بررسی تخصصی تلویزیون سونی X7500H

راهنمای مطالعه مطلب» نمایش دادن

تلویزیون سونی X7500H

تلویزیون سونی X7500H چگونه دستگاهی است؟ تلویزیون‌های برند سونی رو از اون زمانی که بچه بودیم می‌شناسیم. شاید تا همین یک دهه و اندی قبل واقعا هیچ تلویزیونی در رده‌ی قیمتی مشابه، سونی نمی‌شد و اصلاً قدرت مقابله با اون رو نداشت، هم از نظر کیفیت، هم عملکرد و هم به خصوص استحکام. امروزه هم این برند همان اعتبار سابقش رو حفظ کرده و اگه برچسب قیمتی، خیلی برامون مهم نباشه باز سونی انتخاب اول بسیاری از ما است. تلویزیون‌های سونی رو به دو دسته تقسیم می‌کنیم، دسته‌ی پرچمدار یا همون گل سر سبد که از نظر کیفیت و عملکرد و البته قیمت بالا (!) و دسته دوم هم تلویزیون‌های میان‌رده‌ی این شرکت هستند که اگه توی این وضعیت نابسامان اقتصادی زورمون به خرید اون پرچمداران نرسید باز بتونیم یه میان رده بخریم که این دسته البته اسمش میان‌رده‌است وگرنه از کیفیت و قابلیت‌های بسیار بالایی برخوردار هستند.

تلویزیون سونی X7500H

نقد و بررسی تلویزیون سونی X7500H

برند سونی همیشه با کیفیت همراه بوده و حتی ارزان‌ترین محصولاتش نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در این مقاله یه تلویزیون به ظاهر میان‌رده رو با هم بررسی می کنیم که از نظر کیفیت، به آن صورت از پرچمداران بازار چیزی کم نداره. خب، بریم سر اصل موضوع و نقد و بررسی تلویزیون سونی X7500H رو با هم مطالعه کنیم. سونی X7500H یک تلویزیون 4K با قیمت مقرون به صرفه است. این تلویزیون نسبت به مدل قبلی خود یعنی تلویزیون سونی X7500F دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است زیرا این دستگاه از پنل VA بهره می‌برد تا تجربه‌ی مشاهده اتاق تاریک را به طور قابل توجه‌ای بهتر ارائه دهد. زمان پاسخگویی آن مناسب و تأخیر ورودی این تلویزیون نیز بسیار پایین است. با این حال، میزان نرخ تازه سازی تصویر به 60 هرتز محدود شده و از فناوری نرخ نوسازی متغیر تصویر برای کاهش پارگی صفحه نمایش پشتیبانی نمی‌کند.

نقد و بررسی

زاویه‌ی دید محدود سونی X7500H باعث می‌شود تا برای استفاده در مکان‌های وسیع همچون هال پذیرایی چندان ایده‌آل نباشد. به عنوان مثال درصورتی که هال پذیرایی بسیار وسیع باشد نمی‌توان مبلمان را به صورت دایره‌ای یا با زاویه کم نسبت به صفحه نمایش تلویزیون قرار داد زیرا در این صورت، هرچه زاویه دید کاربر نسبت به نمایشگر کمتر باشد، کیفیت وضوح و شفافیت تصویر بیشتر کاهش می‌یابد. ضمن این که، برخی از مسائل یکنواختی صفحه نمایش نیز می‌تواند باعث حواس پرتی شود. این تلویزیون، اگرچه، برای مقابله با تابش شدید نور، مقداری روشن‌تر می‌شود، اما به اندازه‌ای نیست که بتواند آن را خنثی کند. ضمن آن که، مقدار روشنایی آن نیز به آن اندازه افزایش نمی‌یابد که بتواند جزئیات تصاویر عالی در محتوای HDR را به خوبی نمایش دهد. از طرف دیگر، اما به عنوان یک نکته‌‌ی بسیار قابل توجه، رابط اندروید تی‌وی (Android TV) آن به راحتی قابل استفاده است و کنترل عملکرد برخی از برنامه‌ها را می‌توان از طریق فرامین صوتی به گوگل اسیستنت یا همان دستیار گوگل (Assistant Google) تغییر داد.

استفاده کلیتماشای فیلمبرنامه تلویزیونیبرنامه ورزشیبازی ویدیوییویدیو HDRبازی HDRمانیتورینگ

استفاده کلی

سونی X7500H برای استفاده در اکثر برنامه‌ها، تلویزیون شایسته‌ای است. این تلویزیون نسبت کنتراست بالا و یکنواختی سیاه و سفید برجسته‌ای دارد که آن را به گزینه‌ای عالی برای تماشای فیلم و بازی در محیط‌های کم نور یا تاریک تبدیل می‌کند. اگرچه هنگام استفاده در روز، نور آن افزایش می‌یابد اما مقدار روشنایی آن قدر زیاد نمی‌شود که بتواند یک تجربه تحسین برانگیز را برای ارائه‌ی برنامه‌های HDR به ارمغان بیاورد. محتوای HDR برای ارائه‌ی تصاویر شگفت‌انگیزی که بتواند جزئیات، وضوح و شفافیت لازم را تولید کند، به روشنایی بسیاری زیادی نیاز دارد که این تلویزیون از تولید آن مقدار روشنایی عاجز است. این دستگاه از زمان پاسخگویی قابل قبول و تأخیر ورودی کم برخوردار است اما متأسفانه از فناوری نرخ نوسازی متغیر برای تصویر، پشتیبانی نمی‌کند.  

پخش فیلم

سونی X7500H برای تماشای فیلم، یک گزینه بسیار خوب است. پنل VA آن دارای نسبت کنتراست برجسته‌ای است که منجر به نمایش رنگ سیاه عمیق می‌شود و این قابلیت آن را به گزینه‌ای مناسب برای نمایش ویدیو در اتاق‌های تاریک و کم نور تبدیل می‌کند. این تلویزیون محتوای دارای رزولوشن پایین را به خوبی ارتقاء می‌دهد و در هنگام پخش آن نیز دچار مشکل پرش تصویر نمی‌شود. متأسفانه، این دستگاه از ویژگی لوکال دایمینگ برخوردار نیست اما می‌تواند لرزش را از محتواهایی که از دستگاه‌های جانبی با کیفیت 24P پخش می‌شوند، از بین ببرد.

برنامه‌های تلویزیونی

تلویزیون سونی X7500H برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی، دستگاهی ایده‌آل است. این دستگاه، محتوای با وضوح پایین‌تر را به خوبی و بدون این که تصنعی به نظر برسد، ارتقا می‌دهد. ضمن این که برای مقابله با انعکاس نور از عملکرد مناسبی برخوردار است و در بسیاری از شرایط که نور محیط زیاد باشد، به اندازه کافی روشن‌تر می‌شود اما ممکن است نتواند از پس تابش نورهای شدید برآید، بنابراین بهتر است از این تلویزیون در مکان‌ها و اتاق‌های بسیار روشن استفاده نشود زیرا ممکن است مشاهده‌ی تصاویر با مشکل همراه شود. متأسفانه، پنل VA این تلویزیون دارای زاویه دید محدود است که تماشای برنامه‌های آن از زوایای مختلف اتاق، چندان ایده‌آل نیست.

برنامه‌های ورزشی

این تلویزیون سونی برای تماشای برنامه‌های ورزشی دستگاه شایسته‌ای است و از میزان روشنایی مناسبی بهره می‌برد و همچنین، از قدرت مناسبی برای مقابله با انعکاس نور برخوردار است ، بنابراین در اتاق‌های روشن نباید مشکل چندانی برای دید داشته باشید. با این حال، پنل VA آن دارای زاویه دید کمتری است و برای تماشای برنامه به صورت دسته جمعی، چندان ایده‌آل به نظر نمی‌رسد. زمان پاسخگویی آن مناسب است، اما دستگاه مورد آزمایش، دارای یک مقدار dirty screen (پارگی صفحه نمایش) است که می‌تواند باعث حواس پرتی شود. همان طور که گفته شد، میزان این مشکل می‌تواند بین دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.

بازی‌های ویدیویی

سونی X7500H به دلیل برخورداری از زمان پاسخگویی رضایت‌بخش و تأخیر ورودی کم، برای بازی‌های ویدیویی و استفاده با دستگاه‌های گیم مناسب است و تجربه‌ی دلنشینی را ارائه می‌دهد،اما نرخ تازه سازی تصویر آن به ۶۰ هرتز محدود شده است که نرخ پایینی است و همچنین از فناوری نرخ تازه سازی متغیر برای کاهش پارگی صفحه نمایش نیز پشتیبانی نمی‌کند. در صحنه‌های روشن، نسبت کنتراست بالا و یکنواختی سیاه و سفید برجسته‌ای را ارائه می‌دهد که آن را به گزینه‌ای عالی برای انجام گیم در اتاق تاریک تبدیل می‌کند.

فیلم‌های HDR

تلویزیون سونی X7500H برای تماشای فیلم‌های HDR چندان مناسب نیست. پنل VA آن دارای نسبت کنتراست بالا و یکنواختی مشکی برجسته است و از این جهت گزینه مناسبی برای اتاق‌های تاریک است. این دستگاه، گرچه از طیف رنگ گسترده‌ای برای نمایش فیلم‌های HDR برخوردار است اما به دلیل این که روشنایی آن به مقدار لازم افزایش پیدا نمی‌کند، نمی‌تواند جزئیات این گونه فیلم‌ها را به طور شایسته‌ای نمایش دهد. بعلاوه، از قابلیت لوکال دایمینگ نیز بهره نمی‌برد.

بازی‌های HDR

سونی X7500H برای بازی‌های HDR دستگاه خوبی است. این تلویزیون تأخیر ورودی کم و زمان پاسخگویی مناسبی دارد، بنابراین در زمان پخش صحنه‌های اکشن و پر سرعت، احساس می‌کنید که تصاویر کاملاً واضح و دقیق به نظر می‌رسند. همچنین، نسبت کنتراست بالایی دارد، اما از قابلیت لوکال دایمینگ پشتیبانی نمی‌کند. ضمن این که حداکثر روشنایی HDR آن نیز برای برجسته کردن جزئیات تصویر کافی به نظر نمی‌رسد و از فناوری نرخ نوسازی متغیر برای کاهش پارگی صفحه نمایش نیز برخوردار نیست.

مانیتورینگ

تلویزیون سونی X7500H برای استفاده به عنوان مانیتور کامپیوتر، دستگاهی قابل قبول است. این تلویزیون تأخیر ورودی بسیار کم و زمان پاسخگویی مناسبی دارد، اما زاویه دید آن محدود بوده و از آنجا که صفحه نمایش آن از نوع VA ساخته شده، تصویری که از زوایا مشاهده می‌شود کاملا واضح و شفاف نیست و انگار رنگ‌پریده و مات به نظر می‌رسد. این تلویزیون دارای عملکرد مناسب برای مقابله با انعکاس نور است و به اندازه کافی روشن می‌شود تا در بیشتر شرایط نوری بتواند بر تابش نور غلبه کند و با این که نمی‌تواند کروم ۴-۴-۴ را بدون اشکال اجرا کند اما انتظار می‌رود که شرکت سونی این مشکل را در نسخه بعدی سیستم عامل این تلویزیون برطرف کند.

جایگاه در بازار

 سونی X7500H جایگزین سونی X7500F سال ۲۰۱۸ شده است. این تلویزیون از دستگاه‌های سطح 4k سونی برای سال ۲۰۲۰ است که در رتبه‌ای پایین‌تر از Sony X8000H قرار می‌گیرد. رقبای آن احتمالاً سامسونگ TU7000 ، LG UN7300 و سامسونگ TU8500 خواهند بود.

طراحی تلویزیون سونی X7500H

سبک

سونی X7500H از طراحی بسیار خوبی برخوردار است. از جلو تمیز و ساده به نظر می‌رسد اما حاشیه‌ها به اندازه مدل‌های رده بالاتر همچون Sony X9500H نازک نیستند و اندکی از صفحه بیرون می‌زنند. پایه نیز ساده است و به هیچ وجه خودنمایی نمی‌کند.

سبک تلویزیون سونی X7500H

پایه‌ نگهدارنده

پایه‌های این تلویزیون نسبت به مدل سونی X7500 قدری ظریف‌تر طراحی شده‌اند و برای کسانی که میز کوچکتری دارند، بسیار مناسب است. این پایه‌ها می‌توانند به خوبی وزن تلویزیون را تحمل کنند و تقریباً هیچ لرزانشی وجود ندارد. هر کدام از این پایه‌ها  ۳۳ سانتی‌متر طول دارند و فاصله‌ی آن دو از یکدیگر نیز حدود ۸۹ سانتی‌متر است.

پایه‌های نگهدارنده تلویزیون سونی X7500H

قسمت پشتی تلویزیون

پنل پشتی این تلویزیون شباهت زیادی به مدل X7500F سونی دارد. قسمت فوقانی فلزی است اما قسمت پایین از پلاستیک ساخته شده است. برای مدیریت کابل‌ها نیز دو گیره برای بستن آن‌ها به پایه‌ها در جعبه موجود است. این تلویزیون به‌زیبایی روی دیوار نصب می‌شود و فاصله‌ای بین دیوار و تلویزیون باقی نمی‌گذارد. این دستگاه که از هر جهت زیبا و چشم‌نواز است، کاملاً با اتاق نشیمن یا هال پذیرایی شما تطبیق پیدا می‌کند. بخش نصب به دیوار این تلویزیون از فضای ۲۰ در ۲۰ سانتی متر بهره می‌برد. 

قسمت پشتی تلویزیون

حاشیه و ضخامت

 ضخامت متوسط این تلویزیون از تلویزیون سونی X7500F کمی نازک‌تر است. این دستگاه هنگام نصب روی دیوار زیاد بیرون نمی‌زند مگر این‌که برای اتصال دستگاه‌های جانبی از ورودی‌هایی که در پنل پشت قرار دارند، استفاده کنید.

حاشیه‌ها و ضخامت

کیفیت ساخت

این تلویزیون کیفیت ساخت خوبی دارد. قسمت پلاستیکی پایین پنل پشتی دارای انعطاف پذیری زیادی است، اما از آن جا که کاربر با آن قسمت زیاد سر و کار ندارد، به آن صورت ایراد محسوب نمی‌شود. در کل، تلویزیون از تعادل خوبی برخوردار است و هیچگونه لرزشی مشاهده نمی‌شود.

کیفیت ساخت

فریم

فریم دور نمایشگر این تلویزیون بسیار ظریف بوده و تنها ۱.۶ سانتی‌متر عرض دارد و شبیه فریم دور نمایشگر تلویزیون X8000H سونی است. این فریم نسبت به تلویزیون‌های رده بالاتر مدل ۲۰۲۰ سونی اندکی ضخیم‌تر است ولی به آن صورت محسوس نیست.

کیفیت صفحه نمایش سونی X7500H

کنتراست

این تلویزیون برخلاف مدل X7500F سونی از یک صفحه نمایش VA با نسبت کنتراست عالی بهره می‌برد و در نتیجه رنگ‌های سیاه را بسیار عمیق نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که نسبت کنتراست می‌تواند بین دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد. این مدل تلویزیون سونی دارای لوکال دایمینگ (تاریکی موضعی) نیست.

کنتراست

روشنایی SDR

اوج روشنای SDR این تلویزیون سونی X7500H عالی نیست. کیفیت دید این مدل در اکثر اتاق‌ها به جز اتاق‌های بسیار روشن خوب است. در پنجره ۲ درصد کمی تیرگی قاب وجود دارد، اما بسیار ظریف است و نباید در هنگام پخش محتوای واقعی قابل توجه باشد. اگر از دست دادن اندکی از دقت تصویر برای شما چندان مهم نیست، می‌توانید با استفاده از قرار دادن «Picture Mode» روی حالت « Custom»، روشنایی را در «Max» (حداکثر)، «Color » (رنگ) را در مقدار «۵۰» و دمای رنگ را روی «Cool » (سرد) قرار دهید. در این حالت حداکثر روشنایی به ۳۹۸ نیت می‌رسد. اوج روشنایی SDR در صحنه‌های واقعی ۳۲۱ نیت است. اوج روشنایی SDR در تمام پنجره‌‌ها در حدود ۳۴۲ تا ۳۴۵ نیت است. میزان روشنایی پایدار نیز تمام پنجره‌ها در حدود همین مقدار است.

 روشنایی HDR

گرچه حداکثر اوج روشنایی HDR در سطحی کمتر از متوسط قرار دارد اما برخلاف روشنایی در SDR، در پنجره‌ی ۲ درصد کم نور نیست و به طور قابل توجهی در محتوای مختلف سازگار است. در واقع می‌توان گفت که به اندازه‌ی کافی روشن نیست که بتواند جزئیات را برجسته کند، بنابراین محتوای HDR، از نظر سطح و میزان روشنایی، تفاوت زیادی با محتوای SDR ندارد.

 روشنایی HDR

اگر از دست دادن اندکی از دقت تصویر برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید با استفاده از «حالت تصویر» (Picture Mode) روی «HDR Custom»، تنظیم «دمای رنگ» (Color Temperature) روی «سرد» (Cool) و همچنین با غیر فعال کردن سایر پردازش‌های تصویر، مقدار روشنایی را افزایش دهید. با انجام این تنظیمات، حداکثر روشنایی در پنجره ۱۰ درصد به ۴۰۷ نیت می‌رسد. 

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری

یکنواختی مشکی

یکنواختی رنگ سیاه عالی است با این حال، وضعیت مشاهده‌ی آن از نزدیک نسبت به آنچه در عکس ثبت می‌شود، بدتر است. نور پس زمینه در کناره‌ها اندکی درز می‌کند و مشکلات یکنواختی به اندازه پنجره ۵ درصد در آزمون یکنواختی خاکستری بد نیست، اما با این حال، هنوز هم قابل مشاهده است. توجه داشته باشید که یکنواختی سیاه می‌تواند بین دستگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.

یکنواختی مشکی

زاویه دید

تلویزیون سونی D55 X7500H دارای زاویه دید کمتری است، به طوری که با قرار گرفتن در زاویه دید ۱۶ درجه به بالا از کیفیت و دقت رنگ‌های سیاه و سفید کاسته می‌شود و در زاویه‌ی ۲۹ درجه تغییر رنگ رخ می‌دهد، ضمن این که در زاویه ۳۱ درجه که قرار بگیرید، حالت رنگ ‌پریدگی یا شروع به کم شدن غلظت رنگ‌ها را احساس می‌کنید. سطح رنگ سیاه، تقریباً به محض حرکت شما به سوی خارج از مرکز صفحه نمایش و قرار گرفتن در زاویه‌ای بیش از ۱۳ درجه، افزایش می‌یابد و به دنبال آن و قرار گرفتن در زاویه ۳۷ درجه نیز سطح روشنایی تصویر این تلویزیون کاهش می‌یابد.  بنابراین، این تلویزیون برای مکان‌های وسیع که از آرایش چیدن مبلمان پراکنده استفاده می‌شود و زاویه دید کاربر را نسبت به صفحه نمایش کاهش می‌دهد، به هیچ عنوان ایده‌آل نیست. اگر به تلویزیونی با زاویه دید وسیع‌تری نیاز دارید، بهتر است که تلویزیون سونی X8000H را بررسی کنید، زیرا این دستگاه دارای پنل IPS است و از زاویه دید بسیار بیشتری بهره می‌برد.

بازتاب نور

صفحه نمایش این تلویزیون به صورت نیمه براق ساخته شده است. بازتاب نور کلی این تلویزیون، یعنی مقدار نوری که از صفحه نمایش به همه جهات منعکس می‌شود ۶.۰ درصد برآورد می‌شود اما انعکاس غیر مستقیم ان در حدود ۹ دهم درصد است. بازتاب مستقیم محاسبه شده‌ی ان نیز ۵.۱ درصد مشاهده شد. این تلویزیون برای خنثی کردن و مقابله با بازتاب نور نورهایی که از طرفین تابیده می‌شود، از قدرت خنثی سازی معقولی برخوردار است و به خوبی می‌تواند مقابله کند اما با نورهای شدید که به طور مستقیم به صفحه نمایش آن می‌تابد، نمی‌تواند در حد انتظار مقابله کند لذا باید سعی شود تا از قرار گرفتن و نصب آن در مقابل منابع نور شدیدی که به طور مستقیم روی نمایشگر تابیده می‌شوند، خودداری شود. اگر به یک تلویزیونی نیاز دارید که بتواند از عملکردی عالی برای خنثی کردن تابش خیره کننده نور مستقیم داشته باشد، تلویزیون ال‌جی UN7300 را بررسی کنید.

 

بازتاب نور

طیف و حجم رنگ

طیف رنگ HDR این تلویزیون خوب است. اعداد DCI P3 از آنچه نمودار نشان می‌دهد، بسیار بالاتر است زیرا از نقاط خارجی Rec 2020 برای اندازه گیری دامنه رنگ استفاده شده است. EOTF منحنی PQ را تا زمان شروع تقریباً به طور کامل، دنبال می‌کند و در حالت «بازی» نیز همین حالت برقرار است.

حجم رنگ این تلویزیون را می‌توان «تا حدودی خوب» توصیف کرد. این دستگاه به دلیل این که از نسبت کنتراست بالا بهره می‌برد، رنگ‌های تیره را به خوبی نمایش می‌دهد اما نمی‌تواند رنگ‌های خیلی روشن را با کیفیت و دقت بالا ارائه دهد. حال این سوال مطرح می‌شود که این تلویزیون چه مقدار از طیف رنگ‌ها را می‌تواند نمایش دهد و درواقع، توانایی نمایش چند درصد از حجم رنگ می‌تواند آن را در زمین ارزشمند حجم رنگ استاندارد نگه دارد؟ تلویزیون سونی مدل X7500H قادر به نمایش ۶۱.۱ درصد حجم رنگ است. با توجه به این که توانایی نمایش ۸۰ درصدی حجم رنگ می‌تواند ارزشمند و خیلی خوب به نظر برسد و تا ۵ درصد کمتر از این مقدار نیز باز هم «خوب» تلقی می‌شود تا تلویزیونی از زمین رتبه‌بندی طیف استاندارد رنگ اخراج نشود، این تلویزیون برای نمایش چنین حجمی از رنگ، در پله‌ای حدود ۱۴ درصد پایین‌تر قرار دارد و این مقدار اختلاف و فاصله‌، امتیاز قابل قبولی را برای آن به ثبت نمی‌رساند.

طیف و حجم رنگ

اما سطح درخشندگی ایده‌آل برای یک تلویزیون چه میزان است و قدرت درخشندگی این تلویزیون چه مقدار ارزیابی می‌گردد؟ یک تلویزیون کاملاً ایده‌آل می‌تواند سطح ایده‌آل ۱۰ هزار نیتی از فضای رنگی Rec 2020 را در سطوح مختلف درخشندگی پوشش دهد. البته چنین تلویزیونی زمانی قادر به چنین سطحی از درخشندگی است که برخی از فیلم‌های HDR به صورت پخش آنلاین، محتوای Blu-ray UHD و بازی‌های HDR، برای پخش در دسترس قرار داشته باشد (که معمولاً چنین محتواهایی به طور مداوم در درسترس قرار ندارند)، بنابراین، کمتر تلویزیونی قادر به تولید چنین سطح بسیار بالایی از درخشندگی است. تلویزیون سونی X7500H در این زمینه نیز نمی‌تواند نمره قبول یا حتی حداقلی را کسب کند زیرا نهایت توان تولید درخشندگی آن  تنها ۲۶.۲ درصد از میزان درخشندگی ایده‌آل ۱۰ هزار نیتی است. البته با تمام این شرح و توصیفات و همچنین آمار و ارقامی که اعلام شد باز این تلویزیون در زمان پخش محتوای واقعی برای کاربران معمولی که به این آمار و ارقام توجهی ندارند، از درخشندگی نسبتاً خوب و قابل قبولی برخوردار است. نکته‌ی قابل این است که تاکنون حتی تلویزیون‌های پرچمدار و بسیار پیشرفته‌ی بازار هم فعلا حتی به رقم ۵۰ درصد میزان درخشندگی ایده‌آل نتوانسته‌اند نزدیک شوند.

گرادینت

گرادینت یا محو شدگی رنگ‌ها (gradient) به نمایش طیف‌های رنگی در بین دو بازه مشخص اشاره دارد. اگر یک تلویزیون قادر باشد طیف‌های رنگی گسترده‌ای را به تصویر بکشد یعنی می‌تواند محتوای اصلی را با تغییرات رنگی اندک به نمایش بگذارد بنابراین در بازتولید جزئیات رنگی بسیار عالی عمل کرده و در نهایت حس بهتری به کاربر منتقل می‌شود. معمولاً تلویزیون‌هایی که از فناوری HDR یا نانوسل بهره می‌برند در زمینه نمایش رنگ‌های مختلف از عملکرد بسیار خوبی برخودار هستند. این تلویزیون سونی از گستره‌ی رنگی بسیار خوبی بهره می‌برد اما در آزمایشات انجام شده، در همه‌ی رنگ‌ها بخصوص در رنگ‌های خاکستری، نواری قابل مشاهده است که متأسفانه، هیچ راهی برای بهبود آن وجود ندارد، البته این مورد فقط در آزمایش‌های دقیق قابل مشاهده است و در محتوای واقعی چندان محسوس نیست.

ساپورت فرمت‌های مختلف تصویر 

این تلویزیون قادر است تا محتوای ورودی 480P را از هر منبعی که دریافت کند به خوبی و بدون هیچ مشکلی ارتقا دهد. همچنین، از پخش محتوای 720P نیز بسیار خوب پشتیبانی می‌کند و محتوای ورودی را از هر منبع جانبی که دریاف کند، ارتقا می‌دهد. ضمن این که، به هیچ عنوان تصویر خروجی آن تصنعی به نظر نمی‌رسد. تلویزیون سونی X7500H محتوا با رزولوشن 1080P را که از هر دستگاه‌های جانبی همچون بلو- ری Blu-ray که دریافت کند، به خوبی ارتقا می‌دهد اما اوج کیفیت تصویر را با پشتیبانی این تلویزیون از فرمت 4k می‌توانید شاهد باشید. این تلویزیون در پخش محتوای 4K بسیار عالی عمل می‌کند و تصویری که با این کیفیت ارائه می‌دهد از نظر کیفیت، جزئیات، نور، درخشندگی، شفافیت، زنده بودن و شاداب بودن رنگ‌ها، تصویری کم نظیر و حیرت‌آوری را ارائه می‌دهد.

پرش تصویر

در تلویزیون سونی X7500H، حتی بلافاصله پس از نمایش تصویر ساکن و کنتراست بالا به مدت ۱۰ دقیقه، باز هم هیچ نشانه‌ای از حفظ تصویر موقت وجود ندارد، که عالی است. به طور معمول و همچنان که تجربه نیز ثابت کرده ‌است، انتظار نمی‌رود که پنل‌های VA به مشکل ماندگاری دائمی تصویر دچار شوند، زیرا پنل VA در آزمایش‌های طولانی مدت نشان داده‌اند که ایمن می‌مانند. خطر ماندگاری دائمی تصور، بیشتر گریبان صفحه نمایش‌های اولد را می‌گیرد و تلویزیون‌هایی که از چنین فناوری در ساخت پنل آن‌ها استفاده شده احتمال دارد تا به چنین مشکلی دچار شده و از این مرض رنج ببرند، زیرا این تلویزیون‌ها از فناوری نوردهی بکلایت یا نور پس زمینه استفاده نمی‌کنند و خود اولدها از خود نور ساطع می‌کنند و به طور منفرد نیز قابلیت خاموش شدن دارند. حال این دیودهای نورانی وقتی یک تصویر ثابت را برای مدت زمانی طولانی نمایش دهند احتمال دارد تا به مشکل احتباس یا همان ماندگاری تصویر، به صورت موقت و چه بسا دائم دچار شوند که در میان عامه‌ی مردم از آن به سوختن پیکسل نیز تعبیر می‌شود و از آنجا که تلویزیون‌هایی که دارای پنل VA هستند به هیچ عنوان از مشکل ماندگاری تصویر رنج نمی‌برند بنابراین می‌توانید اطمینان داشته باشید که تلویزیون سونی X7500H به چنین مشکلی دچار نخواهد شد. 

نمایش و پخش محتوا X7500H

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی تلویزیون سونی X7500H بسیار خوب است. وقتی اشیا به سرعت حرکت می‌کنند، در پشت آن‌ها فقط یک دنباله تاری کوتاه وجود دارد، اما در انتقال 0-20 درصد از جهش قابل توجهی برخوردار است و در صحنه‌های تاریک برخی مصنوعات حرکتی ایجاد می‌شود. زمان پاسخگویی یک پنل را از روی سرعت تغییر رنگ پیکسل‌ها نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهند. از آنجا که تصاویر با سرعت زیاد تغییر رنگ می‌دهند، در نتیجه پیکسل‌ها باید سریع رنگ عوض کنند تا بتوانند رنگ اجسام را به نمایش بگذارند. به طور معمول مدت زمان سرعت تغییر رنگ یک پیکسل از یک رنگ به رنگ دیگر را بر اساس میلی ثانیه می‌سنجند. انتقال رنگ‌ها هرچه با سرعت بیشتری انجام شود، رنگ‌های دقیق‌تری را می‌تواند تولید کند. به طور معمول، در صورتی که نمایشگر یک تلویزیون بتواند تغییر رنگ ۸۰ درصدی پیکسل‌ها را در مدت زمان ۶ میلی ثانیه یعنی ۶ هزارم ثانیه و تغییر رنگ ۱۰۰ درصدی و کامل پیکسل را در ۱۰ میلی ثانیه انجام دهد، از استاندارد لازم برخوردار است. 

زمان پاسخگویی

تلویزیون سونی X7500H قادر است تا تغییر رنگ ۸۰ درصدی پیکسل را تنها در مدت زمان ۴.۴ میلی ثانیه انجام دهد که از مدت زمان استاندارد هم دارای سرعت بیشتر و عملکرد بهتری به حساب می‌آید اما در عوض برای تغییر رنگ ۱۰۰ درصدی و کامل پیکسل در حدود ۱۸.۸ میلی ثانیه زمان می‌برد که در این مرحله کندتر از حد معمول عمل می‌کند. نکته‌ی قابل ذکر این است که چنین حرکت‌های سریعی را به هیچ عنوان چشم انسان نمی‌تواند تشخیص دهد و از نظر تماشای برنامه‌های تلویزیونی و حتی مسابقات پر سرعت ورزشی مانند شوت کردن توپ، باز هم نمی‌توان سرعت انتقال پیکسل‌ها را از رنگی به رنگ دیگر احساس کرد. بنابراین این اعداد و ارقام نیز فقط از جنبه‌ی آماری ذکر می‌شوند وگرنه تأثیری در کیفیت و دقت تلویزیون برای تماشای برنامه‌های روزمره ندارند.

تاخیر در ورودی

سونی X7500H دارای تأخیر ورودی کم است که این تلویزیون را برای استفاده برای برنامه‌های عادی و روزمره و حتی برای استفاده به عنوان نمایشگر گیم نیز به دستگاهی ایده‌آل تبدیل می‌کند. البته برای بدست آوردن کمترین میزان تأخیر ورودی، فقط باید در حالت «بازی» تنظیم شود و هنگام استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر نیز روی همین حالت قرار داشته باشد زیرا به نظر نمی‌رسد تغییر سطح ورودی در انجام آن تاثیری داشته باشد. این تلویزیون از بیشتر فرمت‌ها و سرعت‌‌های مختلف نرخ تازه سازی تصویر پشتیبانی می‌کند و کاربر برای استفاده چه به عنوان برنامه‌های عادی یا گیم با مشکلی رو به رو نمی‌شود. این دستگاه تا رزولوشن‌های نهایتاً 4k را پشتیبانی می‌کند و کیفیت تصویر بسیار باکیفیت و راضی‌ کننده‌ای را ارائه می‌دهد.

بررسی تخصصی تلویزیون سونی X7500H

تلویزیون سونی X7500H از رزولوشن‌های رایج در فرکانس ۶۰ هرتز پشتیبانی می‌کند. کیفیت 1080p با سرعت ۱۲۰ هرتز به عنوان یک گزینه موجود ظاهر می‌شود اما از فریم‌ها رد می‌شود. در حال حاضر، قادر به نمایش سیگنال مناسبchroma 4: 4: 4 نیست و به نظر نمی‌رسد تغییر سطح ورودی به « PC» کاری از پیش ببرد. این ممکن است یک اشکالی باشد که می‌تواند در به روزرسانی میان افزار که شرکت سونی در آینده انجام دهد، برطرف شود. برای به دست آوردن بالاترین پهنای باند ممکن برای درگاه‌های HDMI، فرمت سیگنال HDMI را روی «Enhanced format» تنظیم کنید.

 عدم پرش تصویر

در تلویزیون معیاری با اسم ایمیج فیلکر(image flicker)  وجود دارد، که تصویر تلویزیون بر اساس آن سنجیده می‌شود. بر اساس این معیار تصویر تلویزیون روی صفحه نمایش ایجاد و تنظیم می‌گردد. بنابراین پرش، پر زدن ، قطع و وصل شدن یا لرزش تصویر در تلویزیون را به وسیله ی معیار ایمیج فیلکر می‌سنجند. این پدیده به صورت نوارهای عمودی روی صفحه نمایش دیده می‌شود. اگر این نوار‌ها درست نمایش داده نشوند، شاهد پرش تصویر در تلویزیون‌ها خواهیم بود.

پورت‌های ورودی

پورت‌های ورودی

کیفیت صدا X7500H

فرکانس صدا

تلویزیون اسمارت یا هوشمند سونی X7500H پاسخ فرکانسی مناسبی دارد. این تلویزیون، اگرچه به خاطر بهتر شدن آکوستیک، میکس Bass-Heavy را انجام می‌دهد اما به وضوح مشخص است که مقدار باس صدا پایین است، بنابراین نمی‌تواند صدای باس کوبنده‌ای تولید کند. این تلویزیون، با این که می‌تواند صدای پرقدرتی را پخش کند اما باز نمی‌تواند در هنگامی که حجم ولوم صدا در حداکثر قرار دارد، کامپرس صدا را حفظ کند.(توضیح: با استفاده از کامپرشن می‌توانید صدای ترک‌ها را واضح‌تر و طبیعی‌تر کنید تا گوش دادن به موسیقی شما برای مخاطب خوشایندتر شود.)

کانال خروجی صدا

تلویزیون سونی X7500H در پورت HDMI 3 می‌تواند از ARC (کانال خروجی صدا) پشتیبانی کند و هیچ تنظیماتی نیز برای آن لازم نیست و به محض این که دستگاه سازگار متصل شود به طور خودکار فعال می‌گردد. به عنوان مثال اگر شما بخواهید از طریق کابل HDMI، از این دستگاه خروجی صدا بگیرید، می‌توانید یک سر کابل را به خروجی HDMI3 و سر دیگر را به ورودی دستگاه های سازگار از قبیل ساندبار، سینمای خانگی، اسپیکرهای چند کاناله، آمپلیفایر یا دستگاه‌های تقویت صوت دیگر متصل کنید.

قابلیت‌های هوشمند

رابط کاربری

تلویزیون اندرویدی سونی KD 55 X7500H با این که همراه با اندروید 9.0 عرضه می‌شود اما دارای رابط کاربری ساده‌تری است که بیشتر شبیه به رابط کاربری تلویزیون سونی X7000D است. در عملکرد این تلویزیون کمی کندی و لگ احساس می‌شود، به همین دلیل است که در مقایسه با سایر تلویزیون‌های سونی ۲۰۲۰، اجرای برنامه‌ها اندکی طولانی‌تر می‌شود. همچنین، به نظر نمی‌رسد ویژگی درون یابی حرکتی کاری از پیش ببرد. این احتمالاً اشکالی است که می‌تواند از طریق به روزرسانی سیستم عامل برطرف شود. بنابراین، بعد از در دسترس قرار گرفتن و آبدیت کردن، دوباره آن را آزمایش کنید. 

رابط کاربری

برنامه‌ها

این تلویزیون اندرویدی سونی در هنگام استفاده از برنامه‌هایی که در فروشگاه گوگل پلی وجود دارند، دچار هیچ‌گونه مشکلی نمی‌شود. البته این احتمال وجود دارد که گاهی اوقات در هنگام دانلود و راه اندازی اولیه یک برنامه، گاهی اوقات به دلیل حجم برنامه یا موارد دیگر، با اندکی لگ و تاخیر مواجه ‌شود، اما هنگامی که برنامه دانلود شد و وارد محیط برنامه شدید یا در حال استفاده از برنامه باشید، خیلی راحت کار می‌کند. در این فروشگاه تعداد زیادی برنامه موجود است که کاربران می‌توانند برنامه‌های دلخواه خود را انتخاب کنند و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار دهند.

برنامه‌ها

سیستم عامل اندروید دارای فروشگاه گوگل پلی است که در آن می‌توان به صدها هزار برنامه دسترسی پیدا کرد. البته این فروشگاه برای سیستم عامل موبایل طراحی شده است که بیش از ۱.۵ میلیون برنامه را در خود جای داده است اما تلویزیون‌هایی که با سیستم عامل اندروید عرضه می‌شوند نیز می‌توانند از برنامه‌هایی که در این فروشگاه مخصوص اندروید تی‌وی طراحی شده‌اند، استفاده کنند. در این فروشگاه تعداد بی‌شماری برنامه برای استفاده در تلویزیون‌های اندرویدی بهینه شده‌اند که کاربران به راحتی می‌توانند برنامه‌های مورد نظر خود مانند یوتیوب و سایر برنامه‌ها را بدون هیچگونه مشکلی دانلود و استفاده کنند.

ریموت هوشمند

طراحی دستگاه کنترل از راه دور این تلویزیون نسبت به ریموت تلویزیون سونیX7500F اندکی تغییر کرده ولی همان دستگاهی است که با سایر تلویزیون‌های مدل سال ۲۰۲۰ سونی ارائه می‌شود. در این دستگاه یک میکروفون داخلی و یک دکمه اختصاصی برای احضار دستیار گوگل برای اجرای فرامین صوتی وجود دارد. جستجوی محتوا در بیشتر موارد کار می‌کند و می‌تواند به دستورات صوتی پاسخ دهد، اما کنترل برخی از تنظیمات صوتی از قبیل تنظیمات روشنایی از طریق فرمان صوتی قابل تغییر و امکان‌پذیر نیستند. استفاده از فرمان‌های صوتی بسیار ساده و راحت است و دیگر نیازی به استفاده از کلیدهای فیزیکی روی دستگاه ریموت کنترل هم نیست که نگران خراب شدن یا از کار افتادن آن ها باشید. فقط کافی است تا دستورات خود را در میکروفون دستگاه ریموت کنترل اعلام کنید تا به سرعت انجام شوند.

ریموت هوشمند

لوازم جانبی

تلویزیون X7500H سونی در هنگام عرضه، وسایلی را در داخل کارتن این دستگاه به همراه دارد که از جمله می‌توان به کتابچه راهنمای این تلویزیون اشاره کرد که تمام مطالب مورد نیاز کاربران از نحوه‌ی راه اندازی تا تنظیمات و مشخصات فنی آن را نیز در این کتابچه شرح داده است. از دیگر وسایل همراه این تلویزیون می‌توان به دستگاه ریموت کنترل اشاره کرد که شرح آن در قسمت قبلی این مطلب از نظر شما گذشت. شرکت سونی حتی دو عدد باتری به اصطلاح نیم قلمی یا همان باتری‌های سایز AAA را همراه دستگاه کنترل از راه دور قرار داده تا شما برای استفاده از آن دچار مشکل نشوید. ضمن این که حتی دو عدد گیره نیز برای بستن سیم‌ها یا کابل‌های برق و انتقال دیتا را نیز در این بسته‌بندی قرار داده است.

لوازم جانبی

دکمه‌های کنترل روی تلویزیون

شاید گاهی اوقات، همان طور که پیش از این هم برای شما افتاده است، کنترل از راه دور تلویزیون خود را گم کنید یا در جایی قرار داده باشید تا از دسترس کودکان دور باشد و اکنون نیاز به تعویض برنامه یا برخی کارهای ضروری دیگر دارید اما هرچه به ذهن خود فشار می‌آورید یادتان نمی‌آید که ریموت کنترل دستگاه را کجا گذاشته‌اید. البته که لازم نیست تا نگران شوید که نمی‌توانید برخی از کارهای ضروری تلویزیون را انجام دهید زیرا سونی فکر این مورد را هم کرده و برای انجام این منظور چند دکمه در بدنه‌ی این تلویزیون تعبیه کرده است.دکمه‌های کنترل در پشت سمت راست تلویزیون قرار دارند. سه دکمه وجود دارد و به شما امکان می‌دهد تا برخی از تنظیمات تلویزیون را اعمال کنید. 

موارد دیگر

از دیگر موارد قابل ذکر هم شاید بشود به مقدار برق مصرفی این تلویزیون اشاره کرد که سونی X7500H به طور متوسط در هر ساعت استفاده به طور متوسط ۵۳ وات برق مصرف می‌کند که به اندازه نصف مقدار مصرف برق یک لامپ ۱۰۰ وات معمولی است و حتی در بیشترین و حداکثر میزان مصرف نیز نهایتا به مقدار ۱۳۹ وات برق مصرف می‌کند که این مقدار از میزان مصرف یک لامپ برق ۱۰۰ وات معمولی اندکی بیشتر است و می‌توان نتیجه گرفت که این تلویزیون از نظر مصرف انرژی، نه تنها دستگاه پر مصرفی نیست بلکه مصرف برق آن بسیار پایین نیز هست.

تفاوت میان اندازه‌ها و سایر مشخصات

در این مقاله تلویزیون ۵۵ اینچی مدل Sony X750H (KD55X7500H مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در بیشتر موارد، انتظار می‌رود که موارد مطرح شده در این بررسی برای مدل ۶۵ اینچی این تلویزیون یعنی سونی مدل (KD65X7500H) و سونی ۷۵ اینچی مدل 75 (KD75X7500H) نیز معتبر باشد.

نکته‌ی آخر هم این که: اگر کسی با نوع دیگری از پنل روبرو شده است یا اگر تلویزیون سونی X7500H او با این بررسی مطابقت نداشته باشد یا با اندکی اختلاف مواجه شود، ممکن است به این علت باشد که به احتمال زیاد برخی از مشخصات و متغیرها بین تلویزیون‌های مختلف از یک برند و مدل، اختلاف وجود دارد. تلویزیون مورد بررسی در آوریل ۲۰۲۰ تولید شده و ممکن است بعضی از مشخصات با تلویزیون شما اندکی تفاوت داشته باشد اما در کل، نباید تفاوت‌ها بسیار عمیق و زیاد باشند.

مقایسه‌ تلویزیون سونی X7500H 

تلویزیون سونی X7500H یک محصول نسبتاً ارزان قیمت و اقتصادی است. این تلویزیون مقرون به صرفه، در مقایسه با تلویزیون ارزان قیمت دیگری مانند سامسونگ مدل TU8000، در عملکرد کلی، تقریباً یکسان است. X7500H از اوج روشنایی بالاتری در SDR و HDR برخوردار است، اما برای استفاده به عنوان مانیتور PC شاید چندان مناسب نباشد زیرا نمی‌تواند کروم 4: 4: 4 را به طور مناسب اجرا کند.

مقایسه تلویزیون سونی X7500H و X8000H

تلویزیون سونی X8000H نسبت به سونی X7500H بهتر است. X8000H هم در SDR و هم در HDR بسیار روشن‌تر می‌شود و همچنین، به دلیل استفاده از پنل IPS و زمان پاسخگویی سریعتر، زاویه دید بیشتری دارد. X8000H همچنین دارای دقت رنگ پیش فرض بهتری است. از طرف دیگر، X7500H دارای یک پنل VA با نسبت کنتراست بسیار بالاتر است و این امر باعث می‌شود تا انتخاب بهتری برای اتاق های تاریک باشد.

مقایسه تلویزیون سونی X7500H و TU8000

دو تلویزیون سونی X7500H و سامسونگ TU8000 عملکرد کلی بسیار مشابهی دارند. سونی از حداکثر روشنایی SDR و HDR برخوردار است و از طیف رنگی HDR بهتری برخوردار است. با این حال، سامسونگ از ویژگی Black Frame Insertion (درج فریم مشکی) بهتری بهره می‌برد که می‌تواند به بهبود وضوح حرکت کمک کند و همچنین، از یکنواختی صفحه نمایش بهتری برخوردار است.

مقایسه تلویزیون سونی X7500H و TU7000

در بیشتر موارد استفاده، سونی X7500H بهتر از تلویزیون سامسونگ TU7000 است. در تلویزیون سونی اوج روشنایی بسیار بالاتر، طیف رنگی بهتر، زمان پاسخگویی سریعتر و تاری حرکت کمتر است. همچنین، سونی می‌تواند لرزش را از منابع 24P حذف کند و دارای نور پس زمینه‌ی بدون لرزش است. سامسونگ دارای یک ویژگی اختیاری درج قاب سیاه برای کاهش تاری حرکت است و از یکنواختی صفحه نمایش بهتری برخوردار است، اگرچه حالت دوم می‌تواند در دستگاه‌ها، متفاوت باشد.

مقایسه تلویزیون سونی X7500H و UN7300

تلویزیون سونی X7500H کمی بهتر از تلویزیون ال‌جی UN7300 است. نسبت کنتراست سونی به دلیل پنل VA بسیار بالاتر است و در محتوای SDR بسیار روشن‌تر عمل می‌کند. با این حال، پنل IPS ال‌جی دارای زاویه‌ی دید بسیار وسیع‌تری است و به طور قابل توجهی عملکرد بهتری در مقابله برای بازتاب دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.