تراز کردن یخچال

تراز کردن یخچال | چگونه یخچال و فریزر را تراز کنیم؟

تراز کردن یخچال

تراز بودن یخچال، جهت جلوگیری از لرزش و همچنین باز و بسته شدن منظم درب‌ها و همچنین کار بدون صدای موتور از اهمیت بالایی برخوردار است. بر همین اساس ما در این مطلب چکونگی تراز کردن یخچال را شرح می‌دهیم، پس تا آخر این مطلب را با ما همراه باشید.

تراز کردن یخچال

هنگامی که یخچال جدیدی خریداری کردید ابتدا آن را در محل مورد نظر خود قرار بدید و سپس باید آن را تراز کنید و برای نصب سرویس کار خبر کنید .فاصله یخچال تا دیوار بسته به طراحی آن از 10 تا 30 سانتی متر متغیر است. می‌بایست یخچال در محلی قرار داده شود که هوا بتواند به آسانی در اطراف آن جریان داشته باشد. همچنین نظافت لوله‌های سرد کننده پشت دستگاه برای مبادله بهتر گرما بسیار مهم و ضروری است و باید حداقل سالی یکبار گردگیری شود. در بعضی از یخچال و فریزرها این لوله‌ها در دسترس نبوده و به اصطلاح یخچال CleanBack می‌باشد که در این صورت شما می‌توانید به آسانی با یک دستمال، پشت و کناره‌های یخچال را تمیز کنید.

تراز نبود یخچال چه پیامدهایی دارد؟

در صورت تراز نبودن یخچال، کمپرسور یخچال فریزر مجبور است بیشتر از حالت معمول کار کند و قسمت‌های مختلفی چون یخ‌ساز و سیستم ضد برفک دستگاه به مشکل بر می‌خورند. برخلاف جلو و عقب دستگاه، کناره‌های آن باید کاملا با هم تراز باشند تا یخچال به چپ و راست لق نزدند.

خنک کردن محتویات یخچال فریزر توسط مایعی انجام می‌شود با عنوان سردساز! این مایع سردساز حرارت خود را از طریق لوله‌های فلزی پشت یخچال آزاد می‌کند. تراز نبودن یخچال فریزر این فرایند آزاد شدن حرارت را مختل کرده و موجب می‌شود کمپرسور دستگاه سخت‌تر از حالت معمول کار کند که نه برای یخچال خوب است و نه برای مصرف برق.

تراز کردن یخچال

چگونه یخچال فریزر را تراز کنیم؟

تنظیم تراز بودن معمولا توسط دو پایه تنظیم که در جلو دستگاه قرار دارد انجام می‌شود. برای تراز کردن نخست باید پایه‌ها را طوری تنظیم کرد که درب یخچال در حالت باز ثابت بماند .پس از آن مقداری پایه‌های آن را بالا می‌آوریم تا یخچال کمی به سمت عقب شیب داشته باشد. در این حالت وقتی درب را باز می‌کنید به آرامی بسته می‌شود.

مراحل تراز کردن

ابتدا شبکه قسمت جلو در زیر یخچال را باز کنید. معمولا این شبکه دارای چند پیچ است که باید باز شوند. در صورتی که متوجه نشدید که چگونه باید این کار را انجام دهید، می‌توانید به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید. پشت شبکه، یک پایه وجود دارد که قابل تنظیم به هر سمتی که بخواهید، می‌باشد. ضمن اینکه احتمال دارد غلطک‌هایی وجود داشته باشند که در بعضی یخچال‌ها از این غلطک‌ها برای تراز کردن یخچال استفاده می‌شود. برای اینکه ارتفاع یخچال را تعیین کنید باید پایه‌های تراز را بچرخانید. احتمالا برای این کار به یک نفر نیاز خواهید داشت تا یخچال را به صورت خم به عقب نگه دارد. تا بتوانید راحت‌تر پایه‌ها را تنظیم کنید.

تراز کردن یخچال

چرخاندن پایه یخچال

با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت، پایه یخچال را در جهت عقربه‌های ساعت برای بالا بردن و در خلاف عقربه‌های ساعت برای پایین آوردن آن بچرخانید. برای اینکه مطمئن شوید یخچال فریزر به خوبی تراز شده است باید از “ابزار تراز” استفاده کنید.

تراز کردن یخچال

تراز را بالای یخچال فریزر یا روی یکی از قفسه‌های آن قرار دهید و مطمئن شوید مایع وسط آن کمی به جلو متمایل شده است. انقدر به شل و سفت کردن پیچ‌ها ادامه بدید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

تراز کردن یخچال

اگر یخچال شما با غلطک تنظیم می‌شود باید دنبال پیچ تنظیم در کنار غلطک آن باشید. با توجه به مدل یخچال نحوه تنظیم متفاوت است اما در اکثر موارد اگر با استفاده از آچار پیچ را سفت کنید، قسمت جلویی یخچال بالا می‌آید و اگر پیچ را شل کنید، قسمت جلویی یخچال پایین می‌آید.

تراز کردن یخچال

نکته: اگر کف آشپزخانه هموار نیست لازم است تکه یا قطعه‌ای را در زیر یک یا هر دو پایه عقب قرار دهید. بعد از اینکه دستگاه تراز شد چک کنید که درب‌های آن نیز مسطح و تراز باشد.

تراز کردن یخچال

چگونه از تراز بودن حالت فیزیکی یخچال مطمئن بشیم؟

1- برای تشخیص این امر کافی است موقع قرار دادن یخچال در موقعیت موردنظر، یک لیوان آب را 80% پر کنید و بر روی سقف یا بالای یخچال قرار دهید. اگر آب در داخل لیوان به صورت صاف ایستاد یخچال درست تنظیم شده است و تراز است. اگر آب در داخل لیوان کج باشد یعنی یخچال درست تنظیم نشده است و تراز نمی‌باشد.

2- درب یخچال تان را باز کنید، اگر درب به آرامی خود به خود بسته شود یعنی یخچال فریزرتان درست تراز شده است. تا درب به صورت خود به خود بسته شود. تا زمانی که درب یخچال را به صورت محکم باز و بسته نکنید، تراز یخچال از بین نمی‌رود.

3- شاید فکر کنید یخچال فریزر تان باید کاملا با سطح زمین تراز باشد ولی اینطور نیست! برای اینکه تمام اجزای دستگاه به درستی کار کنند، یخچال شما باید کمی به عقب خم شده باشد (جلوی یخچال بالاتر از پشت یخچال قرار گیرد!)

نکته: یخچال را در صورت جابه‌جا کردن هرگز بلافاصله به برق نزنید. پس از تراز کردن، چند ساعتی جهت جدا شدن گاز برودتی و روغن از یکدیگر صبر کنید. روشن کردن دستگاه می بایستی چند ساعت پس از قرار دادن در مکانی ثابت صورت بگیرد.

منبع : wikihow.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]

حتما ببینید

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

نکات لازم برای راهنمای خرید ماشین لباسشویی امروزه کمتر کسی زمان لازم برای شستن لباس­ …

یک نظر

  1. محمدجواد

    دمتگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *