تکنولوژی Li-Fi چیست و چگونه کار می کند؟

تکنولوژی Li-Fi

احتمالا شما هم کلمه Li-Fi را که هموزن wifi است، شنیده اید و این سوال برایتان پیش امده که Li-Fi چیست و چه ارتباطی با وای فای دارد. ما در این مطلب از سلام‌ بابا قصد داریم که به سوالات بالا پاسخ دهیم و همه چیز را درباره تکنولوژی Li-Fi شرح می دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

واژه Li-Fi که هم‌وزن wifi است، مخفف دو کلمه Light و Fidelite است. واژه Fidelity دو معنی دارد یکی به معنی وفاداری و دیگری به معنی تطابق و تشابه است. که معنی دوم در علم الکترونیک استفاده می‌شود. و به معنای آن است که خروجی یک سیگنال، با ورودی تطابق داشته باشد و دچار تغییر و تخریب زیادی نشود. تکنولوژی Li-Fi هم مثل wifi دسترسی به اینترنت بی سیم را فراهم می کند که در ادامه بیشتر در مورد ان توضیح خواهیم داد.

Li-Fi ، تکنولوژی عجیبی نیست اما اخیراً کمپانی Velmenni از کشور استونی، آزمایشی واقعی ترتیب داده تا سرعت عملیاتی تکنولوژی Li-Fi را بررسی کند. نتیجه، سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه است! 100 برابر بیشتر از وای-فای، البته اگر سرعت وای-فای را 10 مگابیت بر ثانیه (1.25 مگابایت بر ثانیه) در نظر بگیریم. بزرگ ترین طرفدار این تکنولوژی پروفسور Harold Haas از دانشگاه ادینبرگ است که شرکت pureLiFi را تاسیس کرده و تلاش دارد این تکنولوژی را به جهان واقعی بیاورد.

نحوه کار تکنولوژی Li-Fi

تکنولوژی Li-Fi چگونه کار می کند؟

انتقال داده در هر دو تکنولوژی Li-Fi و wifi مشابه بوده و به صورت الکترومغناطیسی انجام می شود. با وجود این، wifi از امواج رادیویی استفاده می کند در حالی که تکنولوژی Li-Fi مبتنی بر نور مرئی است و لذا با توجه به این مسئله، در این فناوری به منظور دریافت سیگنال های نوری از یک آشکارساز نوری استفاده می شود و همچنین به منظور تبدیل داده ها به محتوای قابل پخش، یک عنصر پردازش سیگنال نیز وجود دارد.
لامپ LED یک منبع نوری نیمه رسانا به حساب می آید به این معنی که جریان ثابت الکتریسته که لامپ LED را تغذیه می کند این قابلیت را دارد تا با سرعت بسیار زیاد و بدون این که چشم انسان قادر به تشخیص آن باشد خاموش و روشن شود یا میزان نور را کم و زیاد کند.

تکنولوژی Li-Fi چیست ؟
به عنوان مثال داده ها وارد لامپ LED (که مجهز به فناوری پردازش سیگنال است) می شوند و سپس داده های تعبیه شده در پرتو نوری لامپ با سرعت زیاد به سمت آشکارساز نوری (دیود حساس به نور) ارسال می شوند.
تغییرات کوچک در کاهش سریع نور لامپ های LED توسط دریافت کننده، به سیگنال الکتریکی تبدیل می شوند. سپس این سیگنال مجدد به جریان داده های دودویی تبدیل می شوند که ما آن ها را به صورت برنامه‎های کاربردی وب، صوت و تصویر که بر روی دستگاه های با قابلیت اتصال به اینترنت اجرا می شوند می شناسیم.

همان طور که اشاره کردیم، تکنولوژی Li-Fi می تواند از زیرساخت های موجود استفاده کند و نیازی به راه اندازی زیرساختی جدید ندارد. در حال حاضر 14 میلیارد لامپ ال ای دی در سراسر جهان وجود دارند و کار می کنند، در حالی که تعداد برج های مخابراتی رادیویی تنها به 1.4 میلیون واحد می رسد.

تکنولوژی Li-Fi چیست و چگونه کار می کند؟

مزایای تکنولوژی Li-Fi

  • تراکم اطلاعات بیشتر
  • لای فای بی ضرر است
  • مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتر
  • امنیت بیشتر
  • سرعت بیشتر نسبت به وای فای

عملکرد تکنولوژی Li-Fi

دیگر لازم نیست نگران آنتن دهی مودم های بی سیم و مکان های بدون اینترنت باشید و راحت می توانید در هر مکانی که لامپی روشن است از اینترنت استفاده کنید. تکنولوژی Li-Fi به طرز وحشتناکی از وای فای سریع تر است و البته به همان اندازه کم مصرف تر. وای فای میزان انرژی بسیار زیادی مصرف می کند در حالی که لای فای بسیار کم مصرف تر است و اگر آشکارساز نوری شما از جنس سلول خورشیدی باشد (که تست شده است) می توانید به صورت بی سیم گوشی خود را شارژ کنید و در عین حال از اینترنت نیز استفاده کنید!

همچنین این ویژگی تکنولوژی Li-Fi که کاربر باید مستقیما در زاویه دریافت نور باشد، آن را شبکه ای امن تر می سازد و دیگر نگران هک شدن شبکه خود توسط اطرافیان نخواهید بود. هرچند باز هم راه هایی برای دسترسی به شبکه های شما وجود خواهد داشت ولی این امر امنیت بیشتر این شبکه نسبت به وای فای را زیر سوال نخواهد برد.

استفاده از تکنولوژی Li-Fi

معایب تکنولوژی Li-Fi

  • نیاز به خط دید مستقیم دارد.
  • تکنولوژی Li-Fi در نور مستقیم آفتاب یا مکانی که نور خیلی زیاد است کار نمی کند.
  • محدوده کم Li-Fi نسبت به وای فای Li_Fi حدود 10 متر را پوشش می دهد اما وای فای تا حدود 32 متر را می تواند پوشش دهد.

تفاوت تکنولوژی Li-Fi با wifi

تفاوت های Li-Fi با wifi

تکنولوژی Li-Fi و wifi، از نظر الکترومغناطیسی به یکدیگر شباهت دارند اما وای فای از امواج رادیویی استفاده می کند در حالی که Li-Fi با نور مرئی اجرا می شود. سیگنال های تکنولوژی Li-Fi نمی توانند از طریق دیوار عبور کنند بنابراین برای استفاده از این فناوری به طور کامل باید لامپ های LED که قادر به این کار هستند در همه جای خانه نصب شوند. لازم به ذکر است برای متصل بودن و استفاده، لامپ ها باید پیوسته و حتی در طول روز روشن باشند.

از مزیت های تکنولوژی Li-Fi کار کردن در محیط های با چگالی بالاست. تکنولوژی Li-Fi می تواند از آب شور دریا نیز عبور کند. در حالی که وای فای در محیط های با چگالی کمتر کار می کند. 

تفاوت تکنولوژی Li-Fi با wifi چیست؟

نتیجه 

نسل جدید ارتباطات بی‌سیم یعنی تکنولوژی Li-Fi ، ما را با دنیایی آشنا می‌کند که در آن فقط از نور برای اتصال بی‌سیم به اینترنت و انتقال داده، استفاده می‌شود؛ بنابراین دیگر به مودم نیازی نخواهیم داشت و تنها با روشنایی حتی اندک، به‌ راحتی می‌توانیم با سرعتی باورنکردنی یعنی سرعتی در حدود 100 برابر سریع تر از Wi-Fi، به اینترنت دسترسی داشته باشیم. با در نظر داشتن همین جزئیات و اطلاعات، پیش بینی نمی شود که به این زودی ها، تکنولوژی Li-Fi به صورت انبوه در اختیار کاربران قرار گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.