تلویزیون یا ویدیو پروژکتور
تلویزیون یا ویدیو پروژکتور

تلویزیون یا ویدیو پروژکتور ، کدام یک بهتر است ؟

تلویزیون یا ویدیو پروژکتور

در واقع ویدیو پروژکتور می تواند تجربیه یک سینمای واقعی را درخانه تان به شما بدهد. اما ایا شما باید یک دستگاه پروژکتور با صفحه بزرگ بگیرید یا یک تلویزیون بهتر است ؟. این سوال خیلی از کاربران است . و ما در این مطلب از سلام‌ بابا به شما کمک می کنیم تا با توجه به نیازها و شراییتون از بین این دو بهترین گزینه را انتخاب کنید. پس تا اخر این مطلب را با ما همراه باشید.

تلویزیون ها و ویدئو پروژکتورها در سینماهای خانگی در سراسر جهان استفاده می شوند. اما بسته به نیازها و خواسته های خاص شما ، ممکن است یک گزینه نسبت به دیگری ترجیح داده شود. بگذارید برخی از موارد اصلی را در نظر بگیریم که ممکن است در تصمیم شما کمک کند.

تلویزیون یا ویدیو پروژکتور

تفاوت اصلی پروژکتور با تلویزیون

 • تفاوت اصلی بین یک پروژکتور و تلویزیون در این است که نور تلویزیون ها مستقیماً از صفحه نمایش به چشم ما میرسد. در حالی که نور حاوی تصاویر از یک پروژکتور ویدیویی قبل از رسیدن به بیننده از صفحه نمایش منعکس می شود. این بدان معناست که تلویزیون دستگاهی مستقل است. اما یک پروژکتور برای کار به دو قطعه ، پروژکتور و یک سطح (مانند صفحه نمایش ، دیوار یا صفحه) نیاز دارد.
 • اندازه تلویزیون از 19 تا 85 اینچ است. با این حال ، اندازه تلوزیونی که خریداری می کنید دیگه قابل تغییر نیست، مگر اینکه تلویزیون دیگری بخرید. از طرف دیگر ، اندازه تصویر ویدئو پروژکتور قابل تنظیم است و ممکن است بین 40 تا 300 اینچ باشد. این به شما امکان می دهد اندازه تصویر پیش بینی شده خود را در رابطه با فاصله پروژکتور از صفحه و فاصله صندلی به صفحه تنظیم کنید.
 • شما باید در این مورد دقت کنید که آیا پروژکتور گزینه بهتری در مقایسه با تلویزیون است یا خیر. اما پروژکتورها هم محدودیت های خودشان را دارند. شما برای استفاده از اون به یک اتاق تاریک احتیاج دارید در خیر این صورت ممکن است نور محیط رو کیفیت نمایش تاثر بگذارد. و اتصال پروژکتور به سقف نیز می تواند تا حدی دشوار باشد.

تلویزیون یا ویدیو پروژکتور

مزیت های پروژکتور

 • سایز صفحه نمایش بزرگ : شما میتونید با یک پروژکتور فیلم رو در هر اندازه صفحه نمایشی دوست دارید ببینید (صفحه نمایش خیلی بزرگ). پروژکتورها می توانند در هر مکانی که منبع تغذیه ، سطح مسطح و فضای کافی وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرند. می توانید آنها را به عنوان یک نصب دائمی روی سقف سوار کنید ، یا آنها را روی یک میز یا قفسه قرار دهید.
 • قیمت پایین : به طور کلی پروژکتورها ارزان تر از تلویزیون ها هستند. به عنوان مثال ، یک تلویزیون 108 اینچی ، ده ها هزار دلار هزینه خواهد داشت، (البته اگر یک مدل مناسب رو بتونید پیدا کنید). اما گرفتن یک پروژکتور با همان اندازه صفحه نمایش با کیفیت تصویر مناسب هزینه کمتری خواهد داشت.
 • تجربه مشاهده بهتر : بسیاری از مردم اعلام کردند که به دلیل بزرگتر بودن صفحه نمایش و روشنایی کمتر پروژکتور در مقایسه با تلویزیون ، پروژکتورها در واقع می توانند تجربه مشاهده راحت تر و بهتری داشته باشند، درست مانند سینما. تصویر نیز به طور معمول همه جانبه تر است. با این حال ، اجرای رزولوشن 4K در یک پروژکتور ویدیویی نسبت به تلویزیون ارزانتر است. و شما در کنار کیفیت بالا ، می توانید پروژکتورهای سه بعدی و پروژکتورهای 4K نیز بخرید. با این حال ، راز پروژکتورهای ویدیویی 4K این است که همه آنها 4K واقعی نیستند.  .

معایب پروژکتور

 • نور اتاق : این بزرگترین اشکال در پروژکتورها است. اگر پرده ها بسته نشوند و اتاق تاریک نباشد ، عملکرد پروژکتور تحت تأثیر هرگونه نور محیطی که وارد اتاق می شود ، قرار می گیرد. حتی در یک اتاق تاریک ، هر نور محیطی که از زیر پرده وارد اتاق شود بر کنتراست و کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. انتخاب یک پرده مناسب می تواند از ورود هرگونه نور اضافی جلوگیری کند.
 • لامپ ها : پروژکتورها هزینه اضافی برای جایگزینی لامپ های خود را دارند ، احتمالاً سالی یک بار (البته بسته به میزان استفاده شما از پروژکتور) شما به عوض کردن لامپ ها نیاز خواهید داشت .
 • صدا : برخی از پروژکتورها بلندگوهای داخلی دارند. اما واقعاً با داشتن صفحه نمایش بزرگ شما به یک سیستم صوتی هم برای داشتن یک سینمای خانگی نیاز خواهید داشت .

تلویزیون یا ویدیو پروژکتور

مزیت های تلویزیون

 • تلویزیون ها می توانند نور بیشتری را نسبت به یک پروژکتور ویدیویی داشته باشند. در نتیجه ، تلویزیون ها به طور کلی روشن تر هستند. و تلویزیون های دارای HDR می توانند تصاویر HDR را بسیار بهتر از یک پروژکتور ویدیویی به نمایش بگذارند.
 • تلویزیون ها به اتاق تاریک نیاز ندارند و شما می توانید در هر محیطی و با هر نوری از ان ها استفاده کنید . حتی در محیط باز نیز می توانید از ان استفاده کنید.
 • یکی از مزیت های مهم تلویزیون ها نسبت به ویدئو پروژکتورها این است. که اکثر تلویزیون ها این روزها دارای ویژگی های هوشمند داخلی هستند. این بدان معناست که آنها مستقیماً به اینترنت متصل می شوند. و می توانند به انتخاب متفاوتی از سرویس های پخش اینترنتی مانند Netflix ، YouTube ، Hulu ، Vudu ، Amazon Video و غیره دسترسی پیدا کنند.
 • با استثنائات بسیار اندک ، تلویزیون ها دارای ورودی های RF و تیونر داخلی برای دریافت سیگنال های تلویزیونی خارج از هوا از طریق آنتن هستند. از طرف دیگر ، پروژکتورهای ویدئویی ، مانند تلویزیون دارای اتصال RF یا آنتن نیستند.
 • تنظیم تلویزیون آسانتر از پروژکتور ویدیویی است. شما می توانید تلویزیون را روی یک پایه قرار داده و یا اون رو روی دیوار نصب کنید. منابع خود را به آن وصل کنید ، آن را روشن  کرده و برخی از مراحل فوری را که ایک تلویزیون معمولی یا هوشمند است نیاز دارد را انجام دهید.

اما برای راه اندازی یک پروژکتور مراحل زیر را باید انجام بدید :

1- تصمیم گیری درمورد نصب ان روی سقف یا روی دیوار. با این حال ، اگر شما یک پروژکتور قابل حمل را انتخاب می کنید ، گزینه سقف برای شما مناسب نیست.
2-قرار دادن آن در فاصله مناسب با صفحه.
3-باید اطمینان حاصل کنید که پروژکتور به اندازه کافی به منابع شما نزدیک است.
4-تمرکز تصویر روی صفحه.
5-اطمینان حاصل کنید که تصویر با ابعاد صفحه مطابقت دارد.
6-تنظیم روشنایی اتاق.
7-وارد منوی تنظیم پروژکتور و تنظیمات اضافی تصویر شوید.

معایب تلویزیون

 • قیمت تلویزیون ها بخصوص در سایز های بالا و با کیفیت تصویر 4k نسبت به ویدیو پروژکتورها خیلی بالاتر است .
 • اندازه صفحه نمایش در تلویزیون ها کوچکتر است و همچنین قابل تنظیم نیست. و تلویزیون های با صفحه نمایش خیلی بزرگ مثل 100 اینچ به سختی در دسترس هستند. و اگر هم باشند قیمت ان ها خیلی زیاد است.
 • اگر میخواهید محتوای 3 بعدی را تماشا کنید تلویزیون های سه بعدی خیلی کمی در بازار موجود است و پروژکتورها بهتر هستند. با این حال ، بسیاری از پروژکتورهای ویدئویی هنوز هم با قابلیت سه بعدی ساخته می شوند. اما توجه داشته باشید که در بیشتر موارد ، مجبور خواهید بود عینک سه بعدی مورد نیاز را بطور جداگانه خریداری کنید. همچنین برای مشاهده سه بعدی به دستگاه ها و محتویات منبع سازگار نیاز خواهید داشت.
نتیجه گیری

در نهایت تصمیم خرید تلویزیون یا ویدئو پروژکتور بر عهده شماست. با این حال ، برای این کار نکات نهایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

پروژکتورهای ویدئویی می توانند برای دیدن فیلم ، نمایش های تلویزیونی پرطرفدار و جذاب مثل Game of Thrones و رویدادهای بزرگ مثل بازی های المپیک عالی باشند. و همچنین می توانند یک تجربه عالی برای کامپیوترهای با صفحه نمایش بزرگ و بازی های ویدیویی باشند. اما برای تماشای روزانه تلویزیون ، در حال حاضر یک صفحه نمایش بزرگ LED / LCD یا یک تلویزیون OLED ، بهتر از یک پروژکتور ویدیویی است.
اگر شما هزینه را در نظر می گیرید ، ویدیو پروژکتور های زیادی با صفحه نمایش بزرگ وجود دارند که هزینه بسیار کمتری نسبت به یک تلویزیون 85 اینچی دارند.
اگر شما از بابت هزینه مشکلی ندارید ، بهترین گزینه این است که هر دو دستگاه یعنی یک تلویزیون برای استفاده روزانه و یک ویدیو پروژکتور با صفحه نمایش بزرگ برای تماشای فیلم و رویدادهای مهم را تهیه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

حتما ببینید

بهترین تلویزیون های 4K

بهترین تلویزیون های 4k

بهترین تلویزیون های 4k  با پیشرفت روزافزون علم و فناوری هر ساله امکانات و قابلیت‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *