بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ مدل Q60R

بررسی تلویزیون سامسونگ مدل Q60R

یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از خرید هر وسیله ای انجام بدهید بررسی آن از ابعاد مختلف و در نظر گرفتن امکانات و قابلیت های آن بسته به نیاز خانه و خانواده می باشد لذا ما در این مقاله سلام‌ بابا قصد داریم به بررسی تلویزیون سامسونگ مدل q60r از زوایای مختلف بپردازیم تا خریداران با آگاهی کامل از مزایا و معایب آن، نسبت به انتخاب و خرید این محصول اقدام کنند.

 

تلویزیون سامسونگ مدل q60r از سری محصولات 4k و عرضه شده در سال 2019 می باشد که می تواند تصاویر را با کیفیت بالا همراه با طیف رنگی گسترده و رنگ مشکی عمیق به نمایش بگذارد. طراحی آن بسیار شبیه به مدل سال گذشته سامسونگ تحت عنوان q6fn می باشد؛ هندلینگ حرکتی عالی و کم بودن تأخیر در ورودی، q60r سامسونگ را برای تماشای فیلم یا بازی کردن بسیار ایده آل کرده است. همانند دیگر QLED های شرکت سامسونگ از نرخ تجدید متغیر(FreeSync) و حالت مشخصه یابی حرکات بازی پشتیبانی می کند؛ متأسفانه تصاویر در زاویه های گسترده تلویزیون q60r سامسونگ، انحطاط پیدا خواهد کرد و همچنین فاقد قابلیت Local Dimming(نوردهی موضعی) می باشد و نمی تواند تصاویر HDR را با روشنایی زیاد به نمایش بگذارد.

طراحی تلویزیون سامسونگ q60r

سبک تلویزیون 

طراحی q60r بسیار زیبا و شبیه به مدل q6fn می باشد ولی رنگ حاشیه ی آن مشکی و قاب پشتی آن از جنس پلاستیک می باشد. پایه ها به خوبی از تلویزیون پشتیبانی می کنند ولی فاصله آنها از هم زیاد بوده پس به یک میز تلویزیون بزرگ تر نیاز دارید. نکته جالب توجه در مورد q60r، مجهز بودن به سیستم مدیریت کابل می باشد که علاوه بر ساماندهی کابل ها، می تواند جلوه زیباتری به نمایشگر ببخشد.

q60rطراحی تلویزیون سامسونگ مدل

قسمت پشتی

قاب پشتی q60r دارای طرحی ساده و همانند دو مدل q6fn و q8fn تمام پلاستیک می باشد؛ ابعاد آن به صورت VESA 200×200 است (VESA فاصله بین چهار سوراخ نصب شده در پشت تلویزیون را بر حسب میلی متر بیان می کند؛ به طور مثال در این محصول فاصله هر سوراخ با سوراخ دیگر 200 میلی متر می باشد که در حین نصب دیواری این اندازه کاربرد دارد.)

q60rدیواره پشتی لویزیون سامسونگ مدل

کیفیت ساخت تلویزیون سامسونگ q60r

تلویزیون q60r از مواد اولیه با کیفیت ساخته شده است پس در این زمینه نگرانی وجود ندارد. میانگین دمای اندازه گیری شده 37 درجه سانتی گراد(98 درجه فارنهایت) و بیشترین مقدار دمای اندازه گیری شده 49 درجه سانتی گراد(120 درجه فارنهایت) می باشد؛ شاید کمی ناامید کننده باشد ولی میزان افزایش دما در حاشیه پایینی نمایشگر در حین پخش محتوا نسبت به سایر نواحی بیشتر می باشد که در کل مشکل خاصی برای شما به وجود نخواهد آورد.

q60rطیف دمایی تلویزیون سامسونگ مدل

ضخامت

q60rضخامت تلویزیون سامسونگ مدل

اگر از پهلو به این محصول بنگریم بیشترین ضخامت آن، 6.4 سانتی متر معادل 2.52 اینچ می باشد به همین دلیل در صورت نصب دیواری، یکدستی سطوح جلوه زیبایی به محیط می بخشد. همچنین حاشیه ی q60 سامسونگ نازک و به طور دقیق 1.2 سانتی متر(0.47 اینچ) می باشد که زیاد جلب توجه نمی کند هر چند نسبت به مدل مشابه سال 2018 این میزان بیشتر می باشد.

پایه های نگه دارنده

پایه و حاشیه های تلویزیون um7340 ال جی

فضای اشغال شده توسط پایه های q60r سامسونگ “10.4×”38.5 اینچ می باشد(پیش فرض اندازه 55 اینچ این محصول بوده است) که این مقدار به دلیل نزدیک بودن پایه ها به گوشه های کناری تلویزیون می باشد، همچنین کابل ها به وسیله دو گیره متصل به پشت پایه و در امتداد آن، به بیرون راه پیدا می کنند.

برای اطلاع از قیمت تلویزیون سامسونگ Q60R و کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید

تماس با ما

کیفیت تصاویر 

کنتراست

q60rکنتراست تلویزیون سامسونگ مدل

کنتراست به تفاوت روشنایی بین رنگ سفید و سیاه می پردازد و در واقع به عنوان یکی از شاخص های سنجش کیفیت تصویر مورد استفاده واقع می شود که میزان کنتراست بومی اندازه گیری شده برای q60r سامسونگ 6292 می باشد که در کل مقداری عالی است که می تواند برای تماشای فیلم در اتاق تاریک بسیار کارگشا باشد ولی متأسفانه هیچ ویژگی نوردهی موضعی( local dimming) برای بهبود نسبت کنتراست وجود ندارد.

اوج روشنایی SDR

محدوده دینامیکی استاندارد(Standard Dynamic Range) و محدوده دینامیکی بالا( High Dynamic Range) دو شاخص مهم در حین انتخاب تلویزیون هستند که حتماً در هنگام بررسی یا خرید تلویزیون با آنها مواجه خواهید شد؛ هر دو بیانگر این نکته هستند که نور صفحه نمایش تا چه میزان قابلیت افزایش را دارد اما تفاوت این دو در چه چیزی می باشد؟! SDR استاندارد فعلی برای نمایش فیلم و سینما است؛ متأسفانه، این توانایی محدود به آن است که فقط بخشی از محدوده دینامیکی را به نمایش بگذارد که HDR قادر به نمایش بدون محدودیت آن است بنابراین، HDR جزئیات را در صحنه هایی که نسبت کنتراست زیادی دارند حفظ می کند که از طرف دیگر، SDR فاقد این توانایی می باشد.

q60rتست تلویزیون سامسونگ مدل

مقدار اوج روشنایی SDR برای این محصول شرکت سامسونگ 411 سی دی در متر مربع(cd/m²) است که این میزان از روشنایی بسیار خوب می باشد ولی در مقایسه با دو محصول q6fn و nu800 کم رنگ تر است.

اوج روشنایی HDR

مقدار اندازه گیری شده برای اوج روشنایی HDR تلویزیون q60r سامسونگ 424 سی دی بر متر مربع (cd/m²) می باشد که شاید این نکته ناامید کننده باشد ولی بر اساس نتایج این عدد به طور قابل ملاحظه ای از دو مدل q6fn و nu7100 کمتر است به طوری که نکات ریز و روشن در بعضی از صحنه ها زیاد شفاف نیستند.

یکنواختی خاکستری

Gray Uniformity (یکنواختی خاکستری) به بیان یکنواختی رنگ ها در روی صفحه می پردازد که میانگین این شاخص در هنگام پخش %50 خاکستری، 5.368 و در هنگام نمایش%5 خاکستری 1.955 می باشد؛ طرفین صفحه نمایش از بقیه تیره تر بوده و تصاویر نسبت به مرکز یکنواخت تر می باشد که برای هواداران ورزشی بسیار جذاب می باشد.

q60r یکنواختی تلویزیون سامسونگ مدل

یکنواختی مشکی

Black Uniformity (یکنواختی مشکی) نیز به بیان یکنواختی رنگ سیاه بر روی صفحه نمایشگر می پردازد که میانگین این مقدار %1.242 درصد می باشد که نکته قابل توجه در این مورد، مربوط به وجود پس زدگی نور در گوشه راست صلیب است که بیشتر به دلیل نبود ویژگی نوردهی موضعی در این محصول می باشد.

 

زاویه دید تلویزیون سامسونگ q60r

داشتن زاویه دید ضعیف در q60r به دلیل استفاده از پنل VA یکی از معایب موجود در آن می باشد به طوری که اگر از یک گوشه با زاویه کم به آن بنگریم رنگ ها دچار گوناگونی می شوند به نحوی که رنگ سیاه ممکن است به صورت خاکستری دیده شود؛ به همین دلیل است که نصب این محصول در پذیرایی و یا اتاق هایی با فضای گسترده توصیه نمی شود. در زاویه 23 درجه، افت رنگ اتفاق می افتد که به زبان ساده تر در زاویه 28 درجه این محصول، 80 درصد رنگ ها کروم(شدت رنگ) خود را از دست می دهند و در زاویه 31 درجه، نور نمایشگر تا 75 درصد نسبت به زاویه اصلی کاهش می یابد.

بازتاب نور

وجود روکش نیمه براق بر روی صفحه نمایش یکی از نکات جالب توجه می باشد که در بیشتر محیط ها مشکل خاصی به دنبال نخواهد داشت ولی در اتاق هایی با تعداد پنجره زیاد ممکن است انعکاس نور همراه با روشنایی کم صفحه، برای دیدن تصاویر اندکی آزار دهنده باشد.

بازتاب نور تلویزیون ال جی مدل sm8100

طیف رنگی

تلویزیون سامسونگ q60r دارای طیف رنگی وسیعی می باشد که می تواند برای پخش محتوای HDR بسیار عالی باشد؛ نمودار EOTF محرک ورودی را به صورت بسیار نزدیکی دنبال می کند تا هنگامی که در اوج روشنایی تلویزیون شروع به نزول کردن می کند. چنانچه احساس می کنید محتوای HDR پخش شده در تلویزیون شما دارای روشنایی کافی نمی باشد می توانید گزینه gamma را تا بیش ترین حد خود بالا برده و روشنایی آن را روی 5 قرار دهید و یا contrast enhancer را روی گزینه MAX تنظیم کنید.

 

q60 سامسونگ همانند سایر LED ها در زمینه نمایش رنگ آبی روشن به خوبی عمل نمی کند ولی در زمینه نمایش رنگ های تیره و روشن دیگر بسیار خوب عمل خواهد کرد.

گرادینت (محو شدگی رنگ) 

شیب کلی افت رنگ، خوب می باشد ولی وجود برخی بند های رنگی در سایه های سیاه به نمایش درآمده قابل توجه می باشد که چنانچه برای شما آزار دهنده است در منوی تنظیمات گزینه ی Digital Clean View را روی حالت خودکار قرار دهید.


نمایش و پخش محتوا 

زمان پاسخگویی تلویزیون سامسونگ q60r

داشتن زمان پاسخگویی عالی یکی از مزیت های موجود q60r سامسونگ می باشد که این مقدار حتی نسبت به مدل q6fn نیز بهتر است. زمان پاسخگویی ثبت شده برای %100 قابلیت آن، 10.4 میلی ثانیه و برای پاسخگویی به %80 درصد قابلیت موجود، زمانی بالغ بر 3.6 میلی ثانیه صرف خواهد شد؛ همچنین باقی ماندن تاری جزئی در تصویر قابل توجه می باشد.البته این نکته هم قابل ذکر است که q60r از قابلیت No Flicker Free پشتیبانی می کند.( سوسو زدن(Flicker) وقتی است که هر فریم فقط برای مدت کوتاهی نمایش داده می شود و تصاویر سیاه بین آن به نمایش در می آید.)

q60rتلویزیون سامسونگ مدل زمان پاسخگویی

نرخ تازه سازی متغیر

میزان نرخ تازه سازی متغیر (native refresh rate) برای تلویزیون q60r سامسونگ 120 هرتز می باشد(به جز در مدل 43 و 49 اینچ) و همانند مدل سال 2018 از فناوری های نرخ تجدید متغیر (FreeSync AMD) و HDMI Forum VRR پشتیبانی می کند که تجربه بازی هایی با وضوح 1080 و 1440 پیکسل را میسر می کند.(مدل 43 و 49 اینچ q60r دارای قابلیت نرخ تجدید متغیر نمی باشد).

تأخیر در ورودی

تـأخیر در ورودی یا لگ، زمان اندازه گیری شده ما بین پردازش اطلاعات ورودی و واکنش نمایشگر می باشد؛ به طور مثال ممکن است برای نمایش کیفیت 1080 پیکسل و با نرخ 60 هرتز، 14.7 میلی ثانیه زمان لازم باشد.شما می توانید با فعال کردن حالت گیمینگ و نرخ تجدید متغیر(VRR) در کیفیت 1080 و 1440 تأخیری در حد مانیتورهای سطح بالا داشته باشید که برای بازی کردن با کامپیوتر یا Xbox عالی می باشد. q60r سامسونگ همانند مدل های پیشین خود از حالت مشخصه یابی بازی نیز پشتیبانی می کند.

این تلویزیون از وضوح های 1440،1080 در نرخ های 60 و 120 هرتز و همچنین وضوح 4K در نرخ 60 هرتز پشتیبانی می کند که این موارد به نوبه خود یکی از نقاط قوت q60r سامسونگ محسوب می شود.(مدل 43 و 49 اینچ از نرخ ورودی 60 هرتز پشتیبانی نمی کند.)

پورت های ورودی به تلویزیون سامسونگ q60r

در کل 4 ورودی برای کابل HDMI(برای SET TOP BOX،DVD،XBOX،PS4)، یک خروجی برای صدای دیجیتال(مخصوص ساندبار)، 2پورت USB، یک ورودی نیز برای Ethernet و یک پورت برای Tuner تعبیه شده  است و فاقد هرگونه ورودی یا خروجی برای پورت کامپوزیت می باشد.

q60rتلویزیون سامسونگ مدل ورودی

پشتیبانی از فرمت صوتی ARC و فرمت های تصویری Wi-Fi، HDR10 ،HDR10+ ،HDCP 2.2 و HLG از جمله دیگر مزیت های این تلویزیون شرکت سامسونگ می باشد. این مدل همانند سری های قبلی فاقد خروجی Dolby Vision بوده ولی می تواند از قابلیت Dolby Digital Plus پشتیبانی کند.


کیفیت صدا

فرکانس صدا

کمترین گستره فرکانسی q60r در حدود 90 هرتز است که این مقدار نسبت به مدل q6fn بدتر بوده ولی برخلاف آن دارای ویژگی اصلاح صدای اتاق می باشد که فرایندی در زمینه آکوستیک است که در آن فیلترهای دیجیتالی برای بهبود اثرات نامطلوب صداهای اتاق تعبیه شده اند که بر روی ورودی سیستم تولید صدا، گنجانده می شوند.


ویژگی های هوشمند تلویزیون سامسونگ q60r

رابط کاربری

q60rبرنامه های تلویزیون سامسونگ مدل_

سیستم عامل تلویزیون سامسونگ مدل q60r بر روی Tizen نسخه 2019 نصب گردیده است که علاوه بر طراحی مدرن و سرعت بیشتر در نمایش محتوا، کار کردن با آن نیز آسان می باشد. وجود آگهی های به نمایش درآمده بر صفحه فروشگاه می تواند آزار دهنده باشد که متأسفانه نمی توانید مانع از پخش آن ها شوید.

برنامه ها

q60rبرنامه های تلویزیون سامسونگ مدل

پشتیبانی از اغلب فرمت های صوتی و تصویری همانند پخش فیلم از یوتیوب و نتفلیکس با کیفیت HDR از جمله قابلیت های گنجانده شده در فروشگاه سامسونگ می باشد. یکی از نکات هیجان انگیز در مورد q60 این است که می توانید صفحه نمایش گوشی و یا تبلت خود را بر روی نمایشگر تلویزیون پخش کنید.

کنترل از راه دور

ریموت q60r سامسونگ بسیار شبیه به مدل پیشین این تلویزیون می باشد با این تفاوت که 3 دکمه موجود بر روی ریموت امکان دسترسی سریع شما را به نتفلیکس، Prime Video و Hulu فراهم می کند؛ همچنین برای اغلب قابلیت های آن نیازی به خط دید مستقیم ندارید. در داخل ریموت یک میکروفن تعبیه شده که با استفاده از آن می توانید با دستور صوتی به اجرای بعضی از کارها همانند باز کردن برنامه ها بپردازید.(از فرمان صوتی نمی توانید به صورت درون برنامه ای استفاده کنید مثل جستجوی صوتی یک فیلم در نتفلیکس)

q60rریموت کنترلر تلویزیون سامسونگ مدل_

همچنین می توانید با استفاده از برنامه کنترل از راه دور سامسونگ نیز به عنوان ریموت استفاده کنید که بیشتر برای کارهای اساسی نظیر تغییر کانال و یا حجم صدا مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت اجرای فرمان های صوتی را نیز داراست ولی سرعت آن نسبت به ریموت اصلی کمتر می باشد. اگر مایل به استفاده از هیچ کدام نبودید می توانید از کنترلر موجود در زیر آرم سامسونگ بهره ببرید که برای خاموش و روشن کردن، تغییر کانال، افزایش یا کاهش حجم صدا و یا تغییر در منوی تنظیمات مورد استفاده قرار می گیرد.

لوازم داخل جعبه تلویزیون Q60R سامسونگ

لوازم تعبیه شده در داخل جعبه تلویزیون شامل موارد زیر می باشد:

  • باتری
  • ریموت
  • کابل برق
  • راهنمای کاربر
  • جداکننده های VESA
  • دفترچه راهنمای نصب

برای اطلاع از قیمت تلویزیون سامسونگ Q60R به لینک های زیر مراجعه کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.