تراز کردن یخچال | چگونه یخچال و فریزر را تراز کنیم؟

تراز کردن یخچال

تراز بودن یخچال جهت جلوگیری از لرزش و همچنین باز و بسته شدن منظم درب ها و همچنین کار بدون صدای موتور از اهمیت بالایی برخوردار است و ما در این مطلب چکونگی تراز کردن یخچال را شرح میدهیم پس تا اخر این مطلب را با ما همراه باشید.

تراز کردن یخچال

 

هنگامی که یخچال جدیدی خریداری کردید ابتدا آن را در محل مورد نظر خود قرار بدید و سپس باید اون رو تراز کنید و برای نصب سرویس کار خبر کنید .فاصله یخچال تا دیوار بسته به طراحی آن از 10 تا 30 سانتی متر متغیر است . و می بایست یخچال در محلی قرار داده شود که هوا بتواند به آسانی در اطراف آن جریان داشته باشد .نظافت لوله های سرد کننده پشت دستگاه برای مبادله بهتر گرما بسیار مهم و ضروری است و باید حداقل سالی یکبار گردگیری شود . در بعضی از یخچال و فریزر ها این لوله ها در دسترس نبوده و به اصطلاح یخچال CleanBack می باشد . که در این صورت شما می توانید به آسانی با یک دستمال پشت و کناره های یخچال را تمیز کنید.

تراز نبود یخچال چه پیامدهایی دارد؟

در صورت تراز نبودن یخچال، کمپرسور یخچال فریزر مجبور است بیشتر از حالت معمول کار کند و قسمت های مختلفی چون یخساز و سیستم ضد برفک دستگاه به مشکل بر می خورند. برخلاف جلو و عقب دستگاه، کناره های آن باید کاملا با هم تراز باشند تا یخچال به چپ و راست لق نزدند.

خنک کردن محتویات یخچال فریزر توسط مایعی انجام می شود با عنوان سردساز! این مایع سردساز حرارت خود را از طریق لوله های فلزی پشت یخچال آزاد می کند.. تراز نبودن یخچال فریزر این فرایند آزاد شدن حرارت را مختل کرده و موجب می شود کمپرسور دستگاه سخت تر از حالت معمول کار کند که نه برای یخچال خوب است و نه برای مصرف برق.

تراز کردن یخچال - سلام بابا

چگونه یخچال فریزر را تراز کنیم؟

تنظیم تراز بودن معمولا توسط دو پایه تنظیم که در جلو دستگاه قرار دارد انجام می شود . برای تراز کردن نخست باید پایه ها را طوری تنظیم کرد که درب یخچال در حالت باز ثابت بماند .پس از آن مقداری پایه های آن را بالا می آوریم تا یخچال کمی به سمت عقب شیب داشته باشد . در این حالت وقتی درب را باز می کنید به آرامی بسته می شود.

مراحل تراز کردن

ابتدا شبکه قسمت جلو در زیر یخچال را باز کنید. معمولا این شبکه دارای چند پیچ است که باید باز شوند. در صورتی که متوجه نشدید که چگونه باید این کار را انجام دهید، می توانید به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید. پشت شبکه، یک پایه وجود دارد که قابل تنظیم به هر سمتی که بخواهید، می باشد. ضمن اینکه احتمال دارد غلطک هایی وجود داشته باشند که در بعضی یخچال ها از این غلطک ها برای تراز کردن یخچال استفاده می شود. برای اینکه ارتفاع یخچال را تعیین کنید باید پایه های تراز را بچرخانید. احتمالا برای این کار به یک نفر نیاز خواهید داشت تا یخچال را به صورت خم به عقب نگه دارد. تا بتوانید راحت تر پایه ها را تنظیم کنید.

تراز کردن یخچال - سلام بابا

چرخاندن پایه یخچال

با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت، پایه یخچال را در جهت عقربه های ساعت برای بالا بردن و در خلاف عقربه های ساعت برای پایین آوردن آن بچرخانید .برای اینکه مطمئن شوید یخچال فریزر به خوبی تراز شده است باید از “ابزار تراز” استفاده کنید.

تراز کردن یخچال

تراز را بالای یخچال فریزر یا روی یکی از قفسه های آن قرار دهید و مطمئن شوید مایع وسط آن کمی به جلو متمایل شده است. انقدر به شل و سفت کردن پیچ ها ادامه بدید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

تراز کردن یخچال

اگر یخچال شما با غلطک تنظیم می شود باید دنبال پیچ تنظیم در کنار غلطک آن باشید. با توجه به مدل یخچال نحوه تنظیم متفاوت است اما در اکثر موارد اگر با استفاده از آچار پیچ را سفت کنید، قسمت جلویی یخچال بالا می آید و اگر پیچ را شل کنید، قسمت جلویی یخچال پایین می آید.

تراز کردن یخچال

توجه :

 اگر کف آشپزخانه هموار نیست لازم است تکه یا قطعه ای را در زیر یک یا هر دو پایه عقب قرار دهید . بعد از اینکه دستگاه تراز شد چک کنید که درب های آن نیز مسطح و تراز باشد .

چگونه از تراز بودن حالت فیزیکی یخچال مطمئن بشیم ؟

1- برای تشخیص این امر کافی است موقع قرار دادن یخچال در موقعیت موردنظر، یک لیوان آب را 80% پر کنید و بر روی سقف یا بالای یخچال قرار دهید. اگر آب در داخل لیوان به صورت صاف ایستاد یخچال درست تنظیم شده است و تراز است. اگر آب در داخل لیوان کج باشد یعنی یخچال درست تنظیم نشده است و تراز نمی باشد.

2- درب یخچال تان را باز کنید.. اگر درب به آرامی خود به خود بسته شود یعنی یخچال فریزر تان درست تراز شده است. تا درب به صورت خود به خود بسته شود. تا زمانی که درب یخچال را به صورت محکم باز و بسته نکنید، تراز یخچال از بین نمی رود.

3- شاید فکر کنید یخچال فریزر تان باید کاملا با سطح زمین تراز باشد ولی اینطور نیست! برای اینکه تمام اجزای دستگاه به درستی کار کنند، یخچال شما باید کمی به عقب خم شده باشد (جلوی یخچال بالاتر از پشت یخچال قرار گیرد!)

نکته : یخچال را در صورت جابجا کردن هرگز بلافاصله به برق نزنید . پس از تراز کردن، چند ساعتی جهت جدا شدن گاز برودتی و روغن از یکدیگر صبر کنید. روشن کردن دستگاه می بایستی چند ساعت پس از قرار دادن در مکانی ثابت صورت بگیرد.

منبع : wikihow.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.