ABL یا محدود کننده نوری خودکار در تلویزیون چیست؟

محدود کننده نوری خودکار (Automatic Brightness Limiter)

به طور کلی دو ویژگی محدود کننده نوری خودکار (ABL) و محدود کننده روشنایی استاتیک خودکار (ASBL) در اغلب تلویزیون های OLED دیده می شوند. این دو ویژگی برای جلوگیری و محافظت از صفحه نمایشگر تلویزیون در برابر سوختگی پیکسل ها به کار برده می شود. محدود کننده نوری خودکار یا ABL یک مدار برنامه ریزی شده ی هوشمند جهت محدود کردن یا کنترل روشنایی خودکار است که طبق الگو های از پیش تعیین شده، از جمله گرمای پیکسل های نمایشگر، محتوایی را که قرار است پخش شود با استفاده از الگوهای پیش فرض همانند محتوای روشن و غیر متحرک که بر اساس یک طیف نوری ثابت بر حسب زمان سنجیده می شود سپس در صورت تشخیص آن طبق دسترسی های داده شده، به کنترل روشنایی نمایشگر می پردازد که ممکن است با فعال شدن آن روشنایی بخش هایی از تلویزیون بر حسب نوع محتوا کاسته شود.

اگر احساس می کنید تنظیمات روشنایی تلویزیون شما بهینه سازی نشده و تا حدی چشم های شما را اذیت می کند می توانید نگاهی به مطلب “تنظیم روشنایی تلویزیون برای برند های مختلف ” بیندازید و از اعداد پیش فرض در منوی تلویزیون خود استفاده کنید.

کاربرد ABL

برای مواقعی که شما در منزل لامپ های کمتری روشن می کنید یا به طور کلی دوست دارید در فضاهایی با روشنایی کم به تماشای فیلم بپردازید، محدود کننده روشنایی خودکار یا ABL بسیار کاربردی می باشد چرا که از اذیت شدن چشم به دلیل نور زیاد نمایشگر جلوگیری می کند. قابل به ذکر می باشد که این سیستم خودکار گاهی در اولد ها ممکن است به شیوه ای افراطی عمل کند به طوری که در برخی صحنه ها برای فرد آزار دهنده نیز می باشد اما ABL ارزیابی خود را بر اساس یک معیار استاندارد انجام می دهد که حدوداً کمتر از 0.07 تغییر ایجاد خواهد کرد که در بیشتر 90 درصد تلویزیون های دارای تکنولوژی ABL اعمال شده است.

اگر میزان دسترسی این سیستم بیشتر از حد استاندارد در نظر گرفته شده باشد همانطور که گفته شد قطعاً آزار دهنده خواهد بود به همین دلیل برخی از کاربران به دنبال غیر فعال کردن آن در تلویزیون های خود هستند. هر چند طبق گفته بیشتر کارشناسان وجود چنین قابلیتی در تلویزیون می تواند بسیار کاربردی باشد چون از مشکلاتی نظیر پیکسل سوختگی جلوگیری خواهد کرد.

[s201_bai id=”91″]
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.