فناوری Triluminos تلویزیون سونی

فناوری Triluminos تلویزیون سونی

فناوری Triluminos تلویزیون سونی

فناوری Triluminos ابداعی از مهندسان بخش تلویزیون های Bravia سونی است. این تکنولوژی به شما کمک می کند که تصاویر را شفافتر و با کیفیت رنگ بیشتری ببینید. این تکنولوژی در نمایشگر موبایل Xperia Z Ultra نیز به کار گرفته شده است.

فناوری Triluminos قدرت افزایش کیفیت و نمایش بسیار عظیم تری از رنگ ها را در پنل های LCD و TFT فعال می کند. این تکنولوژی قابلیت اضافه شدن به پنل های موبایل و تلویزیون را دارد. با کمک فناوری Triluminos امکان نمایش تصاویر با رنگ و لعاب واقعی و همانطور که چشم های ما باید ببینند، فراهم می شود. در این روش حتی قابلیت بهبود نمایش در انواع رنگ های قرمز، سبز و آبی به وجود می آید و کیفیت تصاویر در این نمونه ها بهبود خواهد داشت.

برای آگاهی از جزئیات بیشتر در خصوص این تکنولوژی و نحوه کارکرد نمایشگرهای مجهز به آن، ادامه مطلب را از دست ندهید.

افزایش طیف رنگ

این تکنولوژی طیف رنگ ها را تا 50 درصد بیستر از LCDهای معمولی افزایش میدهد ولی این کار چطور انجام میشود؟ در این تکنولوژی از ذرات کوانتومی استفاده میشود. این ذرات که از خود نورهای مختلف ساتع میکنند و در نهایت ما آنها را به رنگ های مختلف بر روی صفحه نمایش مشاهده میکنیم. در LCD های نسل قبل از نور سفید به عنوان نور پس زمینه استفاده میشد و با عبور این نور از فیلترهای قرمز، سبز و آبی رنگ، تصاویر ایجاد شده به چشم ما میرسید ولی مشکل این روش این است که فیلترهای موجود به دقت عمل نمیکنند و بنابراین رنگ های دقیقی ایجاد نمیشوند و نتیجه این است که ما رنگ ها را کمرنگ و رنگ و رو رفته میبینیم. در تکنولوژی Triluminos این نور سفید با یک LED آبی جایگزین شده. این LED باعث ساتع شدن کوانتوم هایی بر روی فیلترهای سبز و قرمز میشود که نتیجه ی آن تولید رنگ های سبز و قرمزی بسیار طبیعی و خالص میشود. این نور با طول موج هایی مختلف تولید میشود و در نتیجه رنگ های متفاوت در صفحه نمایش ایجاد میشود. در این تصویر میتوانید تفاوت صفحه نمایش های Triluminos با LCDهای معمولی را مشاهده کنید. همچنین مثلث هایی که بر روی طیف رنگ وجود دارند ( مثلث بزرگ مربوط به صفحه نمایش های جدید و کوچک مربوط به صفحه نمایش های قدیمی) ثابت میکنند که این تکنولوژی موجب ایجاد طیف وسیع تری از رنگ ها میشود.

تکنولوژی Triluminos کیفیت نمایش رنگ ها  تلویزیون سونی را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. که بسیار بیشتر از کیفیت پیش فرض نمایشگرهای LCD معمولی است. برای این سطح از کیفیت، در Triluminos از پیکسل های کوانتومی استفاده می شود که نور را از بخش هایی در اندازه ۲ تا ۱۰ نانومتر منتشر می کنند.

فناوری Triluminos تلویزیون سونی

سونی از تکنولوژی Triluminos در سری Xperia استفاده کرده است. برای نمونه همانطور که اشاره شد در موبایل  Xperia Z Ultra از این تکنولوژی استفاده شده تا بتواند با تلفن های هوشمندی که از AMOLED استفاده می کنند رقابت کند. اگر بخواهیم کیفیت TFT یا AMOLED را با Triluminos مقایسه کنیم نتیجه مقایسه خوب و بهترین خواهد بود.

فناوری Triluminos تلویزیون سونی

 

نمایشگرهای Triluminos چگونه کار می کنند؟

نمایشگرهای LCD قدیمی با کمک نور پس زمینه و پردازش آن ها توسط سه رنگ آبی، سبز و قرمز جهت نمایش تصاویر استفاده میکنند. اما بزرگترین مشکل در افزایش کیفیت این تکنولوژی این است که فیلترهای رنگی اشاره شده، غیرقابل انتخاب هستند. به زبان ساده نمایش رنگ های اختصاصی توسط این سه رنگ محدود می شود. در مقابل، نمایشگرهای Triluminos از نور LED آبی در پس زمینه بهره می برند که موجب شفافیت بیشتر رنگ های قرمز و سبز نیز می شود که نتیجه رنگهای بهتر و زنده تر در تصاویر و ویدئوها است.

 

نمایشگرهای Triluminos اولین محصولاتی هستند که از پیکسل های کوانتومی و کریستال های نانو استفاده می کنند. پیکسل های کوانتومی از تکنولوژی نیمه هادی ها استفاده می کنند که به شکل گیری ذرات نانو کمک کرده و کریستال های نانو را برای نمایش بهتر رنگ ها می سازد. در نهایت، نتیجه درخشندگی، شفافیت بیشتر و کیفیت بسیار عالی تصویر در این نمایشگرها است.

منبع : SpiderOrbit
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

حتما ببینید

مقایسه تلویزیون سونی X80L با X80K

مقایسه تلویزیون سونی X80K با X80L

برند سونی سونی از جمله نام‌هایی است که از گذشته تا به امروز، در منازل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *