فیلتر هپا چیست و چه نقشی در عملکرد جاروبرقی دارد ؟

فیلتر هپا در جاروبرقی

احتمالا هنگام خرید جارو برقی، تصفیه هوا یا هر وسیله ای که به نوعی با مکش یا دمش سر و کار دارد، کلمه فیلتر هپا را شنیده اید. اما فیلتر هپا چیست و چه کاربردی دارد؟ ایا وجود HEPA در جاروبرقی ضروری است؟ ما در این مطلب از سلام‌ بابا ، به همه این سوالات جواب خواهیم داد و به طور کامل کاربرد فیلتر هپا و نحوه عملکرد ان در جاروبرقی را نیز برای شما شرح می دهیم، پس در ادامه با ما باشید.

فیلتر هپا چیست؟

در واقع فیلتر هپا یکی از تجهیزات تصفیه هوا و از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی است که امروزه در لوازمی که با مکش یا دمش هوا سروکار دارند، مانند جارو برقی ها و دمنده ها استفاده می شود. این فیلترها که معمولا از در هم فشرده کردن الیاف فایبر گلاس ، پوشال و حصیر ساخته می شوند، عمدتا قطری ما بین 0.5 تا 2 میکرون دارند که قطر ان نسبت به کاربردشان متفاوت است.

فیلتر هپا چیست؟

فیلتر HEPA مخفف High Efficiency Particulate Air و به معنی هوای پاک با بازدهی بالا، نامی است که برای توصیف فیلترهایی که 99.97 درصد ذرات 0.3 میکرون را به دام می اندازند، بکار می رود. فیلتر هپا با قدرت و دقت بالایی که در جذب آلاینده های معلق هوا دارد، هوای اطراف را تصفیه کرده و هوایی پاک و مطبوع برای تنفس مهیا می کند. ذرات آزبست، باکتری ها و ذرات گرد و غبار توسط فیلتر هپا تصفیه شده و از هوای اطراف حذف می شوند.

فیلتر هپا جاروبرقی

فیلتر هپا از چه موادی ساخته شده است ؟

فیلتر هپا در واقع لایه ای است از الیاف پلیمری به هم فشرده شده خاص که دارای منافذ ریزی می باشد. وجود این منافذ سبب می شود که هوا بتواند به آسانی از این فیلتر عبور کند، در حالی که ذرات بزرگتر از 0.03 میکرون در آن گیر کرده و در آن طرف فیلتر باقی می مانند. جذب ذرات در فیلتر هپا معمولا به سه عامل قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر، ضخامت کلی فیلتر و سرعت عبور هوا از سطح فیلتر بستگی دارد.

فیلتر هپا از چه موادی ساخته شده است ؟

کاربرد فیلتر هپا در جاروبرقی

جارو برقی وسیله ای است که اکثر ما برای نظافت منزلمان و زدودن گرد و غبار از آن استفاده می کنیم. اما گرد و غبار یکی از شایع ترین اشکال این ذرات شناور است که در صورت ورود به سیستم تنفسی، ما را با مشکل مواجه می کند. در حقیقت این گرد و غبار موجود بر روی سطوح یا لابلای فرش و وسایل ته نشین شده و خطر زیادی برای ما ندارد. اما مشکل زمانی ایجاد می شود که شما با استفاده از یک جارو برقی نامناسب و غیر استاندارد ، اقدام به تمیز کردن آن ها می کنید.

هنگامی که از جاروبرقی خود استفاده می کنید، همراه هوا ذرات ریز میکروسکوپی که قابل دیدن نیستند نیز وارد لوله جاروبرقی می شوند. اگر جاروبرقی شما فیلتر هپا نداشته باشد، این ذرات هنگام عبور از فیلتر جاروبرقی گیر نمی کنند، و مجددا از خروجی جاروبرقی خارج شده و به هوا منتقل می شوند. وجود این ذرات در هوا افزایش میزان آلودگی محیط خانه را باعث می شود که این برای کسانی که دچار آلرژی یا آسم هستند، ضرر دارد.

فیلتر هپا در جارو برقی

عملکرد فیلتر هپا چگونه است ؟

در مکان ها و محیط هایی که دارای گرد و غبار ریز هستند بازگشت این ذرات پس از مکش توسط مکنده به هوا مشکل ساز است. از این رو توصیه می شود در کنار فیلتر های موجود دستگاه از فیلتر هپا به عنوان فیلتر ثانویه برخوردار باشند. معمولا فیلتر هپا دارای ساختار کارتریجی بوده و به عنوان یک فیلتر ایمنی بر روی دستگاه قرار داده می شود. فیلتر هپا با سه روش به صورت همزمان ، از عبور گردو غبار جلوگیری می کند که عبارتند از :

  • interception جلوگیری از عبور ذرات : ذرات کوچکتر از 100 نانومتر ، هنگام عبور جریان هوا از لابلای الیاف، با برخورد به تقاطع الیاف ها به آن گیرکرده و به ان می چسبند و سپس شعاع هوا با انعطاف و تغییر مسیر، از فیلتر خارج می شود.
  • Impact گیر کردن ذرات داخل فیلتر : ذرات بزرگتر از 0.1 میکرون، بعلت بافت بسیار متراکم فیلتر، در آن جاگیر می شوند و جریان هوا با حرکت منحنی از راه های باز میان فیلتر عبور می کند.
  • Diffusion انتشار و پراکندگی : جهت حرکت ذرات ریز تر از 0.1 میکرون، بعلت برخورد با مولکول های گازی به طور مداوم تغییر می کند و یک مسیر نامنظم و پر از انحنا را طی می کنند که باعث کاهش سرعت آنها شده و این تاخیر، باعث بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذرات معلق در درون فیلتر می شود.

نحوه عملکرد فیلتر هپا

شکل فیلتر HEPA

بسته به‌ دستگاهی که در آن از فیلتر HEPA استفاده‌ شده است، شکل کلی این فیلتر می تواند متغیر باشد. در اکثر دستگاه‌های تصفیه هوا این فیلتر به‌صورت صفحه‌ای و مستطیل است. در جاروبرقی‌ها هم معمولا به شکل مستطیل استفاده می شود اما در برخی مدل‌ها از فیلترهای هپا به شکل استوانه یا دایره نیز استفاده می شود.

انواع فیلتر هپا

آیا فیلتر HEPA قابل شستشو است؟

توجه داشته باشید اگر در کنار شماره رده فیلتر HEPA از حرف W استفاده شود، به معنی قابل شستشو بودن است. معمولا فیلترهای هپای قابل‌ شست‌وشو در جاروبرقی‌ها استفاده نمی شود. فیلتر غیر قابل شستشو را می توانید با خارج کردن و تکاندن و یا با باد گرفتن روی ان تمیز کنید.

 

جاروبرقی با فیلتر HEPA و جاروبرقی HEPA چه فرقی دارند؟

جاروبرقی هپا نباید هیچ نشتی از گردوخاک داشته باشد. در این دستگاه‌ها 100% هوای خروجی حتی هوایی که برای خنک کردن موتور استفاده می‌شود از یک فیلتر هپا عبور می‌کند. سیستم های این چنینی کمیاب هستند. اما جاروبرقی با فیلتر هپا جارویی است که یک فیلتر هپا هم در آن نصب‌شده ولی تضمینی برای پاک بودن 100% هوای خروجی دستگاه نیست و ممکن است در نهایت کمی گردوخاک هم منتشر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.