نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی به گونه ای طراحی شده است که روی یک سطح ثابت در منزل شما بدون هیچ لرزشی کار کند. اگر ماشین لباسشوی شما هنگام گردش تکان می خورد و یا در طول زمین حرکت می کند؛ چند احتمال برای این ایراد وجود دارد. شما در قدم اول باید علت تکان خوردن ماشین لباسشویی را هنگام چرخش بررسی کنید. علت معمولا به طور ناگهانی بعد از جابه جایی ماشین لباسشویی یا خرید آن اتفاق می افتد. ما در این مطلب دلایل لرزش لباسشویی را توضیح داده و همچنین روش برطرف کردن ان را به شما اموزش میدهیم پس اگر لباسشویی شما هم این مشکل را دارد، تا اخر این مطلب را با ما همراه باشید.

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

 

رعایت چند نکته مقدماتی

توجه : ابتدا علت تکان خوردن یا لرزش ماشین لباسشویی را هنگام چرخش بررسی کنید. لرزش لباسشویی ممکنه به دلایل زیر باشد ،این دلایل را بررسی کنید.  این ایرادات همیشگی هستند و برطرف کردن آن ها بسیار راحت است.

  • قرار گرفتن لباس‌ها در مخزن به طور منظم

در ماشین لباسشویی خود را باز کنید و دقت کنید که لباس ها بطور منظم در مخزن قرار گرفته باشند. اگر لباس ها یک طرف مخزن هستند حتما لباس ها را به طور مساوی در مخزن قرار دهید. در ماشین لباسشویی را ببندید و دوباره ماشین لباسشویی را روشن کنید. اگر این روش باعث تنظیم شدن ماشین لباسشویی شما شد همیشه به این نکته توجه کنید.

  • بالانس کردن لباس‌ها

یکی از عوامل اصلی ایجاد لرزش و صدای زیاد در ماشین لباسشویی قرار گرفتن لباس ها در ته مخزن به دلیل نیروی جاذبه است. معمولا برای رفع این مشکل شرکت های مختلف در صدد بالانس کردن لباس ها در مخزن شستشو بوده اند. در این روش با کنترل میزان بار روی موتور اصلی سعی در پخش کردن لباس ها در مخزن شستشو دارند. قرار دادن لباس ها بصورت گلوله شده در مخزن لباسشویی مناسب نیست. پس به این نکته هم توجه کنید.

  • بررسی پیچ‌ها و پایه‌ها

اگر ماشین لباسشویی جدید خریداری کردید و نحوه کار با آن را نمیدانید. امکان دارد پیچ ها و پایه ها بعد از نصب به درستی در جا خود قرار نگرفته باشند که باعث لرزش شدید ماشین لباسشویی میشود. برای تست این مرحله، در ماشین لباسشویی خود را باز کنید و با دست به مخزن فشار آرامی وارد کنید. اگر پیچ های نصب مخزن به درستی محکم شده باشند مخزن نباید بصورت عمودی حرکت کند. به همین صورت وقتی مخزن ماشین لباسشویی را تخت فشار دست قرار می دهید بعد از رها کردن باید مخزن به عقب برگردد. مخزن داخلی را به عقب فشار بدهید تا ببینید هیچ صدایی از آن می آید یا نه.

  • تعویض کمک فنر ضعیف

ماشین لباسشویی دارای 2 کمک فنر در بالای دیگ است و برای محدود کردن تکان های دیگ کاربرد دارند. کمک فنر ضعیف یا آسیب دیده باعث می شود ماشین لباسشویی به لرزش بیفتد و اگر کهنه باشد باید عوض شود .

  • اضافه بودن بار ماشین لباسشویی

اضافه بودن بار ماشین لباسشویی منجر به تکان خوردن و ناموزون بودن حرکات دیگ می شود.

در صورتی که ماشین لباسشویی همچنان لرزش داشته و تکان میخورد، احتمالا مشکل از تراز نبودن پایه های ماشین لباسشویی است. و شما باید پایه ها را تنظیم کنید . تراز نبود لباسشویی موجب خراب شدن ان میشود پس حتما ان را تراز کنید.

مراحل تراز کردن ماشین لباسشویی

1- استفاده از تراز نجاری و یا نرم افزارهای مشابه 

برای این کار می توانید از تراز نجاری و یا نرم افزارهای مشابه بر روی گوشی های خود استفاده کنید. ابزار دلخواه را بر روی دستگاه قرار داده و حباب داخل لوله را دنبال کنید. ابتدا از چپ به راست و سپس از جلو به عقب دستگاه را جهت همسطح بودن با زمین و تراز بودن برررسی کنید. در صورتی که حباب در مرکز قرار ندارد باید تغییراتی در قرارگیری دستگاه جهت تراز بودن ایجاد کنید.

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

2- تنظیم کردن پایه‌ها

در بسیاری از ماشین های لباسشویی پایه های جلویی قابل تنظیم بوده و پایه های عقبی بصورت خودکار تنظیم می گردند. برای تنظیم پایه های ماشین لباسشویی، باید ماشین لباسشوی خود را به یک طرف شیب دهید. (بطوریکه ماشین لباسشویی بر روی یک پایه عقب و یک پایه جلو قرار بگیرد). اگر ماشین لباسشویی تکان می خورد پایه های ماشین لباسشویی تراز نیست .

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

3- بررسی تنظیم بودن پایه زیرین

مراقب باشید هنگام بررسی تنظیم بودن پایه زیر، ماشین را زیاد شیب دار نکنید تا پایه ها دچار ایراد و عیبی نشوند. این پایه ها وقتی از حالت قفل خارج می شوند ، با دست قابل چرخیدن است. پایه‌های جلویی با آچار بالا و پایین می‌رود و پایه‌های پشتی دارای فنر هستند. چنانچه ماشین لباسشویی را بلند کنید پایه‌های عقبی به حالت اول خود بر می‌گردند و وقتی پایه‌های پشتی کوتاه باشند فنر آنها باز می‌شود تا خود را تراز کنند.

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

4- تراز کردن پایه های جلو 

برای تراز کردن پایه های جلو ماشین لباسشویی از یک انبردست کمک بگیرید، اگر پایه های جلو بلند هستند، پیچ های تراز را در جهت ساعت بچرخانید. می توانید کمی روغن روان کننده روی پیچ ها اسپری کنید تا چرخش راحت تر صورت بگیرد . و هرگاه که ماشین را از یک سمت به سمت دیگر تراز نمودید (مثلا چپ به راست)، آنگاه با کمک فرد دیگری از سمت عقب دستگاه را به جلو خم نموده به طوری که پایه های عقبی ۵ سانتی متر با زمین فاصله بگیرند. سپس دستگاه را به آرامی بر زمین بگذارید. پایه های عقبی باید بصورت خودکار تنظیم شده و دستگاه را تراز نمایند. در صورتی که پایه های عقبی خودکار نیستند، لازم است که آنها را نیز بصورت دستی همانند پایه های جلویی تنظیم نمود.

نحوه تراز کردن صحیح ماشین لباسشویی

5- اطمینان از انجام مراحل قبل

پس از تنظیمات تراز بودن دستگاه، یک مرتبه از یک طرف به طرف دیگر و همچنین از عقب به جلو، تراز بودن را بررسی نمایید. سپس ضامن های پایه ها را دوباره بسته و از حرکت چرخشی پایه ها جلوگیری نمایید. با تکیه دادن به دستگاه از جلو و عقب نرفتن آن اطمینان حاصل کنید.

نکته : سیکل چرخش دستگاه را اجرا نموده و از لحاظ لرزش و تکان تکان خوردن بررسی نمایید. در صورتی که ماشین لباسشویی همچنان لرزش داشته و تکان میخورد، موارد بالا را دوباره چک نمایید. همچنین ممکن است مشکل از سطح زیرین باشد که در اثر نم دار بودن و گذشت زمان پوسیده و نامتقارن شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.