وسعت رنگ گسترده (WCG) در تلویزیون چه کاربردی دارد؟

وسعت رنگ گسترده (WCG)

ما در آستانه یک انقلاب در رنگ تلویزیون هستیم اگرچه به زودی بوسیله DCI P3 (فضای رنگی که برای پروژکتورهای حرفه ای دیجیتال تعیین شده است) یا Rec(ضبط) تا سال 2020 تلویزیون هایی با کیفیت رنگ واقعی تر و غنی تر قابل دسترسی خواهد بود. یکی از ویژگی های تلویزیون که اغلب نادیده گرفته می شود کیفیت رنگ آن است که باعث می شود تصاویر با دقت رنگ بیشتر و واقعی تر دیده شوند . امروزه تلویزیون ها از لحاظ فنی توانایی نمایش کیفیت رنگ بهتری دارند و این با محتوا و خصوصیات HD ممکن شده است.

کیفیت رنگ تلویزیون های  4K

چیست wcg

این بخش در مورد چگونگی بهبود رنگ در آینده است . برای داشتن رنگ واقعی تر دو جنبه وجود دارد که باید اصلاح شود : وسعت رنگ و عمق بیت . به دلیل فهم و درک آسانتر با وسعت رنگ شروع می کنیم.

Coler gamut (وسعت رنگ)

این اصطلاح نشان دهنده وسعت رنگی است که یک صفحه نمایش می تواند نشان دهد. وسعت رنگ یک تلویزیون، تمام رنگ هایی است که احتمالا برای آن قرار داده شده است که پایه آن (مثلث رنگی )سه رنگ اصلی سبز و آبی و قرمز است و با گسترش و ترکیب این ها ، رنگ های بیشتری ایجاد می شود. برای درک این مسئله تصویر زیر را بررسی کنید. کوچکترین مثلث فضای رنگی Rec 709 (یک ویژگی فرمت استاندارد در تلویزیون های با کیفیت بالا که صفحه نمایش عریض دارند) است. گسترش وسعت رنگ ( ساخت مثلث رنگی ) به تلویزیون شما اجازه می دهد رنگ های بیشتری را نشان دهد .

افزایش عمق بیت

جنبه دیگر عمق بیت است که برای درک کمی پیچیده تر است . در تلویزیون ها یک صفحه رنگ نامحدود که بتوان در آن رنگ را انتخاب کرد وجود ندارد. در تلویزیون های دیجیتال هر رنگ بوسیله یک عدد نشان داده می شود . در تلویزیون های HD کنونی از یک سیستم گرافیک رنگ 8 بیتی (بیت کوچکترین واحد ذخیره اطلاعات است که تنها می تواند دو حالت را در خود ذخیره سازد مثل سیاه یا سفید و روشن یا خاموش) استفاده شده است. گرافیک رنگ 8بیتی یک روش ذخیره سازی اطلاعات تصویری در حافظه کامپیوتر یا فایل تصویری است به طوری که هر پیکسل نشانگر یک بایت (8بیت) است که حداکثر تعداد رنگی که می تواند در هر لحظه نمایش دهد 256 است که به معنی حداکثر تعداد رنگهایی است که صفحه نمایش می تواند تولید کند و از ضرب 256 رده از سه رنگ قرمز،آبی و سفید بدست آمده به این معنی که اگر شما 256 درجه از این سه رنگ را داشته باشید 16 میلیون رنگ متفاوت می توانید تولید کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.