RGBW چیست ؟ RGBW در تلویزیون چه کاری انجام می دهد ؟

RGBW چیست ؟

در حالی که تلویزیون های 4K UHD دارای وضوح چهار برابر بیشتر از استاندارد Full HD هستند و به سرعت در بازار تلویزیون های جهانی رشد میکنند، تلویزیون های RGBW نیز در بازار ظاهر می شوند که کیفیت تصویر پایین تری را در هر دو کیفیت و کیفیت پیکسل نسبت به تلویزیون های 4K UHD دارند. در نمایشگرهای معمولی LCD هر پیکسل دارای سه Sub-Pixel (پیکسل کوچکتر) به رنگ های قرمز، سبز و آبی (RGB) می باشد ولی در نمایشگر جدید علاوه بر این سه Sub-Pixel یک ساب پیکسل نیز به رنگ سفید اضافه شده است. شارپ اولین تولید کننده  پنل چهار رنگ است و از پنل های چهار رنگ خود در تلویزیون های سری کواترون استفاده کرد.  اما شارپ ساب پیکسل زرد را به RGB اضافه کرد تا رنگ های زرد و ابی بهتر نمایش داده شوند.

RGBW چیست ؟ RGBW در تلویزیون چه کاری انجام می دهد ؟

RGBW در تلویزیون چه کاری انجام می دهد ؟

یکی از ویژگی های فنی این ساختار پیکسلی RGBW اینه که هر پیکسل سفید توسط پیکسل های RGB احاطه شده و به این ترتیب هر ردیف در یک نمایشگر LED LCD از نوع RGBW و 3480×2160 تنها دارای 2880 زیر واحد میباشد که قادر به بازتولید طیف کامل رنگ است. با اضافه کردن ساب پیکسل سفید دیگر نیازی نیست رنگ سفید فیلتر شود و به این ترتیب روشنایی تصویر افزایش یافته و مصرف انرژی نیز کمتر میشود. از طرفی وقتی ساب پیکسل سفید اضافه میشود تصاویر سفید تر نمایش داده میشوند اما کنتراست تصویر کاهش می یابد . وضوح UHD را میتوان به صورت 3840×2160 پیکسل معرفی کرد که به این ترتیب تلویزیون RGBW LED در صورت استفاده از یک الگوی سیاه و سفید به عنوان مقیاس عبوری مشکلی در تامین شرایط نخواهد داشت. اما زمانی که از هر چهار زیر پیکسل با یک پیکسل سفید جایگزین شوند، شاهد کاهش 25 درصدی در تعداد ساب پیکسل های قابل ادرس دهی مجزا خواهیم بود. همین نکته باعث شده برخی از منتقدین عنوان کنند تلویزیون های RGBW LCD اصولا نباید در دسته تلویزیون های 4K طبقه بندی شده و به فروش برسند زیرا 3 ارایه از هر 4 آرایه “سه زیر پیکسلی” (به صورت RGB، WRG، BWR و GBW) قادر به تولید طیف کامل اطلاعات رنگ های مورد نیاز در ویدئوهای RGB نمی باشند.

RGBW چیست ؟ RGBW در تلویزیون چه کاری انجام می دهد ؟

دلیل اینکه سازمان استاندارد بین المللی در مورد تعریف یک پیکسل بسیار دقیق است، اینه که پیکسل ها تاثیر زیادی بر کیفیت تصویر تلویزیون دارند. برای تلویزیون های 4K UHD که از ساختار پیکسل RGB استفاده میکنند، تمام پیکسل ها به ترتیب در ابعاد افقی (3،840) و عمودی (2،160) تراز میشوند. با این حال، تلویزیون های RGBW دارای کیفیت تصویر پایین تر هستند چرا که چراغ های سفید (در RGBW) نمی توانند رنگ تولید کنند، رنگ پیکسل ها را بین خطوط تقسیم میکند به همین خاطر استاندارد نیست.منبع : news.samsung.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.