بررسی تخصصی تلویزیون ال جی um7340

بررسی تلویزیون ال جی UM7340

یکی از مهترین نکات، قبل از خرید هر وسیله ای آشنایی با ویژگی ها و امکانات آن می باشد که در راستای همین تعالی می خواهیم در این مقاله سلام‌ بابا، به بررسی تلویزیون ال جی UM7340 بپردازیم.

یکی از سری نمایشگر های 4K با زاویه دید گسترده، تأخیر در ورودی و زمان پاسخگویی عالی، تلویزیون ال جی UM7340 می باشد که با وجود روشنایی SDR مناسب و هندلینگ انعکاسی بسیار خوب می تواند یک گزینه مناسب برای پذیرایی های بزرگ و پرنور باشد؛ ولی متأسفانه همانند بیشتر تلویزیون های مجهز به IPS، در فضاهای تاریک خوب به نظر نمی رسند و نمی توانند در نمایشگر، صفحه سیاه یکدستی را به نمایش بگذارند؛ اگر چه UM7340 از HDR پشتیبانی می کند اما از اوج روشنایی خوبی در این زمینه برخوردار نیست.

video
play-sharp-fill

برای خرید و اطلاع از قیمت تلویزیون ال جی UM7340 تماس بگیرید


طراحی تلویزیون um7340 ال جی

طراحی 

تلویزیون ال جی UM7340 یک جلوه عالی را به نمایش همگان می گذارد که از این نظر، به مدل های پیشین خود یعنی UK6300 و UK7700 شباهت دارد. همانطور که از تصاویر پیداست طراحی آن به صورت تخت و پایه های آن به گوشه های تلویزیون بسیار نزدیک می باشد پس در صورتی که آن را به صورت دیواری نصب نمی کنید به یک میز بزرگ نیاز پیدا خواهید کرد؛ همچنین چون فاصله پایه ها از وسط نمایشگر زیاد است در صورتی که آن را روی یک سطح نرم قرار دهید یا به آن ضربه وارد کنید مقداری لنگی در آن مشاهده خواهید کرد. کیفیت مواد اولیه این محصول بالا بوده و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ولی برخلاف مدل UK7700 دارای بدنه فلزی و سیستم مدیریت کابل داخلی نمی باشد.

طراحی تلویزیون ال جی مدل um7340

میزان فضای اشغال شده توسط پایه های این محصول 9.1″×44.5″ اینچ است که همانطور در بالا ذکر شد، به دلیل زیاد بودن فاصله های دو پایه از همدیگر می باشد که این کار موجب کاهش میزان تکان خوردن نمایشگر می شود ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در هنگام خرید میز تلویزیون، باید سایز نسبتاً بزرگتری را انتخاب نمایید.

ضخامت

شاید برایتان جالب باشد که حاشیه ی um7340 نسبت به مدل پیشین خود کمتر بوده و در حدود 1.6سانتی متر(0.63 اینچ) می باشد و زیاد جلب توجه نمی کند اما ضخامت آن از پهلو 8.8 سانتی متر(3.46 اینچ) بوده که این خود گویای افزایش این مقدار نسبت به UK6300 می باشد؛ همچنین در صورت نصب دیواری، چون طراحی پشتی آن به صورت قوس دار است پس کمی بیرون زدگی خواهد داشت.

ضخامت تلویزیون ال جی مدل um7340

قسمت پشتی

طراحی فضای پشتی تلویزیون um7340 ساده بوده و در صورت نصب دیواری، دسترسی به ورودی کابل ها مقداری دشوار می باشد و همچنین این نکته قابل ذکر است که این مدل فاقد مدیریت کابل است که می تواند کمی دردسر ساز باشد. ابعاد شکاف های دیواره پشتی VESA 300×300 میلی متر می باشد(VESA به بیان فاصله بین چهار سوراخ نصب شده در پشت تلویزیون به منظور نصب دیواری بر حسب میلی متر می پردازد).

تلویزیون ال جی um7340

کیفیت ساخت

قاب پشتی um7340 تمام پلاستیک بوده و فلزی نمی باشد که می تواند تا حدی از میزان لنگی آن بکاهد و در کل جلوه خوبی به این تلویزیون بخشیده است.میانگین دمای صفحه نمایش در حین پخش محتوا 33 درجه سانتی گراد(91 درجه فارنهایت) می باشد و این مقدار می تواند تا دمای 35 درجه سانتی گراد(95 درجه فارنهایت) افزایش یابد.

طیف دمایی تلویزیون ال جی مدل um7340


بررسی و قیمت تلویزیون ال جی UM7340 تنها به موارد فوق ختم نمی شود بلکه در ادامه به جزئیات بیشتری در این زمینه می پردازیم که کیفیت تصاویر و پخش محتوا از جمله این موارد می باشد.

کیفیت تصاویر

کنتراست

کنتراست تلویزیون ال جی مدل um7340

کنتراست یکی از معیارهای سنجش کیفیت تصویر تلویزیون می باشد که به بیان تفاوت روشنایی بین دو رنگ سفید و سیاه می پردازد که این مقدار برای um7340 ال جی 1105 می باشد.این سری همانند بیشتر تلویزیون های مجهز به IPS دارای یک نسبت کنتراست معمولی و بسیار شبیه به مدل uk6300 است بدین معنا که در یک اتاق تاریک، رنگ مشکی آن متمایل به خاکستری می باشد و این به دلیل نبود قابلیت Local Dimming یا نوردهی موضعی است که وظیفه آن بهبود عملکرد تلویزیون در محیط های تاریک می باشد.البته این نکته قابل ذکر است که سایز 50 اینج um734 چون دارای پنل VA است دارای نسبت کنتراست بهتری می باشد که این بدین معناست که یکنواختی مشکی(black uniformity) آن نیز تا حدی بهتر عمل خواهد کرد.

اوج روشنایی SDR

میزان اوج روشنایی SDR بیانگر این موضوع است که نور صفحه نمایش تا چه مقداری قابلیت افزایش را داراست؛  مقدار اندازه گیری شده برای یک صحنه واقعی در این محصول 277 سی دی بر متر مربع(cd/m²) می باشد که میزانی معقول و برای بیشتر اتاق های روشن کافی می باشد. تلویزیون um7340 ال جی از دو مدل مشابه خود یعنی UK6300 و UK7700  روشن تر بوده که این به نوبه خود بسیار عالی می باشد.

همچنین اگر دقت تصاویر مسئله مهمی برای شما نیست می توانید با انتخاب کردن گزینه Vivid Picture Mode که تصاویری را مقداری روشن تر نمایش می دهد به اوج روشنایی بیشتری دست بیابید.

اوج روشنایی HDR

میزان اوج روشنایی HDR برای این محصول 322 سی دی بر متر مربع (cd/m²) می باشد که همانند میزان اوج روشنایی SDR بیانگر این موضوع است که نور صفحه نمایش تا چه مقداری قابلیت افزایش را داراست اما تفاوت عمده آن ها در نوع محتوای نمایشی می باشد که اگر به معنای کامل آنها یعنی محدوده دینامیکی استاندارد(Standard Dynamic Range) و محدوده دینامیکی بالا( High Dynamic Range) نگاهی بیندازیم تا حد زیادی ابهامات رفع خواهد شد.SDR استاندارد فعلی برای نمایش فیلم و سینما است؛ متأسفانه، این توانایی محدود به آن است که فقط بخشی از محدوده دینامیکی را به نمایش بگذارد که HDR قادر به نمایش بدون محدودیت آن است بنابراین، HDR جزئیات را در صحنه هایی که نسبت کنتراست بالایی را دارند حفظ می کند که از طرف دیگر، SDR فاقد این توانایی است.

مقایسه کیفیت sdr و hdr تلویزیون ال جی um7340

همچنین اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید می توانید به مقاله “مقایسه SDR با HDR | آیا تلویزیونمان را ارتقا دهیم؟”مراجعه کنید.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری(Gray Uniformity) در کل بیانگر این موضوع است که چگونه یک تلویزیون قادر است یک رنگ یکنواخت را روی صفحه نمایش حفظ کند که برای این محصول، میانگین این مؤلفه در هنگام نمایش 50% خاکستری، %3/857 و در هنگام نمایش 5% خاکستری، %0/373 می باشد که در کل مقداری خوب می باشد با وجود اینکه دارای جزئیاتی نه چندان جالب در کناره ها می باشد.

یکنواختی تلویزیون ال جی مدل um7340

یکنواختی مشکی

یکنواختی مشکی(Black Uniformity) به توانایی تلویزیون برای نمایش رنگ سیاه در تمام صفحه نمایش اشاره دارد که اگر چه در مورد um7340 ال جی، میانگین این مقدار 1.557 می باشد ولی چون دارای پنل IPS می باشد پس این میزان تا حد زیادی مورد انتظار می باشد.

یکنواختی-مشکی-کنتراست-تلویزیون-ال-جی-مدل-um7340

زاویه دید

همانطور که در بالا ذکر شد um7340 دارای پنل IPS می باشد که یکی از قابلیت های آن داشتن زاویه دید خوب می باشد یعنی با تغییر زاویه دید، رنگ تصاویر تغییر چندانی نمی کند ولی یکی از معایب این فناوری، داشتن ضریب کنتراست پایین در حالت عادی می باشد. در زاویه 29 درجه، نور نمایشگر تا 75 درصد نسبت به زاویه اصلی کاهش می یابد و در زاویه 28 درجه، افت رنگ اتفاق می افتد یا به طوری تخصصی تر در زاویه 28 درجه این محصول، 80 درصد رنگ ها کروم(شدت رنگ) خود را از دست می دهند.

بازتاب نور

بازتاب تلویزیون ال جی um7340

روکش به کار رفته در این سری از محصولات شرکت ال جی به صورت نیمه براق می باشد که نه تنها از انعکاس نور جلوگیری می کند بلکه مانع از پدید آمدن ته رنگ بنفش در صفحه نمایش نیز می شود.

طیف رنگی

در کل um7340 از طیف رنگی خوبی داراست ولی گستره نمایشی رنگ های آن بسیار زیاد نمی باشد؛ در صورتی که مایل هستید نور پس زمینه آن بیشتر شود می توانید گزینه Dynamic Contrast را روی بیشترین میزان قرار دهید تا روشنایی آن تا حدی افزایش یابد.این تلویزیون به دلیل نسبت کنتراست متوسط ​​، نمی تواند رنگ های بسیار روشن و یا رنگ های تیره اشباع را به خوبی به نمایش بگذارد.

نمودار fotf تلویزیون ال جی um7340

تلویزیون برخی علائم جزئی از نگهداری موقت تصویر را نشان می دهد، اما تقریبا بلافاصله از بین می رود؛ همچنین پنل IPS، در آزمایش های طولانی مدت از هرگونه خطر سوختگی در امان بوده است. گرادینت(محو شدگی رنگ) um7340 نیز در کل خوب دسته بندی شده است.


نمایش و پخش محتوا

زمان پاسخگویی

داشتن زمان پاسخگویی(Response Time) عالی، یکی از مزیت های چشمگیر تلویزیون ال جی مدل um7340 می باشد که این زمان برای استفاده از %100 قابلیت آن، 12.4 میلی ثانیه و برای %80 قابلیت آن، 5.6 میلی ثانیه اندازه گیری شده است که نسبت به دو مدل UK6300 و UK7700 سریع تر می باشد.هر چند این سری به قابلیت No Flicker Free(عبارت است از سوسو نزدن صفحه نمایش در حالت پخش فیلم یا بازی) مجهز می باشد ولی اگر نور پس زمینه تنظیم نشده باشد در فرکانس 120 هرتز سوسو می زند که ممکن است برای برخی از افراد آزاردهنده باشد.

زمان پاسخگویی تلویزیون ال جی مدل um7340

نرخ تازه سازی متغیر

نرخ تازه سازی به زبان ساده بیانگر این نکته است که در هر ثانیه تصویر به نمایش درآمده در صفحه، چند بار به روز رسانی می شود؛ یکی از نکات ناامید کننده موجود در um7340 ال جی، نرخ تازه سازی متغیر 60 هرتزی می باشد که به همین دلیل است که این محصول از تکنولوژی هایی نظیر نرخ تجدید متغیر( VRR FreeSync) یا HDMI-Forum’s VRR پشتیبانی نمی کند.

تأخیر در ورودی

تأخیر ورودی یا Input lag به تأخیر ما بین ورودی و واکنش صفحه نمایش اطلاق می شود؛ به طور مثال اگر تلویزیون um7340 خود را بر روی حالت”Game” گذاشته این مقدار برای پردازش کیفیت 1080 و با نرخ 60 هرتز 11.6 میلی ثانیه می باشد که این مقدار تقریباً در سطح بهترین مانیتور های گیمینگ 60 هرتزی می باشد. سیستم موجود در تلویزیون ال جی um7340 از اغلب کیفیت های 60 هرتزی پشتیبانی می کند که به طور دقیق تر شامل وضوح 1080 و 1440 در نرخ تازه سازی 60 هرتز می باشد؛ همچنین از وضوح 4k نیز در نرخ 60 هرتز پشتیبانی می کند ولی در مورد نمایش محتوا با وضوح 1440،1080 و 4K در نرخ تازه سازی 120 هرتز چنین امکانی وجود ندارد.

پورت های ورودی

در مجموع 3 ورودی برای کابل HDMI، یک ورودی برای کمپوزیت، یک ورودی برای Component، یک خروجی برای صدای دیجیتال(مخصوص ساندبار)، 2پورت USB، یک پورت برای Tuner و یک ورودی نیز برای Ethernet تعبیه شده است .

ورودی تلویزیون ال جی Um7340

پشتیبانی از فرمت های نمایشی Wi-Fi، HDR10 ،HDCP 2.2 و HLG(مخصوص پخش محتوا با فرمت HDR)و فرمت های صوتی DTS و Dolby Digital از جمله دیگر مزایای تلویزیون um7034 به شمار می آید. خروجی Dolby Vision و HDR10+ در این سری پشتیبانی نمی شوند.

کیفیت صدا

فرکانس صدا

کمترین گستره فرکانسی با 119.87 هرتز یکی دیگر از نکات نه چندان جالب موجود در این محصول شرکت ال جی می باشد؛ این میزان از صدا موجب می شود تا صدا کمی بم باشد و قوت کافی را نداشته باشد؛ همچنین میزان صدای آن برای محیط های آرام بسیار مناسب می باشد ولی شاید در محیط های خیلی شلوغ، صدای آن نمود چندانی نداشته باشد.


ویژگی های هوشمند 

رابط کاربری

سیستم عامل هوشمند این مدل بر روی WebOS نسخه 4.5 نصب شده است که استفاده از آن بسیار آسان بوده به طوری که دسترسی به اکثر ویژگی ها و یا تغییر تنظیمات آن بسیار سریع می باشد. رابط کاربری آن ساده می باشد و در هنگام ورود مشکل چندانی به چشم نمی خورد ولی گاهی در هنگام راه اندازی برنامه ها اندکی تأخیر در پردازش به چشم می خورد. نمایش گاه و بی گاه تبلیغات در صفحه فروشگاه و صفحه اصلی شاید کمی اعصاب خردکن باشد که از طریق منو و گزینه Home Promotion می توانید از نمایش آن در صفحه اصلی جلوگیری کنید ولی امکان عدم نمایش آن در صفحه فروشگاه وجود ندارد.

فروشگاه تلویزیون ال جی مدل um7340

برنامه ها

um7340 همانند سایر محصولات تولیدی شرکت ال جی دارای طیف مناسبی از برنامه ها و امکانات برای مخاطب است که قابلیت بسیار عالی برای مشتری می باشد که از جمله آن می توان به پخش فیلم با کیفیت HDR، از یوتیوب و نتفلیکس اشاره نمود؛ همچنین بیشتر برنامه های محبوب استریم از قبل نصب شده اند و حتی این امکان در اختیار شما قرار گرفته که بتوانید صفحه دستگاه هوشمند خود نظیر تبلت و یا گوشی همراه خود را از طریق تلویزیون به نمایش بگذارید.

برنامه های تلویزیون ال جی مدل um7340

کنترل از راه دور

ریموت به کار برده شده در مدل um7340 ال جی دارای سایز بزرگ بوده و همان کنترل جادویی به کار برده شده در تلویزیون های سطح بالا نظیر C9 می باشد و برنامه ریزی آن به گونه ای است که بر روی هر دستگاه هوشمندی قابلیت کنترل داشته باشد؛ همچنین دارای ویژگی های هوشمندی همانند اسکرول، موسینگ و کنترل صوتی می باشد.

ریموت تلویزیون ال جی مدل um7340

همچنین می توانید از برنامه کنترل از راه دور ال جی نیز در صورت دسترسی نداشتن به کنترل جادویی استفاده کنید که به شما اجازه می دهد تا از قابلیت های اساسی نظیر تغییر کانال و یا حجم صدا به آسانی بهره ببرید؛ البته می توانید به کنترل سایر عملکردهای هوشمند تلویزیون نیز بپردازید ولی این گزینه به صورت پیش فرض در حالت مخفی قرار گرفته است.از طریق برنامه کنترل از راه دور نیز می توانید تلویزیون خود را با صدا کنترل کنید، اما دو گزینه جداگانه نیز وجود دارد که ممکن است گیج کننده باشد. یک گزینه به عنوان گفتار در متن کار می کند و به شما این امکان را می دهد که متن مورد نظرتان را وارد برنامه کنید و گزینه دیگر نیز امکان کنترل مستقیم تلویزیون را همانند ریموت برای شما فراهم می کند.

کنترلر دستی تلویزیون ال جی مدل um7340

اگر به هیچ کدام از موارد فوق دسترسی نداشتید می توانید از کنترلر موجود در زیر آرم ال جی برای تغییر کانال و یا تنظیمات دیگر استفاده کنید.

لوازم داخل جعبه 

لوازم جانبی تلویزیون ال جی مدل um7340

از جمله لوازم داخل جعبه می توان به کتابچه راهنما، ریموت کنترل جادویی،دفترچه راهنمای استفاده از کنترل جادویی، بند مدیریت کابل ها، باتری و کابل برق اشاره نمود.

برای خرید و اطلاع از قیمت تلویزیون ال جی UM7340 به لینک زیر مراجعه کنید

بررسی و قیمت تلویزیون ال جی UM7340 در مقاله فوق مورد کنکاش قرار گرفت؛ چناچه سؤالی مد نظر شما می باشد و یا مایل هستید ما در بهبود متن فوق یاری دهید می توانید در قسمت نظرات یاری گر سلام‌ بابا باشید:)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
2 نظرات
  1. بابک می گوید

    سلام ببخشید من بین این دو تلوزیون موندم ru7100 43inch و um7340 43inch برای برنامه های تلوزیونی و فیلم و مخصوصا گیم میخواستم به کیفیت عالی یه تلوزیون مقاوم معمولا زیاد مصرف میکنم از تلوزیون ۱۷ساعت مثلا میخوام جواب بده شما کدوم پیشنهاد میدیدن اگر هم بهتر از این دوتا مدل هست معرفی میکنید ممنون میشم جواب بدین؟؟

    1. رضا سعیدی می گوید

      سلام وقت بخیر. با توجه به مواردی که شما فرمودید بهترین مدل تلویزیون ال جی 43um7340 میتواند بهترین پیشنهاد باشه برای شما به طور کلی بخواهیم در نظر بگیریم با توجه به تجربه ی کاربران و مشتریان . البته اگر شما مشاوره تخصصی تر میخواهید. با شماره 09186644508 در( واتساپ )تماس بگیرید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.