قابلیت 4k Upscale

قابلیت 4k Upscale چیست و چه کاربردی دارد؟

قابلیت 4k Upscale

احتمالا شما هم قابلیت 4k Upscale را شنیده‌اید اما نمی‌دانید این قابلیت چه کاری انجام می‌دهد. 4k Upscale قابلیت جدیدی برای ارتقاء کیفیت است که در بیشتر دستگاه‌ها مثل تلویزیون، سینما خانگی و bluray  وجود دارد. ما در این مطلب سعی کردیم نحوه عملکرد این قابلیت و کارایی آن را برای شما شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

قابلیت 4k Upscale

قابلیت ارتقاء کیفیت

به دلیل کمتر بودن محتوای 4K، یکی از مواردی که سازندگان این تلویزیون‌‌ها تبلیغات زیادی روی آن‌ها انجام می‌دهند. قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Upscale محتواهای مختلف با رزولوشن‌های کمتر از 4K است. یکی از معایب تلویزیون‌های 4K نبودن محتوای مناسب برای آن‌ها است، که به خصوص این مسأله در کشور ما بیشتر به چشم می‌آید. به عنوان مثال در اوایل تابستان 1395 تازه کیفیت شبکه سه به HD رسید!

در ویدیوی پایین هم می‌توانید تفاوت محتوای 1080p با 4k را ببینید.

ارتقاء رزولوشن یا Upscale

اما تکنولوژی ارتقاء رزولوشن یا Upscale برای حل این مشکل، از زمان معرفی تلویزیون‌‌های HD، معرفی شد، که در طول زمان پیشرفت زیادی کرد. یکی از عوامل اصلی تبلیغاتی سازندگان تلویزیون نیز این تکنولوژی می‌باشد. اگر به منابع 4K دسترسی داشته باشید، از جزییات تصویر شگفت‌زده خواهید شد. اما در صورت نبود این محتوا تکنولوژی نام برده تنها راه‌حل است.

در عکس پایین نمونه 4K (بالا) و 1080p ارتقا داده شده نشان داده شده است. شما تا حدی متوجه شدید که منظور ما چیست.

قابلیت 4k Upscale

آیا واقعاً این روش مفید و کاربردی می باشد؟

بله این تکنولوژی تقریبا کیفیت تصویر را افزایش می‌دهد؛ ولی توقع این را نداشته باشید که معجزه شود و تفاوت‌ها خیلی تابلو باشند. (برای پی بردن به میزان این تأثیر باید از فاصله نزدیک و با دقت به تصویر نگاه کنید تا تفاوت آن را با حالت بدون افزایش رزولوشن متوجه شوید).

ارتقاء رزولوشن یا Resolution Upgrade

با این که تلویزیون‌ 4K رزولوشنی برابر 3840 در 2160 دارند (یعنی چهار برابر FULL HD)، اکثر محتوای موجود در حال حاضر از رزولوشن 1920 در 1080 و یا 1280 در 720 بهره می‌برند. برای این که تفاوت را بیشتر را بشناسید فرض کنید که به تلویزیونی نگاه می‌کنید که کیفیت تصویر آن 4K است. اما محتوایی که پخش می‌شود Full HD بدون افزایش رزولوشن باشد که باعث می‌شود تصویر به نسبت مانیتور کوچکتر باشد و حاشیه زیادی از تلویزیون سیاه شود.

قابلیت 4k Upscale

مشاهده می‌کنید که تلویزیون‌های با کیفیت تصویر 4K حدود 4 برابر پیکسل بیشتری به نسبت تلویزیون‌های 1080p دارند.

اصول عملکرد تکنولوژی ارتقاء رزولوشن بدین صورت است:

 • برای افزایش کیفیت تصویر، از گوشه‌های اشیا موجود در تصویر به عنوان نقطه بازگشت استفاده می‌شود.
 • با استفاده از الگوریتم‌های خاصی لبه‌های اشیا شناسایی شده و با فرضیات خاصی اقدام به بازسازی و اصلاح آن‌ها می‌کند.
 • هر مقدار این لبه‌ها نرم‌تر و یکنواخت‌تر باشند کیفیت تصویر بیشتر است.

 البته این تکنولوژی معجزه نمی‌کند. منظور این است که مانند فیلم‌های سینمایی که در آن‌ها دوربین‌های امنیتی برای یافتن اثر انگشتی در فیلم ضبط شده زوم می‌کنند، نمی‌تواند اقدام به افزایش کیفیت تصویر کند.

برای روشن‌تر کردن این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

ابتدا عکسی با رزولوشن 1920 در 1080 آماده کنید. سپس سایز عکس را به رزولوشن 540 در 304 کاهش می‌دهیم. در نهایت با استفاده از فتوشاپ تلاش می‌کنیم عکس را دوباره به رزولوشن اصلی و پیش فرض خود باز گردانیم. به دلیل اینکه  صفحات نمایش کامپیوترها نهایتا از کیفیت فول اچ دی پشتیبانی می‌کند، و عکس‌های 4K نمی‌توانند در صفحه نمایش جای بگیرند، ترجیح داده‌ایم که از رزولوشن Full HD یا 1080P استفاده کنیم. اما فرایند مورد استفاده برای هر دو حالت شبیه به هم است.

4k upscale

در تصویر بالا تصویر اصلی را مشاهده می‌کنید، و در تصویر پایین عکس را به رزولوشن 540p کاهش داه‌ایم، یعنی دو برابر کم کرده‌ایم.

4k upscale

بر روی تصویر زیر عملیات ارتقا رزولیشن را انجام دادیم. همانطور که مشاهده می‌‌کنید بسیار بهتر از از حالت قبل است اما هنوز هم به خوبی تصویر اصلی و پیشفرض نشده است.

قابلیت 4k Upscale

آیا محتوای 1080p در تلویزیون‌‌های 4K به خوبی نمایش داده می‌شوند؟

در صورت ارتقا صحیح کیفیت، جواب سوال بالا بله می‌باشد. در بررسی‌های ما فیلم‌های 1080p بر روی تلویزیون‌های 4K بسیار زیبا نمایش داده می‌شوند؛ با این که امکان دارد که به خوبی نمایش آن‌ها بر روی تلویزیون‌های 1080p نباشد.

همچنین بعضی مواقع این افزایش رزولوشن به طور فوق‌العاده‌ای تأثیر‌گذار است؛ به گونه‌ای که هنگام مشاهده تصاویر 4K در تلویزیون‌هایی با همان رزولوشن و مقایسه با تصاویر 1080p در تلوزیون‌های 4K هیچ‌گونه تفاوتی را احساس نمی‌کنیم. در اکثر مواقع محتوای 4K موجود به خوبی نمونه‌های نمایش داده شده در فروشگاه‌ها نیستند؛ به همین دلیل معمولاً تفاوت محتوای 4K و 1080p بسیار کم است. و گاهی محتوای 1080p نیز بالا تر و برتر هستند. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که در کیفیت برابر، هیچ‌گاه محتوای 1080p به خوبی 4K نخواهد شد.

قابلیت 4k Upscale

افزایش کیفیت از رزولوشن‌های بسیار کمتر

اما سؤالی که پیش می‌‌آید این است که آیا این پردازش‌های تصویری توانایی افزایش کیفیت رزولوشن‌های SD، DVD و 720p HD را نیز دارند؟

در این حالت کار کمی سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل انتظار  افزایش کیفیت را نداشته باشید. و حتی ممکن است با همان وضعیت کیفیت تلویزیون‌های قدیمی خود مواجه شوید. اما باز هم به تلویزیون شما و ویژگی‌های آن بستگی دارد. بعضی از تلویزیون‌ها می‌توانند کیفیت این محتواها را نیز افزایش دهند و بالاتر ببرند. اما در نظر داشته باشید که تصویر تا حدودی مصنوعی جلوه خواهد کرد.

این مورد را هیچوقت فراموش نکنید که هر چقدر افزایش کیفیت و رزولوشن داشته باشیم، نویز‌های موجود در تصویر نیز زیادتر می‌شوند.

یکی از موارد مهم در این زمینه که بسیار مهم است. بسیاری از تلویزیون‌های ارزان قیمت، قابلیت افزایش رزولوشن را ندارند، و حتی در مواردی باعث افت کیفیت محتوای 1080p نیز می‌شوند. و به جای اینکه رزولوشن بالا افزایش یابد کاهش می‌یابد. در بحث افزایش رزولوشن، هرچقدر بیشتر هزینه کنید، نتیجه بهتری را بدست خواهید آورد و تلویزیون‌ خریداری شده از قابلیت بالاتری برای افزایش کیفیت تصویر خروجی بهره خواهد برد.

کدام برندها از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند

تلویزیون ال جی – تلویزیون سونی – تلویزیون سامسونگ – تلویزیون هایسنس – تلویزیون پاناسونیک – برندهایی هستند که بررسی کرده‌ایم و از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

ارتقاء رزولوشن می‌تواند جزئیات تصویر را واضح‌تر نمایش دهد و کیفیت تصویر را بالا تر ببرد. در بعضی تلویزیون‌ها محتوای 1080p به خوبی محتوای 4K نمایش داده می‌شوند که این عمل به دلیل مهارت سازندگان آن‌ها در توسعه این فناوری است. در نهایت توان این فناوری در همین حدود است و توقع نداشته باشید رزولوشن‌های کمتر نیز به خوبی نمایش داده شوند.

برای این که حداکثر استفاده را از تلویزیون 4K خود بکنید، به محتوای 4k نیاز خواهید داشت. ولی در حال حاضر دسترسی به این محتوا محدود است و تا زمانی که به آن دسترسی ندارید، می‌توانید از افزایش رزولوشن ویدیو‌های 1080p خود با قابلیت 4k Upscale در بیشتر مواقع لذت ببرید.

منبع : cnet و زومیت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]

حتما ببینید

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

نکات لازم برای راهنمای خرید ماشین لباسشویی امروزه کمتر کسی زمان لازم برای شستن لباس­ …

6 نظر

 1. بابک

  سلام تلوزیون q1e این قابلبت رو دارع؟ چون داخل توضیحات زدید ک داره

  • سردبیر

   سلام و عرض ادب
   بله از این قابلیت پشتیبانی می‌کند

 2. عماد

  سلام ایا تلویزیون شیاومی p1 .55 هم از قابلیت بهره میبره؟

  • ارمان نویدی

   سلام و عرض ادب و احترام
   خیر
   موفق باشید

 3. ناشناس

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  وب سایتتون خیلی عالیه و از شما بابت قرار دادن این مطلب خیلی ممنونم. در خیلی سایت ها ای عبارت را شنیدم اما معنیش رو به درستی نمی دونستم. از شما ممنون بابت توضیح خوبتون

  • سانیا زارعی

   سلام وقتتون بخیر . خواهش می کنم دوست عزیز ، خوشحالیم که مفید بوده براتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *