روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد ؟ تنظیمات روشنایی تلویزیون برای برندهای مختلف

روشنایی تلویزیون یا BRIGHTNESS در تلویزیون

یکی از مؤلفه های مهم و در عین حال کاربردی و بسیار تعیین کننده در تلویزیون ها میزان روشنایی آنها می باشد؛ چنانچه یک تلویزیون از وضوح بالایی برخوردار بوده اما اگر قادر به نمایش محتوا با میزان روشنایی دلخواه نباشد نمی تواند بیننده را راضی نگه دارد. لذا ما در این مطلب سلام‌ بابا ضمن پرداختن به اهمیت روشنایی تلویزیون، نحوه تنظیم کردن آن بسته به فضای اتاق را به طور کلی برای شما توضیح می دهیم.

قبل از پرداختن به هر نکته ای بهتر است شما را با دو واحد رایج در این زمینه آشنا کنم یکی Nits و دیگری Lumens؛ به زبان ساده Nits میزان نوری که صفحه نمایشگر به سمت چشمان شما ساطع می کند را اندازه گیری کرده و Lumens یک اصطلاح کلی تر است که میزان نور را توصیف می کند(توضیحات بیشتر در پاراگراف های پایینی داده شده است.). از مهمترین ویژگی های یک تلویزیون با روشنایی بالا، به نمایش گذاشتن محتوا در نور  زیاد است بدون اینکه تصویر به اصطلاح شسته شود. تلویزیون هایی با روشنایی بالا بهترین انتخاب برای پخش محتواهای HDR بوده، البته برای افرادی که عادت دارند در محیط تاریک به تماشای تلویزیون بپردازند فرقی نمی کند که روشنایی تلویزیونشان 600 نیت (در OLED ها) یا بالاتر از 1500 نیت (در بعضی از LED ها) باشد.

تحقیقات Dolby نشان می دهد که یک محدوده روشنایی ایده ال برای یک تلویزیون که هم در روز و هم در شب روشنایی مناسبی داشته باشد حدوداً 10000 nits است. البته تمام پنل ها یا صفحه نمایش تلویزیون ها مثل هم عمل نمی کنند به طور مثال LED ها زمانی که روشنایی آنها فراتر از 200 نیت باشد، شروع به افزایش تیرگی سطح می کنند.

چگونگی تنظیم روشنایی تلویزیون

معمولاً هرچه روشنایی یک صفحه نمایش بیشتر باشد بهتر عمل می کند اما باید به این مسأله نیز توجه کرد که روشنایی بیش از حد، باعث می شود تا شما قسمت های تیره تر تصویر را کم رنگ تر ببینید؛ البته این نکته هم قابل ذکر است که نور بسیار بالای تلویزیون باعث خستگی چشم خواهد شد. توجه داشته باشید که تنظیم خودکار روشنایی نیز برخلاف تصور عوام نور صفحه را براساس نوع محتوای ورودی تنظیم می کند نه میزان روشنایی محیط؛ به طور مثال در صورت فعال بودن گزینه روشنایی خودکار، شما با وصل کردن کنسول خود به تلویزیون های هوشمند شاهد کاهش نور پس زمینه خواهید بود هر چند که نور اتاق نیز زیاد باشد.

نحوه تنظیم روشنایی

تنظیم روشنایی کار دشواری است چون نمی توان با اکتفا کردن به یک تصویر یا سکانس فیلم این کار را انجام داد بنابراین اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید تا حد ممکن از تصاویر ترکیبی استفاده کنید که هم صحنه ی روشن داشته باشند و هم صحنه ی تاریک؛ برای این کار ابتدا درخشندگی صفحه را به پایین ترین حد برسانید سپس با نگریستن به هر دو صحنه ی تاریک و روشن میزان روشنایی را افزایش دهید تا حدی که نقاط تاریک رنگ سیاه خود را حفظ کنند و در عین واحد واضح به نظر برسند. البته کار آسان تر این است که به تنظیمات پیش فرض موجود نگاهی بیندازید و آن ها را مطابق با تلویزیون خود شخصی سازی کنید. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که هر چه روشنایی افزایش یابد میزان مصرف انرژی و به تبع هزینه ی تمام شده نیز بیشتر می شود. 

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟

در نگاه اول شاید قابلیت یک تلویزیون در میزان نورپردازیش زیاد جلب توجه نکند اما گاهی اوقات همین مسئله ی نه چندان بزرگ می تواند اعصاب خردکن باشد. اگر تلویزیون شما در یک محیط تاریک یا بدون پنجره قرار داشته باشد باید بگویم این مسئله زیاد خودنمایی نخواهد کرد اما اگر قرار است تلویزیون شما در کنار پنجره و یا در محیط باز باشد می توان گفت یکی از مقوله های بسیار مهم در حین خرید تلویزیون یا تنظیم آن، میزان روشنایی می باشد.

پس حتماً در حین تنظیم میزان روشنایی مواردی همچون نور محیط، محتوای به نمایش درآمده ، تعداد پنجره اتاقتان و نوع تلویزیون را مد نظر داشته باشید؛ به طور مثال افرادی که مایل به تماشای محتوای HDR یا بازی های فوتبال و هاکی هستند باید روشنایی را اندکی بیشتر افزایش دهند و یا هر چه تعداد پنجره های اتاق بیشتر باشد به تبع میزان نور محیط نیز بیشتر بوده پس باید میزان روشنایی نیز در این مورد نسبت به حد معمول بیشتر در نظر گرفته شود. همچنین خروجی LED ها و LCD ها در مقایسه با OLED ها و تلویزیون های پلاسما شفاف تر می باشد که این نیز تعیین کننده خواهد بود.

تنظیم روشنایی تلویزیونساده ترین راهکار در مواقعی که احساس می کنید صفحه تلویزیون به حد کافی روشن نیست؛ کاهش میزان روشنایی اتاق با خاموش کردن چراغ ها در شب و یا کشیدن پرده ها در روز می باشد. البته شرکت های تولید کننده تلویزیون پیشنهاد می کنند برای تثبیت میزان روشنایی تلویزیون، در 100 ساعت اولیه کار کردن با آن، در میزان روشنایی تصویر تغییری ایجاد نکنید. همچنین اگر علاقه مند به بالا بردن کیفیت تصویر تلویزیون خود هستید می توانید به مقاله “بالا بردن کیفیت تصویر تلویزیون” سری بزنید.

تنظیمات روشنایی تلویزیون

تلویزیون شما بسته به مدل و برند آن ممکن است دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی برای کمک به پردازش تصاویر و فیلم ها باشد ولی یکی از مهمترین مواردی که باید پس از خرید و راه اندازی تلویزیون مد نظر داشت تنظیمات مربوط به روشنایی و وضوح آن می باشد. در ادامه ابتدا به موارد کلی اشاره کرده سپس تنظیمات متناسب با هر برند را شرح داده اما حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است اعداد و عبارات به کار رفته در تلویزیون شما با اصطلاحی دیگر بیان شده باشد یا اعداد به صورت درصد و یا در بازه ای از 10 یا 20 قرار گرفته باشند.

Mode(تنظیمات) حالت یا مقدار مورد نظر
Picture mode(حالت تصویر) Cinema یا Movie
Backlight(نور پس زمینه) %100
Brightness(روشنایی) %50
Contrast(کنتراست) %100
Sharpness(شفافیت) %0
Gamma(شدت رنگ) 2.2
Hue(رنگ مایه) %0
Tint(ته رنگ) %50
Color(رنگ) %50

از دیگر تنظیماتی که باید به آن توجه نمود سایز تصویر می باشد که ممکن است با عناوینی همچون Picture Size، َAspect Ratio یا Overscan مطرح شده باشد که به ترتیب برای سامسونگ بر روی Screen Fit، برای ال جی بر روی Just Scan و در تلویزیون های سونی بر روی Wide Mode حالت Full و Display area را بر روی Full Pixel تنظیم می کنیم.(در مواردی معدود از تلویزیون ها که از Overscan به صورت پیش فرض استفاده شده باید آن را Off(خاموش) کنید.)

تنظیمات روشنایی تلویزیون ال جی

برای این منظور ابتدا وارد منو تلویزیون ال جی شده، از قسمت تنظیمات گزینه Picture را پیدا کرده و سپس به وسیله آیتم Brightness می توانید با توجه به میزان نور محیط آن را تنظیم کنید اما با توجه به جدول زیر بهترین مقدار برای این شاخص در اتاق های روشن و تاریک 50 بوده چون مقدار کم آن صفحه را تیره و مقدار بالای آن نیز، نقاط تاریک محتوا را تا حد زیادی نامعلوم خواهد کرد.

  • برای وضوح و روشنایی بیشتر حتماً آیتم های Super Resolution ،True Motion ،Dynamic Color ،Motion Eye Care، Clear White و Real Cinema را بر روی Off قرار دهید.
Mode(تنظیمات) محیط هایی با نور طبیعی  محیط هایی با نور چراغ  محیط های تاریک
Color(رنگ) 70 50 50
Tint(ته رنگ) -0- -0- -0-
Contrast(کنتراست) 100 85 85
Sharpness(شفافیت) 30 25 10
Brightness(روشنایی) 50 50 50
Backlight(نور پس زمینه) 100 80 80
color temperature(دمای رنگ) C50 C20 -0-

اگر فضای مورد نظر شما پنجره های زیادی دارد و یا نور خورشید مستقیماً به درون آن می تابد از تنظیمات محیط هایی با نور طبیعی و در غیر اینصورت از تنظیمات محیط هایی با نور چراغ استفاده کنید؛ چنانچه جزو افراد علاقمند به تماشای برنامه های تلویزیونی در تاریکی هستید از تنظیمات محیط تاریک بهره ببرید.

تنظیمات روشنایی تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون سامسونگ قبل از تنظیم روشنایی حتماً گزینه Eco Sensor یا Adaptive Brightness را خاموش کنید چون این گزینه ها می توانند به صورت خودکار میزان نور پس زمینه و روشنایی را تغییر دهند. برای تنظیم روشنایی تلویزیون سامسونگ همانند تلویزیون ال جی سعی کنید ابتدا یک تصویر یا سکانسی را انتخاب کنید که دارای نقاط روشن و تاریک باشد تا به نحو احسن بتوانید میزان روشنایی را تنظیم کنید ولی بالا بردن روشنایی بیشتر از مقادیر 60 می تواند نقاط تیره را بسیار روشن کند.

روشنایی تلویزیون

  • برای وضوح و روشنایی بیشتر حتماً آیتم های Gamma ،Flesh Tone ،Dynamic Contrast ،Black Tone Motion Lighting، Digital Clean View و Smart LED را بر روی Off و یا صفر قرار دهید.

تنظیمات روشنایی تلویزیون سونی

نکته ای که ابتدا باید در مورد تلویزیون های سونی بدانید این است که در آنها گستره روشنایی بین صفر تا 50 می باشد و علاوه بر این آیتم Black Level نیز در میزان روشنایی آن دخیل بوده که می توانید آنرا بین صفر تا صد تنظیم کنید ولی هر چه این میزان بیشتر شود به میزان تیرگی صفحه نیز به همان اندازه افزوده خواهد شد. اگر می خواهید از تلویزیون سونی برای محیط تاریک استفاده کنید می توانید میزان روشنایی را بر روی 1 قرار دهید که میزان درخشندگی آن حدود 100cd/mمی باشد؛ البته می توان آیتم Motionflow را از حالت پیش فرض بر روی Clearness تنظیم کرد تا از درخشندگی صفحه نیز از این طریق کاست.چنانچه نور محیطی محل، در حد متوسطی بوده می توانید میزان روشنایی را بر روی 9 قرار دهید که در این حالت میزان درخشندگی به 200cd/mمی رسد؛ اما اگر محیط خیلی روشن است مثلاً تلویزیون در محیطی باز قرار گرفته باشد شما می توانید آن را روی بیشترین حد(Max) بگذارید.

  • این آیتم ها می توانند از میزان روشنایی و وضح تلویزیون های سونی بکاهند پس می توانید آنها را خاموش کنید:
Mode(تنظیمات) حالت یا مقدار مورد نظر
MPEG Noise Reduction Off
Dot Noise Reduction Off
Auto Light Limiter Off
Smooth Gradation Off
Reality Creation Off
Detail Enhancer Off
Black Corrector Off
Edge Enhancer Off
Clear White Off
CineMotion Off
Motionflow Off
Live Color Off
SBM Off

علت کم نور شدن تلویزیون

گاهی پس از روشن کردن تلویزیون متوجه می شوید که نور صفحه به شدت کاهش یافته و یا شاید این پدیده در هنگام تماشای برنامه های تلویزیونی برایتان رخ بدهد اما دلیل آن چیست؟ در تلویزیون ها مخصوصاً در مدل های جدید عرضه شده به بازار قابلیت هایی تعبیه شده که می توانند به صورت خودکار از میزان وضوح و روشنایی تصویر بکاهند که بیشتر به منظور صرفه جویی در برق بوده و عمدتاً این پدیده توسط آیتم های اقتصادی و یا کاهنده مصرف انرژی در تلویزیون صورت می گیرد.

تنظیمات روشنایی تلویزیون سامسونگ

ابتدا وارد منو تلویزیون خود شده و گزینه های مربوط به صرفه جویی در انرژی را پیدا کنید که تحت عناوین مختلفی همچون Energy saver، Energy saving، power saving mode، Eco Solution بسته به مدل و برند تلویزیون شما وجود دارد( غالباً دسترسی سریع به آن از طریق ریموت و با دکمه ی سبز حاوی لوگو برگ تعبیه شده) سپس آن را غیرفعال کنید و چنانچه دوست دارید قابلیت های صرفه جویی در انرژی فعال بوده اما زیاد از روشنایی نمایشگر نکاهد آن را روی حداقل یا Min قرار دهید؛ همچنین حالت تصویر نیز تا حد زیادی در میزان روشنایی صفحه تأثیر گذار می باشد به نحوی که بعضی تنظیمات همچون حالت بازی یا مانیتورینگ کامپیوتر، برای کاستن از میزان لگ و تأخیر در پردازش از روشنایی تلویزیون می کاهند.

اگر بعد از انجام این کارها هنوز  تلویزیون شما به روال عادی خود برنگشت؛ آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید و به وسیله تنظیمات موجود در مطالب فوق آن را دوباره بهینه سازی کنید.

مقایسه واحدهای Candela ،Lumen ،Nit و Lux

واحد روشنایی نیت

تصور کنید تلویزیون شما همانند خورشیدی باشد که نور خود را بر روی شما ساطع می کند، Nit واحدی است که میزان نور تابیده شده بر روی چشمان شما را از طرف صفحه نمایش تلویزیون در یک محدوده بیان می کند که به طور تخصصی تر یک نیت برابر است با نور خروجی از یک کاندلا در متر مربع(cd/m2) و در کل به قدرت، سایز منبع، فاصله و اندازه جسم نیز بستگی دارد.

اهمیت روشنایی تلویزیون

واحد روشنایی لومن

واحد Lumen یک واحد کلی برای توصیف خروجی نور می باشد که فقط به قدرت منبع بستگی دارد و بیشتر برای ویدئو پروژکتور ها به کار برده می شود. تفاوت ریاضی دو واحد Lumen و Nit قدری پیچیده بوده و در این مجال نمی گنجد اما همین نکته را بدانید که 1 نیت، نور بیشتری نسبت به 1 لومان منتشر می کند.

  • چنانچه توان خروجی یک تلویزیون یا ویدئو پروژکتور 1000 نیت یا لومن بوده این بدان معنا نیست که تمام وقت این خروجی را به نمایش می گذارد بلکه با تاریک و روشن شدن محتوای به نمایش درآمده، تنوع رنگ ها نیز تغییر کرده که بسته به آن، این شاخص نیز بالا و پایین می رود.

 واحد های Nit Lumen and candela

واحد روشنایی کاندلا

Candela که تا حد زیادی از واژه Candle یا شمع الهام گرفته از جمله یکاهای شدت نور بوده که تعریف کامل تر آن، میزان چگالی نور منتشر شده از منبع تولیدکننده می باشد که به قدرت منبع، سایز و فاصله جسم وابسته بوده و به زبان بسیار ساده می توان بیان کرد که یک شمع معمولی تقریباً یک کاندلا شدت نور دارد.

واحد روشنایی لوکس

Lux هم  از دیگر واحد های مطرح شده در این زمینه بوده که اگر شما لومن یا نور خروجی را به یک سطح مشخص محدود کنید در واقع از این واحد استفاده کرده اید که یکای آن نیز Lumen/mمی باشد که به قدرت و سایز منبع بستگی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.