و لوکال دیمینگ را هم در «حداکثر» و نور را هم در «حداکثر» قرار دهید، اکنون می‌توانید تصویر را با نهایت روشنایی دریافت کنید که با قرار دادن این تنظیمات حداکثر روشنایی تلویزیون به ۷۶۱ نیت در پنجره ۱۰ درصد می‌رسد. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که با انجام این تنظیمات اندکی از دقت تصویر کاسته می‌شود که برای بسیاری از افراد ممکن است چندان مهم نباشد. اوج روشنایی SDR در صحنه‌های واقعی ۴۰۷ نیت است اما اوج روشنایی در پنجره ۲ درصد به ۵۳۷ نیت، در پنجره ۱۰ درصد به ۷۰۹ نیت، در پنجره ۲۵ درصد به ۶۸۲ نیت، در پنجره ۵۰ درصد ۴۶۵ و در پنجره کامل به ۴۲۴ نیت می‌رسد.

روشنایی HDR

اوج روشنایی HDR این تلویزیون بسیار خوب است، به خصوص اگر از محتوای HDR خوبی هم برای پخش استفاده شود. حال اگر تلویزیون هم در یک اتاق تاریک یا نور متوسط قرار داشته باشد که دیگر تصویری که مشاهده می‌شود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌شود. اوج روشنایی HDR در پنجره‌های ۲ در صد تا کامل نیز تقریباً در حدود همان اندازه‌های اوج روشنایی SDR هستند.

روشنایی HDR

 به طور کلی، صحنه‌ها کمی روشن‌تر از آنچه که باید باشند، نمایش داده می‌شوند، اما به آن اندازه که انتظار می‌رفت، قابل توجه نیستند. در این مورد هم باز همانند SDR، بسته به محتوایی که پخش می‌شود، تفاوت زیادی در روشنایی وجود دارد.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری یک شاخص کلی است که برای بیان میزان یکنواختی رنگ‌های مختلف در نمایشگر تلویزیون به کار می‌رود. سامسونگ Q80T از یکنواختی خاکستری معقولانه‌ای برخوردار است، هرچند که این میزان می‌تواند در دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد. در این تلویزیون، احساس می‌شود که گوشه‌های صفحه نمایش تیره‌تر به نظر می‌رسند و کمی جلوه‌ی dirty screen (وجود لکه‌های تیره در بخش‌های مختلف صفحه نمایش و به خصوص در کناره‌ها و گوشه‌ها) در سراسر صفحه وجود دارد. خوشبختانه یکنواختی در صحنه‌های تاریک بسیار بهتر است.

یکنواختی خاکستری تلویزیون سامسونگ Q80T

یکنواختی مشکی

سامسونگ Q80T از یکنواختی رنگ مشکی بسیار خوبی برخوردار است، اما این می‌تواند در هر دستگاه تلویزیون متفاوت باشد. در کل صفحه اندکی سایه‌ی ابری وجود دارد و تصویر کلی کمی مایل به خاکستری به نظر می‌رسد. با فعال کردن حالت لوکال دایمینگ یا همان تیرگی موضعی، میزان کدر شدن تصویر کمتر دیده می‌شود. این مورد در صورتی که شخص بسیار دقت کند ممکن است به چشم آید وگرنه به حدی که افراد متوجه شوند، محسوس نیست. یکنواختی مشکی نیز درواقع پارامتری است که برای غلظت رنگ مشکی نمایشگر استفاده می‌شود و رقم بالاتر از ۱ مطلوب است که این تلویزیون از مقدار عددی ۱.۲۵۳ برخوردار است که بسیار رضایت‌بخش ارزیابی می‌شود.

یکنواختی مشکی

زاویه دید

سامسونگ Q80T علی رغم این که از پنل VA بهره می‌برد اما از زاویه دید بسیار خوبی برخوردار است. این مورد بیشتر به دلیل اجرای لایه «Ultra Views Angle» سامسونگ است که زاویه دید را بهبود می‌بخشد. البته این لایه باعث می‌شود تا میزان کنتراست تلویزیون اندکی کاهش یابد. در این تلویزیون، با خارج شدن از مرکز دید، تغییر گاما خیلی سریع اتفاق می‌افتد یعنی زاویه‌ی ۲۰ درجه، اما سطح سیاه تا رسیدن به زاویه دید متوسط یعنی حدود ۷۰ درجه نسبتاً ثابت باقی می‌ماند. تغییر گاما هم یعنی این که با فاصله گرفتن از مرکز صفحه نمایش رنگ‌های تیره تیره‌تر می‌شوند و رنگ‌های روشن نیز حالت رنگ‌پریدگی پیدا کرده و کم‌رنگ‌تر می‌شوند. کیفیت رنگ نیز تا زاویه‌ی دید ۴۵ درجه خوب است و پس از آن برخی از رنگ‌ها تا ۳ درجه تغییر می‌کنند و تقریباً مایل به آبی می‌شوند که زاویه‌ی استاندارد نیز همان است اما تا زاویه‌ی ۳۷ درجه ۸۰ درصد کیفیت خود را حفظ می‌کنند و سپس اندک‌اندک حالت پریدگی و شسته شدن پیدا می‌کنند اما سطح مشکی پس از زاویه‌ی ۷۰ درجه شروع به افزایش می‌کند و سطح روشنایی نیز تا زاویه‌ی ۴۵ درجه نیز کاهش پیدا نمی‌کند و پس از آن شروع به تغییر می‌کند.

زاویه دید

کم نور شدن موضعی یا همان لوکال دیمینگ تلویزیون از طریق منوی تنظیمات عادی غیرفعال نمی‌شود. برای خاموش کردن آن، ابتدا باید PC Mode Dimming را در منوی سرویس تلویزیون غیرفعال کنید و سپس PC Mode را فعال کنید. نوع 49 اینچی این تلویزیون لایه «Ultra Views Angle» ندارد و انتظار داریم زاویه دید پایین‌تری داشته باشد.

بازتاب نور

تلویزیون کیولد Q80T سامسونگ به دلیل استفاده از لایه‌ی ضد انعکاس نور در صفحه نمایش آن، عملکرد فوق‌العاده‌ای در خنثی کردن نورهای منعکس شده دارد و آن را به گزینه‌ای مناسب برای اتاق‌های روشن تبدیل می‌کند. عملکرد آن بسیار شبیه به کیولد سامسونگ Q80R است، اما از باز هم در این زمینه از عملکرد بهتری برخوردار است و کاربران در این زمینه مشکل خاصی را مشاهده نخواهند کرد. این تلویزیون در اتاق‌های بسیار روشن، سطح روشنایی آن به تناسب مور محیط، افزایش پیدا می‌کند تا شما شاهد یک تصویر کاملاً دقیق، شفاف و روشن باشید.

بازتاب نور

طیف و حجم رنگ

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T با تنظیمات پیش فرضی که کارخانه قرار داده است دقت رنگ بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. البته اگر بخواهیم مته به خشخاش بگذاریم می‌توانیم فقط همین را بگوییم که موارد نادرست جزئی وجود دارد اما تشخیص آن با چشم غیر مسلح بسیار دشوار و حتی شاید غیر ممکن باشد و برای اطلاع از میزان جزئی انحراف رنگ باید از دستگاه‌های مخصوص سنجش رنگ استفاده کرد. بنابراین، در مورد دقت رنگ این تلویزیون به هیچ عنوان لازم نیست کم‌ترین تردیدی به خود راه دهید. این تلویزیون از تعادل رنگ سفید بسیار خوبی بهره می‌برد اما درجه حرارت رنگ، اندکی گرم احساس می‌شود، ضمن این که بیشتر صحنه‌ها از آنچه که باید، روشن‌تر به نظر می‌رسند. به این نکته هم توجه داشته باشید که دقت رنگ می‌تواند بین دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.

طیف و حجم رنگ

اما در صورتی که شما تنظیمات را به صورت دستی تنظیم کنید، دقت رنگ به طور باورنکردنی افزایش می‌یابد و همچنین، تعادل رنگ سفید، گاما و درجه حرارت رنگ کاملاً عالی می‌شود و پس از آن دیگر بدون کمک از برنامه «رنگ سنج» به هیچ عنوان نمی‌توانید انحرافات جزئی رنگ را تشخیص دهید.

گرادینت

عملکرد گرادینت یا محوشدگی رنگ‌ها در تلویزیون کیولد سامسونگ  Q80T بسیار خوب است و مشهودترین آن مربوط به رنگ سبز است، اما در عین حال در نمایش سایه‌های خاکستری، قرمز و ﺁبی، دسته‌بندی خوبی وجود دارد. اگر این مورد شما را آزار می‌دهد، با فعال کردن کاهش نویز در منوی تنظیمات وضوح تصویر، می‌توان قسمت اعظم آن را حذف کرد اما احتمال دارد اندکی از دقت جزئیات تصویر نیز کاسته شود.

نمایش و پخش محتوا تلویزیون سامسونگ Q80T

زمان پاسخگویی

این تلویزیون زمان پاسخ دهی بسیار خوبی دارد. هنگامی که یک شیء با سرعت زیاد حرکت می‌کند، در پشت آن باید دنباله تاری بسیار کمی وجود داشته باشد. برای تغییر رنگ یک پیکسل به صورت 100 درصد، ۱۰.۱ میلی ثانیه زمان لازم است که زمان استاندارد ۱۴ میلی ثانیه توصیه شده که این تلویزیون از آن میزان باز هم حدود ۴۰ درصد سریع‌تر عمل می‌کند و برای پاسخگویی به 80 درصد تغییر رنگ پیکسل نیز زمانی در حدود فقط  ۲.۸ میلی ثانیه طول خواهد کشید که زمان استاندارد ۶ میلی ثانیه است و این تلویزیون بیش از ۱۰۰ درصد سریع‌تر عمل می‌کند. کمتر تلویزیونی به‌جز تلویزیون‌های پرچمدار و بالارده قادر هستند تا پیکسل‌های آن‌ها با چنین سرعتی تغییر رنگ را انجام دهند.

زمان پاسخگویی

زمان پاسخ دهی این تلویزیون نیز بسیار خوب ارزیابی می‌شود، بنابراین حرکت اجسام در محتوایی که دارای سرعت زیاد باشد، ازجمله بازی‌های ویدیویی یا برنامه‌های ورزشی، کاملاً واضح و دقیق نمایش داده می‌شوند. علاوه بر این موارد، این تلویزیون از قابلیت پیشرفته‌ای همچون پشتیبانی از VRR یا نرخ تازه سازی متغیر تصویر نیز بهره می‌برد که به وضوح بیشتر تصویر منجر می‌شود.

زمان پاسخگویی سریع، سرعت و میزان کنتراست عالی و عملکرد تحسین برانگیز برای مقابله با انعکاس نور، از نقاط قوت این تلویزیون به حساب می‌آیند و تنها نکته‌‌‌‌ی منفی که شاید بشود در آن پیدا کرد، اندکی تاریک‌تر به نظر رسیدن گوشه‌های صفحه نمایش است که به احتمال زیاد کاربر عادی تا به طور دقیق و کامل به آن توجه نکند، متوجه آن نمی‌شود.

تأخیر در ورودی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام بازی و یا استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور وجود دارد مربوط به میزان لگ یا تأخیر در پردازش اطلاعات ورودی است. تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T در هنگام پخش برنامه با کیفیت 4K با نرخ تازه سازی ۶۰ هرتز تصویر و عمق رنگ ۱۰ بیتی HDR حدود ۳.۴ ثانیه طول می‌کشد. این میزان برای پخش در حالت «گیم» و بازی‌های آنلاین حدود ۷.۲ ثانیه طول می‌کشد. پس تلویزیون Q80T سامسونگ تا زمانی که از حالت «گیم» استفاده می‌کنید دارای ورودی با تأخیر کم است. در هنگام استفاده از VRR (نرخ تازه سازی متغیر برای تصویر) یا Game Motion Plus اندکی افزایش را نشان می‌دهد اما حتی در آن صورت نیز عملکرد بسیار خوبی را نشان می‌دهد و برای اکثر گیمرهای معمولی مناسب است.

پورت های ورودی 

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T از HDR10 ،HDR10+ ،HLG ،CEC و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند. چهار پورت HDMI، دو پورت USB، یک خروجی صدای دیجیتال(نوری)، یک پورت آنتن و یک پورت LAN از جمله درگاه‌های موجود در این تلویزیون است. سامسونگ Q80T از eARC پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد صدای با کیفیت بالا و فشرده نشده مانند دالبی اتموس را از طریق TrueHD و به وسیله‌ی کابل HDMI را به دستگاه‌های تقویت صدا، اسپیکرهای چند کاناله یا ساندبار خود منتقل کنید و از صدایی با کیفیت و قدرت بسیار بیشتر لذت ببرید. برای استفاده از آن، HDMI eARC را روی Auto و Digital Output Audio را روی Passthrough تنظیم کنید.

پورت های ورودی

کیفیت صدا تلویزیون سامسونگ Q80T

فرکانس صدا

سامسونگ Q80T پاسخ فرکانسی مناسبی دارد. این تلویزیون از قابلیت «digital room correction» بهره می‌برد که می‌تواند صدا را با توجه به وضعیت اکوستیکی اتاق شما تنظیم کند. میزان صدا کاملاً متعادل به نظر می‌رسد و میزان باس نیز مناسب قابل قبول است. البته حجم صدای باس در آن حد که اتاق شما را به لرزه درآورد، نیست. کیفیت صدای افراد کاملاً واضح است و از قدرت خوبی برخوردار است. شما برای کیفیت بهتر و قدرت بیشتر صدا می‌توانید از دستگاه‌های تقویت کننده‌ی صدا موسوم به آمپلیفایر یا اسپیکرهای چندکاناله یا ساندبار استفاده کنید.

فرکانس صدا

ویژگی های هوشمند تلویزیون سامسونگ Q80T

رابط کاربری 

سیستم عامل تایزن Tizen سامسونگ یک پلتفرم عالی است که استفاده از آن آسان است و بسیار روان کار می‌کند. ممکن است هنگام خارج شدن از حالت PC و ورود به حالت دیگری با مشکل اندازه تصویر مواجه شوید که باعث می‌شود تصویر به دلیل اسکن بیش از حد قطع شود. در این صورت، می‌توانید با رفتن به تنظیمات اندازه تصویر و فعال کردن 16: 9 و «Fit to Screen» این مشکل را برطرف کنید. سامسونگ برای سیستم عامل در این تلویزیون از تایزن ۲۰۲۰ استفاده کرده است که بسیار روان و سریع انجام می‌شود.

رابط کاربری 

برنامه‌ها تلویزیون سامسونگ Q80T

تنوع برنامه‌ها و بازی‌ها در سیستم عامل تایزن مناسب ارزیابی می‌شود. البته شما هم به طور یقین اطلاع دارید که این سیستم عامل یا سیستم عامل اختصاصی ال‌جی، از نظر تعداد برنامه نمی‌توانند با سیستم عامل اندروید رقابت کنند اما این دو شرکت سعی کرده‌اند تا برنامه‌های ضروری و لازم را در اختیار کاربران این تلویزیون‌ها قرار دهند. در این سیستم عامل هم همچون سیستم عامل اندروید، تبلیغات و محتوای پیشنهادی در صفحه اصلی و همچنین در داخل فروشگاه برنامه وجود دارد و نمی‌توان آنها را غیرفعال کرد اما می‌توانید از اکثر برنامه‌های ضروری برخوردار باشید. سامسونگ سعی کرده است تا تمام برنامه‌های لازم و همچنین تعداد زیادی بازی را در فروشگاه تایزن در اختیار کاربران قرار دهد بنابراین اکثر برنامه‌های مورد نیاز شما در این فروشگاه موجود است و به طور رایگان می‌توانید آن‌ها را دانلود و استفاده کنید.

برنامه‌ها

ریموت هوشمند

دستگاه کنترل از راه دور این تلویزیون در واقع ریموت همان تلویزیون‌های کیولد دیگر سامسونگ است. این ریموت دارای چند میان‌بر برای سرویس‌های محبوب و پرطرف‌دار است و یک دکمه حالت Ambient دارد که می‌توانید هنگامی که از برنامه‌های تلویزیونی یا برای گیم استفاده نمی‌کنید، آثار هنری را برای شما از تلویزیون نمایش دهد. به عنوان نکته‌ی آخر هم درباره قابلیت دیگر اما بسیار جالب این ریموت کنترل می‌توان به وجود میکروفون داخلی آن اشاره کرد که با استفاده از آن می‌توانید به کمک دستیار صوتی سامسونگ یعنی Bixby، انجام تنظیمات تلویزیون را با فرامین صوتی انجام دهید. البته تمام تنظیمات با فرامین صوتی قابل انجام نیست.

ریموت هوشمند

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T  دارای دکمه‌ای بر روی تلویزیون نیز هست که کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ برخی از تنظیمات معمولی مورد نظر خود را انجام دهند یا زمانی که به دستگاه ریموت کنترل دسترسی ندارند از طریق این دکمه‌ بتوانند به چند تنظیم ضروری تلویزیون دسترسی پیدا کنند. این دکمه‌ها در زیر مارک سامسونگ در مرکز تلویزیون قرار دارد که به شما امکان می‌دهد تلویزیون را روشن یا خاموش کنید، کانال‌ها ، میزان صدا و ورودی‌ها را تغییر دهید.

لوازم جانبی

  • دستگاه کنترل از راه دور
  • دو عدد باتری سایز AAA
  • کتابچه راهنمای کاربر
  • مقدار مصرف برق این تلویزیون به طور متوسط ۶۷ وات است که در صورتی که تمام تنظیمات از جمله میزان روشنایی و حجم صدای خروجی را تا درجه‌ی آخر باشد، نهایتاً ۱۸۷ وات برق مصرف می‌کند.

لوازم جانبی تلویزیون سامسونگ Q80T


مقایسه تلویزیون سامسونگQ80T

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T وQ70T

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T یک تلویزیون خیلی خوب است که برای بیشتر کاربردها، عملکردی بهتر از Q70T را نشان می‌دهد. Q80T دارای قابلیت لوکال دیمینگ با آرایه‌ی کامل است که می‌تواند در زمان نمایش فیلم‌های HDR از روشنایی بیشتری برخوردار شود و برخلاف بسیاری از تلویزیون‌های دارای پنل VA، به لطف لایه «Ultra View Angle» سامسونگ، دارای زاویه دید نسبتاً وسیعی است، ضمن آن که زاویه دید این تلویزیون نسبت به Q70T نیز بسیار گسترده‌تر است، هرچند که این مورد اندکی از دقت تصویر را کم می‌کند و از کنتراست آن نیز می‌کاهد و این موضوع باعث می‌شود که درجه رنگ مشکی آن نسبت به مدل Q70T پایین‌تر باشد و باعث می‌شود که رنگ اجسام سیاه کمی مایل به خاکستری به نظر برسد. تلویزیون Q70T نیز در سایز‌های ۵۵، ۶۵، ۷۵، ۸۲ و ۸۵ اینچ در دسترس قرار دارد.

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T و X900H

در بیشتر موارد استفاده، عملکرد کیولد سامسونگ Q80Tبهتر از تلویزیون سونی X900H است. سامسونگ زمان پاسخگویی سریع‌تر، تأخیر ورودی کمتری دارد و از VRR پشتیبانی می‌کند، پس در نتیجه می‌تواند برای گیمرها انتخاب بهتری باشد. سامسونگ همچنین در محتوای HDR روشن‌تر می‌شود و جزئیات را برجسته‌‌تر نشان می‌دهد. ضمن این که، عملکرد مقابله با بازتاب آن به طور قابل توجهی از سونی بهتر است. با این وجود، سونی نسبت کنتراست بالاتری دارد و لوکال دیمینگ آن نیز بهتر است، هرچند که از VRR پشتیبانی نمی‌کند که ممکن است در به‌روزرسانی آینده به آن اضافه شود اما باز برای مکان‌های کم نور گزینه‌ی بهتری به شمار می‌آید. این تلویزیون در اندازه‌های ۵۵، ۶۵، ۷۵ و ۸۵ اینچ به بازار عرضه می‌شود.

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T و X950H

عملکرد سونی X950H و سامسونگ Q80T در کل بسیار شبیه همدیگر است. سامسونگ برای بازی بهتر است، زیرا تاخیر ورودی کمتری دارد، از زمان پاسخ سریع‌تری بهره می‌برد و از VRR پشتیبانی می‌کند. از طرف دیگر، سونی دارای لوکال دیمینگ و یکنواختی سیاه و همچنین روشنایی HDR بالاتری است، بنابراین اگر فیلم‌های زیادی را به دو صورت SDR یا HDR تماشا کنید ممکن است گزینه بهتری باشد. این تلویزیون نیز در اندازه‌های ۴۹، ۵۵، ۶۵، ۷۵ و ۸۵ اینچی تولید می‌شود.

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T و CX OLED

تلویزیون ال‌جی CX OLED از تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T بهتر است. LG به لطف پنل OLED خود قادر به تولید رنگ‌های سیاه کامل، زاویه دید گسترده و زمان پاسخگویی تقریباً آنی است و از کنتراست بی‌نهایت بهره می‌برد. سامسونگ اما دارای روشنایی بیشتری است و خطر سوختن دائمی پیکسل‌ها را ندارد. با تمام این اوصاف، اگر محتوای متنوعی را تماشا می‌کنید و شبکه‌های تلویزیونی را عوض می‌کنید لازم نیست نگران سوختن پیکسل‌ها باشید. تلویزیون اولد ال‌جی را در اندازه‌های ۴۸، ۵۵، ۶۵ و ۷۷ اینچی، می‌توانید تهیه کنید.

جمع بندی تلویزیون سامسونگ Q80T

سامسونگ Q80T یک تلویزیون تحسین برانگیز برای استفاده در اکثر موارد استفاده است. برخلاف بسیاری از تلویزیون‌های دارای پنل VA، به لطف لایه «Ultra View Angle» سامسونگ دارای زاویه دید بسیار گسترده‌ای است اما نصب این لایه به قیمت از دست دادن مقدار اندکی از کنتراست آن تمام شده است که این موضوع باعث می‌شود تا این تلویزیون نسبت به برخی دیگر از رقبای خود از کنتراست پایین‌تری برخوردار باشد.

جمع بندی

البته شما می‌توانید سایر گزینه‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهید تا همان دستگاهی را که بیشتر خواسته‌های شما را برآورده می‌کند انتخاب کنید. تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T در اندازه‌های ۵۰، ۵۵، ۶۵، ۷۵ و ۸۵ اینچ موجود است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.