فناوری نانو سل
فناوری نانو سل

فناوری نانوسل در تلویزیون‌ ال جی

فناوری نانوسل در تلویزیون های Super UHD

شرکت LG به عنوان یکی از فعال ترین مراکز تولید و ابداع لوازم خانگی شناخته شده و هر سال محصولات جدیدی از این شرکت به بازار معرفی میگردد. ال‌ جی از جدیدترین محصولات خود یعنی سری تلویزیون‌های نانو سل رونمایی کرده است. ترکیب رنگ‌ های خیره‌ کننده و طبیعی به کمک فناوری نانوسل و فناوری های دیگری چون Active HDR ،Dolby Vision و طراحی زیبا در تلویزیون ‌های 2020-2019 تحول عظیمی را در تلویزیون ها به وجود آورده است. در این مطلب قصد داریم به شرح فناوری نانوسل بپردازیم همچنین چند مدل از تلویزیون هایی را که به این فناوری مجهز می باشد را برایتان معرفی کنیم.

فناوری نانوسل چیست؟

فناوری نانوسل در ال جی

نانوسل(Nanocell) یکی از تکنولوژی های پیشرفته تصویر است که منحصراً متعلق به ال جی بوده و از آن در صفحه نمایش تلویزیون استفاده می کند. این فناوری جهت افزایش شدت رنگ ها در تصاویری که در صفحه نمایش تلویزیون نشان داده می شوند، خلق شده است. در واقع فناوری نانوسل به ارائه تصاویری با وضوح و جزئیات بیشتر نسبت به سایر تلویزیون ها معروف می باشد. 

احتمالاً شما هم با کیفیت تصویر 4K و 8K آشنایی داشته باشید. استفاده از کیفیت تصویر بالا همچون 4K و 8K تراکم پیکسل بیشتر و در نتیجه کیفیت بالاتری را ارائه می دهد. طبق گفته ی ال جی تنها تعداد پیکسل ها نیست که به وضوح عالی در تصاویر منجر می شود. بلکه نحوه ی نمایش پیکسل ها نیز نقش بسزایی در کیفیت تصویر خواهد داشت. فناوری نانوسل ال جی پیکسل های تصاویر را به صورت جداگانه و متمایز نشان می دهد تا رنگ واقعی هر پیکسل حفظ شود. به این صورت فناوری نانوسل وضوح بی نظیر تصاویر در صفحه نمایش را تضمین می کند. 

نانوسل این نتایج شگفت انگیز را با جذب طول موج‌ های نور اضافی ایجاد میکند و خلوص رنگ‌ هایی که در صفحه، نمایش داده می شود را بیشتر می کند. این قابلیت های جذب نور به نمایشگرهای جدید LCD این امکان را می دهد تا هر کدام از رنگ‌ ها با دقت بسیار بیشتری فیلتر شوند و هر رنگ درست مثل رنگ اصلی آن در طبیعت نمایش داده شود.

مثلا، رنگ سبز در تلویزیون های متداول می تواند با طول موج های دیگر رنگ، مانند زرد یا آبی، ترکیب شود و منجر به محو شدن و افت کیفیت رنگ شود و کمی سایه‌ های متمایل به زرد یا آبی رنگ داشته باشد. نانوسل ال‌ جی به طرز چشمگیری این محوشدگی، ناپایداری و دیگر افت کیفیت‌ ها در رنگ را کاهش می دهد. فناوری نانوسل درخشش نور صفحه را نیز کم می کند تا حتی زمانی که صفحه با نور محیط فرا گرفته شده است تصویر با کیفیتی ارائه دهد.

مزایا و معایب نانوسل

نقاط قوت

 • زاویه دید عالی
 • سازگاری با HDR10 و HLG
 • بهبود رنگ در طول موج رنگ های اصلی
 • قیمت مناسب نسبت به تلویزیون های OLED
 • پشتیبانی از فرمت های Dolby Vision و Dolby Atmos
 • به دلیل استفاده از فناوری Full Array Local Dimming برای اتاق های روشن بسیار مناسب هستند. 

نقاط ضعف

 • کنتراست متوسط
 • یکنواختی خاکستری و مشکی نامناسب
 • رنگ مشکی خالص در محیط های تاریک خاکستری به نظر می رسد.

مقایسه نانوسل و اولد

مقایسه نانوسل و اولد

تلویزیون های Nanocell و OLED از برترین مدل های ال جی هستند. اما اگر بخواهیم واقع گرایانه میان این تلویزیون ها انتخاب کنیم، OLED فناوری Nanocell را شکست خواهد داد. در تلویزیون های اولد پیسکل ها به طور مستقل روشن و خاموش می شوند. یعنی هر پیکسل قادر به روشن شدن بدون وابستگی به سایر پیکسل ها است. همین مورد یکی از مهم ترین برتری های OLED بر نانوسل می باشد. چراکه تلویزیون های نانوسل از نور پس زمینه جهت روشن شدن پیکسل ها استفاده می کنند. در هر صورت تلویزیون های OLED تصویر بهتری ارائه می دهند و البته از قیمت بسیار بالاتری نسبت به تلویزیون های نانوسل برخوردار هستند. تکنولوژی نانوسل نیز در نوع خود بی نظیر بوده و محبوبیتی فوق العاده در میان کاربران کسب کرده و قیمت بسیار مناسب تری نسبت به تلویزیون های اولد دارد. 

مقایسه نانوسل و کیولد

مقایسه نانوسل و کیولد

فناوری نانوسل در تلویزیون های ال جی استفاده می شود که در این بخش می خواهیم آن را با تلویزیون های QLED سامسونگ مقایسه کنیم. در واقع مقایسه نانوسل با QLED نسبت به مقایسه نانوسل با OLED تا حدی منطقی تر است؛ زیرا تا حدی تفاوت های آن ها چشمگیر نخواهد بود. به طور کلی تلویزیون های کیولد سامسونگ از پنل های VA استفاده می کنند. زاویه دید پنل VA نسبت به پنل IPS که در تلویزیون های نانوسل استفاده می شود، زاویه دید محدودتری دارد. بازتاب نور در تلویزیون های نانوسل ال جی بهتر است و برای اتاق های روشن گزینه ی مناسب تری خواهند بود. در طرف دیگر تلویزیون های QLED سامسونگ یکنواختی مشکی و عمق رنگ بهتری ارائه می دهند. روشنایی و کنتراست تصاویر برای محتوای HDR در تلویزیون های کیولد عملکرد بهتری خواهد داشت. پس به طور کلی نمی توان گفت نانوسل بهتر است یا کیولد؟ زیرا هر کدام به نوبه ی خود امکانات بی نظیری به خریداران ارائه می دهند. 

نمایشگرهای LCD نانوسل

نمایشگرهای LCD نانوسل با بهره‌ گیری از اجزای متحدالشکل و بسیار کوچک که قطر آن ها تقریبا به اندازه یک نانومتر است رنگ‌ های دقیق، ظریف و پایداری ایجاد می کنند که از عریض‌ ترین زوایا، نسبت به دیگر تلویزیون‌ ها شامل نمایشگرهای کوانتوم  دات، قابل مشاهده است. تلویزیون‌های نانو سل Super UHD ال‌ جی رنگ‌ های پایداری دارند و هیچ اختلاف رنگی برای کسانی که درست جلوی تلویزیون نشسته‌ اند و کسانی که برنامه‌ ها را با زاویه 60 درجه مشاهده می کنند دیده نمی شود.

تلویزیون‌های نانوسل Super UHD

تلویزیون‌های نانوسل Super UHD

در حال حاضر تلویزیون هایی که به قابلیت نانوسل مجهز می باشند به دو دسته تقسیم می شوند. سری تلویزیون های 2019 نانوسل، که از کیفیت تصویر Super UHD برخوردار می باشد و سری تلویزیون های 2020 نانوسل با کیفیت تصویر UHD وارد بازار شده اند. تلویزیون‌ های نانوسل Super UHD ال‌ جی با فناوری Nano Cell واقعی‌ ترین تصویر ممکن را نمایش می دهند و دقیق‌ ترین و ریزترین جزئیات را از هر زاویه دیدی ایجاد می کنند. تلویزیون‌ های نانو سل Super UHD با پشتیبانی از 4K Cinema HDR ،Dolby Vision و زاویه دید گسترده بهترین نوع تلویزیون از لحاظ کیفیت تصویر می باشند و محتوایی با کیفیت را ارائه می دهند.

ال‌ جی مدل‌ های، تلویزیون ال جی SM8100 ، تلویزیون ال جی SM9000 ، تلویزیون ال جی SM9500 و تلویزیون ال جی SM8600 را به فناوری نانوسل (Nano Cell) و کیفیت تصویر Super UHD مجهز کرده است. ترکیب جدیدترین نسخه از پلت‌ فرم هوشمند و ملموس webOS، قابلیت‌ های صوتی قدرتمند با طراحی چشم‌ نواز، باریک و بسیار شگفت انگیز در هر کدام از مدل‌ های تلویزیون‌ نانو سل Super UHD ال‌ جی به مشتریان امکان می دهد تا بدون هیچ مشکلی مدل دلخواه از تلویزیون خود را که مطابق با نیازها و انتظاراتشان است بیابند.

تلویزیون‌ های Super UHD ال‌ جی از طراحی فوق باریک حیرت‌ انگیز با پایه هلالی شکل و منحصربه‌ فرد برخوردارند. البته طراحی تلویزیون های نانوسل در سال 2020 تا حدی با مدل های 2019 متفاوت است و شاهد تنوع بالاتری در طراحی آن هستیم. این تلویزیون ها در حال حاضر تا به امروز با کیفیت‌ ترین تصویر و رنگ را به اجرا می گذارند. در ادامه به شرح مختصری از هر کدام از این تلویزیون ها می پردازیم. 

معرفی تلویزیون های نانوسل ال جی

1- تلویزیون ال جی SM9000

تلویزیون ال جی 55SM9000

تلویزیون ال جی SM9000 از تلویزیون های سری 9 و تولید سال 2019 می باشد که با قابلیت نانوسل وارد بازار شده است. طراحی زیبا به تلویزیون 55 اینچ SM9500 در باریک‌ ترین نقطه ضخامت 6.9 میلی‌ متر می دهد و طوری به نظر می رسد که انگار در هوا معلق است. تلویزیون جدید ال‌ جی را چه روی دیوار نصب کنید و چه روی پایه خود، جلوه ای زیبا و خیره‌کننده‌ را به اتاق می بخشد.

این تلویزیون یکی از پیشرفته ترین و بالارده ترین سری تلویزیون های نانو سل ال جی است که با کیفیت تصویر Super UHD در اختیار کاربران قرار گرفت. SM9000 با پشتیبانی از فناوری Nanocell، قابلیت Nano Color، زاویه دید گسترده، استاندارد تصویر 4K Cinema HDR، فناوری Local Dimming، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، پردازنده هوشمند آلفا 7 و سرعت رفرش تصویر 120 هرتز محتوایی با کیفیت، شفاف و درخشان را به اجرا می گذارد. 

سیستم صوتی تلویزیون 4 کاناله است که شامل 2 بلندگو و 2 ووفر می شود. کیفیت صدای عالی توسط تکنولوژی دالبی اتموس در سیستم صوتی تضمین می شود. سیستم عامل webOS امکانات هوشمند گسترده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما می توانید به Wi-Fi متصل شوید و از طریق مرورگر تلویزیون به وبگردی بپردازید. همچنین امکان اتصال به انواع گوشی هوشمند و دانلود برنامه در تلویزیون SM9000 وجود دارد. برای اطلاع از قیمت این تلویزیون زیبا به لینک های جدول زیر مراجعه فرمایید. 

2- تلویزیون ال جی NANO86

تلویزیون ال جیNANO86 

تلویزیون ال جی NANO86 از جدیدترین تلویزیون های 2020 ال جی است که همانند مدل های سال 2019 با فناوری نانوسل به سراغ کاربران آمد. تلویزیون های 2020 نانوسل از کیفیت تصویر 4K برخوردار می باشند. این تلویزیون با پایه های هلالی شکل و طراحی شیک طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است و در لیست پرفروش ترین تلویزیون های 2021 ال جی قرار گرفته است. کیفیت تصویر 4k، زاویه دید گسترده، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، سرعت رفرش 120 هرتز، پردازنده هوشمند آلفا 7، فرمت استاندارد 4K Cinema HDR و فناوری Local Dimming مربوط به ویژگی های صفحه نمایش این تلویزیون می باشد.

همانطور که اشاره شد در این تلویزیون از فرمت های HDR شامل Dolby Vision IQ ،HDR10 و HLG پشتیبانی می شود تا جزئیات کامل از تصاویر را در صفحه تلویزیون نمایش دهد. سیستم صوتی تلویزیون از بلندگو با توان 20 وات تشکیل شده که صدایی باکیفیت را پخش می کند. دالبی اتموس و AI Sound از فناوری های تقویت کیفیت صدا در این تلویزیون هستند. امکانات هوشمند و کاربردی تلویزیون نانوسل NANO86 شامل اتصال به اینترنت و امکان دانلود انواع برنامه است. همچنین اتصال به انواع گوشی و تماشای آنلاین فیلم و برنامه در تلویزیون وجود دارد. 

3- تلویزیون ال جی NANO80 

تلویزیون نانوسل ال جی NANO80

تلویزیون ال جی NANO80 تلویزیون دیگری است که به فناوری نانوسل مجهز می باشد. این تلویزیون زیبا که جزو ارزان ترین تلویزیون های 4k ال جی محبوبیتی بی نظیر در بین خریداران دارد. مدل NANO80 در سال 2020 با کیفیت تصویر 4K همراه با طراحی ساده و شیکی تولید شده است. این تلویزیون دارای زاویه دید گسترده، فناوری Local Dimming، استاندارد تصویر Active HDR، پردازنده چهار هسته‌ای و سرعت رفرش 60 هرتز می باشد. فناوری نانوسل در کیفیت تصویر تلویزیون تا حد زیادی تأثیر گذاشته و تصاویری باکیفیت و زیبا را به نمایش می گذارد. 

سیستم صوتی تلویزیون متشکل از 2 بلندگو با توان صوتی 20 وات است. صدای باکیفیت سیستم صوتی به کمک فناوری AI Sound به طور هوشمند با تصویر هماهنگ می شود تا تجربه ای متفاوت از دیدن فیلم را برای بیننده ایجاد کند. سیستم عامل webOS امکانات هوشمندی همچون اتصال به اینترنت و دانلود انواع برنامه را در اختیار کاربران قرار می دهد. با قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند نیز می توانید محتوای گوشی را با صفحه نمایش تلویزیون به اشتراک بگذارید. 

4- تلویزیون ال جی SM8600

قیمت تلویزیون ال جی SUHD مدل SM8600

تلویزیون ال جی SM8600 مدل دیگری از ال جی می باشد که با قابلیت نانوسل در سال 2019 وارد بازار شد. مدل های SM9500، SM9000، SM8600 پیشرفته ترین و با امکانات ترین تلویزیون های نانوسل ال جی با کیفیت تصویر SUHD می باشند. تلویزیون ال جی SM8600 دارای مشخصاتی چون Nano Color، زاویه دید گسترده، استاندارد تصویر 4K Cinema HDR، فناوری Local Dimming، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، پردازنده هوشمند α7 Gen 2 و سرعت رفرش تصویر 120 هرتز می باشد. 

سیستم صوتی تلویزیون از 2 بلندگو بسیار باکیفیت تشکیل شده است که صدایی 20 وات را به گوش شنونده می رساند. فناوری Clear Voice III نویزهای صدا را از بین برده و توسط دالبی اتموس کیفیت صدا افزایش یافته است. امکانات هوشمند کاربردی در این تلویزیون شامل اتصال به اینترنت، امکان دانلود برنامه و تماشای آنلاین فیلم است. همچنین شما می توانید انواع گوشی هوشمند را به تلویزیون متصل کرده و محتوای آن را با صفحه نمایش باکیفیت SM8600 به اشتراک بگذارید. 

5- تلویزیون ال جی SM8100 

قیمت تلویزیون ال جی SUHD مدل SM8100

تلویزیون ال جی SM8100 یک تلویزیون نانوسل با کیفیت تصویر SUHD می باشد. این تلویزیون با طراحی بسیار شیکی در سال 2019 تولید شد. صفحه نمایش این تلویزیون با مشخصاتی نظیر زاویه دید گسترده، استاندارد تصویر 4K Active HDR، فناوری Local Dimming، پردازنده ی چهار هسته ای، پشتیبانی از Dolby Vision و سرعت رفرش تصویر 60 هرتز همراه می باشد. 

بلندگوهای این تلویزیون همراه با فناوری DTS Virtual:X صدایی با توان 20 وات را به طور فراگیر و همه جانبه ارائه می دهند. کاربردی ترین امکانات این تلویزیون شامل اتصال به Wi-Fi، امکان دانلود برنامه و تماشای آنلاین انواع برنامه است. علاوه بر این می توانید گوشی هوشمند خود را به صفحه نمایش تلویزیون متصل کنید و از دیدن محتوای باکیفیت در تلویزیون ال جی SM8100 لذت ببرید. 

فناوری نانوسل ال جی

عملکرد فناوری نانوسل از طریق جذب طول موج‌ های اضافی نور منتشر شده صورت می‌گیرد که نتیجه‌ آن افزایش خلوص نمایش رنگ‌ ها در پنل تلویزیون است. حذف کردن طول‌ موج‌ های اضافه باعث می شود تا پنل‌ های LCD ال‌ جی بتوانند فیلتر بهتری برای نمایش بسیار دقیق رنگ‌ ها داشته باشند و در نهایت هر رنگ را در بهترین حالت ممکن نشان دهند. به طور کلی تلویزیون های نانوسل ال جی از سال 2019 و 2020 که در این مطلب به آن ها اشاره شد جزو بهترین تلویزیون های ال جی هستند. به دلیل فناوری تصویر گسترده، کیفیت عالی و قیمت مناسبی که تلویزیون های نانوسل دارند، محبوبیتی انکار نشدنی در میان مردم کسب کرده اند. پس می توان گفت فناوری نانوسل انقلابی خوشایند در زمینه ی تولید تلویزیون های کاربرپسند بوده است. اگر دوست دارید با مدل های جدید ال جی آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم حتماً به مطلب “جدیدترین تلویزیون های ال جی 2021” مراجعه کنید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.2]

حتما ببینید

تلویزیون ال جی QNED80

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی QNED80

تلویزیون ال جی QNED80  ال جی یکی از معتبرترین برندها در زمینه‌ی تولید تلویزیون و …

6 نظر

 1. سلام.چرادرتصاویرتاریک نورارم شبکه تلویزیونی واسم برنامه یافیلم که درگوشه های صفحه هستندبروی صفحه نورایجادکرده وباعث ایجاد مشکل دیددرصفحه تلویزیون میکند و راه حلی بررفع آن هست‌،,,(نانو80 ال جی)

  • سلام و عرض ادب
   چون پنل تلویزیون ips بوده این مورد تا حدی طبیعی بوده ولی خوب جهت اطمینان می‌تونید تصاویر مربوطه رو در اینستاگرام برامون ارسال کنید

 2. سلام خسته نباشید
  بینه این دو مدل کدوم تلویزیون پیشنهاد میکنید برایه پلی استیشن پنج میخواستم اتاقمم تاریکه
  LG nano86 vs Samsung tu8500
  تو سایت ریتینگ مقایسه نمرات ویدئو گیم و اچ دی ار گیمینگ دو مدل باهم مقایسه کردم سامسونگ یکم بهتر بود جالب اینجاس الجی از اچ دی ام دو یک پشتیبانی میکنه با نرخ فریم صد و بیست ولی سامسونگ شصت هرتزه جفتشم ساپورت VRR ندارن از اونورم سامسونگ در حالت گیم مود ALLM فعال میشه هر دوئم اگه اشتباه نکنم eARC پشتیبانی میشن
  با این تفاصیر شما کدوم مدل و بمن پیشنهاد میکنید برایه Playstation 5 تهیه کنم؟؟؟

  • سلام و عرض ادب
   اگر به مطلب”تلویزیون های دارای HDMI2.1” مراجعه کنید می بینید که تلویزیون ال جی NANO86 در این لیست قرار دارد؛ اگر از مواردی که فرمودید بگذریم مهم ترین مورد برای بازی با PS5 پورت HDMI2.1 می باشد که NANO86 دارای این قابلیت می باشد به همین دلیل این مورد رو به شما پیشنهاد می کنم. البته اگر می تونید بودجه بیشتری اختصاص بدید تلویزیون ال جی NANO90 هم گزینه بسیار مناسبی می باشد.
   بیشتر بخوانید»» بهترین تلویزیون های مخصوص PS5
   پیروز و سربلند باشید

 3. عزیز منصوری

  سلام نحوه اتصال گوشی اندروید به مدل 55sm8100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *