قابلیت Virtual Surround Sound | صدای سوراند مجازی چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

قابلیت Virtual Surround Sound

قابلیت Virtual Surround Sound: یکی از ویژگی های صوتی تلویزیون ها و سیستم های صوتی است که احتمال دارد ان را شنیده باشد .صدای فراگیر سالن های نمایش و سیستم های صوتی تصویری خانگی را بگونه ای توسعه داده که مخاطب را در بطن و جریان فیلم قرار می دهد. کاری که هیچ سیستم دیگری نمی تواند انجام دهد. صدای فراگیر دارای فرمت های متعددی است که ما در این مطلب سعی کردیم شما را با یکی از ان ها یعنی Virtual Surround Sound یا صدای سوراند مجازی اشنا کنیم و همچنین چگونگی کار این قابلیت را بیان کردیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

قابلیت Virtual Surround Sound

صدای سوراند چیست؟ 

روش های متعددی برای ساخت و ارائه یک سیستم ضبط صدا وجود دارد. قبل از هر چیر به این نکته توجه کنید که طریقه پخش ارتباط مستقیمی با ضبط صدا دارد. ساده ترین روشی که در فیلم های اولیه بکار می رفت، مونوفونیک یا به عبارت ساده تر Mono نامیده می شود.مونو، بدین معنی است که تمام صدا روی یک تراک صوتی یا کانال ضبط می شود که معمولا روی یک بلندگو پخش می گردد.
ضبط دو کاناله که در آن صدا روی دو بلندگو در دو طرف شنونده پخش می شود، اغلب Stereo نامیده می شود. صدای دو کاناله یا همان استریو ، فرمت استاندارد برای پخش کننده های استریوی خانگی، تلویزیون و رادیوهای FM می باشد.

ضبط صدا به روش Surround

ساده ترین روش برای ضبط صدا به روش دو کاناله ( که ضبط های دوگوشی نیز نامیده می شود) با دو میکروفون انجام می گردد .در ضبط صدا به روش Surround ، این ایده یک گام به جلوتر رفت و کانال های صوتی بیشتری را افزود. بطوری که صدا از سه یا چند جهت به گوش می رسد.در سیستم های ضبط Surround ، میکروفون های خاصی وجود دارد که صدای محیطی را ضبط می کند. (با ضبط صدا در سه یا چند جهت)، اما این روشی استاندارد برای تولید یک تراک صوتی نمی باشد. تقریبا تمام تراک های صوتی فیلم در یک استودیویی به نام Mixing Studio ترکیب و ایجاد می شوند.

گروهی که مسئولیت ادیت و میکس صدا را بر عهده دارند، تراک های مختلف صدا های ضبط شده (گفتگوهایی ضبط شده ، افکت های صوتی ضبط شده و موسیقی فیلم ) را گرفته و سپس تصمیم می گیرند که از کدام کانال یا کانال های صوتی استفاده کنند. قابلیت Virtual Surround Sound هم دقیقا همین کار را انجام می دهد.

قابلیت Virtual Surround Sound

Virtual Surround Sound چیست؟

زمانی که صحبت از سینما خانگی میشود، بیشتر افراد به یک تصویر بزرگ و شنیدن صدایی بلند از یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ و با مجموعه ای از اسپیکر ها فکر می کنند. اما قرار دادن تئاتر خانگی، با بلندگوهای صدای فراگیر و یک ساب ووفر، برای هر خانه ای مناسب نیست. بعضی افراد فضای کافی برای همه تجهیزات ان را ندارند. عده ای نمی خواهند اتاق نشیمنشان پر از کابل باشد. اینجاست که virtual surround sound بسیار مفید خواهد بود. اون مثل یک سیستم صدای فراگیر چند بلندگو عمل می کند، اما با استفاده از بلندگوهای کمتر و کابل های کمتر.

این سیستم ها دارای دو نوع اصلی 2.1 surround و digital sound هستند. اغلب اوقات سیستم 2.1 surround با استفاده از دو بلندگو در مقابل شنونده و یک ساب ووفر قرار داده شده در جایی دیگر در اتاق استفاده می شود. این باعث ایجاد یک سیستم 5.1 surround sound می شود که پنج بلندگو و یک ساب ووفر دارد. از سوی دیگر، سیستم digital sound از یک نوار تک بلندگو برای ایجاد صدا استفاده می کند. بسیاری از سیستم هایی صدای دیجیتال ساب ندارند.

ویژگی عالی Virtual Surround Sound

صرف نظر از تنظیم دقیق آنها، این سیستم ها بر اساس اصول اساسی کار می کنند. آنها از تعدادی تکنیک برای اصلاح امواج صوتی استفاده می کنند به طوری که به نظر می رسد از بلندگوهای بیشتری از آنچه واقعا وجود استفاده می شود. این روش ها با مطالعه بر روی سیستم شنوایی انسان و چگونگی درک صداهایی که می شنود به وجود امده است .

Virtual Surround Sound یکی از قابلیت‌های تلویزیون است که با وجود اون صدا حالت چند بعدی دارد یا به عبارت دیگر سوراند است. این حالت جالب با پردازش صدا و افکت‌های صوتی ایجاد می‌شود و حتی گاهی ممکن است شنونده تصور کند که صدایی را از پشت سر یا روبرو می‌شنود.

در کنار تغییر دادن بلندی صداهایی با فرکانس‌های مختلف، می‌توان از افکت‌های صوتی استفاده کرد و به نوعی صدای محیطی را شبیه‌سازی کرد. به عبارت دیگر لازم نیست در اطراف کاربر، جلو و کنار و پشت وی بلندگوهای مستقل قرار گرفته باشد بلکه صرفاً با پردازش نرم‌افزاری می‌توان صدا را طوری تغییر داد که به نظر سه‌بعدی یا محیطی برسد. اما صدای معمولی دو کاناله یا استریو است. به عبارت دیگر فقط می‌توان تشخیص داد که صدای خواننده یا ساز یا … از سمت چپ پخش می‌شود یا از سمت راست.

قابلیت Virtual Surround Sound

Virtual Surround Sound در تلویزیون های ال جی

شرکت ال جی از لحاظ کیفیت صدا در بین شرکت های دیگر سازنده ی تلویزیون حرف اول را می زند حتی زمانی که شما صدای تلویزیون را به حداکثر می رسانید افت کیفیت صدا را شاهد نخواهید بود. به نظر می رسد صدای فراگیر ال جی به نوبه خود، صداها را بازسازی می کند. شما بدون نیاز به تجهیزات اضافی و فقط با استفاده از بلندگوهای تلویزیون می توانید اتفاقات در برنامه های تلویزیونی را در کنار خود به وضوح احساس کنید. با استفاده از فناوری Virtual Surround Plus صدایی فراگیر را با جزئیات کامل ایجاد خواهد کرد که با تقویت فرکانس های به وجود آورنده ی صدا، این صدا غنی بوده و هیچ یک از فرکانس های آن از بین نخواهد رفت.

قابلیت Virtual Surround Sound

فناوری پاکسازی صدا

نوع بلندگوهای سیستم صوتی تلویزیون ال جی از نوع صدای مجازی Surround Plus هستند که در نظر گرفتن این بلندگوهای همه‌جانبه و فراگیر برای این تلویزیون ال جی دقت و کیفیت بالای صوتی را می‌رساند. منظور از همه‌جانبه بودن این است که از هر جهتی می‌توانید کیفیت بالای صوتی را بشنوید. کسانی که از تلویزیون های ال جی استفاده می کنند، حتماً به این نتیجه رسیده اید که این فناوری ها صدایی با کیفیت عالی را تولید می کنند و شما می توانید از ترکیب صدای با وضوح بالا و تصاویر با کیفیت لذت کامل را ببرید. این صدا در اطراف شما قرار خواهد گرفت که شما را به جزئی از صحنه تبدیل خواهد کرد.

فناوری پاک سازی صدا Clear Voice III در کنار Virtual Surround Sound قبل از هر چیزی این اطمینان را حاصل خواهد کرد که صدای ایجاد شده کاملا شفاف است و هیچ ناخالصی بر روی آن شنیده نخواهد شد. این صدا با امکان تفکیک کانال های صوتی، حس موجود در تصاویر و صحنه ها را به شما انتقال خواهد داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.