رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

شاید برایتان پیش امده باشد که حین دیدن فیلم متوجه کمی صدای دیالوگ ها در تلویزیون شدید. و باعث شده که داستان فیلم را متوجه نشوید. اما مشکل از کجاست؟ آیا می توان برای آن راه حلی یافت؟ برای راه حل این مشکل با ما همراه باشید.

دلیل این موضوع چیست؟

فرض کنید که در حال تماشای تلویزیون هستید و بازیگرهای فیلم با هم در مورد چیز مهمی حرف میزنند. و از ان مکالمه چیزی نمی‌ فهمید. در این زمان‌ کاربر حجم صدا را تا جایی که می‌تواند زیاد می‌کند. تا صدای دیالوگ ها در تلویزیون را بشنود. بعد از انجام دادن این کار صوت‌‌های بلند و گوش خراشی چون انفجار، تصادف ماشین‌‌ها و غیره را بسته به نوع فیلمتان می‌شنوید. متاسفانه بعیده که شما بتوانید یک حجم صدای واحد را روی محتوا تنظیم کنید. در این صورت تجربه استفاده از تلویزیون برایتان تلخ تمام می‌شود.

صوت ها باهم میکس شده‌ اند

صوت‌ ها برای هر کانالی فرق دارند. و ان‌ها بین شبکه‌ ها تقسیم شدند. تنظیمات صوتی و اسپیکر برای هر کانال در منبعی ذخیره می‌شود. گفتنی است که هدفون‌ها، تلویزیون‌ها و سیستم‌ هایی با یک جفت بلندگو (و بدون ساب‌ ووفر) به‌عنوان 2.0 کاناله شناخته می‌شوند. در واقع این اعداد رنج فرکانس اسپیکرها را نشان می‌دهند. بنابراین بلندگوهای جلو، عقب و غیره توسط تلویزیون ساپورت می‌شوند. عدد اعشاری نیز نشان دهنده تعداد کانال‌های اختصاصی با فرکانس پایین برای ساب‌ ووفر است. پس اگر شما یک ساب‌ ووفر را به یک دستگاه 2.0 کاناله اضافه کنید، آن 2.1 کاناله خواهد شد.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

صدای دیالوگ‌ها در تلویزیون

اگر بلندگوهای فراگیر در عقب و یک بلندگو در جلوی کانال اضافه کنید. دستگاه مورد نظر ۵٫۱ کاناله می‌شود. و اگر دو اسپیکر جانبی نیز به این مجموعه بیفزاید. یک درگاه صوتی ۷٫۱ کاناله خواهید داشت. بعضی از سیستم‌ ها دارای یک جفت بلندگو دیجیتالی فراگیر هستند. که موجب ایجاد صوت ۹٫۱ کاناله میشوند. و اگر شما از یک سیستم پیشرفته مانند Dolby Atmos استفاده می‌کنید. ممکنه حتی یک عدد اضافی که نشان دهنده تعداد بلندگوهای سقفیه، همچون ۹٫۱٫۲ را مشاهده کنید.

گفتگو از طریق کانال مرکزی

یک گفتگو از طریق کانال مرکزی، به وسیله دو نمودار در عکس فوق برچسب‌ گذاری می‌شود. لازم به ذکره که شما می‌توانید، در هنگام دیدن فیلم یا مسابقات ورزشی با جدا کردن کانال مرکزی، صدای بازیگران یا گزارشگران را قطع نمایید. حتی اگر تمام کانال‌ ها را به بهترین شکل ممکن تنظیم کنید. باز هم صدای محتواها باهم فرق دارد. اما دیگر مثل قبل به‌ هم ریخته و میکس شده نیستند.

در اصل مهندسان از قصد این کار را می‌کنند. تا وقتی در فضایی ارام هستید. و ناگهان انفجاری رخ می‌دهد.از روی کاناپه بلند شوید و ضربان قلبتان بالا برود. این محدوده دینامیکی نامیده می‌شود. و این دقیقا چیزیه که این شکل فیلم‌ ها را بسیار جذاب می‌کند.

ما تمام بخش‌ ها را به فیلم‌ های اکشن اختصاص دادیم. چراکه این شکل ویدیوها دارای صحنه‌ های پرفراز و نشیب زیادی هستند. که مانند ان‌ ها را در هیچ کجای دیگری نمیبینید. به‌ عنوان مثال، در سال 2009، مهندسان یک مقاله منتشر کردند که نشان میدهد چگونه فیلم‌ هایی مانند The Matrix همزمان 25 واحد صوتی داشتند که شامل بلندترین و ضعیف‌ ترین صداها نیز بود. ان هم در جایی که سریال‌ هایی چون Friends فقط دارای 6 واحد هستند.

صدای تلویزیون شما به‌ طور پیش‌ فرض کم نیست

شاید گاهی اوقات بتوانیم مهندسان صوتی را تقصیر کار بنامیم. اما باید تلویزیون را نیز ملامت کنیم. اغلب تلویزیون را با اسپیکرهای فراگیر نمی‌بینند. و بیشتر ویدیو یا فیلم مورد علاقه‌ شان را با اسپیکری 2.0 کاناله یا نواری به همراه ساب‌ ووفر 2.1 کاناله تماشا می‌کنند.

سازمان‌‌هایی مانند Dolby وجود دارند که محتواها را با یک تن صدا پخش می‌کنند. اما این بدان معنا نیست که تولیدکنندگان تلویزیون شما از این دستورالعمل‌ های شرکت‌ های خاص پیروی می‌کنند. ان‌ ها راه خود را که ضعیف کردن دیالوگ‌ ها و بلندتر کردن صحنه‌ های اکشن است، همچنان ادامه می‌دهند.

شاید مرکز رسانه (Media Center) شما به‌ درستی تنظیم  نشده است.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

توجه داشته باشید که به‌ درستی چند اسپیکر را به یک گیرنده متصل کنید. اگر از تنظیمات صوتی اشتباه در گیرنده خود استفاده می‌کنید. و کانال‌ های شما نامتعادل هستند یا تنظیماتی که برای کمک به تساوی حجم صداهاست فعال نیستند. باید یک تلویزیون ارزان و بدون سیستم صوتی بخرید تا خودتان را از شر دردسرهای متعدد و انجام کارهای مختلف خلاص نمایید.

شما چه کاری میتوانید انجام دهید ؟ 

راه های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. اما ما در این جا نکات برجسته تر را برای شما بیان کردیم. ابتدا باید اطلاعاتی در مورد دستگاهتون جمع اوری کنید.

پیکربندی بلندگو خود را بررسی کنید

بسیاری از دستگاه‌ ها به شما اجازه می‌دهند. که مشخص کنید چه تنظیمات صوتی بر روی بخش‌ های مختلف (مثل کم یا زیادتر کردن صدا یا غیره) انجام بدید.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

مثلا اگر دستگاه Blu-ray شما فکر کند که ان را به یک سیستم صوتی 5.1 کانال متصل کرده‌ اید. پخش صوت را بر این پایه قرار میدهد و به‌طور خلاصه یعنی اینکه یک خروجی باکیفیت در اختیار دارید. ضمنا اگر پخش‌ کننده شما دارای گزینه‌ ای برای مشخص کردن خروجی صوتی 2.0 کانال‌ ها باشد، پس میتوانید نه فقط از تلویزیون، بلکه از دستگاه پخش‌ کننده نیز بهره ببرید.

در اسکرین‌ شات بالا (که برای پلیر سامسونگ مدل BD H6500 Blu-ray است) قادرید گزینه‌ ای را با برچسب «حالت Downmixing» ببینید که در ان می‌توانید چگونگی کم کردن کانال‌ های صوتی دیوایس Blu-ray و پیکربندی اسپیکرها را بیاموزید. به‌طور خلاصه، شما باید از طریق تنظیمات دستگاه و یا سرویس ارائه سیگنال به تلویزیون خود (مثلا دریافت کننده، دستگاه پخش‌ Blu-ray، جعبه کابل، TiVo و غیره) اطمینان حاصل کنید. که اگر گزینه‌ ای برای انتخاب پیکربندی بلندگو دستگاه وجود داشته باشد. مطابق انچه که اسپیکرتان قدرت دارد، قرار دهید.

Dynamic Range Compression را فعال نمایید

معمولا Dynamic Range Compression، اگر شما محدوده‌ ای غنی و پویا دوست دارید، ان‌ چنان بد نیست. اما گاهی اوقات Dynamic Range Compression یک عمل ضروریست. لیبل‌ هایی چون «Dynamic Range Compression»،«Dynamic Range Control»،«DRC» «Night Mode و در کمتر مواقعی به‌ عنوان «Dialogue Enhancement»،«Night Mode»،«Volume Amplification»،«Boost Downsample» و یا موارد مشابه، همه عمل Dynamic Range Compression را انجام می‌دهند که سبب نزدیک شدن نقاط اوج و سقوط صدا میشود.

رفع صدای ضعیف دیالوگ در تلویزیون

با استفاده از همان دستگاه پخش Blu-ray سامسونگ، می‌توانید گزینه «Dynamic Range Compression» را مشاهده کنید. که ان را در عکس بالا نیز می‌بینید. سپس امکان این به شما داده شده است. تا این گزینه را روی یه حالت : Off ،On و یا Auto قرار بدهید. و این باعث میشه که صداهای ضعیف و بلند یکسان باشند که شاید از تاثی گذاری فیلم کم کند.

کانال مرکزی را تنظیم کنید

اگر یک راه‌ اندازی چند کاناله واقعی داشته باشید، احتمالا نمی‌ خواهید که Dynamic Range Compression را روشن یا خروجی استریو را (تنها به‌عنوان حل مسئله حجم صدا) تنظیم نمایید. در عوض، شما (به احتمال زیاد) قادرید کانال مربوطه را به‌ طور مستقیم بر روی گیرنده خود پیکربندی نمایید. تقریبا هر گیرنده فراگیر در بازار اجازه اعمال تنظیمات در کانال را میدهد.

از نظر تکنیکی به شما امکان این داده شده تا هر مورد ویژه‌ ای برای صوت (Movie ،Concert Hall یا چیزهای دیگر) را غیر فعال نمایید و بعد خودتان به‌ صورت دستی کانال صوتی را تنظیم کنید که راحت‌ ترین راه اینه  که هر وقت لازم دانستید، صدا را کم یا زیاد نمایید و سپس کانال مرکزی را به صورت جداگانه به‌ سمت بالا تنظیم کنید تا اینکه صدای گفتگوها نیز در سطح قابل قبولی باشند.

راه دیگر اینه که مقدار کانال مرکزی را روی قرار دهید و بعد بلندگوهای دیگر را خاموش کنید. سپس میتوانید حجم را به هر انچه دوست دارید، تبدیل نمایید. زمانی که بلندی صدا مانند دیگر کانال‌ ها بود، این تنظیم باعث کاهش اثر بلندی و ضعیف شدن صدا در بعضی از موقعیت‌ های فیلم‌ ها می گردد. اما تنها مشکل این روش اینه که در موقعیت‌ ها و شرایط خاص نیاز به تنظیم مجدد کانال پیدا میکنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.