فست شارژ موبایل | آیا استفاده از شارژ سریع گوشی به باتری آسیب می رساند؟

فست شارژ موبایل

چند سال پیش، تکنولوژی فست شارژ موبایل یا شارژ سریع باتری فقط برای گوشی های با قیمت بالا در دسترس بود. اکنون برای گوشی های با قیمت مناسب نیز استفاده می شود. در دنیایی که هر روزه به سرعت تکاپوی افراد افزوده می‌شود، به ‌لطف بهره‌گیری از این مشخصه، گوشی هوشمند موردنظر در کمتر از یک ساعت تا حد زیادی یا کاملا شارژ می‌شود. اما سوال اینجاست که آیا شارژ سریع به باتری آسیب می رساند یا خیر؟ در این مقاله توضیح خواهیم داد که فست شارژ موبایل چه تاثیراتی روی باتری گوشی شما دارد. پس این مطلب مهم را از دست ندهید.

فست شارژ موبایل

ریشه های ترس از خطر فست شارژ موبایل در فناوری باتری های لیتیوم نهفته است. این باتری ها نسبت به جریان های شارژ و تخلیه بسیار حساس هستند، بنابراین این کار به طور مستقیم روی عملکرد آنها تاثیرگذار است. شارژ مجدد یا تخلیه بسیار سریع بعد مدتی می تواند باتری های لیتیوم را غیرفعال و از کار بیندازد کند.

باتری لیتیوم چیست؟

در گوشی های موبایل امروزی از باتری های لیتیوم یونی برای ذخیره انرژی استفاده می شود. در این نوع باتری، فلز و یون های لیتیوم در حین شارژ و دشارژ به الکترودها می چسبند یا از آن ها جدا می شوند و این امر باعث بسط یافتن یا کاهش یافتن فیزیکی الکترودها می گردد.

فست شارژ موبایل

متاسفانه این فرآیندها به طور کامل(100%) برگشت پذیر نیستند و باتری ها با افزایش تعداد چرخه های شارژ و دشارژ ظرفیت و ولتاژ شارژ اولیه خود را از دست می دهند. مسئله دیگر این است که الکترولیت(مایع هدایت کننده الکتریک) که الکترودها را به هم متصل می کند نیز در طول این چرخه ها تحلیل می رود. توانایی باتری های لیتیوم یونی برای ذخیره شارژ بستگی به میزان تخریب شدن آن ها دارد. این بدان معناست که ارتباط تنگاتنگی بین نحوه استفاده ما از دستگاه مان و ظرفیت شارژ موجود آن در آینده وجود دارد.

مهمترین آسیب فست شارژ برای باتری موبایل چیست؟

اگر می خواهید بدانید که آیا فناوری شارژ سریع ضرر دارد؟ باید عوامل اصلی و موثر در خراب شدن باتریهای خود را بفهمیم. این شامل جریان بالای شارژ و تخلیه، گرمای بیش از حد باتری و بیش از حد شارژ و تخلیه کردن آن می باشد. تمام باتری های مدرن مجهز به یک برد کنترلر هستند که آنها را از دو عامل محافظت می کند:

1. به محض افت ولتاژ از مقدار مجاز (معمولاً 2.8-3 ولت)، عمل شارژ کردن را متوقف می کند.

2. کنترلر هنگامی که به حداکثر مقدار مجاز خود (4/4-4.2 ولت) برسد، منبع تغذیه را متوقف می کند.

فست شارژ موبایل

آسیب های فست شارژ

 • گرمای بیش از حد برای باتری بسیار مضر است، زیرا منجر به تخریب سریع سلول ها می شود. اگر باتری بیش از حد مجاز گرم شود، ممکن است باتری به دلیل به جوش آمدن الکترولیت ها متورم و یا حتی منفجر شود. عملکرد مانیتورینگ دما که توسط برد کنترلر ساپورت می شود برای محافظت از باتری ارائه شده است. این اجازه نمی دهد که باتری در مواقع بحرانی بیش از حد گرم شود. اما این عملکرد برای محافظت در برابر شارژ و تخلیه کردن بیش از حد قابل اعتماد نیست.
 • جریان زیاد در طی فرایند شارژ و تخلیه باعث آسیب به باتری می شوند. اگر باتری خود را به آرامی شارژ کنید، طول عمر بیشتری خواهد داشت. این محدودیت ها وجود دارد، بنابراین حداکثر جریان شارژ برای سلول لیتیوم مستقیماً به میزان شارژ آن بستگی دارد. می توانید آن را با یک استادیوم مقایسه کنید اگر مردم یکی یکی وارد استادیوم شوند، همه چیز خوب خواهد بود، و آخرین بازدیدکنندگان در مکان های خود خواهند بود. اما اگر جمعیت بدون محدودیت و نظم وارد شوند، گرچه پر کردن زمان کمتری خواهد داشت، اما خطر بزرگی برای افراد به وجود خواهد آمد.

چیزی که شما فکر می کنید اتفاق می افتد این است که : اگر کنترلر از شارژ مجدد، بیش از حد تخلیه کردن و گرمای بیش از حد باتری محافظت کند. در این صورت شارژ سریع به آن آسیب وارد می کند زیرا هدف آن افزایش جریان های شارژ و چگالی شار الکترونی است.  اما در واقع این طور نیست.

فست شارژ موبایل

چرا تکنولوژي فست شارژ باتري هيچ ضرری به همراه ندارد؟

تکنولوژی شارژ سریع باتری یک فناوری دشوار است. زیرا این کار آسانی نیست که جریان زیادی را برای سلول لیتیوم تغذیه کند تا سریعا شارژ شود. کنترلرهای ویژه ای در تلفن های هوشمند ما (و همچنین موبایل، تبلت، لپ تاپ) وجود دارند که در حین کار، داده ها را با یکدیگر تبادل می کنند. آنها وضعیت باتری، میزان شارژ، دما و شارژ کردن را کنترل می کنند. با دانستن این پارامترها، فناوری فست شارژ موبایل یک حالت بهینه از عملکرد را انتخاب می کند تا به باتری آسیب نرساند.

نمودار بررسی وضعیت شارژ باتری 

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، حداکثر جریان مجاز مستقیما به میزان شارژ بستگی دارد. باتری در زمانی که سلول تخلیه می شود، به راحتی می تواند مقدار جریان 1 سانتیگراد را تحمل کند (برای 4000 میلی آمپر ساعت برابر با 4آمپر است). فناوری شارژ سریع از این روش استفاده می کند و درصد اول را با حداکثر سرعت مجاز می ریزد. در مدت نیم ساعت، یک باتری 4000 میلی آمپر ساعت می تواند تا 2000 میلی آمپر ساعت شارژ شود.

فست شارژ موبایل
شارژ باتری: خط آبی – ظرفیت : خط نارنجی – و power باتری را تامین می کند.

در طی فرایند شارژ، کنترلر به تدریج جریان را پایین می آورد تا بتواند در حد قابل قبول بماند. جریان تا 0.75 درجه سانتیگراد، 0.5 درجه سانتیگراد، 0.2 درجه سانتیگراد و بیشتر نیز کاهش می یابد تا زمانی که به حداقل خود برسد. 10٪ آخر به آرامی و با جریان 0.1 درجه سانتیگراد شارژ می شود. به همین دلیل است که در تلفن های هوشمند ما در مدت نیم ساعت 50٪ شارژ می شوند، اما حدوداً دو ساعت طول می کشد تا 100٪ شارژ شود.

مثالی مفهومی از نحوه عملکرد شارژ شدن باتری

اگر به مثال استادیوم برگردیم، اینگونه به نظر می رسد که وقتی استادیوم خالی است، مردم می توانند آزادانه به صندلی های خود بروند، خدمه استادیوم محل عبور را محدود نمی کند. به محض پر شدن تریبون ها، ورود بازدید کنندگان دیگر دشوارتر می شود، بنابراین خدمه به تدریج رفت و آمد مردم را محدود می کند.

برخی از تولید کنندگان (به عنوان مثال Oppo ،Vivo ،OnePlus ،Apple) حتی فراتر می روند و از مجموعه های چند سلولی به هم متصل شده به صورت موازی استفاده می کنند. در نتیجه، هر دو باتری با ظرفیت کلی 4000 میلی آمپر ساعت، تنها 2آمپر را با منبع جریان 4آمپر دریافت می کنند. جریان وارد شده در این باتری به طور مساوی بین سلولها توزیع می شود. اگر جریان کم باشد، دوام باتری بالاتر خواهد بود. بنابراین، بازدهی شارژ نیز بالاتر می رود.

فست شارژ موبایل
باتری آیفون X دارای دو سلول است

به لطف الگوریتم های دقیق، فست شارژ به باتری های ما آسیب نمی رساند. ممکن است برخی از کاربران اعتراض کنند: «باتری من به این دلیل در یک سال خراب شد». اما این درست نیست. در حقیقت، این اتفاق به دلیل تغییر در سناریو عملکرد خود دستگاه شما، که قابلیت شارژ سریع را دارد، رخ می دهد.

فست شارژ موبایل

نتیجه گیری

صاحبان گوشی های هوشمند می دانند که گوشی های هوشمند خیلی خوب شارژ را نگه نمی دارند. بنابراین آنها  بیش از حد در دستگاه اطلاعات بارگیری نمی کنند، همچنین از حالت صرفه جویی باتری استفاده می کنند. اما وقتی از فناوری فست شارژ موبایل استفاده کنند، همه چیز تغییر خواهد کرد. با یادآوری اینکه همیشه می توانید گوشی خود را از صفر تا 50 درصد در مدت زمان نیم ساعت شارژ کنید. همچنین می توانید اطلاعات بیشتری روی گوشی هوشمند خود بارگیری کنید و سپس بیشتر اوقات آن را شارژ کنید.

طول عمر هر باتری محدود به تقریبا 500-1000 چرخه است. با سناریوی جدید شارژ در داخل خود دستگاه موبایل، این چرخه ها با سرعت بیشتری به پایان می رسند. و به همین دلیل مردم به یکدیگر می گویند که فست شارژ به باتری های ما آسیب می رساند. امیدواریم که با این مقاله ابهامات شما در مورد Fast Charging را برطرف کرده باشیم.

فست شارژ موبایل | اگر در این زمینه سوال یا نظری دارید، در صورت تمایل از قسمت نظرات در پایین صفحه با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.5]
دیگران خوانده اند:
111 نظرات
 1. ابوالفضل می گوید

  سلام من گوشی شیائومی poco f3 دارم که از شارژر سریع 33 واتی پشتیبانی میکنه توی خود جعبش هم بود توی تنظیماتش غیر فعال کردن فست شارژ وجود نداره به خاطر همین میخوام از یک شارژر معمولی 5 واتی استفاده کنم و فقط بعضی مواقع که لازم دارم از فست شارژ استفاده کنم میخواستم بدونم اشکالی نداره این کار اگر اطمینان حاصل کنم که اون شارژر معمولیه اورجینال خود کارخونس و برای موبایل دیگه ای نیست؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   در کل استفاده از شارژر هیچ مدل دیگه ای برای یک گوشی موبایل توصیه نمیشه دوست عزیز
   میتونید فست شارژ رو غیرفعال کنید نه اینکه شارژر رو عوض کنید

 2. عدنان می گوید

  سلام من گوشی ردمی 9 شیاومی دارم با شارژر 20 وات شارژ میکنم خود گوشی از ۱۸ پشتیبانی می‌کنه می‌خوام باز از شارژر 25 وات استفاده کنم زودتر شارژر بشه به برد گوشی میتونه آسیب برسونه چون تا حالا با ۲۰ وات شارژ کردم مشکلی پیش نیومده از چند نفر هم پرسیدم گفتن سرعت شارژ فرقی نمیکنه و بعضی ها گفتن به برد گوشی آسیب می‌رسونه حالا احتمال آسیب به برد گوشی هست یا فرقی نداره

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   به هیچ وجه این مورد رو توصیه نمی‌کنم دوست عزیز،
   مثل این میمونه یکی سه وعده‌ای رو که قراره در طول یک روز میل کنه، در اول صبح با هم بخوره تا وقتش تلف نشه که با عقل جور درنمیاد.

 3. Rahim می گوید

  سلام،ببخشید تفاوتی بین شارژر 10 واتی هواوی با شیائومی هست؟یعنی میشه از شارژر شیائومی برای هواوی استفاده کرد؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   تفاوت که باید داشته باشد ولی به هیچ وجه توصیه نمی شود از شارژر یک برند یا گوشی دیگر برای گوشی خودتون استفاده کنید دوست عزیز

 4. khalil می گوید

  سلام. من موبایلم mi 10 ultra هستش و در 21 دقیقه از صفر تا صد رو پر می کنه و در 5 دقیقه تقریبا 40 درصد رو پر می کنه و شارژرش ۱۲۰ وات هست . بین دقایق ۱۰ تا ۲۱ که به شارژ هست موبایل داغ میشه. روزی یکبار شارژش می کنم و احتیاج بیشتری نداره با این حال می خواستم بدونم این گرمای باطری و نسل پنجم شارژ QC5.0 چقدر خطرناک هست؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   یکی از مشکلاتی که کاربران با فست شارژ دارند گرم کردن گوشی در حین آن می باشد که این موجب نگرانی بسیار از آنها می شود و در کل امری طبیعی بوده ولی چون نسبت به حالت عادی فشاری بیشتر به باتری وارد می شود این پدیده رخ میدهد. چون این قابلیت به طور پیش فرض توسط کارخانه انتخاب می شود زیاد جای نگرانی نیست ولی راه حل هایی برای غیرفعال کردن آن وجود دارد.
   پیروز و سربلند باشید

 5. رحیم R.7 می گوید

  سلام میخواستم هواوی Nova 7i بخرم ولی فرایند شارژ با سرعت انجام میشه ،در دراز مدت آسیبی به باتری وارد نمیشه؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   طبق نظر کارشناسان در طولانی مدت شاید عمر مفید باتری گوشی شما تا حدی کاسته بشه ولی در کل مشکل خاصی وجود ندارد دوست عزیز
   پیروز و سربلند باشید

 6. حمیدرضا می گوید

  سلام من گوشیم ردمی نوت9پرو هستش و وقتی میزنم شارژ بعضی مواقع می نویسه درحال شارژ فوق سریع و بعضی موقع درحال شارژ سریع ایا مشکلی هست یا عادیه؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   عادیه و مشکل خاصی از این نظر وجود ندارد.

 7. محمد می گوید

  سلام گوشی من شیائومی نوت ۹پرو هستش نمیتونم از فست شارژ در بیارمش همیشه فست شارژه بخاطر همین نمیخام همش از فست شارژ استفاده کنم آیا با شارژر با ولتاژ کم مثلاً از شارژر ۱۰ولتی استفاده کنم ضرر داره یا مشکلی نیست ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   استفاده از شارژر یا مبدل های دیگر به هیچ وجه توصیه نمی شود دوست عزیز

 8. arman می گوید

  سلام من گوشی شیائومی نوت 9پرو دارم و در تنظیمات گوشی گزینه ی غیرفعال کردن شارژ سریع رو نداره اگه ازشارژ سریع استفاده کنم به مرور زمان باتری اسیب نمیبینه؟ یا اینکه از شارژرگوشی دیگری با کابل خود گوشی استفاده کنم؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   در کل چون این قابلیت به صورت پیش فرض توسط کارخانه انتخاب میشه در کل مشکل زیادی ندارد ولی شاید در طولانی مدت نسبت به شارژ معمولی عمر باتری کمی کاسته شود. استفاده از کابل و مبدل گوشی دیگر به هیچ وجه توصیه نمی شود.
   پیروز و سربلند باشید

 9. PORYA می گوید

  سلام من گوشیم سامسونگg2 هستش باطریش2000امپر میخواسنم بدونم من گوشیم قابلیت فست شارژ نداره برنامه فست شارژ نصب کنم و گوشیو بزنم به شارژ و فعال کنم برنامه شارژ سریع به گوشی یا به باطریش اسیب میزنه؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و عرض ادب
   برای فست شارژ باید کابل و خود باتری از این قابلیت پشتیبانی کنند؛ این قبیل برنامه ها معمولاً با انجام کارهایی مثل بستن برنامه های اضافی و کاهش مصرف انرژی در حین شارژ زمان تکمیل شدن باتری را کاهش می دهند.

 10. Mohsen می گوید

  سلام.من شیائومی نوت ۹ پرو دارم.شارژر هم مال کارخونه و اورجینال هست فکر میکنم.بازم ممکنه مشکلی برای گوشی پیش بیاد توی درازمدت؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   خیر محصولاتی که از طرف خود تولید کننده به بازار عرضه می شود مطابق با مشخصات گوشی بوده و استفاده از آنان مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
   پیروز و سربلند باشید.

 11. محمد حسن می گوید

  سلام. وقت بخیر . مدل گوشی من سامسونگgalexy A 11 هستش. از روز اولی که گوشی رو خریدم ، دیدم در قسمت تنظیمات در بخش باتری ، قابلیت شارژ سریع فعال هست.
  بعد خودم رفتم و اون قابلیت رو خاموش کردم. به نظرتون شارژ سریع به باتری گوشی آسیب میزنه یا خیر؟

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   چون این قابلیت توسط کارخانه به صورت پیش فرض انتخاب می شود پس قاعدتاً مشکل خاصی نباید ایجاد کند؛ اما اگر نگاهی دراز مدت داشته باشیم شارژ کردن به صورت عادی می تواند بهتر باشد و استهلاک کمتری را به دنبال داشته باشد.
   ولی شارژ سریع در کل مشکل خاصی ایجان نخواهد کرد.
   پیروز و سربلند باشید

 12. حامد می گوید

  سلام و درود
  من شیائومی ردمی نوت 9 خریدم چند روز پیش شارژر اصلی رو در مغازه زدم به پریز یه جرقه کوچک زد و بعدش شارژ کردم اما بعد از اون شارژر دیگه به خوبی شارژ نکرد هر چی گشتم شارژر اصلی رو پیدا نکردم
  از دی جی کالا یه مدل EP هم مدل کارخانه و فست شارژ و یک مدل EZ بسیار فست شارژ گرفتم برای تست حالا به نظر شما ممنون میشم راهنمایی کنید کدوم رو بگیرم

  1. سردبیر می گوید

   سلام و درود
   بهترین گزینه شارژری است که بیشترین میزان شباهت رو با شارژر اصلی و مشخصات باطری شما داشته باشد که به نظر بنده مدل کارخانه(EP) بهتر هستش ولی در هر حال در این زمینه با یک متخصص در زمینه موبایل مشورت کنید.
   پیروز و سربلند باشید

 13. مریم می گوید

  سلام گوشی من هواوی m17,L09 هستش شارژر خودش نیست و شارژر خودش معمولی بود استفاده از شارژر گوشی سامسونگ یا فست شارژ برای گوشی من مناسبه؟

  1. سردبیر می گوید

   خیر، استفاده از شارژر گوشی های دیگه به هیچ وجه توصیه نمی شود چون ممکن است در طولانی مدت به باتری و یا حتی کوشی شما صدمه وارد شود.
   پیروز و سربلند باشید

 14. حمید رضا می گوید

  سلام من ردمی نوت هشت پرو دارم و کلا روی فست شارژ هست و نمیشه غیر فعالش کرد. شارژر هم شارژر خودشه
  ولی وقتی تو شارژه خیلی داغ میکنه میخواستم بپرسم آداپتورش رو عوض کنم یا با شارژر خودش بزنم به شارژ

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   بالا رفتن دما به دلیل فست شارژ هستش و جای نگرانی نیست.
   صد البته باید از آدابتور خودش استفاده کنید چون استفاده از آدابتورهای دیگه در طولانی مدت به باتری گوشی آسیب می زند.

  2. محمد مهدی می گوید

   با سلام خسته نباشید من یهم سوال داشتم گوشی من شیائومی هستش ولی گزینه خاموش کردنمی فست شارژ نداره و همین نظرات رو دیدم گفتید که با شارژ خود شارژ کنید سوالم اینه من گوشی رو میزنم به شارژ برای از داغ یا از داغی کاسته بشه من یک چیز خیلی خنک میذارم میخواستم ببینم این کارم درسته یا نه

   1. سردبیر می گوید

    سلام و عرض ادب
    خود گوشی دارای cooling water بوده و به نظر بنده لزومی به انجام این کار نیست رفیق

    1. محمد مهدی می گوید

     ممنون و یه سوال دیگه داشتم میتونم از شارژ های معمولی از خود برند شیائومی استفاده کنم

    2. سردبیر می گوید

     شدنش که میشه ولی خوب توصیه نمیشه
     همیشه بهترین گزینه برای شارژ گوشی، شارژر همراه تلفن همراه است دوست عزیز
     پیروز و سربلند باشید

 15. علی می گوید

  سلام من گوشیم ردمی نوت هشت پرو هستش من وقتی با شارژر خودش شارژ میکنم خیلی داغ میکنه و از اداپتور معمولی سامسونگ استفاده کردم میخاستم بدونم اگه با اداپتور معمولی شارژ کنم مشکلی که براش پیش نمیاد؟؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   اولاً استفاده از یک آداپتور دیگه برای گوشی شیائومی کار نادرستی است چون مشخصاتشون از دم فرق می کنه و در طولانی مدت حتماً آسیب جدی به باتری گوشی شما وارد می کند؛ دلیل گرم شده هم برمی گرده به فست شارژ گوشی شیائومی نوت 8 پرو که جای نگرانی هم نیست. چون در فست شارژ باید در زمانی کمتر باتری گوشی شما شارژ شود تا حدی دمای آن بالا می رود؛ می توانید جهت رفع مشکل، فست شارژ گوشی خودتونو غیرفعال کنید.

  2. علی حیدری می گوید

   سلام خسته نباشید من گوشی a10 s آیا فست شارژر پشتیبانی میکنند…

 16. محمد می گوید

  با عرض سلام. به نظر شما بهتر نیست هنگامی که نیازی به شارژ سریع نیست و به اندازه کافی وقت داریم، این قابلیت را در تنظیمات گوشی غیر فعال کنیم و تنها گاهی از این قابلیت استفاده کنیم؟ یا برای باتری گوشی دارای این قابلیت، بهتر است شارژ سریع همواره فعال باشد؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   اگر گوشی شما این قابلیت را دارد که فست شارژ آن را در مواقع غیر لزوم خاموش کنید این کار می تواند در افزایش طول عمر مفید باتری گوشی شما تأثیر گذار باشد چون به هر حال فست شارژ تا حدی دمای باتری را نسبت به حالت عادی بالاتر می برد.

 17. نیما می گوید

  سلام خسته نباشید، من گوشی a71 samsung خریدم داخل جعبه گوشی شارژر 25w سوپر فست شارژ بود ، میخواستم بپرسم سوپر فست شارژ ضرری برای باطری داره یا نه؟ یا اینکه اگه بخوام معمولی شارژ کنم باید یا همون 25w شارژ کنم یا ادابتور دیگه بگیرم؟ ممنون مسشم اگه جواب بدین

  1. رضا سعیدی می گوید

   سلام وقت بخیر
   مناسب ترین شارژ برای هر گوشی شارژ داخل بسته بندی همان گوشی است.
   البته در صورتی که گوشی نو و آکبند باشه.
   تر جیحا با هیچ شارژ دیگری شارژ نکنید.

 18. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید

  من وقتی گوشیما خریدم 64% شارژ داشت شارژش هم نکردم تا رسید به 20%بعد شارژ کردم تا 90% حالا که من تو شارژ اولیه باتری را پر نکردم گوشیم خراب میشه ؟؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   خیر جای نگرانی نیست.
   همیشه سعی کنید شارژ تلفن خود را بین 20 تا 80 درصد حفظ کنید تا از طول عمر باتری و د ستگاه شما کاسته نشود.
   پیروز و موفق باشید

 19. مهدی می گوید

  سلام
  من دقیق متوجه نشدم شارژ سریع برای گوشی خوبه یا بد ؟؟من وقتی تو گوشیم دمای باتری را بررسی میکنم زیر 30 درجه است آیا این دمای بالاییه؟؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   خیر، برخلاف تصور عوام استفاده از فست شارژ خطری متوجه گوشی شما نخواهد بود.
   دمای 30 درجه دمای بالایی محسوب نمی شود و حتی در هنگام شارژ یا بازی کردن ممکن است دمای آن تا 40 درجه سانتی گراد یا بیشتر افزایش یابد.

 20. علی می گوید

  اگه با شارژر ۳۰ واتی گوشی‌ای که از فست شارژ پشتیبانی نمیکنه رو شارژ کنیم ممکنه آداپتور شارژر خراب شه؟؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   در کل شارژ گوشی با آداپتور های دیگه توصیه نمی شود و در این مورد هم جدا از آداپتور ممکن است باتری تلفن همراه شما آسیب جدی ببیند.

 21. یاسین می گوید

  سلام.ایا استفاده از شارژ فست شارژ برای گوشیهای معمولی امکان پذیر است.مشکلی برای گوشی پیش نمیاد؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   برا استفاده از این قابلیت هم گوشی شما و هم کابل آن باید از این قابلیت پشتیبانی کنند که چنین چیزی در صورتی که در گوشی های معمولی تعبیه نشده باشد امکان پذیر نیست.

 22. Hanieh می گوید

  سلام وقت بخیر.من ردمی نوت ۹ پرو دارم ک بتازگی خریداری کردم.شارژر خودش فست شارژه و تو کمتر از یک ساعت شارژ میشه،اما نمیدونم که میشه این حالت رو غیر فعال کرد یا نه.به نظر شما لازمه که اگه بشه غیر فعالش کنم؟
  و اینکه من از اینترنت سیم‌کارت استفاده میکنم،این موضوع به باطری گوشی آسیبی می‌رسونه یا کارکردش رو کم میکنه؟ممنون میشم جواب بدید.

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   چون فست شارژ به صورت پیش فرض توسط شرکت تولیدکننده انتخاب شده پس از این لحاظ مشکلی وجود ندارد.
   استفاده از اینترنت تلفن همراه به صورت عادی مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما چنانچه از آن برای هاتسپات یا انتقال اینترنت به وسیله کابل USB استفاده کنید ممکن است عمر باتری شما تا حدی ‌کاهش بیابد.

 23. Mahdi می گوید

  سلام
  من یه موبایل A11 تازه ۲ هفته س که گرفتم از تنظیمات کارخانه فست شارژ بوده ولی موقع گیم (کالاف ریوتی موبایل)
  کمی موبایل داغ میکنه و زمانی که به شارژ هست داغتر میشه موقع شارژ کار نمیکنم با موبایل ولی بازم داغه اگه از حالت فست شارژ خارجش کنم بنظرتون دیگه داغ نمیشه؟؟

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   شارژ شدن باتری در کل موجب افزایش دمای آن می شود و چون در فست شارژ این کار به مراتب سریع تر صورت می گیرد، گرم شدن باتری قابل انتظار می باشد.
   جهت کاهش دمای گوشی در حین بازی می توانید از فن های مخصوص تلفن استفاده کنید البته این نکته هم قابل ذکر می باشد که بازی کردن در حین شارژ تلفن کاری نادرست بوده و علاوه بر کاهش عمر مفید باتری می تواند در طولانی مدت صدماتی را به سخت افزار گوشی شما وارد کند.

 24. انیس می گوید

  سلام گوشی من سامسونگa51هست و از ابتدا فست شارژ بود میخواستم بدونم به باتری گوشی که اسیبی نمیزنه؟

  1. محمدعلی می گوید

   برای این کار باید اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما از قابلیت هایی همچون بلوتوث یا وای فای پشتیبانی می کند. و از اونجایی که اولین باره که اسم این برند رو می بینم متأسفانه اطلاع زیادی از اون در دسترس نیست.
   موفق و پیروز باشید

 25. مهدی می گوید

  سلام من ردمی نوت 9 دارم
  من 20در صد که بشه به شارژ متصل میکنم و 90 درصد هم که بشه از شارژ گوشی را میکشم میخواستم بدون با آداپتور 18 وات درون جعبه اگر گوشی را به همین روش شارژ کنم مشکلی برای باتری گوشی من به وجود میاد

  1. محمدعلی می گوید

   سلام و درود
   بهتره که برای افزایش ماندگاری باتری موبایل میزان شارژ گوشی همیشه بین 20 تا 80 درصد حفظ بشه و هرزگاهی مثلاً هر 5 هفته یکبار ریبوت بشه یعنی شارژ گوشی را تا صفر درصد مصرف کنیم و تا 100% شارژ کنیم.

 26. Ali می گوید

  معمولا میگن که تا ۸۰ درصد شارژ کنید چون بقیش دیگه به باتری گوشی فضار میاد تا بتونه اون ۲۰ درصد باتری رو پر کنه.

 27. Amir می گوید

  سلام
  من گوشی a20s تازه خریدم
  اما دیر تر شارژ میکنه هممداغ میکنه

 28. جمال می گوید

  سلام.خسته نباسید.اقا گوشیمa5
  2017
  خیلی راضیم ازش.ولی متاسفانه جدیدن شارژ بگیر نگیر داشت بردم درست کردم الانم شارژ کلا عوض کردم.خوب شارژمیکنه اما ۱۰٪اخر دیر شارژ میکنه.چرا؟؟؟؟عادیه؟

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   میشه گفت عادیه و این بیشتر به شارژاولیه شما ربط دارد
   موفق باشید

 29. AM می گوید

  سلام. ببخشید آیا شارژر5v, 2Aفست شارژر هست.؟گوشی من آنر8xهست وشارژر داخل جعبه این مشخصات رو داره. باتشکر

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   باید به خود شارژر توجه نمایید و ببینید اگر نوشته باشه فست شارژ پس فست شارژه و این 5v -2a دلیل بر فست نبودن نیست
   موفق باشید

 30. علی عزیزی زاده می گوید

  سلام آقای ارمان نویدی آقا گوشیم a20هس و دوتا گزینه شارژ رو داره یکی شارژ سریع و دیگر شارژ استاندار هس ولی زود شارژ نمیکنه؟ خوب الان من کدوم گزینه رو انتخاب کنم خود شرکت فس شارژ رو فعال کرده بود

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   هرکدام را انتخاب نمایید ایرادی ندارد اما اگر عجله ندارید می توانید از استاندارد استفاده نمایید
   موفق باشید

 31. Mahya می گوید

  سلام
  گوشی A70
  شارژش همیشه بین ۳۰ تا ۸۰ هست
  در حین شارژ شدن باهاش کار نمیکنم
  تازه ۲ ماه ک دارم ازش استفاده میکنم
  ولی برنامه accubattery میگه ک سلامت باتری ۹۱ هست!
  چرا در این مدت زمان کم و با اینهمه مراقبت اینقدر کم شده سلامتش؟!

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   احتمالا از داده اینترنت فور جی زیاد استفاده میکنید
   موفق باشید

 32. NaserS2 می گوید

  سلام خسته نباشید
  من 3 ماهه گوشی شیامی نوت 9 پرو خریدم با شارژ اصلی کارخانه شارژ می زنم 1و نیم روز دوام داره ولی با شارژ عادی که شارژ می زنم 2 تا 2 نیم روز دوام داره مشکل نداره با شارژ عادی شارژ کنم نه داغ می شه گوشیم نه مشکلی داره

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   خیر اشکالی ندارد
   موفق باشید

 33. kasra می گوید

  سلام وقتی گوشی ۱۰۰٪شده باشه وفست شارژ باشه از شارژ کشیدنش دویا سه دقیقه تاخیر بیفته مشکلی ایجاد میشه؟؟

  1. ارمان می گوید

   درود برشما
   خیر ایرادی ندارد چون گوشی های امروزی قطع کن داخلی دارند
   موفق باشید

 34. بیک می گوید

  سلام وقت بخیر فست شارژ گوشیم کار نمیکنه با شارژر دیگه هم تست کردم مینویسه سوپر فست شارژینگ اما ۲ ساعت و خورده ای زمان میزنه زیر ۱ ماهه گوشیو خریدم

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   گوشیتون رو بروزرسانی نمایید اگر درست نشد به سرویس کار معتبر مراجعه نمایید
   موفق باشید

  2. حمیدرضا می گوید

   سلام روزی یکبار شارژ زدن گوشی باکارکرد معمولی مشکلی داره یاعادیه روزی یه بار؟؟؟؟

   1. سردبیر می گوید

    سلام و درود
    بستگی به عمر باتری، مدل گوشی و نوع کارکرد دارد اما گوشی های نو با کارکرد معمولی هر دو یا سه روز نیاز به شارژ پیدا می کنند.

 35. علی می گوید

  سلام مدل گوشی ام a71 و در تنظیماتش قابلیت سوپر فست شارژ داره و اینکه عایا این گزینه فعال باشه عمر باتری کاهش پیدا نمیکنه؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   به استاندارد کارخانه توجه کنید اگر کارخانه گوشی این قابلیت را فعال کرده پس شک نکنید مشکلی پیش نخواهد آمد
   موفق باشید

 36. احسان می گوید

  با سلام. گوشی بنده a20s هستش. خواستم بپرسم عمر باطری در حالت فست شارژ بیشتره یا معمولی؟ در حالت فست وقتی به شارژ میزنم کمی گرم میشه. آیا ایرادی پیش میاد؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   دورد برشما
   باید استاندارد گوشی را رعایت نمایید
   موفق باشید

 37. Mahya می گوید

  سلام، وقتی فست شارژ رو خاموش کردم باید از شارژ اصلی گوشی که فست شارژ هست استفاده کنم یا یک شارژر معمولی؟
  مدل گوشی A70.

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   باید استاندارد گوشی خود رارعایت نمایید و شرکت سامسونگ چه شارژری را تعبیه کرده باید حتما با آن استفاده نمایید
   موفق باشید

 38. Mahya می گوید

  سلام، وقتی فست شارژ رو خاموش کردم باید از شارژ اصلی گوشی که فست شارژ هست استفاده کنم یا یک شارژر معمولی؟
  مدل گوشی A70

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   باید همیشه استاندارد رعایت بشه و در همه حال باید شارژر خود محصول باشد
   موفق باشید

 39. علی می گوید

  سلام‌..یه گوشیa51خریدیم…تنظیم فست از کار افتاده…اصلا کم رنگه ونمیشه on کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   موبایل خود را به تنظیم کارخانه برگردانید
   موفق باشید

 40. مرتضی می گوید

  سلام گوشی من سامسونگ j8 مدل ۲۰۱۸ می باشد آیا باکابل شارژ سریع شارژ کنم اشکال دارد؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   باید استاندارد رعایت بشه و اگر گوشی شارژ سریع است با شارژر فست و اگر عادی است با شارژر عادی شارژ نمایید .چون غیر از این به باتری آسیب میزند
   موفق باشید

 41. امیر می گوید

  سلام منa20s تازه خریدم از۱۵٪تا۱۰۰٪چند ساعت باید بزنم تو شارژاگه ———–از حالت فست شارژ بردارم اشکال داره

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   باید استاندارد را رعایت نمود
   موفق باشید

 42. A.m.p می گوید

  سلام
  فست شارژ باعث میشه که شارژ گوشی زودتر از شارژ با شارژر معمولی تخلیه بشه؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   خیر این نظر درست نیست
   موفق باشید

 43. مرتضي می گوید

  سلام خدمت شما. ايا بهتر نيست براي بالا بردن عمر آيفون پرو از شارژر ٥ ولتي اصلي اپل استفاده كرد به جاي فست شارژ خودش؟؟ يا اينكار صحيح نيست؟

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   باید به استاندارد کارخانه توجه کرد و غیر از اون عمل کردن به گوشی صدمه میزنه
   موفق باشید

 44. محمد مهدی می گوید

  سلام من گوشی a20s یه یک ماهی میشه خریدم اولش هر یک دقیقه یک درصد شارژ میکرد ولی الان هر دو دقیقه یک درصد شارژ میکنه میشه بگین دلیلش چیه؟ بعد از اینکه اینطوری شود از توضیحات گذاشتمش شارژ استاندارد اما الان دوباره حالات قبل گذاشتم مشکل نداره

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   احتمالا از اینترنت سیم کارت زیاد استفاده می کنید و تو شارژ هم استفاده می کنید
   موفق باشید

 45. ریحانه احمدی می گوید

  سلام
  تلفن همراه من سامسونگ A30s هستش
  من موبایلمو ۳ ماهه خریدم
  ازش راضیم ولی هر بار میزان شارژش به ۵ درصد میرسه خاموش میشه کلا از ۵ درصد شارژ میشه صفر درصد و این موضوع منو نگران کرده که شاید باتری گوشیم از زمان خرید خراب بوده…
  میشه راهنمایی کنید ممنونم

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   خیر این یعنی شارژ اولیه شما از 5 درصد بوده و عادی است
   موفق باشید

 46. Reza می گوید

  سلام
  مدل گوشی من s7 edge سامسونگ هست من ۲ ساله دارم با فست شاژ استفاده میکنم مال خود گوشیه آیا باید یه شارژر جدید براش بگیرم یا از همون فست شارژ استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد
  لطفا راهنمایی کنید

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   خیر ، باید حتما از شارژر خود آن استفاده کنید
   موفق باشید

 47. Shahabb.v می گوید

  سلام خسته نباشید من a70دارم از اول هم ک گرفتم ک ۶ماه میشه فست شارژاستفاده کردم ازش برای شارژشدن فست شارژ ضرری براش داره؟ اگ داره باید قابلیت فست شارژو غیرفعال کنم؟در ضمن من وقتی گوشیو خریدم اپدیت اول سپتامبرش اوند ولی چون بقیه کاربرا می گفتن باعث ضعیف شدن باتری شده اپدیت نکردم اپدیت اندروید ده هم اومده اپدیتاشو اتجام بدم یانه به نظرتون؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. رضا سعیدی می گوید

   سلام وقت بخیر.فست شارژ هیچ ضرری برای گوشی شما نداره.نگران نباشید.
   برای مورد اپدیت های که ارائه میشه در بعضی موارد مشکل ایجاد میکند ولی همیشه اپدیت کردن سیستم عامل گوشی باعث بهبود عملکرد خواهد شد. و در صورتی که باگ مهمی دران باشه سریع رفع خواهد شد توسط شرکت پشتیبانی.

 48. علی بیگدلی می گوید

  سلام ،وقت بخیر، گوشی من a20s سامسونگ است ، و در شارژ داغ میکند و در روز ۲الی ۶ در صد شارژ کم میکند ، شما چه توصیه میکند ،
  و در تنظیمات گوشی من میتوان حالت فست را خاموش و حالت استاندارد کرد ، نظر شما چیه ، فست بزارم بمونه یا به خالت استاندارد بزارم بهتر عه

 49. علی می گوید

  سلام من a70 سامسونگ دارم موقع شارژ داغ میکنه از چند نفر پرسیدم گفتن حالت فست شارژ رو تو تنظیمات غیر فعال کن دیگه داغ نمیکنه، ولی من دو دِلم این کارو انجام بدم، حالا به نظر شما اصلا لازمه که فست شارژ غیر فعال بشه؟ یا اگه غیر فعال شه باید از یه آداپتور دیگه استفاده شه چون واسه خودش ۲۵ واته.

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   خیر کل این کارها بی تاثیر است،چون استاندارد گوشی شما فست می باشد و در تنظیمات گوشب تغییری ندهید اما شما اگر میتوانید با یک شارژر فست دیگر امتحان نمایید شاید در آداپتور شما ایرادی در DIOD PLO پیش آمده باشد.
   موفق باشید

 50. arefeh می گوید

  سلام خسته نباشید
  من گوشی 11 پرو دارم. میدونید که شارژر مخصوص خودش فست شارژره. من تمامی مراقبت های لازم و انجام میدم( اینکه بین ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ و نگه دارم یا داخل شارژ باهاش کار نکنم) بعد ۲ ماه حدودن که دارم استفاده میکنم خیلی باتری ‌health گوشیم کم شده. باید چیکار کنم؟ یعنی بخاطر فست شارژر بودن گوشیه؟ خیلی ناراحتم لطفا بگید چیکار کنم☹️

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   خیر
   مشکل برای استفاده زیاد شما از اینترنت سیم کارتتون هست و دیدن کلیپ زیاد.
   اگر تقریبا روزی یک بار گوشی خود را به شارژ میزنید عادی هست و نگران نباشید.
   موفق باشید

  2. نوید می گوید

   باطری گوشیتو کالیبره کن ماهی باید یبار باطری دیشارژ بشه و شارژش تموم بشه و خاموش بشه بعد بزنی شارژ تا فول شارژ بشه این حرف رو شرکت باطری یونیورسیتی میگه بهتره که ماهی یبار دیشارژ و فول شارژ بشه تا کالیبره بشه

 51. شهریار می گوید

  سلام
  من گوشی سامسونگ A71 دارم
  میخواستم بپرسم که آیا فست شارژ در حالت بیش از صد درصد برای گوشی ضرر دارد؟!
  چون شا در متن بالا فقط به مضر نبودن خود سفت شارژ در حالت عادی اشاره کردید.

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   بله ضرر دارد البته موبایل های حالت قطع کن دارند اما بهتر آن است در 99درصد شارژ موبایل خود را قطع نمایید.
   موفق باشید

 52. پریا می گوید

  با سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم مدل گوشی من سامسونگ‌ جی ۵ وsm-j500f میباشد شارزم خراب شده شارژ جدید گرفتم الان دیدم نوشتم فست شارژ ایا برای گوشی من میشه استفاده کردیا برای باتری مضره واقعا ممنون میشم جواب بدید

  1. ارمان نویدی می گوید

   درود برشما
   بله عمرباتری را کاهش می دهد و بهتر است با مشخصات شارژر اصلی خود دستگاه خرید نمایید.
   موفق باشید

  2. زهرل می گوید

   سلام
   من گوشی سامسونگs7 هست و شارژ خودش فست شارژه اما تازگیا خیلی دیر شارژ میکنه علتش چی میتونه باشه میشه راهنمایی کنید؟

   1. ارمان نویدی می گوید

    درود برشما
    چند دلیل وجود دارد از جمله {باتری خراب -شاژر خراب که عمدتا همین مشکل است و با تعویض شارژر حل می شود-کابل شارژر}که درکل باید به تعمیرکار موبایل مراجعه نمایید.
    موفق باشید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.